Vrijspraak in moord kinderarts Rel om Riod-dagboek over Jappenkamp Meer mensen lopen geslachtsziekten op Een snelle tango tussen de treinen Dossiers balpenzaak vernietigd Rechter oordeelt mild in groeihormonenzaak 'Eindelijk gerechtigheid' I )ere|Ud NÜ 10.- KORTING OP ALLE ZIJDEN DAMESBLOUSES AJ DE STEM BINNENLAND A3 Geen rectificatie Consumentenbond in siliconenzaak Politiefunctionarissen negeren uitspraak gerechtshof: Nederlandse vrouw langste van Europa Ex-gevangenen hebben moeite met positief getint beeld OPEN DAG 1 'Criminaliteit regio Rijnmond blijft dalen' JUNI 1997 i i i i i WOENSDAG 4 JUNI 1997 annië en Ierland: loden met zon lal droog. Langs de fan Engeland en nogelijk wat laag- iewolking. Middag- |r van 18 tot 21 gra. Ie Engelse en Schot- Twat lager. Luxemburg: Flinke rioden. Donderdag pag in het zuidwes- i een bui. Middag- ruim boven de 20 Midden-Frankrijk: 1 wat zon soms ook Én. In de vroege iatselijk mist. Don- |het zuiden uit kans veers)bui. Middag- r woensdag rond |donderdag iets ho- rijk: Vooral woens- Vat zon en vrijwel J>g. Geleidelijk van luit meer bewolking soms pittige regen- |buien. Middagtem- ngeveer 25 graden, vat lager. E en toe zon en gere- I regen- of onweers- flagtemperatuur aan graden langs de |t boven de 20 in de en toe zon, maar Ijd tot tijd enkele Ji- en onweersbuien, fperatuur meest tus- 130 graden, donder eer. Eilanden: Naast I aan de noordstran- ienemende kans op of onweersbui. Mid- ktuur rond 24 gra- Ibiza: Geleidelijk Iking en enkele mo- jige regen- of on- Middagtempera- graden, donder- |er. wat zon en droog. in de loop van de It westen uit toene- ■olking gevolgd door In- of onweersbuien, pperatuur tussen 24 en. id en Kreta: Over- 1 overwegend zonnig Veer. Middagtempe- pst tussen 25 en 29 Geleidelijk overal Izon en droog. Mid- atuur oplopend. tussen 24 en 27 gra- Id: Woensdag gelei- Iral vrij zonnig en Iderdag later van het opnieuw wolken en nkele regen- of on- Middagtempera- |i5 graden. Eerst mogelijk nog en kans op een (on- Donderdag meer bger. Middagtempe- lopend tot ongeveer pp donderdag. 11 12 13 14 15 t; 8. smak; 11. Manet; ava; 5. bromtol; 7. con- zijn elfendertigste". ©JFS Amsterdam (anp) - Na min stens tien jaar een constante j daling, is het aantal consulten 0p de polikliniek voor sek sueel overdraagbare aandoe ningen (soa) aanzienlijk ge- stegen. Vergeleken met 1995 bedraagt de stijging zelfs ruim 20 procent. Ook is er er een grote toename van het aantal chlamydiadia- ses bij vrouwen en een stij- i van 76 procent van anorec- tale gonorroe bij homo- en bisek suele mannen. Mogelijk duidt een en ander op een toename van onveilig vrijge drag. Dat staat in het gisteren ge publiceerde jaarverslag over 1996 van de soa-polikliniek van de GG&GD Amsterdam. Prof.dr. R. Coutinho van de GG&GD over de cijfers: „We zijn gewend aan een constante daling in de afgelopen tien jaar. En dan nu ineens een stijging van 20 pro cent. Bovendien zet die toename ook in 1997 door, zo blijkt uit de cijfers." Hoewel er nog onderzoek loopt naar de oorzaken, vreest Coutin ho dat een terugval in onveilig seksueel gedrag de boosdoener is. „Het afschrikwekkende effect van de aids-epidemie lijkt voor bij te zijn. Als dat klopt, als men sen onveiliger gaan vrijen, dan moet je de voorlichting gaan aan pakken. Want die krijgt dan ken nelijk een averechts effect en er ontstaat een verzadigingspunt." Na een jarenlange daling van het aantal consulten op de soa-poli kliniek liet 1995 een lichte groei met 4 procent zien. Maar in 1996 steeg het aantal consulten met minstens 20 procent naar 14.050. Het aantal bezoeken van Neder landse mannen nam toe met 25 procent tot bijna 5570; het aantal Nederlandse vrouwen steeg met 33 procent naar 4660. Ook homo en biseksuele mannen bezochten de kliniek vaker, een toename van 26 procent. Ook het aantal gestelde dia gnoses steeg fors. Het aantal vrouwen met chlamydia nam toe met 44 procent en het aantal mannen met 42 procent, een deel komt mogelijk door verbeterde diagnostiek. Het aantal gevallen van gonorroe steeg slechts licht, maar het aan tal gevallen van anorectale (aan de anus) gonorroe bij homo- en biseksuele mannen steeg opval lend met ruim 76 procent. Bij de ze groep werd ook de diagnose lues drie keer vaker gesteld dan in 1995. Van onze verslaggever Den Bosch - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 145-jarige man uit Den Bosch vrijgesproken van doodslag op de kinderarts Joyce Labruyère uit Hummelo. Elf dagen geleden was nog vijftien jaar gevangenisstraf tegen hem geëist, dezelf- de straf die het hof in Arnhem hem in 1994 oplegde. De Hoge Raad vernietigde het Arnhemse arrest deels en verwees de zaak naar het hof in Den Bosch, dat hem nu heeft vrijge sproken wegens gebrek aan be wijs. Een uur na de uitspraak is i de man in vrijheid gesteld. Hij is bij zijn vader in Megen ingetrok ken. De vermoorde kinderarts Joyce Labruyère was in 1991 op weg naar haar moeder, waar zij nooit is aangekomen. Haar uitgebran- Den Haag (anp) - De Consumen tenbond hoeft niet terug te ko- men op haar uitlatingen over sili- conenborsten. Dat heeft mr. A. van Delden gisteren in kort ge ding bepaald. l Wel gaf de rechtbankpresident in Den Haag de bond een uitbran- j der omdat zij pas vier weken na de dagvaarding liet weten haar opvattingen te nuanceren. Dat was enige dagen voor de behan deling van het geding. I Het geding was aangespannen I door het Bredase bedrijf Inamed bv, de Europese marktleider in de j vervaardiging van siliconenbor- sten. In een uitzending van het televisieprogramma Netwerk had een woordvoerster van de Consu mentenbond gezegd dat er in de Verenigde Staten een verbod be staat op het implanteren van sili- conen en dat er voldoende bewijs is dat dergelijke borstprothesen leiden tot gezondheidsklachten. In het juninummer van de Consu mentengids heeft de bond haar uitlatingen sterk genuanceerd. Dat vond Van Delden een toerei kende rectificatie. de auto werd teruggevonden in Ooy bij Nijmegen. Het ontklede lichaam van de vrouw is later in de Maas bij Megen aangetroffen. Aan een bevriende crimineel zou de nu vrijgesproken man hebben verteld dat hij de kinderarts had gedood. Mede op grond van de getuigenis van deze man werd hij eerder veroordeeld. Het hof vindt dat voor de verde diging het inzetten van een ano nieme getuige niet voldoende is gecompenseerd. Volgens de re gels van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens is het proces daarmee niet eerlijk ge weest, aldus het hof dat de be trouwbaarheid van de getuige niet voldoende heeft kunnen toetsen. Ook de overige bewijs middelen zijn onvoldoende om tot een veroordeling te leiden. In cassatie bepaalde de Hoge Raad dat er smetten kleefden aan de wijze waarop de getuige ano niem was gehoord, omdat" hij be dreigd zou zijn. Procureur-gene raal mr. A. Franken vond dat met nieuwe verhoren van de anony mus deze fout was 'gerepareerd'. Zij meende dat er voldoende be wijs was voor doodslag. De Bos schenaar is eerder al verschillen de keren veroordeeld geweest voor vermogensdelicten. Hij had nog een oude straf te gaan van drie jaar voor een overval op het postkantoor in Reek. Die straf is nu verrekend met de Labruyère- zaak. Aangezien hij bijna vier jaar in voorarrest heeft gezeten zal er een schadeclaim worden ingediend van 330 dagen a 150 gulden per dag. Advocaat mr. G. Knoops was zeer ingenomen met de uitspraak. „Eindelijk gerechtigheid, mijn cliënt heeft geen eerlijk proces gehad, omdat die anonieme ge tuige is opgevoerd." Leiderdorp (anp) - Een chef van de Criminele Inlichtin gen Dienst (CID) heeft in op dracht van het hoofd recher che van (Je politie Holland^ Midden ten onrechte tweè CID-dossiers over de beken de Leidse balpenzaak vernie tigd. Over het laten verdwij nen van de stukken had de CID-chef overleg gevoerd met de CID-officier van jus titie van het parket Den Haag. Het drietal ging daarmee be wust in tegen de beslissing van het gerechtshof in Den Haag. Dat had bepaald dat de korps beheerder van Hollands Midden de rechtbank in Den Haag inza ge moest geven in de gevraagde stukken. De betrokkenen beslo ten de omstreden stukken te vernietigen om de vertrouwe lijkheid van de informant niet te schenden. Het hoofd van de korpsrecher che is met ingang van gisteren ontheven uit zijn functie. De chef van de CID mag zich niet meer inlaten met het onderzoek naar de balpenzaak. In afwach ting van de resultaten van het onderzoek is ook de CID-officier van justitie op nonactief gesteld. In september 1995 werd de bal penzaak opnieuw geopend. Jus titie verdacht toen de 27-jarige R.T. ervan dat hij op 25 mei 1991 zijn 53-jarige moeder zou hebben vermoord door haar met een kruisboog een balpen in het oog te schieten. Aanvankelijk was er geen verdachte. Dat ver anderde toen T. onder hypnose aan zijn therapeute (de kroonge tuige in de zaak) verklaarde dat hij het had gedaan. Uiteindelijk sprak het hof in Den Haag hem vrij wegens gebrek aan bewijs. Civiele procedure Eind 1994 zijn de kinderen van de overledene een civiele proce dure gestart op basis van de Wet Politieregisters om inzage in de stukken te krijgen. De korpsbe heerder van Hollands Midden, burgemeester C. Goekoop van Leiden, had die inzage aanvan kelijk geweigerd. Hij wilde deze zaak uiteindelijk tot aan de Ho ge Raad uitprocederen om juris prudentie te krijgen ovèr de be scherming van informanten. De betrokken opsporingsambtena ren wilden in tegenstelling tot Goekoop ook aan de rechtbank geen inzage geven. Het vernietigen van de dossiers is volgens de politie in strijd met expliciete procedure-afspraken binnen het betrokken regio korps en het Openbaar Ministe rie Den Haag. Overigens kan één exemplaar vrijwel volledig worden her steld. Over het tweede dossier is een 'goede indruk' van de oor spronkelijke inhoud. Minister Sorgdrager heeft de Tweede Kamer inmiddels per brief geïnformeerd over het 'zeer ernstige incident'. Na de afronding van het onderzoek van de rijksrecherche zal ze de Kamer haar maatregelen be kendmaken. Brussel (anp) - De Neder landse vrouw is gemiddeld 4,4 centimeter langer dan de doorsnee Europese vrouw. Dat blijkt uit een rapport van de Europese Commissie over de gezondheid van vrouwen in de Europese Unie. De volwassen Nederlandse vrouw meet gemiddeld 167,9 centimeter. De gemiddelde Europese vrouw is slechts 163,5 centimeter hoog. De Deense vrouw is met 166,3 centimeter nummer twee in de EU. Vrouwen in Portugal zijn met gemiddeld 159,6 cen timeter het kleinst. Bijna 70 procent van de Ne derlandse vrouwen heeft een normaal gewicht; in Frank rijk weegt bijna een kwart van de vrouwen minder dan goed voor hen is terwijl in Griekenland een derde van de vrouwen te dik is. (ADVERTENTIES) 'Seejiff 's>|U!| puei&z 'sw'l De Japanse versie van j het boek is nog lang niet uit, maar nu al omstre den. De samenstelling van het manuscript met dagboekfragmenten over Kampili, het interne ringskamp in de periode 42-'45 voor vrouwen op Celebes in het voormalig Nederlands-Indiëheeft I flinke beroering veroor zaakt in de kringen van J ex-gevangenen van Jap penkampen. D°or Paul Bolwerk he onrust is ontstaan door het uitlekken van passages uit het door het Japanse Fonds voor Vre- I ae en Vriendschap gesubsidieer de boek over het leven van zes I Seïnterneerden in Kampili. Die [Passages maken duidelijk dat in T^t boek niet alleen een schets tyordt gegeven van de wandaden, i °°k van de goede kanten j van het bewind in het kamp on der leiding van kampcomman dant sergeant Tadasji Jamadji. dat heeft ontsteltenis gewekt 0 een aantal ex-gevangenen. 'Te eenzijdig' he commotie is nog toegenomen a het zeer recente besluit van de "Verzetsstrijdster uit voorma- dg Nederlands-Indië, Bep Sten- §f, om op te stappen uit de Ad viescommissie Dagboeken Pro- I van het Rijksinstituut voor Dr. L. de Jong. fotoarchief de stem Oorlogsdocumentatie, dat de uit gave verzorgt. De afgevaardigde van de Natio nale Federatieve Raad Voormalig Verzet Nederland afdeling Oost- Azië weigert mee te werken aan de totstandkoming van een ma nuscript, waarin een 'te eenzij dig' beeld zou worden gegeven van het leven in het internerings kamp, ongeveer 25 kilometer ten zuiden van Makassar op het ei land Sulawesi, het voormalige Celebes. De voormalig Riod-directeur, dr. L. de Jong, beschrijft in zijn stan daardwerk Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog (Nederlands-Indië) Kampili als 'een uitzondering, niet alleen in Indië, maar ook op Celebes'. Van de bijna 1700 in het kamp opgenomen vrouwen en kinderen stierven, de slachtoffers van twee luchtaanvallen niet meegeteld, in de ruim twee jaar dat het kamp bestond, 28 personen. Dat is ruim anderhalf procent van de kamp bevolking. Dit naar verhouding lage percentage slachtoffers heeft, aldus historicus De Jong, vooral te maken met de invloed van kampcommandant Jamadji, 'een correct optredende Japan ner'. Deze kampcommandant heeft er bijvoorbeeld persoonlijk voor gezorgd dat geen meisjes zijn afgevoerd om dienst te doen als prostituée ('troostmeisje') voor Japanse officieren. Avontuur Barnevelder L. Zinn herinnert zich evenwel dat hij met zijn drie broers en moeder geenszins heeft genoten van de gevangenschap in Kampili. „Het was misschien, vergeleken met andere kampen op Java, een van de 'betere' kam pen, toch was het een interne ringskamp waar veel babies en peuters de oorlog niet hebben overleefd en waar vooral oudere jongens en de vrouwen een ver schrikkelijke tijd hebben doorge maakt." „Voor jongere kinderen kan een volkomen ander beeld van de kamptijd bestaan, omdat ze nog niet hoefden te wekken, nog kon den spelen en niet naar school hoefden. En dus was alles voor hen misschien een groot avon tuur. Zo kan ik mij voorstellen dat dan een beeld van een lang durige picknick (een voorbeeld van persoonlijke belevenis) ont staat, vooral bij de al wat oudere meisjes," aldus Zinn. Oud-verzetsstrijdster Stenger vindt dat met de schets van dag boekfragmenten over Kampili onrecht wordt gedaan aan de overige slachtoffers van de jap penkampen, waarin over het al gemeen een nietsontziend schrik bewind werd gevoerd. Van de ruim 120.000 gevangenen zou één op de vijf tijdens gevangenschap in Nederlands-Indië zijn overle den. Objectief beeld Het vertrek van Stenger uit de adviescommissie van het Riod is volgende week onderwerp van gesprek in het adviesorgaan, waarin onder andere Indisch Platform, de Stichting Japanse Ereschulden, de Stichting Tong Tong en de Japanse wetenschap per Osamu Namba zitten. De commissie heeft ook intern uit voerig gediscussieerd over de sa menstelling van het manuscript. „Ook wij willen voorkomen dat bij het grote publiek in Japan het beeld kan postvatten dat het alle maal wel meeviel in de Jappen kampen. Die indruk moet, hoe dan ook worden voorkomen. In beginsel willen we een objectief beeld geven van het leven in de kampen," aldus voorzitter R. Boekholt van het Indisch Plat form en lid van de Riod-advies- groep. Daarom wordt elk manuscript voorzien van een toelichting, waarin een korte schets wordt gegeven van de gevolgen van de Japanse bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog in Zuid- Oost Azië, in het bijzonder Ne derlands-Indië. Elk manuscript is een samenvatting van delen uit authentieke dagboeken, waarin een aantal thema's - zoals voed selvoorziening, medische behan deling, gruweldaden en geestelijk leven - is verwerkt. De opgete kende herinneringen zijn be stemd voor Japanse wetenschap pers, maar ook voor het grote pu bliek. De voorzitter van de adviesgroep, dr. E. Touwen van het Riod, be grijpt de gevoeligheid van het on derwerp en is zeker bereid de pu blicatie van het manuscript over Kampili te heroverwegen. Het manuscript is in haar visie een weergave van zes persoonlijke getuigenissen opgetekend tijdens het kampleven. Niets meer en niets minder. „Ervaringen van andere kampbewoners hoeven niet overeen te stemmen met de belevenissen van de dagboek schrijvers. Een vergelijking valt pas te maken, wanneer dagboe ken over andere kampen in een manuscript zijn verwerkt," aldus Touwen. Het Japanse Fonds voor Vrede en Vriendschap heeft voor een pe riode van vijf jaar jaarlijks 1,1 miljoen gulden beschikbaar ge steld voor historisch onderzoek naar de vierhonderd jaar oude Nederlands-Japanse betrekkin gen en de vertaling van dagboe ken uit de kampen. Luzac College Zaterdag 7 juni 14.00-17.00 Luzac College Sittard Dominicanenwal 1 Luzac College Rotterdam Van Vollenhovenstraat 10 Luzac College Breda Parkstraat 12-14 Land. secretariaat (070) 350 84 55 J/ V? De komkommers zijn vroeg dit jaar en groeien dit keer aan de berenklauw. Er is zowaar sprake van een lichte berenklauw-hysterie, met name rond scholen. Eén kind (1) is inmiddels al door een berenklauw ernstig ver brand. Gegevens over de aanwezigheid van de eikenprocessie- rups op de berenklauw zijn nog niet beschikbaar, maar mochten er van die rupsen op die planten gevonden wor den, ook al is het door toedoen van kwajongens, dan krijgt heel Nederland deze zomer het advies binnen te blijven. Terwijl het buiten al veel minder leuk is dan vroeger. Dat komt door die UV-berichten. Niemand begrijpt er echt het fijne van, maar zoals het Nederlanders be taamt, praten we erover alsof we er volop verstand van hebben. Je hoeft tegenwoordig in gezelschap maar even in het zonnetje te zitten of er is wel iemand die de UV-factor voor die dag noemt, waarna de lol er meteen van af is. Terwijl het met die UV-factor natuurlijk net zo is als met het gewone weer; de gezamenlijke Nederlandse weermannen en weervrouwen zitten er ook bij deze voorspellingen permanent naast. Trouwens, heeft iemand al eens gedacht aan een moge lijk oorzakelijk verband tussen Paars en ultraviolet? MERIJN Van onze verslaggever Breda - De rechtbank in Breda heeft gisteren drie mannen ver oordeeld tot aanzienlijk lagere straffen dan de officier van jus titie veertien dagen geleden eiste vanwege hun betrokkenheid bij een handel in illegale diergeneesmiddelen en -groeibevor deraars. Tegen alle drie de mannen was drie jaar geëist, alsme de aanzienlijke boetes. Tussen de stoptreinen door dansen acht professionele en twintig amateur-paren de sterren van de hemel in het Leidse centraal station. Leiden is dit jaar cultuurstad van Zuidholland en organiseert daarom diverse culturele activiteiten. fotowfa G.M. uit Sprang-Capelie werd veroordeeld tot 18 maanden en 13 dagen. De geëiste boete van 18.000 gulden keerde niet terug in het vonnis. G.H. uit Heijnin- gen kreeg een gevangenisstraf opgelegd van 8 maanden plus 22 keer 13 dagen, wat neerkomt op nog eens ruim negen maanden. De rechtbank nam de eis voor een boete van 132.000 gulden niet over. R. ter S. uit Dordrecht werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 34 keer 13 dagen, wat neer komt op'bijna 15 maanden.'Te gen hem was een boete geëist van 204.000 gulden, maar ook die keerde in het vonnis niet te rug. Alle drie waren aangeklaagd voor deelname op een criminele organisatie die tot doel had het plegen van valsheid in geschrif te. Die aanklacht werd verwor pen. Rechtbankpresident mr. F. van den Empel: „Valsheid in ge schrifte was geen doel, doch slechts een middel om groeibe vorderaars en illegale dierge neesmiddelen te verkopen." M. kreeg de 18 maanden voor het plegen van valsheid in geschrifte en dertien dagen voor het voor handen hebben van een illegaal diergeneesmiddel. Ter S. dankt zijn veroordeling tot 34 keer 13 dagen cel aan het feit dat bij hem 34 verschillende illegale diergeneesmiddelen zijn gevon den. Zoals bij H. 22 middelen werden gevonden, hetgeen leid de tot de veroordeling van 22 maal 13 dagen. De acht maanden die H. kreeg, dankt hij aan het feit dat hij 'een onmisbare scha kel' was tussen M. en Ter S. enerzijds en de boeren die de middelen kochten anderzijds. Opmerkelijk was ook dat de rechtbank in zijn vonnis tot ui ting bracht dat het drietal 'zich geen rekenschap heeft gegeven van de mogelijke gevolgen van hun handelen voor de volksge zondheid'. In de vervolging van de handel in groei-hormonen en aanverwante artikelen heeft het parket in Breda het element volksgezondheid al geruime tijd geleden laten varen. Opgeroepen als getuige geven deskundigen voor de rechtbank volstrekt te genstrijdige verklaringen over de mogelijke schadelijkheid voor de volksgezondheid van de ille gale groei-bevorderaars. Direct na de zitting kondigde raadsman M. Buntsma namens M. aan in hoger beroep te gaan tegen de straf: „Hij krijgt 18 maanden" cël voor" in totaal 13 vervalste facturen die samen een bedrag behelzen van 8000 gul den. Dat' kan toch niet?" De an dere veroordeelden nemen een eventueel hoger beroep in over weging. Hun raadslieden waren gistermiddag niet bij het vonnis aanwezig. Rotterdam (anp) - De criminali teit in de regio Rijnmond blijft dalen. Dat concludeert de politie Rotterdam-Rijnmond op basis van het aantal aangiften in 1996. Vorig jaar is 87.000 keer aangif te gedaan tegen 101.000 in 1995. De daling betreft vooral woning inbraken, diefstal van en uit au to's en vandalisme. Volgens de politie blijkt ook uit peilingen dat inwoners zich het afgelopen jaar veiliger zijn gaan voelen. De geweldscriminaliteit is in 1996 afgenomen, maar minder dan werd gehoopt. Daarentegen is het aantal gewelddadige over vallen en straatroven in de regio Rotterdam-Rijnmond het afge lopen jaar weer gestegen. Uit on derzoek van het Roof Coördina tie Team blijkt dat 40 procent van de daders van straatroven nog op school zit.

de Stem | 1997 | | pagina 3