Socialisten botsen met liberalen Josp' met v van k Ambtenarenactie voor nieuwe CAO Prominente steun voor werk van Poncke Princen De goede oude studiebeurs komt niet terug Gefinancierde rechtshulp verdeelt coalitie Dagbladencongres laakt wetten belediging vreemd staatshoofd Belaagd DE STEM BINNENLAND Over hulp aan China ln Zeeland stakingen uitgeroepen DE STEM COMMENTAA B Gifgebruik in de akkerbouw nog meer aan banden 'Beleidsconflicten niet via de rechter oplossen' Technolease BINNENLAND KORT Asielzoekers met valse paspoorten cel in Oud-staatssecretaris Haars overleden Onderzoek BVD voor PvdA Drie marechaussees geschorst Griekenland koopt Nederlands fregat Record aantal naturalisaties in 1996 Gunstigere fiscale regels voor agrarische bedrijfsopvolging DE STEM Regering is 4roz Bijna botsing toestel Clinton i i i i i DONDERDAG 5 JUNI 1997 J\j, Den Haag (anp) - De rege ringscoalitie is verdeeld over het verhogen van de inko mensgrens om meer mensen aanspraak te kunnen laten maken op door de overheid ge financierde rechtshulp. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer. De fracties van PvdA en D66 wil len de inkomensgrens optrekken met bijna 350 gulden tot een bruto inkomen van 3630 gulden. De WD-fractie is tegen. De liberalen willen de ook door hen erkende problematiek met de rechtsbij stand breder bezien. Daarbij moet volgens WD- woordvoerder Vos ook uitbreiding van de mogelijkheden van alter natieve geschillenbeslechting worden betrokken. Het op die ma nier oplossen van conflicten is volgens hem goedkoper, omdat er veelal geen advocaten aan te pas hoeven te komen en de gang naar de rechter niet hoeft te worden ge maakt. Of het wijzigingsvoorstel van PvdA en D66 het haalt, lijkt vooral af te hangen van het stem gedrag van de CDA-fractie. Woordvoerder Soutendijk zei symphatie te hebben voor het voorstel, maar heeft vooralsnog een voorkeur om verhoging van de inkomensgrens te bezien in sa menhang met aanpassing van de eigen bijdragen. Staatssecretaris Schmitz van Jus titie zegde de Kamer toe volgende week met voorstellen te komen om onbedoelde effecten van de Wet op de rechtsbijstand te repareren. Aan de hand van die voorstellen bepaalt de CDA-fractie haar stemgedrag. Met de door Schmitz beloofde voorstellen reageert het kabinet op een aantal recente rap porten waaruit blijkt dat de in 1994 ingevoerde wet grote groe pen burgers wegens de kosten af schrikt om rechtsbijstand in te roepen. De doelgroep is teruggelo pen van 62 naar 48 procent van de Nederlandse bevolking. Den Haag (anp) - Een Kamerdebat over mensenrechten in China is gisteren uitgelopen op een felle aanvaring tussen de WD en de PvdA. Kamerlid Weisglas (WD) beschul digde zijn PvdA-collega Van Traa en minister Pronk (Ontwikkelingszaken) van 'politieke verloedering'. Aanleiding van het dispuut was een motie van Van Traa over het ORET-ontwikkelingsprogram- ma voor China. Peking had het ORET-beleidsoverleg met Ne derland, dat vorige maand had moeten plaatsvinden, afgeblazen nadat Nederland als EU-voor- zitter in Genève China's men- senrechtenbeleid had bekriti seerd. Minister Pronk had Van Traa twee weken geleden al laten we ten dat hij er weinig voor voelt de hulp aan China te staken. Woensdag diende Van Traa een motie in die minder ver ging: hij vroeg de regering geen stappen te nemen om het Oret-program- ma opnieuw te activeren. Daarin kon de minister zich vinden: „Ik heb nooit overwogen iets te acti veren en kan dat ook niet." Weisglas zag dit als een een tweetje tussen de twee PvdA'ers. „Van Traa is nog altijd princi pieel tegen de ORET, maar wil zijn woorden uit tactische over wegingen niet herhalen. De Pv dA maakt zich daarmee schuldig aan politieke verloedering." Pronk sloeg terug door de uitla ting van Weisglas „een uiting van politieke verloedering tus sen het kabinet en een regerings partij" te noemen. „U moet niet zulke grote woorden in de mond nemen," beet Van Traa de VVD'er toe. „U veronderstelt dat dit allemaal is voorgekookt, maar dat is niet waar." Weisglas moest dit laatste erkennen, maar weigerde het woord verloedering terug te nemen. WD en CDA spraken zich tegen de motie-Van Traa uit, omdat ze vrezen voor gevolgen voor het Nederlandse bedrijfsleven. On der het ORET-programma stelt Den Haag voor een periode van zeven jaar 500 miljoen gulden beschikbaar voor projecten die van belang zijn voor Nederland se bedrijven. De Chinese autoriteiten moeten dan de projecten voorstellen, maar het overleg hierover heb ben zij afgebroken. Pronk: „Als ik stappen zou nemen om dit te activeren, kan dit contraproduc tief zijn voor Nederlandse be drijven. In deze fragiele situatie heb ik besloten af te wachten hoe de betrekkingen met China verlopen." Sinds de aanvaring in Genève staaqde relaties tussen de twee landen op scherp. Zo bliezen de Chinezen in april een bezoek van minister' Wjjers (Economische Zaken) en een Nederlandse han delsdelegatie af. Gemeenteambtenaren swingend in actie Amsterdam (anp) - Een aantal prominente Nederlanders pre senteert vandaag in Amsterdam de Poncke Princen Stichting. Ze willen geld inzamelen voor het mensenrechtenkantoor van Princen in Jakarta. Princen heeft zeker 2000 gulden per maand extra nodig om zijn bureau professioneler te runnen, zegt zijn broer. „Poncke betaalt nu alles zelf van zijn pensioen. Maar daarvan kan hij niet de en kele vakkrachten betalen die hij eigenlijk nodig heeft." In het comité van aanbeveling zitten volgens broer Princen de hoogleraren Theo van Boven, Theo de Roos en Joop Hueting. De laatste zette in 1969 half Ne derland op zijn kop door op tv kond te doen van vermeende wandaden van Nederlandse mili tairen, gepleegd tijdens de strijd om de onafhankelijkheid van In donesië. Poncke Princen is in Ne derland nog altijd zeer omstre den, doordat hij in diezelfde strijd overliep naar de Indone siërs. Rijswijk (anp) - Gemeente ambtenaren in het hele land zijn gisteren in actie gekomen om een nieuwe CAO af te dwingen. Op het Beursplein in Amsterdam kwamen ruim 10.000 ambtenaren bijeen op een manifestatie van de vier betrokken bonden om hun ei sen kracht bij te zetten. Met de acties protesteren de ge meenteambtenaren tegen het vastlopen van het CAO-overleg half mei. De vakbonden eisen 3 procent salarisverhoging voor één jaar plus een structurele verho ging van de eindejaarsuitkering van 1,5 procent. De werkgevers organisatie, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), biedt over een periode van twee jaar 4,25 procent structureel en een half procent eenmalig. De bonden AbvaKabo, Novon, CFO en CMHF houden er reke ning mee dat het conflict over een nieuwe CAO voor gemeenteamb tenaren lang kan duren. „We moeten ons voorbereiden op een langdurig conflict," hield vak bondsonderhandelaar X. den Uyl van de AbvaKabo de in Amster dam toegestroomde gemeente ambtenaren voor. De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), Utrechts burgemeester mr. I. Opstelten, deed gisteren echter een dringend beroep op de centrales voor overheidspersoneel om naar de onderhandelingstafel terug te keren. Tijdens het jaar congres van de VNG in Tilburg noemde hij het onbegrijpelijk, dat de onderhandelaars zo vroeg r,i- n r n ei (i wegliepen uit het overleg over de arbeidsvoorwaarden van het ge meentelijk personeel. „Zelfs een bod dat vergelijkbaar is met de onlangs afgesloten CAO voor rijksambtenaren bleek onbe spreekbaar," aldus Opstelten. De VNG liet aan de vooravond van de acties weten dat ze bereid is om op elk moment de onder handelingen te heropenen. Ze wacht het initiatief van de bon den af. De vier betrokken bonden lieten op de manifestatie in Am sterdam echter weten dat de werkgevers aan zet zijn. Ze von den het gat te groot om aan de on- Rijswijk (anp) - Om actievoerende ambtenaren, die van hun ge meente gisteren geen dag betaald verlof kregen, uit de stakings kas te kunnen betalen, hebben de bonden in een aantal gemeenten een 24-uursstaking uitgeschreven. Tot die 'zuiver administratie ve' handeling gingen de bonden onder meer over in de Zeeuwse gemeenten Middelburg en Terneuzen. In beide Zeeuwse steden hadden tien ambtenaren vrijaf genomen. Op de lijst van mensen die Prin cen ondersteunen in zijn huidige mensenrechtenwerk, staan onder anderen ook de politici Maarten van Traa en Annemarie Grewel. Ook de schrijvers Adriaan van Dis, Bernlef en Jan Wolkers zijn van de partij. Wolkers: „Princen is toch een soort held die de men sen destijds de weg gewezen heeft, tijdens ons debacle in In donesië. En nu doet hij in het hui dige Indonesië goed werk voor de mensenrechten, daar kunnen we trots op zijn." De Poncke Princen Stichting treedt vandaag officieel in de openbaarheid, tijdens een bijeen komst in het gebouw van het In ternationaal Instituut voor So ciale Geschiedenis in Amster dam. Hueting is één van de spre kers. Amsterdam (anp) - Wetten die staatshoofden, regeringsleiders en andere overheidsverte genwoordigers zoals ambassadeurs, moeten beschermen tegen beledigende uitlatingen, zijn uit de tijd. Zij moeten worden afgeschaft, ook in landen waar zij in de praktijk een do de letter vormen. Het congres van de Internationale Vereniging van Dagbladen heeft gisteren in Amsterdam een reso lutie van die strekking aangenomen. Landen die al in geen jaren meer een strafrechtelijke vevolging hebben ingesteld wegens belediging van een bui tenlands staatshoofd, geven toch het slechte voor beeld, meent het congres. Met name voor ontluikende democratieën in onder meer Oost-Europa, die deze bepalingen in hun wetten kopiëren, dienen de Westerse democratieën een voorbeeldfunctie te vervullen. Publieke figu ren in hooggeplaatste posities moeten juist minder bescherming genieten tegen beledigingen dan de gewone man, meent het congres. Gerechtshoven in binnen- en buitenland hebben dat standpunt al eerder ingenomen. In het algemeen vindt het con gres dat journalisten gevrijwaard moeten worden van celstraf voor smaad, laster of eerroof. Schade vergoeding via de civiele rechter zou moeten vol staan. In Nederland staat op het opzettelijk beledigen van het hoofd of lid van de regering van een be vriende staat, die in de uitoefening van zijn ambt in Nederland verblijft, een gevangenisstraf van maximaal twee jaar. Dezelfde sanctie staat op het beledigen van een ambassadeur van een bevriende staat. Maximaal zes maanden staat op het ver spreiden van een geschrift of afbeelding waarin deze buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders worden beledigd ten tijde van een verblijf op Ne derlands grondgebied. Vorige week was deze zaak in Nederland even ac tueel toen president Clinton Nederland bezocht. Een artiestenechtpaar verspreidde een affiche met de tekst „Who the fuck is Bill Clinton" met als on dertitel „dat Den Haag ontruimd moet worden." Na overleg van de Haagse politie met Justitie is af gezien van strafrechtelijke vervolging. Door Gijs Moes Den Haag - Een beurs van meer dan duizend gulden per maand voor een 50-jari- ge student die nog bij zijn ouders woont: is dat het ide aal van Jaap de Hoop Schef- fer? De CDA-fractievoorzit- ter pleitte eerder deze week, tot blijde verrassing van zijn PvdA-collega Wallage, voor een inkomensafhankelijke studietoelage zoals die be stond voor invoering van de Wet Studiefinanciering in 1986. Maar herinvoering van de Rijksstudietoelage is niet realistisch. De oude regeling ging uit van het principe dat studeren niet alleen voor de rijken moet zijn. Daarom werd er in de eerste plaats gekeken naar het inko men van de ouders. Was dat hoog, dan kreeg je niks. Ver dienden je ouders weinig, dan kreeg je ook voldoende om van te studeren èn te leven. Een kind van ouders met een laag inkomen hoefde zich in het ou de stelsel geen zorgen te maken over geld. Voor het studiejaar '85/'86 was de toelage 6773 gulden voor thuiswonende studenten en 10.420 voor uitwonenden. Dit zijn guldens uit 1984, die nu on geveer een kwart meer waard zijn. Overigens werd iedereen boven de 26 jaar als uitwonend beschouwd. Bovendien werd in het oude stelsel het collegegeld vergoed. De maximale toelage was weg gelegd voor kinderen van ou ders met een inkomen van hoogstens 27.000 gulden per jaar (bij één kind), oplopend tot 47.000 gulden voor ouders met zeven kinderen. Van het totale bedrag was ongeveer 60 procent beurs, de rest was een renteloze lening. Iedereen die aan een studie be gon voor hij 47 was, kon een be roep doen op een Rijksstudie toelage. Wat de studieprestaties betreft werd er alleen gekeken of die 'behoorlijk' waren. Over een studie waar zes jaar voor stond mocht men 7,5 jaar doen. Op basis van 'persoonlijke om standigheden' kon daar nog een half jaar bijkomen. Bij invoering van de studiefi nanciering werd een nieuw principe gehanteerd: de student moet onafhankelijk zijn van zijn ouders, of die nu arm of rijk zijn. Dus kreeg iedereen een ba sisbeurs, die wel fors lager was dan de vroegere toelage. Daar bovenop kwam eventueel een lening en een aanvullende beurs, afhankelijk van het in komen van de ouders. Sindsdien is dit stelsel gestaag uitgekleed en zijn er 'prikkels' ingevoerd. De basisbeurs be draagt voor thuiswonenden nu nog welgeteld 125 gulden per maand, voor uitwonenden 425 gulden. Daar bovenop kunnen studenten een aanvullende beurs krijgen, als hun ouders niet kunnen bijdragen, en ver der rentedragend lenen. Met ingang van het studiejaar '96/'97 is de prestatiebeurs in gevoerd. Wie nu niet genoeg studiepunten haalt, moet zelfs de beurs later terugbetalen. Wie ouder is dan 27 en nog studeert, kan alleen lenen. Bovendien zit er geen speling meer in de duur van de studie. Naast de studietoelage bestond er in het oude stelsel nog een royale reiskostenvergoeding. Ook wat het reizen betreft is het daarna minder geworden, maar wel voor iedereen hetzelfde. De OV-kaart werd ingevoerd en steeds verder beperkt. Op dit moment is het zelfs onzeker of studenten na 1 november 1998 nog een OV-kaart krijgen. Volgend jaar komt het College Hermans met een advies over de toekomst van de studiefinan ciering, waar op dit moment ongeveer 600.000 studenten een beroep op doen. De kans is klein dat er weer zoiets komt als de oude Rijksstudietoelage. Daar is geen geld voor. Wat er gewonnen kan worden door kinderen van rijke ouders niets meer te geven, staat in geen ver houding tot de totale kosten. Het enthousiasme van De Hoop Scheffer en Wallage kan daar niets aan veranderen. is derhandelingstafel te overbrug gen. Onderhandelaar H. Scherf van de VNG had de eisen van de bonden betiteld als niet realistisch. Na de actie van woensdag bleef hij bij zijn standpunt. Daartegenover stelden de bonden dat ook de ambtenaren met hun gematigde looneisen hebben bijgedragen aan het gezondmaken van de over heidsfinanciën. „Daar profiteert de hele economie van. De ambte naren eisen nu hun deel van de groei op." De stakingen en werkonderbre kingen van gisteren en de mani festatie in Amsterdam zijn de op maat van verdere acties. Tot de zpmer zal het volgepp Den Uyl gaan om opwarmacties als de monstratieve bijeenkomsten met soms een werkonderbreking of een staking. De zomer gebruiken de bonden om in september zo no dig met een vliegende start aan de slag te gaan. Gemeenteambtena ren staakten voor het laatst in 1993. Den Haag (anp) - Landbouwmi nister Van Aartsen wil al volgend jaar het gebruik van gif in de ak kerbouw flink verminderen. In de aardappelteelt moeten boe ren het nu nog gebruikelijk doodspuiten van de planten zo veel mogelijk gaan staken, ten gunste van het mechanisch ver wijderen van het loof. Het ge bruik van onkruidverdelgers in mais zouden de agrariërs moeten gaan halveren. Dat zei de minis ter gisteren in een overleg met de Tweede Kamer. In tegenstelling tot eerdere afspraken met het landbouwbedrijfsleven spuiten namelijk veel boeren en tuinders er nog steeds flink op los. Tilburg (anp) - Minister Dijk stal van Binnenlandse Zaken vindt dat bestuurlijke organi saties en gemeenten menings verschillen en conflicten door politieke en democratische besluitvorming moeten oplos sen en in principe niet via de rechter. De minister zei dat gisteren tij dens een congres van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten in Tilburg. De bewindsman he kelde de juridisering in het open baar bestuur. „De inkt van Ka mermoties over de bestuurlijke organisatie is nog niet droog of gemeenten denken er al over om naar de rechter te lopen." Die praktijk staat volgens hem op ge spannen voet met het primaat van de politiek. Dijkstal wees verder op de nood zaak om de procedures bij grote infrastructurele projecten te ver beteren. Die procedures zouden beter gestroomlijnd moeten wor den en er zou voor een tijdige af weging van belangen dienen te worden gezorgd. D66-KAMERUD Van Walsem sprak op minachtende toon over het't cus Van Rey dat niets heeft opgeleverd' toen hem werd gevraagd; mening te geven over de resultaten van de Kamercommissie die gang van zaken rond de technolease-affaire heeft onderzocht, Viaj ze omstreden fiscale constructie werd steun verleend aan de nood dende bedrijven Philips en Fokker. Van Walsem doelde op de drammerige wijze waarop WD'er Van k zijn zin heeft doorgezet toen in de Tweede Kamer werd gediscussi# over de eventuele vorming van een Kamercommissie. De meeste g[f partijen zagen er de noodzaak niet van in. Van Rey - die zichzelf gu profileert als de horzel van de Tweede Kamer - wilde niet van wi weten. De commissie werd ingesteld. De uitkomst van het onderzoek bevestigt de mening van de meerde heid van de Tweede Kamer. Technolease is geen beerput. De bel® rijkste conclusie is er een zonder nieuwswaarde. De toenmalige staat secretaris van Financiën Van Amelsvoort heeft de Tweede Kamer reet geïnformeerd. Wel heeft de commissie gerapporteerd dat Van Amelsvoort zijn ambti naren niet in de hand had. Hij genoot weinig gezag en werd door; top van zijn ministerie langs alle kanten gepasseerd. Het was geenc heim dat Van Amelsvoort geen sterke staatssecretaris was. Wie si er iets mee op wanneer een Kamercommissie dat feit zoveel jaar nar vertrek in een rapport (ten overvloede) constateert? Van Amelsvoort bood ook weinig weerwerk aan het duo lij bers/Andriessen. De toenmalige premier en de minister van Econot sche Zaken waren fervente voorstanders van de constructie. Zij zett de aarzelende staatssecretaris onder zware druk. Van Amelsvoort dj de de kopstukken uit zijn eigen CDA niet te weerstaan. Al met al rr gere conclusies die niet tot politieke commotie zullen leiden. De drift om de waarheid achter bepaalde kwesties te zoeken leidt, laatste tijd steeds vaker tot het instellen van onderzoekscommissie Dat is een modeverschijnsel en in sommige gevallen een te zwaarnii: del. Dat is in de kwestie technolease gebleken. De overbezette volk vertegenwoordigers hadden hun tijd beter kunnen besteden. Het hoog tijd dat de Tweede Kamer zich buigt over 'nut en noodzaak'® de eigen onderzoekscommissies. Breda - Drie jonge Soedanezen zijn gisteren tot twee maanden onvoorwaardelijke celstraf veroordeeld door de Bredase politie rechter, omdat zij in het bezit waren van een vals paspoort. De politierechter mr. R. Lameijer onderschreef de stelling van offi cier van justitie mr. W. van Fessem dat het systeem om asielzoe kers op te vangen door het gerommel met valse documenten in verwarring wordt gebracht. „De goeden moeten niet onder de kwaden lijden," aldus de rechter. Twee verdachten gaven toe dat zij in Leiden een vals paspoort gekocht hebben. De een heeft er 650 gulden voor betaald, de an der 1500 gulden. De derde man beweerde dat hij het paspoort op het NS-perron in Den Bosch heeft gevonden. Breukelen - Oud-staatssecretaris Haars van Justitie is in haar woonplaats Breukelen overleden. Ze was 83 jaar. Haars was staatssecretaris in het eerste kabinet-Van Agt van 197? tot 1981.Haar politieke carrière begon in 1950, toen ze voorde CH1) lid werd van Provinciale Staten van Utrecht. In 1967 kwam ze in de Tweede Kamer. Vijf jaar later werd ze gedeputeerde in Utrecht. Als staatssecretaris van Justitie was ze belast met het vreemdelingenbeleid en verwierf daar weinig populariteit mee. „Ik moest me vaak teweer stellen tegen mensen die vonden dat we meer buitenlanders moesten opnemen.Het leverde haar het imago van een onverzettelijke, keiharde tante op. Haars, die Of ficier in de Orde vgn,prA1^jë~|Xfassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw 'was, wordt zaterdag in besloten kring be graven. Den Haag - De SP-fractie in de Tweede Kamer heeft minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) om opheldering gevraagd over de onderzoeken die de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) verricht naar de achtergronden van volksvertegenwoordigers van de PvdA. De fractie wil weten hoe vaak de PvdA bij de BVD heeft aangeklopt om antecedenten van kandidaat-vertegen woordigers na te trekken. SP-Kamerlid Poppe reageert hiermee op de mededeling van de directeur Verhoeven van het partijbu reau van de PvdA dat de partij sinds 1994 bij de BVD inlichtin gen inwint over de achtergronden van volksvertegenwoordigers. Poppe wil van Dijkstal weten of het wel de taak van de BVD is om dergelijke inlichtingen te verstrekken en op verzoek van een partij onderzoek te verrichten. Ook vraagt hij de minister of an dere partijen ook bij de BVD inlichtingen inwinnen over de ach tergronden van leden. Den Haag - De Koninklijke Marechaussee heeft drie personeels leden geschorst die belast waren met het bewaken van militaire gebouwen in Den Haag, waaronder het ministerie van Defensie. Tijdens hun werk gapten de drie herhaaldelijk spullen, zo heeft een intern onderzoek aan het licht gebracht.Volgens een woord voerder van de marechaussee ging het om goederen van geringe waarde, zoals bureau-artikelen en etenswaren. „Maar gezien hun voorbeeldfunctie is dat onverteerbaar." Athene/Den Haag - Griekenland heeft het S-fregat Kortenaer van de Nederlandse marine gekocht. Minister Voorhoeve van Defensie heeft gisteren het contract met zijn Griekse collega Akis Tsochatsopoulos ondertekend. Het schip, dat de Grieken zo'n honderd miljoen gulden kost, wordt in december overge dragen. Het is het laatste gebruikte fregat dat conform de door de opgelegde Prioriteitennota wordt afgestoten. Eerder heeft Griekenland al drie schepen van dit type gekocht, en de Vere nigde Arabische Emiraten twee. In 1979 had Athene al twee nieuwe S-fregatten bij De Schelde in Vlissingen aangeschaft. Den Haag - Vorig jaar is een record aantal buitenlanders gena turaliseerd tot Nederlands staatsburger. Van de ruim 82.000 nieuwe Nederlanders gaf echter slechts 20 procent zijn oor spronkelijk nationaliteit op. De rest opteerde voor een dubbele nationaliteit, zo blijkt uit de jongste cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Turken en Marokkanen maakten het meest gebruik van de natu ralisatieregeling. Het aantal naturalisaties is de afgelopen zes jaar geleidelijk opgelopen van bijna 13.000 in 1990 tot 71.400 in 1995 en 82.600 in 1996. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Vermeend van Finance werkt momenteel aan een gunstiger fiscaal regime voor agi* sche bedrijfsopvolging. Hij geeft daarmee gevolg aan een artt® van de Hoge Raad van ruim twee maanden geleden. Het wetsvoorstel van Vermeend voorziet er onder meer in, dat een® van het ondernemingsvermogen wordt vrijgesteld van successiere® De productiequota zijn helemaal vrijgesteld. De vrijstelling voor2 ta geldt niet alleen voor familieleden, maar ook voor niet-verw"" die een overleden boer willen opvolgen. Vermeend borduurt met zijn voorstel voort op een arrest van de W Raad van eind maart. Die bepaalde dat familieleden en niet-famil1", den gelijk moeten worden behandeld bij de opvolging in agrai bedrijven. Jeruzalem (rtr/afp/dpa) - De paiestijnen hebben gisteren (je vredesplannen van de Is raëlische premier Netanyahu verworpen. In de visie van de premier houdt Israël de con trole over Palestijns Oost- jeruzalem en over grote delen van de westelijke Jordaanoe- ver. Ook komt er meer politie in het in 1967 bezette Oost-Jeruzalem, om de greep op de Paiestijnen te ver stevigen. Netanyahu legde deze delen van een blauwdruk voor Van onze redactie buitenland Parijs - De Franse premier Jo linkse kabinet voorgesteld. De pin telt 26 leden: 14 ministers (o ce-ministers en tien staatssecre De sleutelposten worden bezet door de socialisten Hubert Védri- ne (Buitenlandse Zaken), Domi nique Strauss-Kahn (Economi sche Zaken en Financiën) en Alain Richard (Defensie). Marti- ne Aubry, de nummer twee van de socialisten achter Jospin, krijgt een superministerie met de posten Werkgelegenheid en So ciale Zaken. Aubry was eerder minister van Werkgelegenheid. Zij is een dochter van de vroegere voorzitter van de Europese Com missie Jacques Delors. Minister van Buitenlandse Zaken Védrine is een expert op het ge bied van internationale betrek kingen. Hij adviseerde lange tijd de overleden president Mitter rand. Védrine heeft felle kritiek geleverd op Chirac, die wil dat Frankrijk zich weer voegde bij de militaire tak van de Navo. Zoals verwacht krijgen de com munisten twee minder belangrij ke ministeries en een staatssecre tariaat toegewézen. Jean-Claude Gayssot gaat het ministerie van Washington (dpa) - Het vliegtuig van de Amerikaanse president Clinton heeft vorige week dins dag boven Ierland een Ameri kaans transportvliegtuig op een haar na gemist. De vliegtuigen bevonden zich op 'zeven seconden van een kata- strofe', aldus de Amerikaanse pi lotenvereniging. Het toestel, met de president en zijn vrouw aan boord, koerste recht af op een Boeing-747 trans portvliegtuig. De boordcomputer van de Air Force One gaf 'bot singalarm', waarna de piloot een geslaagde uitwijkmanoeuvre maakte. Clinton was op weg naar Europa voor de ondertekening van het akkoord tussen de Navo en Rusland in Parijs en de Mars hall-herdenking in Nederland. boor Elaine Ganley (ap) Algiers - In camouflagepa ken gestoken militairen politiemannen met kaplaa zen patrouilleren in de str ten van Algiers, net voor verkiezingen die het land de crisis moeten helpen. Vo gens sommigen wil de do het leger gesteunde regeri' met de verkiezingen van va daag slechts de schijn van d mocratie ophouden. In Algiers is met het oog op verkiezingen grote schoonma gehouden. De straten zijn veegd en gebouwen hebben e lik verf gekregen om de litteke van vijf jaar geweld weg te m telen. President generaal Liamine Z roual heeft de verkiezingen geschreven in een poging steun voor zijn regering te v groten. Moslim-extremis doen er echter alles aan om verkiezingen te verstoren, oomaanslagen in de hoofds kwamen de afgelopen da zo n 25 mensen om. En de s noudt rekening met nog m geweld. Inwoners van Algiers is vraagd melding te maken verdachte auto's en verdac Pakketjes die op straat, in b sen, parken, bioscopen en an re 0Penbare ruimten zijn acht

de Stem | 1997 | | pagina 4