Het kortstondig koningsavontuur van Wilhelm von Wied MKB: moeten meer o m iandelsvei Duitsland Plan looni DE STEM BUITENLAND ilfc: lUwte»! IpSMI SSI 'Eere aan deze edelen held zoowel als aan onze andere officieren!' Yon Wied serieuze troonkandidaat als Wilhelmina kinderloos was gebleven DE STEM n nieuwe toekom COSM )S EEQZUQ i i i i i WOENSDAG 4 JUNI1997 A Door Bert Bevers Tsja, wat deed je begin deze eeuw als Duitse prins? Een beetje jagen, wat paardrijden. In luxe kuuroorden en wintersportplaatsen wat flirten met jongedames van gegoede komaf. Dat was het wel zo'n beetje. Wilhelm von Wied (1876-1945) was zo'n prins met zeeën van vrije tijd. Geboren en opgegroeid op het familielandgoed in het provinciale Neuwied, in een bocht van de Rijn nabij Koblenz. Hoe reageer je dan wanneer je gevraagd wordt koning te worden van een land waar je tot dat moment niets, maar dan ook helemaal niéts vanaf wist? Onlangs verscheen van de Middelburger René Cle- verens de studie 'De erfopvolging rond de eeuwwis seling'. Daarin doet hij uit de doeken dat wanneer Wilhelmina kinderloos overleden zou zijn Von Wied een van de serieuze kandidaten zou zijn geweest om de Nederlandse troon te bestijgen. Zover is het nooit gekomen. Maar anders dan de an dere prinsen die voor de vaderlandse troon geschikt werden geacht -als bijvoorbeeld Heinrich XXXII (Heino) en XXXIII (Henry) Reuss en zijn oudere broer Friedrich (Fritz) von Wied (die getrouwd was met een nicht van koningin Emma)- kwam Wilhelm von Wied wel degelijk op een troon terecht. De Al banese. Een kortstondig koningsavontuur. Afgedwongen Albanië, Bosnië Herzegowina, Bulgarije (in 1908 na een vrijheidsstrijd een onafhankelijk koninkrijk) en Macedonië maakten sinds 1878 deel uit van het Os- maanse of Turkse Rijk. Geïnspireerd door Turkije's nederlagen in een oorlog met Italië en gesteund door Rusland ontstond in 1912 de zogenaamde Balkan- bond. Daarin waren via verschillende bilaterale ver dragen Bulgarije, Griekenland, Servië en (zonder verdrag) Montenegro verenigd. Nog in 1912 viel de Balkanbond Turkije aan. Dat was de Eerste Balkanoorlog. Tijdens een wapenstil stand die van december 1912 tot februari 1913 duur de, hadden Hongarije, Italië en Oostenrijk de vor ming van een Albanese staat afgedwongen. In mei 1913 stond Turkije vrijwel alle bezittingen op de Balkan af. De Tweede Balkanoorlog ontstond omdat Servië, gefrustreerd dat het Albanië niet had mogen inlij ven, probeerde Macedonië te veroveren waardoor het in conflict kwam met Bulgarije, dat op zijn beurt Saloniki van Griekenland wilde inpikken. Bulgarije begon de Tweede Balkanoorlog in juni 1913, en vond daarbij Griekenland, Roemenië, Servië én Turkije tegenover zich. Bulgarije werd snel verslagen. Albanië was dan ondertussen wel een soevereine staat, maar vooralsnog een behoorlijk amorfe. De grote mogendheden hadden het land gecreëerd, en moesten er nu nader vorm aan geven. Hoe verder? Al snel werd besloten dat Albanië een koninkrijk dien de te zijn. Maar met wie op de troon? Grootkruis Koning Carol I van Roemenië wist raad. Carol, ei genlijk Karei von Hohenzollern, was in 1866 tot ko ning van Roemenië 'benoemd'. Zo ging dat in die tijd. En hij deed het goed. Met echtgenote Elizabeth von Wied (destijds als dichteres vermaard onder het pseudoniem Carmen Sylva) aan zijn zijde had hij or de en rust in zijn rijk weten te brengen. Carol I maakte de grootmachten attent op een neef van zijn vrouw, Wilhelm von Wied. Die had op het familiebezit in het Duitse Neuwied weinig omhan den. Bovendien was het een heuse prins. Wilhelm was zelfs aan het Nederlandse koningshuis verwant: zijn moeder Maria was een kleindochter van koning Willem I. De Duitse prins accepteerde de invitatie maar al te graag. Een mooie promotie toch: van prins in een stoffig stadje in een oksel van de Rijn tot vorst van een onafhankelijk land! Wilhelm trok ter voorberei ding op zijn nieuwe taak snel naar Berlijn. Daar liet hij zich in het atelier van de schilder professor Alf red Schwarz, die ook de Duitse keizer Wilhelm II al voor zijn ezel had gehad, onmiddellijk portretteren. Vervolgens legde hij verschillende officiële bezoe ken af. Zo werd hij in februari 1914 ontvangen door Franz Jozef, de hoogbejaarde keizer van Oostenrijk- Hongarije. Die verleende hem, zonder dat hij daar voor ook maar iets had gedaan, in Wenen het Groot kruis der Leopoldsorde. Kuifje Ook in Londen kreeg Wilhelm een aardig presentje. George V speldde hem het Grootkruis van Victoria op. En op 27 februari maakte de toekomstige vorst in Sint Petersburg zijn opwachting bij tsaar Nico- laas II, die hem met de Alexander Newsky-orde be dacht. Aan een medewerker van het Franse Journal 'verwaardigde Prins Wilhelm von Wied zich een aantal vragen omtrent zichzelven en zijn toekomstig vorstendom te beantwoorden'. „Ik ben niet van plan een nieuwe ridderorde in te stellen," aldus de rijkelijk gedecoreerde prins. „Mocht dit echter nodig zijn, dan zou ik beginnen met die van de Witte Ster van Skanderberg." Dat klinkt naar de titel van een avontuur van Kuifje, naar De Scepter Van Ottokar. Ook liet hij weten 'Al- baneesch te leren, en wel twee dialecten, dat der Tosken en dat der Ghegen'. De Franse journalist kreeg voorts te horen: „Gij kunt de geruchten om trent opstanden beslist tegenspreken." Daar zat de toekomstige koning al fout, want in Al banië zelf zat men bepaald niet te wachten op een leider van elders. Het rommelde dan ook flink in de steden en bergdorpen. De Nederlandse pers meldde dat 'de mohameddaanse bevolking van Albanië een muzelman tot vorst begeert'. Daartoe had men de minister van oorlog Essad Pasja op het oog. Vredesmacht Die wilde ook best wel, maar moest zich vooralsnog schikken naar de wensen van de op dat moment op permachtige Westerse mogendheden. Prins Wilhelm von Wied zou 7 maart 1914 voet aan wal zetten. Maar Pasja en zijn camarilla bleven onrust stoken. Zozeer zelfs dat er een heuse vredesmacht naar Al- IÉ!!!! I^ÏW 's S -:x'; litÉÉèM ftptgi mm Wilhelm von Wied in het Berlijnse atelier van de schilder professor Alfred Schwarz, op de ezel het portret van de toekomstige Albanese koning. banië werd gestuurd. Een Nederlandse nog wel. Met het doel een Albanese gendarmerie op poten te zet ten waren door de regering, die bijzonder fier was op het verzoek van de grote mogendheden zo'n mis sie te organiseren, kolonel W.J.H. de Veer, majoor W. J.K. Thomson en een pak lagere officieren naar de Adriatische kusten gestuurd. Wilhelm von Wied ondertussen had nog steeds meer oog voor zijn inauguratie dan voor de onrust in zijn toekomstige rijk. Zaterdag 7 maart 1914 was het dan zo ver. De prins en prinses (zijn echtgenote So fia von Schönberg) von Wied kwamen als koning en koningin voor de rede van Durazzo (Von Wieds hoofdstad) aan in de Taurus, die werd begeleid door een internationaal flottielje bestaande uit de oor logsbodems Quarto (Italië), Gloucester (Engeland) en Bruix (Frankrijk). Om drie uur die dag zette de nieuwe vorst, begroet door saluutschoten en 'de toejuichingen der bevol king' voet aan wal. De nieuwe soevereinen werden welkom geheten door onder meer de prefect van Du razzo, generaal De Veer, het Corps Consulaire en de vertegenwoordigers der geestelijkheid. Hollandsch In zijn eerste proclamatie riep hij het volk tot een heid op: „Onze plicht en die van onze opvolgers zal altijd zijn het verwezenlijken van de welvaart des lands," zei Wilhelm netjes in pluralis majestatis. „Bezield met deze gevoelens hebben wij uit uwe handen de kroon van Albanië aanvaard. Albanee- zen! Op het oogenblik dat wij den troon beklimmen, verwachten wij van u, dat gij u allen rond uwen ko ning schaart en met ons werkt om onze vaderland- schen plichten te vervullen." De kersverse koning was blij met de aanwezigheid van de Nederlandse officieren. Uit Durazzo (het huidige Durrës) werd geseind: 'Dadelijk nadat hij in het paleis was aangekomen heeft de vorst van Alba- nië de Nederlandsche officieren van de gendarmerie ontvangen. Hij hield, in voortreffelijk Hollandsch, een zeer waardeerende toespraak tot genraal De Veer en betuigde vervolgens, eveneens in het Hol landsch, aan alle officieren afzonderlijk zijn dank voor hetgeen zij reeds verricht hebben'. Thomson werd door hem benoemd tot buitengewoon algemeen gevolmachtigde voor de districten Meuza en Argyro Castro. De pers stond er in die tijd vol van: 'De Albanische Correspondenz schrijft dat overste De Veer en ma joor Thomson van hun inspectiereizen in het bin nenland van Albanië naar Walona zijn terugge keerd, waar zij met de internationale commissie be sprekingen willen houden over de organisatie van de gendarmerie. Zij hebben de steden Bezato, Elbas- san, Tirana, K'oja, Kanaja, Duratzo, Skoetarie, Alessio en het land der Mirdietzen bereisd en den in druk gekregen, dat zich onder de bevolking veel ge schikte elementen bevinden voor de oprichting van een corps gendarmen. Zij uitten hun bewondering voor het krachtige slag van menschen en zij achten zich in staat de nöodigè"rustbewaarders bij elkaar te brengen'. Fez Dat was wat al te optimistisch. Binnen de kortste keren was het overal in Albanië onrustig. Er werd op veel plaatsen gevochten. De Nederlandse officie ren konden niet veel uitrichten, al werden ze in de vaderlandse berichtgeving als helden afgeschilderd. Wilhelms concurrent was en bleef Essad Pasja, im mer met een witte fez getooid. Die was weliswaar netjes bij de inhuldiging van de jonge koning aan wezig geweest, maar stelde vervolgens alle pogingen in het werk die ten val te brengen toen bleek dat Wilhelm ernstig van zins was de corruptie in het land aan te pakken. Al spoedig waren in het hele land gevechten aan de gang tussen de jonge koninklijke troepen en opstan delingen die Pasja steunden. En al heel snel vonden die schermutselingen plaats voor de poorten van Durazzo. De Prins der Geïllustreerde Bladen plaatste, toen er voor de hoofdstad fel werd gestre den, een groot portret op de voorpagina van 'De Ne derlandsche officier van gezondheid T. Reddingius, die met de hoogste plichtsbetrachting en zelfverloo chening op de gevaarlijkste punten in de gevechtsli nie vóór Durazzo in Albanië den gewonden hulp en steun verleent. - Eere aan deze edelen held zoowel als aan onze andere onversaagde, volhardende en vastberaden officieren!' Dat was nog eens p.r.! 'On ze jongens' in Screbrenica zouden zich zo'n pers ge wenst hebben. Smartelijk De media stonden helemaal bol van de berichtge ving over Albanië toen majoor Thomson op 15 juni 1914 sneuvelde bij een chaotische aanval van de re bellen op Durazzo. 'Zijn dood is een smartelijk ver lies voor het Vaderland! Geheel Europa heeft res pectvolle hulde gebracht aan de nagedachtenis van dezen dapperen, trouwen en edelen zoon van Neder land!', jubelde De Prins bijna. Pas einde 1918 werd er in Den Haag op het naar hem vernoemde plein een borstbeeld van Thomson onthuld. Behalve wat familie en militairen wist buiten Den Haag toen ei genlijk al niemand meer wie die Thomson ook al weer was. In Albanië kwam het water de regeringstroepen steeds nader tot de lippen. Koning Wilhelm had geen enkele greep op de gebeurtenissen. Al snel werd hem duidelijk dat hij zich in een wespennest had gestoken. Maar dat verbleekte al snel bij wat zich elders aan onheil ontwikkelde. Op 28 juni 1914 doodde de 20-jarige Joegoslavische nationalist Gravillo Princip in Sarajewo de Oosten rijks-Hongaarse troonopvolger Franz-Ferdinand en diens vrouw. Met die daad gooide Princip de lont in het Europese kruitvat: De Grote Oorlog (zoals de Eerste Wereldoorlog tot september 1939 zou heten) brak er door uit. En die verdrong de Albanese troebelen naar de ach tergrond. Het interesseerde niemand meer hoe het koning mbretWilhelm verging. Eigenlijk had Von Wied amper voet aan de grond gezet of die werd hem daar al te heet onder. Reeds op 2 september 1914, de wereldoorlog was in volle gang, verliet de vorst zijn land en onderdanen. Hij was amper een half jaar in functie geweest. Von Wied zou troonsafstand heb ben gedaan. Volgens de Encyclopaedia Americana echter 'he fled the country but never formally abdi cated'. In elk geval zocht hij zijn heil bij zijn konink lijke familie in Roemenië. Er werd nooit meer iets van hem vernomen. Wilhelm von Wied overleed in Predeal op 18 april 1945. Wilhelm von Wied in Ulanen-uniform op straat in Berlijn, met naast hem zijn broer. Van onze redactie economie pen Haag - Een beter inzicht jn de prijs van melkquota, jjgt vermijden van pieken in de prijsvorming en op den duur goedkopere transacties. pat zijn de drie voornaamste nijlers van de Nationale Melk Quota Beurs (NMBQ) die giste ren in Leeuwarden van start is »egaan. De quotabeurs, naar niodel van de Canadese Óntaria Quota Exchange en tweede in zijn soort ter wereld, wil dit jaar tien procent van de 28.000 jaar- Den Haag (anp) - MKB-Nederl ie lasten van het midden- en asten op directe loonkosten n noet dusdanig worden aangep vikkeling bevordert in plaats v gelegenheid verder te stimulere o- en nettoloonkosten verder lat staat in de gisteren gepresen- eerde nota 'Geef het MKB de ■uimte', waarin MKB-Nederland ;ijn toekomstvisie voor de ko llende kabinetsperiode geeft, folgens de branche-organisatie :ijn er tal van fiscale onrecht- aardigheden, zoals de belasting- ïeffing bij bedrijfsoverdrachten n de vermogensbelasting op on- lernemingsvermogen. De laatste wet worden afgeschaft. 7il het MKB de komende jaren 'erder groeien, dan moet er meer porden geïnvesteerd in innovatie n technologie. MKB-Nederland ril dat de overheid de subsidies p dit gebied fors verhoogt. Zo loeten de Branchecentra voor 'echnologie ten minste 25 mil- jen gulden per jaar krijgen tegen le 2,8 miljoen gulden nu. 'echniek JKB-Nederland constateert een esastreuze daling van het aantal lerlingen dat een technische op- ïiding kiest. Daarom moet er een .eltaplan komen van onderwijs, verheid en bedrijfsleven geza- lenlijk. Ook wil de branche-or- anisatie bereiken dat meer ho- (ADVERTENTXE) Specialist in automatiseringsopleidingen Bel gratis: 0800-0235533 an onze redactie economie 'en Haag - De Nederlandse ex orig jaar op vrijwel alle front 'gere prijzen voor hun produc fet handelsverkeer tussen beide inden stagneerde vorig jaar op 15 miljard Duitse mark, 0,4 pro- Bat minder dan in 1995. Dat lijkt uit cijfers van de Duits-Ne- erlandse Kamer van koophan- Het lijkt te mooi om waar te zijn: alle wer kers met een laag inko men meer geld in de Portemonnee en voor de Werkgevers de lasten omlaag. Toch vindt de bedenker, prof. E. Bom- boff van het onder zoeksinstituut Nyfer, bet geen droomkasteel. Door Jo; s van Rijsingen •JK KAN me voorstellen da ommige mensen het op Sinter «azerij vinden lijken. Toch is he geen droomkasteel. Soortgelijk Programma's in Canada, de Vei !gde Staten en het Verenig oninkrijk blijken zeer succesvc Z1jn bij het inschakelen va agopgeleiden in de arbeids ■aarkt." 7^°f ®omhoff van het ondei nu 'ntituut Nyfer is erva r r U1gd dat binnen enkele j; ro„ I 8 al Dlnnen enke deri'™enten uit zijn plan i and worden ingevoerd. z-oa» on a Semeld, presenteerde h e eerste dag van het congri Nc Zoa

de Stem | 1997 | | pagina 6