Borst: 6Geen tekort aan ic-bedden' Mist rond technolease blijft hangen Niger offen loopt ml I tl Broos van Erp, een klein baasje in de politiek Gevolgen demonstratie gemeente-ambtenaren in hele land voelbaar Eurotop-vlaggen geliefd object Asielbeleid Opwaarde goud even Indonesii dreigt te op 'relsc Analyse In Sierra Leon DE STEM BINNENLAND 'Verdelen plaatsen moet beter' DE STEM COMMENTAAR Rechercheurs over de schreef in zaak-Lancee Gemeente mag jetski verbieden Gezonde vleesindustrie BINNENLAND KORT pESTEM i i i i i WOENSDAG 4 JUNI 1997 A4 Zoetermeer (anp) - De gevol gen van de demonstratie van gemeente-ambtenaren, van daag, zullen in het hele land merkbaar zijn. Publiekson- vriendelijke acties, zoals vier jaar geleden bij de vuilophaal dienst in Rotterdam, zijn ech ter niet aan de orde. De ambtenaren protesteren tegen het vastlopen van het CAO-over- leg. Uit het hele land komen de demonstranten naar Amsterdam, waar tussen elf en één uur een manifestatie wordt gehouden. De grootste vakbond, AbvaKabo, is optimistisch over de opkomst, maar wil niet zeggen hoeveel mensen er komen. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen reizen twin tig gemeente-ambtenaren, waar van tien uit Terneuzen, naar de hoofdstad. De meeste actievoerders hebben in overleg met hun chef een vrije dag opgenomen om naar Amster dam te kunnen gaan. In een aan tal plaatsen, verspreid over het land, was dat niet mogelijk; daar hebben de bonden werkonderbre kingen of stakingen, meestal van tien tot twee uur, uitgeroepen. Volgens de betrokken gemeenten leidt dit er echter nergens toe dat gemeentelijke diensten geheel voor het publiek gesloten zijn. In de ochtendspits rijden er van 6.00 uur tot 8.30 uur geen trams en bussen in Amsterdam. Ook de metro rijdt niet en de veerponten achter het Centraal Station blij ven aan de kade. De manifestatie van vandaag is het startschot van een periode van verdere acties. Hoe die er uit zien en waar die worden gehou den, is nog niet bekend. De laatste keer dat de gemeente-ambtena ren staakten, was in 1993. Het overleg over de CAO voor ge meente-ambtenaren liep half mei vast. De vakbonden vinden het loonbod van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) te mager. Deze werkgeversvereniging van de gemeenten biedt over een pe riode van twee jaar 4,25 procent structureel plus een half procent eenmalig. De bonden eisen drie procent voor één jaar plus een structurele verhoging van de ein dejaarsuitkering. Over het jaar daarna willen de bonden te zijner tijd opnieuw onderhandelen. De VNG zegt bereid te zijn om de on derhandelingen op elk moment te hervatten. VNG-onderhandelaar H. Scherf vindt dat het initiatief tot zulke gesprekken bij de bon den moet liggen: „De bonden heb ben gebroken. Zij vonden toen dat het geen zin had verder te overleggen. Zij zijn degenen die stappen moeten zetten." Volgens Scherf zijn de eisen van de bon den niet realistisch. Van onze Haagse redactie Den Haag - De intensive care-afdelingen van de Nederlandse ziekenhuizen kampen niet met een beddentekort. Wel zijn som mige afdelingen getroffen door besmetting met een resistente bacterie. Volgens minister Borst (Volksgezondheid) kan een be tere verdeling van de beschikbare plaatsen de meeste proble men verhelpen. Borst was gisteren naar de Twee de Kamer geroepen om uitleg te geven over de problemen bij het vinden van een intensive care- plaats. Afgelopen vrijdag over leed een vrouw uit Alkmaar, om dat zij niet tijdig geholpen kon worden op een intensive care-af- deling. De minister sprak van 'een dramatisch voorval', maar benadrukte dat plaatsgebrek niet de oorzaak was. „Deze vrouw had een heel gevaarlijke aandoe ning, de kans was heel groot dat er iets mis zou gaan." De minister erkende dat er al ja ren regelmatig problemen zijn met het vinden van een intensive care-plaats. Zij wil nu van de zie kenhuizen weten hoe dat kan. Uit rapporten blijkt volgens haar dat niet het aantal bedden, maar de organisatie het probleem is. De minister wil dat de ziekenhui zen per regio beter gaan samen werken bij de verdeling van de plaatsen. Zij noemde de regio VERVOLG VAN VOORPAGINA De regeringsfracties PvdA en D66 staan wel positief tegenover het voorstel van Schmitz. „Maar het moet wel zo zijn dat Neder land de betreffende landen blijft stimuleren om him onderdanen terug te nemen," aldus D66-Ka- merlid Dittrich. De Kamer, die de plannen van Schmitz volgende week woens dag bespreekt, heeft ook op ande re punten kritiek. Rijpstra ver wijt Schmitz 'te weinig doortas tend' te zijn bij de aanpak van asielzoekers die Nederland niet willen verlaten. „Over gedwon gen terugkeer, gecontroleerde uitzetting en het illegalenvraag- stuk wordt nauwelijks gespro ken. En uitbreiding van de geslo ten opvang is blijkbaar helemaal niet bespreekbaar," aldus Rijp stra. CDA'er Van de Camp is 'teleur gesteld' over de notitie van Schmitz. „Het is geen nieuwe aanpak. Er staan te veel maatre gelen in die we al kennen." Ook D66 is niet onverdeeld ge lukkig met de notitie van Schmitz. Volgens Dittrich onder neemt Schmitz te weinig tegen het probleem van asielzoekers die niet willen meewerken aan hun terugkeer. „Er staan veel woor den op papier, maar het biedt weinig zekerheid of hier werke lijk een oplossing voor komt." Al leen de fractie van de PvdA is te vreden met de plannen van par tijgenote Schmitz. Nijmegen als voorbeeld. Ambu lances moeten een overzicht krij gen van beschikbare plaatsen en artsen moeten volgens Borst te rughoudend zijn met het toewij zen van een intensive care-bed. Een extra probleem is dat som mige afdelingen kampen met de ziekenhuisbacterie MRSA. „He laas komt het steeds vaker voor dat afdelingen worden gesloten vanwege de aanwezigheid van de resistente bacterie," aldus Borst. Mocht blijken dat bepaalde re gio's toch met een beddentekort zitten, dan kan er volgens Borst worden uitgebreid. „Daar heb ben we budget voor." Staatssecretaris Van Amels- voort heeft de Tweede Kamer in 1993 en 1994 correct geïnfor meerd over technolease, maar had zijn ambtenaren niet onder de duim. De Tweede Kamer is sinds gisteren een onderzoeks rapport rijker, maar de conclu sies die erin staan, bevatten 'niets nieuws'. Een overbodig onderzoek? WAT was er gebeurd als oud-bewindsman Van Amelsvoort van Financiën de Tweede Kamer wel verkeerd had ingelicht over technolease? De politieke consequenties zouden nihil zijn geweest, want de CDA'er is inmiddels bewindsman af. Maar Van Amelsvoort heeft de Kamer wel correct geïnformeerd, concludeerde een werkgroep onder leiding van CDA-Kamer- lid Wolters gisteren. Hij had alleen zo wei nig gezag, dat hij links en rechts werd ge passeerd. Door zijn eigen ambtenaren, die eigenzinnig de technolease-constructie bleven afwijzen, ondanks een politiek fiat in 1993. En door oud-premier Lubbers en oud-minister Andriessen van Economisch Zaken, die in hun enthousiasme over deze nieuwe variant van industriepolitiek de staatssecretaris onder de voet liepen. Van Amelsvoorts politieke baas, minister van Financiën Kok, keek ondertussen de ande re kant uit. Via de fiscale constructie technolease ver kocht Philips in 1993 zijn kennis aan de Rabobank, streek zo een hoop geld op en huurde de kennis terug. De Rabobank ver kreeg met de aankoop een nieuwe aftrek post voor de belastingen. In 1994 werd de deal herhaald met vliegtuigbouwer Fok ker, die zo weer even op de been werd ge houden. Financiën stond niet te juichen toen het bedrijfsleven deze nieuwe variant van sa- le-and-lease back-constructies ontdekte. Die zouden de schatkist mogelijk geld vjj- V Wolters. Door Elly Lammers gaan kosten. De belastingdienst voelde er aanvankelijk dan ook niets voor om vooraf uitsluitsel te geven dat de nieuwe aftrek post van de Rabobank geaccepteerd zou worden. Uiteindelijk verloor een tegen stribbelende Van Amelsvoort in het Toren tje van Lubbers de strijd en mocht Philips van technolease gebruik maken. Tot zover de geschiedenis. Sinds gisteren is de Tweede Kamer weer een onderzoeksrapport rijker. Van een commissie die - behalve de WD - eigenlijk niemand wilde. PvdA, D66 en CDA waren tevreden met de uitgebreide antwoorden die minister Zalm van Financiën eerder over technolease gaf. Alleen de WD bleef de voormalige CDA-bewindslieden van dubieuze praktijken verdenken en drukte het onderzoek erdoor. D66 en PvdA riepen gisteren dan ook onmiddellijk dat ze 'niks nieuws' hadden gelezen en uitten zo op nieuw hun ongenoegen over de hele gang van zaken. De commissie had een zeer beperkte on derzoeksopdracht. Alleen de handel en wandel van Van Amelsvoort jegens de Ka mer werd uitgeplozen. De verhoren van Van Amelsvoort, Andriessen, Lubbers en Kok waren inderdaad niet opzienbarend. Niettemin zijn er wel nieuwe vragen gere zen. En die betreffen vooral de manier van ope reren van het huidige kabinet, en minister Zalm in het bijzonder. Keer op keer wees Zalm verzoeken af om brieven uit die tijd openbaar te maken, omdat ze bedrijfsver trouwelijke gegevens zouden bevatten. De commissie oordeelt dat het kabinet de wei gering tot openbaarmaking niet altijd goed heeft gemotiveerd. De ergernis is zo groot, dat de commissie verantwoording eist van het kabinet. Vanwaar die geheimzinnigheid als er niets valt te verbergen? Het kabinet omgeeft de zaak met zo veel vertrouwelijkheid, dat het nieuwe argwaan wekt. PvdA, D66 en CDA waren dit voorjaar gelijk dik tevre den met de visie van het kabinet op het rapport van de Algemene Rekenkamer over staatssteun aan Daf, NedCar en Fok ker, waarmee alle commotie begon. En ook nu valt de bedaagdheid op. Premier Kok zal daar niet onder lijden. Hij zit niet te wachten op heibel over een oude kwestie. Duidt de rust in de Kamer op een handreiking? Onlangs meldde het kabinet de Kamer in vertrouwen dat meer bedrijven technolea se hebben toegepast. De namen van de be drijven lekten uit en die ontkenden vervol gens elk gebruik van de constructie. De mist rond technolease is nog lang niet op getrokken. Door Debbie Langelaart MAANDAGAVOND overleed WD-Kamerlid Broos van Erp (63). De belangrijkste indruk die hij achterlaat, is die van een op gewekt mens. Altijd vrolijk, al tijd een klap op de schouder voor een man en een gepast compli ment voor een dame. Altijd in voor een praatje, over welk on derwerp dan ook. Geen tobberi- ge natuur die inzat over de we reldpolitiek, maar iemand die goed kon relativeren. Vooral zichzelf. Een verademing tussen de vele grote ego's op het Bin nenhof. Nadat Ambrosius Antonius Ma ria Emmanuel 'Broos' van Erp op 16 januari 1978 beëdigd was als lid van de Tweede Kamer, had hij de neiging om iedereen met 'U' aan te spreken. Ook de collega's in zijn eigen WD-frac- tie. 'Je' en 'jij' kwamen er be paald niet soepel uit. 'Den Haag' maakte indruk op de banketbakker uit Best. Niet dat hij zich schaamde voor zijn ach tergrond: hij was juist op de kandidatenlijst gekomen omdat het de WD goed leek om ook een kenner van het kleinbedrijf in de fractie te hebben. Maar de over gang van kleine ondernemer naar full-time politicus was groot, al was die overgang verlo pen via gemeenteraad en provin ciale staten. Van Erp vond toch zijn weg. Hij ging zich in de Kamer vooral be zighouden met, hoe kan het an ders, het midden- en kleinbe drijf. Niet een onderwerp waar mee je je in het centrum van het politieke gewoel begeeft. Maar ter compensatie was en bleef er de achterban. Niemand deed vergeefs een beroep op Broos van Erp. Zijn lijst van neven functies was ellenlang. Vijf keer werd hij beëdigd als Kamerlid, en iedere keer was dat pas na het vertrek van iemand anders. Maar de functie van wa terdrager ontgroeide hij lang zaamaan. Hij klom op tot eerste woordvoerder midden- en klein bedrijf, werd voorzitter van de vaste Kamercommissie voor de ze sector, ondervoorzitter van de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken en voorzit ter van de Kamercommissie die de nieuwbouw van de Tweede Kamer begeleidde. Hoewel hij zichzelf doorgaans omschreef als een conservatief liberaal, kwam hij soms met vooruitstrevende standpunten voor de dag, zoals rond het ho mo-huwelijk. Hij vertelde er eer lijk bij hoe dat zo gekomen was: in Best is de Gay Krant geves tigd en zodoende was Van Erp opnieuw in contact gekomen met de hoofdredacteur van die krant, Henk Krol, eerder fractievoor- lichter van de WD in de Tweede Kamer. Die had hem ervan over tuigd dat homosexuelen dezelfde rechten moeten hebben als he tero's. Zo bleef de regio altijd thuisba sis en achterban gebleven. Hij wilde zelfs nooit overnachten in Den Haag, ondanks de soms moordende werktijden. Als het maar even kon, nam hij de trein terug naar Best. In de eerste klasse, zijn 'rijdend kantoor', deed hij zijn huiswerk. Broos van Erp heeft de discussie nooit geschuwd. Ook in zijn ziekte, die eind vorig jaar pas werd ontdekt toen deze al in een vergevorderd stadium was, vond hij aanleiding voor een discus sie-stelling op Internet. 'Een ziekbed waarin gelegenheid wordt geboden afscheid te ne men van je naasten, is te verkie zen boven een plotselinge dood. Het is ook goed dat artsen open en eerlijk met de patiënten spre ken over kansen en verwachtin gen. Wat is uw mening hier over?' Ook over zijn persoonlijk lot kon hij nog enigszins blij moedig zijn. Zijn consequente keuze voor het regionaal belang heeft Broos van Erp in zekere zin beperkt in zijn politieke carrière. Hij is nooit een politiek zwaargewicht ge- Broos van Erp. foto anp worden. Maar daar stond tegen over dat hij altijd zichzelf is kunnen blijven: een klein baasje in de politiek. Het was een leuk idee, vooral met het zomerse weer, om nu al door heel Amsterdam driehonderd Eurotop-vlaggen op te hangen. Maar enkele tientallen doeken zijn al uit de masten getrokken. Volgens een medewerkster van het projectbureau dat de Eurotop organiseert, zijn de vlaggen een waar collectors item. Op alle masten wapperen de Euro-vlag én de Amsterdamse vlag. Vooral die laatste is geliefd, en dan vooral in het westen van de stad en in de grachtengordel. De verdwenen vlaggen zullen worden vervangen, maar de gemeente wacht daar nog even mee, tot vlak voor 16 en 17 juni. Want tijdens de Eurotop wapperen alle vlaggen in top.foto wfa Den Haag (anp) - Twee zedenre- chercheurs van het regiokorps Groningen die waren betrokken bij het onderzoek in de zaak van ex-politiechef Lancee van Schier monnikoog, zijn ernstig over de schreef gegaan. Dit blijkt uit door minister Sorg- drager van Justitie alsnog open baar gemaakte stukken. Lancee werd door zijn dochter Bianca van seksueel misbruik beschuldigd. Een vrouwelijke rechercheur die was belast bij de begeleiding van Bianca, heeft 'door intimiteiten te plegen met het slachtoffer op on aanvaardbare wijze inhoud gege ven aan haar taak'. Een andere re chercheur heeft tijdens het onder zoek contacten onderhouden met de ex-politiechef over onder meer de uitkomsten van het onderzoek. Sorgdrager kwam in maart tot de conclusie dat het optreden van po litie en justitie in deze zaak 'niet onverantwoord' is geweest. De Kamer neemt niet zonder meer genoegen met deze conclusie en zal nog met Sorgdrager over de af- faire-Lancee debatteren. Den Haag (anp) - Gemeenten mo gen voortaan de jetski, een snelle waterscooter, verbieden. Dat heeft de Raad van State bepaald in een conflict tussen het gemeen tebestuur van Noordwijk en de Jetski-vereniging. De jetski kan zeer gevaarlijk zijn voor zwem mers. Met de snelle waterscooter zijn op diverse plaatsen al onge lukken gebeurd. Sommige daar van - nog niet zo heel lang geleden bijvoorbeeld op de Grevelingen - kenden een dodelijke afloop. HET SUCCESVERHAAL van de zich alsmaar uitbreidende varkenshou- derij werd een aantal maanden geleden op wrede wijze onderbro ken. In het Oost-Brabantse Venhorst werd varkenspest geconsta. teerd. Een ramp voor de sector, maar eerdere gevallen hadden bewezen dat het virus - zij het moeizaam - te bestrijden was. Het was een slag dif de varkenshouderij weer wel te boven zou komen, was de algemene verwachting. Die veronderstelling is te optimistisch gebleken. De pest heeft zich inmiddels over honderden boerderijen verspreid. Iedere dag zijn er nieuwe meldingen en het einde lijkt nog lang niet in zicht De draconische maatregelen die door minister Van Aartsen van Land bouw worden getroffen, blijken tot nu toe onvoldoende effect tf hebben gehad. Zelfs de massale doding van jonge biggen is geen pro. baat middel gebleken om het probleem van de overvolle stallen opte lossen. Van Aartsen heeft nu een beperkt fokverbod afgekondigd. In een straal van tien kilometer rond Venhorst, de brandhaard van de epide mie, wordt het fokken van varkens verboden. Gezien de ernst en omvang van de epidemie komt Van Aartsen rijkelijk laat met z maatregel. Zijn critici zien hierin het zoveelste bewijs dat de kwestie Van Aartsen boven het hoofd aan het groeien is. Van Aartsen beseft wel dat, wanneer Nederland eenmaal bevrijdt van de varkenspest - somberaars verwachten dat de epidemie niet voor het einde van dit jaar zal zijn bedwongen - de varkenshouders niet op de oude voet verder kunnen gaan. De ziekte en alle daarmee gepaard gaande ellende hebben duidelijk gemaakt dat het in die set tor nooit meer zal worden zoals het is geweest. De varkenshouders begrijpen dat ook, maar ze weigeren om econo mische redenen vooralsnog deze realiteit te accepteren. Er is echte geen ontkomen aan: de varkenshouderij zal aan strenge regels moe ten worden gebonden. De waanzinnige toestanden die zich de afge lopen maanden hebben afgespeeld, zijn niet voor herhaling vatbaar Dat heeft vervelende consequenties voor zowel boer als consument Het zij zo. Een gezonde vleesindustrie is op dit moment prioriteit nummer één. Hengelwet haalt het niet in Senaat Den Haag - De Eerste Kamer zal vrijwel zeker de nieuwe Visse- rijwet verwerpen. De stemming over het wetsvoorstel gebeurt weliswaar pas volgende week, maar de senatoren van CDA, D66, WD en PvdA hebben aan het einde van het debat gisteren gezegd dat hun fracties zullen tegenstemmen. Belangrijkste kritiekpunt van de fracties is de voorgestelde af schaffing van de zogeheten 'vrije hengel'. Dat is de regeling die hobbyisten in veel buitenwater toestaat hun hengel uit te wer pen zonder specifieke visvergunning te hoeven kopen. Een vis- akte volstaat. De nieuwe Visserijwet zou daar een einde aan ma ken. De hengelwet zou ook het tamelijk omstreden verbod op het vis sen met levend aas regelen. Mocht de wet inderdaad volgende week sneuvelen, dan is ook dat verbod voorlopig van de baan. Controle van jonge vakantiewerkers Den Haag - Vakantiewerkers van dertien, veertien en vijftien jaar staan in de zomervakantie extra in de aandacht van de ar beidsinspectie. De dienst gaat werkgevers controleren of die zich aan de regels houden die gelden voor het werk van deze jongeren. Jongeren van dertien en veertien jaar mogen sinds vorig jaar 's zomers slechts bepaald soort werk doen. Licht werk is toege staan, zwaar industrieel werk verboden. Ook voor vijftien tot en met achttienjarigen gelden beperkingen. Dan gaat het om werk tijden en soorten werk. De arbeidsinspectie gaat tijdens de vakanties actief controleren. In de periode daarvoor ligt de nadruk op preventie. Overleg over verlenging A4 zit muurvast Den Haag - Minister Jorritsma van Verkeer kan een snel besluit over de verlenging van de A4 tussen Delft en Schiedam verge ten. Uit het debat gisteren bleek dat een meerderheid in de Tweede Kamer het kabinetsvoorstel afwijst. De Kamer vindt dat aanleg van de snelweg op maaiveldhoogte het landschappelijk karakter van Midden-Delfland te veel scha de berokkent, hoewel Jorritsma ongeveer 150 miljoen gulden uitgeeft voor een naar haar mening verantwoorde inpassing van de snelweg. Het kabinet wil met de verlengde A4 het verkeer op de A13 (Den Haag-Rotterdam) en A20 (Gouda-Rotterdam-Maassluis) ontlas ten. Paard toch afgemaakt na dodelijke beet Nieuwveen - Het paard dat vorige week dinsdag zijn 25-jarige eigenares uit Nieuwveen doodbeet, is toch afgemaakt. De nabe staanden van de vrouw wilden de bruinwitte hengst in eerste in stantie laten leven, nadat uit een onderzoek van de politie vast kwam te staan dat het dier geen agressief karakter vertoonde. Uiteindelijk heeft de familie toch besloten het dier in te laten slapen. Er hadden zich ook al kopers voor het paard gemeld. Eis van 18 maanden tegen Den Haag-fan Alkmaar - Tegen de 26-jarige ADO Den Haag-supporter E.S. is gisteren voor de rechtbank in Alkmaar achttien maanden cel straf geëist, met aftrek van voorarrest. Officier van justitie mr. L. Keyser acht hem schuldig aan openlijke geweldpleging op de A7 tegen drie aanhangers van Cambuur. Met zijn eis wil de offi cier een gebaar maken naar voetbalminnend Nederland. „Die moet beschermd worden tegen dit soort types." Het incident gebeurde op 1 maart. Ongeveer dertig Den Haag aanhangers reden een vader en twee zoons uit Nederhorst den Berg klem. De auto van de familie trok de aandacht van de Ha genaars door een Cambuur-vaantje. Nadat de auto was klemge reden, werd de familie bedreigd en mishandeld. Ook spoten de belagers met traangas en schopten ze de auto in elkaar. Uitein delijk wisten ze in hun auto over de vluchtstrook te ontsnappen. De rechter doet op 17 juni uitspraak. 'Geen geld voor onderwijs ouderen' Amsterdam - Het gevaar dreigt dat sommige ouderen de techno logische ontwikkelingen in de samenleving niet kunnen bijbe nen. Van een sociaal isolement is volgens staatssecretaris Terp stra (Welzijn) echter geen sprake. Daarom wil zij ouderen geen recht op onderwijs geven. Pas als werkelijk sprake is van anal fabetisme op het gebied van digitalisering, en de maatschappe lijke participatie van groepen ouderen ernstig in gevaar loopt, moet de overheid mogelijk ingrijpen. Volgens een onderzoek van prof. dr. M. van der Kamp van de Rijksuniversiteit Groningen dreigt 'een aanzienlijk aantal' ouderen die weinig onderwijs hebben genoten, in een sociaal isolement te raken. Hij vindt dat er meer onderwijs voor hen moet komen. Paars compromis over streekvervoer Den Haag - Provincies en grote gemeenten mogen op basis van vrijwilligheid beginnen met het aanbesteden van buslijnen in het stad- en streekvervoer. Alleen als eind volgend jaar blijkt dat de concurrentie op die manier niet van de grond komt, wor den zij daar wettelijk toe verplicht. Met dat compromis hebben de paarse fracties gisteren een ver dergaand conflict over de marktwerking in het openbaar ver voer voorkomen. Minister Jorritsma (Verkeer) had in het Kamerdebat van vorige maand al gedreigd dat de concurrentie voor haar 'een hoofdpunt van beleid' was. Als de Kamer niet akkoord zou gaan, wilde Jor ritsma alsnog fors bezuinigen op het openbaar vervoer. Paramaribo (ap) - De Suri naamse vakbondsleider Fred Derby heeft gisteravond ge zegd dat de Surinaamse rege ring probeert de vakbonden in het land om zeep te helpen in een poging te oppositie te ver stommen. Derby riep de bonden op tot een heid om zich te kunnen verweren tegen de regering, die nauwe Freetown (rtr/dpa/afp) - De leger om de coup in het West- gedaan te maken, lijkt op eer lopen. Het rebellerende Sierraleoonse leger heeft gisteren ongeveer driehonderd Nigeriaanse solda ten gevangengenomen in de om geving van de hoofdstad Free town en elders in het land. De nieuwe machthebbers, ge steund door een rebellenbewe ging, verklaren dat de Nigerianen zich hebben overgegeven. Zij zijn op enkele strategische plaatsen ondergebracht om dienst te doen als menselijk schild om luchtaan vallen te voorkomen. De Nigeri aanse troepen, die het grootste deel uitmaken van de West-Afri kaanse vredesmacht Ecomog, zijn onder meer opgepakt bij een van hun eigen bases en bij de in ternationale luchthaven van Freetown. De Ecomog begon maandag een offensief tegen de militairen die negen dagen geleden de macht grepen. Nigeria wilde de door de militair Johnny Koroma afgezet te, democratisch gekozen presi dent Kabbah weer in het zadel helpen. De interventie volgde op de mislukte onderhandelingen over een vreedzame oplossing van de crisis tussen de couplei- ders en Britse en Nigeriaanse di plomaten. De strijd heeft inmiddels aan ze ker tachtig burgers het leven ge kost, meldde de staatsradio giste- Bonn (dpa/anp) - De Duitse re opwaardering van de goudresel gas teruggenomen in de ruzie staan. „Een oplossing is alleen mogelijk met steun van de Bundesbank. Gezien het verzet van die bank is in ieder geval dit jaar de her waardering van de baan," aldus een niet nader genoemde bron in de regeringscoalitie. Protesten tegen het voornemen uit de CDU, de regeringspartij van bondskan selier Kohl, hebben de regering ertoe gebracht voorlopig af te zien van de hertaxatie. Eerder op de dag waren Hans Tietmeyer, de president van de Duitse centrale bank, en Duits- lands minister van Financiën, Theo Waigel onverwacht bij el kaar gekomen om te praten over de ruzie die tussen hen was ont staan over de waardering van de Duitse goudvoorraad. Minister Waigel wilde de goud- Jakarta (ap) - Op het Indonesi: dag een gespannen sfeer na c militairen het vuur zullen oper we verkiezingen in de war te s Volgens de krant Suara Pem- oaruan heeft de militaire com mandant van Oost-Java, waarH Madura onder valt, strenge vei-B hgheidsmaatregelen in het voor-B Uitzicht gesteld bij de nieuwe I stemronde, die werd ingestelcB nadat de reguliere parlements-B erkiezingen van afgelopen don-B uerdag waren verstoord. „Ik hetB er gegeven relschoppers teiB Plekke neer te schieten," citeerde B e krant generaal-majoor ImanB uteirno. De regering heeft nieuwe B verkiezingen gelast in 86 stembu-B reaus m Sampang, 700 kilometeiB

de Stem | 1997 | | pagina 4