nelheid op olderweg aar 60 km nzzz larom DE STEM c1 INU'S Huisdieren schaden Braakman Dethon kan hoofd amper boven water houden EDOX taurant :dyv estaurant traag" DE STEM Piramide van buizen zorgt voor artistiek lijnenspel Politie houdt over '96 2,7 miljoen gulden over ijdrage aan verkeersveiligheid inbraken ondanks extra aandacht politie f/d week 45.00 GARDEN Minder doden op Zeeuwse wegen aan onze lezers en adverteerders Man ernstig mishandeld op veerpont Jagers schieten katten af ter bescherming van vogels Sociaal werkvoorzieningsschap doet mogelijk beroep op gemeenten Overeenstemming tussen korpsleiding en OR van politie Verkeers zuiltje voor twee leden van het ROYZ R n Zalencentrum P733 l'enhof jirt-de Bakker 35 personen onnen verkrijgbaar iderdag gesloten. Zeeland DONDERDAG 5 JUNI 1997 I I snonze verslaggever Üddelburg - De maximumsnelheid op de polderwegen in Zee and moet omlaag tot 60 kilometer per uur. Dat zorgt met aan- ullende maatregelen voor bijna eenvijfde minder verkeers- [achtoffers en levert dus een aanzienlijke bijdrage aan de ver- ;eersveiligheid. ENSESTRAAT 89 IZAAMSLAG |>N 0115-612630 Menu 2 Aspergesoep iandse asperges met pmskoteletten en basilicumsaus met geflambeerde kersen ƒ52.50 Is speciaal een witte en I fles, ook per karaf je of )e invoering van zestig kilome ergebieden is nog betrekkelijk lieuw voor Nederland. Zodoende «staat er over criteria en maat- en nog geen gemeenschap- lèlijke visie. let is een bekend gegeven dat ilattelandswegen onveiliger zijn an andere wegen buiten de be- iouwde kom. Het Nijmeegse on- moeksbureau Haskoning zette oor de Zeeuwse waterschappen, Ie belangrijkste wegbeheerder in buitengebied, mogelijke aan- jassingen en de effecten ervan op en rijtje. nspanning )e studie is gedaan omdat het er- laar uitziet dat de doelstelling mi in het jaar 2000 een kwart binder verkeersslachtoffers te lebben dan in 1985 niet zal wor- Ise maatjes of |ieloen, stokbrood en boter Ivan de dag |m met mousselinesaus of boter gebakken met een Ik en garnituur Dessert {Koffie 45.- p p. Drettig voor ons. |in. 2 pers.), 2 pers. 28.50 I Kai, Cha Sieuw, i pers. op reservering. II jaar 10.75 p.p. specialiteiten Restaurant HO SIU PING manager |551 CD SAS VAN GENT 396 Fax: 0115-453396 Van onze verslaggever Middelburg - De ver keersveiligheid in Zee land steekt dit jaar cijfer matig gunstig af in verge lijking tot andere jaren. De eerste vijf maanden van 1991 zijn op de Zeeuwse wegen elf doden gevallen. In dezelfde pe riode vorig jaar waren dat er negentien. De voorzitter van het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ), gede puteerde J. Hennekeij, maakte dat gisteren bekend op de algemene vergadering van het ROVZ in Middel burg, Hij voegde daar on middellijk aan toe dat het nog altijd elf doden te veel waren. Toch stemmen de cij fers tot licht optimisme, al dus Hennekeij. De verkeers- ongevallencijfers zijn in de jaren negentig nog nooit zo laag geweest dan nu. Het aantal ziekenhuisge wonden in Zeeland nam over heel 1996 ten opzichte van een jaar eerder weliswaar toe met 1,6 procent, maar bleef daarmee toch nog al tijd onder de landelijke stij ging met 2,4 procent. Het aantal verkeersdoden in Zeeuws-Vlaanderen in de eerste vijf maanden van dit jaar is ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar ge halveerd: dit jaar vielen in deze streek tot nu toe vijf do delijke verkeersslachtoffers te betreuren. anaf maandag 9 juni a.s. is ons kantoor in Terneuzen gesloten. De redactie van De Stem blijft in Terneuzen gevestigd op het adres: Zuidlandstraat 32 en is telefonisch bereikbaar v»a het nummer: 0115-645769 ^oor het opgeven van advertenties kunt u bellen naar: Rubrieksadvertenties Kleintjes Telefoon: 076-5312313 Advertenties Detailhandel/Diensten/B-to-B/Uitgaan-Toerisme Telefoon: 0114-372772 Rumilieberichten/Dankbetuigingen/Geboorteadvertenties Telefoon: 076-5 312 550 Piïsoneeladvertenties/Opleidingen/Cursussen Telefoon: 076-5 312-240 Advertenties Onroerend Goed/Financiële DienstenNervoer Telefoon: 0114-372772 Voor vragen over uw abonnement kunt u kontakt opnemen met de afdeling Lezerscontact telefoon: 076-5 312 312 Van onze verslaggever Middelburg - De extra aandacht van de Zeeuwse politie heeft niet verhin derd dat het aantal woninginbraken vorig jaar tot boven de tweeduizend is gestegen. Dit terwijl de politie door de vorming van speciale teams pro beerde het aantal inbraken terug te brengen tot om en nabij de achttien honderd. De cijfers staan in het jaarverslag 1996 van de politie Zeeland. Er werden vorig jaar 141 verdachten van inbraak aangehouden, waarvan er 95 in verzekering werden gesteld. Fietsdiefstallen en diefstallen van of uit auto's bezorgden de politie vorig jaar eveneens veel werk. Er werden bijna drieduizend aangiftes gedaan van gesto len fietsen. Daarnaast registreerde de po litie 367 gestolen auto's, waaronder 145 buitenlandse. Van de gestolen Neder landse voertuigen werden er 115 terugge vonden. In verband met de diefstallen ar resteerde de politie 46 verdachten en daarvan werden er 36 in verzekering ge steld. Het aantal diefstallen uit auto's be droeg 2069. Dat was iets minder dan in 1995, toen waren het er 2346. Opvallend gegeven is, dat de autodief stallen in de zomerperiode (mei tot en met augustus) met ruim 76 procent toenemen ten opzichte van de overige maanden van het jaar. Vernielingen nemen in de zo mermaanden met dertig procent toe en geweldmisdrijven met 55 procent. Wo ninginbraken daarentegen nemen in het zomerseizoen af met dertig procent. Tenslotte stijgt ook het aantal overlast- meldingen in de zomer en wel met ruim zeventig procent ten opzichte van de ove rige maanden. Deze in totaal ruim vier duizend incidenten leggen in de zomer een zware claim op de beschikbare capa citeit, aldus de politie in het jaarverslag. De situatie rond het illegaal kamperen is onder controle. Er werden vorig jaar ruim tweehonderd illegaal kampeerders be keurd. Het aantal geconstateerde drugsdelicten nam toe van 506 in 1995 tot 526 het jaar erop. Van de voorgenomen sluiting van twintig dealpanden in Zeeuws-Vlaande ren, werden er vijftien daadwerkelijk uit gevoerd. den gehaald. Een extra inspan ning en een versnelde aanpak zijn de instrumenten om de doelstel ling nog in beeld te houden. De maatregel moet voor 1 januari 1999 zijn beslag krijgen. De waterschappen in Zeeland, de provincie en het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid (ROVZ) verwachten dat de instelling van zestig kilometergebieden in het buitengebied een bijdrage aan de verkeersveiligheid kan leveren. Een van de verwachtingen is dat het sluipverkeer erdoor vermin dert. Behalve de invoering van een snelheidslimiet door middel van borden zijn (soms kleine) aanpas singen van de polderwegen no dig. Het gaat onder andere om wegversmallingen en de aanleg van poorten aan de toegang tot de wegen. Uitaard moet ook de politie een steentje bijdragen door controle op naleving van die 60-kilome- tergrens. Ten slotte is ook goede voorlichting van belang. „Want een verlaging van de maximum snelheid zal maatschappelijk niet zomaar geaccepteerd worden." Investering Volgens de studie van Haskoning is;,op korte termijn ongeveer de ■hèlft' Van het aantal verkeers slachtoffers op de betreffende wegen te voorkomen. In absolute aantallen wordt gesproken van een totale investering van acht tien miljoen gulden die maximaal circa 95 verkeersslachtoffers per jaar voorkomt. De onderzoekers noemen vier polderstreken in Zeeland die met eenvoudige mid delen aan te passen zijn tot zestig kilometergebied. In Zeeuws- Vlaanderen gaat het om de pol derwegen ten zuidoosten van Hulst. Andere gebieden die in aanmerking komen, zijn de kust streek van West-Zeeuws-Vlaan- deren en de polderwegen rond Axel. Het rapport over de invoering van zestig kilometerzones in de polder moet nog aan de orde ko men in de algemene vergaderin gen van de waterschappen in Zeeland. (ADVERTENTIES) UITVERKOOP Ze verdwijnen vooral onder de grond, de buizen van Bleijko Betonindustrie in Walsoorden. Waar ze overigens ten behoeve van een hygiënische samenleving nuttige dien sten bewijzen. Boven de grond en opgestapeld vormen de buizen een apart lijnenspel: de vicieuze cirkel, een oneindige kringloop. foto camile schelstraete Middelburg - De politie in Zeeland heeft vorig jaar 2,7 miljoen gulden overgehouden. Er was een tekort van ruim een miljoen gulden geraamd. DE WINKEL BREDA Veemarktstraat 62/64, Tel. (076) 521 63 71 De financiële vooruitzichten voor de komende jaren blijven echter slecht. Het Zeeuwse korps blijft net als vorig jaar onder preventief toezicht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat houdt in dat het korps voor uitgaven voor personeelsuitbrei ding en investeringen boven de vijfduizend gulden toestemming moet vragen aan het ministerie. Het positieve exploitatiesaldo over 1996 is te danken aan bezui nigingen op personeelskosten en niet-uitgevoerde voorgenomen uitgaven, en aan een incidentele extra uitkering en subsidie. Structureel is er echter nog geen oplossing voor de financiële pro blemen bij de Zeeuwse politie. Het wachten is op een onderzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken naar de financiële effecten Van onze verslaggever Zaamslag - Een 33-jarige man uit Zaamslag is afgelopen za terdag op de laatste afvaart van de pont tussen Kruinin- gen en Perkpolder door een groep van zo'n vijftien onbe kenden ernstig mishandeld. De man liep verschillende sche delbreuken op, een snijwond in het gezicht en een hersenschud ding. De 31-jarige vriendin van het slachtoffer deed pas afgelopen dinsdag aangifte bij de politie in Terneuzen. Een onbekende man uit de groep viel op de veerpont de vriendin van het slachtoffer lastig. Het conflict liep volledig uit de hand. De man uit Zaamslag kwam daarbij op de vloer te liggen en werd door omstanders bekogeld met blikjes en flessen. Daarbij liep hij zijn verwondingen op. Van de verdachten is niets be kend. van de geografische ligging van de regio. Het Zeeuwse korps zegt duurder uit te zijn door de uitgestrektheid en tijdrovende verbindingen over water. Verder kampt de politiere gio met hogere personeelskosten dan elders, omdat de gemiddelde leeftijd van het personeel hoger is. Ombuiging door natuurlijk ver loop is op korte termijn niet te be reiken. Wel werkt het Zeeuwse korps aan een efficiëntere en ef fectievere organisatie. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Het bos in De Braakman wordt steeds meer bevolkt door dieren die er hele maal niet thuishoren. Katten, Kaapse kezen, kippen, fretten, tamme konijnen, cavia's, en zelfs schildpadden worden steeds vaker gesig naleerd in de Zeeuws-Vlaamse natuur. Mensen die hun huisdieren beu zijn, laten de bees ten achteloos achter in de bossen. Vooral de grote populatie katten is een fors probleem. Jagers wor den inmiddels door Staatsbosbeheer aangemoe digd katten af te schieten om zodoende vogels te beschermen. „Het is voor ons een grote bron van ergernis. Mensen moeten eens goed nadenken voor dat ze hun dieren wegdoen. Heel het natuurlijke proces wordt door elkaar gehaald," vertelt Hans van Hage van Staatsbosbeheer. Van Hage stelt dat niet alleen in De Braakman huisdieren worden achtergelaten. „Ook in de krekengebieden worden bijvoorbeeld schildpadden en vissen losgelaten." De grootste ergernis van de boswachter is echter het uitzetten van vis in kikkerputten. „Deze putten worden speciaal door ons gegraven om de popula tie boomkikkers en salamanders te laten groeien. Maar als sommigen karpers in die putten uitzetten, schiet het natuurlijk niet echt op. Daar snap ik he lemaal niks van, is er in de hele omtrek geen vis te bekennen en dan zie je in zo'n put opeens twee dik ke karpers zwemmen. Dit schaadt de natuur enorm." De boswachter hoopt dat door een grotere sociale controle het aantal uitzettingen van huis dieren in de natuur zal teruglopen. „Het is al erg genoeg dat we inmiddels katten moeten afmaken om het vogelbestand te beschermen. De mensen zouden beter moeten weten." Van onze verslaggever Terneuzen - Voor het sociaal werkvoorzieningsschap Det hon wordt het steeds moeilij ker het hoofd boven water te houden. Uit de jaarrekenin gen van de afgelopen jaren blijkt namelijk dat er sprake is van een afnemend over schot. „Als het zo doorgaat zal Dethon een sterker beroep moeten doen op de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten. Ons beleid is er wel op ge richt eerst zelf oplossingen te vinden. Maar waar het Rijk ons in de steek laat moeten we een beroep op de gemeenten doen," aldus financieel-economisch di recteur Sponselee. Het dagelijks bestuur stelt zich zelf in de begroting 1998 de vraag of Dethon op eigen kracht uit de rode cijfers kan blijven. Zo vertoont de jaarrekening 1996 een voordelig saldo van 172.806 gulden tegenover bijna een miljoen in 1995. In de begroting 1998 is geen uit breiding van het aantal arbeids plaatsen opgenomen. „Dat is een instrument om iets te doen aan de dalende overschotten," licht Sponselee toe. Het beleid is er nu op gericht waar mogelijk ambtelijke for matieplaatsen te vervangen door De meubelafdeling van Dethon in Terneuzen. foto wim kooyman de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW)-arbeidsplaatsen. Als in cidenteel behoefte is aan ver sterking van het kader, zal een beroep worden gedaan op uit zendbureaus of externe advies bureaus. Het landelijk beeld bij de sociale werkvoorzieningsbedrijven is volgens het dagelijks bestuur weinig hoopgevend. Een stijgend aantal bedrijven heeft te maken met exploitatietekorten. Van de honderd bedrijven wordt ge schat dat 79 een tekort hebben. „Tegen dat licht bezien neemt Dethon nog steeds een goede po sitie in," meent het dagelijks be stuur. Het geringe voordelige saldo in 1996 wordt veroorzaakt door een aantal factoren. De belangrijk ste oorzaak is een afname van de netto-opbrengst met 1,8 miljoen gulden. Deze afname wordt vooral veroorzaakt door een la gere omzet in de elektronica en behangtafels. Daar staat wel een Van onze verslaggever Middelburg - De korpslei ding en de ondernemingsraad van de Zeeuwse politie heb ben sluitende afspraken ge maakt over de interpretatie en toepassing van de nieuwe wet op de ondernemingsra den. In het eerste overleg tussen lei ding en de nieuwe OR bleek hier verschil van mening over te be staan. In goed overleg is toen af gesproken eerst duidelijkheid te krijgen en goede afspraken te maken om geschillen in de toe komst te voorkomen. De partijen waren het met name niet met elkaar eens over de uit leg van het advies- en instem mingsrecht van de raad. In de nieuwe wet wordt onder meer gesteld dat de OR recht van in stemming heeft bij 'belangrijke' wijzigingen van de organisatie. hoger rijksbudget (614.000 gul den) tegenover. Het gaat om voorbereidingskosten voor de invoering van de 36-urige werk week. De ontwerp-begroting 1998 heeft een tekort van vijf ton en is sluitend gemaakt door een bij drage van vier ton uit het egali satiefonds en een bijdrage van twee ton uit de batige saldi van vorige jaren. Deze begroting ver toont een ongeveer gelijk beeld met die van vorig jaar. Ook toen is vier ton begroot uit de reserves om het geheel sluitend te maken. Het dagelijks bestuur weet nog niet in hoeverre de nieuwe Wet Sociale Werkvoorziening gevol gen heeft voor de begroting. In deze nieuwe wet staat onder an dere dat het gemiddelde dienst verband van nieuwe werknemers 32 uur per week bedraagt met een beloning gelijk aan het mini mumloon. Daarnaast wordt de doelgroep anders dan de huidi ge. Het aantal 'licht' gehandi capten zal dalen en het aantal 'zwaar' gehandicapten zal stij gen. Het dagelijks bestuur schat ove rigens in dat die aanpassingen op de begroting slechts margi naal zullen zijn, gezien het resul taat van het overleg van de mi nister met belanghebbende orga nisaties. Van onze verslaggever Middelburg - Aart Lodder en Henk Rhebergen, respectie velijk secretaris en waarne mend secretaris van het Re gionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ), zijn gisteren door Rijkswaterstaat Zeeland onderscheiden met het verkeerszuiltje. Rijkswaterstaat kent het symbool toe aan mensen die zich op bijzondere wijze in zetten of hebben ingespannen voor de verkeersveiligheid in de provincie. Lodder en Rhe bergen stonden tien jaar gele den aan de wieg van het RO VZ. De hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat Zeeland, H. Saeijs, reikte de onderscheidingen gisteren uit tijdens de plenaire vergade ring van het ROVZ in Mid delburg. Hij prees Lodder en Rhebergen voor hun inspan ningen ter bevordering van de verkeersveiligheid. Lod der zei blij verrast te zijn met de onderscheiding door Rijkswaterstaat. „Ik ben ze ker nog niet van plan met dit werk te stoppen," voegde hij daar aan toe. (ADVERTENTIE) Edox horloges zijn zó plat dat ze ons vrijwel geen advertentie ruimte kosten. V Edox horloges zijn de platste horloges ter wereld. Ze zijn zelfs zó plat, dat je niet begrijpt dat er een Zwitsers precisie uurwerk in past. Edox horloges zijn waterdicht en hebben krasvrij saffierglas. Bij onderstaande exclu sieve Nederlandse juweliers ontdekt u wat de verschillen de Edox horloges voor uw pols betekenen. Verfijning van tijd. Bergen op Zoom, Juwelier Andriessen Grote Markt 22 Etten-Leur, Juwelier Lambregts Markt 38 Goes/Oostburg/Middelburg Juwelier 't Gouddoppertje Hulst, Juwelier van Deijk it 20 Terneuzen, Juwelier Wijffels 1103 Vlissingen, Juwelier van Boven it 90

de Stem | 1997 | | pagina 19