•nderzoek aar fraude et bijstand AMR Nobelprijswinnaar Belo op bezoek bij Muskens Verzekeraars werken aan landelijke zorgpas Nood vaccinatie varkens blijft onbespreekbaar voor minister e 'Menig ex-echtgenote op water en brood na 1 juli' Vrijdag koopavond Topman van HMG aan de kant gezet Met bankpas ook 'tappen' bij giromaat DE STEM 145. 69 99 DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D I Sport lelkert benieuwd naar redenen 45 Van Gogh's ervalsingen' Resident van Jbanië Joelwit aanslag ZIE ONZE ADVERTENTIE IN DEZE KRANT jUffh 6,7&8juni Turfschip Breda Als dat maar past x 53 ffOBEDRIJF TILBURG BV TERASSTRAAT 21TILBURG pl 3 -543 00 22 Dubro Citroen fles 2 x 500 ml duoverpakking gratis boekfe "Zomeraau- biedingen" elders 4,79 Witte Reus 6 kg elders 19,99 Advertentie geldig vanaf 4.6.97 t/m 17,697 zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden. ZONWERING Gkfudemans gevelprodukten bv Bredaseweg 106 - Oostefhi Telefoon 0162-4558! VOOR WONING EN BEDRIJF y ^5EBIBLI0r/^s ^delbo^S- DE STEM 8 "71 0311 000218" I I I I I ,37e JAARGANG DONDERDAG 5 JUNI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 4 KATERNEN loeBinnenkrant A2 E Binnenland A3/A4 1 A5/A6 A7 A8 B1 t/m B3 Cl t/m C4 D1 t/m 08 D7 I Buitenland (Beurs Economie I Zeeland «Grote Gids (RTV-programma's Oranje wint op feestje van Gullit en Mandela Snelheid op polderwegen naar 60 km PAGINA Meer inbraken ondanks meer politietoezicht PAGINA PAGINA Geertruidenberg krijgt eerste Nederlandse Vesting- stedendag Kleding als kunst op modeshow van St. Joost PAGINA 08 -♦©- I MIN. 1 L'li I /MAX 25 Kans op onweer Aan het mooie zomerweer lijkt vandaag een einde te ko men. In de loop van de dag neemt de bewolking vanuit het zuiden toe en is er kans op onweersbuien. Die kunnen ge paard gaan met zware buien en hevige rukwinden. i Haag (anp) - Minister Melkert van Sociale Zaken en Werk- lelegenheid start dit jaar een grootscheeps onderzoek naar uit- eringsfraude, waaronder die met de Algemene Bijstandswet ABW). Hij wil onder meer uitvinden waarom mensen fraude- fcn en wat hun achtergronden zijn. heeft de PvdA-bewindsman iteren gezegd in antwoord op •agen van het WD-Kamerlid in Blerck-Woerdman. Van jlerck wees op schattingen van sociale recherche, dat één op vier mensen met een bij- andsuitkering fraudeert, olgens Melkert gaat het echter li een ruwe schatting. Daarbij iseert de sociale recherche zich de door haarzelf opgespoorde aude en op de lopende zaken. grond van deze informatie ieft de recherche een schatting imaakt voor alle ruwweg 10.000 bijstandsgerechtigden, ilf gaat de PvdA-bewindsman ever uit van de feitelijk opge- ioorde fraudegevallen. In dat ival gaat het om zeven procent in het aantal bijstandsgerech- gden. Melkert geeft echter toe at ook dit percentage geen be bouwbare schatting is van de to- ile fraude-omvang, aast het genoemde onderzoek aar uitkeringsfraude, dat medio olgend jaar klaar moet zijn, wil lelkert het voor gemeenten aan- ekkelijker maken om fraude op sporen en terug te vorderen, emeenten mogen bij het incas- Jbeleid doelmatiger te werk aan en een groter deel van het 'rug te vorderen bedrag in eigen ak steken. Daartoe zal de PvdA- ewindsman nog dit jaar met een 'etsvoorstel komen, erder komt er een inlichtingen- ureau voor het uitwisselen van /gevens met andere instanties, olgens Melkert staat nog niet elemaal vast wat de eisen voor '*n bureau moeten zijn. moede voorzitter van de Vereniging i Nederlandse Gemeenten WG), de Utrechtse burgemees- 'i mr. I. Opstelten, vindt de bij- andsuitkering te laag. Hij zei at gisteren op het VNG-jaarcon- res in Tilburg. „Een rijk land loet aan effectieve armoedebe- trijcling doen," aldus de WD'er. Gemeenten maken steeds meer gebruik van de mogelijkheden om mensen in de bijstand te hel pen, via kwijtschelding of via de bijzondere bijstand. Er is een he le lappendeken aan maatregelen ontstaan om deze mensen niet aan de kant te laten staan. „Dat roept nadrukkelijk de vraag op of het algemeen niveau van de bij stand niet tekort schiet," aldus Opstelten. Hij wees erop dat de gemeenten de extra's voor mensen in de bij stand uit eigen portemonnee moeten betalen, terwijl ze toch al in geldnood zitten. Voor de ge meenten is het van groot belang dat de landelijke politieke par tijen voor de verkiezingen een duidelijk standpunt innemen over het niveau van de bijstand, aldus Opstelten. Den Haag (anp) - Driekwart van de zorgverzekeraars wil op korte termijn een landelijke zorgpas invoeren. De zorgpas is een chipkaart, waarop de naam en verzekering van de patiënt staat. Medische gegevens staan er niet op. Bisschop Belo van Oost-Timor, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede 1996, bracht gis termorgen een bezoek aan bisschop Muskens van Breda. Belo is in Nederland in het kader van zijn strijd voor betere mensenrechten op Oost-Timor. De Nobelprijswinnaar nam om twee redenen een bezoek aan de bisschop van Breda in zijn programma op. Muskens fungeert als lid van de commissie kerk en samenleving als contactper soon tussen Justitia et Pax en de bisschoppen conferentie. Justitia et Pax onderhoudt al nau we banden met de kerk in Oost-Timor sinds de inname door Indonesië in 1975. Bovendien heeft Muskens tijdens zijn verblijf in Indonesië de geschiedenis van de katholieke kerk in dat land in vijf boekdelen beschreven. Belo kreeg gisteren een gesigneerd exemplaar van een boekje over de strijd van de Bredase bisschop tegen de armoede in Nederland. Dat boekje wordt morgen officieel gepresenteerd. FOTOCORVIVEEN Patiënten krijgen in de toekomst geen nota's meer thuisgestuurd. Via de electronische snelweg stu ren artsen, ziekenhuizen en apo thekers de rekening direct door naar de zorgverzekeraar. Dit hebben de initiatiefnemers, waaronder Nationale Nederlan den, Zilveren Kruis en Ohra, gis teren bekendgemaakt. Invoering van de zorgpas vergt een investe ring van tientallen miljoenen gul dens. Voor ziekenfondsverzekerden verandert er vrij weinig. Fondspatiënten kennen al een verzekeringspas, waardoor reke ningen direct naar de zorgverze keraar worden gestuurd. Deze service geldt meestal niet voor behandelingen waarvoor een aanvullende verzekering nodig is. De zorgpas gaat dit wel regelen. Begin volgend jaar willen de ver zekeraars starten met een proef. Ze hopen dat binnen vier jaar ie dere Nederlander een zorgpas heeft. (ADVERTENTIES) ome (anp) - Vijfenveertig schil- erijen en tekeningen die aan on Gogh worden toegeschreven, 'ju niet van hem. Dat zegt on- erzoeker Martin Bailey, oiley baseert zich op kleurenon- erzoek, onderzoek naar penseel- 'Kken en reeds bestaande twij- hs over de echtheid van de schil- er'jen. Schilderijen die niet 'erkelijk door Van Gogh werden fschilderd, zijn volgens Bailey eertien zonnebloemen, Vrouw j't Arles en Stilleven. '"•ana (afp/rtr) - De Albanese resident Sali Barisha was gis- sravond het doelwit van een anslag. Dat heeft de Albanese taatstelevisie gemeld. '^durende een verkiezingsbij- eukomst even buiten Tirana 'erd er een handgranaat naar gegooid. Zijn lijfwachten sten die echter op te vangen en "orkwamen daarmee dat het ex- UKief afging. De dader is opge- Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Van Aartsen (Landbouw) blijft weigeren zich in Brussel sterk te maken voor noodvaccinatie van Nederlandse varkens. Hij weerstaat daarmee stevige druk vanuit de Tweede Ka mer, die hoopt dat met inen ting verdere verspreiding van de varkenspest kan worden voorkomen. Volgens de minister gaat de Eu ropese Commissie alleen akkoord met vaccinatie als zo'n maatregel voor een groot gebied - waar schijnlijk heel Zuid-Nederland - geldt. Mogelijk volgt er dan zelfs een exportverbod voor al het Ne derlandse varkensvlees. Van Aartsen onderstreepte giste ren tegenover de Kamer dat hij niet van plan is de bijbehorende schadepost - naar verwachting in totaal vijf miljard gulden - voor zijn rekening te nemen. De Euro pese Unie zal daar evenmin voor voelen. „Daar moet de sector dan zelf voor opdraaien." De minister beloofde wel dat hij snel met zijn Europese collega's gaat praten over opheffing van het huidige non-vaccinatiebeleid in de EU. „Maar dat is een zaak van de lan ge adem." Voor het fokverbod dat deze week rond Venhorst is inge steld, blijkt in de Kamer een rui me meerderheid te bestaan. Al leen D66 en de grootste opposi tiepartij CDA zijn tegen. Op veel andere punten is de Kamer kri tisch over de aanpak van Van Aartsen. RPF-Kamerlid Stelling werf sprak gisteren van 'de tac tiek van de kleine stapjes'. Van Aartsen erkent dat de des tructiebedrijven de aanvoer van varkens en biggen nog altijd niet aankunnen.. Daardoor is er een 'wachtlijst' voor bedrijven die ei genlijk preventief zouden moeten worden geruimd en blijven de hokken overvol. Volgens de WD-minister doet hij wel zijn uiterste best om meer vernietigingscapaciteit te rege len. In totaal zijn er nu achttien Duitse en vier Belgische destruc tiebedrijven voor Nederland ac tief. Over massagraven valt met Van Aartsen niet te praten. Het totaal aantal besmette be drijven is gisteren op 237 geko men. Nieuwe gevallen van var kenspest zijn geconstateerd op varkenshouderijen in Wanroy, Boekei, Elzendorp en Rijkevoort. Hilversum (anp) - Directievoor zitter Huib Boermans (55) van de Holland Media Groep (HMG), moedermaatschappij van de commerciële tv-zenders RTL4, RTL5 en Veronica, is door de aandeelhouders CLT, Veronica en VNU aan de kant gezet. Beide partijen verschillen te zeer van mening over het te voeren beleid. De twee resterende directieleden, P. Tillieux en W. van der Meer de Walcheren, nemen voorlopig de honneurs waar. De zenders van HMG kampen stuk voor stuk met problemen. RTL4 ziet zijn kijkpubliek ver grijzen en verliest daarmee aan trekkingskracht op adverteer ders. Komend seizoen gooit het station daarom de programme ring om. RTL5 moet zijn draai nog vinden als nieuwszender en Veronica klimt na een zwaar te genvallende start nu een beetje uit het dal. Van onze redactie economie Amsterdam - Nog dit jaar kunnen houders van giro- maatpassen en bankpassen bij eikaars geldautomaten te recht om contant geld 'uit de muur' te halen. Tot op heden fungeerden beide circuits af zonderlijk, maar kon met bank- en giropas al wel geld worden opgenomen bij vrijwel elke geldautomaat in het bui tenland. Wel moet tussen de banken on derling nog een vergoeding wor den afgesproken. De scheiding tussen de betaalcir- cuits wordt steeds geringer. En kele maanden geleden werd het al mogelijk om vanaf een girore kening rechtstreeks geld over te boeken naar een bankrekening, en omgekeerd. Van wederzijds gebruik van eikaars oplaadpun- ten voor de chipknip (banken) en de chipper (Postbank) is voorlo pig echter nog geen sprake. De Postbank introduceert eind deze maand, in samenwerking met Libertel, de mogelijkheid tot 'mobiel bankieren' via de GSM- telefoon. Voor overschrijvingen wordt de Girofoon gebruikt, waarmee per dag maximaal tien duizend gulden kan worden over gemaakt. (ADVERTENTIES) 2 EXTRA INRUIL Bij aanschaf van een nieuwe Opel. U maakt bovendien kans op een geheel verzorgd weekend Warner Bros. Movie World. Kom dus langs! Van Beethovenlaan 6, Roosendaal Telefoon: 0165 - 57 85 40 wÊSttjjjr vr 18-24u -za 14-24u. zo 72-79(7 o.a. lingerie - body art - fashion spektakulair podium met vele shows info: 043 - 6014951 (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Den Haag - De negentien arrondissementsrechtbanken in Nederland krijgen tot op de dag van vandaag talloze verzoeken binnen om beëin diging van langdurige ali mentatieverplichtingen. De rechtbanken kunnen door de nieuwe Wet limitering alimenta tie met ingang van 1 juli de ali mentatie stopzetten als deze mi nimaal vijftien jaar heeft ge duurd. Sinds 1 juli 1995 heeft de wetgever een overgangsperiode van twee jaar ingesteld om ge scheiden vrouwen die al vijftien jaar of langer alimentatie ont vangen, voor te bereiden op de mogelijke stopzetting van de fi nanciële band met hun ex. Alimentatie voor onbepaalde duur bestaat sinds de invoering van de nieuwe wet niet meer; de limiet is gesteld op twaalf jaar en voor oudere rechthebbenden op vijftien jaar. De wet gaat er van uit dat vrouwen binnen twaalf jaar economisch zelfstan dig kunnen zijn. Door de nieuwe wetgeving hoe ven vrouwen die al heel lang ali mentatie ontvangen, nog niet te wanhopen. De rechter zal per geval bekij ken of het redelijk is om de ali mentatie stop te zetten. Een ge scheiden vrouw kan zich verzet ten tegen beëindiging van de ali mentatie door drie maanden voor de cruciale zittingsdatum bij de rechter aannemelijk te maken waarom stopzetting of vermindering van de periodieke financiële regeling onbillijk en onredelijk is. Met het oog op de naderende da tum van 1 juli hebben advoca tenkantoren en belangenorgani saties van gescheiden mensen overuren gedraaid. Tienduizen den gescheidenen met een lang durige alimentatieregeling be zinnen zich dezer dagen op hun rechten, plichten en toekomstige situatie. Veel gescheiden mannen heb ben, aldus de Utrechtse advo caat L.J. Benistant, anderhalf tot twee jaar geleden al een wis sel op de toekomst getrokken door toen al bij de rechtbank een aanvraag in te dienen tot beëin diging van de alimentatiever plichting. Hij spreekt over op handen zijnde 'schrijnende si tuaties'. „Vanaf 1 juli wordt menig ex- echtgenote op water en brood gezet. Ze komen van de ene op de andere dag in de bijstand. Onder hen zijn vrouwen die in eens worden geconfronteerd met een halvering van hun maande lijks inkomen," aldus Benistant. Divortium, de bond van geschei den vrouwen, vindt de nieuwe wet discriminerend en onrecht vaardig. De belangenorganisatie stelt zich op het standpunt dat vrouwen die door jarenlange zorg voor het gezin geen eigen inkomen hebben kunnen ver werven na echtscheiding, recht moeten blijven houden op ali mentatie. De bond vraagt zich af of de be trokken vrouwen, veelal op leef tijd, de weg naar de rechter net zo goed weten te vinden als de mannen die om vermindering of beëindiging van de alimentatie vragen. Volgens Divortium zul len er 'enorme emotionele, prak tische en financiële barrières zijn, die vrouwen ervan weer houden om verlenging te vragen, hoezeer de omstandigheden dat ook rechtvaardigen'. „Een echt scheiding is, ook nog na zoveel jaren, een uitputtingsslag. In fi nancieel en emotioneel opzicht. Dat sloopt je," aldus een woord voerster van Divortium. Er zijn naar schatting zo'n 900.000 mensen in Nederland ooit gescheiden. Elk jaar komen daar 70.000 mannen en vrouwen bij. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur* Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving...93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam-. Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze boh in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1