Eerste Nederlandse Vestingstedendag in Geertruidenberg D1 IVI u Programma Toerismeprijs KUNST BOEKEN Grot'Gids DONDERDAG 5 JUNI 1997 gers wisten zich beschermd." Ook al was er dan ook sprake van 'stadsrecht', dat wilde niet meteen zeggen dat de Middeleeuwers erg ruimdenkend waren op het gebied van misdaad en straf. Voor de poort stonden galgen als waar schuwing dat men binnen de mu ren niet met zich liet sollen. Om de attentiewaarde nog wat te verho gen was het niet ongebruikelijk om opgehangen misdadigers nog een tijdje te laten hangen. Geert ruidenberg was geen uitzondering op die regel. Een stad was in die tijd geen stad als er geen muur om zat. Zo'n muur, gecombineerd met stads rechten, leverde de 'poorters' heel wat voordelen op, maar ze moes ten er ook wel wat voor over heb ben. Zijlmans: „Muren waren duur. Als je binnen de poorten wilde wonen, moest je ook een aantal bakstenen meebrengen. Ook straffen werden vaak uitge drukt in hoeveelheden bakstenen. En mensen uit de verre omgeving moesten meebetalen, of ze wilden of niet. Tot voorbij Waspik moes ten de plattelanders bloeden voor de Bergse muren. Erg blij waren ze daar meestal niet mee." Geertruidenberg kreeg in de loop van de Middeleeuwen een steeds prominentere plek als stad. Dat had alles te maken met de ligging. De stad lag aan een belangrijk knooppunt van waterwegen. Voor de Middeleeuwers waren de rivie ren even belangrijk als de snelwe gen nu. Ook lag de stad op de grens van west- en oost-Brabant. Het oosten van de huidige provin cie was in die dagen moeilijk te bereizen, het westen betrekkelijk makkelijk en in die geografische realiteit lag ook het verval van Geertruidenberg verborgen. „In de Middeleeuwen was het in verhouding vrij makkelijk om door West-Brabant te trekken," vertelt krijgshistoricus Klinkert. „Maar als reizigers dat makkelijk konden doen was het vaak ook geen probleem voor hele legers om door het gebied te trekken. En dat gebeurde dus ook regelmatig. En helaas lag Geertruidenberg dan vaak in de weg." Om dat regelmatig terugkerend geweld aan te kunnen, groeiden de vestingwerken steeds groter. „En met de uitvinding en steeds verdere ontwikkeling van het bus kruit werden de wapens steeds verwoestender en kregen ze een groter bereik," zegt Klinkert. „Het was de kunst om er voor te zorgen dat die wapens steeds ver der van de muur kwamen te staan, zodat de aanvaller steeds meer moeite moest doen om zijn pijlen en kogels over de wallen heen te schieten. Dus dat was ook een re den om de vesting steeds verder te laten uitdijen." Tijdens de Tachtigjarige Oorlog Wagner-tenor Jacques Urlus genoot ooit wereldfaam PAGINA D3 Perfecte verfilming van sociale armoede PAGINA D4 Het programma voor Vestingfees ten en Vestingstedendag ziet er als volgt uit: Vrijdag wordt er op de Markt zo wel 's middags als 's avonds een Middeleeuws riddertoernooi ge houden. De entree bedraagt tien gulden per persoon. Zondag zijn de activiteiten gratis. Om 10.30 uur worden de Vesting feesten geopend bij het Comman- deursbolwerk, om 11.00 uur start op de Markt de Nederlandse Ves tingstedendag. De hele dag presenteren de ves tingsteden zich op de Markt. Het gaat om de plaatsen Bergen op Zoom, Brielle, Grave, 's-Herto- genbosch, Heusden, Hulst, Maast richt, Nieuwpoort, Ravenstein, Willemstad en Zaltbommel. Tege lijkertijd zijn er overal in het ge bied van de Markt, de Venestraat en het Bolwerk optredens van schutterijen, historische groepen, troubadours, magiërs en narren. Het middagprogramma vermeldt vlottenbouw en -race en een aan val op de stadspoort in de Venes traat. Om 17.15 uur worden de Vestingfeesten afgesloten. De eerste Nederlandse Vestingste dendag in Geertruidenberg is een van de vijf genomineerden voor de Toerisme Prijs 1997. Deze wordt donderdag 19 juni uitgereikt in Den Bosch. De prijs, 25 mille groot, is een ini tiatief van Toerisme Recreatie AVN. In totaal waren er 147 inzen dingen. Ook genomineerd zijn Het Vlaem- sche Onthaal uit Groede en projec ten in Blokzijl, Groningen en Hoorn. De Brabantse commissaris mr. F. Houben zal de prijs uitreiken. Asielzoekers kunstenaars op zoek naar vrijheid PAGINA D5 Deze vestingwal is een van de restanten van wat eens de trotse verdedigingslinie van Geertruidenberg vormde. FOTO COR VIVEEN De grote pretenties van een kleine stad {ollands oudste stad', 'Sleutel van Holland', rjn pretenties zijn de ewoners van Geertrui- enberg nooit vies ge test. Het belang van de [ad wordt door de on- eveer 6500 inwoners te as en te onpas van de aken geschreeuwd, laar eigenlijk is het na Hoekse en Kabel- iuwse twisten in de late liddeleeuwen nooit jeer écht goed gekomen iet Geertruidenberg. iet trotse vestingstadje an de Amer heeft het jen definitief moeten Heggen tegen de grote mcurrent Dordrecht. ;n toen de St. Elisa- ethsvloed ook nog eens et grootste deel van het lergse achterland deed nderlopen en de Tach- igjarige Oorlog de 'sleu- :I van Holland' tot lensplaatsje degradeer- ewas het afgelopen iet de glorie van de ves- igstad die zondag de irste Nederlandse Ves- gstedendag binnen de ;adswallen krijgt. x Nico Schapendonk dat zijn eigenlijk wel de re- waarom Geertruidenberg tijd klein is gebleven. Als je naar van vroeger kijkt, is idenberg door de eeuwen maar een klein beetje groter i op het 'Bergse Comman- iolwerk kijken Bas Zijl- de voorzitter van de Oud- eidkundige Kring 'Geertruyden- erghe' Wim Klinkert, histori- is aan de Koninklijke Militaire rademie in Breda, uit over de ra- elijnen, flanken, wallen, grach- krainen en andere verdedi- ingswerken die nog zijn overge legen 'Hollands oudste stad'. Is experts op het gebied van ves- ngwerken zijn ze als geen ander p de hoogte n de geschiedenis an het felbevochten stadje, dat Is voornaamste bestaansreden de trategische ligging aan de Amer Halverwege de Middeleeuwen de Bergenaren al een ïur gebouwd. In eerste in- lantiewas het waarschijnlijk een tuiten wal, maar later, in de der- eeuw is er een stenen muur ilegd," weet Zijlmans. „In ie tijd leek het ook op dat de tad wel eens een rooskleurige aekomst tegemoet zou kunnen aan." de Middeleeuwen was er nog een sprake van Nederland met razen zoals ze er nu liggen. Het ebied bestond uit diverse graaf- ehappen en hertogdommen die ™ar onderling zwaar beconcur- eerden en die er ook geen punt Jn maakten om elkaar regelma te vuur en te zwaard te bestrij en. Wat dat betreft namen de ste nt sleutelposities in, want wie a stad beheerste, had meteen de Btrole over de wijde omgeving. e stedeling of 'poorter' nam dan *w speciale positie in in de uddeleeuwse samenleving. Klin- at- ..Het waren mensen die zich «den losgemaakt van het plat- e aid en die het economisch ge- 'a aardig voor de wind ging, ze en in verhouding tot de plattel- das, En daar waren ze erg trots P- Daar komt nog eens bij dat «en de muren van de stad het ht van de sterkste heerste, ter- iedereen die zich binnen de ®en van een stad bevond zich °«t onderwerpen aan een spe- rechtsstelsel. Dat gaf een ze- ®e orde aan de dingen en de bur- marcheerden de legers af en aan in de Dongemond, zodat Geertrui denberg regelmatig onder vuur kwam te liggen. Nadat de stad in 1573 was ingenomen door de Sta- aten van Holland, gaf Prins Wil lem van Oranje opdracht om mef de aanleg van de bolwerken, de 'punten' in de vesting, te begin nen. Vanaf dat moment kreeg Geert ruidenberg een ondergeschikte rol als een van de plaatsen die werd gebruikt voor de verdediging van Holland. „Geertruidenberg had toen de pech om als grensplaats te worden gezien," vertelt Klinkert. „In die tijd kreeg Nederland vorm binnen de grenzen zoals we ze nu ook nog kennen. Maar eigenlijk ging het om Holland, dat de rest van Nederland gebruikte als buf fer. Brabant, Gelderland, Overijs sel, al die gebieden vormden een 'schil', die bij een aanval opgege ven kon worden om het politieke en economische centrum in Hol land te verdedigen. Veel meer wa-1 ren die provincies niet waard voor de Hollanders. Na de Tachtigjarige Oorlog werd het rustig langs de Amer. Geert ruidenberg kwam in de luwte vaii de grote historische gebeurtenis sen te liggen, ook al werden de vestingwerken regelmatig opge knapt en aangepast aan de eisen van de tijd. „Maar in de negentiende eeuw ging het opeens hard met de tech nische ontwikkelingen. De tech nologie deed zijn intrede. Vanaf de Tachtigjarige Oorlog tot en met de tijd van Napoleon was er eigen lijk niet zoveel veranderd in de oorlogvoering. Maar halverwege de negentiende eeuw werden de wapens steeds zwaarder en ver nietigender. Vestingsteden waren opeens veel kwetsbaarder," aldus Klinkert. „Ook in Nederland begon men zich af te vragen of het wel zin had om al die vestingsteden te hand haven. Het was tenslotte knap duur om ze in stand te houden ter wijl het nog maar d'e vraag was of ze ook nog nuttig waren. Er is toen besloten dat de verdediging zich zou moeten beperken tot de 'Ves ting Holland'. Over het land ver spreide vestingsteden, zoals Geertruidenberg er een was, ver loren hun doel." „En toen was het afgelopen met de vestingstad Geertruidenberg,". vult Zijlmans aan. „Een deel van de wallen werd gesloopt en er kwamen huizen en fabrieken voor in de plaats. Na 1885 is het hele zuidelijke deel gesloopt en is een deel van de Donge, dat ook onder-I deel was van de verdediging, ver legd." „Er is in de loop van de jaren in derdaad veel vernield. Maar ach, globaal is de helft van de vesting nog intact," zegt Zijlmans, voor wie het glas niet half leeg maar half vol is. Op de plaats van de karakteristie ke bolwerken kwam een spoor wegemplacement. Als het goed is, liggen ongeveer vier meter onder het puin en beton nog de overblijf selen van het vroegere kasteel, Waar ooit bastions, bolwerken en buitengrachten het uitzicht be paalden, tekenen nu fabrieken en werven de horizon. De elektrici teitscentrale van de EPZ is met mooi weer zelfs vanaf de Domto ren in Utrecht te zien. De centrale staat op de plaats waar vroeger een redoute (een veldschans) van de vesting lag. Door de groei van economie en be volking heeft de vesting Geertrui denberg de afgelopen honderd jaar meer schade opgelopen dan door de tientallen belegeraars die de stad in de afgelopen eeuwen hebben willen bezetten. Klinkert: „Maar die Markt, die is uniek. Wat er ook in Geertruidenberg is verpest." I Op 6,7 en 8 juni worden in Geertrui denberg de tweejaarlijkse Vestingfees ten gehouden, zondag is de stad gast heer voor de eerste Nederlandse Ves tingstedendag. Toon Hermans verrast fans: afscheid in voorbereiding Bastet over muziek, liefde en jaloezie PAGINA D6

de Stem | 1997 | | pagina 29