Merken tro DE STEM WETENSCHAP Ernstig Ei van Columbus Mooie resultaten Metingen Rennen North Sea VRIJDAG 6 JUNM997 D; NOG VOORDAT paniek en protest konden losbarsten, werd het nieuws ontkracht dat hoog-actief kernafval onder de Groote Peel zou worden geschoven. Want ten eerste ligt de kleilaag waar het om draait onder héél Nederland en ten tweede lij ken onze zoutkoepels beter geschikt voor opslag. Of gooien we met het badwater de baby weg en zou klei toch beter zijn? Onze verslaggever nam een kijkje net over en onder de grens. Want in Mol ligt al ja renlang 250 meter onder de grond een compleet en be mand test-laboratorium. Proeven geven dermate ver rassende resultaten, dat on langs de boor opnieuw de grond is ingegaan voor het grote eind-experiment. We klopten op de poort van de onderwereld en werden niet alleen binnen, maar ook be neden gelaten. Door Max Steenberghe Het hele industrieterrein is impone rend afgehekt. De centrale zelf wordt beschermd met fileer-prikkeldraad. Aan de portierspost zou James Bond een hele klus hebben. De bewaking is top, de beveiliging nog strenger. Ieder een draagt stralings-badges, overal pieken snuffelpalen, staan douches, liggen betonnen bunkers en kieren dubbeldikke deuren, alles voor dat verschrikkelijke geval dat. Maar 250 meter onder de grond, in een nauwe pijp, hangt onder het bordje CENTRAAL ALARM een knijptoeter- tje, van twee kwartjes. „Eerst hadden we van die spuitbus-sirenes. Maar die waren onverklaarbaar vaak kapot. Wat bleek? Ze gingen vrijdagmiddag mee naar het weekeindvoetbal en wer den 's maandags leeg teruggehangen. We konden een selfsupporting elektro nisch systeem maken. We hebben een toeterke gekocht." Ze kunnen nog lachen bij D'n Atoom, zoals de Molse volksmond het Studie centrum voor Kernenergie blijft beti telen. Dat was niet altijd zo, niet in de tijd van de gruwelijke verhalen over fraude met afval-opslag, over met zand gevulde vaten, over verdachte loospijpjes, over omkoping. Weinig is er geschreven over een petie terig stalen hokje dat ergens op het terrein staat. Het is de poort naar HA- DES. HADES staat voor High Activity Disposal Experimental Site, maar is ook de grieks-mythologische naam voor de onderwereld. En dat is geen toeval, want HADES ligt 250 meter onder de grond, middenin een dikke kleilaag. De poort is een lift, een gammel kooitje dat zich zuchtend en steunend laat zakken. „Seffens gaat het rapper," be looft ing. Pol Meynendonckx en nog voor de laatste letter over zijn lippen rolt, stort het bakske zich misselijk makend naar beneden, alsof de kabel brak. „Wie beneden werkt, moet eens per jaar bewijzen dat hij op eigen kracht naar boven kan. Traplopen. Ik ben de oudste, ik doe het in 29 minu ten. Het record staat op 11'28", maar diejen gast is net getrouwd en hij zal nu minder energie hebben." Genoeg gelachen, de materie is ernstig genoeg. Kernafval is een probleem. Een blijvend probleem omdat het spul Diep onder de grond in het Belgische Mol ligt een laboratorium waar de omringende kleilaag getest wordt op geschiktheid voor opslag van kernafval. Ogenschijnlijk is het een pijp met hier en daar een kastje. Diepgravende oplossingen voor kernafval-probleem -uranium-isotopen- tienduizenden ja ren gevaarlijk blijft. Belgie zit er goed mee in zijn maag omdat 't het derde atoomland van de wereld is: zestig procent van de totale Belgische ener gie wordt nucleair opgewekt. Vandaar Mol. Niet zozeer een kerncen trale als wel een nucleair studiecen trum. Studie ook naar afvalverwer king en vooral afvalopslag, „Verwer king kan elders gebeuren, maar inter nationaal is afgesproken dat elk land zijn eigen rest-afval terugkrijgt," ver telt Meijnendonckx. Hij is een van de hoofdonderzoekers van het HADES- project en offert zijn eerste vrije mid dag in maanden op om -opnieuw- het hele verhaal te vertellen. Na een kort college scheikunde -inclu sief overhoring- komt hij bij de kern. „Een deel van het afval wordt ver werkt, maar er blijft altijd over, te ver delen in laag-actief, middel-actief en hoog-actief afval. We krijgen het terug op ons bord, al is het verpakt: in glas gegoten en dat weer in stalen buizen: canisters van ca 1 meter lang. Maar daarmee zijn de problemen bij lange niet opgelost: het hoog-actieve spul geeft zoveel hitte af dat het na vijftig jaar afkoelen altijd nog 100 graden Celsius afstraalt." Opslaan dus. Dat kan bovengronds. „Maar dan is er het NIMB Y-syndroom. Not in my backyard, of: nieje bij mij, zunne. Ondergronds dan maar? Goed mogelijk, maar er is één probleem. Water. Grondwater komt bijna overal en als afval in het grondwater komt, zitten we met een giftige aarde." 1 Nederland en Duitsland krijgen de op lossing van moeder natuur: zoutkoe pels. Van nature kurkdroog. Belgie moest verder, of beter: dieper, zoeken. En stootte op een tweehonderd meter dikke kleilaag. Eureka, want: „In klei zit ook water, maar dat staat stil." Verstoppen in de klei leek het Ei van Columbus, Maar ook dat ei moest eerst staan, voor men het geloofde. Met kernafval kunnen geen risico's worden genomen dus moest er uitgebreid ge test worden. „Want we wisten hele maal niks. Dus waren er vragen als: 'valt er te graven in ondergrondse klei' tot: 'hoe beweegt het water' en: 'hoe snel gaat straling door klei', plus: 'gaan we stenen bakken als we heet af val in natte klei verpakken'? De vragen waren niet anders te beant woorden dan door de praktijk en dus werd er -in 1980- gegraven. Meteen het eerste probleem: graven in klei leek niet te kunnen omdat verwacht werd dat klei op die diepte door de druk een soort tandpasta zou zijn, waardoor de put even snel weer dicht- stroomt. „Dus boorden we een buis in de grond, werd de klei daarbuiten bevroren, zo dat de kern kon worden weggegraven en bekisting aangebracht voordat de zaak ontdooide en zou dichtstromen. Zo gingen we naar 250 meter diepte, zo Deze gang is als laatste gegraven volgens een veel goedkopere methode dan met stalen ringen (foto boven) te wer kennu werden betonblokjes gestapeld op de manier waarop de Belgen vroeger hun kathedraalbogen maakten. In de gekleurde stenen zitten sensoren voor bewegings- en drukproeven. foto's sck gingen we 40 meter horizontaal. Duur en langzaam werk. En toen het klaar was, bemerkten we dat we nergens tandpasta hadden gezien. Dus wilden we nog een klein stukske verder gra ven zonder vriezen, wat veel goedko per zou zijn." Een goed idee, maar de centen waren op. „Maar wij werken volgens het KISS-pricipe: keep it simple, stupid. Er lag nog geld voor ons nieuwe kan toor. Met dat geld zijn we gaan graven en van het overblijfsel hebben we ons anderszins behuisd," en hij doelt op de noodbarakken waarin de hele re searchafdeling al jaren huist. „Ons chalet. Het geld bleek goed besteed want: het lukte. Dat scheelde eenderde in de kosten. En daarom mocht er een twee de gang gegraven worden, Waarmee meteen een volgend experiment plaatsvond. Want de eerste gang -een buis omdat op die diepte een druk heerst die alleen door cirkelvormen kan worden weerstaan- was gemaakt met peperdure stalen ringen. „Wij be rekenen alles in Mercedessen zonder opties: die kosten een miljoen francs (50 mille). En in staal kost de gang een Mercedes per meter. We hebben het staal vervangen door conische beton blokjes te stapelen, zoals ze ooit ook kathedraalbogen maakten. En ook dat werkt. Is 27 maal zo goedkoop." Zo waren met het graafwerk al mooie resultaten bereikt, zonder dat het ei genlijke werk was begonnen. Want in middels draaien er tientallen proeven, die soms vijf tot tien jaar in beslag ne men. Ze zijn nauwelijks zichtbaar in het lab, dat in feite ook maar een lan ge, wat rommelige pijp is. Niets, alleen mijn hartslag wijst erop dat we daad werkelijk 250 meter -86 verdiepingen- dichter bij de hel zijn. Meynendonckx geeft er niks om, wijst stoïcijns om de paar meter een kistje of kastje, een kurkje of gaatje in de pijpwand aan. Van alles wordt geprobeerd. En alles heeft weer een schitterend gevonden naam (Meynendonckx: 'Dat is een hobby geworden, ook van collega's Put en Neerdael'). CACTUS (ChAracteri- sation of Clay under Thermal loading in Underground Storage) beziet wat er met de klei gebeurt als die een jaar of vijftig een hittebron herbergt. ATLAS (Admissible Thermal Loading for Argillaceous Storage) bekijkt hoe hitte de stroming van klei en water in klei beïnvloedt. PHEBUS (PHEnomeno- logy of hydrological transfer Between atmosfere and Underground Storage) onderzoekt de hydrauliek: als je hier in de klei graaft, gaat hij dan daar ver schuiven? MEGAS (Modelling and Experiment on GAS migration) be kijkt wat voor gassen er zijn, en hoe ze zich gedragen. Er lopen vele ph- en eh-metingen, ma teriaal- en corrosie-testen: hoe ge draagt welk metaal zich in klei op die diepte en idem met radioactief materi aal erbij? Meynendonckx: „Het mag niet roesten." Uitgebreid wordt onder zocht hoeveel water in de klei zit en hoe het zich gedraagt. Uitermate belangrijk is het piëzome- ter-onderzoek. Stel dat er straling vrijkomt in de klei, wat gebeurt er dan? „We moeten immers met alles re kening houden, ook dat het fout gaat. Maar de uitkomsten zijn bevredigend: de straling was na één jaar één meter doorgedrongen, deed acht jaar over de tweede meter en is nog steeds niet bij het derde meterpunt aangekomen. Waarbij we de stroming opzij nog heb ben gesimuleerd omdat de straling in werkelijkheid door de druk eerder naar binnen gaat dan naar buiten." Andere testen wezen aan dat, mocht de straling Vrijkomen, deze zich eerder horzontaal dan verticaal zal bewegen, dus langzamer naar boven gaat dan opzij. Spannend is het BACCHUS-project. Waarmee we bij de uiteindelijke op slag komen. „Dwars op de centrale gang komen straks pijpen van 200 me ter, met een doorsnede van twee meter. De canisters met middel-actief af val, wat dus niet heet is, kun nen gewoon worden op gestapeld. Maar we zitten ook met canisters 100 graden Celsius. Daarvoor vullen we de pijpen weer helemaal op, met in het midden een centrale as van canis ters. Aanvankelijk wilden we de pij pen vullen met bentoniet, een fijne kleisoort die we hebben verrijkt zodat hij tegen hitte en straling kan. Maar toen we al doende steeds meer over klei op deze diepte te weten kwamen, bedachten we dat we het dure bento niet wellicht ook kunnen vervangen door... klei. Klei genoeg." Wat nu nog bekeken gaat worden, is hoever die dwarsgangen van elkaar moeten komen om elkaar niet te beïn vloeden. Dat gebeurt middels CERBE RUS en PRACLAY, waarbij in het klein en in het groot de uit eindelijke opstelling wordt beproefd. CERBERUS, een stukje actief en verwarmd materiaal, ging ij naar beneden; de metingen zijn stopt en worden nu geëvalueerd. ÓJ, langs ging -simpel gezegd- de sc weer in de grond om PRACLAY int, graven, waarbij meteen een pijp naar beneden wordt geslagi der bevriezing. „Dan lopen we elkaj voortaan ook niet zo in de weg, die ene in- en uitgang," zegt Meyneil donckx. Niet dat het onveilig zou zijn, bened® Iedereen moet een logboek teki voor-ie naar beneden gaat, en tweede paraaf zetten ten teken dn hij/zij weer boven is. „Of neem de lilt. kabel: kan zestig ton trekken, terwij een volle cabine maar twee ton Desondanks worden er een- en wekelijks, een- drie- en zes-maandt. lijks verschillende testen uitgevoerd En moeten we trappen lopen." Evenzo worden maatregelen genoog om de testen perfect te laten „Alle metingen worden door compu. ters geregistreerd. En kunnen we dus ook boven aflezen. Thuis, zelfs, aangezien er allerhande stroomkabels naar beneden lopen, laten de we via optische vezels lopenomdat ze m# gelijkerwijs door inductie beïnvloed zouden kunnen worden." Ook zijn de wetenschappers nog steeds boerensl® met geld. Er wordt heel wat werkvw derden verricht. „Stralingsonderzot] heeft aan het oppervlak altijd last vaa kosmische straling. Hier niet." En hij wijst op de tweede helft van tweede gang, waar de betonblokjs weer vervangen zijn door stalen rin gen. Op de scheiding prijkt een klei» Frans vlaggetje. „We noemen dat 4 péage. De Fransen willen straks ooi ondergronds maar gaan dan twee kee zo diep waarbij onze betonblokjes niet meer werken. Dus testen we hier vooi hen hun ringen." We moeten opeens rennen. Rennen' „Anders missen we de laatste lift hoog," zegt hij alsof we op de volgende bus kunnen wachten. Rennen! In het chalet zetten we alles op een rij Er is een hoop gemeten en bewezen, ei als ook PRACLAY verloopt als de h ren hopen, lijkt het licht op groen kunnen. „Waarbij er eerst nog steeds vijftig jaar bovengronds gekoeld mot worden en er ondertussen een oplossing kan opduiken." Anderen zeggen dat dat de is. Wachten. Want dan verzinnen ona kinderen of kindskinderen wel Meynendonckx snuift. „Nee. Dat mag niet. Onze generatie heeft kernenergii in het leven geroepen, dan moet ona generatie ook een oplossing voor hel afval aanreiken. Dat is onze plicbl mijn plicht." „Ja, ik ben een groene. Ja, die werkei hier ook. Die werken hier vooral enwi vinden het jammer dat iedereens ste kels omhoog vliegen als het om kernaf val gaat. Jammer, want echt gif-af»' is zeker zo'n probleem. Straling word! -na lange tijd- minder; gif blijft altijl gif." m VPs a - schacht 1 gegraven met bevriezing 1 schacht 2 nog aan te leggen gang 'Péage' gegraven zonder bevriezing staal PRACLAY experiment ,dfP tri W Bentoniet (wordt eventueel vervangen door klei) Met een t Ling en's J e Gratis een dienblad, een ccj pel of een mobiele telefoor deze zomer. Bierbrouwe weer allerlei lokkertjes wei blik en sixpack. Zelfs de 11 brikanten van het ge mee aan dit gevecht om de leen Heineken is dit jaai dwongen wat stil omdat in de soep liepen. Door Jules Hezemans Het is een beetje een pechjaar ken. De bierbrouwer moest ii twee grote acties afblazen. EerJ bedrijf enkele tienduizenden uit de winkel halen omdat er t Ketalen in zaten. Het bierccj wantrouwend en liet ook haat ueau-artikel onderzoeken. De^ tus, die de bierbrouwer bij tl Heineken wilde stoppen, bevatj te veel ongezond spul. De tas nooit bij de winkel aangekomer een gratis luchtbed of tas dui getreurd. Voor de bierliefhebn wil dan de drank alleen, is en keuze. Zoals al jaren het geval S brouwerij die nog weet wannl cadeautjes werden uitgedeeld* een groeiend fenomeen, zeggq °en er praktisch allemaal aar Ook deze zomer zijn er weer al en onvolledige opsomming: schermt met een prijzenfestival r°nd het North Sea Jazz-fea geeft een cd-bon van een tientl ~7JïT

de Stem | 1997 | | pagina 20