Horecabonden in actie voor betere CAO De chipper van de Postbank kan nog niet "op slot Start in buitenland op het ovei naineiK Schilt rtrouwd Ondernemers in de bouw willen af van openbare aanbesteding Succes U2 en Bocelli spekt kas PolyGram Protest van ober en kok Geen kluisdeur is dik het vertrouwen te bewaren pESTEMmui ECONOMIE Geen hogere belastingaanslag NIEUWS KORT Verliezen Sphinx lopen op Staat wil aandelen VAM verkopen Beleggen in Duits economisch herstel Sterke groei opdrachten architecten Akzo Nobel schrapt 139 banen in Delfzijl Schuttersveld neemt Duits bedrijf over Duitse FDP wil olie verkopen [automatisering! DONDERDAG 5 JUNI 1997 Londen (anp) - Philips-dochter PolyGram heeft de muziek- omzet in het eerste kwartaal van dit jaar met 9,4 procent zien groeien tot bijna 2 miljard gulden en was daarmee de grootste in de branche. De concurrenten Sony en Warner moesten een flinke stap terug doen. PolyGram profiteerde van een Music moest zelfs een achter- forse verkoop van nieuwe al- uitgang incasseren van 18,5 bums van de groep U2 en de Ita- procent. Dat kwam onder meer liaanse zanger Andrea Bocelli. doordat zangeres Celine Dion Nummer twee op de ranglijst, minder verkocht, het Britse EMI, zag de omzet Op ruime afstand van de groot met 2,9 procent toenemen. Dat ste vijf producenten volgt Uni- was vrijwel volledig te danken versal Music, maar dat bedrijf aan het debuutalbum van Spice is wel sterk in opmars. De om- Girls. zet schoot in het eerste kwar- De omzet van Wamer, onder- taal omhoog met 61 procent, deel van het Amerikaanse me- Vooral de Amerikaanse groep diaconcern Time Warner, ging No Doubt was daarvoor verant- met 5,1 procent omlaag. Sony woordelijk. Een ander nadeel van openbare aanbe steding is volgens hem dat de keuze veelal valt op de aannemer die het goed koopst is. „De prijs-kwaliteit verhouding speelt dan geen enkele rol. Dat leidt tijdens het bouwproces gemakkelijk tot one nigheid." Het systeem van openbare aanbesteding heeft ook tot gevolg dat aannemers zich aanmelden voor projecten door het hele land. Daardoor ontstaan dagelijks enorme stromen werkverkeer. vragen. Dan is een groot aantal nadelen van de openbare aanbesteding van ta fel." Een aanbesteding waaraan elke aanne mer kan deelnemen, brengt heel veel - vaak onnodig - werk met zich mee. „Het aantal inschrijvers is meestal groot. Die moeten allemaal een offerte maken, terwijl de kans dat ze de op dracht krijgen, klein is. Aan de andere kant kost het de opdrachtgever veel werk om al die aanbiedingen te beoor delen," meent Steijn. tal corruptie-affaires volstrekt niet meer aan de orde. De Limburgse aanne mers hebben daar moeite mee. Overigens bleek uit het onderzoek ook dat het hernieuwd invoeren van onder handse gunningen niet voor de hand ligt. Daarvoor zou onder meer de poli tieke aversie te groot zijn. Het NVOB heeft daar begrip voor en is derhalve voorstander van een tussen vorm, zegt Steijn. „De opdrachtgever zou aan een kleine, tevoren geselecteer de groep aannemers een offerte kunnen gaavn (anp) - Het Nederlands Ver end van Ondernemers in de Bouw nijverheid (NVOB) wil af van het openbaar aanbesteden. De organisatie ziet meer heil in een sys teem, waarbij slechts een beperkt aan tal aannemers mag meedingen naar een opdracht. get verbond wil hierover in overleg tre den met de opdrachtgevers, veelal de overheid. Woordvoerder L. Steijn heeft dit gisteren meegedeeld. De overkoepelende organisatie van bouwondernemers, het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf, heeft geen uitge sproken mening hierover. „Het is een gevoelig onderwerp, dat voortdurend onze aandacht heeft. Uiteindelijk be paalt de klant hoe het gebeurt," zegt woordvoerder C. Lely. De Universiteit Maastricht verrichtte onlangs op verzoek van het Gewest Limburg van het NVOB een onderzoek naar het aanbesteden. In die provincie is onderhands aanbesteden na een aan Maastricht - De verliezen bij sanitairproducent Sphinx Gusta- vsberg zijn in het boekjaar 1996/97 opgelopen van 33,1 miljoen gulden naar 45,1 miljoen gulden. In het verlies zit echter een re organisatievoorziening van 30 miljoen gulden. In het voorgaan de boekjaar was er nog een winst van 9,1 miljoen gulden. De grote boosdoener bij Sphinx is de Duitse markt. Het concern is fors aan het reorganiseren om het tij te keren. Sphinx is bezig met een vermindering van het aantal banen in België, waar vooral voor de Duitse markt wordt geproduceerd. De productie van Deutsche Sphinx Sanitar is al aanzienlijk teruggebracht. Wijster - De staat wil haar meerheidheidsbelang van 99,9 pro cent in afvalverwerker VAM verkopen aan de hoogste bieder. Een woordvoerder van de VAM verklaart verrast te zijn door de stap. Het kan mogelijk de plannen van de VAM dwarsbomen om samen te werken met milieupoot van energiebedrijf EDON. Dat plan ging ervan uit dat 49 procent van de aandelen naar de EDON zouden overgaan en de Staat een meerderheidsbelang zou houden. De omzet van de VAM steeg vorig jaar 48 procent naar 260 mil joen gulden. De nettowinst ging van 4,6 miljoen naar 11,5 mil joen gulden. Amsterdam - Beleggen in een komend herstel van de Duitse eco nomie. Dat is de mogelijkheid die ING Bank beleggers biedt met de introductie van warrants, die op 13 juni 2000 recht geven op Nederlandse aandelen van bedrijven, die naar verwachting sterk zullen profiteren van een herstel in Duitsland. Het gaat om een 'mandje' van elf aandelen. In 2000 geven 100 warrants recht op het verkrijgen van de aandelen tegen betaling van 10.000 gulden. Voor de warrants, 500.000 in totaal, komt beursnotering in Amsterdam. ING heeft elf bedrijven geselecteerd die sterk actief zijn in de Bondsrepubliek. Het zijn Aalberts Industries, Atag, Frans Maas, HBG, Neways Electronics, NKF, Otra, Polynorm, Samas, Schuttersveld en Sphinx Gustavsberg. Voorburg - Architecten hebben volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in het eerste kwartaal 12 procent meer opdrachten ontvangen dan in dezelfde periode van vorig jaar. Dat kwam door het grote aantal plannen in de marktsector. Vooral het aantal projecten in de zakelijke dienstverlening steeg. Het aantal opdrachten voor de budgetsector (overheids gebouwen) daalde licht. De waarde van de bouwplannen in de zakelijke dienstverlening was in het eerste kwartaal van dit jaar 930 miljoen gulden meer dan vorig jaar. Die van de projecten in de industrie, de bouw, vervoer en communicatie lag 260 miljoen gulden lager. Delfzijl - Akzo Nobel schrapt 139 arbeidsplaatsen in Delfzijl. Het chemieconcern wil de kosten met 10 tot 15 procent terug dringen. De voorgenomen inkrimping zal voor het jaar 2001 haar beslag moeten krijgen. Uitgangspunt is gedwongen ontsla gen te voorkomen. De directie denkt dit te kunnen waarmaken door afvloeiing via de VUT en werknemers te herplaatsen en/of bij te scholen. Verder wil ze flexibele werktijden invoeren. Zeist - Schuttersveld (handel in en bewerking van kunststoffen) heeft Binder Magnete in het Duitse Villingen-Schwenningen overgenomen. Dit bedrijf maakt systemen op het gebied van elektromagnetische toepassingen. De omzet is 115 miljoen gul den per jaar. Er werken 600 mensen. Schuttersveld heeft de overneming contant betaald. Schuttersveld is al erg actief in de Bondsrepubliek. Van de om zet vorig jaar kwam 27 procent uit ons buurland. Het concern heeft weinig te lijden gehad van de economische malaise in Duitsland. even en brandstof). Om hun CAO-eisen kracht bij te zetten gaan de Horecabonden van FNV en CNV acties voeren. Een kok en een ober beklommen daar toe gisteren het dak van het Amsterdamse Krasnapolsky. foto anp de Algemene wet bestuurs- heeft op 11 maart 1997 een vergunning ingevolge de en in werking hebben van tige Westerscheldeweg) te n gemeente Borsele met de Amsterdam (anp) - De Horeca- bond FNV en CNV Horeca voerden gisteren in Amster dam actie voor 'een goede CAO'. De komende weken vol gen diverse gemeenten in het hele land. De acties zijn volgens de bonden nodig omdat de werkgevers - ver enigd in de Koninklijke Horeca Vanaf het dak ontrolden de actie- Nederland (KHN) - niet bereid voerders een enorm spandoek om zijn tegemoet te komen aan het de aandacht op het protest te ves- minimumpakket voor een nieuwe tigen. Zolang een centrale CAO er CAOniet in zit, willen de horecabonden Dertig kaderleden van de beide piet afzonderlijke bedrijven over- bonden reden door Amsterdam eenkomsten afsluiten. Met het met een antieke actietram. Ze be- Conferentiecentrum De Brug in zochten diverse horecabedrijven. ^Mierlo is dat volgens hen gelukt. Het eerste was Krasnapolsky. Maar directeur Roersma van Krasnapolsky maakte de bondsle den gisteren duidelijk, dat hij er niets voor voelt om afzonderlijk een CAO af te sluiten. De bonden eisen onder meer vanaf 1 april 1997 een loonsverhoging van 1 procent en een prijscompen satie op 1 juli '97 en 1 januari '98. De horeca biedt werk aan 225.000 mensen. Middelplaat Westerschelde tvangen om een vergunning het lozen van water uit de rscheldetunnel. neuzen als Rijkswaterstaat, e Wet milieubeheer en de et stellen van voorschriften ter. ijnde stukken liggen met in volgende plaatsen: erneuzen elke werkdag van nationale bankregels stellen een dergelij ke code verplicht. Pas vanaf volgend jaar kan de chipper 'op slot' worden gezet. Bij de chipper die nu wordt verspreid is dat technisch nog niet mogelijk en kan een verloren of gestolen chipper gemakkelijk worden leeggehaald. De door PTT Telecom en Postbank samen ontwikkelde elektronische beurs, kan ook voor opbellen in telefooncellen worden gebruikt en biedt vele andere, nog niet in gevulde mogelijkheden, zoals het verga ren van spaarpunten, het telefonisch re serveren en afrekenen van bioscoop- en theaterkaartje. Deze zomer kan in Arnhem net als met de chipknip ook met de chipper in parkeer garages worden betaald. Dit najaar wordt een chipknip/chipper-proef gehouden met het openbaar vervoer in Twente. De chipper biedt ook de mogelijkheid om telefonisch geld over te schrijven naar an dere rekeningen. Eind dit jaar is betalen op Internet ermee mogelijk. Behalve op de giropas komt de chipper op de Scopecard van PTT Telecom en kun nen anderen de chipper toepassen op een eigen kaart, zoals de later te verschijnen MKB-kaart. De houder van de chipper bepaalt zelf welke functies hij, naast de elektronische beurs en telefoonkaart, op zijn kaart wil. „Hij heeft de volledige be schikkingsmacht," aldus directielid H. Dijkman van de Postbank gisteren tijdens een presentatie op het Amsterdamse hoofdkantoor. De chipper levert de Postbank extra ren te-inkomsten op. Het tegoed dat op de chipper is geladen zet de Postbank op een eigen interne rekening. Pas als er daad werkelijk met de chipper is betaald, wordt het van deze rekening afgeboekt. maatpas krijgen. De Postbank is begon nen met de plaatsing van tientallen chip per-betaalautomaten in Leeuwarden. Eind dit jaar zijn er landelijk naar schat ting 100.000 geplaatst, onder meer bij Al- bert Heijn. Ook andere grote filiaalbedrijven willen hun klanten de mogelijkheid bieden met de chipper te betalen. De Postbank maakt de betaalapparatuur geschikt voor zowel chipper als chipknip. De chipper is via 20.000 openbare tele fooncellen, geldautomaten van Postbank en voor thuis te gebruiken apparatuur als TeleChipper en de binnenkort de introdu ceren Chipper-telefoon, oplaadbaar met elk bedrag (in hele guldens) tussen de 25 en 500 gulden. Elke chipper krijgt een eigen code, die veranderbaar is, maar niet hetzelfde kan zijn als de pincode van de giropas. Inter- Van onze verslaggever Amsterdam - Na een half jaar vertra ging omdat het technisch allemaal veel ingewikkelder was dan Postbank en PTT Telecom hadden gedacht, is de chipper eindelijk gelanceerd. Sinds vorige week wordt de chipper die op de nieuwe giropas zit, verspreid onder girorekeninghouders in Arnhem en Leeuwarden. Vervolgens zijn Tilburg, Rotterdam, Zwolle en Delft aan de beurt, daarna de rest van Nederland. Daarmee heeft de tweede elektronische portemonnee en concurrent van de eind vorig jaar gelanceerde chipknip zijn in trede gedaan. Eind dit jaar zijn er vijf miljoen passen met chipper in omloop, eind 1998 het dubbele. Rekeninghouders die geen chip per wensen, kunnen een gewone giro- te Heinkenszand elke werk- 0.00 uur. bij het College van Burge- te Terneuzen worden inge- ilieubeheer en bij de Minister -d, Postbus 5014, 4330 KA te Wet verontreiniging opper en zijn persoonlijke gegevens juli 1997 voorts gelegenheid e aanvraag van gedachten te verige aanwezigen. nen die bedenkingen hebben enden, die aantonen dat zij ing van de beschikkingen be de Raad van State. ter van Verkeer en Waterstaat, namens deze, de Hoofdingenieur-Directeur, prof. dr. H.L.F. Saeijs. hebbende instituten in Duits land, veroordeelden gisteren daarom Waigels aanvankelijke plan. Massief verzet van Tiet- meyer heeft inmiddels onder handelingen op gang gebracht over een compromis. De meer waarde van het Duitse bank- goud zou eerst in 1998 kunnen worden geïncasseerd. Het uit zicht op een akkoord met de Bundesbank kwam gelegen, aan de vooravond van een fel debat in de Bondsdag. Waigel, met de vierkante steun van Kohl, mag zijn record als langstzitende mi nister van Financiën verder uit bouwen. Maar de weerstand van de Bundesbank stelt de de Duit se regering alsnog voor de opga ve om het begrotingstekort voor koek dan alleen maar een cijfer in de boekhouding veranderen. En toch veroorzaakten die ver kopen geen rimpeltje op de in ternationale valutamarkten. De gulden gaf geen krimp. Het verschil tussen de zet van Duisenberg en de poging van Waigel is voornamelijk een kwestie van timing. Nederland had het goudgeld niet echt no dig. De opbrengst is dan ook niet overgemaakt aan Den Haag, maar aan de deviezenreserve van De Nederlandsche Bank toegevoegd. De Staat wordt er niettemin wijzer van, omdat de deviezenrekening (dollars, Zwitserse francs) rente opbrengt en goud alleen maar blinkt. En die rente-inkomsten vloeien in de vorm van winstuitkering gro tendeels in de staatskas. Waigels timing was zó ongeluk kig dat je bijna aan opzet zou gaan denken. Want hij schreeuwde daarmee uit wat hij koste wat het kost had moeten stilhouden: we hebben het geld nodig! President Hans Tiet- meyer van de Bundesbank zag vervolgens zijn kostbaarste ba- lanspost door de vingers glip pen: vertrouwen. Dat de Duitse minister van Fi nanciën op zoek is naar stille re serves, is alleszins te begrijpen. Tegenvallende belastinginkom sten en taaie weerstand tegen nieuwe bezuingingen en lasten verzwaringen drukken de Duit se begroting verder in het rood dan goed is voor een vertrou wenwekkende invoering van de euro. Nu Waigel zich als een creatieve boekhouder ontpopt heeft, is niet alleen het vertrouwen in de Duitse mark ondermijnd, maar ook de hardheid van de euro aangetast, nog voordat het muntje is geslagen. De Duitse munt gold en geldt nog steeds als het plechtanker van het Eu ropese monetaire stelsel en als zelfs de hoeders van die munt zich van boekhoudkundige vondsten moeten gaan bedienen, wordt de geloofwaardigheid van de euro te zwaar beproefd. Ook de vijf wijzen, de meest gezag- het lopende 'examenjaar' op de klassieke manier - door inkom sten en uitgaven meer met el kaar in evenwicht te brengen - te verminderen. De valutamarkten bestraften de afgelopen week de wankelmoe digheid van de Duitse regering met een hogere rente. Ook in Ne derland liep het rendement op staatsleningen - indicator van bijvoorbeeld de hypotheektarie ven - zichtbaar op. Aangetast vertrouwen kost mensen met schuld extra rente. Na de toenadering tussen Wai gel en Tietmeyer is de rust op de valutamarkten weer enigszins teruggekeerd, zo lang als het duurt. Maar door Waigels avon tuur en door de keuze van de Fransen voor een linkse regering is het eurodebat op slag van toon veranderd. De 'boekhoudkundi ge' criteria zijn ineens niet meer zo hard als ze leken. Het ligt voor de hand dat met name de Italianen dankbaar gebruik zul len proberen te maken van de Duitse problemen om alsnog de Europese kopgroep binnen te fietsen. Waigel heeft de euro daarmee niet alleen 'zachter', maar ook 'breder' gemaakt. Over econo mie hebben we het dan niet meer, maar politieke stabiliteit is ook wat waard. De prijs daar van zullen de valutamarkten te- zijnertijd wel bepalen. Door Louis van de Geijn Amsterdam - Wat is de groot ste schat die de president van een centrale bank als hoeder van de nationale munt koes tert? Zijn het de knisperende bankbiljetten die klaarliggen om smoezelig geworden exemplaren te vervangen? Is het de kelder vol goudstaven? Het allerkostbaarste artikel van zo'n bankpresident heet ver trouwen en geen kluisdeur ter wereld is dik genoeg om dat te bewaren. Een in het nauw ge drongen minister van Financiën heeft het in een oogwenk ont vreemd. Dat demonstreerde de Duitse minister Theo Waigel vorig week treffend. Staande voor een gapend begrotingsgat liet hij zijn oog vallen op de kluizen van de Bundesbank. Het goud dat daar ligt opgetast, staat inder daad voor een belachelijk laag bedrag op haar balans. Her waardering en het vervolgens overboeken aan de staat kan in één pennenstreek de staats schuld met miljarden verminde ren en de rentelasten voor de lo pende begroting helpen verlich ten. Wat is daar tegen? De Neder landsche Bank heeft de afgelo pen jaren tot twee maal toe een deel van de goudvoorraad ver kocht. Dat is nog wel andere (ADVERTENTIE) Bonn (dpa) - In de koortsachtige speurtocht naar mogelijkheden om het gat in de Duitse begroting te dekken, is de liberale rege ringspartij FDP met een nieuwe suggesie gekomen. Secretaris generaal Guido Westerwelle stelt voor een deel van de nationale oliereserve te verkopen. Het Duitse begrotingstekort over 1997 dreigt door forse tegen vallers bij de uitgaven en inkomsten vele miljarden hoger uit te komen dan de norm voor toetreding tot de Economische en Mo netaire Unie. De FDP verzet zich met hand en tand tegen belas tingverhogingen. Inmiddels heeft de president van de Bundesbank, Hans Tiet meyer, tegengesproken dat er al een akkoord is over de omstre den opwaardering van de Duitse goud- en deviezenreserves, een andere manier om het gat te dichten. IBM Netwerk Printer 24 Specialist in netwerkprinters Bel gratis: 0S00-023SS33

de Stem | 1997 | | pagina 9