Maatregelen nodig tegen directie' II DE STEM Eis drie jaar cel voor verkrachten overbuurvrouw DESTEM AZVZ zette bij actie vorig jaar drieduizend compostvaten uit r ine docenten roc zeer verontrust' Samenwerking moetproduct kust' redden LE HET ZUIDWESTEN. Klaarheid in mysterie rond rivierkreeftjes m Darase Vaart Giftige gehaktbal op speelveldje Sluiskil gevonden Ruzies beslecht met vuistslagen Wietkwekerij opgerold Religie als trend voor toerisme AAN ONZE LEZERS EN ADVERTEERDERS C1 Persoonlijke dossiers waaien over straat in IJzendijke Politieman weer vrijgelaten, maar nog wel geschorst Bent u de Office Manager die Heel BV Axel zoekt DE STEM x 56 URWONING ÏH-VLAAMSE iOUWVERENIGlNG Zeeuwsch-Vlaanderen. DO tot 12.00 uur en 14.00 tot van 14.30 tot 15.30 uur in in „Het Lam", Schouw- GOED IDEE! adhuis naar „Het Lam" in de S herders uit Zuidwest sdroge keerde Een Zeeland Van onze verslaggever kneuzen - Een groep van 'zeer verontruste' docenten van het 80C Westerschelde vindt dat er snel maatregelen nodig zijn te gen de directie van de school. Aanleiding is het vertrek in de af gelopen vijf jaar van zeven directieleden, van wie een aantal tiet vrijwillig. y Docenten vinden dat op korte ter mijn een indringend gesprek noodzakelkjk is met voorzitter G. van het College van Be stuur over de organisatie van het t „Het is. ti.jd voor een echte omslag in de-wijze van communi ceren eiïlëiding geven." Ineenbrief-op-poten aan de Me dezeggenschapsraad van het ROC Westerschelde - fusieschool met 250 leraren, ruim 3000 leerlingen en vestigingen in Terneuzen, it en Oostburg - stellen do- eenten met name het functioneren het College van Bestuur, het management, aan de Docenten zijn in actie gekomen na de mededeling dat de directeur beroepsonderwijs, G. Rienties, 1 augustus zijn functie neer legt. Hij is het zevende directielid Daarbij komt het eveneens met ingang van van de projectmedewer ker onderwijsvernieuwing, vol de directie een gevolg van het dalende aantal leerlingen. ,Een bestuur dat in zo'n korte tijd weel directieleden heeft be noemd en weer heeft zien vertrek- heeft een ongelukkige hand van benoemen en zal zich bewust moeten zijn van zijn verantwoor delijkheid. Naast de persoonlijke dramatiek is ook de kostenfactor niet te verwaarlozen. Bovendien geeft het in de reorga nisatie zeer veel onrust," aldus de bnef aan de MR, die ondertekend is door 35 docenten van de vesting Kembrandtlaan. Deze docenten willen dan ook dat de Medezeg- zich beraadt over zijn positie ten aanzien van het ROC-bestuur. een tweede brief, gisteren gericht aan de regionale media en ondertekend door 'coördinatoren en docenten techniek', wordt de terugloop van het leerlingental mede veroorzaakt door de nieuw- taiwplannen van het ROC. Met let project, bedoeld om de vesti- - in Terneuzen onder één Bak te brengen, is een bedrag ge moeid van veertien miljoen gul- Ben. De bouw en de organisatie Baarvan is uitbesteed aan een zo- bouwteam met daarin Brie Zeeuws-Vlaamse bedrijven. Bit deze tweede brief blijkt on- ™Be en onrust over het beleid op tietB0C. Docenten van de techni- opleidingen zouden hebben gehoord dat andere regionale houw- en installatiebedrijven mniBer leerlingen naar het ROC zullen sturen uit onvrede dat de ffleuwbouw niet openbaar is aan- Daarbij komt, aldus de Van onze verslaggever hamme - In de grensplaats Lamme is een paar weken geleden ontstaan mysterie ontrafeld. Duikers die een Plons namen in de Damse "aart ontdekten daar tot hun verrassing op verschillende p oetsen rivierkreeftjes. Die ?Tu koren baar helemaal ^riis en dus zat Damme opgescheept met een groot raadsel. Intussen is het mysterie ech- er opgelost. De meesterkok le tot 1990 een specialitei- enrestaurant langs de Dam- e Vaart exploiteerde, blijkt umSk vijftien jaar lang t t vlS in Damse Vaart vn i n gegooid. Het ging oral om vrouwelijke exem- P aren met eieren die te klein aren voor consumptie in restaurant. Het gevolg is u ,er ni! twee soorten "tjes in de Vaart te vin- ri,!LZ,ljn' brui!We Turkse 'Wjes en roodach- 8 Amerikaanse. brief, dat Rietra vorige maand heeft geweigerd om de Medezeg genschapsraad inzicht te geven in de financiële consequenties van de nieuwbouw. „Dit versterkt de onrust dat de nieuwbouw perso nele gevolgen zal hebben." ROC-woordvoerder J. Meesen heeft 'met verbazing' van deze tweede brief kennisgenomen. Op school vond gisteren spoedoverleg over de actie plaats. Maar volgens Meesen ontkennen de coördinato ren en teamleiders techniek de brief te hebben opgesteld. „Zij voelen zich misbruikt." Meesen ziet evenmin verband tus sen de daling van het aantal leer lingen en de nieuwbouw. „De constructie van een bouwteam is veelgebruikt. Daar is niets ge heimzinnigs aan. En natuurlijk krijgt ook de Medezeggenschaps raad inbreng." Over de positie van Rienties doet hij geen mededelingen. „Omdat wordt gesproken over herplaat sing. Wat betreft het ontslag van de medewerker onderwijsver nieuwing: ook wij betreuren dit, maar het betrof een tijdelijk con tract." Niettemin neemt de Raad van Toezicht de signalen serieus: er is bereidheid tot overleg. Daarnaast houdt dé Medezeggenschapsraad in de loop van volgende week een personeelsraadpleging over de problematiek. Van onze verslaggever Sluiskil - Op een speelveldje aan de Middenstraat in Sluiskil is gistermorgen een gehaktbal ge vonden, die was gevuld met de zwaar giftige stof Temic. De politie vermoedt dat het vlees is neergelegd om honden en kat ten te vergiftigen. Maar het veld je is vooral ook domein van spe lende kinderen. Van onze verslaggever Walsoorden/Breskens - Een ou de ruzie tussen een 28-jarige in woner van Axel en een 29-jarige Terneuzenaar werd op het Veer- plein van Perkpolder beslecht met een fikse vuistslag in het ge zicht. De Axelaar was de 'ontvangen de' partij. Hij liep een pijnlijke kaak op. De Terneuzenaar, die daarna op de veerboot was ge stapt voor de overtocht naar Kruiningen, werd daar door de politie opgewacht een aange houden. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Eveneens op het veerplein, maar dan in Breskens, werd een con flict tussen een 21-jarige man uit IJzendijke en een 38-jarige Bres- siaander ook besloten met een vuistslag. Slachtoffer was de man uit Breskens, die zijn tegen strever vlak daarvoor had ver teld dat hij zich had te houden aan de voorschriften van de veerdienst. Dat pikte de IJzen- dijkenaar niet, waarna hij uit haalde. Het slachtoffer liep ver wondingen op aan mond en kin. Van onze verslaggever Terneuzen - Klachten over stankoverlast, en op grond daar van politie-onderzoek, hebben woensdagavond geleid tot de ont dekking van een professionele wietkwekerij in een woning aan de Geraniumstraat in Terneuzen. In de woning werden zo'n twee honderd planten aangetroffen die vervolgens ter vernietiging in be slag werden genomen. Tegen de 20-jarige bewoner is proces-ver baal opgemaakt. Zee, zon en zand zijn belangrijk voor de recreatie in de gemeente Oostburg. Van onze verslaggeefster Oostburg - Het toeristisch product West-Zeeuws-Vlaanderen is verza digd. Recreatie-ondernemers denken te veel aan hun winstbelangen en in vesteerden daarom te weinig in groen voorzieningen. Er is een tekort aan dagrecreatieve voor zieningen. De wegenstructuur is niet goed. De concurrentiestrijd tussen Cad- zand en Breskens is volkomen onterecht. Er is te weinig samenwerking en als er niet snel iets verandert, zal de toeristische markt in deze regio geleidelijk instorten. Deze waarschuwingen staan in het rap port; 'Kust West-Zeeuws-Vlaanderen, toekomstig toèristisch-recreatief product nader bekeken'. Een onderzoek van de Werkgroep Recreatie en Toerisme van de Universiteit Wageningen in opdracht van de denktank recreatieve ontwikkelingen Kust. Onderzoekster Linda Brouwer presen teerde haar rapport gistermiddag in het Oostburgse gemeentehuis en haar conclu sies zijn eigenlijk dezelfde als die van pro fessor Allaert drie weken geleden. Recrea tie-ondernemers, overheden, VW's, Toe ristisch Bureau, Waterschap, landbouw- en natuurorganisaties, eigenlijk iedereen die met de kust te maken heeft, moet de koppen bij elkaar steken en redden wat er te redden valt om de recreatiesector weer in de lift te krijgen. 'Vijf voor twaalf' A. Boomert, voorzitter van de Stichting Kust-VW, verwoordde de roep om sa menwerking gisteren kort en krachtig. „Ook dit onderzoek bevestigt de huidige situatie van ons kustgebied. Het toeris tisch product is versleten, het is vijf voor twaalf. Concurrenten van ons hebben hun toekomstvisies al lang op papier staan en voeren deze uit, terwijl wij zo ver nog niet zijn. Onze concurrent ligt op de loer. Ze venhonderd gezinnen zijn hier afhanke lijk van het toerisme, dus ik roep iedereen op zijn verantwoording daarvoor te ne men. Zeeuws-Vlaanderen is groot in di versiteit, dat door samenwerking ver sterkt moet worden. En daar moeten we mee leren omgaan." Om een beter toeristisch beleid op te stel len, pleit Brouwer in haar onderzoek on der meer voor het opstellen van een geza menlijke toekomstvisie voor heel Zeeuws- Vlaanderen. De sterke punten van de Oostburg - Religie is in en komt steeds meer naar voren als toeristische trek pleister. Toeristen, maar ook de eigen inwoners hebben steeds meer interesse voor ver schillende godsdiensten. Dit stelt Linda Brouwer, die onderzoek verrichtte naar het toekomstig toeris tisch product in West-Zeeuws-Vlaan deren. „Religie is een opkomende trend. De kerken in Zeeuws-Vlaanderen kunnen een rol spelen bij de invulling van deze behoefte. De recreant heeft steeds meer behoefte aan geborgenheid, persoonlij ke aandacht. Religie speelt daarbij een belangrijke rol, het religieus 'erfgoed' van Zeeuws-Vlaanderen kan uitsteken worden benut om aan deze vraag te vol doen." Bij religieus erfgoed denkt Brouwer bijvoorbeeld aan de St. Baafskerk in Aardenburg, de Lutherse kerk te Groe- de of de hervormde kerk van Breskens. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Wat bezielt een oppassende huisvader, ie mand die een blanco verleden heeft en altijd voor iedereen klaarstaat een buurvrouw te verkrachten? Niemand die er gisteren op de zitting van de rechtbank in Middelburg bij de behandeling van de ver krachtingszaak tegen de 40- jarige A.R. uit Schoondijke antwoord op wist. De psycholoog niet, de reclasse ring niet en R. al helemaal niet. Sterker nog: R. zei zich van de hele verkrachting niets meer te herinneren. Op 21 december was R., die zelden dronk, met wat col lega's gaan stappen. Hij kwam naar eigen zeggen behoorlijk dronken aan in de straat waar hij woonde. Bij de overbuurvrouw zag hij licht branden. Hij stapte de achterdeur binnen, haalde de zekeringen uit de meterkast, zo dat de woning plots in een diepe duisternis was gehuld. De vrouw, die voor de televisie in slaap was gevallen, werd wakker van het ontbreken van geluid en ontdekte plotseling een man die voor haar stond. Vervolgens werd zij onder bedreiging van een mes gedwon gen zich uit te kleden en werd zij door R. verkracht. In eerste instantie werd de bo venbuurman van de vrouw van de verkrachting verdacht en op gepakt. Kort daarna kwam de vrouw steeds meer tot het besef dat het de overbuurman moest zijn geweest, maar de politie liet ondanks ettelijke telefoontjes weten dat eerst het onderzoek naar de bovenbuurman moest worden afgerond. De bovenbuurman bleek on schuldig en moest noodgedwon gen verhuizen. R. werd op 10 maart opgepakt. Vier dagen later, toen zijn alibi onderuit werd gehaald, legde hij een bekentenis af. Het gezin van R. is door deze affaire inmiddels verhuisd naar Geleen. Tijdens de behandeling zei R. niet veel. Wel wist hij dat en hoe hij de woning was binnengekomen, maar verder liet zijn geheugen hem in de steek. „Misschien heeft u het wel verdrongen?" opperde voorzitter mevrouw mr. M. Zo mer. Maar daar was volgens R. geen sprake van. „Misschien durft u het uit schaamte niet toe te geven," veronderstelde ook of ficier van justitie mr. A. Flik- weert. „Het is misschien een inci dent geweest, maar dan wel een ernstig incident, waar een be hoorlijke straf op staat. Het is tenslotte niet mis wanneer een vrouw in haar eigen woning wordt verkracht." En daarbij eiste hij tegen R. een gevangenisstraf van drie jaar plus het betalen van een schade- (ADVERTENTIE) Vanaf maandag 9 junia-sis ons fcantoorin T&mauzai gastoten. De rertcaüs wn De Stan ftüjft in Tamsuzan gsvastigd qphatadjss: Ziüdtondstraat3£anis latofcauföhbasitobaaï via bat nurcmar: 011546189 Voor bat van adreitantias kunt u belton naar: Rubriek&éva'twtks {FJmtjx) Tatoioon: 058-5111311 Toerisme TatofoemOlld-JJOTl Tktofocm: 015-5111550 Pat<xu.é<*iveiï<!r&ej rtQ#suis®\ ThfefoarcOW-SUllMJ Advertenties Onr oer en4 O' oed&mmóëe Diet\aar&'erv oét Telefoon: 0114-172172 I~y' .v t c..VA-il-yAAv A I - V. -• V; Voor vngan ovariijw obmtvsMM kunt u kontakt opiiarceiirret de afdeling LesaEcontaet tatofoan: 018-S 311311 M.G6UD VOOR Z»l ÜWEÏT-IIE KKLJUID Van onze verslaggever Terneuzen - De compostvatenactie, die vorig jaar in Zeeuws-Vlaanderen werd gehouden, is zeer geslaagd. Die conclusie verbindt het openbaar lichaam Af- valstoffenverwijdering Zeeuws-Vlaanderen (AVZV) aan het uitgezette aantal van iets meer dan drieduizend compostvaten onder Zeeuws- Vlaamse huishoudens. De toename in het thuis-composteren vertaalt zich ook in de aangeboden hoeveelheid groenafval bij de Zeeuws-Vlaamse afvalverwerker. Het aanbod daalde in 1996 met ruim negenhonderd ton ten op zichte van het jaar daarvoor. De ingezamelde hoeveelheid oud papier is weder om aanzienlijk gestegen en komt uit op 7516 ton. Het landelijk streefgetal van 72 kilo per hoofd van de bevolking gescheiden oud papier inzamelen komt hiermee in zicht. „Wel constateren wij dat, verspreid over Zeeuws-Vlaanderen, nog altijd een aantal 'witte vlekken' voorkomt," aldus het be stuur van AVZV in het jaarverslag 1996. Dat bestuur verwacht dit jaar concrete adviezen van de werkgroep, die zich buigt over de terug- I I I I I VRIJDAG 6 JUNI 1997 FOTO WIM KOOYMAN streek - uitgestrekt strand, rust, ruimte en natuur - moeten behouden blijven. De kwaliteit van de accommodaties moet be ter, de recreant wil meer voorzieningen, het pakket aan toeristische mogelijkheden moet derhalve worden uitgebreid. Er moet worden gewerkt aan seizoensverlenging. Het voor- en naseizoen wordt steeds be langrijker en daar moet op worden inge speeld. Langer seizoen Brouwer: „In het hoogseizoen zitten de accommodaties vol, maar in het voor- en naseizoen komen deze in de problemen als het toeristisch product niet wordt verbe terd. Er ligt nu een aantal rapporten op tafel, die aanbevelingen geven over de toekomst. Uitvoering ervan zal niet mak kelijk zijn, daarom pleit ik ervoor dat Zeeuws-Vlaanderen een herstructure ringsgebied wordt. Als de streek deze 'sta tus' krijgt, komt er vanuit de provincie veel meer geld vrij om de voorzieningen te verbeteren. Verouderde recreatiegebieden moeten worden vernieuwd. Deze herstructurering moet gericht worden op zowel kwaliteits verbetering als het toevoegen van nieuwe elementen. Het is noodzakelijk wil het ge bied niet inslapen." vergoeding van ruim 11.000 gul den, die het slachtoffer had inge diend. De raadsman van R., mr. H. Klein Hesselink, vond de eis wel erg aan de hoge kant. „Meneer wil de claim best betalen, maar daar moet hij dan ook de kans voor krijgen. In de cel lukt dat abso luut niet." Klein Hesselink meen de dan ook dat gezien de omstan digheden van zijn cliënt dienst verlening een passende straf zou zijn, 'temeer daar R. al drie maanden in voorarrest zit'. Mr. Flikweert: „Dienstverlening? Dat is volstrekt niet aan de or de!" Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. dringing van het zogenoemde afvaltoerisme van de ene naar de andere gemeente. Dat fenomeen vloeit voort uit het gegeven dat niet alle gemeenten in de streek een kringloopstation hebben waar mensen afval kunnen brengen. Daarnaast bestaan er grote onderlinge verschillen tussen de gemeenten die wel zo'n afvalpark heb ben. Daarom is de werkgroep vorig jaar aan de slag gegaan. Er wordt onderzoek gedaan naar de mogelijkheden om te komen tot uniforme ope ningstijden en tarieven van de kringloopstations. AVZV heeft het vorige boekjaar afgesloten met een batig saldo van 4,6 miljoen gulden. Het dagelijks bestuur stelt voor het leeuwendeel van dat bedrag toe te voegen aan de algemene reserve. Die be draagt nu zo'n zes miljoen, vier miljoen minder dan het openbaar lichaam de komende jaren nodig heeft voor nieuwe investeringen. De voornaamste investering is die van zes miljoen in de bouw van een afvaloverslagstation. De gezamenlijke gemeenten krijgen alles bij el kaar rond de half miljoen gulden aan overschotten uitgekeerd. Daarvan is pen bedrag van circa 172.000 gulden besparing óp de verwerkingskos ten van het oud papier. IJzendijke - Een doos vol dossiers met persoonlijke en financiële gegevens van landbouwers uit de streek stond gisteren open en bloot op straat in IJzendij ke. Vermoedelijk door slordig heid van medewerkers van de Landinriehtingsdienst aan het 17 Oktoberplein, die de bedoeling hadden de oude dossiers aan te bieden als oud papier. Het zoontje van een omwo nende ontdekte gisteren aan het eind van de middag dat er brieven over straat waaiden en vertelde dat tegen zijn ou ders. Toen die erachter kwa men dat die brieven uiterst vertrouwelijke gegevens over landbouwers uit de streek bevatten, namen ze de doos met dossiers mee en schakel den onmiddellijk de politie in. De doos bevatte volgens de melders onder meer beschrij vingen van de eigendommen en de waarde van de bezittin gen van de boeren, bezwaar schriften aan de ruilverkave lingscommissie met betrek king tot de toedeling van gronden en correspondentie van advocaten namens land bouwers aan de Landinrieh tingsdienst. De West- Zeeuws-Vlaamse landbouw- voorman J. Ramondt van de belangenorganisatie Agra risch West-Zeeuwsch-Vlaan- deren werd op de hoogte ge bracht van het gebeuren. Hij ging zich gisteravond ter plaatse persoonlijk overtui gen van de situatie. Ramondt trof naar eigen zeggen echter slechts oude rapporten aan, netjes afgedekt onder een zeil, en zeker geen persoonlij ke gegevens van landbou wers die in de clinch lagen met de ruilverkavelingscom missie. Volgens een woordvoerder van de politie waaiden er gis teravond echter wel degelijk nog papieren over straat. De politie zou trachten, aldus de woordvoerder, een verant woordelijke op te sporen om het papier van straat te ver wijderen. Voor zover de poli tie bekend, zaten er verder geen privacy-gevoelige stuk ken meer bij het papier dat op straat lag. Van de Landinriehtings dienst was gisteravond nie mand bereikbaar om ophel dering te geven over de gang van zaken. Middelburg - De 51-jarige poli tieman, die maandagmorgen op verdenking van een zedenmis drijf werd aangehouden, is gis- terdagmiddag weer vrijgelaten. De man blijft binnen het Zeeuw se politiekorps wel geschorst. Volgens een woordvoerder van politie zal de rijksrecherche het onderzoek afronden en proces verbaal versturen naar de officier van justitie in Middelburg. „Maar er waren geen gronden meer om de man nog langer vast te houden." (ADVEBTENTIE) m ACATURES^ Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures

de Stem | 1997 | | pagina 13