ranje pakt 'Mandela Cup' RKC wint zonder echt goed spel DE STEM Gullit symbool van strijd tegen apartheid ïiddink tevreden over 'invallers' Breukink start niet in Tour de France Engels voetbalteam zet Italianen opzij /eredeld reserveteam gunt Zuid-Afrika alleen in eerste helft enkele kansen zomerse dag. week trouwens sle rode wijnen. Zuid-Frankrijk, lijnen uitgebreid [antal gerechten st bon appétit. Dlanc, fris, fruitig, wit auvignon, vol, fruitig, rood inatura laking, |nü 1.39 nx, 2.99 2.99 99 ïn, •s 10.98 agallo: 'Ronaldo ■faat naar Inter' «arspedT V°lg8nd SPORTNIEUWS KORT Hansen neemt ontslag Sion kampioen van Zwitserland Steaua wint Roemeense voetbalbeker Boksic naar Lazio Sport 1111 I DONDERDAG 5 JUNI 1997 B1 Johannesburg (anp) - „Eén land, één ziel," schalde een Lm door het First National tank Stadion van Johannes- tiug, bij Oranjes eerste inter land tegen multiraciale llltal van Zuid-Afrika. Het Ls een wedstrijd van ver- londenheid, voor Nederland- |c steun in de jaren van de Ipartheid. Het was vooral de Vedstrijd van Ruud Gullit, Le van de tribune toekeek, lezeten naast president Nels in Mandela. Ka veel onduidelijkheid was Gui lt dan toch naar Johannesburg gekomen, als dank voor de steun die hij ooit Mandela gaf in zijn moeilijkste jaren. Het was het eerste bezoek van de oud-aan voerder van Oranje aan Zuid- Afrika. Hij werd gehuldigd en kreeg een hoge onderscheiding, The State Award. Dat gebeurde in de rust, op het ereterras. Vooraf was de selectie van Oran je en die van 'Bafana Bafana' voorgesteld aan Mandela. Een uniek moment voor de Nederlan ders. Bij het spelen van de volks liederen werd Gullit geflankeerd door de president en staatssecre taris Terpstra, getooid met de sjaal van Oranje. Donker Afrika op de tribune hief bij de muziek de gebalde vuist ten hemel. Gullit had gesproken van symbo liek, van de betrokkenheid tussen beide landen, van de Nederlandse steun en toewijding in de jaren van apartheid. „Daarom is dit geen echte wedstrijd, maar een teken van verbondenheid. De eerste keer dat we hier echt bij el kaar zijn. In vrijheid." Een supporter van Oranje, in in- dianenpak, stond pontificaal tus sen de hoogwaardigheidsbekle ders. Zwaar bewapende militai ren omringden hem. Per auto werd Mandela vervolgens naar een plaats op de tribune ge bracht. 'One nation one soul' riep de speaker. 'One beer', voegde hij eraan toe. Want er is ook maar één hoofdsponsor. Een kwartier te laat begon dan toch de wed strijd. Ruud Gullit kwam niet om met Oranje in actie te komen. Dat vond hij geen probleem. „Want hier is er maar een ster: Nelson Mandela." Dodelijk vermoeid was de grote vedette van het Nederlandse voetbal gisterochtend in Johan nesburg gearriveerd. Toch was hij aanspreekbaar, maakte ken nis met de Zuid-Afrikaanse sportautoriteiten, om vervolgens in zijn bed te verdwijnen. Een re cente trip door Azië en de elf uur durende vlucht naar Johannes burg hadden hem gesloopt. Daarom ook ging Gullit niet mee naar Soweto, waar zes spelers van Oranje een door de KNVB ondersteund SOS-kinderdorp bezochten. Ook bondscoach Hid- dink nam een uurtje de tijd de kansarme jeugd te vermaken. Nog een hoogtepunt voor de kids uit de township kwam kort voor afloop van het festijn: Erica Terpstra wipte nog even langs. Gullit verklaarde graag te heb ben gespeeld op de Nelson Man dela Challenge, de herdenking van de inauguratie van de door hem zo bewonderde president. „Natuurlijk was het een droom om hier, voor zijn ogen, in actie te komen. Net zo goed als het een paar weken geleden een droom was geweest met Chelsea in de FA-Cupfinal te spelen. Het ging gewoon niet." Het herstel van de blessure van de enkel was nog niet voltooid. ohannesburg (anp) iranje heeft het feestje van felson Mandela en Ruud fullit opgeluisterd met een luidelijke winst op Zuid- ika, 2-0. Het won daar- loor de cup die is genoemd de legendarische pre- lident. Om die bokaal werd loor de vierde keer ge- Ipeeld. Op de zege viel wei- lig tot niets af te dingen. fan een oppermachtig Nederland 'Bafana Bafana' (Onze Jon- lensjwas in het eerste deel even- fel geen sprake. De kampioenen fan Afrika kregen toen enkele riante mogelijkheden. De Goeij, Éindelijk weer eens op de plaats lan de afwezige Van der Sar, reeg alle kans zich in het doel te Inderscheiden. Dat deed hij met Pair. serieus waren vooral de zoge noemde randactiviteiten rond het loei. De ontmoeting zelf was er p tussen veredelde reserve- Jeams. Zuid-Afrika is eigenlijk in Bedachten al bij het duel tegen ïambia komend weekeinde, in leiband met kwalificatie voor de wereldtitelstrijd. Bafana Bafana begon daarom met drie debutanten en nog een rijtje onervaren spelers. Kort loor het einde mocht onder de Nieuwelingen ook Benedict 'Ben ny' McCarthy opdraven, sinds lort speler van Ajax. Tot dusver naakte hij vooral naam als eugdinternational. lij Oranje ontbraken de mannen 'an Ajax, Bergkamp (vliegangst) a Stam, die zaterdag gaat trou- ren. Bondscoach Hiddink stuur- b een nogal geïmproviseerd elf- al het veld in en liet bijna ieder- en invallen. Twee spelers die «naai niet meedoen, Van Ironckhorst en Van Gastel, naakten de doelpunten. X'ID-AFRIKA - NEDERLAND 0-2 H). 8. Van Bronckhorst 0-1, 62. ig, AH Servicelijn: 0800-0305. De artikelen In deze advertentie kunt u w alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes M staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in ah winkels waar éért va" die cijfertjes op de m staat. Reclameprijzen gelden t/m Juni as verkrijgbaar v.a. woensdag dn Giovanni van Bronckhorst (rechts) probeert Dumi Ngobe van Zuid-Afrika af te stoppen. Clarence Seedorf en Neil Tovey (links) kijken toe. Van Gastel 0-2. Scheidsrechter: Lod ge (Eng). Toeschouwers: 35.000. ZUID-AFRIKA: Baloyi; Radebe, Ra- butla (82. Lane), Tovey en Larsen (73. Silent); Madigage (64. Mooki), Ngobe (87. Carnell) en Buthelezi; Mkhalele, Williams (73. McCarthy) en Koumantarakis (46. Ndlanya). NEDERLAND: De Goey; Reiziger (55. De Koek), Cocu, Vierklau en Nu- man; Winter, Jonk, Van Bronckhorst en Seedorf (55. Van Gastel); Bosman (69. Van Hooijdonk) en Zenden (79. Makaay). 'jiannesburg (anp) - Het rand- ïbeuren mooi, de wedstrijd kittig. Voor bondscoach Guus '■Mink was de met veel cere- oonieel vertoon omgeven oefen wedstrijd tegen Zuid-Afrika niet Men een bezoek aan de moedi- ®ens Nelson Mandela. ïiddink maakte gisteravond ge- 'mik van spelers die dicht tegen 16 van Oranje aanhangen, Wis Van Gastel, Van Bronck- Wst en Van Hooijdonk. „Die j nu zien spelen. Ik ben te- pden over ze," zei de bonds- (anp) - Maria Zagallo kon e geheim' gisteren niet langer waren. De bondscoach van 'razuiê verklapte aan de massaal rzamelde verslaggevers uit aziiië de naam van de nieuwe van Ronaldo. „Ik feliciteer met de aankoop van de bes peler van de wereld. Die club met Ronaldo veel prijzen en. Ik begrijp niet waarom j'jona zo'n talent laat gaan." ioe nf1?eud V00rwerP gaf geen a„of bah. jk verlaat Barcelo- ,*as bet enige wat uit zijn „n^am. Het was voldoende "«het leger journalisten dat al- b tv3?^et vieHandentoernooi omna is gekomen om te coach, die nogmaals aangaf dat hij met zijn team een weg heeft uitgestippeld. „En ons doel ligt niet al te veraf," doelde hij op het naderende WK. President Nelson Mandela had zich in zijn privé-box negentig minuten vermaakt. De vrijheids strijder vond de overwinning van Oranje terecht. „Het Zuid- Afrikaanse team heeft echter veel inzet getoond. Het was jam mer dat we geen doelpunt heb ben gemaakt. Het was een goede wedstrijd." Clarence Seedorf overhandigde de persoonlijke secretaris van de Zuid-Afrikaanse leider drie boe ken, waaronder twee namens vrienden. „Met de vraag of Mandela ze zou willen tekenen. De secretaris heeft ze meegenomen. Ik krijg ze thuisgestuurd." Over de wed strijd: „Leuk duel, met mooie doelpunten." Ook op Feyenoorder Jean-Paul van Gastel had de ontmoeting met de machtigste man van Zuid-Afrika veel indruk ge maakt. De middenvelder, die de tweede treffer voor zijn rekening nam, had er zelfs een menings verschil met zijn club voor over om in Johannesburg aanwezig te zijn. „Het Nederlands elftal is het hoogste dat je kunt bereiken. Ik wilde er bij zijn. Dit is toch een speciale wedstrijd. Daar naast is het een uitgelezen kans om hier te voetballen." Waalwijk (anp) - RKC heeft de eerste belangrijke stap op weg naar verlengd verblijf in de eredivisie met overtuiging gezet, maar zonder echt goed te spelen. Tegen Emmen was dat ook niet nodig: 2-0. Het verschil tussen de bodem van de eredivisie en de top van de eerste divisie wordt door gaans als te verwaarlozen be schouwd. Maar het is er wel de gelijk en het kan beslissend zijn, bleek gisteren in Waalwijk. Em men was een half uur gelijk waardig aan RKC en zette de as piraties kracht bij door een flin ke portie opportunisme. De ploeg met de eredivisie-ervaring stelde daar vooral geduld tegen over. Het leidde tot iets meer en iets betere kansen. Die waren aan Van Arum en Wijnhard aanvan kelijk niet besteed. Aan de over zijde van het veld miste Sion vrij voor doel. Topschutter Van Oostrum zag een inzet geblok keerd. De Waalwijkers kregen de ope ningstreffer in de schoot gewor pen. Sion speelde in de 32e mi nuut van heel ver te zacht terug op Migchelsen. Die kwam wel zijn doel uit maar niet snel ge noeg om te verhinderen dat de attente Wijnhard profiteerde. Sion slaagde er vlak voor rust bijna in zijn blunder goed te ma ken. Zijn omhaal ging echter naast. Even daarvoor was de Emmense verdediger Leurink uitgevallen met een fikse ver wonding aan de kin. In de tweede helft was het beste er bij Emmen af. RKC ging op jacht naar de bevrijdende twee de treffer, zonder de voorzich tigheid uit het oog te verliezen. Dat de 2-0 lang op zich liet wachten had te maken met het missen van kansen (Wijnhard, Dos Santos) en egoïsme (Dos Santos, Wijnhard). In de 83e minuut was het dan toch raak. De 5700 toeschou wers, onder wie een groep zeer meelevende Utrechtse suppor ters, kregen een knappe actie voorgeschoteld van invaller Muller. Die ging drie man voor bij, behield aan de achterlijn het overzicht en gaf Wijnhard, die goed positie zocht, de gelegen heid zijn tweede doelpunt te maken. De moed der wanhoop van Emmen in de slotfase bleef onbeloond. GROEPA RKC - EMMEN 2-0 (1-0). 32! Wijn- hard 1-0, 83. Wijnhard 2-0. Scheidsrechter: Wegereef. Toe schouwers: 5.700, Gele kaart: Une- ken en Drent (Emmen). RKC: Van Dijk; Van Aerde, Bogers, Alfred Schreuder (67. Leemans) en Hill; Van Diemen, Brands en Dick Schreuder; Wijnhard, Van Arum en Dos Santos (75. Muller). EMMEN: Migchelsen; Uneken, Wiggers, Arts en Leurink (43. Van den Broek-Humphrey); Grummel, Van Oostrum en Kooyman; Nurme- la (78. Van Veldhuizen), Drent (86. Meijerman) en Sion. ADO DEN HAAG - FC ZWOLLE 0- 2 (0-1). 38. Boekweg Ó-l (straf schop), 90. Bosschaart 0-2. Scheids rechter: Temmink. Toeschouwers: 5585. Gele kaart: Meijer (ADO), Boekweg, Van der Haar, De Waal, Bosschaart (FC Zwolle). ADO DEN HAAG: Beukenkamp; Faerber, Heesen, Teixeira en De Vreede; Meijer, De Jong en Laguna Burgos (66. John Grünholz); Iliohan (46. Groenteman), Price (84. Van Schijndel) en Siljanovski. FC ZWOLLE: Timmer; Wijnands (77. De Waal), Boekweg, Nuorela en Van der Haar; Roelofsen, Sinkgra- ven, Ilie en Boudesteijn; Reijnders (66. Bosschaart) en Bruin (88. Rein- goud). GROEP B VW - GO AHEAD EAGLES 1-3 (0- 3). 4. Rorije 0-1, 28. Michels 0-2, 38. Tammer 0-3, 66. Volmer 1-3 (straf schop). Scheidsrechter: Jol. Toe schouwers: 3021. Gele kaart: De Wolf, Van der Roer, Schol (VW), Hofstede, Leferink (GA Eagles). VW: Kooiman; Schol, Rayer, De Wolf en Bakboord (81. Van Appe len); Pieren (55. Van Boekei), Vol mer, Corneille en Hofman; Graef en Van der Roer. GA EAGLES: Scheutjens; Hulshoff Boerebach (51. Verkuyl), Hofstede en Peelen; Michels, Waslander en Krüzen; Rorije, Tammer en Sikora (46. Obiekulu/88.Leferink). NEC - CAMBUUR 2-1 (1-1). 43. Langerak 1-0, 45. Dijkhuizen 1-1, 71. Maes 2-1 (strafschop). Scheids rechter: Van der Ende. Toeschou wers: 4000. Gele kaart: Verhoeven (NEC), Goulooze, Hendriksen, Dijkhuizen (allen Cambuur). NEC: Roorda; Verhoeven, Pothui zen, Maes en Sobiech; Janssen, Ko ning en Langerak; Ellerman (84. Lok); Poutilo en Sumiala (54. Mi- chalevitsj). CAMBUUR: De Ron; Elzinga, Van den Berg, Goulooze en Abma; Kei zer (81. De Roo), Arts, Hendriksen (75. Marbus) en Berghuis; Van Utrecht (46. Van der Laan) en Dijk huizen. NACOMPETITIE GROEP A RKC - Emmen 2-0 ADO Den Haag - FG Zwolle 0-2 STAND RKC FC Zwolle Emmen ADO Den Haag 1 1 003 2-0 1 1 0 0 3 2-0 1 0 0 1 0 0-2 1 0 0 1 0 0-2 GROEPB VW - GA Eagles NEC - Cambuur L 1-3 2-1 STAND Claude Wijnhard (rechts) duelleert met Mark Wiggers van Em men. De donkere RKC}er schoot zijn ploeg met twee treffers naar de overwinning. foto wfa GA Eagles NEC Cambuur L VW 1 1 0 0 3 3-1 1 1 0 0 3 2-1 1 0 0 10 1-2 1 00 10 1-3 Van onze verslaggever Den Bosch - Erik Breukink doet niet mee aan de Tour de Fran ce die zaterdag '5 juli in het Franse Rouen start. De 33-jarige wielrenner liet een aantal weken geleden weten, in zijn laatste jaar toch nog graag een Tour de France te willen rijden. De ploegleiding heeft de in België woonachtige Breuking laten we ten, geen beroep op hem te doen. „Tenzij een aantal renners ge blesseerd of hopeloos uit vorm is," aldus ploegleider Adri van Houwelingen. Breukink kondigde vorig jaar aan in 1997 geen Tour de France te rijden en afscheid van de actie ve wielersport te nemen in de Ronde van Spanje. Na een goede periode rond de Waalse klassie kers en de Ronde van Romandië kwam Breukink op zijn besluit terug. „Nu het zo goed gaat, rijd ik net zo lief de Tour de France," aldus de wielrenner. De ploegleiding was verrast door de wens van Breukink. Van Hou welingen: „Erik, maar ook wij zijn er vanuit gegaan dat hij de Tour dit jaar niet zou rijden. In overleg is nu besloten hem pas mee te nemen bij blessures of vormverlies van andere renners." Volgens de assistent van ploeglei der Theo de Rooy is de Rabo- ploeg 'zo opgebouwd dat vier renners in principe bij de eerste twintig van het Tour-klassement kunnen rijden'. Van Houwelin gen doelt op de Oostenrijker Pe ter Luttenberger, de Belg Johan Bryneel en de Nederlanders Pa trick Jonker en Michael Boogerd. „Met Breukink zouden we wel licht vijf klassementsrijders heb ben en houden we nog een be perkt aantal renners over voor ander werk." Per ploeg kunnen negen renners aan de Tour beginnen. Naast de vier klassementsrijders zijn ook Leon van Bon en Rolf Sörensen volgens Van Houwelingen zeker van de start in Rouen. „We hopen voor de nationale kampioen- schapppen, één week voor dé Tour, nog zeker een of twee ren-; ners te hebben aangewezen." Door Henri van der Steen Nantes - De ene briljante mafkees (Ian Wright) was nog maai? net een minuutje het veld af of de volgende (Paul Gascoignej kwam erin. Het is en blijft een merkwaardig gezelschap, het Engels elftal. Thuis kunnen ze natuurlijk voorlopig niet meer kapot, na hun eerste zege op Italië in twintig jaar: 2-0. Engeland kan en zal weer even trots zijn op de jongens, speciaal op Ian Wright. De spits van Ar senal was gisteravond in hoge ma te verantwoordelijk voor de uit slag. Wright scoorde en liet sco ren. Paul Scholes trouwens ook. Met z'n tweetjes maakten ze de doelpunten die beide van uitste kende kwaliteit waren. Italië maakte er niks van in de druipende regen van Nantes, En geland was overigens niet veel be ter. Het is de vraag of de Britten wel veel beter kunnen. Glenn Hoddle, de jongste Engelse bonds coach uit de geschiedenis, heeft net zo'n merkwaardig gezelschap om zich heen verzameld als zijn voorgangers. Opvallend is natuurlijk de aanwe zigheid - nog altijd - van lan Wright in het Engelse elftal. Hij is al acht keer bedankt c.q. afge schreven, niet omdat hij niet meer zou kunnen voetballen. Wright wordt simpelweg te vaak betrapt op raar stuntwerk. Afgelopen sei zoen bijvoorbeeld was Engeland toch echt even wat minder trots op de spits van Arsenal, toen hij te gen Manchester United op schan dalige wijze door ging op keeper Schmeiehel. Net zo lang werd er afgelopen sei zoen gesproken over de affaire die Wright al jaren bleek te hebben met een dienstertje. Het meisje kreeg op zeker moment de bons van Wright en besloot toen maar dat het land achteraf gerust mocht meegenieten van de seksuele esca pades van de glamour-boy. In het voetbalgekke Engeland komt een voetballer vrij makke lijk weg met onaangepast gedrag, op voorwaarde dat hij een beetje behoorlijk blijft voetballen. Wright slaagde erin behoorlijk goed te blijven voetballen, sterker: hij was een van de drijvende krachten achter het prachtige sei zoen dat Dennis Bergkamp maak te. Paul Gascoigne had bij Glasgow Rangers ook een behoorlijk sei zoen, maar dat kwam mede omdat de Schotse competitie niks voor stelt. Dat hij nog altijd kan voet ballen, bewees hij in het kwartier tje dat hem gisteravond tegen Ita lië nog werd gegund door Hoddle. Engeland won het dus gek genoeg van Italië, al is in een toernooitjé als het 'Tournoi de France' alles .mogelijk vanwege het vrijblijven de karakter van de competitie. Dit seizoen liet Italië bovendien al zien nog steeds veel beter te zijn dan de oude leermeesters; in het kader van de WK-kwalificatie werd het op Wembley gewoon 0-1 voor de Italianen. Dat is een uitslag die beter past bij de verhoudigen. Waar de Italia nen immers verdedigers als MaL dini en Ferrara en Benarrivo heb ben, komen de Britten nog altijd aan met stijve vechtjassen als Pearce en Keown. Gelukkig eché ter hebben ze ook altijd nog wel een nieuw talent, zoals Paul Scho les. En een paar briljante mafk ezen. Nantes. Vierlandentoernooi. ENGELAND - ITALIË 2-0 (2-0). 26. Wright 1-0, 44. Scholes 2-0. Scheids rechter: Benko (Oos). Toeschouwers: 25.000. ENGELAND: Flowers; Pearce, Southgate, Keown en Philip Neville) Ince, Le Saux (46. Gary Neville), Beckham en Scholes; Sheringham (78. Gascoigne) en Wright (75. Cole). ITALIË: Peruzzi; Di Livio, Ferrara, Cannavaro en Costaeurta; Bermarivo, Dino Baggio, Di Matteo (18. Fuser) en Albertini; Zola en Casiraghi. Stand: 1. Engeland 1-3 (2-0), 2. Brazi lië 1-1 (1-1), 3. Frankrijk 1-1 (1-1), 4. Italië 1-0 (0-2). Eerstvolgende wedstrijden: 7 juni Frankrijk - Engeland (Montpellier); 8 juni Brazilië - Italië (Lyon). Banjul - De Deense trainer John Hansen heeft al na drie maanden ontslag genomen als bondscoach van Gambia. Hij had een con tract voor een jaar maar vroeg woensdag om ontbinding daarvan wegens ziekte van zijn vrouw. De artsen rieden het haar sterk af naar West-Afrika te gaan. Sion - Sion is woensdag voetbalkampioen van Zwitserland ge worden. Het won de laatste wedstrijd uit de finaleronde met 1-0 van Lausanne Sport. De club uit Wallis eindigde met drie punten voorsprong op naaste concurrent Xamas Neuchatel. Zondag kan Sion in Bern de dubbel pakken als het Luzern verslaat in de be kerfinale. Boekarest - Steaua Boekarest heeft woensdag de Roemeense voetbalbeker gewonnen. In de finale klopte Steaua met 4-2 stad genoot FC National Boekarest. Sabin Ilie was met drie doelpun ten in het eerste half uur de grote man bij Steau, dat bij rust met 3-1 voor stond. Turijn - De Kroatische aanvaller Alen Boksic gaat van de Itali aanse landskampioen Juventus terug naar Lazio Roma. Boksic heeft slechts een seizoen in Turijn gespeeld. In Rome heeft hij een vierjarig contract ondertekend.

de Stem | 1997 | | pagina 11