Experiment leroïne met ;rote groep' (orpschef Brinkman toch eens met versterking korpsleiding Van de Poel van Ruth 99,5 Kwestie balpenzaak vertraagt onderzoek PTT Telecom sluit 06-dossiers Zaak Lancee blijft er een van onterechte beschuldigingen Hooien voor de regen komt Eis anderhalfjaar tegen frauderende ambtenaar ËStem BINNENLAND A3 dvies tegen wens van Kamer in liv-vereniging tfil onderzoek onveilig vrijen 58EZ-.. 5^ Op non-actief gezette officier onderzocht rol Bouterse in cocaïnehandel OPEN DAG I )e?e|Fd Verdachte van Haagse brand op vrije voeten HERENSHIRTS MET KORTE MOUW, UNI EN PRINT. NU VAN 29.-VOOR 19.- \G 5 JUNI 1997 J\ bt-Brittannië en Ierland' fct zonnige perioden en Is de Schotse Noordzee. 1 nog mist of langhangendj lolking. Later van het znj. luit meer bewolking en een lemende kans op buien, ook onweer. Middagtempera. uiteenlopend van een ld of 14 in het noorden tot 4 20 in het zuiden. ;ië en Luxemburg: Donder- eerst zon maar van het zui- uit meer bewolking, ge. fed door enkele buien, ook onweer. Middagtempera. rond 25 graden. brd- en Midden-Frankrijk' fcselend bewolkt en van tijd tijd enkele regen- en on- prsbuien. Middagtempera- op de meeste plaatsen tus- 20 en 25 graden, maar in l westen hier en daar lager. Bd-Frankrijk: Vooral don- fdag een aantal flinke regen- I onweersbuien. Vrijdag op el plaatsen droog en geregeld 4. Middagtemperatuur op nderdag rond 22 graden, Ijdag rond 26. prtugal: Wisselend bewolkt een aantal regen- of on- lersbuien. Middagtempera. uiteenlopend van een bad of 20 aan zee tot meer 125 in het binnenland, lanje: Naast zonnige perio- In vooral in het noorden er esten ook enkele buien, soms et onweer. Vooral vrijdag prm met maxima van rond 23 het noordwesten tot meer In 30 in het binnenland, jmarisehe Eilanden: Flinke Innige perioden maar vrijdag fter meer bewolking en kans een bui, misschien met on- leer. Middagtemperatuur end 26 graden, pllorca en Ibiza: Donderdag Erst nog kans op een regen- ot hweersbui maar geleidelijk leer zon en vrijdag droog. Vrij larm met maxima rond 27 raden. lalië: Van het westen uit meer ]ewolking en buien, vaak met nweer. Vrij warm met |veral maxima tussen 25 en 30 raden. ïjriekenland en Kreta: Vrij jonnig en droog maar later in Be het noorden mogelijk een Jjmweersbuen. Middagtempera- |uur langs de kusten rond 25 paden, landinwaarts iets war ier. Duitsland: Donderdag zonnig, In het zuidwesten en westen toenemende kans op een regen- pfonweersbui. Middagtempe- patuur rond'25 graden, in het puiden donderdag lokaal 30. Zwitserland: Donderdag hall (tot zwaar bewolkt en vooral aan de zuidflank van de Alpen fenkele regen- en onweersbuien. [Middagtemperatuur rond 25 Igraden, maar donderdag aan Ide zuidflank van de Alpen min- Ider warm. I Oostenrijk: Zonnige perioden, Imaar vooral in het westen ook Ikans op enkele regen- of on- Iweersbuien. Middagtempera- tuur tussen 24 en 28 graden. VISITEKAARTJE C.E. Hoes Mortsel aam en woonplaats van deze man |ndere volgorde de naam van zijn beroep. Idoet hij voor de kost? jisteren iarket, fleemkous; 2. raar, lori, leer, e, part; 4. tel, tros, kassa, les; 5. hm; 6. alibi, reaal, India; 7. ga, 8. enten, planten, als; 9. Ido, klein, iep, klink, mal; 11. Boston, Seoel, lor, vrek, lap; 13. rel, Eros, berm, erna, manta; 15. tin, allooi, pastel. page, inborst; 2. aal, eiland, oom, Is, clan; 4. krats, beek, stoepa; 5. els, to, Loire, peen, doel; 7. frase, krak, anker, beo; 9. Elia, Saöne, salet, nier, rap; 11. mees, uiteen, <nne, niks, klas; 13. ora, lade, arm, lig, laat, ante; 15. sits, maas, klep, -1'4 'sjipej pueg 'ueppjoi sn^ei 's>|U!| uaös'l DONDERDAG 5 JUNI 1997 jtterdam (anp) - De korps- jng van de politie Rotter- ,-Rijnmond wordt uitge- .]d met twee personen. Een athet contact met de onder- jjingsraad en de politiebon- iderhouden. Bovendien plaatsvervangend jpschef C. Ottevanger ver ingen. at is het voorstel van korpsbe- erder Peper om een eind te ma- >n aan het conflict tussen korps- 'ief Brinkman en de OR en de De afgelopen dagen heeft Brink man zich verzet tegen versterking van de korpsleiding. In het regio naal college, waarin alle burge meesters uit de regio zitting heb ben, zei de korpschef hier niets voor te voelen. Volgens Brinkman zou het lijken alsof hij onder cu ratele wordt geplaatst. Peper heeft desondanks de aan beveling overgenomen van be middelaars Broekhuis en Jansen om de korpsleiding met twee per sonen uit te breiden. Volgens ver schillende bronnen heeft Peper Brinkman gevraagd zich te be denken. Brinkman zou hebben toegegeven. Een woordvoerder van de politie meldde gisteren dat Brinkman zich in het voorstel van Peper kan vinden. Peper heeft plaatsvervangend korpsbeheerder M. Jansen, bur gemeester van Krimpen aan den IJssel en bemiddelaar in het con flict, naar voren geschoven om tijdelijk het overleg met OR en bonden op zich te nemen. Uiter lijk 1 september moet de uitbrei ding voltooid zijn. Het lid van de korpsleiding dat het overleg met OR en bonden gaat voeren, krijgt een uitgebreid mandaat. De burgemeester gaat er in zijn gisteren gepresenteerde rapport nog steeds van uit dat Ottevanger op korte termijn vertrekt. Bin nenlandse Zaken is naar een ver vangende functie op zoek. Otte vanger zelf heeft juist laten weten dat hij gezien de problemen bij het korps voorlopig wil blijven. De politiebonden reageerden sceptisch op het voorstel van Pe per. „De korpschef staat fors on der druk," concludeert W. van der Zee, voorzitter van de regio nale afdeling van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP). Hij betreurt dat Ottevanger het veld moet ruimen. „Het is een po litieke keuze. Brinkman moet blijven en dus moet Ottevanger weg omdat hun samenwerking te wensen overlaat. Terwijl Otte vanger nimmer partij was in het conflict." Volgens Van der Zee is Brinkman nu aan zet. „Ik ben benieuwd hoe de korpschef hier op reageert. Ik denk dat hij de eer aan zichzelf moet houden." Ook OR-voorzitter K. Noten boom vindt nog steeds dat Brink man weg moet. „Ons standpunt is nog niet gewijzigd." Wel biedt het voorstel van Peper een opening om het overleg met de korpslei ding te hervatten. „Maar eerst willen we meer duidelijkheid over de bevoegdheden die onze gesprekspartner krijgt." De OR en de politiebonden ACP, ANPV en NPB zegden in april het vertrouwen in Brinkman op. De kern van het conflict is dat Brink man de uitgebreide bevoegdhe den die de OR onder zijn voor ganger Hessing verwierf, wil in dammen. ijswijk (anp) - Het experiment met de verstrekking van gratis eraïneaan zwaarverslaafden moet wel degelijk worden uitge- oerd bij zeshonderd tot negenhonderd personen, vindt de Cen- rale Commissie Behandeling Heroïneverslaafden (CCBH). fe commissie gaat daarmee in gen de wens van de Tweede Ka- ier, die uiteindelijk beslist of et experiment doorgaat. De VD en D66 hadden in maart al rote moeite met het grote aantal eelnemers. VD-Kamerlid Van Blerck stelde isteren dat 50 deelnemers per ad voor haar fractie het maxi mal is. Ook wil de partij geen iperiment in zes steden, maar in rie of vier. De WD vreest de ge- voor de openbare orde. lijkelijk veel )atgeldt ook voor D66. Kamer- d De Graaf vindt het aantal van tot 900 deelnemers rijkelijk Het moeten er volgens hem liet minder, maar ook niet meer ijn dan wetenschappelijk ver- intwoord is. Ook wil hij weten ■aarom er voor zes steden is ge uzen. let CDA wijst het experiment efinitief af. Volgens Kamerlid 'an de Camp is het veel te groot- Jialig. „Dit is een buitenge- loon verkeerd signaal naar het uitenland." Ook wil het CDA at de deelnemers aan het expe- iment worden opgenomen. Doel loet zijn dat mensen afkicken, linister Borst (Volksgezond- eid) verwacht dat dit zelden zal ikken. Ie PvdA heeft geen moeite met et voorgestelde aantal deelne- lers. „Dat is een kwestie van de nderzoekers," aldus Kamerlid ipostolou. lit het nog vertrouwelijke pro to oi van de CCBH blijkt dat de ommissie er anders over denkt an de Kamer. Zij had al eerder iten weten dat een experiment imsterdam (anp) - De hiv-vere- iging Nederland heeft minister lorst van Volksgezondheid giste- gevraagd een onderzoek in te tellen naar de mogelijke toena il van het onveilig vrijgedrag, tanleiding tot het verzoek is een riisterdams rapport dat het aan- al seksueel overdraagbare aan dringen stijgt en dat dit er mo- üjk op duidt dat meer mensen iveilig vrijen. De hiv-vereni- Bg vindt deze conclusie voorba- (advertentie) uit cl ?!gentiidse Vistapschoentjes met gouden Chanelketting in f8 omani" collectie zijn speciaal voor ons in Italië gestyled a Iaaie rnateriaalcombinaties. Multicolor (blauw-rood- htA^n blauw-wit) èn uni in zwart, blauw of I tiplcv a*en 34 t/m 42Normaal ook al aan- voo w gePriisd v001 160,-. Maar zolang J nadig geldt nu de verbazende prijs van.I Markt 5. Breda. Ook in Den Bosch en Eindhoven. sa '*-• bij een kleinere groep niet weten schappelijk is. Het experiment moet volgend jaar beginnen. De CCBH adviseert minister Borst (Volksgezondheid). Zij had het onderzoeksvoorstel gisteren nog niet ontvangen en kon daar om nog niet reageren. Borst wil verslaafden bij wie an dere behandelingen niet werken wellicht heroïne verstrekken, om hen uit hun geïsoleerde bestaan te halen en lichamelijk en geeste lijk in een betere toestand te brengen. De zes steden waar met de gratis verstrekking kan worden geëx perimenteerd zijn volgens de CCBH Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en Heerlen. De deelnemers aan het experiment kunnen dagelijks drie keer gratis heroïne krijgen die zij ter plekke moeten gebrui ken. Zij moeten minimaal 25 jaar oud zijn, en vijf jaar verslaafd. Bijgebruik is verboden. De Ge zondheidsraad moet nog advies uitbrengen over het voorstel van de CCBH. De Amsterdamse wethouder Van der „Giesen liet gisteren blijken dat Amsterdam cynisch staat te genover de eisen die vanuit het rijk worden gesteld aan een mo gelijk experiment met vrije ver strekking van heroïne. Zo vinden Amsterdamse deskundigen dat er goede opvang nodig is na zo'n ex periment. Narcose Van der Giesen kwam gisteren zelf met een ander voorstel. De wethouder wil dit najaar starten met een proef waarbij tien heroï neverslaafden onder narcose af kicken. De GG&GD presenteerde giste ren een onderzoekje over deze af- kickmethode, die circa 11,000 gulden per verslaafde kost. Hier bij krijgt de cliënt tijdens een acht uur durende narcose in hoge doseringen tegengif voor heroïne en andere opiaten toegediend. Door de verdoving merkt de pa tiënt de zeer hevige onthoudings verschijnselen niet. Enkele uren na het ontwaken kan de cliënt clean naar huis, maar moet nog minstens zes maanden doorgaan met het slikken van het tegengif. De methode wordt vooral in het buitenland toege past. Literatuur en verdere gege vens ontbreken evenwel, zodat niets bekend is over mogelijke schade én terugvaleffecten. -f. -.. ;mrm. -V' f' :~r >r.'ijl Overal in het land zijn boeren druk in de weer om hun hooi binnen te halen voordat de voorspelde regen binnen komt druppelen. De ze boer veranderde de uiterwaarden van Vianen in een grafisch landschap. foto wfa Den Haag (anp) - Officier van justitie mr. C. van der Voort, leider van het onder zoek naar de betrokkenheid van oud-le gerleider Bouterse bij cocaïnehandel (Copateam), is een van de drie functiona rissen die dinsdag op non-actief is ge steld in verband met de Leidse balpen- moord. Van der Voort heeft samen met het hoofd recherche van de politie Hollands Mid den en een chef van de Criminele Inlich tingen Dienst (CID) ten onrechte twee dossiers vernietigd over een informant in de balpenzaak. Het drietal ging daarmee bewust in tegen de beslissing van het ge rechtshof in Den Haag. Dat had bepaald dat de korpsbeheerder van Hollands Midden de rechtbank in Den Haag inzage moest geven in de ge vraagde stukken. De betrokkenen beslo ten daarop de informatie over de infor mant te vernietigen om de vertrouwelijk heid van deze bron niet te schenden. Eeri woordvoerder van" de politie Hol lands Midden heeft inmiddels bevestigd dat de omstreden dossiers wanneer ze weer zijn gereconstrueerd, alsnog aan de rechtbank in Den Haag worden overlegd. Aan die reconstructie wordt nu gewerkt. Het Copateam, waarvan Van der Voort de kapitein was, draait sinds medio 1992. Het team is onder oud-minister van Jus titie Hirsch-Ballin opgericht omdat vol gens een voortdurende geruchtenstroom hoogwaardigheidsbekleders in Surina me, onder wie de oud-legerleider Desi Bouterse, nauw betrokken zouden zijn bij cocaïnehandel tussen Suriname en Nederland. Ook de gangen van dit opsporingsteam werden tijdens de parlementaire enquête naar de opsporingsmethoden in Neder land in 1995 onderzocht. Binnen justitie wordt Van der Voort gezien als een goede officier van justitie die het politiek zeer gevoelige en moeilijke Copa-onderzoek in goede banen heeft weten te leiden. Hij wordt gezien als een van de veelbeloven de, jonge mensen binnen het OM. Van der Voort werd in december 1990 tot officier van justitie benoemd. Hij begon zijn carrière in 1985 als rechterlijk amb tenaar in opleiding bij de rechtbank in Breda. (advertentie) Luzac College Zaterdag 7 juni 14.00-17.00 Luzac College Sittard Dominicanenwal 1 Luzac College Rotterdam Van Vollenhovenstraat 10 Luzac College Breda Parkstraat 12-14 Land. secretariaat (070) 350 84 55 Den Haag (anp) - PTT Tele com heeft in totaal 230.000 gulden uitbetaald of kwijt gescholden aan 332 klanten die naar hun mening ten on rechte een telefoonrekening kregen voor gesprekken met seks- en babbellijnen. Daarmee heeft het bedrijf giste ren volgens een woordvoerder het dossier over de spooknota's en de 06-ellende gesloten. PTT Telecom heeft jarenlang gestreden met de Landelijke Werkgroep 06-Gedupeerden uit Ewijk. Bij deze werkgroep meldden zich sinds het begin van de jaren negentig honder den mensen, die soms torenhoge rekeningen ontvingen voor ge sprekken met 06- en 00-lijnen, die zij nooit hadden gevoerd. Eind vorig jaar hield PTT Tele com een onderzoek onder alle leden van de werkgroep. Er kwamen 721 reacties binnen. In totaal hadden deze werkgroep leden een schade van 680.000 gulden geleden. PTT Telecom vond dat er in 332 gevallen re den was het dossier opnieuw te openen. De werkgroep is woe dend over de uitsluiting van cir ca vierhonderd mensen die nu toch hun rekening moeten beta len. Volgens de PTT-woordvoerder had 60 procent van de mensen vooral klachten over de manier waarop zij door het bedrijf be handeld zijn toen zij wilden re clameren over een rekening. Die procedure is sinds '93 veran derd. J/ Vreemd zal dat zijn in het jaar 3997, als archeologen op een stuk half ondergelopen land in Sector 1 op diverse kuilen met elk een gigantische hoeveelheid botten stui ten. In eerste instantie zal het zoeken zijn naar de aard van de botten. Pas na lang speuren wordt vastgesteld dat het om resten van de uitgestorven diersoort 'varken'gaat. Daarmee is de hoeveelheid natuurlijk nog niet ver klaard. Er komt in eerste instantie een theorie dat het de inslag van een meteoriet is geweest die een abrupt einde heeft gemaakt aan het leven van deze diersoort. Daarna komen historici met de ontdekking dat de dood van de dieren nagenoeg samenviel met het bezoek van een grote leider aan Sector 1. Waarschijnlijk zijn de die ren geofferd, zal de stelling luiden. Een enkele dissident zal beweren dat de dieren zijn af gemaakt, omdat ze anders wel eens ziek hadden kun nen worden. Hij wordt weggelachen, want, zo weten ze in 3997, ten tijde van de slachting in Sector 1 was er in Sector 3 voedselgebrek. Een volk zo onbeschaafd dat het aan hongerenden eten onthoudt door het te begraven, nee, dat kunnen ze zich in 3997 zelfs niet voorstellen van die primitievelingen uit de twintigste eeuw. MERIJN Rotterdam (anp) - Tegen de voormalige directeur H.B. van het recreatieschap IJsselmonde is gisteren achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk geëist voor de rechtbank in Rotter dam. De man zou het recreatieschap voor bijna drie ton hebben opgelicht samen met twee aannemers uit Huijbergen en Gel- der-malsen. Ook zou hij een puinhoop van de boekhouding hebben gemaakt. De 56-jarige B. werkte sinds 1986 nauw samen met de twee aannemers. Sinds 1990 liet hij de bouwbedrijven valse rekeningen bij het recreatieschap indienen. De werkzaamheden van de aan nemers zoals die op de facturen stonden kregen altijd de goed keuring van het bestuur van het recreatieschap. In werkelijkheid deden de aan nemers echter andere klussen waar B. geen budget voor had. Ook verhoogden zij kunstmatig de rekeningen voor uitgevoerde projecten. Zo creëerde de direc teur een geheel eigen beleid waardoor- hij volgens officier van Justitie mr. C. de Beaufort het bestuur een rad voor ogen draaide. Een treffend voorbeeld noemde De Beaufort de aankoop van een directievaartuig van een werf in Doesburg, die 260.000 gulden duurder uitviel dan waar het be stuur op had gerekend. B. over brugde ook dit gat weer door be vriende bedrijven de werf te la ten betalen waarna zij met schijnfacturen bij het recreatie schap hun geld weer terugkre gen. Tevens verrijkte B. zichzelf door de twee aannemers direct geld of middelen te vragen. Zo kreeg hij in vier jaar tijd 200.000 gulden op zijn privé-rekening gestort onder de noemer 'management- kosten'. Ook kreeg hij een schoonmaakster geleverd die voor zijn hulpbehoevende ou ders zorgde. Zij heeft volgens het Openbaar Ministerie voor 25.000 gulden aan arbeidsuren gemaakt. De aannemers kregen vrijwel al le gemaakte kosten weer terug van het recreatieschap door val se facturen in te dienen. Zo werkte de schoonmaakster op papier in het kantoor van B. en niet bij zijn ouders thuis. De aannemer B. uit Geldermal- sen is al eerder veroordeeld tot een geldboete van 35.000 gulden. Zijn compaan R. uit Huijbergen kreeg 7500 gulden boete. B. raadsman mr. S. Poiesz wees erop dat B. niet alleen zichzelf heeft willen verrrjjken. De man raakte halverwege zijn malver saties geveld door twee hersen infarcten, waardoor hij het over zicht op zijn handelen zou heb ben verloren. Uitspraak 18 juni. Den Haag (anp) - De rechter- commissgjïp..,,heeft gisteren een verzoek tot voorlopige hechtenis voor een 20-jarige verdachte van de brandstich ting in de Haagse Frans Hals straat op 26 maart afgewezen. De man uit Den Haag komt hierdoor op vrije voeten. Het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag verdenkt de man en een andere Hagenaar (25), die op dezelfde gronden vastzit, ook van poging tot doodslag, openlijke geweldpleging en een poging tot brandstichting. Deze nieuw aan het licht gekomen strafbare fei ten zouden ze in 1996 in Den Haag hebben gepleegd. Het OM had eerder besloten de twee niet meer in hechtenis te houden op basis van de verden king van hun betrokkenheid bij de brandstiching in de Frans Halsstraat. Hierbij verloren de vrouw en de vijf kinderen van het Turkse gezin Kösedag het leven. De nieuwe feiten waarvan de twee nu worden verdacht, gaven volgens persofficier Horstink wel aanleiding hen op grond daarvan in hechtenis te houden. De rechter-commissaris besliste gisteravond echter dat er geen grond meer is om de 20-jarige verdachte vast te houden. (advertentie) Groningen (anp) - De be schuldiging aan het adres van een agente van het Regio korps Groningen dat zij inti miteiten zou hebben gepleegd met de dochter van de Schiermonnikoogse politie man Lancee, is volkomen on terecht. Dat zegt R. Lancee namens zijn dochter Bianca. Hij reageert daarmee op een door minister Sorgdrager open baar gemaakt ambtsbericht van de Groninger hoofdofficier van justitie R. Daverschot. Daarin staat dat een vrouwelijke re chercheur die was belast met de begeleiding van Bianca Lancee 'door initimiteiten te plegen met het slachtoffer op onaanvaard bare wijze inhoud heeft gegeven aan haar taak'. Een arrestatieteam lichtte Lan cee vorig jaar april op Schier monnikoog van zijn bed op ver denking van seksueel misbruik van zijn dochter. Het toen 17-ja- rige meisje had aangifte gedaan van incest, maar trok in augus tus de beschuldiging weer in. Volgens Lancee heeft zijn doch ter geen enkele klacht over de behandeling door de vrouwelijke agent. Bianca Lancee verbleef in de nacht van 26 op 27 april 1996 in het Familiehotel in Paters- wolde. Dat gebeurde in opdracht van Justitie in Groningen in de periode dat zij werd verhoord naar aanleiding van de incest beschuldigingen. „Mijn dochter was onder bewa king gesteld van twee vrouwelij ke agenten. Ze sliep ook met hen op een kamer, maar er is niets onbetamelijks gebeurd," aldus Lancee. Voorzitter P. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) onderschrijft de le zing van Lancee. „De agente vond het onaanvaardbaar dat Bianca, die behoorlijk overstuur was, alleen werd gelaten en is bij haar gebleven." Volgens Kruizinga heeft de poli tie fouten gemaakt tijdens het eerste verhoor van Bianca op school. Officier van justitie Dor- hout was daarbij aanwezig, evenals een rijksrechercheur en de vrouwelijke politieagent. De agente voelde zich na het ver hoor niet meer zeker van haar zaak. Zij was bang te emotioneel be trokken te worden bij de affaire en vroeg van de zaak te worden afgehaald. Ze is dus niet, zoals minister Sorgdrager later meld de aan de Tweede Kamer, disci plinair overgeplaatst. Kruizinga heeft ook kritiek op het rapport van het OM over een zedenrechercheur die ervan be schuldigd wordt op eigen houtje contact te hebben gezocht met Lancee. De man heeft een keer de familie bezocht om de eerder in beslag genomen spullen terug te bren gen. Daarna heeft hij Lancee er telefonisch van op de hoogte ge bracht dat zijn dochter de be schuldigingen aan zijn adres had ingetrokken. Volgens Kruizinga was het OM verdeeld over de vraag of de brigadier die mede deling kon doen.

de Stem | 1997 | | pagina 3