Jospin klaar met vormen van kabinet Belaagd Algiers maakt zich op voor verkiezingen Palestijnen verwerpen plan Netanyahu Hongkong herdenkt drama Tien-an-men Rusland wil 440.000 gevangenen vrijlaten 'Desnoods ingrijpen in Sierra Leone' destem BUITENLAND A5 IMMENTAAl 1land KORT ïspoorten cel in irs overleden fvdA schorst lerlands fregat saties in 1996 le regels voor ijfsopvolging Regering is 'roze-groen-rood' Bijna botsing toestel Clinton Britten willen stappen tegen werkloosheid Theo Waigel overleeft goudaffaire buitenlandKORT Lijk tabaksmagnaat België opgegraven 'Meer macht voor president Italië' Onderzoek tegen Franse ex-ministers Dode bij brand in Duits asielcentrum Opnieuw aanslag op kerk Duitsland Vrijspraak in zaak asielcentrum Lübeck 5 JUNI 1997 I I I I I DONDERDAG 5 JUNI 1997 iachtende toon over het 'Cii ■ben hem werd gevraagd a J de Kamercommissie die J ire heeft onderzocht. Via g. ëun verleend aan de noodli k/ijze waarop WD'er Van Ik ae Kamer werd gediscussieer brcommissie. De meeste grog .Van Rey-die zichzelf graa lamer - wilde niet van wijl® t de mening van de meerder ■p is geen beerput. De belanq. vaarde. De toenmalige staak heeft de Tweede Kamer cor at Van Amelsvoort zijn ambte reinig gezag en werd doord gepasseerd. Het was geen ge- taatssecretaris was. Wie schie issie dat feit zoveel jaar nazi» fconstateert? •/eerwerk aan het duo Lub 7 en de minister van Econom s van de constructie. Zij zette are druk. Van Amelsvoort durf et te weerstaan. Al met al ma nmotie zullen leiden, de kwesties te zoeken leidt de an van onderzoekscommissies ige gevallen een te zwaar mid ebleken. De overbezette volks Jeter kunnen besteden. Het i ligt over 'nut en noodzaak'van fcisteren tot twee maanden ld door de Bredase politie- jvan een vals paspoort. De chreef de stelling van offi- Jit het systeem om asielzoe- I met valse documenten in |den moeten niet onder de i Leiden een vals paspoort lulden voor betaald, de an- prde dat hij het paspoort op Ivonden. lars van Justitie is dinsdag Iden. Ze was 83 jaar. Haars pinet-Van Agt van 1977 tot 11950, toen ze voor de CHU l Utrecht. In 1967 kwam ze Ir werd ze gedeputeerde in ptitie was ze belast met het ar weinig populariteit mee. Igen mensen die vonden dat tmen." Het leverde haar het Irde tante op. Haars, die Of ten Ridder in de Orde van de Terdag in besloten kring be- veede Kamer heeft minister I opheldering gevraagd over Ise Veiligheidsdienst (BVD) In volksvertegenwoordigers |oe vaak de PvdA bij de BVD van kandidaat-vertegen- Jrlid Poppe reageert hiermee Verhoeven van het partijbu is 1994 bij de BVD inlichtin- Ttn volksvertegenwoordigers. |t wel de taak van de BVD is ekken en op verzoek van een I vraagt hij de minister of an- [ingen inwinnen over de ach- laussee heeft drie personeels- Jet het bewaken van militaire f het ministerie van Defensie, prhaaldelijk spullen, zo heeft gebracht.Volgens een woord- Ihet om goederen van geringe etenswaren. „Maar gezien leerbaar." heeft het S-fregat Kortenaer bht. Minister Voorhoeve van lact met zijn Griekse collega ld. Het schip, dat de Grieken 1, wordt in december overge- le fregat dat conform de door frdt afgestoten. Eerder heeft dit type gekocht, en de Vere- lln 1979 had Athene al twee 1 in Vlissingen aangeschaft. ld aantal buitenlanders gena- pburger. Van de ruim 82.000 slechts 20 procent zijn oor- jest opteerde voor een dubbele Ite cijfers van het Centraal Bu- het meest gebruik van de natu- iiralisaties is de afgelopen zes na 13.000 in 1990 tot 71.400 in éris Vermeend van Financiën Eer fiscaal regime voor agran- daarmee gevolg aan een arres maanden geleden. rziet er onder meer in, dat een rdt vrijgesteld van successierecn jgesteld. De vrijstelling voor in, maar ook voor niet-verwant Jen. :1 voort op een arrest van de Hog® dat familieleden en niet-famine ld bij de opvolging in agrarisc Jeruzalem (rtr/afp/dpa) - De palestijnen hebben gisteren vredesplannen van de Is raëlische premier Netanyahu verworpen. In de visie van de premier houdt Israël de con trole over Palestijns Oost- jeruzalem en over grote delen van de westelijke Jordaanoe- ver. Ook komt er meer politie in het in [367 bezette Oost-Jeruzalem, om ie greep op de Palestijnen te ver stevigen. Netanyahu legde deze n van een blauwdruk voor een definitieve vredesregeling met de Palestijnen gisteren voor het eerst voor aan het Israëlische kabinet. Hij maakte de ministers duidelijk dat Israël de controle houdt over verschillende joodse nederzettin gen, cruciale verkeerswegen, de waterreserves en de gebieden aan de Israëlische grens. De premier voegde er aan toe dat hij de op richting van een volledig soeve reine Palestijnse staat wil verhin deren. Netanyahu presenteerde geen kaart. Maar als zijn voorstel overeenkomt met de informatie die vorige week naar de krant Haaretz uitlekte, is de Israëlische premier slechts bereid veertig procent van het in 1967 bezette deel van de Westoever aan de Pa lestijnen terug te geven. Die reageerden afwijzend. Secre taris-generaal van het Palestijnse kabinet Ahmed Abdei-Rahman zei: „Het besluit onderdrukt en terroriseert de Palestijnen in Jeruzalem." Volgens hem be houdt Israël in het Netanyahu- plan controle over 'Groot Jeruza lem', met inbegrip van de neder zetting Gush Etzion in het zuiden van Bethlehem en de Jordaanval- lei. „Dit is geen blauwdruk voor vre de maar voor confrontatie. Geen vredesplan, maar een poging de Palestijnen een oplossing op te dringen", aldus Ahmed Tibi, een adviseur van de Palestijnse presi dent Arafat. Tibi herhaalde dat zijn volk de vestiging wil van een onafhanke lijke staat in alle door Israël in 1967 veroverde gebieden. Oost- Jeruzalem moet daar de hoofd stad van worden. Netanyahu maakte zijn plannen bekend op de dag dat in Israël de dertigste verjaardag werd ge vierd van het begin van de voor Israël uiterst succesvol verlopen Zesdaagse Oorlog. Behalve Oost- Jeruzalem veroverde de joodse staat toen ook de Golan-hoog- vlakte op Syrië, de westelijke Jordaanoever en de Sinaï-woes- tijn, die in 1979 aan Egypte werd teruggegeven. Ter herdenking van de gesneuvelde Israëlische soldaten werden gisteren in het hele land plechtigheden gehou den. Van onze redactie buitenland Parijs - De Franse premier Jospin heeft gisteren zijn nieuwe, linkse kabinet voorgesteld. De 'roze-groen-rode' regering-Jos- pin telt 26 leden: 14 ministers (onder wie vijf vrouwen), twee vi ce-ministers en tien staatssecretarissen. De sleutelposten worden bezet door de socialisten Hubert Védri- ue (Buitenlandse Zaken), Domi nique Strauss-Kahn (Economi sche Zaken en Financiën) en Alain Richard (Defensie). Marti- neAubry, de nummer twee van de socialisten achter Jospin, krijgt een superministerie met de posten Werkgelegenheid en So ciale Zaken. Aubry was eerder minister van Werkgelegenheid. Zij is een dochter van de vroegere voorzitter van de Europese Com missie Jacques Delors. Minister van Buitenlandse Zaken Védrine is een expert op het ge bied van internationale betrek kingen. Hij adviseerde lange tijd de overleden president Mitter rand. Védrine heeft felle kritiek geleverd op Chirac, die wil dat Frankrijk zich weer voegde bij de militaire tak van de Navo. Zoals verwacht krijgen de com munisten twee minder belangrij ke ministeries en een staatssecre tariaat toegewézen. Jean-Claude Gayssot gaat het ministerie van Washington (dpa) - Het vliegtuig van de Amerikaanse president Clinton heeft vorige week dins dag boven Ierland een Ameri kaans transportvliegtuig op een haar na gemist. De vliegtuigen bevonden zich op 'zeven seconden van een kata- strofe', aldus de Amerikaanse pi lotenvereniging. Het toestel, met de president en zijn vrouw aan boord, koerste recht af op een Boeing-747 trans portvliegtuig. De boordcomputer van de Air Force One gaf 'bot singalarm', waarna de piloot een uitwijkmanoeuvre Clinton was op weg naar voor de ondertekening 'an het akkoord tussen de Navo en Rusland in Parijs en de Mars hall-herdenking in Nederland. Infrastructuur, Transport en Huisvesting leiden, terwijl Ma rie-George Buffet Jeugdzaken en Sport onder zich krijgt. Michelle Demessine wordt staatssecretaris voor Toerisme. Jospin maakt met de bekendma king van zijn nieuwe regering een einde aan de hoop van de genera tie 'oude baronnen'. De vroegere minister van Cultuur Jack Lang komt niet in de regering en ook Pierre Jacques, ex-minister van Buitenlandse Zaken en getipt voor Justitie, is door Jospin over geslagen. Nieuw bloed komt er in elk geval van de communisten, die na een afwezigheid van 13 jaar terug zijn in de regering. Maar de aan hen toegewezen ministeries heb ben weinig te zeggen over Euro pese integratie. Premier Jospin had de steun van de communisti sche partij PCF nodig voor een meerderheid in het parlement. Jean-Pierre Chevènement, de lei der van de Franse anti-Maast richtbeweging, krijgt Binnen landse Zaken onder zijn Hoede. Chevènement was eerder minis ter van Defensie. De Groenen krijgen Dominique Voynet in het kabinet. Zij wordt minister van Ruimtelijke Planning en Milieu. De burgemeester van Straats burg, Catherine Trautmann, wordt verantwoordelijk voor Cultuur en Communicatie en zal tevens optreden als regerings woordvoerster. De stichter van Artsen Zonder Grenzen, Bernard Kouchner van de kleine Radicale Socialistische Partij, wordt staatssecretaris van Volksgezondheid. Kouchner was eerder minister van Gezond heidszorg en Humanitaire Zaken en is vooral bekend van zijn me diagenieke optredens in ex-Joe- goslavië en Somalië. De socialisten en hun bondgeno ten wonnen bij de tweede ronde van de verkiezingen in Frankrijk afgelopen zondag 273 van de 577 zetels. De communisten behaal den 38 zetels en de Groenen ze- Tienduizenden mensen in Hongkong waren gisteravond aanwezig bij de laatste 'vrije' herdenking van de onderdrukking van de democratiseringsbeweging in China, acht jaar geleden. foto reuter Hongkong/Peking/Tokyo (ap) - In Hongkong is giste ren vermoedelijk voor het laatst een openlijke herden king gehouden van het dra ma op het Plein van de He melse Vrede (Tien-an-men- plein) in de Chinese hoofd stad Peking, gisteren precies acht jaar geleden. Want de Britse kroonkolonie gaat op 1 juli over in Chinese han den. In juni 1989 onderdrukte het Chinese leger met grof geweld een door studenten opgezette democratiseringsbeweging in Peking. Daarbij vielen honder den, mogelijk duizenden doden. Tienduizenden activisten in Hongkong herdachten gistera vond de doden. De bijeenkomst in het Victoriapark was de laat ste onder Britse bestuur. De organisatoren zeiden vastbe sloten te zijn om volgend jaar ook een herdenking te houden, een duidelijke uitdaging aan het toekomstige semi-autonome be stuur, dat onder Chinese super visie komt te staan. Sprekers eisten dat China gevangen dissi denten vrijlaat en dat er een ein de komt aan de éénpartijdieta- tuur. „De last is zwaar en de weg is lang. We moeten op onze lippen bijten en tot het bittere einde vechten," zei parlementariër Cheung Man-kwong tegen de menigte. Er is niets gezegd over een ver bod van toekomstige herdenkin gen, maar de aanstaande leider Tung Chee-hwa heeft de inwo ners van Hongkong opgeroepen Tien-an-men te laten rusten en van de overdracht een succes te maken. Het gemeentebestuur gaf ver gunning voor de demonstratie van dit jaar en voor het opstel- weigert het beeld te laten staan tot aan de overdracht. Op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking zelf leek het gisteren een dag als alle andere, of het moesten de vele agenten in burger zijn die de bezoekers in de gaten hielden. De meeste dissidenten zitten in de gevan genis of leven in ballingschap. Het enige teken van protest vormde een open brief waarin de dissident Shen Liangqing het parlement onlangs vroeg het op treden van het leger alsnog aan een onderzoek te onderwerpen. Ook binnen de hekken van de Universiteit van het Volk liepen agenten in burger rond en som mige cafés in de universiteits- wijk zijn voor een week geslo ten, eep gebruikelijke maatregel wannéér rekening wordt gehou den met moeilijkheden. Bij de Chinese ambassade in To kyo heeft de Japanse politie gis teren tijdens een protestdemon stratie twee betogers gearres teerd. Dat gebeurde nadat een auto inreed op politie-afzettin- gen voor de ambassade. De lei der van de betoging, de Chinese dissident Wu'er Kaixi, riep dat het hem schokte te zien 'hoe hardhandig ook de Japanse po litie optreedt'. Londen (rtr/afp/ap) - Bestrijding van de werkloos heid in EU-verband zal een centraal thema zijn van het Britse voorzitterschap van de Europese Unie, dat op 1 januari 1998 ingaat, De nieuwe Britse mi nister van Financiën, Gordon Brown, heeft dat zijn EU-collega's laten weten. Brown ontvouwde een werkgelegenheidsplan, dat voorziet in flexibilisering van de arbeidsmarkt in de lidstaten. Volgens Brown gaan de discussies in de EU al te lang alleen over de Europese munt. Pre mier Blair vroeg zich gisteren af of het wel verstan dig is dat zijn land vanaf het begin meedoet met de EMU. Groot-Brittannië handhaaft zijn afwachten de houding, maar 'het is hoogst onwaarschijnlijk dat we vanaf het begin meedoen'. EU-voorzitter Santer heeft gisteren gezegd dat de Zweedse beslissing om zich niet aan te sluiten bij de euro, geen invloed heeft op het besluit om 1 januari 1999 van start te gaan. De euro gaat op tijd door 'met of zonder Zweden', aldus Santer. Hoor Elaine Ganley (ap) Algiers - In camouflagepak ken gestoken militairen en politiemannen met kaplaar zen patrouilleren in de stra len van Algiers, net voor de verkiezingen die het land uit de crisis moeten helpen. Vol gens sommigen wil de door het leger gesteunde regering roet de verkiezingen van van daag slechts de schijn van de- rooeratie ophouden. hi Algiers is met het oog op de verkiezingen grote schoonmaak gehouden. De straten zijn ge veegd en gebouwen hebben een uk verf gekregen om de littekens van vijf jaar geweirf weg te mof felen. President generaal Liamine Ze- roual heeft de verkiezingen uit geschreven in een poging de steun voor zijn regering te ver groten. Moslim-extremisten doen er echter alles aan om de verkiezingen te verstoren. Bij omaanslagen in de hoofdstad Wramen de afgelopen dagen z°n 25 mensen om. En de stad °udt rekening met nog meer geweld. inwoners van Algiers is ge waagd melding te maken van Coachte auto's en verdachte Pakketjes die op straat, in bus- sen. parken, bioscopen en ande- re openbare ruimten zijn achter- Militairen patrouilleren in de met verkiezingsaffiches behangen straten van Algiers om nieu- we aanslagen te voorkomen. foto epa gelaten. „De mensen zijn bang," zegt de 24-jarige Nabil, die in een kiosk kranten verkoopt. „Je weet het nooit. Alles is moge lijk." De hele stad is volgehangen met campagneposters. Maar van ver kiezingskoorts is geen sprake. Dat was bij de verkiezigen van januari 1992, toen de moslim fundamentalisten op een over winning afstevenden, wel an ders. De regering annuleerde die verkiezingen om een overwin ning van het Islamitisch Red dingsfront (FIS) te voorkomen. Voor moslim-extremisten was dit een reden een bloedige op stand te ontketenen, die aan meer dan 60.000 mensen het le ven kostte. „In 1991 bestond er hoop op ver andering. Vandaag telt overle ven en brood. De prioriteiten zijn veranderd," zegt Zaidi Se- kia, hoofdredacteur van de krant El Hourria, die in decem ber net als enkele andere dag bladen om onduidelijke redenen door de autoriteiten werd verbo den. Nabil zegt dat hij op Harnas zal stemmen, een van de gema tigde islamitische partijen die aan de verkiezingen mogen deel nemen. Het FIS is nog steeds verboden. FIS-leiders in ballingschap rie pen dinsdag in een vanuit Duits land gestuurde fax aan persbu reaus op tot een boycot van de verkiezingen, waarin 40 partijen strijden om 380 parlementsze tels. De leider van Harnas, sjeik Mahfoud Nahnah, beloofde op zijn laatste verkiezingsbijeen komst 'een huwelijk tussen Al gerije en de vrede'. De echtver binding zal vandaag bij de stem busgang worden beklonken, al dus Nahnah. „Er zijn slechts twee partijen bij deze verkiezingen," zegt de 21- jarige Hamza Amine, die daar mee voor veel Algerijnen spreekt. Amine refereert aan Harnas en de drie maanden gele den opgerichte 'presidentspar tij', Nationale Democratische Bijeenkomst. Harnas wordt alom gezien als een marionet van de regering. Hamas is niet de officiële naam van de partij. Die luidde aan vankelijk: Beweging voor een Is lamitische Samenleving. Deze naam moest echter worden ver anderd, omdat alle partijen op godsdienstige leest verboden zijn. Nahnah heeft de verkie zingsleus 'Islam is de oplossing', die ook het FIS indertijd ge bruikte, vervangen door de kreet 'Vrede is de oplossing'. Bonn (ap) - De Duitse minis ter van Financiën Theo Waigel heeft gisteren in de Bondsdag de ophef overleefd over zijn plan, de goudreserve op te waarderen. De oppositie slaagde er niet in, Waigel met een motie van wantrouwen naar huis te sturen. Dinsdag bereikte Waigel (CSU) een compromis met president Tietmeyer van de Bundesbank in de hoog opgelopen ruzie over de 'goudtruc'. De reserves worden dit jaar wel opgewaardeerd, maar pas volgend jaar opgeno men in de begroting. Met de extra miljarden die dat oplevert zullen oude DDR-schul- den afbetaald worden. Het 'goud geld' zal niet worden gebruikt om de staatshuishouding te saneren, aldus Waigel. De Bundesbank had zich tegen het plan gekeerd omdat dat de onafhankelijkheid van de bank in gevaar zou brengen en omdat Duitsland zich met de 'truc' in ternationaal ongeloofwaardig zou maken. Nu het geld niet, zoals Waigel wilde, dit jaar ter beschikking komt, ziet de Duitse deelname aan de Euro er nog even somber uit als voorheen. Waigel wil nu extra geld vrijmaken door ver snelde privatisering van Deut sche Telekom en andere staatsbe drijven. SPD-fractievoorzitter Scharping stelde dat het bakzeil halen van Waigel in de 'goud-af faire' het aanzien van Duitsland heeft geschaad. Zo'n 52 procent van de Duitsers wil volgens een opiniepeiling het onmiddellijke aftreden van de minister. Het vertrouwen van de Duitsers in het kabinet-Kohl is duidelijk afgenomen. 71 procent gelooft niet dat de regering de fi nanciële problemen aankan. Moskou (ap) - In een poging de inhumane omstandigheden in de gevangenissen van het land te verbeteren, hebben de Russische autoriteiten een amnestieregeling voorgesteld waardoor meer dan eenderde van de gevangenen vrij zou komen. Dat meldt de krant Moskovski Komsomolets. Het door de procu reur-generaal en het ministerie van Binnenlandse Zaken inge diende voorstel zou volgens de krant de vrijlating van 440.000 van de 1,2 miljoen gevangenen tot gevolg hebben. Door het voorstel, dat binnenkort aan het parlement wordt voor gelegd, kunnen mensen vrijgelaten worden die voor minder ern stige vergrijpen vastzitten. Vrouwen, invaliden en jeugdigen zullen het eerst voor vrijlating in aanmerking komen. De maatregel is nodig vanwege de extreem slechte omstandighe den in de Russische gevangenissen, die merendeels overbevolkt zijn. „De omstandigheden in onze gevangenissen voldoen niet aan de Europese mensenrechten-normen," zei procureur-generaal Joeri Skoeratov. In het jaarlijkse rapport van het ministerie van Buitenlandse Za ken van de VS en in rapporten van Amnesty International werd recentelijk gewezen op de mensonterende situatie in Russische ge vangenissen, waar ziekten heersen en het eten en de medische ver zorging sterk te wensen overlaten. Brussel - Justitie in België heeft gisteren op een Brusselse be graafplaats het stoffelijk overschot van de vroegere sigarettenfa- brikant Gosset laten opgraven. Er bestaan twijfels over of Gosset zes jaar geleden een natuurlijke dood is gestorven. Justitie onder zoekt of de voormalige callgirl aan wij hij zijn fortuin van ruim 150 miljoen gulden naliet, iets met het overlijden heeft te maken. Zij zou de erfenis hebben gestort op een geheime rekening in Luxemburg, zonder daar belasting over te betalen. Justitie ver denkt haar ook van moord op een Marokkaanse vrouw, die op de hoogte zijn geweest van het verleden van de prostituee. Rome - Italië krijgt een politiek systeem naar Frans voorbeeld, waarbij de president meer macht krijgt. Dat besloot gisteren de Bicamerale, een commissie van Kamer en Senaat. De separatis tische Lega Nord in de stemming de doorslag. De regeringspar tijen zijn tegen. Zij willen een systeem met een sterke premier, naar Brits voorbeeld. Als het voorstel van de Bicamerale wordt gesteund door het parlement en in een referendum, kan de presi dent straks de premier benoemen en kan hij het parlement ontbin den. Bovendien zal hij in plaats van zeven, vijf jaar in functie zijn en rechtstreeks worden gekozen. Parijs - Tegen drie conservatieve Franse ex-ministers is een justi tieel onderzoek ingesteld wegens corruptie. Het gaat om Jacques Barrot, minister van Arbeid in de laatste regering-Juppé (die ille gaal geld zou hebben verzameld voor campagnedoeleinden), en Bernard Bosson en Pierre Mehaignerie, ministers in eerdere recht se kabinetten. Sinds 1993 worden de zopas verslagen conservatie ven al geplaagd door corruptieschandalen. Juppée kwam onder vuur omdat hij in Parijs als loco-burgemeester geprofiteerd zou hebben van goedkope huisvesting. Friedrichshafen - Een brand in een asielzoekerscentrum in het Zuid-Duitse Friedrichshafen heeft gistermorgen aan een van de bewoners het leven gekost. Zeker 50 gewonden, onder wie negen kinderen, moesten zich in het ziekenhuis laten behandelen. Vol gens de politie gaat het naar alle waarschijnlijkheid niet om een racistische aanslag. Hamburg - In een Lutherse kerk in Hamburg is geprobeerd brand te stichten. Onbekenden gooiden in nacht van dinsdag op woens dag een molotovcocktail door een raam van de kerk. De kleine brand die ontstond, doofde vanzelf. Op de muren van de kerk wa ren hakenkruisen geklad. Racistische motieven sluit de politie daarom niet uit. Het is de tweede keer in korte tijd dat een Duitse kerk getroffen wordt door een aanslag. Op 25 mei brandde de St. Vicelinkerk in Lübeck tot de grond toe af. Ook daar werden ha kenkruisen aangetroffen. Lübeck - In het proces tegen een Libanees die ervan werd ver dacht in januari 1996 brand in een asielzoekerscentrum in het Noord-Duitse Lübeck gesticht te hebben, heeft het Openbaar Mi nisterie gisteren zijn aanklacht ingetrokken wegens gebrek aan bewijs. Bij de brand kwamen 10 Afrikanen om het leven en raak ten 38 anderen gewond. Direct na de brand werden vier rechts-ex- tremisten aangehouden, maar die moesten worden vrijgelaten om dat ze over een alibi beschikten. Daarna viel de verdenking op de Libanees Safwan Eid, bewoner van het centrum. De aanklager er kende gisteren dat hij niet genoeg bewijs heeft. Die afloop zal de speculaties doen toenemen dat de noodlottige brand in Lübeck toch gesticht werd door rechts-extremisten. Freetown (rtr/afp/dpa) - Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kofi Annan en de Britse minister van Buitenlandse Za ken Robin Cook hebben gisteren gezegd dat militair ingrijpen in Sierra Leone 'als laatste oplossing een optie is'. Bij een mili taire coup in dat West-Afrikaanse land werd onlangs de wetti ge regering afgezet, nan zei gisteren dat militair in grijpen tot de mogelijkheden be hoort om de orde te herstellen. „Ik prefereer onderhandelingen, maar als het gebruik van geweld overblijft als enige oplossing en onvermijdelijk is, dan moet het er maar van komen." De lidstaten van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid stem den gisteren in Harare in met mi litair ingrijpen door de West- Afrikaanse troepenmacht Eco- mog om de coup in Sierra Leone te beëindigen. De OAE veroor deelde de staatsgreep unaniem als een 'enorme terugslag voor de democratie in Afrika'. De coupplegers onder leiding van Johnny Paul Koroma hebben on dertussen 313 Nigeriaanse solda ten vrijgelaten die zij maandag gevangen hadden genomen. Het regime dreigde de krijgsgevange nen als menselijk schild tegen luchtaanvallen te gebruiken. Frankrijk heeft gisteren opnieuw 730 buitenlanders geëvacueerd uit de hoofdstad Freetown. Ook de Sierraleoners zelf ontvluchten de hoofdstad. Zondag al had de Franse marine met de Operatie Zwaardvis ruim 250 buitenlanders geëvacueerd. Dinsdag bracht de Amerikaanse marine zeker 1200 mensen naar veiliger oorden. Groot-Brittannië charterde gisteren een Boeing 747 om tweehonderd Britten, 75 Amerikanen en 80 andere buiten landers naar huis te brengen. Inwoners van de wijk Aberdeen, die aan zee ligt, zijn massaal weggetrokken. De wijk werd maandag getroffen door zware bombardementen vanaf Nigeriaanse marinesche pen. Volgens de coupleiders kwa men er bij de bombardementen zeker tachtig mensen om het le ven. VN-secretaris-generaal Kofi An- 1

de Stem | 1997 | | pagina 5