Saté en gehakt van schimmels Jongensdroom in de broekzak In Den Haag wemelt het deze zomer van de stijlvolle heren R EET wijzer Lekker voor kinderen DE STEM SURPLUS EJ DE STEM Zwitserse 'officiersmes' bestaat honderd jaar Astronauten Design Strijd Tools Teruggefloten Langer VRIJDAG 6 JUNI 1997 De geur van dandy's Je hoort het woord bijna nooit meer. Maar het ruikt onmis kenbaar naar de negentiende eeuw: dandy. Er doemen vage beelden op van heren met te verzorgde snorren en bakke baarden, strakke pantalons, een rotting, een tbc-kleurtje. Den Haag wordt deze zomer de stad van de dandy's. De dandy lijkt een historisch ver schijnsel, maar hij bestaat nog. En in tegenstelling met toen kan hij nu in alle lagen van de bevolking opduiken. Door Nico Koolsbergen Als er in Nederland één stad be staat waar de dandy kan gedijen, is dat Den Haag. Daar houdt Ha re Majesteit hof, daar vinden we de ambassadeurs, daar voelt de schaarse overgebleven adel zich thuis. In Museum Het Paleis wordt vanaf morgen een tentoon stelling gehouden waar dandy's uit verleden en heden centraal staan. Vanaf de eerste en be roemdste, Beau Brummell, tot een eigentijdse Nederlander als Jules Deelder. Met aandacht voor hun kleding, hun gedrag, hun wereld. Wat is een dandy? Een sluitende definitie bestaat niet. De dandy uit zich in verschillende vormen. George 'Beau' Brummell (1778- 1840) was de eerste echte dandy, maar geen modepop. Wel be steedde hij extreem veel aandacht aan zijn lichaam. Hij begon iedere dag met vier uur baden en toilet maken - een gewoonte die hij voortzette toen hij in de gevange nis belandde. Brummell was onopvallend ge kleed. Het ging hem om de goede smaak, niet om extravagantie. Wel maakte hij een wetenschap van het strikken van de das. Brummell leefde - als alle dandy's - op andermans kosten. Hij was een intimus van en had enorme invloed op de Britse kroonprins, de latere koning George IV. Zon der adoratie van anderen kan de dandy niet bestaan. Dandyisme is een manier van zijn, en manifesteert .ziclj niet al leen in het zichtbare. In Oscar Wildes boek The picture of Dori an Gray ontmoeten we Lord Hen ry Wotton - Wilde typeerde met deze figuur zichzelf. De lord is in nemend, humoristisch, ad rem, intelligent, nonchalant, rijk. Hij minacht de lagere klassen en kent geen emotie of moraal. Hij filoso feert over de zin van het leven - die is er niet - en besteedt al zijn tijd aan luxe diners en kunst. Wat niet mooi is, is slecht. Toch is hij niet onsympathiek. Lord Henry is het prototype van een dandy. Engeland is de bakermat van het dandyisme. In betere kringen in het perfide Albion geldt het nog steeds als slecht gemanierd om in gesprekken serieus, praktisch en recht voor zijn raap te zijn. Fran sen als Charles Baudelaire (1821- 1867) keken de kunst van de Brit ten af - al was Baudelaire als een echte dandy vooral zichzelf. Voor wie de boeken van P.G. Wode- house kent: Bertie Wooster lijkt Schilderij van Robert de Montesquiou, een befaamde Franse dandy. Modeprent van herenkleding uit een tijdschrift uit 1854. op een dandy maar mist de bijbe horende intelligentie. Dandy's keerden zich tegen de natuur. Schilder James McNeill Whistler: 'A sunset is vulgar.'The best nature can do is to imitate art'. Baudelaire: 'De vrouw is na tuurlijk, dat wil zeggen ontzet tend'. Drs. Ietse Meij is conservator kos tuums van het Haags Gemeente museum, dat de tentoonstelling organiseert. In Museum Het Pa leis, want het eigen museum wordt verbouwd. Zij heeft onder meer de dandy-garderobes van rond 1900 onder haar hoede die op de expositie te zien zijn. We mogen even kijken. Nog steeds om te likkebaarden. Nog steeds modieus. Nog steeds iets om in gezien te willen worden. De navolgers van Brummell sta ken veel energie in hun uiterlijk. Ze waren de trendsetters van de toenmalige mode, zegt Ietse Meij. De toonaangevende rol van hof en adel was voorgoed voorbij. Dat is nog zo; de hoeden van onze vor stin vinden weinig navolging. De reizigers van toen hoefden ook niet met het vliegtuig dus nam een zichzelf respecterend heer op ■reis 48 gekleurde en witte dassen, 2 stroppen met baleinen, 2 zwarte zijden dassen en een klein strijk ijzer mee. Dat hoorde zo. „Dandy's kenmerkten zich door een superieure geest," zegt Ietse Meij. „Ze waren zelf geheel af hankelijk van bewonderaars (met name de adel), maar keken neer op anderen. Hun humor was su bliem, ze konden verrassend uit de hoek komen, anderen paf laten staan. Brummell was een van de eerste moderne mensen. Hij dacht vanuit zichzelf. Was eigenzinnig, zelfbewust." De dandy speelt toneel, maar zo consequent dat het de vraag is of we dit nog theater kunnen noe men. „De dandy had behoefte aan esthetiek, daar ben ik van over tuigd," zegt Ietse Meij. „Maar om dat dag en nacht vol te houden... Als je zo geadoreerd wordt, kun je niet meer terug. Adeldom ver plicht!" Ook het spelelement is wezenlijk voor het optreden van de dandy. Of zou Jules Deelder het allemaal menen? Op de tentoonstelling worden di verse dandy-scènes uitgebeeld waaronder het diner noir uit de roman A rebours van J.-K. Huys- mans. Hoofdfiguur Des Esseintes uit dit boek noodt zijn vrienden ter gelegenheid van zijn tijdelijke impotentie voor een stemmig di ner. Alles is zwart: de dranken, de spijzen, het servies. De uitnodi ging oogt als een rouwkaart en een zwarte fontein spuit zwarte inkt. Lang is gedacht dat Des Es seintes was gemodelleerd naar een van de beroemdste Franse dandy's: Robert de Montesquiou, maar Huysmans verklaarde aan het eind van zijn leven dat hij zichzelf had beschreven. Bij de 'zomerdandy' rond 1900 hoort een witte garderobe. Een Nederlandse dandy uit die tijd was schrijver Louis Couperus. Toen hij door financiële nood ge dwongen lezingen ging geven, deed hij dat in rok en niet van achter een lessenaar maar staan de bij een marmeren zuiltje. Ne derland keek zijn ogen uit. De expositie toont portretten van dertig beroemde dandy's, mode tekeningen, spotprenten, kleding- accessoires. De decors (van het ontwerpersduo Ravage) ademen een negentiende-eeuwse sfeer. Het Louis Couperusmuseum ver zorgt lezingen in Het Paleis en houdt zelf een tentoonstelling over Couperus onder het motto: Een Dandy Declameert. In het Haags Filmhuis draaien klassie kers als The picture of Dorian Gray. De Hofstad is een zomer lang dandy-stad. Zijn er nog dandy's? Vroeger, zegt Ietse Meij, waren dandy's van adel of er nauw mee verbonden; daar waren goede manieren altijd al vanzelfsprekend. „Een dandy zou nu in elke bevolkingsgroep kunnen opstaan. Nu hebben veel mensen de kans zich te ontwikke len." Maar de ware dandy's van deze eeuw zijn de modeontwerpers en vormgevers. Karl Lagerfeldt is de 'dandy ten top', zegt Ietse Meij. Hij bedacht de paardenstaart voor mannen en bewees dat je daarmee 'netjes' voor de dag kunt komen. De Japanse ontwerper Yoshi Yamamoto toonde aan dat onder een kostuum zeer wel een T-shirt gedragen kon worden, met toch een chique resultaat. Op de tentoonstelling te zien. En verder? Soms herkennen we dandy-trekjes in bepaalde men sen. In Frits Bolkestein bijvoor beeld of dichter Gerrit Komrij. Schrijver Godfried Bomans had er wat van. Jules Deelder figu reert zelfs op de tentoonstelling. Maar zeldzaam zullen ze in Ne derland wel blijven. Want de dan dy staat haaks op onze grootste wijsheid: doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. De Dandy - Kleding, Kunst en Litera tuur. Van 7 juni tot en met 31 augus tus in Museum Het Paleis, Lange Voor hout 74, Den Haag, dinsdag tot en met zondag van 11 tot 17 uur. Entree 10, kortingen voor 65-plussers, groepen en kinderen. Vandaag een evergreen. Dit recept was al vele malen voordat het in de krant kwam en is ook daarna ettelijke keren be! proefd. De reden is simpel: iedereen vindt het lekker, mits hij niet vegetarisch is. Krijg je moeilijke eters - en dat zijn vaak kinderen - dan doet dit recept het altijd goed. Door Marijke Prins Dit is een gerecht dat ook zeer in de smaak zal vallen bij de kok, Hel is gezond, voedzaam en gemakkelijk voor een grote hoeveelheid eters te maken. Zijn Indische karakter ontleent de pastei aan enkele oosterse kruiden die erin worden verwerkt. Het gaat evenwel om een subtiel accent, dat de pastei zijn aantrekkelijke karakter verleent, Indische pastei Voor vier personen Voorbereidingstijd: 20 minuten Kooktijd: 40 minuten 400 gehakt (half-om-half of rund) 1 middelgrote ui 1 prei van ongeveer 200 gram 1 volle theelepel gemalen koriander (ketoembar) 1 volle theelepel laos 350 gram doperwten (pot of diepvries) 350 gram beetgaar gekookte wortelen 3 eetlepels fijngesneden peterselie 1 kilo geschilde aardappelen 1 kopje melk nootmuskaat, peper en zout naar smaak 50 gram boter paneermeel Smelt de helft van de boter en smoor hierin de gesnipperde ai. Doe hierbij laos, ketoembar en eventueel peper en zout naar smaak. Het gehakt wordt nu in de pan gedaan en tot een rul mengsel gebakken. De fijngesneden en gewassen prei het gehakt en wordt enkele minuten meegesudderd. Het kan nu onderin een hoge ovenschaal. Komen de doperwtjes uit een potje, dan kunnen ze worden afge goten en gemengd met de beetgaar gekookte wortelen. Het groen temengsel, gemengd met de peterselie, kan nu boven op het ge hakt in de ovenschaal. De aardappelen worden gaar gekookt en tot puree gestampt met wat boter, melk, geraspte nootmuskaat en peper en zout naar smaak. De puree wordt bovenop de groente in de schaal gedaan en mooi glad gestreken. Strooi wat paneermeel over de puree en leg verspreid over de schaal enkele vlokken boter. Zet de schaal midden in een op 201) graden voorverwarmde oven (stand 3-4). De pastei is klaar om op te dienen wanneer na driekwartier er een egaal bruin korstje op de puree is ontstaan. Een ouderwets toetje, even eenvoudig als lekker, besluit deze maaltijd. Verborgen beschuiten 14 liter yoghurt 4 beschuiten handvol rozijnen 2 theelepels gemalen kaneel 4 afgestreken eetlepels basterdsuiker Op een bord wordt een beschuit gelegd, die met kaneel wordt be strooid. Over de beschuit gaat een scheut yoghurt. De yoghurt wordt op zijn beurt bestrooid met basterdsuiker en rozijntjes. Veel vleesvervangende producten hebben de naam van een stuk vlees. Een 'vegetarische hamburger' klinkt aantrekkelijker dan 'so- jaschijf', zullen de fabrikanten denken. Linda McCartney, die een eigen lijn vegetarische producten op de markt brengt, heeft zelfs sau cijzenbroodjes en een soort braad worst. Ook de nieuwe producten van het merk Quorn hebben zo'n afgeleide naam: 'saté stukjes' en 'fijngehakt'. Dat ligt beter in de mond dan 'stuk jes schimmelcultuur'. Dat is wel de basis van alle Quorn-brokken. De fabrikant spreekt liever van 'een soort paddestoel', wat minder pre cies is maar wel smakelijker klinkt. Het fijngehakt is een product dat rul gebakken kan woi- den, zoals gehakt van vlees. H( kan worden gebruikt in bijvoor beeld spaghetti. De satéstukjes zit gemarineerde brokjes Quorn 4 voor Oosterse gerechten zijn I* doeld. Deze twee nieuwe vleesw- vangers zijn vanaf begin juni vt krijgbaar bij verschillende super markten en natuurvoedings» kels. Het aantal vegetariërs stijgt !M Jaarlijks groeit de groep vleesver laters met vijftien procent. Ookg willen gevarieerd kunnen els bleek uit marktonderzoek. V® daar de groei in het aantal versckï1 lende soorten vleesvervangers. Door Jules Hezemans Jongensdroom, mini-gereed schapskist en erkend kunst werk: het zakmes is het alle maal. Ondanks zware concur rentie is de populairste soort nog altijd van Victorinox, dat precies honderd jaar geleden met het allereerste 'officiers mes' kwam. Deze benaming moet tussen aanhalingstekens, want het ding heeft nooit offi cieel in enig leger gediend. In het jeugdboek 'Het zakmes' van Sjoerd Kuyper draait alles om een groot rood zakmes. Het zesjarige manneke Mees heeft er een van het soort dat veel kinde ren graag willen hebben: met kur kentrekker en schaartje. Hij be leeft er heel wat avonturen mee. INFORMATIE SURPLUS Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. Het adres daarvoor is: De Stem, redactie Surplus, postbus 3229,4800 MB Breda. Eindredactie: Wim van Leest. Het Zakmes werd een populair boek, dat enkele jaren geleden met veel succes is bewerkt tot film en televisieserie. De aan trekkingskracht is begrijpelijk. Zo'n zakmes is een jongens droom. Ideaal voor het maken van een boomhut of het snijden van een houtje of appel. Het kan een gevaarlijk ding zijn -ik mocht, zoals veel vriendjes, vroe ger geen mes hebben van m'n moeder. Dat verbod maakte het mes alleen maar aantrekkelijker. Helaas blijkt de gevaarlijke kant als een ruzie met een messteek eindigt. Desondanks is het zak mes eerder beroemd dan berucht. Het Zwitserse officiersmes, het bekendste en meest gewilde type zakmes, is fameus als mini-ge reedschapskist. De meeste soor ten hebben behalve een mes ook een kurkentrekker en een blik opener. Dat is met allerlei slim migheden uit te breiden, zoals een pincet, een houtzaag en een mini-combinatietang. Het Swiss Army Knife is stan daardgereedschap voor de be manning van de Space Shuttle. Met de schroevendraaier van z'n Victorinox redde de Duitse astro naut Ulf Merbold een paar jaar geleden een Shuttle-missie. De mini-gereedschapskist gaat mee op expedities naar Noordpool en evenaar. De Nederlander Edward Bekker, professioneel expeditie- en berg gids in de Franse Alpen, heeft al tijd een kleine Victorinox bij zich. „Heel handig, bijvoorbeeld als ie mand vast komt te zitten met een touw. Dat gebeurt wel eens. Maar ook vanwege de kurkentrekker is het een fijn ding. We zitten hier immers in Frankrijk." Het gemiddelde zakmes is echter nog nooit hoog in de bergen of in het oerwoud geweest, weten fa brikanten en handelaren. Het ligt ongebruikt in de lade, gaat mee naar de camping of zit op de plaats waaraan het zijn naam dankt: de zak. En daar wordt het hooguit uit te voorschijn gehaald om een appeltje te schillen of vui le nagels schoon te maken. Overigens is de definitie van een zakmes al lang niet meer dat het ook in je zak moet kunnen. Het paradepaardje van Victorinox is de SwissChamp met liefst 31 functies, van een houtzaag tot een speld. Het ding weegt maar liefst 185 gram. Met zo'n ding in de zak zou je bijna scheef gaan lopen. Toch is het een wonder- derbaarlijk handzaam ontwerp, zo oordeelde het Museum of Mo dern Art in New York dat de SwissChamp heeft opgenomen in de collectie van de afdeling architectuur en design. De opmars van het zakmes be gon een eeuw geleden. Op 12 ju ni 1897 werd het oermodel van het multifunctionele zakmes ge patenteerd. Zes onderdelen wa ren gepropt in een handzaam formaat door de Zwitserse mes senmaker Carl Elsener. Het was slanker en lichter dan het plom pe en zware zakmes dat in die tijd al enkele jaren bestond. Het ontwerp van Elsener kreeg de naam 'officiersmes' mee, om dat deze groep militairen had gevraagd om een verfraaide vorm van het legermes dat in die tijd bij de Zwitserse strijd krachten in de uitrusting zat. De naam moet tussen aanhalingste kens worden geschreven, want het is nooit door het Zwitserse leger gekocht. De officieren moesten het ding maar gewoon in de winkel halen, wat ze ook massaal deden. Niet alleen de militairen bleken het nieuwe mes handig te vinden. Ook an deren kochten het. Boeren ge bruikten het bijvoorbeeld om de hoeven van koeien en paarden bij te snijden. Victorinox maakt behalve het 'officiersmes' en de afgeleide va rianten ook het echte zakmes voor het Zwitserse leger. Dat doet Victorinox niet alleen. Ook Wenger, een andere zakmessen- fabrikant uit de Alpen, maakt Swiss Army Knifes. Dat vermel den beide fabrikanten graag, om dat het hun merk extra cachet geeft. Een woordenstrijd was het gevolg, die uiteindelijk leidde tot een comproimis. Victorinox mag zich het originele Zwitserse le germes noemen, Wenger heet het echte. Voor de kwaliteit maakt het wei nig uit. Beide zijn goed, geven le venslange garantie op f abrieks- en materiaalfouten en leveren hun waar in tientallen variaties. Een klein verschil ligt in de uitvoerin gen zelf. Wenger richt zich sterker op de buitensporter en verschil lende doelgroepen. Zo is er een aparte Wenger voor. snowboar- ders, rolschaatsers, fietsers en zelfs voetballers. Victorinox heeft als troef het gepatenteerde mini- schroevendraaiertje dat in de kur kentrekker past. Ook dit merk heeft enkele 'doelgroepmodellen' zoals de skaters, maar wordt meer gekocht door bedrijven als relatie geschenk. Amerikaanse presiden ten geven hun gasten een Victori nox cadeau, evenals BP, Philips en de Rabobank. Een goed product wordt snel na geaapt. In sommige bouwmark ten worden zakmessen verkocht die bedrieglijk veel lijken op een echte Zwitser. Natuurlijk zijn die veel goedkoper, soms wel een derde van de prijs. De meest sim pele Victorinox en Wenger kosten al ongeveer twintig gulden, de meer uitgebreide modellen zijn enkele tientjes duurder. In de praktijk vallen de imitaties ech ter snel door de mand. Een beetje kracht zetten op mes of kurken trekker en het ding breekt af of valt uit elkaar. De enige competitie komt van de zogenoemde tools. Dat zijn op vouwbare tangen met een mes, dus de omgekeerde wereld van het zakmes met een tangetje. De tools zijn meestal duurder maar ook sterker. Vandaar dat de din gen populair zijn bij buitenspor ters en doe-het-zelvers. Vanwege de prijs zijn de tools nog geen echte bedreiging voor de Wengers en Victorinoxen. Eenendertig onderdelen telt de SwissChamp van Victorinox. Toch hebben de beide fabrikan ten een eigen tang-mes ontwik keld. De Grip van Wenger ligt al geruime tijd in de winkel, de va riant van Victorinox komt waar schijnlijk begin volgend jaar op de markt. Als je afgaat op de honderd jaar, zal de kwaliteit^ beide messen weer nagenoe" lijk zijn. „Als je een Wenger mis je Victorinox niet, en an om," zegt een winkelier die soorten in huis heeft. Min Door Rien van der Steen Het is een wat je noemt volstrekt gedateerde auto. Wat heet. Het concept is 38 jaar oud. Iedereen vindt hem leuk. Maar bijna nie mand wil hem nog rijden. Bij Rover Nederland weten ze dat. Want ze gaan de Mini weer im porteren, maar rekenen erop dat ze er niet meer dan 150 per jaar verkopen. Vandaar dat ze er geen dealer mee willen vermoeien: de impor teur neemt de verkoop zelf van uit Vianen ter hand. Als er dan wat mee is, mag de dealer het opknappen. Best slim wel. De Mini. Wat je noemt een ouwe taaie. Rover besloot vorig jaar de ver nieuwde Mini niet meer naar Nederland te halen. Met bijna 30.000 gulden werd het ding te duur, ook al had hij een airbag. Sindsdien gebeurde er van alles. In Nederland kwam grijze im port, in Engeland werd besloten na het jaar 2000 een compleet nieuwe Mini te ontwerpen en met Chrysler werd een overeen komst getekend voor de produc tie van nieuwe motoren voor het komende kleintje. Directeur Arjen de Jong van Ro-| ver in Vianen had wel heel stoer geroepen dat het afgelopen wasl Door Rien van der Steen t olkswagen heeft wereldw marktaandeel van 10 procent.' daar trots op. In Nederland scl met veel meer of de 'Wolfsburg dringen Opel van zijn bijna eerste plaats. Terwijl de prijl met misselijk zijn. Ford biedt! tioncar voor sommige modet dezelfde prijs aan als de sed waagt 1500 gulden extra voor a stationwagon. Maar VW een Variant 2,5 mille meer 1 een gewone Passat. Het nui steeds hoger. Het beleid van VW is er de la, «wc6 van P^atformstrategie\ P atform in de hand komt ml rand. Velen mopperen, dat d Qividualiteit van het merk vt Maar in Wolfsburg zijn ze en 'gd dat het een efficiënte ml werken bevordert. En dat het] raster van de verschillende m houden kan blijven. Vergehjk het met Fiat, Alfa sInna',Daar doen ze het I schillende merken en modell zelfde platforms - het duurste oerdeel - bouwen. VW gebrul oe bodemplaten om VW's en Lb?uwem In oktober verso orbeeld de nieuwe VW G af! ?orLdt gebouwd op dezelf P de huidige Audi A3. En

de Stem | 1997 | | pagina 22