ns op anker dieet derzoek ese voet In juli begint programma met veel bezoeken aan rode planeet E2 eld Nederlanders behoeden Przwalskipaard voor uitsterven in Mongolië Wetenschaps- en technologiecentrum newMetropolis in Amsterdam geopend lijk bepaald DE STEM LIJF LEVEN E3 Gast Wachttijden Wolven Nationale symbool Projecten JUNI 1997 ief gedrag bij kinde and werken. ar geweld op tv werkt en agressief gedrag in mdat ze vaak zien dat nend is (de sterkste leren ze via tv aller- van geweld kennen, oorheen nog niet bij tilgestaan. Kinderen oor tv-geweld dus op le ideeën gebracht, it het onderzoek geble- "inderen door het veel- ien van geweld hun remmingen voor gedrag verliezen. En het vooral over de re- ildere vormen van gedrag, zoals pesten, "echten en slaan, ouders spelen een be- rol, omdat hun reac- het getoonde geweld gevend kan zijn. Als ze ee gaan zitten vechten un kinderen laten mer- ze al dat geweld prach- n, dan is de kans groot kinderen opgroeien tot iende, gevoelsarme bazen, zonder enige En dat is nog niet alles: is ook nog aanwezig bij onzekere en labiele n) dat het zien van ge- aanleiding geeft tot erries, angsten en oornissen. n genoeg dus om einde- ar eens een punt te zet ter deze al zo lang lo- discussie. Kinderen gewoon niet kijken gressieve en/of geweld films en tv-series: ze en zeker niet beter van, maar slechter. mensen', zoals ze werden hreven, kregen er 1318 kan- Zij werden vergeleken met nde' tegenvoeters, et bloedonderzoek bleek dat annen met een hoog beta-ea rn gehalte in hun bloed het beschermd waren tegen er. Alle mannen met kanker, alleen aan de prostaat, had een laag gehalte beta-ea rn Maar mensen die dage voldoende groente en fruit en daarnaast ook nog beta- teen bijslikten, liepen weer verhoogd risico. „Daaruit je concluderen dat beta-ca- en alleen geen bescherming t," aldus onderzoeker dr. M. pfer uit Boston. „Er zijn r voedingstoffen bij betrok- En, zei hij 'ik zal zelf g« teen-suplementen slikken.' Zweeds onderzoeksteam at op het punt' om het r prostaatkanker te ontdek- meldden zij. De Zweden zijn an overtuigd dat ze het juiste omosoom en de exacte locatie dit stukje erfelijk materiaal ben gevonden dat verant- ordelijk is voor ongeveer tien cent van alle prostaatkankers, ien dat gen is gelokaliseerd achten zij dat daarmee man- kunnen worden gescreend op risico dat ze lopen de ziekte te twikkelen. Mogelijk kan een richt dieet-advies, of verder in toekomst gentherapie, helpen ziekte te voorkomen. d verschaffen over platvoet, hol- wil binnen een jaar 100.000 paar den analyseren. Buim driehon- aan deze epidemiologische stu- e Europese week van de voet, wil kaart brengen. De Nederlandse vast 5000 paar voeten. Volgend onder handen. uniek," zegt prof. dr. P. van n voorzitter van het Nations ns de neiging voetproblemen of pijn van ondervinden." Van de 'ngen nogal wat schimmels aa» n schimmeltje is zo opgelopen- W el sterk in opmars is." Het dB" end schoeisel draagt volgens "f Of de Europese voeten veel ver- waar veel op blote voeten word ap de loer," veronderstelt Van zich schamen voor hun voet- zo groot dat ze er zelf niet teg im is makkelijk te verhullen dof i i i i i WOENSDAG 4 JUNI 1997 Aarde richt blik op Mars poor Ronald de Lange Begin juli landt, als het alle maal goed gaat, het eerste aardse ruimteschip sinds 1976 op Mars. Tot in 2005 zullen minimaal zes andere volgen. Over zo'n tien jaar kunnen misschien mensen naar de ro de planeet. Na de vorig jaar ontdekte moleculen en fossie len van bacteriën in een Mars- meteoriet, wil de wetenschap nu wel eens definitief weten of erop Mars leven is of was. Er zijn op het ogenblik twee Ame rikaanse ruimtesondes op weg naar Mars: Pathfinder en Global Surveyor. Pathfinder werd gelan ceerd op 4 december 1996 en zal er volgens plan op vrijdag 4 juli 1997 landen, op Amerika's Onafhanke lijkheidsdag. De Global Surveyor is de ruimte ingeschoten op 7 november 1996 en komt in september 1997 in een baan rond Mars. De eerste gaat onder andere bodemonderzoek doen, de Global Surveyor zal vooral metingen verrichten en fo to's maken. Door een sneller tra ject haalde de Pathfinder in de nacht van zaterdag 15 maart 1997 de Global Surveyor in. Er was nog een derde ruimtevaar tuig onderweg naar de zusterpla- neet van de aarde: de Russische Mars 96. Enkele uren na de lance ring vanaf de basis Baikonur op 16 december 1996 sloeg deze ech ter te pletter in Zuid-Amerika. Er was iets misgegaan bij het ontste ken van de vierde trap van de Pro- ton-draagraket. Landingsplaats van de Mars Pathfinder is een rotsachtige vlakte genaamd Ares Vallis, zo meldt het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart Nasa. Pathfin der fungeert onder andere als transportschip. Aan boord is de Sojourner (zoiets als 'tijdelijke gast'). Dat is een op afstand en per computer bestuurd wagentje van (in uitgeklapte toestand) 65 centi meter lang, 48 centimeter breed en dertig centimeter hoog. Het wagentje weegt circa tien ki logram en is uitgerust met came ra's, meetapparatuur en enkele technologische experimenten. Het zal minimaal zeven dagen over het Mars-oppervlak rijden, met een tijdvertraging tussen zes en 41 mi- »Mars zoals de Viking-ruimtevaartuigen deze planeet zagen in 1980. foto nasa De lander Mars Pathfinder en de landrover Sojourner (voorgrond) op Mars, juli 1997. tekening nasa nuten bestuurd vanaf de aarde, maanden aan en gaat dan in een doorgifte-station voor gegevens De lander verricht ook tal van me- twee uur durende baan rond Mars van andere Mars-bezoekers, tingen en zorgt voor de communi- draaien. Gedurende minimaal één Want een serie Mars-landers catie met de aarde. Mars-jaar (ongeveer twee aardse volgt. Gedurende tien jaren staan Ruimteschip Mars Global Sur- jaren) zal het schip foto's maken, diverse reizen naar de rode zuster- veyor komt na een reis van tien Daarna zal het gaan fungeren als planeet op het programma. Steeds om de circa 26 maanden zal een nieuwe missie vertrekken, meestal bestaande uit twee ruimtevaartui gen. Die periode heeft te maken met de meest gunstige stand van Mars. Het gaat hierbij om internationale samenwerking. Japan zendt in au gustus 1998 een ruimtesonde voor onderzoek van de Mars-atmo sfeer. In januari 1999 vertrekt het duo Mars Surveyor 98 Orbiter en Mars Surveyor 98 Lander. In maart/april 2001 vertrekken op nieuw een orbiter en een lander en gaat mogelijk een Ameri kaans/Russisch schip op weg. In 2003 of 2005 wil Nasa een ruimte vaartuig sturen dat stenen en grond terugbrengt naar de aarde. Reden voor de grote belangstel ling voor Mars is dat deze planeet in haar begintijd veel leek op zoals de aarde er in het begin uitzag, al dus een woordvoerder van Nasa. Bovendien lijkt deze planeet heel geschikt voor een langdurig ver blijf van mensen. Alle ingrediënten om er te leven zijn aanwezig, zoals een atmosfeer en grote hoeveelheden water on der het oppervlak. Al in november 1962 ging het eerste ruimtevaar tuig naar Mars: de Russische Mars-1. Het contact met dat schip ging echter voortijdig verloren. De Amerikaanse Mariner-4 stuurde in juli 1965 de eerste 21 foto's van Mars naar de aarde. De Russische Mars-6 en Mars-7 waren in maart 1974 de eerste die op de rode pla neet landden. De meeste informatie tot nu toe is verkregen van de Amerikaanse Viking-1 en Viking-2, gelanceerd in 1975. Beide bestonden uit een orbiter en een lander. Gezamen lijk maakten ze in totaal meer dan 50.000 foto's. Russische en Ameri kaanse Mars-vaarders daarna (Phobos-1 en Phobos-2 in 1989, Mars Orbiter in 1992) mislukten door het verloren gaan van de ver bindingen. Het zoeken naar leven op een an dere planeet is eveneens een be langrijke drijfveer voor de Mars missies, hoewel groene Marsman netjes er niet zullen worden aan getroffen. De Viking-landingen hebben geen bewijs geleverd voor het voorko men van leven op de landings plaatsen. In de voorbije twintig jaar zijn echter grote wetenschap pelijke ontwikkelingen doorge maakt in onder meer de celbiolo gie en de geologie. Meetappara tuur is zeer sterk verbeterd. De vondst van mogelijk leven in de Mars-meteoriet heeft het vuurtje nog eens aangewakkerd. De ver wachtingen zijn daarom hoogge spannen. Verboden af te blijven! Koningin Beatrix zette gisteren newMetropolis in beweging. Het nieuwe wetenschaps- en technologie centrum van Amsterdam wil van de doorsnee-be zoeker, een gebruiker maken. Interactief is het sleu telwoord in het groen-koperen gevaarte dat boven ie IJ-tunnel hangt, want al doende leer je meer. Poor Marije Randewiik de de Nieuwsgierige Amsterdammers, leergierige kinderen en geïnte resseerde toeristen kunnen nieuwste aanwinst van hoofdstad vandaag eindelijk binnen bewonderen. Gis termiddag zette koningin Bea trix het science and technology eenter newMetropolis in Am sterdam voorgoed in beweging. Al twee jaar hangt het majestu euze gebouw uitnodigend boven net kabbelende water van het IJ- Het is het spiegelbeeld van ne grondvesten waarop het ge bouw rust, de IJ-tunnel. Daar mee vergde de beroemde Itali aanse architect Renzo Piano niet alleen het uiterste van zijn eigen talent, maar ook van de aannemers, loodgieters, metse laars en timmerlui. Zelfs de 'lauwe bocht die de tunnel Maakt, is in het onconventione el gebouw verwerkt. Dat new- letropolis door de vormgeving 'an Piano op de boeg van een reusachtig schip lijkt, is in het istorische, maritieme hart Amsterdam evenmin toeval i van INFORMATIE Me nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar: 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. "et adres daarvoor is: OeStem, redactie Lijf Leven, postbus 3229,4800 MB Breda, mdredactie: René van der Velden. Het wetenschaps- en. technolo giecentrum moet dit ingeslapen en weinig bruisende deel van de metropool nieuw leven inbla zen. newMetropolis is het eerste deel van de opknapbeurt. Het scheepvaartmuseum was er al langer, de openbare bibliotheek verhuist op korte termijn ook naar de IJ-oevers. In 1986 kreeg het Amsterdamse stadsbestuur de steun van de Tweede Kamer, die het belang van één nationaal publiekscentrum voor weten schap en technologie groot achtte. Piano hoefde bij zijn ontwerp daardoor niet op een dubbeltje te kijken. De totale kosten kwa men uiteindelijk uit op tachtig miljoen gulden. Pronkstuk van het schip is het schuin aflopende dak, dat ook zonder entreekaartje vanaf de Oosterdokkade toegankelijk is. Het belangrijkste 'plein' van newMetropolis biedt op dertig meter hoogte een prachtig uit zicht over de hoofdstad. Het moet dezelfde aantrekkings kracht krijgen als het plein rond het Centre Pompidou in Parijs, niet toevallig eveneens een ontwerp van Piano. Een ontmoetingsplaats, waar toneel, opera en balletvoorstellingen elkaar afwisselen. De term wetenschapsmuseum wordt door woordvoerder Van Bergen angstvallig vermeden. De huisregel van het groene schip luidt immers 'verboden af te blijven' en niet zoals in een doorsnee-museum 'verboden aan te komen'. Het groen-koperen newMetropolis volgt de curve van de IJ-tunnel. De bezoeker moet gebruiker worden. Bovendien is newMe tropolis ook geen verzameling oude en nog oudere botten of technische snufjes van de laat ste decennia. Alleen op knoppen drukken en aan hendels trekken om compu ters vervolgens het werk te la ten doen, was eveneens te pas sief. Interactief is het sleutel woord in Amsterdam, want al doende leer je meer. „Hier creëren de bezoekers hun eigen beleving. De mens staat centraal. Wat er gebeurt, hangt volledig van de deelnemer zelf af,'piet van de computer," ver telt Van Bergen. De reclameslo gan luidt niet voor niets: new Metropolis, de wereld waarin je zelf het grootste wonder bent. Een wereld waarin je in de huid van verschillende personen kan kruipen. Kapitein van een olie tanker, die door een storm in tweeën breekt. Hoe speel je daarop in? Hoe bescherm je het milieu? Als rechercheur De Cock in het laboratorium een moord oplossen. Het slachtoffer is een plant. „We willen het al lemaal niet al te luguber ma ken," bekent Van Bergen. Maar voor wie dat al te onsmakelijk vindt: een monster van eigen tuinaarde onderzoeken met we tenschappelijke apparatuur kan ook. Op de verdieping 'financiële transacties' moet je als beurs handelaar inspelen op een aard beving in Japan. Reageer je niet alert, voel je dat onmiddellijk in je portemonnee. Op je entreebe wijs 22,50 voor volwassenen), waarmee je speelt, zit namelijk een magneetkaart met een startkapitaal van 50.000 eenhe den. Ben je wat minder avontuurlijk, kun je ook via doodnormale handarbeid, zoals het aan draaien van een wiel, je reke- Honderd kilometer ten zuidwesten van de Mongool se hoofdstad Ulan Bator, in het natuurreservaat Hustain Nuruu ('Berkenberg') behoeden vijf Neder landse wetenschappers onder barre omstandighe den het Przwalskipaard voor uitsterven. Het Przwalskipaard is een voorouder van het huidige huis-, tuin- en keukenpaard, en is verwant met de zebra. Kenmerken: een ontembaar karakter, een groter hoofd, borstelige manen, een lichtbruine vacht met een witte buik. ning spekken. De 'bank' regis treert en waardeert de inspan ningen van alle deelnemers. Na twintig minuten spelen volgt een verplichte rust. „Zo komen alle bezoekers aan de beurt," zegt de pr-manager. Publieksbegeleiders en acteurs, de zogenaamde newMetropolis- hosts, houden de hele dag een oogje in het zeil. De acteurs spelen daarnaast da gelijks in op de actualiteit en moeten daarmee afrekenen met het vooroordeel dat wetenschap saai is. „Het zijn pop-up artiesten," vertelt Van Bergen. „Zo verzin nen zij bijvoorbeeld acts rond de varkenspest." Wat de bezoe ker precies moet verwachten, weet Van Bergen ook niet. Om de kosten te dekken en om het majestueuze schip enig aan zien als massamedium te ver schaffen zijn er op jaarbasis 350.000 betalende bezoekers nodig. De capaciteit van het gebouw ligt op 2500 per dag. Meer be zoekers tegelijk binnenlaten is niet verantwoord, omdat anders de 200 aanwezige spelen te lang in gebruik zouden zijn en de wachttijden daarmee oneindig. „En daar betaalt niemand een duur kaartje voor, natuurlijk." Niettemin zijn de verwachtin gen in Amsterdam hoog gespan nen. De architect heeft zijn gedach ten al eens over een uitbreiding laten gaan. Het kabbelende water in de di recte omgeving van newMetro polis zou hem daarbij wat hoofdbrekens kunnen bezorgen, maar voor een wetenschaps- en technologiecentrum mogen die problemen niet onoverkomelijk zijn. „Het wordt hier hooguit min vijfendertig, dus het valt nog mee als je het vergelijkt met Si berische toestanden. Maar ik heb vaak meegemaakt dat mijn contactlenzen waren ingevroren in een blokje ijs als je 's morgens wakker wordt." Wildbioloog Hans Hovens, afkomstig uit Zet ten, woont al een half jaar met zijn vrouw, Grietje ('da's geen grapje') in een Mongoolse tent, een Ger. Maar anders dan in het sprookje valt er niet veel te knibbelen. „Het eten is een redelijk groot probleem," vertelt Hans. „Het is veel (schapen)vlees wat men hier eet, en ook heel veel vet. We heb ben nou sinds kort besloten om heel positief over het eten te pra ten. Dus we benadrukken hoe lekker we het vinden. Maar ja, het komt gewoon vaker voor dat je geen hap door de keel krijgt." Grietje, die zestien jaar vegeta riër is geweest, kreeg als enige van de vijf Nederlanders spoel en lintwormen ('gebrek aan weerstand,' volgens Hans), en zag zich gedwongen haar eetge woontes te veranderen. Behalve de tent van Hans en Grietje zijn er in het natuurre servaat nog twee andere gers ('Yurts' in het Russisch) die be woond worden door projectlei der Jan K. Vegter en zijn vrouw, de verpleegkundige Truus, uit Apeldoorn, en de Arnhemse ve- getatiebioloog John de Mey. De vijf Nederlanders maken deel uit van een dubbelproject waar bij het ecosysteem van een ge bied van zo'n 50.000 hectare wordt bestudeerd. De tweede poot van het project wordt ge vormd door het her-introduce ren van Przwalskipaarden. Hustain Nuruu, het gebied waar de Nederlanders zitten, vormt een van de 35 natuurreservaten die Mongolië rijk is. Er zijn maar liefst 280 verschillende plant soorten en tientallen diersoorten waargenomen. In de twee ver diepingen tellende kantoor- en onderzoeksruimte van het reser vaat toont bioloog Hans vol trots foto's van een nest spelende wol ven; de propaganda-ger van het kamp bevat foto's van haviken, kleurrijke bloemen, en natuur lijk het Przwalskipaard, of de Tachi, zoals de Mongolen het dier noemen en kaarten van de homerange, het graasgebied van de paarden. „In het midden van deze eeuw waren de Tachi's helemaal uit gestorven in Mongolië door overbegrazing. En door de jacht die erop werd gemaakt door op paardenvlees beluste Kozak ken," aldus Sukh, de beheerder van de propaganda-ger. In de rest van de wereld waren er nog maar dertien exemplaren over. Maar dankzij reizigers en avon turiers belandden enkele van de ze paarden in Westerse dieren tuinen. In Nederland werd in 1970 de Stichting tot Behoud van het Przwalskipaard in het leven geroepen en een aantal se- mi-reservaten werd opgericht in Nederland Goudplaat in Zee land, Natuurpark Lelystad en de Ooypolder in Gelderland) en een in het Duitse Meppen. Doel was de paarden ooit weer terug te brengen naar hun moederland. Uiteindelijk vond in 1992 het eerste transport plaats vanuit Nederland. Volgens dr. Peren- lein Galragchaa, directeur van het Przwalskipaarden-herintro- ductiecentrum in Hustain Nuruu hadden de paarden weinig aan passingsproblemen ondanks het verschil in klimaat: „We hebben ze geen aanvullend voedsel hoe ven te geven ondanks de strenge winters." Op dit moment zijn er zestig paarden in Hustain Nuruu. Vol gens Sukh, de pr-man van het project, voelen de paarden zich prima in Mongolië. „Er is er niet een van de kou gestorven. Inte gendeel, sinds het project van start ging werden zeventien veu lens in Mongolië geboren." Truus, de vrouw van projectma nager Jan Vegter, serveert koffie met gehakttaartjes in hun ger. Voor de gelegenheid hebben alle vijf Nederlanders zich verza meld: Jans vrouw, de bioloog Jan de Mey, en Hans en Grietje. Volgens Jan Vegter reageren de Mongoolse herders goed op het paardenproject en zijn ze niet boos dat ze een hoop weidegrond voor hun vee kwijtraakten. „Een van de grote voordelen is dat de Mongolen een paardenvolk pur- sang zijn. Vanaf de tijd van Dzengis Khan is het paard altijd en nog steeds een belangrijk middel van bestaan en vervoer geweest in Mongolië," aldus Vegter. „De Mongolen begrijpen erg goed dat de Przwalski de voor ouder is van hun gedomesticeer de paarden, en dat dat toch het nationale symbool is. Ze zijn er erg trots op." Het paardenproject wordt gefi- nanierd door de Stichting tot Behoud van het Przwalskipaard in Rotterdam vanuit eigen mid delen, voornamelijk opgericht door donateurs, maar ook onder steund door de Stichting Doen, onderdeel van de Postcodeloterij die een groot gedeelte van de transportkosten voor de paarden (120.000 gulden per transport) voor zijn rekening neemt. Het biodiversiteitsproject, het opzetten van het natuurreser vaat, wordt betaald door de Ne derlandse regering. Het is de be doeling dat het project nog vier jaar doorgaat; daarna moet Mongolië het beheer en de finan ciering overnemen. De Nederlandse regering is op dit moment bezig, samen met het United Nations Development Fund een trustfund op te zetten. Als reclame, en om goodwill te kweken bij de lokale bevolking worden er dit jaar ook enkele projecten gestart: een waarbij arme vrouwen worden getraind in het opzetten van kleine huis- industrietjes; geld daarvoor kunnen ze tegen een lage rente lenen uit een daartoe op te rich ten fonds. Er zal een yoghurtfa- briek worden geopend. En er is al een kaasfabriek die vorig jaar drieduizend kilo lekkere, goud gele kaas produceerde, voor 3800 Tugruk (9 gulden) per kilo die vooral aan restaurants en de naar Westers voedsel smachten de expatcommunity in Ulan Ba- tor levert. 'H Het Przwalskipaard. foto cor viveen j i

de Stem | 1997 | | pagina 25