Opknappen kruising start nog dit jaar Eén I voor van a Juniorkamer vier zilveren jubileum Onderzoek naar nieuwe huisvesting Instituut Toonbeeld Terneuzen POLITIE rapport Gezellig slot avondvierdaagse Terneuzen PLAATSELIJK nieuws Festiv DE STEM ZEELAND Voor ontsluiting Nienw-Othene Qfc BreskeUS Qefent evacuatie brand Jubileumrit Truckroll Zeeland Tunnelbouwer wil werkterrein inrichten Fietsgraveren succes Beroving Aanrijding Winkeldiefje Zakkenrollers Snelheidscontroles Nieuwe serie orgelconcerten Acht maanden voor dealende 4toerist' Stichting Welzijn mag langer doen over terugbetalen lening DE STEM Snellieidsduive uit Breda krijg boete van 50 i i i i i VRIJDAG 6 JUNI1997 Van onze verslaggever Terneuzen - Instituut Toon beeld, de gemeentelijke school voor muzikale en kunstzinnige vorming in Ter neuzen, heeft dringend be hoefte aan andere huisves ting. De gemeente start begin volgend jaar een onderzoek daarnaar, waarna uiterlijk in juli van hetzelfde jaar een eerste rapportage klaar moet zijn. Toonbeeld kan door het werken op twee verschillende locaties (Leeuwenlaan en Handellaan) niet ten volle de mogelijkheden benutten om uit te groeien tot een centrum voor kunsteducatie. Zo staat het in een ambtelijke notitie over het functioneren van het instituut, in het verleden, he den en de toekomst. Na vijf jaar onder de paraplu van de gemeen te luidt de conclusie van dat rap port dat Toonbeeld zich een vol waardige plaats heeft verworven binnen de gemeentelijke organi satie. Er zijn uiteraard verbete ringen op het gebied van het mu zikaal en beeldend onderwijs wenselijk en nodig, maar door de bank genomen bedienen de Toonbeeldmedewerkers de rond de zeshonderd leerlingen van de Muzikale Vorming en de ruim tweehonderd bij de Beeldende Vorming goed. Dat echter niet alle activiteiten op één locatie zijn onderge bracht, wordt als een groot gemis ervaren, zo blijkt uit het Insti tuutsbeleidsplan dat nu het le venslicht heeft gezien. „Dit geeft coördinatieproblemen en het onderlinge contact tussen de docenten van de verschillende disciplines verloopt moeizaam," zo heet het. „De leerlingen en do centen komen niet in aanraking met eikaars vakgebieden, zodat nauwelijks sprake is van kruis bestuiving." Toonbeeld komt in drie commissievergaderingen van de gemeente aan de orde. Dat zijn de commissies voor Cul tuur, Welzijn en Financiën. In die laatste commissie komt de voorgenomen bezuiniging op de kosten van het instituut ter spra ke. De commissievergaderingen zijn woensdag 11 en donderdag 12 juni, vanaf 19.30 uur in het stadhuis. Van onze verslaggever Terneuzen - De reconstructie van de kruising Roosevelt- laan/Serlippenstraat/Vrijheidslaan ten behoeve van de ontslui ting van de nieuwe woonwijk bij Othene gaat naar verwachting nog dit jaar van start. Burgemeester en wethouders van Terneuzen kondigen dat aan in het voorstel aan tot vaststel ling van het bestemmingsplan voor de nieuwe wijk. Het plan, genaamd Nieuw-Othe- ne, voorziet de komende vijftien jaar voor een belangrijk deel in de bouwbehoefte in de Schelde- stad. Er is ruimte voor bijna drieduizend woningen. Bij het ontwerpen van het plan is onder andere door de Vrouwen Advies Commissie (VAC) voor de woningbouw zorg geuit over de verkeersafwikkeling op het ge noemde kruispunt. De VAC voorzag met name gevaar voor schoolgaande kinderen te voet en op de fiets. Mini-rotonde Het college van Terneuzen on derschrijft die zorg weliswaar, maar wijst tevens op de oplos sing van de problemen in de vorm van de reconstructie. Bij die aanpassing wordt een net werk van fiets- en voetpaden in gericht, waar de Serlippenstraat en de Vrijheidslaan onderdeel van uitmaken. De kruising van deze wegen met de Roosevelt- laan wordt vervangen door een mini-rotonde. De reconstructie begint na de sloop van de woningen ten noor den van de Keuzenhoeksedijk. De bewoners daarvan verhuizen naar verwachting in de loop van dit jaar naar een nieuw huis een steenworp verderop, langs de Otheense Kreek. In het ongelijk Andere bezwaarmakers tegen het ontwerp-bestemmingsplan zijn door de gemeente in het on gelijk gesteld. Dit met uitzonde ring van landbouwer G. Dees, die aan de Otheensedreef 28 een boerderij heeft. In het ontwerp stond het bedrijf van Dees aan geduid als 'voormalige' boerderij en daar tekende Dees terecht, al dus het college, protest tegen aan. De vaststelling van het bestem- Van onze verslaggeefster Sas van Gent - De Truc kroll Zeeland, de jaar lijkse rit met trucks voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten door Oost-Zeeuws-Vlaande ren, wordt dit jaar gehou den op zaterdag 13 sep tember. Het is een jubileumrit, want de Truckroll wordt dit jaar voor de tiende keer gereden. De officiële start vindt plaats om 9.00 uur. Vertrek punt is De Vlaanderen in Sas van Gent. Er doen ruim tweehonderd vrachtauto's mee aan het evenement. Daarnaast vindt er in De Vlaanderen een groot feest plaats met optredens van onder andere Jacques Herb. Volgens voorzitter J. Ocké is De Vlaanderen ideaal voor de jubileumuitvoering. „We hebben nu een enorme ruim te tot onze beschikking en dat is ook wel nodig met zo veel vrachtauto's. We ver wachten een enorm spekta kel." Belangstellenden voor de tiende Truckroll kunnen zich voor 1 juli opgeven bij de organisatie. Vrachtwa genchauffeurs kunnen zich bij Ocké opgeven, Linden- laan 36 in Terneuzen en ge handicapten dienen zich bij Addy Hamelink, Singelweg 31 te Axel aan te melden. mingsplan komt donderdag 12 juni aan de orde in de vergade ring van de commissie Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening. De commissie komt om 19.30 uur bijeen in het stadhuis. Van onze verslaggever Terneuzen - De aannemers combinatie Middelplaat, die de tunnel onder de Wester- schelde aanlegt, mag van het dagelijks gemeentebestuur van Terneuzen haar werkter rein in de gemeente optuigen. Dat melden burgemeester en wethouders in een voorstel aan de commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Middelplaat wil wegen, parkeer en opslagterreinen, keten, lood sen, kranen, transportbanden in de Nieuw Neuzenpolder bou wen. Het gebied wordt min of meer wordt omsloten door de Nieuw Neuzenweg, de Wil- lemskerkeweg en het fabrieks complex van Dow Benelux. Daarnaast wil de aannemer twee tijdelijke aanlegsteigers maken in de voorhaven van de west- sluis, de zeesluis van het Terneu- zense sluizencomplex. De commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening spreekt zich donderdag 12 juni uit over het verlenen van medewerking aan de wensen van de tunnel bouwer. De bijeenkomst is om 19.30 uur in het stadhuis. Aangespoord door hun lerares verlaten leerlingen van de obs Breskens hun lokaal, dat vol rook staat. Van onze correspondent Breskens - Alle deuren van de obs Bres kens aan de J. van Dalestraat in Breskens vlogen gistermiddag om 14.15 uur open. Vanwege een 'brand' in de gemeen schapsruimte moest de school zo snel mogelijk ontruimd worden. De ontruiming van bijna driehonderd leerlin gen verliep vlot en zonder paniek. De vrijwil lige brandweer van Breskens was ondertus sen onderweg om de brand te komen blussen. Om de oefening zo echt mogelijjk te laten ver lopen, was zelfs de politie ter plaatse om de Van Dalestraat af te zetten voor het verkeer. Om de zaak zo 'echt' mogelijk te laten lijken, waren de leerkrachten niet op de hoogte wan neer het brandalarm gegeven zou worden. Wel wist iedereen waar hij heen moest met zijn leerlingen. Deze opzet pakte goed uit. Het brandalarm trok de nodige belangstellen den, die benieuwd waren waarom de brand weer met loeiende sirene naar de school kwam. Twee brandweerlieden onderzochten de school en konden al vrij vlot het sein 'brand meester' geven. Twee leerkrachten van de school mochten daarna aan de kinderen la ten zien hoe een brand met een poederblusser bestreden moest worden. De leerkrachten D. Walraven en G. Buijze hebben de veiligheid van de school onder zocht aan de hand van de huidige arbo-nor- men. In samenwerking met de brandweer is er een calamiteitenplan opgesteld. Uit het on- Welverdiende bloemen voor deze vierdaagse-loopstertjes in Terneuzen. Van onze correspondent Terneuzen - Ruim vijfentwin tig honderd wandelaars liepen gisteravond de laatste kilome ters voor de felbegeerde me daille van de 22e editie van de avondvierdaagse in Terneu zen. De wandelaars werden onthaald met bloemen en mu ziek. Voor Piet Vermeulen uit Terneu zen was het de vijftigste avond vierdaagse. Als verwoed wande laar loopt hij meerdere avond vierdaagsen per jaar, zodat hij voordat hij Abraham gezien heeft al de vijftigste medaille in ont vangst mocht nemen. In zijn wan delboekje staan ruim 57.000 kilo meters om vermeld. Namens de avondvierdaagse-vereniging 'Bram de Meijer' kreeg hij een fraaie herinnering en een bos bloemen. Met muziek voorop liepen de wandelaars vanaf de Frederik van Eedenstraat de laatste kilo meters naar sporthal 't Zwaantje. Een enkel buitje mocht de pret niet drukken. Als het dweilorkest De Barelen uit Hulst 'O la Pal oma' inzette, werd er uit volle FOTO WIM KOOYMAN borst meegezongen. Op het inci dent van de eerste avond na, waarbij een scholier de route ei genhandig had veranderd, is alles goed verlopen. De laatste avond kreeg het Rode Kruis nog enkele blaren om door te prikken. Er was slechts een handjevol uitvallers. Zij krijgen volgend jaar van 8 tot en met 11 juni weer een kans om de medaille in de wacht te slepen. Terneuzen/Oostburg - De fietsgraveeractie van de poli tie in Terneuzen en Oostburg is uitgemond in een groot suc ces. Ruim vierhonderd fietsen werden op beide dagen aange boden. Terneuzen - Een 68-jarige vrouw uit Terneuzen is woens dagmiddag op de Alvarezlaan in haar woonplaats beroofd door een zakkenroller. De vrouw raakte haar portemon nee met daarin enkele tientjes en persoonlijke bescheiden kwijt. Kloosterzande - Een nog on bekende automobilist is woensdagavond gevlucht na dat hij op de Zeedijk I een 32- jarige fietsster had aangere den. De vrouw bleef onge deerd, maar haar rijwiel liep vierhonderd gulden schade op. Terneuzen - Een 14-jarig meisje uit Zaamslag is gisteren rond het middaguur betrapt op de diefstal van een zakje snoep in een winkel aan Vlietstraat. Er is een afspraj gemaakt met Bureau Halt. Hulst/Oostburg - In Oostbi» en in Hulst is gisteren eenaa. tal mensen slachtoffer gen den van zakkenrollers. Op Burchtstraat in Oostbi, raakte een 57-jarige vrouw i Oostende haar portemonn met honderd gulden kwijt. de Vismarkt in Hulst werds 26-jarige vrouw uit Kloosfe zande 'gerold'. Zij mist ha» portemonnee met daarin J( gulden. Kuitaart/Hoek - Bij snelheii controles op de rijksweg K| in Kuitaart tussen half eens twee uur en later op de midi op de Hoofdweg in Hoek r, totaal 34 bekeuringen uit deeld. In Kuitaart reden van de 408 gecontroleerde;, tomobilisten te hard. i hoogst gemeten snelheid: I km in plaats van de toegest; 80 km. In Hoek geldt op Hoofdweg eveneens een mar mum van 80 km. Hier weris twee automobilisten verbal seerd. Eén van hen reed km/u. Terneuzen TESSELSCHADE - De alge meen Nederlandse vrouwen vereniging Tesselschade Ar beid Adelt houdt woensdag 11 juni in de openbare bibliotheek gedurende de openingstijden haar voorjaarsverkoopten toonstelling. Axel CURSUS - Temidden van vel den met medicinale planten, omringd door bos- en kreek- randen, houdt het biologische kruidenteeltbedrijf Marleen uit Axel een cursus tekenen en schilderen. De cursus vindt plaats op 10, 17 en 24 juni in het kader van de Zeeland b tuurmaand en wordt gi door een ervaren docente.! cursus wordt gedurende morgens (van dinsdag tot met vrijdag) gegeven in J open lucht en is zowel voor It ginners als gevorderden, lessen duren van 9.30 tot 12.1 uur en vinden plaats aan Oude Zeedijk 31 te Axel. Zaamslag ROMMELMARKT - De burnt vereniging Mikpunt houdt a terdag 14 juni in de Axels straat, tussen de huisnummii 93 en 95, een rommelmarkt.D markt is geopend vanaf 101 uur. FOTO WIM KOOYMAN derzoek kwam naar voren dat er slechts een paar kleine tekortkomingen waren. De obs Breskens scoorde wel goed op het punt van voldoende vluchtwegen vooride>kinderen, zo dat het gebouw snel verlaten kon worden. Bij de gemeente Oostburg ligt op dit moment een aanvraag voor een centraal brandmel dingsysteem. Volgens directeur P. Loonen is dat voor een school van zijn omvang wel de gelijk belangrijk. Bevelvoerder H. Jongman van de brandweer was over de oefening zeer tevreden. „Wij ver lenen graag onze medewerking aan deze oefe ningen. Alles verliep goed. Alleen waren de leerkrachten vergeten de deuren te sluiten bij het verlaten van de school. Maar daarvooor zijn oefeningen als deze." Van onze verslaggever Terneuzen - Misschien flauw om erover te beginnen. Maai naam 'juniorkamer' roept in eerste instantie toch nog steeds beeld op van brallerige ballen die zichzelf hééél geweldig den? Van onze correspondente Sas van Gent - De Commissie Orgelconcerten Sas van Gent viert het eerste lustrum van de internationale concertreeks in de Cuypers-kerk. Het initiatief kwam in 1993 van pastor Erpe- link en organist Jos Verpoorten. Voor het feestelijke openings concert op vrijdag 4 juli, dat voor een groot deel in het teken van de improvisatie staat, zijn twee befaamde organisten uitge nodigd: Bernard Bartelink uit Haarlem en Kristiaan Van Ingel- gem uit Aalst. De andere drie concerten wor den verzorgd door Jos Verpoor ten uit Terneuzen (18 juli), Kees van Eersel uit Goes (8 augustus) en Wolfram Syré uit Stade Duitsland (22 augustus). De aanvang is telkens 20.00 uur en de toegangskaarten kosten 7,50 (CJP/pas-65 5 en kinderen onder geleide gratis). Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 28- jarige A.B., die volgens eigen zeggen vanuit Marokko op va kantie was in Terneuzen, wegens de handel in hard-drugs veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Tegen hem was twee weken geleden negen maanden geëist. Eind januari arriveerde B. in Terneuzen en raakte hij binnen de kortste keren zijn identiteit spapieren kwijt. Bij een dealen de landgenoot vond hij tijdelijk onderdak en voordat hij er erg in had verleende B. hand- en span diensten. Zijn gastheer is met de Noorder zon vertrokken en nog steeds voortvluchtig. Frans van den Hemel, pr-functio- naris bij Zeeland Seaports, en Pe ter J.M. van de Bilt, registerac countant, voelen zich niet aange vallen. Zeker. Ze bestaan. Maar niet in de juniorkamer Zeeuws- Vlaanderen. Hier wordt verga derd in spijkerbroek, heel ont spannen, en vermaken de leden zich met een volkssport als wip- schieten. „We hebben het imago van een ge moedelijke club die voor de ande re juniorkamers heel toegankelijk is," zegt bestuurslid Van de Bilt. Een keer per jaar, bij het officiële afscheid van de veertigers (dan ben je junior af) kleden ze zich in smoking. Het is een traditie die aan erosie onderhevig is. Maar dat element wil voorzitter Frans van den Hemel er graag zo lang moge lijk inhouden. De juniorkamer Zeeuws-Vlaande- ren viert dit jaar het vijfen-twin- tigjarig bestaan. Dat gebeurt za terdag 21 juni met een feest op het terrein van schuttersvereniging St. Sebastiaan in Westdorpe met een schieting, een receptie en een feestavond met muziek van Gin Fizz. Het fenomeen juniorkamer bestaat al 75 jaar. Er zijn 350.000 leden in ruim 120 landen. In Zeeuws-Vlaanderen schommelt het ledenaantal tussen de 25 en de 30. Een juniorkamer is eigenlijk een trainingssorganisatie voor de leden, die onder de veertig moeten zijn en gerecruteerd worden uit het bedrijfsleven, de bestuurlijk en financiële wereld. Dat recrute- ren gebeurt met enige terughou dendheid. Niet iedereen mag erin. De junior kamer vindt diversiteit belang ker dan de opleiding of het be van een kandidaat. „We m niet alleen maar juristen countants." De juniorkama ook niet dat een nieuw lid bij mand aversie oproept, dus pel tiële kandidaten moeten reta houden met een lichte ballot procedure. De voornaamste activiteiten de kamer, die maandelijks bijl komt, bestaan uit het org van managementtrainingen sessies over vergader-, geheug en onderhandelingstechnitl Ook presentatie is een onderi van het pakket. Allemaal» waar de leden bij het d werk profijt van hebben. Er worden contacten met ani kamers gelegd en internation congressen bezocht. D werkt de juniorkamer met kt groepjes projecten uit. Hel kendste project waar de junioi mer zich in Zeeuws-Vl: mee bezighoudt is wel de jank se organisatie van de BOV-tn (Beste Ondernemers Visie), h zakenwereld geniet de tr gens Van den Hemel zeker n status. De juniorkamer aan de basis, jaren geleden al' van het totstandkomen 1 club De Woeste Kop op het S: schorreterrein in Axel. „De# daarvoor zijn bij ons gebi De juniorkamer is geen sa* club. „We zijn er niet voorg" doelen of zo." Toch maakt*1 mer voor dit jaar een uitz en wil het een DerdewereldpH van een oud-Terneuzenaai Nairobi ondersteunen. Van onze verslaggever Terneuzen - De Stichting Welzijn Terneuzen mag de lening' twee ton in tien jaar aan de gemeente terugbetalen. Eerder' de periode op drie jaar bepaald. B en W verlengen de looptijd om het bestuur van de stichting vol* de armslag te geven om volgend jaar mee te draaien in de bezui" gen. De stichting krijgt vanaf volgend jaar een korting van 35.00 den op de subsidie. De bezuiniging was overigens eerder bepa' vijftigduizend gulden. Het bestuur kon deze korting echter nif hoesten, zodat het college besloot de bezuiniging uit te stellen 1° moment dat de lening was afgelost. Maar dit stuitte op bezwar®1 de gemeenteraad. Vandaar het compromis-voorstel van het colW het terugbetalen van de lening over tien jaar uit te smeren. De Stichting Welzijn leende vorig jaar twee ton van de gemi uit de financiële problemen te komen. Van onze verslaggever Terneuzen - De exploitar Nederland kiezen het kor gingen voor afstemming v Afval Verwijdering Zee Vlaanderen (AVZV) gebruik gedeelte van het rekening! schot van 1996 voor de inste van een tarief voor 1998 var gulden per ton niet-brandbar val en 175 gulden per ton voo overig afval met uitzondering asbest. Althans, dat stelt het dagelijk stuur voor in de concept-b( ting 1998 aan de algemene v< dering. Eigenlijk moest AVZV voor gend jaar een poorttarief 184,50 gulden per ton afval ir len. Aan dat hoge tarief ki echter meer nadelen dan voi len. Voordeel is dat de stortk< Van onze correspondente Terneuzen - De kantonrecht Terneuzen heeft een 55-jarig woner van Breda veroordeel een boete van 500 gulden. C rijksweg 58 bij Sluis, waai maximumsnelheid geldt va kilometer, bereikte de man juli vorig jaar een snelheid maar liefst 159 kilometer. De politie had hem per moto volgd. De Bredanaar gaf al: den aan dat hij op dat moi naar de autoradio aan het lij ren was en niet zo op zijn heid lette. Een 33-jarige ma Den Bosch werd veroordeel een boete van 350 gulden man had op 2 augustus vorig zonder geldig rijbewijs dooi van Gent gereden. Volgen man had hij een duplikaat vi ten aan te vragen toen hij zij: bewijs-inruilde na zijn verhu van België naar Nederland. In juli (lat jaar was-de man al der a^ageheudair toen re© nog met het oude Belgische i wijs rond. De politie had hei vraagd het zo snel mogelijk ruilen. De kantonrechter wa ook van mening dat M.S. tij noeg had gehad zijn zaakj orde te maken. Door Jeanette Vergouwen Terneuzen - Gekleed kleurig gewaad en gi met een weelderige vraagt de vrouw aan huisgenoot 'speel jij ni een mooi lied, dan zr dat er wat te eten is... C geef mij de luit aan en je eens wat rond de ore kelen.' De man kijkt h legt een roos op zijn ho reciteert een gedicht. Onzin? Nee, een typisch beeld van een huishoud!" Jan Steen, de schilder w: men zegt dat hij slordig zig was én prachtige s rijen maakte. Camerata tina weet er alles van. semble heeft zich helem geleefd in die periode en de muziek zoals Jan St gehoord moet hebben. Kunst weerspiegelt muzit meest eenvoudige voorb het gedicht dat door eei ponist voorzien wordt v melodie. Het Festiva Zeeuwsch-Vlaanderen teert in 1997 de muziek bedje van kunst en ho luisteraar een spiegel vot Nieuwe ingangen Het festival zoekt elk ja: nieuwe ingangen. Na de .risatie van de klassiel Z1ek, de drempelverlagi opstapconcerten, de evei ten yoor en door jeugd, ir kozen voor de bredere in' Muziek, Spiegel der K opent de deur naar litera beeldende kunst. Het Festival van Zee Vlaanderen, van 11 sep tot 5 oktober met elf ki eerten en zeven opstap ten> verzorgt negen a. menten in samenwerkii instituut Toonbeeld, lng Oranjezon, gei openbare bibliotheken «es. Deze staan volledig e organisatie van arran ten, bestaande uit le cursussen, toeristische Pen inclusief diner en de gem

de Stem | 1997 | | pagina 16