Zorgen over rijtijden van de ZWN Chemiebedrijven adopteren scholen PvdA Oostburg: 'Blijfpremie voor huisvesting centraal waterschap' GS zetten vaart achter saneren vuile gronden UITSLAGEN Interim-bestuur Kust VW krijgt half jaar om conflict te klaren DE STEM ZEELAND Westerschelderoute PvdA Oostburg is 'gehannes' beu Groots offensief moet tekort aan studenten wegwerken Kaartingen Schietingen Koersbal Hengelen Oostburg verhoogt verkeersdrempels in de Nieuwstraat Friteskraam brandt uit in Sas van Gent DONDERDAG 5 JUNI 1997 C4 Van onze verslaggeefster Oostburg - De PvdA Oost- burg wil in de vorm van een 'biijfpremie' ervoor zorgen dat het gefuseerde water schap voor Zeeuws-Vlaande ren zich binnen de gemeente grenzen van Oostburg ves tigt. „Om te bevorderen dat het wa terschap voor de gemeente Oost burg kiest, kan de gemeente geld beschikbaar stellen. Dat hebben we eerder gedaan bij de bedrij ven Noordzee, Prolion en Unit- ron. Dat behoort in deze situatie zeker tot de mogelijkheden. In welke vorm de 'blijfpremie' be schikbaar wordt gesteld, is te bepalen na overleg met het wa terschap. Te denken valt bij voorbeeld aan het via een vest zak-broekzak constructie, het voor de prijs van één gulden be schikbaar stellen van de grond. Ook andere oplossingen, zoals arbeidsplaatssubsidie zijn mo gelijk," aldus de partij. De PvdA-fractie vraagt het Oostburgse college van B en W dan ook actie te voeren om de centrale vestiging van het water schap op Oostburgs grondgebied te krijgen. „We hebben de laatste jaren di verse diensten uit Oostburg zien verdwijnen. Nu is het niet uitge sloten dat er weer een bedrijf uit onze regio verdwijnt. Op termijn heeft dat zeker negatieve gevol gen voor de werkgelegenheid in ons gebied." De partij noemt als tweede over weging dat het waterschap in West-Zeeuws-Vlaanderen met zijn lange kustlijn en zijn beno digde grote zuiveringscapaciteit in verband met de piekbelasting in de zomer, een belangrijke taak heeft. „De stelling dat de nieuwe vestiging centraal moet komen te liggen, hoeft niet auto matisch te betekenen dat de ge meente Oostburg kansloos zou zijn. IJzendijke bijvoorbeeld is zeker een plaats waar de vesti ging van het waterschap ook vanuit de 'centrale visie' verant woord is," aldus de fractie. Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben beslo ten het stuk grond aan de Rijksweg N58 in Groede te saneren. Na onderzoek is gebleken dat deze locatie, waar tot 1993 een tankstation was gevestigd, ernstig vervuild is. Uit het milieu-onderzoek blijkt dat door aromaten en minerale olie de grond verontreinigd is. GS stellen dat sanering van de grond urgent is en toch zeker binnen drie jaar moet plaatsvinden. Op de plaats bevond zich vanaf 1969 een tankstation. GS hebben ook be sloten een stuk grond aan de Gro te Kade in Breskens te saneren. Op deze locatie zit vanaf 1946 een tankstation. Het is de bedoeling om ook in de toekomst op deze plek verder te gaan met de ver koop van motorbrandstoffen. Vol gens GS is het dan wel nodig dat de matig tot sterk verontreinigde grond eerst schoongemaakt moet worden. De vervuilde grond be vindt zich bij het trottoir en het rijwielpad langs de weg. De ver ontreinigde grond zal afgevoerd worden naar een reinigingsinstal latie. Direct na de grondsanering zal het grondwater gesaneerd worden. Hetzelfde lot zal een stuk grond aan de Watervlietseweg in IJzendijke ondergaan. Hier be vond zich vanaf circa 1955 een verkooppunt voor motorbrand stoffen. In 1970 zijn naast de drie bestaande twee ondergrondse tanks aangelegd. Vanaf medio 1993 is het tankstation gesloten. Milieukundig onderzoek toonde aan dat de grond licht tot matig verontreinigd is. Hulst - De Toerclub Hulst houdt zondag 8 juni de Westerschelde route, een vrije toertocht van 100 kilometer. Er kan gestart worden tussen 07.30 en 09.00 uur bij 't Ros Beijaert aan de Absdaalse- weg in Hulst. Onderweg zijn er een aantal controle en verzor- gingsposten. Deze toch kan te vens als sterrit gereden worden. Afstempelen kan geschieden tus sen 07.30 en 13.00 uur in 't Ros Beijaert in Hulst. Van onze verslaggeefster Oostburg - De PvdA Oostburg maakt zich zorgen over de nieu we dienstregeling van de ZWN die afgelopen zondag van kracht is gegaan. Volgens fractievoorzitter L. Wille zijn er nu al heel wat klachten van passagiers. „Een probleem is bijvoorbeeld dat de busdienst van Cadzand via Zuidzande naar Oostburg niet meer door Cadzand-Dorp gaat. Deze bus rijdt van De Blanke Top via de Ringdijk rechtstreeks naar molen in Cadzand. Het boekje vermeldt, voor zover mij bekend, geen tussenhaltes. Voor mensen uit Cadzand-Dorp vervalt dus de mogelijkheid in hun eigen dorp op te stappen. De noodzaak ontgaat mij volledig." De partij verzoekt in een brief aan het Oostburgse college van B en W uitleg te vragen aan ZWN over de ze beslissing. „Een andere klacht at over de lijn Terneuzen-Bres- kens veerhaven. Deze bus komt re gelmatig te laat bij de veerhaven n met als gevolg dat passagiers een aansluitvertraging van een uur oplopen. Basisoorzaak is de lang durig tijdelijke sluiting van de ug bij Sluiskil. Hierdoor ont staan files bij de bruggen van Ter- neuzen. Dit probleem kan dus nog weken duren en ik verzoek de ZWN dan ook in overleg met de wegbeheerders een oplossing hier voor te zoeken," aldus Wille. De fractievoorzitter wordt naar ei gen zeggen langzamerhand moe deloos van het voortdurende ge hannes met nieuwe dienstregehn- a. „Het is met openbaar vervoer ongeveer net zo als zwanger zijn: een beetje zwanger is onmogelijk, een beetje openbaar vervoer is ook onmogelijk." Wille benadrukt dat enbaar vervoer alleen mogelijk is als het bij de potentiële gebrui kers komt, een hoge garantie ten aanzien van aansluitingen kan ge ven en behoorlijk frequent is. „Als aan deze voorwaarden niet vol daan kan worden, zal het gebruik steeds afnemen." Rayonmanager Zijderveld van de ZWN afdeling Zeeuws-Vlaanderen meldt dat er bij de ZWN nog geen klachten zijn binnengekomen. „Pas als de klachten bij ons op tafel liggen, kunnen wij deze bekijken en er eventueel een oplossing voor zoe ken. We kunnen weinig doen aan de reistijdvertraging naar Bres kens door de werkzaamheden aan de brug bij Sluiskil. Iedereen heeft daar last van, de bus dus ook." Volgens Zijderveld is de opstap- halte in Cadzand-Dorp juist opge heven omdat er vorig jaar veel klachten waren binnen gekomen over de reistijdvertraging aan de kust. „We hadden veel rijtijdpro blemen in de zomer en naar aan leiding hiervan hebben we beslo ten een andere route te kiezen om de drukte te omzeilen. Als er nu veel klachten zijn over onze nieu we route staan wij daar open voor en waar mogelijk proberen we hier iets aan te doen," aldus de ZWN- medewerker. Wethouder C. Bolijn van de ge meente Oostburg stelde gisteren tijdens de ledenvergadering van het Regionaal Orgaan Verkeers- - veiligheid Zeeland (ROVZ) dat de ZWN zich op dit moment te star opstelt. „De ZWN grijpt iedere mogelijkheid aan lijnen weg te strepen. Het bedrijf gebruikt daar nu Duurzaam Veilig voor, wij lo pen tegen die knelpunten aan. ZWN moet zich aanpassen aan on ze eisen, niet wij aan de ZWN." Van onze verslaggeefster Cadzand - Het voltallige bestuur van de Kust-WV is deze week opgestapt en het interim-bestuur bestaande uit voorzitter J. van Wijck, vice-voorzitter R. van de Velde en penningmeester A. van de Zande heeft zes maanden de tijd gekregen een plan van aanpak op te stellen om het bestuursconflict op te lossen. „We hopen dat we over een half jaar weer een goed functione rende organisatie zijn, met een duidelijk, open beleid. Gezien de interne conflicten binnen ons be stuur is het hard nodig dat een en ander wordt opgelost, willen we in de toekomst een goed promo tiebeleid kunnen voeren. Onze le den hebben ons drieën gevraagd duidelijkheid hierover te ver schaffen en daar gaan we nu druk mee aan de slag. De Kust-WV moet weer een gezonde organisa tie worden," aldus Van Wijck. Het voltallige bestuur werd afge lopen maandag tijdens de leden vergadering aan de kant gezet nadat A. Boomert (voorzitter van de stichting Kust-WV) een motie van wantrouwen had ingediend die door een meerderheid van de leden werd gesteund. Van Wijck geeft aan dat het inte rim-bestuur de komende tijd een beroep zal doen op de onderne mers in West-Zeeuws-Vlaande- ren om mee te werken aan de nieuwe organisatie. „De leden hebben aangegeven dat het an ders moet, maar dan verwachten wij wel dat zijzelf ook met oplos singen komen. Het is heel belang rijk dat deze branche zelf ook meedenkt om een beter beleid op poten te zetten." Lang wachten op de bus in Zuidzande. Door Romain van Damme Bergen op Zoom/Terneuzen - Alsof er een luchtje aan zit. Zo sterk mijden studenten de op leidingen die hen klaarstomen voor een baantje in de chemi sche industrie. Om die lucht voor eens en altijd op te laten klaren, begint de Vereniging van de Nederlandse Chemi sche Industrie (VNCI) een groots offensief. Hulst - Bridgeclub Hulst, zesde competitiewedstrijd. A-lijn: 1. Nijs/Taalman, 2. De Nijs/Van Leeuwen, 3. Verbist/Deltour. B- lijn: 1. Adriaansens/Kint, 2. Stal- laert/Van Cauteren. C-lijn: 1. Eeckhout/Calon, 2. Hageman/De Ridder, 3. Snuverink/Beuzenberg. D-lijn: 1. Mannaert/Deiman, 2. Den Boer/Smulders, 3. Wend- els/De Cock. E-lijn: 1. Buter/Bral, 2. Praat/Rottier, 3. Daandels/Lau- ret en Andeweg/Van Anrooij. Axel - Bridgeclub Axel vijfde competitiewedstrijd. A-lijn: 1. Van Bambost/Kuijk en Bis schop/De Maagt, 3. Wil- lems/Geertse. B-lijn: 1. Van de Casteel/Esselbrugge, 2. Za- man/Wolfert, 3. Meijer/Pel. C-lijn: 1. Herrebout/Herrebout, 2. Bam- bost/Vons, 3. Scheele/Scheele. D- lijn: 1. Peters/Mortier, 2. Kaan/Van de Casteel, 3. Antheu- nis/Rijckaert. Hengstdijk - Camping de Vogel met 39 personen. Bieden: 1. Van Goethem, 2. mevrouw Van Goet- hem, 3. Hermes. Jokeren: 1. me vrouw Westraten, 2. mevrouw De Wael, 3. mevrouw Hermes. Nieuw-Namen - Café 't Sleep bootje: 1. E. de Koning/E. Goos- sens, 2. F. de Witte/J. d'Hert, 3. J. Apers/T. van Craenenbroeck. Graauw - Gemeenschapshuis. Bieden met 19 personen: 1. P. van de Klooster, 2. H. Berkelmans, 3. F. Kouwijzer. Jokeren met 18 per sonen: 1. mevrouw Van Laere, 2. mevrouw Van Iteghem, 3. J. Kam- oen. Hengstdijk - Camping De Vogel met 62 personen. Bieden: 1. De Rijk, 2. Van Eerdenburg, 3. Poppe. Jokeren: 1. mevrouw Watersla- gers, 2. mevrouw De Waal, 3. me vrouw Fischer. Nieuw-Namen Café De Nachte gaal: 1. G. van Roeyen/H. Bosman, 2. A. van den Berghe/M. Luyten, 3. A. Verhulst/J. de Witte. Hengstdijk - Camping De Vogel met 48 personen. Bieden: 1. Her mes, 2. Hendrikx, 3. De Block. Jo keren: 1. mevrouw Van de Bosch, 2. Van Oosterwijk, 3. mevrouw Drubbel. Clinge - Café De Landbouw met 50 personen. Bieden: 1. M. de Blok, 2. F. van Eerdenburg, 3. Th. Rottier. Jokeren: 1. F. Buijsse, 2. R. Warrens, 3. M. Ras. Koewacht - De Lange Akkers met 30 personen. Bieden: 1. G. Baert, 2. mevrouw Saman-Van Hove, 3. J. Elegeert. Jokeren: 1. mevrouw Buijs-Van Damme, 2. Ch. Wijn- acker. Clinge - Café De Landbouw met 31 personen. Bieden: 1. F. Pies- sens, 2. R. Verschuren, 3. Guzelle. Jokeren: 1. M. Hack, 2. R. de Vos. 3. mevrouw De Bruin. Biervliet - Zaal Lippens met 53 personen. Bieden: 1. T. Bleijen- berg, 2. J. Vonhout, 3. M. Swar- telé. Jokeren: 1. A. van Iwaarden, 2. M. Impens, 3. T. Dekker. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag met 28 personen. Jokeren: 1. K. Kay- zer, 2. E. Patijn, 3. J. Tieleman. Jo keren: 1. mevrouw Driessen, 2. mevrouw De Cock, 3. mevrouw Van Poorten. Axel - De Halle met 23 personen. Bieden: 1. J. Koevoets, 2. R. Lind- hout, 3. J. Cordeel. Bieden: 1. me- vrowu Vink, 2. mevrouw Hame link, 3. J. de Poorter. Westdorpe - Zaal Concordia met 32 personen: 1. O. de Jaeger, 2. R. Linthout, 3. W. Guinau. Westdorpe Zaal Concordia met 34 personen: I.E. Buysse, 2. M. Wille, 3. mevrouw Buysse. Vogelwaarde - Ons Vermaak met 27 personen. Jokeren: 1. Van Oos terwijk, 2. M. Boenne, 3. Lies Zwaans. Bieden: 1. Van Gelder land, 2. L. van Goethem, 3. C. van Goethem. Wemeldinge - Schuttersvereni ging Sint-Andries, schieting staande wip met 29 personen. Eer ste hoge vogel: P. Feijtel, tweede hoge vogel: Jobien de Jonge, eerste zijvogel: Jac Platschorre, tweede zijvogel: J. Smallegange, derde zijvogel: H. van Leeuwen, vierde en vijfde zij vogel: mevrouw D. Verdonk. Kloosterzande - Aan de koersbal- wedstrijd in clubgebouw Rozen hof namen 27 personen deel. Uitslag: 1. A. de Gucht T. de Waal 2. H. de Gucht A. Rombout 3. A. de Waal C. de Kort Westdorpe - Zaal Concordia met 16 personen. Mat 1: 1. M. de Bock/G. Spuesens, 2. A. Jans- sens/E. Sommer. Mat 2: 1. H. van Waes/A. Dobbelaar, 2. C. de Smet/O. de Kever. Nieuw-Namen - KBO: 1. G. Pauwels, 2. B. de Vrieze/L. Boon, 3. T. van Damme/ L. Molders. Heikant - Zaal 't Heike met 24 personen. Mat 1: 1. Weemaes- Moorthamer/A. Nagaert, 2. M. Smet-Ruiloft/A. de Smet. Mat 2:1. Van Houte-Ferket/C. van Houte, 2. A. Schout. Westdorpe - Zaal Concordia met 16 personen. Mat 1:1. W. Kalle/C. de Kever, 2. A. de Pachter/A. Dob belaar. Mat 2: 1. E. de Smet/G. de Block, 2. H. van Waes/O. de Kever. Kloosterzande - Zeehengelvereni- ging De Vogel, vierde clubwed strijd De Westerschelde ter hoogte van Perkpolder met 30 personen. Vrij aas: 1. I. Jonckheym (Kloos terzande) 176 cm, 2. M. van Bellen (Kloosterzande) 166 cm, 3. K. van Kerckhoven (Kloosterzande) 145 cm. Leeglopers: 1. Th. van Broeck sr (Clinge) 225 cm, 2. R. de Waal (Axel) 216 cm, 3. Th. van Broeck jr (Clinge) 181 cm. Pijp: N. Dieleman (Kloosterzande). Volgende wed strijd zaterdag 13 september ter hoogte van de Kruispolder. Axel - Hengelvereniging Geduld Overwint Alles, wedstrijd voor basisscholen gemeente Axel. Vis- plaats Kleine Kreek met 85 scho lieren. Eindstand scholen: 1. De Eikelaar (Koeaacht), 2. Casper van der Heijden (Axel), 3. Canisius (Zuiddorpe), 4. Prinses Marijke (Axel), 5. St.-Antonius (Axel). In dividueel: 1. Roderick Baert 64 centimeter, 2. Jan van Doeselaar 59, 3. Pim de Schepper 57,4. Jessi ca Lernhout 54, 5. Kevin Rombaut 39, 6. Annemartien van Hoecke 28, 7. Jonas Fransen 27, 8. Roland Martens 26, 9. Pieter van Hoove 25, 10. Timothy van Bambost 25 centimeter. Cadzand - Zeehengelvereiging De Wielingen, derde wedstrijd met 40 personen: 1. Benny Siben (Hoek) 607 gram, 2. Geert Annicaert (Aardenburg) 397, 3. Fred Eversen (Philippine) 325, 4. Patrick Goet- hals (België) 262, 5. Fiel van Broeck (Clinge) 232 gram. -w- Van onze verslaggeefster Oostburg - De gemeente Oostburg gaat de twee ver keersdrempels in de Nieuw straat te Oostburg verhogen. De gemeente komt hiermee bewoners van de straat en ook scholieren tegemoet die klagen over de verkeerson- veilige situatie in de straat. In het kader van Duurzaam Vei lig is deze belangrijke ver keersader aangepast. Het weg dek is versmald en er zijn dus drempels aangelegd om de snel heid van het autoverkeer af te remmen. Maar de drempels zijn volgens de klagers veel te laag met als gevolg dat er nog steeds veel te hard wordt gereden. De gemeente Oostburg heeft nu besloten om hier iets aan te doen en de komende dagen zullen de drempels worden opgehoogd. „De hellingshoek van de drem pels was inderdaad te laag, de hoek wordt nu steiler gemaakt. Hopelijk zullen automobilisten dan wel remmen voor de drem pels," aldus gemeentevoorlichter L. Polfliet. Hij stelt tevens dat niet alleen de drempels worden veranderd, maar dat er inmiddels ook put ten in het nieuwe wegdek zijn ontstaan. „Ook hieraan wordt gewerkt, we zijn druk bezig deze 'kinderziek tes' te verhelpen." Van onze verslaggever Sas van Gent - Een 26-jarige man uit Sas van Gent keek gisteroch tend vreemd op toen hij bij zijn friteskraam in de Beneluxstraat arriveerde. De kraam was door brand volledig verwoest. De hoogte van de schade is nog niet bekend. Toen de eigenaar afgelopen dins dagavond zijn fritestent verliet, was alles nog pico bello in orde. De oorzaak van de brand is tot op heden nog niet bekend, maar de politie sluit brandstichting even wel niet uit. Nog niet zo lang geleden maakte de Vereniging bekend dat aanko mende studenten scheikunde een studiebeurs van maximaal 4000 gulden tegemoet kunnen zien. Een leuk (financieel) duwtje in de rug, maar de VNCI heeft nog meer pijlen op de boog. Sinds begin dit jaar werkt Esther Winders namens de vereniging aan het scholenadoptieproject. Chemische bedrijven adopteren in de eigen omgeving een havo of wo. „En andersom ook," zegt Esther Rijnders. „Daarmee wil len we aangeven dat het een wis selwerking moet zijn. Inmiddels hebben zich uit heel Nederland ruim 40 bedrijven aangemeld bij Esther Rijnders. Zij willen best meedoen aan het project dat uiteindelijk een nieu we stroom chemiestudenten moet opleveren. Praktische kennis Zes van die bedrijven staan in Zeeuws-Vlaanderen. Dat zijn Dow, BOC Gas, Engelhard en broomchemie in Terneuzen, Hy dro Agri in Sluiskil en Zuid-Che- mie m Sas van Gent. Zij hebben de handen ineen geslagen en bie den vier scholen uit de regio (Het Zwm Oostburg, De Rede en Zel- denrust Terneuzen en Het Rynae- college 'n Hulst) hun praktische kennis aan. In West-Brabant hebben Shell- Moerdijk, General Electric Ber gen op Zoom en de Bredase po- vstireenmaatschappij al toege- De chemiebedrijven hopen met hun offensief ervoor te zorgen dat meer leerlingen dit voorbeeld volgen. Deze studenten volgen een op leiding op de Hogeschool West-Brabant in Etten-Leur. foto's de stem/ben steffen zegd mee te doen met het project. „In totaal heeft onze vereniging 150 leden," zegt Esther Rijnders. „Tot nu toe heeft dus een derde deel gunstig gereageerd. Toch een prima begin." De kiem voor het project werd al in 1991 gelegd. Door AKZO No bel dat het Education Industry Partnership introduceerde. „De achterliggende gedachte was, meer mensen interesseren voor de exacte vakken. Het was vooral bedoeld voor de lagere scholen. Dat project duurde vijf jaar." Het vervolg werd in handen van de VNCI gelegd. „We hebben toen gezegd, wat is nou leuk en het beste om de mensen weer warm te maken voor de chemie? Uiteindelijk is gekozen voor de bovenbouw van havo en vwo. Dat levert in ieder geval sneller resul taat op." Drastisch Snel resultaat is trouwens ge wenst. Het aantal studenten dat chemie wil doen loopt nog altijd drastisch terug. We maken ons ernstig zorgen, sprak VNCI-voor- zitter R. van der Meer enkele we ken geleden nog. „Nu is er geen nijpend tekort aan personeel," vult Esther Rijnders aan. „Maar dit jaar is wel het om slagpunt bereikt. In het oosten van het land werven de bedrijven al in Duitsland. Het Botlekgebied heeft problemen, kortom er moet snel iets gedaan worden." Het scholenadoptieproject is ui teraard bedoeld om leerlingen te wijzen op de mogelijkheden bin nen de chemie. „Maar het is ook de bedoeling de omgeving te la ten zien wat je als bedrijf doet. Helaas zijn er nog steeds bedrij ven die angstvallig de deuren dichthouden." Die deuren moeten dus open. Ze ker voor nieuwsgierige leerlingen die wel wat zien in scheikunde en een exacte toekomst wel zien zit ten. Daarbij kunnen de chemi sche bedrijven volgens Esther Rijnders van groot nut zijn. „Je kunt gastlessen geven, een rond leiding verzorgen, informatiema teriaal verstrekken en als het kan Esther Rijnders. „Het moet een wisselwerking zijn. professionele apparatuur be schikbaar stellen. Dan bedoelen we afgeschreven apparatuur die misschien voor de scholen heel bruikbaar zijn." En wat is er leuker om als leer ling voor bepaalde proeven in een heus laboratorium te werken, vraagt Esther Rijnders die zelf het antwoord geeft. „Dat is toch spannender dan op school. Bo vendien kan het bedrijf een men tor aanstellen om onderzoeken te begeleiden. Daarbij denken we dan vooral aan het veranderende onderwijs op de havo en vwo waarbij straks zelfstudie de bo ventoon voert." Motiveren Of: „Een docent loopt een tijdje stage bij het bedrijf. Een leerling loopt mee met een functionaris van het bedrijf, zeg maar als een 'persoonlijk secretaris'. Op die manier leert hij over verschillen de functies. Kortom, er is veel te bedenken." Dat alles moet dan leiden tot meer belangstelling voor de che mie. „Mensen weer motiveren voor de exacte vakken, als we dat bereiken, zijn we op de goede weg. Dit scholenadoptieproject kan daarbij helpen. Niet finan cieel, dat is dus de bedoeling niet. Het is puur bedoeld om de scho len op een leuke manier kennis te laten maken met de praktijk."

de Stem | 1997 | | pagina 25