Eén tarief voor storten van afval Droom van Delta-vlieger komt uit mer viertl iubileum Festival arrangeert imuziek als spiegel der kunsten Aardenburg herdenkt Berenning in 1672 met speciale musical Omwonenden klagen over bouw-rommel van Village Scaldia C| DE STEM ZEELAND C4 Zakkenrollers S nelheidscontr oles NIEUWS Zaamslag Terneuzenaar Egbert Cijsouw vliegt van Nieuwvliet naar Gapinge 'Snelheidsduivel' uit Breda krijgt j boete van 500 zijn mag langer •ugbetalen lening WEEKENDDIENSTEN Veerenaar na bedreiging politieman aangehouden TIJDAG 6 JUNI 1997 i 1111 VRIJDAG 6 JUNI 1997 ïsnoep in een winkel aan j,, I ■Vlietstraat. Er is een afspraak I Égemaakt met Bureau Halt. Hulst/Oostburg - In Oostbur» en in Hulst is gisteren een aan-1 tal mensen slachtoffer gewor-1 den van zakkenrollers. Op de I Burchtstraat in Oostburg I raakte een 57-jarige vrouw uit I Oostende haar portemonnee met honderd gulden kwijt, op I de Vismarkt in Hulst werd een I 26-jarige vrouw uit Klooster-1 zande 'gerold'. Zij mist 1 portemonnee met daarin 3oo| gulden. Kuitaart/Hoek - Bij snelheids-1 controles op de rijksweg N601 in Kuitaart tussen half een e_ twee uur en later op de middag I op de Hoofdweg in Hoek zija I totaal 34 bekeuringen uitge-1 deeld. In Kuitaart reden van de 408 gecontroleerde au-1 tomobilisten te hard. De I hoogst gemeten snelheid: 115 km in plaats van de toegestane I 80 km. In Hoek geldt op de I Hoofdweg eveneens een maxi-1 mum van 80 km. Hier werden I twee automobilisten verbali-1 seerd. Eén van hen reed km/u. het kader van de Zeeland Na-1 tuurmaand en wordt gegeven I door een ervaren docente. De I cursus wordt gedurende drie morgens (van dinsdag tot i met vrijdag) gegeven in i open lucht en is zowel voor be-1 ginners als gevorderden. Del lessen duren van 9.30 tot 12.01 uur en vinden plaats aan de Oude Zeedijk 31 te Axel. ROMMELMAEKT - De buurt vereniging Mikpunt houdt za-1 terdag 14 juni in de Axelse-I straat, tussen de huisnummers I 93 en 95, een rommelmarkt. De markt is geopend vanaf 10.011 uur. om erover te beginnen. Maar di erste instantie toch nog steeds h n die zichzelf hééél geweldig V Van onze verslaggever Terneuzen - De exploitanten van afvalstortplaatsen in Zuid- I Nederland kiezen het komende jaar uit concurrentie-overwe- gingen voor afstemming van de storttarieven. maatregelen op het gebied van preventie en hergebruik stimule- Afval Verwijdering Zeeuws- Vlaanderen (AVZV) gebruikt een gedeelte van het rekeningover schot van 1996 voor de instelling van een tarief voor 1998 van 160 gulden per ton niet-brandbaar af val en 175 gulden per ton voor het I overig .afval met uitzondering van asbest- Althans, dat stelt het dagelijks be stuur voor in de concept-begro ting 1998 aan de algemene verga dering. Eigenlijk moest AVZV voor vol gend jaar een poorttarief van 184,50 gulden per ton afval instel len. Aan dat hoge tarief kleven echter meer nadelen dan voorde len. Voordeel is dat de stortkosten Van onze correspondente I Temeuzen - De kantonrechter in Terneuzen heeft een 55-jarige in woner van Breda veroordeeld tot een boete van 500 gulden. Op de rijksweg 58 bij Sluis, waar een maximumsnelheid geldt van 80 kilometer, bereikte de man op 15 juli vorig jaar een snelheid van maarliefst 159 kilometer. De politie had hem per motor ge volgd. De Bredanaar gaf als re den aan dat hij op dat moment naar de autoradio aan het luiste- ren was en niet zo op zijn snel heid lette. Een 33-jarige man uit Den Bosch werd veroordeeld tot een boete van 350 gulden. De I man had op 2 augustus vorig jaar zonder geldig rijbewijs door Sas I van Gent gereden. Volgens de man had hij een duplikaat verge- ten aan te vragen toen hij zijn rij- bewijsinruilde na zijn verhuizing van België naar Nederland. In juli dat jgar was-de man al eer- der aapgehffludsv; toen reed hij nog met het oude Belgische rijbe wijs rond. De politie had hem ge vraagd het zo snel mogelijk om te ruilen. De kantonrechter was dan ook van mening dat M.S. tijd ge noeg had gehad zijn zaakjes in orde te maken. jk ft. :1e m in ie at an e- e- n- a- let ng et en lin ler 00 In elt de ijk de en uit ijk ite- DU- or- ren. Aan de andere kant ligt ech ter het gevaar van toenemende overlast door zwerfvuil als gevolg van afvaldumpingen op de loer. Niet in de laatste plaats echter, al dus het dagelijks bestuur van het afvalverwerkingsbedrijf, leidt een dergelijk hoog tarief tot een slech te concurrentiepositie ten opzich te van andere stortplaats-exploi tanten elders in den lande. Hoewel daar in theorie geen spra ke van kan zijn, omdat de wet in principe verbiedt dat afval buiten de eigen provincie ter verwerking wordt aangeboden als zich in die provincie een verwerkingsinstal latie bevindt, wijst de praktijk an ders uit. 'Met of zonder toestem ming van het bevoegd gezag, het afval komt uiteindelijk daar te recht waar de laagste prijs moet worden betaald'. Vandaar dat er recentelijk overleg is gevoerd over het tarievenbeleid tussen de stortplaatsexploitanten in Zuid-Nederland. Behalve AVZV gaat het om OLAZ (voor overig Zeeland), Afvalsturing Brabant en AVL-sturing uit Lim burg. Unaniem is daar de stelling betrokken om met de tarieven op dezelfde lijn te gaan zitten. Voor AVZV betekent dat aanwen ding van een deel van het voorde lig saldo uit de boeken over 1996. Want het tarief waar het Zeeuws- Vlaamse samenwerkingsverband op het gebied van afvalverwer king op uitkwam, bedroeg 184,50 gulden. De concept-begroting van AVZV voor het komende jaar bevat te vens een prognose van de ontwik keling van het afvalaanbod. Huis houdelijk afval wordt daar inge schat als een min of meer constan te afvalstroom. Door de stijging van de verwerkingstarieven zal het aanbod van bedrijfsafval op langere termijn teruglopen. Ook het stortverbod voor een aantal specifieke afvalsoorten (waaron der bouw- en sloopafval) betekent een verdere afname van het aan bod. De ontwerp-begroting van AVZV komt woensdag 11 juni aan de orde in de vergadering van het algemeen bestuur. Delta-vlieger Egbert Cysouw vloog van Nieuwvliet naar Gapinge en maakte zijn droom waar. FOTO WIM KOOYMAN Door Fred Rabout Nieuwvliet - Het was een droom: met zijn Delta-vlieger de Westerschelde be dwingen. En die droom is voor de 33-ja- rige Terneuzenaar Egbert Cijsouw wer kelijkheid geworden. Waarmee hij gelijk de eerste is van de zestig leden van de vliegclub 'Jan van Gent' die dit huza renstukje volbracht, hangend aan zijn Icaro 2000, een aluminium-frame be dekt met kunststof, een wirwar van sta len kabeltjes. Hij praat er nog vol vuur over. „Het speelde al jaren door mijn hoofd om over de Wester schelde te vliegen. Het punt is de juiste weersomstandigheden te treffen. Dat was die dag het geval. Windkracht drie (12 km/uur), vanuit zuidwestelijke richting. Aardig wat thermiek in de lucht. Met wat er varing zie je dat. De eerste start mislukte. Ik kreeg de thermiek niet te pakken. Terug ge land. Ook de tweede start leek het niet goed te gaan, tot ik richting Nieuwvliet ineens een belletje thermiek te pakken kreeg. Die groei de uit tot een forse; zodat ik in geen tijd op 1300 meter hoogte zat. Op dat moment voel de ik dat het nu of nooit was." Te breed Gestart vanaf vliegterrein Nieuwvliet vond hij boven recreatiecentrum Schoneveld ten westen van Breskens de Westerschelde daar toch te breed. „Mijn hoogtemeter gaf op dat moment 800 meter aan en ik schatte dat het risico te groot zou zijn. Ik ben naar Breskens gevlogen, kreeg weer een nieuwe bel te pak ken en steeg naar 1100 meter. Op dat mo ment besloot ik dat het moest gebeuren. Ik kon met die hoogte altijd terug naar Zeeuws-Vlaanderen en er kon met de hoogte ook niets misgaan om het strand bij Vlissin- gen te bereiken. Het ging fantastisch." Weinig thermiek „Boven water is het een bekend gegeven dat je weinig thermiek hebt. Ik verloor echter maar honderd meter hoogte tijdens de over steek en kwam even ten westen van Vlissin- gen terecht op 1000 meter. Op Walcheren was er echter maar weinig thermiek te vin den. Na Middelburg ben ik dan maar naar een geschikte langdingsplaats gaan zoeken. Toen ik neerkwam, bleek het onder Gapinge te zijn. Met de vlieger ben ik naar het kruis punt vlak voor Serooskerke gelopen. Op dat kruispunt werd ik bekeken of ik een maan mannetje was. Zoals altijd stond ik steeds met een portofoon in contact met1 de thuisba sis. Die zijn me komen ophalen. De overtocht had exact 55 minuten geduurd. Ik vertrok vrijwel gelijktijdig met de veerpont vanuit Breskens en arriveerde ook bijna gelijk in Vlissingen. Schitterend toch!" Cijsouw is in het bezit van Brevet III en mag dus vrije afstanden vliegen. Bekijkt het landschap vaak vanaf boven hangend in ho- kamer vindt diversiteit belangi ker dan de opleiding of het bei van een kandidaat. „We wt11êj| niet alleen maar juristen of a countants." De juniorkamer «iil ook niet dat een nieuw lid bij is mand aversie oproept, dus potfflj tiële kandidaten moeten rekeni" houden met een lichte ballotage procedure. De voornaamste activiteiten v de kamer, die maandelijks bijee komt, bestaan uit het organiser van managementtrainingen sessies over vergader-, geheugen; en onderhandelingstechnieken Ook presentatie is een onderdeej van het pakket. Allemaal zate waar de leden bij het dagelijks werk profijt van hebben. Er worden contacten met andeq kamers gelegd en internatiom congressen bezocht. Daarna®! werkt de juniorkamer met kier groepjes projecten uit. Het r kendste project waar de junior! mer zich in Zeeuws-Vlaandeisl mee bezighoudt is wel de jaarlijkj se organisatie van de BOV-troMr (Beste Ondernemers Visie). M zakenwereld geniet de trofee v«J gens Van den Hemel zeker enif status. De juniorkamer lag aan de basis, jaren geleden ah* van het totstandkomen van go» club De Woeste Kop op het Sn» J schorreterrein in Axel. „De daarvoor zijn bij ons geboren. De juniorkamer is geen servïj club. „We zijn er niet voor l doelen of zo." Toch maakt dew] mer voor dit jaar een uitzonder en wil het een DerdewereldpwfJ van een oud-Terneuzenaar Nairobi ondersteunen. felzijn Terneuzen mag de lening W gemeente terugbetalen. Eerder# aald. im het bestuur van de stichting void J id jaar mee te draaien in de bezu^ volgend jaar een korting van 35.0'Oüg niging was overigens eerder bepaal istuur kon deze korting echter nie' loot de bezuiniging uit te stellen gelost. Maar dit stuitte op bezwar® t compromis-voorstel van het colleg g over tien jaar uit te smeren. 01 rorig jaar twee ton van de gemeent komen. Door Jeanette Vergouwen Terneuzen - Gekleed in een kleurig gewaad en getooid met een weelderige hoed vraagt de vrouw aan haar huisgenoot 'speel jij nu even een mooi lied, dan zorg ik dat er wat te eten is... Of nee, geef mij de luit aan en ik zal je eens wat rond de oren tok kelen.' De man kijkt hemels, legt een roos op zijn hoofd en reciteert een gedicht. Onzjn? Nee, een typisch voor beeld van een huishouden van Jan Steen, de schilder waarvan men zegt dat hij slordig en gul zig was én prachtige schilde rijen maakte. Camerata Trajec tina weet er alles van. Dit en semble heeft zich helemaal in geleefd in die periode en speelt de muziek zoals Jan Steen het gehoord moet hebben. Kunst weerspiegelt muziek. Het meest eenvoudige voorbeeld is bet gedicht dat door een com ponist voorzien wordt van een melodie Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen presen teert in 1997 de muziek op een bedje van kunst en houdt de luisteraar een spiegel voor. Nieuwe ingangen Het festival zoekt elk jaar naar meuwe ingangen. Na de popu- iarisatie van de klassieke mu- Z1ek, de drempelverlaging, de opstapconeerten, de evenemen ten yoor en door jeugd, is nu ge kozen voor de bredere interesse: Muziek, Spiegel der Kunsten' opent de deur naar literatuur en beeldende kunst. Hot Festival van Zeeuwsch- aanderen, van 11 september °t 5 oktober met elf kerncon- oorten en zeven opstapconcer- en, verzorgt negen arrange menten in samenwerking met nstituut Toonbeeld, de Stich- lng Oranjezon, gemeenten, Penbare bibliotheken en gale ries, Deze staan volledig in voor e organisatie van arrangemen- en, bestaande uit lezingen, frsussen, toeristische uitstap pen inclusief diner en exposi- Camerata Trajectina op zijn Jan Steens.. ties. De minst tot de verbeel ding sprekende arrangementen zijn de lezingen en cursussen. Filips Pieters, docent aan het gemeentelijk Instituut Toon beeld, verzorgt enkele toelich tingen. Bijvoorbeeld de Schil derijententoonstelling van Moessorgski/Ravel. Pieters lar deert zijn uitleg met muziek voorbeelden en projectiemate riaal. De cursus van Mare Lambrecht is een opmaat voor het festival. Hij vertelt in drie lessen op 25 augustus, 1 en 8 september over het verband tussen beeldende kunst, literatuur en muziek en ontrafelt de geheimen van thea ter, dans en kostuums in de ba rokperiode. De lezingen van Jos de Mul en W. Kloek gaan ook over de rela tie tussen muziek enerzijds en de beeldende kunst en litera tuur anderzijds. Zo wordt het leven van Jan Steen muzikaal uit de doeken gedaan door lui- tist Peter Grijp van Camerata Trajectina en gaat het hoofd van de afdeling schilderijen van het Amsterdamse Rijksmuseum W. Kloek meer in op de compo sitie en vorm van de schilde rijen van Jan Steen Exposities Maar het negende Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen is ook speciaal omdat voor de eerste maal exposities worden georga niseerd waarin het thema Mu ziek, Spiegel der Kunsten wordt behandeld. De organisa tie benaderde enkele galerie houders en vroeg hen het mu ziekfestival te larderen met kunst. „De ene discipline bijt de ande re niet, het werkt eerder ver sterkend. Muziek en beeldende kunst hebben veel gemeen schappelijke dingen: composi tie, kleur, vorm, toon, ritme en balans... Deze vorm van samen presenteren is een nieuwe wijze van communiceren," vertelt Liet Smulders-van der Wijst van galerie Esprit in Clinge. Sa men met Theo en Paula Steijae- rt van galerie Trouvaille Ter neuzen, de Stichting Raadskel- der uit Sluis en directrice Yo- landa Mergler werkte zij een aantrekkelijke activiteit uit. Het is de bedoeling dat de drie galeries borg staan voor een rei zende expositie, die na de con certen te zien in de locaties FOTO FESTIVAL VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN waar recepties worden gehou den. Hiervoor is werk gevraagd van kunstenaars die het thema hebben verwerkt in hun crea ties. Galerie Trouvaille komt met werk van Marjoke Schui ten, dat grafisch, figuratief en verhalend is, en gemengde tech nieken op papier van de schil der/dichter Lou Heynens. De Raadskelder Sluis nodigde de Belg Yves Velter uit om het the ma uit te werken en Galerie Es prit presenteert werken zoals Feest (bij een feest hoort mu ziek) van Iris Slock, Ode aan De falla van Ru van Rossem en het lied van de Syrenen van Jean Kamps. De drie galeriehouders zijn en thousiast en nemen het onge mak van steeds een expositie ter plekke op te bouwen en ook weer na die avond af te breken er bij. Daarnaast is er in de ga leries zelf in die periode een ex positie die het thema van het festival aardig benaderd. Bijspijkeren Yolanda Mergler zegt het plas tisch: „Het festival is een ge beurtenis waarbij het mogelijk is om via de arrangementen de culturele kennis bij te spijke ren. We streven ernaar om de concerten zo veel mogelijk in te bedden in cursussen en leuke arrangementen. Zo laten we de bezoekers nog meer genieten van de cultuurhistorie en de gastronomische gastvrijheid van Zeeuws-Vlaanderen." Historie en culinaire geneugten zitten vooral in de arrangemen ten die verzorgd worden door de Stichting Educatief Toeris me Zeeland Oranjezon (een dag Sluis met het thema 'Verpleeg stersmeervoud in een paddos hop? Het maakt geen hout uit volgens Van Dale' en een dag Hulst waarin het huishouden van Jan Steen centraal staat....alles inclusief voor dracht, wandeling, diner, toe ristisch bezoek en concert). Architectuur De samenwerking met Musica Flandriea resulteert in een na middag Sas van Gent waarin de muziek gekoppeld wordt aan de architectuur en een Philippien- se mosselmaaltijd. Het festival zelf staat in voor de verzorging van het arrange ment Muzikaal Kerkepad (drie concerten) dat op zaterdag 13 september samenvalt met de Open Monumentendag. Daar wordt dan ook gebruik van ge maakt temeer omdat het eerste recital plaatsvindt in de Willi- brordus basiliek van Hulst. Dit monumentale gebouw en ande re historische plekjes worden bezocht tussen de Apfelstrudel, het driegangenmenu en de con certen door. Belangstellenden kunnen vanaf he den arrangementen bestellen bij het Zuidlandtheater in Terneuzen, tel. 0115-695555 of 694900. HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuid- zande - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter W. Jongsma, Oudekerkstraat 2, Aardenburg, tel. 0117-491466. Axel en Zaamslag - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter G. Hars kamp, Noordstraat 8, Axel, tel. 0115-561666. Spreekuur spoedge vallen zonder afspraak: zat. 10.00- 10.30 en 17.00-17.30 u. zon. 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter J. Slingerland, Noordstraat 27, Biervliet, tel. 0115-481345. Breskens en Groede - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter R. Laterveer, Dr. Broodmanstraat 2, Breskens, tel. 0117-381956. Spreekuur zat. en zond. om 11- 11.30 u. en 17-17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter M. de Meijer, Badhuisweg 42, Cadzand, tel. 0117-391366 (autotel. 06- 52746001). Driewegen e.o. - Tot maand. 8 u. dokter H. Zwartelé, Werrilaan 43, 's-Heerenhoek, tel. 351280. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/Van de Werff wordt van vrijd. 18 u. tot zond. 19 u. waarge nomen door dokter R. Schut, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 0113-252114. Spreekuur spoedge vallen zat. en zond. 10-10.30 en 17- 17.30 u. Goes - De praktijk van dokter Kei zer, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijssen wordt van vrijd. 17 u. tot zat. 19 u. waar genomen door dokter M. Kooiman, Van Hogendorplaan 6, tel. 0113- 214450. Van zat. 19 u. tot zond. 19 u. door dokter M. Oortman, J. Lenshoeklaan 10, Kloetinge, tel. 0113-231805. Spreekuur spoedge vallen zat. en zond. 10-10.30 en 17- 17.30 u. Hansweert, Yerseke en Kruiningen - Van vrijd. 18.00 u. tot zond. 22.00 u. huisarts te Yerseke, tel. 573520. Spreekuur dringende gevallen: 11- 11.15 en 17-17.15 uur. Boodschap pen zo mogelijk voor 10.00 uur. Krabbendijke, Waarde en Rilland- Bath - Van vrijd. 18.00 u. tot zond. 22.00 u. dokter A, Constandse, tel. 501444. Spreekuur dringende ge vallen 11.00-11.15 uur en 17.00- 17.15 uur. Boodschappen zo moge lijk voor 10.00 uur. Hontenisse en Kloosterzande - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter W. ter Burg, Cloosterstraat 29, Kloosterzande, tel. 0114-686800. Heinkenszand, 's Heer Arendsker- ke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Harten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. waargenomen door dokter A. v.d. Vlugt, Veerweg 6, Wolphaartsdijk, tel. 0113-581231. (boodschappen tussen 9 en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Voorbrood en dokter Van Berkel, Grote Bagij- nestr. 16, Hulst, tel. 0114-313131. Spreekuur spoedgevallen za en zo 11 en 17 u. op vermeld praktijk adres. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter M. Dierick, Gr. Jansdijk A 185, Westdorpe, tel. 0115-452525. Visi tes aanvragen 9-10 u. Spreekuur uitsluitend voor spoedgevallen: zat. om 10.00 uur op Bolwerk Oranie 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter M. Jongsma, Julianastraat 2, Hoek, tel, 0115-441356. Spreek uur spoedgevallen zat. en zond. om 12 uur. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot maand. 8 uur dokter H. Nijsten en dokter H. Zuiderbaan, Anna Bijns- straat 25, tel. 0115-612324. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 11.30 en 17 uur. rizontale stand. Hangt gemiddeld zo'n uur in de lucht. Het record in Nederland is 75 mi nuten. In Frankrijk zweefde hij al 2 uur door het luchtruim. Het is de 'kick' zegt Cijsouw, die in het dage lijks leven processoperator is. „Het geeft een niet te beschrijven gevoel als je op zo'n 1000 meter hoogte hangt. Op 500 meter begint het al leuk te worden. Ook wat je ziet is fascine rend. Het lijkt voor de buitenstaander link, maar vergeet niet dat er een gedegen oplei ding aan voorafgaat. Eer je het derde brevet hebt, is er al aardig wat gevlogen. Wij zijn geen mafkezen, we weten waar we mee bezig zijn. Ieder risico wordt vrijwel uitgebannen. Materiaal wordt regelmatig getest. Uiter aard kan er altijd wat gebeuren, maar ik denk dat we daarboven doorgaans veiliger zijn dan op de weg beneden. We gaan nooit de lucht in bij windkracht zes. Dat is het maximum. Ook onweer is taboe. Kom je daar toch in terecht, dan is het zaak zo vlug moge lijk beneden te komen. Echt, we weten waar we mee bezig zijn." Kampioenschap De Terneuzenaar neemt dezer dagen ook deel aan de Nederlandse kampioenschappen. Halverwege deze titelstrijd, waarvan het eerste deel op en om vliegveld Deelen werd afgewerkt, staat hij zestiende. Binnenkort wordt nog het Franse gedeelte (in de bergen) afgewerkt. Hij hoopt daar nog een paar plaatsjes te klimmen. Aardenburg - De commissie die dit jaar de herdenking van de Berenning van Aardenburg organiseert, lichtte deze week in het Dorpshuis het programma toe. Voorzitter en dirigent Freddy Moens vertelde alles over de uit voering van de musical 'De verlo ren Sleutel' en zijn broer Mare lichtte al een tipje van de sluier op rond de expositie in de Sint Baafskerk. „Het is 325 jaar geleden dat de Berenning van Aardenburg plaatsvond. In 1947 is er een openluchtspel opgevoerd en in 1972 werd de musical opgevoerd. Het fotomateriaal van de ver schillende vieringen wordt uitge stald en er zal ook een hand schrift te zien zijn van burge meester A. Peurssens uit 1672 en een maquette uit die tijd die be schikbaar gesteld wordt door het archief." De tentoonstelling wordt medio juni geopend en duurt tot eind juli. Dirigent Freddy Moens voert met toneelspelers en zangers van het Jongerenkoor de musical uit. De ze musical, geschreven door de paters Van Elderen en Van der Aa, staat in het teken van de held haftige strijd van de Aardenburg- se bevolking die voor de wallen van het stadje in 1672 plaatsvond. In de musical is een opmerkelijke rol toebedeeld aan een trouba dour. Deze bezoekt de stad en zingt samen met de kinderen. Dan komt het bericht dat er 9000 Franse soldaten de stad belege ren. Burgemeester Peurssens roept de bevolking op om weer stand te bieden. Dit is niet naar de zin van de schepenen Zutter-: man en De Rijcke en deze beden ken een list om de stad te ont vluchten. De troubadour wil mee vechten en krijgt te maken met valse beschuldigingen. Veel, vol gens de geschiedschrijving te veel, lafaards dropen af richting Sluis. Het is een Spannend Ver haal van een verbeten strijd van een klein moedig leger tegen een overmacht die toch het onderspit delft. Veel intriges en leuke voor-! vallen. Zaterdag 5 juli wordt de musical in open lucht opgevoerd op het grasveld aan de zuidzijde van de Sint Baafskerk. Voor het zover is wordt er door vele Aardenburgers hard gewerkt aan decors, kleding, rekwisieten en natuurlijk het toneelspel en dé muziek. De uitvoering begint om 20.00 uur. Van onze verslaggeefster Hoofdplaat - De bouw van het vakantiepark Village Scaldia in Hoofdplaat heeft tot nu toe voor de betrokkenen veel ellende opgeleverd. Niet alleen de mensen die al jaren lang op de oplevering van hun huisjes wachten zijn de dupe van de slepende affaire, ook de omwo nenden aan de Westlangeweg hebben klachten over Village Scaldia. Bij harde wind waaien namelijk allerlei bouwmaterialen naar de overkant van de weg en de rommel komt zo op de grond van de buren van Village Scaldia te recht. „Het is een schandaal wat er hier gebeurt. Allerlei bouwmaterialen, zoals schuimblokken, plastic, zand en onkruid, komen bij ons op het erf en in het land terecht. Wij hebben een veeteeltbedrijf, onze koeien lopen hier in de wei en als er weer stukken plastic over waaien en op het land terechtko men, moet ik zorgen dat ik het snel opruim. Die beesten worden doodziek als ze dat binnenkrij gen," vertelt C. Hoogerwerf, die tegenover het terrein van Village Scaldia woont. „Het is een grote rotzooi aan de overkant van de straat. Nog steeds wordt er niet verder gebouwd en de huisjes die niet af zijn, hebben geen enkele bescherming tegen slecht weer. Er ligt nog geen dak pan op, er is niks geïsoleerd. De huizen staan gewoon weg te rot ten, het bouwmateriaal is niet op geruimd of afgeschermd, met als gevolg dat die troep bij forse wind alle kanten uitvliegt. En wij als buurtbewoners kunnen het oprui men, want we hebben al een paar keer de gemeente Oostburg gebeld en het probleem voorgelegd, maar tot nu toe is er niks gebeurd. Ze laten het liggen en wij zijn er de dupe van," aldus een boze Hoogerwerf, De gemeente Oostburg deed giste ren bij monde van voorlichter L. Polfliet de belofte zo snel mogelijk een medewerker naar het terrein aan de Westlangeweg te sturen. Veere - Een 38-jarige man uit de gemeente Veere is woensdag avond door de Walcherse politie gearresteerd na bedreiging van een politie-agent. Hij is ingeslo ten voor verhoor. De man kreeg onenigheid met de agent die een onderzoek instelde in verband met een mogelijk doori de Veerenaar gepleegd strafbaar feit in de relatiesfeer. Tijdens het gesprek daarover werd de onder-! vraagde zo boos dat hij een mes pakte en een dreigende houding aannam. De agent voelde zich dusdanig bedreigd, dat hij zijn dienstpistool trok en de man sommeerde het mes te laten val len. Dat deed de Veerenaar en meteen daarop nam hij de benen. Hij werd snel achterhaald door enkele ter assistentie opgeroepen collega's van de bedreigde agent en overgebracht naar het politie bureau.

de Stem | 1997 | | pagina 17