KB: 'Lasten oeten nog Leer omlaag' Transavia wil af van halflege vliegtuigen Fries start op eigen risico melkquotum-beurs Spectaculaire eerste koers Nutreco: 44,50 [andelsverkeer met •uitsland stagneert Plan loonsverhoging door belastingvoordeel 'geen droomkasteel' hESTEM ECONOMIE A6 [in nieuwe toekomstvisie COSM >S uin-fim Onverwachts toch nog kleine winst van 4,6 miljoen gulden let handelsverkeer tussen beide De stagnerende economie in Duitsland liet forse sporen na in de opbrengsten van de Neder landse producten. Vrijwel alle agrarische en industriële produc ten leverden minder op. Alleen energie bracht meer op. I Het lijkt te mooi om I waar te zijn: alle wer- I kers met een laag inko- ®en meer geld in de (portemonnee en voor de I werkgevers de lasten I omlaag. Toch vindt de I bedenker, prof. E. Bom- I hoff van het onder zoeksinstituut Nyf er, eet geen droomkasteel. I "oor Jos KOP MUNT Bijten naar de baas ECONOMIE KORT I I I I I WOENSDAG 4 JUNI 1997 lp onze redactie economie laag - Een beter inzicht ■In oe prijs van melkquota, let vermijden van pieken in prijsvorming en op den Kuur goedkopere transacties. Ipat zijn de drie voornaamste j|ers van de Nationale Melk iota Beurs (NMBQ) die giste- U in Leeuwarden van start is n. De quotabeurs, naar l van de Canadese Óntaria Eota Exchange en tweede in Ljn soort ter wereld, wil dit jaar Li procent van de 28.000 jaar- lijkse quotumtransacties in Ne derland voor haar rekening ne men. De beurs, die gisteren in Den Haag ten doop werd gehouden, is louter het domein van melk veehouders die over een quotum beschikken, de zuivelindustrie, agrarische makelaardij en quo tumhandelaren. Beleggers en speculanten hebben er niets te zoeken. Wekelijks wordt een no tering opgemaakt en wordt de bemiddelde hoeveelheid melk gepubliceerd. De NMQB is het initiatief van de Friese Sanne Wind (61), ex-melkveehouder en agarisch makelaar en nu ook directeur van de beurs. Wind heeft er tot op heden een half miljoen gulden eigen geld in gestoken. De minis teries van Landbouw en Econo mische Zaken zijn vooraf geïn formeerd over de start van de beurs, evenals LTO Nederland, het Centraal Orgaan Superhef fing (COS) en de Nederlandse Zuivelorganisatie (NZO). Melkveehouders die (niet grond gebonden) quotum aanbieden of willen kopen, melden zich tele fonisch bij de beurs, die geves tigd is in het European Agri Nu- tri Trade Center in de Friese hoofdstad. Daar wordt de om vang van de aangeboden of ge vraagde partij melk aangemeld, het vetgehalte en de gewenste prijs. De computer zoekt passen de partijen bij elkaar. De circa 35.000 Nederlandse melkveehouders hebben geza menlijk een (door de Europese Unie) vastgesteld quotum van elf miljoen ton. Vorig jaar wisselde daarvan 287.000 ton via 8049 transacties van eigenaar. Circa zeshonderd duizend ton leasemelk werd vo rig jaar in ongeveer twintigdui zend contracten verhandeld. Wind: „De markt van melkquota wordt gekenmerkt door versnip pering en is daardoor per defini tie ondoorzichtig." De waarde van de verhandelde melk be droeg vorig jaar circa 1,2 miljard gulden. Aan provisie gaat er naar schatting twintig miljoen gulden om. Ondanks de Europese discussies daarover denkt hij dat het quo tumstelsel nog tot 2005 blijft be staan. Schaalvergroting binnen de sector zal, zo luidt de ver wachting, het aantal transacties doen toenemen. Oen Haag (anp) - MKB-Nederland wil dat een nieuw kabinet Je lasten van het midden- en kleinbedrijf verder verlaagt. De (asten op directe loonkosten moeten omlaag. Het fiscale stelsel Voet dusdanig worden aangepast dat het de economische ont wikkeling bevordert in plaats van in de weg staat. Om de werk gelegenheid verder te stimuleren moet het verschil tussen bru to-en nettoloonkosten verder worden verkleind. patstaat in de gisteren gepresen- eerde nota 'Geef het MKB de uimte', waarin MKB-Nederland lijn toekomstvisie voor de ko oiende kabinetsperiode geeft. 5 de branche-organisatie lijn er tal van fiscale onrecht- jheden, zoals de belasting- leffing bij bedrijfsoverdrachten n de vermogensbelasting op on- iememingsvermogen. De laatste loet worden afgeschaft. Kil het MKB de komende jaren (erder groeien, dan moet er meer (orden geïnvesteerd in innovatie n technologie. MKB-Nederland pil dat de overheid de subsidies p dit gebied fors verhoogt. Zo loeten de Branchecentra voor (echnologie ten minste 25 mil- oen gulden per jaar krijgen tegen Ie2,8 miljoen gulden nu. (echniek B-Nederland constateert een (esastreuze daling van het aantal jerlingen dat een technische op- liding kiest. Daarom moet er een (eltaplan komen van onderwijs, (verheid en bedrijfsleven geza menlijk. Ook wil de branche-or- |anisatie bereiken dat meer ho- (ADVERTENTIE) Specialist in Sel gratis: 0S00-023SS33 ger opgeleiden een baan in het MKB bezetten. Nu is dat 30 pro cent. Dat percentage moet naar 40 procent in het jaar 2008. MKB-Nederland stelt vast dat de bedrijfstak het op alle fronten veel beter doet dan in de andere Europese landen. De toegevoegde waarde van het MKB ligt 30 pro cent hoger dan in de rest van de EU. Wil het MKB die rol blijven spelen, dan moet Nederland zich onder andere sterk maken voor het onder het lage BTW-tarief brengen van bepaalde dienstver lening. Van alle particuliere onderne mingen in Nederland valt 98 pro cent onder het MKB. Het gaat om 557.000 ondernemingen, die jaar lijks 154 miljard gulden aan toe gevoegde waarde genereren. Dat is de helft van wat het totale be drijfsleven opbrengt. Het MKB telt 2,3 miljoen arbeidsplaatsen. Dat is ongeveer 60 procent van de werkgelegenheid in de particu liere sector. Criminaliteit Ruim de helft van de onderne mers in het midden- en kleinbe drijf (MKB) vindt dat het kabinet te weinig doet aan criminaliteits bestrijding, zo blijkt uit een Ni- po-enquête. Daaruit blijkt verder dat ook de gezondheidszorg vol gens de MKB'ers tekortschiet. Uit het Nipo-onderzoek blijkt verder dat de middelgrote onder nemingen de hand in eigen boe zem steken. Zij vinden dat ze meer aandacht moeten geven aan kwaliteitszorg, scholing en ver koop en marketing. i Applaus en blije gezichten bij het bekend worden van de eerste koers. Amsterdam (anp) - De aande len van het agroconcern Nu treco uit Boxmeer zijn giste ren op de Amsterdamse effec tenbeurs in de notering geko men op 44,50. Dat is maar liefst 7,50 meer dan bij in schrijving op 15,1 miljoen stukken moest worden be taald. Vanaf het moment dat Nutreco de beursgang aankondigde, heeft het storm gelopen op het aandeel. De introductieprijs werd dan ook hoog vastgesteld. De 37 lag aan de top van een eerder aangegeven bandbreedte van 33 - 37. De inschrijving voor particulieren werd ver voor de vastgestelde da tum al gesloten, omdat de hun toebedachte portie heel snel op was. Het bankensyndicaat onder lei ding van Rabobank en Goldman Sachs verklaarde maandag dat niet is overwogen de prijsrange voor het aandeel Nutreco te ver hogen. Daarover was onrust ont staan. De zakenbank Morgan Stanley verhoogde vorige week wel de bandbreedte voor een an dere nieuwkomer op de beurs, Vedior, de afgesplitste diensten- tak van Vendex. Daarover ont stond nogal wat opschudding bij institutionele beleggers. De Vereniging van Effectenbezit ters wil daarom dat bedrijven die naar de beurs gaan, een tussen tijdse verhoging van de introduc tieprijs uitsluiten. „Een prijsran ge met een ruimte van tien pro cent is toch al heel ruim", aldus VEB-directeur P. de Vries in een reactie op de beslissing vorige week om de bandbreedte voor het aandeel Vedior te verhogen van 33 a f37 naar/37 a 40. De VEB vreest dat een tussentijd se verhoging van de prijsrange vaker zal gaan voorkomen, om dat beursnieuwelingen zich door FOTOWFA de overweldigende belangstelling veel kunnen permitteren. „Het gaat helemaal de verkeerde kant op. Bedrijven nemen een houding aan, dat een belegger al blij mag zijn dat hij stukken krijgt toege wezen." Van de 15,1 miljoen aandelen Nutreco die bij de beursgang zijn aangeboden, zijn 5,4 miljoen nieuwe stukken. Dat levert het bedrijf 200 miljoen gulden nieuw kapitaal op. Nutreco komt voort uit de enkele jaren geleden ver zelfstandigde voedingsdivisie van BP. Het concern produceert voer voor varkens, pluimvee en vis. [m onze redactie economie tai Haag - De Nederlandse exporteurs naar Duitsland hebben [°ng jaar op vrijwel alle fronten genoegen moeten nemen met gere prijzen voor hun producten en diensten. den stagneerde vorig jaar op 15 miljard Duitse mark, 0,4 pro pt minder dan in 1995. Dat pjltuit cijfers van de Duits-Ne- iriandse Kamer van koophan- Schiphol (anp) - Transavia heeft er genoeg van soms met halflege vliegtuigen naar va kantiebestemmingen te vlie gen. De luchtvaartmaatschap pij is van plan veel actiever le ge stoelen op chartervluchten aan de man te brengen. Een proef afgelopen winter op de wintersportvluchten had een gunstig resultaat, zodat de nieuwe aanpak deze zomer ook wordt ingevoerd voor een aantal bestemmingen in Grie kenland. President-directeur P. Legro van Transavia toonde zich gisteren bij de presentatie van jaarcijfers bijzonder ontevreden over de wijze waarop touroperators het risico van onverkochte stoelen eenzijdig afwentelen op de lucht vaartmaatschappijen. De reisor ganisaties hebben tot een aantal weken voor de vlucht de moge lijkheid ingekochte stoelen zon der schadevergoeding terug te geven. Vorig jaar is dat bijvoor beeld veel gebeurd, waardoor de vliegtuigen erg veel lege plekken vertoonden. Het is overigens niet de bedoeling dat Transavia de lege stoelen te gen stuntprijzen gaat verkopen. „We gaan niet onder de prijs van de touroperators zitten, want dan krijgen we ruzie met hen", aldus de zegsman van Legro. Het za kendoen met de touroperators blijft de kern van de activiteiten van Transavia. Legro vindt ech ter dat de reisorganisaties meer moeten meedelen in de kosten van onverkochte stoelen. „Dat is iets anders dan het bot tot de laatste vezel afkluiven zoals de touroperators nu doen", aldus Legro. Vorig jaar oktober was Legro er van overtuigd dat Transavia voor het eerst in vele jaren in de rode cijfers zou komen. Een bezuini gingsprogramma en een aantal gunstige contracten hebben er echter voor gezorgd dat er over het afgelopen boekjaar, dat op 31 maart eindigde, toch nog een winst uit de bus kwam. De winst bedroeg 4,6 miljoen gulden, wat een stuk lager is dan de winst van 17,6 miljoen gulden uit het boek jaar 1995/1996. De omzet steeg met 1 procent tot 560 miljoen. De beroerde gang van zaken in de luchtvaart - scherpe concurrentie en hoge brandstofkosten - schets te Legro aan de hand van de winst per vliegtuigstoel. Drie jaar geleden lag die gemiddeld nog op tien gulden per vlucht. Twee jaar geleden was de marge gedaald tot acht gulden. Afgelopen boekjaar verdiende Transavia niet meer dan 1,90 per vliegtuigstoel. WERK VOOR GEMEENTEN PLAN 'BOMHOFF' van Rijsingen KAN me voorstellen dat mensen het op Sinter- I azwij vinden lijken. Toch is het §«n droomkasteel. Soortgelijke J Pmgramma's in Canada, de Ver- rogde Staten en het Verenigd oninkrijij blijken zeer succesvol I Ziin hij het inschakelen van ^Pgeleiden in de arbeids markt." ^rof. E. Bomhoff van het onder- oebmtituut Nyfer is ervan rim iU hat binnen enkele ja- Tri Tnten uit ziin Plan in Ne tland worden ingevoerd. Zoals Bisteren gemeld) presenteerde hij e eerste dag van het congres WWW Arnhem 28.6 49,6 1.027 Breda 26.9 34,3 710 Eindhoven 45.6 66,0 1.365 Maastricht 29,0 37,5 775 Nijmegen 32,7 74X1 1.532 Tilburg 39.3 61,6 1.276 Gelderland 333,0 440,4 9.105 Noord-Brabant 450,5 554,3 11.462 Limburg 218,61 220,8 4.564 Nederland 2.960,0 3.774,0 78.046 In miljoenen gulden Prof. E. Bomhoff van de Vereniging van Neder landse Gemeenten in Tilburg een opmerkelijk plan om de werk loosheid in de grote steden terug te dringen en de economische groei te bevorderen. Het plan sluit aan bij het thema van het congres: Gemeenten en Economie. Werknemers met het minimumloon (zowel in de ge subsidieerde als de particuliere sector) met kinderen gaan er net to 500 gulden per maand op vooruit door belastingteruggaaf. Zonder kinderen zou het netto voordeel op 200 gulden uitko men. De ondernemers krijgen nog eens 450 gulden per werknemer per maand op de werkgeverslasten. Op deze manier snijdt het mes aan twee kanten: vacatures wor den eerder vervuld (want het ver schil met een uitkering wordt groter) en werkgevers zijn eerder geneigd om banen te scheppen omdat de kosten lager zijn. „Het is toch van de gekke dat een al leenstaande met kinderen door de kosten van kinderopvang en reiskosten veel minder geld over houdt wanneer hij voor een Mel- kertbaan of andere laagbetaalde baan kiest," vindt de in econo- menkringen niet geheel onom streden hoogleraar. Voorzichtig De eerste reacties zijn voorzich tig, maar zowel secretaris-gene raal Geelhoed van Algemene Za ken als burgemeester Brokx van Tilburg vinden het in ieder geval de moeite waard om het te bestu deren. „Er zijn natuurlijk veel plannen op dat gebied, maar er zijn voorbeelden in het buiten land dat het goed werkt," aldus Geelhoed. Ook het voorstel van Bomhoff om bij investeringen in de werkgelegenheid rekening te houden met de zogenoemde 'in verdieneffecten' is voor de secre taris-generaal niet onbespreek baar. De totale kosten van Bomhoffs plan bedragen bijna drie miljard gulden. De opbrengst schat hij, na verloop van enkele jaren, op bijna 3,8 miljard gulden, voor bijna drie miljard is dat terug te voeren op extra groei van de eco nomie. Deze zogenoemde inver dieneffecten werden ten tijde van minister van Financiën Onno Ru- ding volstrekt taboe verklaard. „Toen aUeszins begrijpelijk," zegt Bomhoff. „De Staat had haar financiën niet op orde. Nu dat wel het geval is, is het niet onredelijk wel rekening te hou den met die extra groei van ruim een procent. Mensen die werk hebben, geven meer geld uit. Mensen die 500 of 200 gulden per maand meer ontvangen, geven dat geld weer uit. Dat zorgt alle maal voor extra groei. Bij de be slissing voor infrastructurele werken als de Betuweroute, ho gesnelheidslijn en de nieuwe ha vengebieden wordt ook rekening gehouden met extra groei in de toekomst. Waarom zou je dat op de arbeidsmarkt dan niet doen. Dat draagt ook wat nuttigs bij aan de economie." De atlas Het plan heet 'Werk voor ge meenten: de atlas'. Onderzoeks instituut Nyfer presenteert in de ze atlas voor de twintig grootste gemeenten en de twaalf provin cies een beschrijving van de loka le sociaal-economische situatie aan de hand van gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Voor deze gemeenten en provincies heeft Nyfer met be hulp van een nieuw ontwikkeld econometrisch model doorgere kend wat de gevolgen zijn van de voorgestelde maatregelen. „Relatief gezien doet Nederland het goed, maar dat is voor een be langrijk deel schijn," vindt Bom hoff. „De afgelopen twintig jaar is Nederland er in welvaart ten opzichte van het Europees ge middelde tien procent op achter uit gegaan. Zelfs in deze jaren dat de economie elk jaar drie procent groeit, slagen we er niet in de werkloosheid voldoende omlaag te brengen. Als we zo doorgaan zitten er aan het eind van de volgende kabinetsperiode meer mensen in de WW en de WAO dan nu." Hoewel Bomhoff zegt al met minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegen heid over zijn plan te hebben ge sproken, reageert het ministerie terughoudend. „We hebben het nu net officieel ontvangen en gaan het eerst een bestuderen," aldus een voorlichter. Mijn baas is zichzelf niet meer. Vroeger smeet hij eens per dag mijn deur open, blafte en gromde onverstaan bare instructies en verder had je weinig last met hem. Som mige collega's vonden zijn ge drag erg vervelend, maar die misten juist dat scheutje die- renpsychologie dat in zo'n on verslijtbaar cliché is vastge legd: blaffende honden bijten niet. Neen, van mijn baas had den we niks te vrezen! En trouwens, de klagende col lega's waren een tikje hypo criet. Dat zat maar met de poten op het bureau rustig het krantje te lezen, de wallen van een nachtje housen weg te werken of lunchpauze in werktijd te houden. Vind je het raar dat er dan eerder een uitbrander dan een loonsverhoging in het ver schiet ligt? Bovendien: zijn woede-aanvallen duurden nooit lang. Mijn baas liep de gang af, ramde een enkele deur in en terwijl de blaffende galm in de gang langzaam wegstierf baande hij zich een weg naar zijn auto. Een dege lijke Mercedes met een spor tief tintje, want stationcars zijn dezer dagen geen muilezels maar symbolen van een ener giek leven. Als zijn chauffeur voor hem de vijfde deur open de, kon mijn baas uithijgen van weer een zware dag op het werk. Ach, als je hem beter kende, viel hij best mee. Maar sinds hij op cursus is geweest, is hij de oude niet meer. Op de televisie had hij een filmpje gezien van een baas, die nogal sterk op hem leek. Tot en met de grote sigaar, die ook bij mijn baas niet uit de bek te branden is. „Als u denkt dat het ook an ders kan, moet u eens contact opnemen met Commit Arbo", hadden ze mijn baas toegeroe pen. Eigenwijs als hij is, riep-ie meteen: daar geloof ik geen flikker van. Want blaffende bazen zijn weliswaar niet zo fijntjes, maar wel strikt duide lijk als ze het woord voeren. En omdat mijn baas van een uitdaging houdt, heeft hij met een Commit Arbo gebeld. De cursus op de hei heeft van hem een compleet ander mens ge maakt. Hij leerde ons motive ren en kan nu bemiddelen in conflicten. Kijk, vroeger bestonden er bij ons op het werk geen conflic ten. Wat de baas zei gebeurde en niemand sprak hem tegen. Nu vraagt hij naar de mening Door Willem Reijn van het personeel en het erg ste is: hij gaat er nu over pra ten, zemelen, ouwehoeren, zeuren, zaniken - tot wij uit eindelijk gewoon ja zeggen om gewoon van het gezeik af te zijn. En dat motiveren? Nou, vroe ger kwam er gewoon eens per maand de salarisbrief, maar nou wil de baas daar ook nog over praten. We zijn nu blij als we naar huis mogen. Commit Arbo had ook com pany fitness in zijn programma gedaan. Sindsdien moeten wij elke ochtend een half uur eerder aanwezig zijn en drilt de baas ons als een ouderwetse mili taire sportinstructeur. Hij roept dat het buiten oorlog is en dat wij elke dag een veld slag moeten winnen om ons le ven te redden. Regelmatig val len collega's afgepeigerd in slaap en de arbeidsproductivi teit loopt zienderogen terug. Iedereen verlangt nu terug naar de dag van toen, toen on ze baas zich normaal gedroeg. Het is als het verschil tussen het Islamitisch en het christe lijk strafrecht. Drie stokslagen lijkt onmenselijk, maar is heel humaan vergeleken met drie maanden eenzame gevange nisstraf met verplichte bege leiding van de reclassering! Wat wij echter niet begrijpen, is dat onze baas nou bij Arbo Kamde terecht is gekomen. Als hij zelf heeft gebeld, had hij die cursus helemaal niet nodig, want een baas die zich zelf herkent in een blaffende hond, heeft genoeg zelfkritiek om blaffen en bijten te schei den. Neen, waarschijnlijk is hij ver raden door die disfunctione rende minkukels van de afde ling debiteuren/crediteuren. Wartt Arbö''richt "zich natuur lijk niet op de bazen, maar op het morrende voetvolk, dat graag zich graag anoniem meldt bij de vertrouwensarts van arbeidend Nederland. Importeur moet etiketten wijzigen Arnhem - De importeur van de amandellikeur Amaretto Italia Giori moet zijn flessen onmiddellijk van een nieuw etiket voor zien, op straffe van een dwangsom van 500 gulden per fles of 10.000 gulden per dag. Het label vertoont nu teveel overeenkom sten met de etiketten van concurrent di Saronno Amaretto Origi- nale. Van der Moolen splitst aandelen Amsterdam - Het hoekmansbedrijf Van der Moolen wil een aan- delensplitsing doorvoeren, waarbij vijf nieuwe gewone aandelen in de plaats komen van twee oude. De directie van Van der Moo len heeft hiertoe besloten op grond van de bijzonder zonnige winstontwikkeling die het bedrijf te wachten staat. De directie acht de splitsing nodig om de verhandelbaarheid van het aandeel te bevorderen. Topman PTT stapt over naar Lucent Den Haag - De algemeen di recteur van PTT Telecom en lid van de raad van bestuur van KPN, Ben Verwaayen, stapt per 1 september over naar Lucent Technologies, de Amerikaanse producent van telecommunicatieappa- ratuur. Verwaayen (45) is bij Lucent benoemd tot plaats vervangend algemeen direc teur en directeur internatio nale zaken. De raad van bestuur en de raad van commissarissen van KPN betreuren het ver trek van Verwaayen. „In de periode dat hij leiding gaf aan PTT Telecom is de on derneming succesvol omgevormd van staatsorganisatie tot een commercieel, marktgericht bedrijf", aldus een mededeling van KPN. Volgens een woordvoerster van PTT Telecom komt de trans fer van Verwaayen, die het telefoonbedrijf sinds 1988 leidde, vol komen onverwacht. Naar een opvolger moet nog worden gezocht. Euro-OR wil sluiting Renault stoppen Parijs - De Europese ondernemingsraad van Renault wil dat de Franse autofabrikant terugkomt van het besluit zijn fabriek in het Belgische Vilvoorde te sluiten. Dit heeft de Renault-directie in Pa rijs gisterochtend te horen gekregen van de Europese OR, die te vens wil dat de aandeelhouders op de jaarlijkse vergadering van 10 juni aandringen op openhouden van de vestiging. Liquidatie Fokker van start Amsterdam - De liquidatie van vliegtuigbouwer Fokker is begon nen. De curatoren van het failliete bedrijf hebben opdracht gege ven om de resterende bezittingen van Fokker te verkopen. Dit gaat voor een deel onderhands en voor een deel via veilingen. In het onderhandse deel worden aan de vliegtuigbouw en het vlieg bedrijf gerelateerde zaken aangeboden, alsmede magazijnfacili teit. Voor de rest van de spullen, machines en inventaris, worden in het najaar diverse veilingen gehouden. Ben Verwaayen

de Stem | 1997 | | pagina 7