DE STEM 'Je moet ze willen voelen' Merken troeven elkaar af met klantenlokkertjes J Verlepte trostomaten E1 Rennen Nieuwe lijn Alessi heeft hoge aaibaarheidsfactor North Sea Zwaardvis Espressomaker Aaibaar Zwaard Tic 6 JUNI 1997 D3 Sur/ VRIJDAG 6 JUNI 1997 materiaal, ging in de metingen zijn -b den nu geëvalueerd. On-| ■simpel gezegd- de schop! Irond om PRACLAY in te| Irbij meteen een tweede! leden wordt geslagen zon-1 pg- ..Dan lopen we elkaar! niet zo in de weg, doorl In uitgang," zegt Meynen-| (onveilig zou zijn, beneden.! T>et een logboek tekenen! Ir beneden gaat, en een! gaf zetten ten teken lboven is. „Of neem de lift-l ^estig ton trekken, terwijl! bine maar twee ton weegt worden er een- en twee-| len- drie- en zes-maande-! lillende testen uitgevoerd.] ve trappen lopen." Iden maatregelen genomen) len perfect te laten lopen.1 Igen worden door compu-I Itreerd. En kunnen we dus! (aflezen. Thuis, zelfs. MaarJ Ir allerhande stroomkabels! len lopen, laten de we datal (e vezels lopenomdat ze mo-J door inductie beïnvloed! nen worden." Ook zijn de, [opers nog steeds boerensliml Kr wordt heel wat werk voor| (rricht. „StralingsonderzoekJ Tiet oppervlak altijd last van! (straling. Hier niet." fct op de tweede helft van de] tng, waar de betonblokje jangen zijn door stalen rin-j scheiding prijkt een klein I l*getje. „We noemen dat del j Fransen willen straks ookl Ids maar gaan dan twee keer! barbij onze betonblokjes niet ken. Dus testen we hier voor| |ngen." |sn opeens rennen. Rennen?! nissen we de laatste lift om- t hij alsof we op de volgende len wachten. Rennen! plet zetten we alles op een rij. I boop gemeten en bewezen, en EtACLAY verloopt als de he- i, lijkt het licht op groen tel l„Waarbij er eerst nog steeds! Kr bovengronds gekoeld moet I |n er ondertussen een betere kan opduiken." zeggen dat dat de oplossing I Iten. Want dan verzinnen onzel of kindskinderen wel iets. f Bonckx snuift. „Nee. Dat mag! ke generatie heeft kernenergie! Iven geroepen, dan moet onzel ook een oplossing voor het Inreiken. Dat is onze plicht, cht." pen een groene. Ja, die werken! Die werken hier vooral en we het jammer dat iedereens ste- Jioog vliegen als het om kernaf-1 I. Jammer, want echt gif-afval I zo'n probleem. Straling wordt I ge tijd- minder; gif blijft altijd! 6 5 gegraven met bevriezing Met een opblaasbare zwaardvis van bijna twee meter hoopt Heineken meer mensen aan de Lingen's Blond te krijgen. Bier met een bijsluiter Gr-atis een dienblad, een computers pel of een mobiele telefoon? Het kan deze zomer. Bierbrouwers geven weer allerlei lokkertjes weg bij krat, blik en s\xpack. Zelfs de kleinste fa brikanten van het gerstenat doen mee aan dit gevecht om de klant. Al leen Heineken is dit jaar noodge dwongen wat stil omdat twee acties in de soep liepen. Door Jules Hezemans Het is een beetje een pechjaar voor Heine- ten. De bierbrouwer moest in korte tijd twee grote acties afblazen. Eerst moest het bedrijf enkele tienduizenden luchtbedden rit de winkel halen omdat er te veel pvare metalen in zaten. Het bierconcern werd wantrouwend en liet ook haar andere ca deau-artikel onderzoeken. Deze vrijetijds- |as, die de bierbrouwer bij twaalf flesjes Heineken wilde stoppen, bevat ook net iets tf veel ongezond spul. De tas is dan ook nooit bij de winkel aangekomen. Geen gratis luchtbed of tas dus, maar niet getreurd. Voor de bierliefhebber die méér wil dan de drank alleen, is er nog genoeg teuze. Zoals al jaren het geval is. Er is geen bouwerij die nog weet wanneer de eerste oadeautjes werden uitgedeeld. Het is wel groeiend fenomeen, zeggen ze. En ze doen er praktisch allemaal aan mee. Gok deze zomer zijn er weer allerlei acties. «i onvolledige opsomming: Oranjeboom sonermt mfit een prijzenfestival en een actie fond het North Sea Jazz-festival. Brand geeft een cd-bon van een tientje weg én een hotelbon voor drie knaken in plaats van 75 piek. Dommelsch heeft een computerspelle tje in de aanbieding. Vorig jaar deed deze brouwer dat ook al, maar het spel is ng wat verbeterd. Bavaria komt met verschillende acties die per winkelketen verschillen. Al leen voor Vaderdag heeft de brouwer uit Lieshout een speciale actie. Bij tien flesjes Moreeke woordt een speciaal glas gestopt. Dit soort cadeautjes heet een premium in de vaktaal van reclamemakers en marketeers. Ze zijn bedoeld om de klant op het laatste moment - pas in de winkel - over te streep te trekken. De waardebon of cd moet net dat extraatje zijn waarvoor de klant juist Oran jeboom of Grolsch koopt. En de merkgetrou- we bierdrinkers worden met het presentje extra aan het eigen bier gebonden. De klant beloont zichzelf met zo'n premium. Want als je een ander merk koopt, loop je dat hebbe dingetje mis. 'Mooi meegenomen' denkt de klant en de brouwer ziet zijn verkoop stijgen. En daar gaat het de brouwers uiteindelijk om. De verkoopcijfers zijn belangrijk, maar het wordt moeilijker om even veel bier te blij ven verkopen. Laat staan om te groeien. Er wordt namelijk in Nederland een bijna vaste, ietsjes slinkende hoeveelheid bier gesleten. Jaarlijks gieten de Nederlanders ruim 1,2 miljard (miljard!) liter bier door de keel. Dat is gemiddeld 83 liter per hoofd van de bevol king - inclusief baby's en bierhaters. Maar de verschillende soorten bier nemen toe. De spe ciale bieren worden al jaren steeds populair der. Dat gaat ten koste van het gewone pilsje. Vandaar dat de brouwerijen er bijna alles aan doen om hun product te slijten. Ook de alcoholarme en speciale bieren doen tegenwoordig aan premiums. Bij het abdij bier van Leffe wordt bijvoorbeeld een cd met klassieke muziek gedaan. De Nederlandse De dandy's nemen bezit van Den Haag PAGINA De mini is niet weg te krijgen PAGINA Een echte 'Alessi' in de woonkamer, keuken of badka mer. De design-gebruiksvoorwerpen van deze Itali aanse fabrikant, veroveren behalve in woningen van particulieren ook een plaatsje in musea over de hele wereld. De grappige, speciale of uitzonderlijke vorm geving van de alledaagse voorwerpen scoort hoog op het verlanglijstje van menig liefhebber. vindt gretig aftrek. Door Monique van Hest Vijfenzeventig jaar geleden be gonnen de twee zwagers Alfonso Bialetti en Giovanni Alessi met het maken van degelijke, roest vrij stalen gebruiksvoorwerpen voor ondermeer keukens van res taurants. Met de intrede van de lageloonlanden, kregen ze gede gen concurrentie. Maar de onder nemers wilden niet zomaar het loodje leggen. Een team van ontwerpers, met aan het hoofd kleinzoon Alberto Alessi, nam een legendarische be slissing. De toekomst zou ge bruiksvoorwerpen brengen waarbij niet de prijs het uit gangspunt was, maar waarbij de nadruk zou komen te liggen op vormgeving en functionaliteit. Een schot in de roos, zo bleek al snel. De espressomaker van Ri chard Sapper was baanbrekend. De succesformule bleek te wer ken en al snel volgden de onge bruikelijke ontwerpen elkaar op. Roestvrijstalen fluitketels, een theepot in de vorm van een zit tende pinguïn en een koffieset - inclusief melkkan en suiker- trappistenbrouwer De Schaapskooi stopt een gratis glas bij flesjes Tripel. En bij twaalf flesjes Lingen's Blond, het alcoholarme bier van Heineken, zit binnenkort een opblaasba re, twee meter lange zwaardvis. Die is net als het Heineken-luchtbed en dito tas getest op zware metalen, maar kon de test doorstaan, meldt een woordvoerster van Heineken. Zelfs de kleinere brouwerijen doen mee in de strijd om de consument. De brouwers van Leeuw stoppen binnenkort speelkaarten en vakantiespelletjes bij hun kratten. Gulpener probeert het met een glazenspoelpakket. Speciale horeca-zeep maakt de glazen vet vrij, zonder de smaak te beïnvloeden. Het zijn haast onopvallende acties temidden van het geweld van de grote brouwerijen. De reden is simpelweg geldgebrek. De mar ketingbudgetten van Heineken en Interbrew (Oranjeboom) zijn vele maten groter dan die van bijvoorbeeld de Schaapskooi of Gulp ener. „We kunnen ons maar weinig acties veroorloven", geeft een woordvoerster van Leeuw toe. Met de speelkaarten- en spellen- actie is al een grote hap uit het reclamebud get genomen. Dat geldt ook voor de acties van de Schaapskooi. Een enkel eigenzinnige brouwer doet niet mee met dit soort acties. Budel is er zo een tje. „Wij doen he-le-maal niets," is het dui delijke standpunt, aldus een voorlichter. „We gaan er vanuit dat de klant toch vooral bier wil kopen." En Heineken? De brouwerij heeft alleen bij haar merken Amstel en Lingen's Blond een actie. Sinds de mislukking met luchtbed en vrijetijdstas zit er niets extra's meer bij het bier Heineken. Een consumentenactie voor de zomer zit er misschien niet meer in, meldt een woordvoerder. Heineken moet het daar om dit jaar gewoon van de smaak hebben. Zoals het in een donkergrijs verleden ook al geweest moet zijn. De Merdolino is een wc-bor- stel in de vorm van een cactus. pot - die de indruk wekt van een klein dorp. Wie Alessi hoort, denkt al snel aan de borden en fruit schalen met de uitgestansde mannetjes. Lange tijd waren ze hét handelsmerk van deze Italiaanse fabrikant. Maar ook de meer recente samen werking tussen Philips en Alessi, die resulteerde in fraai vormge geven citruspers, koffiezetter en broodrooster, bleek een groot succes. De producten van Alessi zijn kostbaar, maar volgens W.A. Tijssen, adjunct-directeur van Interhal (distributeur van Alessi in Nederland), zijn ze deson danks niet gemaakt voor de sier. Zo'n fluitketel moet vol gens hem juist gebruikt wor den. „Hij moet gaan leven, be schadigen en verkleuren. Daardoor wordt hij juist mooi er." Hoewel de spullen van Alessi vroeger onbetaalbaar waren voor de gemiddelde consu ment, is het assortiment te genwoordig uitgebreid met goedkopere, grappige plastic gebruiksvoorwerpen. De Diabolix (een flessenopener) en de Merdolino - een wc- borstel in de vorm van een cac tus - zijn daarvan goede voor beelden. Bij deze F.F.F.-lijn (Family Fol lows Fiction) werd uitgegaan van de zogenaamde aaibaarheidsfac tor van producten. Uit onderzoek bleek dat volwassenen op een kinderlijke manier reageren op kleurrijke producten met een grappige vormgeving. Volgens Tijssen ging het zelfs zo ver dat ook toiletgedrag werd on derzocht, waaruit blijkt dat men sen op andermans toilet eerst kij ken naar de verjaardagskalender, dan of er zeep ligt om tenslotte de toiletborstel uit de houder te ha len. Alessi borduurde hierop ver der, met als resultaat de speelse toiletborstel. Tijssen: „Ik merk het zelf thuis. Vrienden kwamen vragend met de Merdolino - toiletborstel in de vorm van een cactus - de kamer in lopen. Ze snapten niet wat het was. Nu heb ik er een die lijkt op een zwaard. Deze Excalibur (ont worpen door Philip Starck, dit keer niet voor Alessi) steken ze pront de lucht in. Mensen moeten onze spullen willen aanraken, voelen, pakken. Het is herken baar." °De aaibaarheidsfactor van de nieuwe Alessi-lijn F-F.F. hoog. Deze keuke\ 'nweegschaal Molly gemaakt van plastic. Toch was niet iedereen meteen gek op de felgekleurde plastic voor werpen. Er ging een ware schrik- golf door de klantenkring: plastic werd gezien als goedkoop. Vooral Italianen waren geschokt door de fallische vorm van de Firebird (een gasaansteker). Maar het verras singseffect won uiteindelijk. Volgens Tijssen werkt het idee van aaibaarheid. „Iemand pakt eerder de plastic aanstekers of de nieuwe keukenschorten en oven wanten in de hand, dan een fluit ketel. Ook de de decoratieve kruidenpotjes die luisteren naar de naam Happy Spices, vinden gretig aftrek." Keuken, badkamer en huiskamer kunnen worden gedecoreerd met Alessi-producten, maar langza merhand strekt de invloedssfeer van deze fabrikant zich uit. Ales si richt zich nu ook al op de ho me-office met een simpele calcu lator. Daar zouden zelfs potlo den, pennen en linialen bij kun nen komen. Of, binnen het idee van de woonkeuken, een keuken telefoon of televisie. Niets is te gek voor Alessi, maar directeur Alberto Alessi zit dan ook eerste rang bij het ontdekken van nieuwe talenten. Hij geeft les aan studenten Vormgeving, die hij de kans geeft om mee te wer ken aan een van zijn projecten. Zo waait er elke keer een frisse wind door het bedrijf. Volgens Tijssen worden de pro ducten met liefde geproduceerd. Voordat een nieuw ontwerp op de markt komt zijn er al diverse pro totypes gemaakt. „Het zijn geen massa-producten. Je moet een beetje een tic hebben om ze te verkopen, in positieve zin. Maar gelukkig vindt niet iedereen Alessi-design leuk." De Italiaanse designers willen zich namelijk blijven onderschei den, wat zich uit in de selectieve keuze van winkels waar de pro ducten te krijgen zijn. „Slechts speciaalzaken, meubelzaken en cadeau- en designwinkels krijgen de eer om Alessi te verkopen. We willen een bepaald imago uitstra len. Al is het alleen maar om te voorkomen dat men denkt Alessi is ook overal te koop. Het moet toch een beetje exclusief blijven. Wegens succes geprolongeerd: de trostomaat. In onze consu- mentenbijlage van vorige week meldden wij dat de trostomaat een kassucces is. Dat is het ook, werd de afgelopen dagen nog eens bevestigd door kwekers van tomaten aan een steeltje. „Maar die foto die bij het artikel stond, slaat nergens op,voeg den ze er aan toe, wijzend op maar liefst drie gebreken: de vaal- rode kleur, slechts vier tomaten en dan dat steeltje van dood hout. Voor trostomatenkweker Van de Broek was het een koud kunstje om zijn gelijk te halen. Hij meldde zich aan de balie van de krant om een kistje af te leveren. Nadere discussie bleek overbodig. Zijn collega-kweker Pieter Geerts uit Chaam schreef een brief. „Bij het goed onderbouwde artikel staat een foto van de meest verlepte tros tomaten die te vinden is. Hierbij zend ik U een fo to van trostomaten zoals die er behoren uit te zien." Waarvan akte. Discussie, in het voordeel van de kwekers, ge sloten. FOTO PIETER GEERTS

de Stem | 1997 | | pagina 21