Fragiel, oud en tóch fit Minder kans op prostaatkanker met 'groen' dieet Massaal onderzoek naar Europese voet In juli beg Onzichtbare moordenaar laat mensen in lichaamsvocht verdrinken Wetensch DE STEM LIJF LEVEN Ongevoeliger Geen toeval Onderzoek Landbouwuniversiteit Wageningen gigantische operatie Minder energie Aandacht Televisiegeweld Ziekte deels ook erfelijk bepaald Enthousiast DESTEM Gast li i i WOENSDAG 4 JUNI 1997 ft Virussen zijn terug Door Kees Buijs Michael, een jonge Navajo-indi aanse Amerikaan, en Rosina woonden in 1993 in New Mexico. Ze vormden een sportief paar en hadden een gezonde baby. Op een dag in mei werd Rosina ziek. Haar toestand verslechterde snel en na enkele dagen overleed zij aan iets wat op een gewone griep leek. Op weg naar haar begrafenis werd Michael ziek. Binnen enkele uren nadat de symptomen zich voordeden, overleed ook hij in het ziekenhuis. Lijkschouwing wees uit dat beide jonge mensen waren verdronken in hun lichaams vocht. Hun longen leken op een spons en wogen driemaal zo zwaar als normale longen. Aan het einde van de maand tel den de artsen in New Mexico 25 slachtoffers van de 'Navajo-ziek te'. Aanvankelijk stonden ze voor een raadsel; de ziekte trof vooral jonge, gezonde mensen. In de re servaten weet men de ziekte aan de vreemde weersomstandighe den in het voorafgaande jaar. An deren dachten dat de ziekte was ontstaan door een aardbeving, door Russen in vliegende schotels of door een virus dat was ont snapt uit een bunker waarin bio logische wapens zouden zijn op geslagen. Sommigen vroegen zich af of de Navajo's waren gebruikt voor een experiment in biologi sche oorlogsvoering. Uit alle windstreken kwamen televisie ploegen naar het academisch zie kenhuis van Albuquerque en de reservaten in New Mexico. Na koortsachtig overleg en labo ratoriumwerk ontdekten virolo- gen binnen een maand de moor denaar van de jonge mensen: een tot dan toe onbekend virus. Een nieuwe variant van het gevreesde hantavirus, waarmee de Ameri kanen voor het eerst kennismaak ten tijdens de Koreaanse oorlog, begin jaren vijftig. Het bijzondere aan de snelle ontdekking was dat de computer het gezochte virus reconstrueerde zoals het eruit zou moeten zien, zonder dat onder zoekers de boosdoener zelf al hadden kunnen waarnemen of kweken. Het virus heeft de vorm van een vrijwel onzichtbaar balletje - honderdzeven miljoensten van een millimeter doorsnee - afkom stig uit de gedroogde uitwerpse len van de hertmuis, de meest voorkomende knaagdiersoort in Amerika. Mensen ademden de bolletjes in op stoffige wegen of via het ventilatiesysteem van de auto. Het virus nestelde zich in de haarvaten - waardoor die gingen lekken en vocht in de longen stroomde - of in de hartspier, ge- Ziekenhuispersoneel begraaft in het Zaïrese Kikwit een slachtoffer van het dodelijke Ebolavirus, mei 1995. Het was de vierde keer sinds 1976 dat het virus in Centraal-Afrika de kop opstak. In Kikwit en twee andere steden in Zaïre stierven binnen enkele weken 244 mensen aan de mysterieuze ziekte, die volgens een Britse krant 'lichamen in water verandert'. foto epa volgd door acute hartstilstand. De eerste weken nadat de ziekte was opgedoken, overleed zeventig procent van de slachtoffers. Ruim twee jaar later hadden zich 115 bevestigde gevallen van de virusinfectie voorgedaan in 23 staten van de VS. Het gemiddelde sterftecijfer lag nog steeds boven vijftig procent. Bijna dertig jaar eerder, in 1967, maakte de Amerikaanse minister van volksgezondheid William Stewart bekend dat alle besmet telijke ziekten in zijn land waren overwonnen. Pokken, pest en ma laria behoorden tot het verleden; met tyfus, polio en difterie ging het de goede kant op, en ook syfi lis, gonorroe en tuberculose zou den binnen afzienbare tijd zijn Het Ebola-virus. bedwongen. De werkelijkheid van de jaren negentig voldoet niet aan de optimistische verwachtin gen uit de jaren zestig en zeven tig. Oude en nieuwe virussen vor men een steeds grotere bedreiging voor de mensheid, schrijft de Amerikaanse viroloog dr. Frank Ryan in 'Virus X'. In de VS en Eu ropa is tbc terug van weggeweest; in 1994 dook in Groot-Brittannië een 'vleesetende bacterie' op. Verarmde delen van de wereld werden de afgelopen jaren getrof fen door cholera en builenpest. De vierde grote Ebola-epidemie sinds 1976 deed zich twee jaar ge leden voor in het Zaïrese Kikwit; de herkomst van het virus is nog steeds een mysterie. De verwek ker van de veteranenziekte bleek afkomstig uit de warmwater kraan. In de jaren tachtig doken ook de virussen HTV-1 en HTV-2 op: de veroorzakers van aids. Tot dan toe huisden deze virussen al leen in apen. Veroorzakers van ziekten als ma laria, difterie en roodvonk wor den steeds ongevoeliger voor pe nicilline en antibiotica. Geen wonder, meent Ryan. Ouders ei sen van artsen dat hun kinderen bij het eerste teken van een zere keel antibiotica krijgen. Als ge volg daarvan kunnen gewone ba cillen, die in kleine aantallen in darmen, neus en keel van het kind voorkomen en ongevoelig zijn voor antibiotica, zich razendsnel vermeerderen: elke twintig minu ten is er een nieuwe generatie. In ontwikkelingslanden lopen kin deren met antibiotica te venten. Boeren dienen het aan vee toe, omdat de dieren dan meer vlees op de botten krijgen. Nog een element in de steeds gro tere bedreiging die van virussen en bacteriën uitgaat, vormen de moderne wereldwijde transport middelen. De choleraplaag die in 1991 de kust van Peru trof, kwam uit de ballasttank van een schip uit China, dat zijn besmette la ding voor de kust loosde. In de keten van eten en gegeten wor den, verhuisde de cholerabacil van algen via schaaldieren en vis sen in de maag van de mens. Maar het kan nog sneller: in een etmaal kan een ziekte via vliegtuigen de hele wereld rond gaan. Het leven van virussen hangt af van gastheren. Ze zijn dus kwets baar, maar ze kunnen ook onge looflijk taai zijn: vooral virussen die door de lucht worden overge dragen. Een uitbarsting van mond- en klauwzeer op het En gelse eiland Wight zou zijn ver oorzaakt door een virus dat van uit Frankrijk over tachtig kilo meter zee was geblazen. De terugkeer van zogenaamd overwonnen virussen en de op komst van nieuwe virusvarianten is geen toeval, schrijft Ryan op gezag van een indrukwekkend aantal virologen van naam die hij heeft geraadpleegd. Naarmate het boek vordert, wordt zijn boodschap onheilspellender: de mens vraagt gewoon om nieuwe epidemieën zodra hij ongerepte kringlopen van leven verstoort. Dan ontpoppen virussen zich van goedaardige kostgangers in in secten, knaagdieren en apen tot kwaadaardige belagers van de mens. Ontbossing, landbouwme thoden, jacht op dieren, vervui ling van zee, bodem en lucht, on natuurlijke klimaatveranderin gen en andere menselijke ingre pen zijn de oorzaak van bijna alle virussen die de afgelopen halve eeuw zijn opgedoken. Het gevaar van een kernoorlog mag dan gro tendeels zijn geweken, de angst voor de oudste vijand van de mens - onzichtbare ziektever wekkers - is ervoor in de plaats gekomen. Frank Ryan, 'Virus x. De terugkeer van dodelijke epidemieën'. Utrecht, Het Spectrum, 39,90. Door Hélène van Beek Lopen met een zware boodschappentas, onder een apparaat dat vet-, spier- en botmassa meet, een jas zo snel mogelijk dichtknopen en gedurende zeven tien weken speciale fruit- en zuivelproducten eten. Dat moeten de zeventig-plussers doen die deelne men aan een onderzoek van de Landbouwuniversi teit Wageningen. Doel; erachter komen hoe ouderen op leeftijd fit blijven. heeft dezelfde producten, maar zonder extra vitaminen en mi neralen, gehad. Het verrijkte voedel is door in dustriële partners speciaal voor het project Fit op leeftijd gepro duceerd. Uit het onderzoek moet tevens blijken of er een markt is voor deze producten, waaraan mineralen en vitami nen zijn toegevoegd. Welke be drijven het zijn, willen de twee wetenschappers niet zeggen. Ze benadrukken dat het een zelf standig onderzoek van de LUW is en niet in opdracht van de in dustrie wordt gedaan. Vantevoren is bij de ouderen ge meten hoeveel vitaminen en mi neralen zij in het bloed hebben. Ook is uitvoerig hun lichamelij ke conditie getest. Alle metin gen en tests worden na afloop herhaald. „We kijken naar het effect van deze voedingsmiddelen," licht De Jong toe. „De Nederlandse Voedingsraad heeft wel advie zen voor ouderen opgesteld: ze moeten extra vitaminen en mi neralen eten, en veel bewegen. Maar een echte studie is nooit uitgevoerd. Wij hopen na afloop ook met adviezen voor de over heid en de voedingsraad te ko men." Een gigantische operatie, zo kan het promotieonderzoek Fit op leeftijd van Marijke Chin A Paw (29) en Nynke de Jong (26) gerust worden genoemd. Bijge staan door 22 medewerkers on derzoeken de twee wetenschap pers van de Landbouwuniversi teit Wageningen (LUW) op wel ke manier ouderen zo goed en zo zelfstandig mogelijk kunnen blijven functioneren. Ze willen meten of ouderen langer fit blij ven als ze actiever zijn en ver rijkte voedselproducten eten. De jongste deelnemer is 70, de oudste is 94 jaar. Marijke Chin A Paw is verbon den aan de vakgroep Humane Epidemiologie en Gezondheids leer en is bewegingsweten schapper. Nynke de Jong pro moveert bij de vakgroep Huma ne Voeding en is voedingsdes kundige. Ze hebben anderhalf jaar voorbereidingen getroffen voor ze daadwerkelijk met de proefpersonen aan de gang kon den gaan. Inmiddels is het zo ver. De eer ste, van de zes groepen proef personen is klaar. De helft van de ouderen heeft twee maal daags zuivelproducten, vruch tenproducten en fruitcompote, verrijkt met vitaminen en mine ralen, gegeten. De andere helft r De onderzoeksters willen weten hoe ouderen op leeftijd fit blij ven. foto ANP De doelgroep voor het onder zoek bestaat uit 'fragiele oude ren'. Maar het woord fragiel wordt bewust niet in het bijzijn van ouderen gebruikt om even tuele deelnemers niet af te schrikken. Chin A Paw: „Wij zoeken die ouderen van wie we verwachten dat ze te weinig eten. Het zijn vaak ouderen die minder actief zijn, daardoor minder eetlust hebben en min der energie." De helft van de deelnemende ouderen dient twee keer in de week een spe ciaal bewegingsprogramma te volgen. Chin A Paw: „Dat is heel erg gericht op het functio neren van de ouderen. Ze heb ben vaak problemen met hun balans, waardoor ze vallen. Zelf opstaan uit een stoel is dikwijls ook moeilijk. We kijken of hun functioneren en de eetlust door de oefeningen verbetert." Het zou het allermooiste zijn als aan het einde blijkt dat zeven tig-plussers geen verrijkt voed sel nodig hebben, maar uit zich zelf, door actiever te zijn, beter gaan eten. Nynke de Jong be twijfelt echter of dat haalbaar is: „Stel dat mensen meer gaan bewegen. Misschien eten ze dan een appeltje extra. Maar het kan goed zijn dat ze niet meer gaan eten, doordat hun honger niet toeneemt." Ook Chin A Paw denkt dat ver rijkt voedsel een goede oplos sing kan zijn om vitaminetekor ten bij ouderen weg te werken: „Uit eerder onderzoek is be kend dat ouderen hun voeding spatroon heel moeilijk kunnen aanpassen." Bij wetenschappelijk onderzoek hoort een controlegroep. En dus krijgt de andere helft van de ze ventig-plussers in plaats van een bewegingsprogramma, een educatief/activiteitenprogram ma. Met lezingen, een film of de mogelijkheid om te knutselen. „Zodat ze er een keer uit zijn, onder de mensen zijn. We willen Door dr. J. Verhulst Is het slecht als kinderen naar geweld op de tv kijken? Al ja ren ruziën psychologen, peda gogen en agogen over het ant woord op deze vraag. Over het algemeen gaat men in de dis cussies over dit onderwerp uit van drie verschillende hypo thesen. Allereerst is er de zogenoemde reductiehypothese. Voorstan ders van deze opinie gaan er van uit dat het kijken naar ge weld de neiging om zelf ge welddadig te handelen doet af nemen. Volgens de tweede hy pothese (de stimulatiehypothe se) werkt het kijken naar ge weld, gewelddadig gedrag juist in de hand. De derde hypothese tenslotte, gaat ervan uit dat het helemaal niets uitmaakt of een kind al dan niet naar geweld dadige films kijkt. De hoogleraar pedagogiek Tom van der Voort heeft jarenlang onderzoek gedaan naar de ef fecten van het kijken naar ge weld op tv bij kinderen. In zijn boek De invloed van televisie- geweld (uitg. Swets en Zeitlin- ger) zet hij alle resultaten op een rij. Om met de belangrijkste con clusie te beginnen: het kan wel degelijk kwaad als kinderen regelmatig naar gewelddadige films en/of tv-series kijken. Dat is dus niet zo best. Zeker niet als je in aanmerking neemt dat de dramaproducties voor kinderen gemiddeld meer ge weld bevatten dan die voor vol wassenen. Van der Voort laat er dan ook geen twijfel over be staan dat de stimulatiehypo these wel degelijk het meest plausibel is. Hoe, en de mate waarin het kijken naar geweld bij kinderen agressie opwekt is een complexe zaak. Dat hangt onder meer af van de persoon lijkheidskenmerken van het kind en van de omgeving waar in het opgroeit. Want, zo stelt Van der Voort: televisiegeweld is slechts een van de factoren die agressief gedrag bij kinde- ren in de hand werken. Kijken naar geweld op tv werkt bij kinderen agressief gedrag in de hand omdat ze vaak zien geweld lonend is (de sterkste wint). Ook leren ze via tv aller lei vormen van geweld kennen, waar ze voorheen nog niet bij hadden stilgestaan. Kinderen worden door tv-geweld dus op verkeerde ideeën gebracht. Ook is uit het onderzoek geble ken dat kinderen door het veel- vuldig zien van geweld hun angst en remmingen voor agressief gedrag verliezen. En dan gaat het vooral over de re latief mildere vormen van agressief gedrag, zoals pesten, plagen, vechten en slaan. Ook de ouders spelen een be langrijke rol, omdat hun reac tie op het getoonde geweld doorslaggevend kan zijn. Als ze vrolijk mee gaan zitten vechten en aan hun kinderen laten mer ken dat ze al dat geweld prach tig vinden, dan is de kans groot dat hun kinderen opgroeien tot nietsontziende, gevoelsarme vechtersbazen, zonder enige moraal. En dat is nog niet alles: de kans is ook nog aanwezig (vooral bij onzekere en labiele kinderen) dat het zien van weid aanleiding geeft nachtmerries, angsten en slaapstoornissen. Redenen genoeg dus om einde lijk maar eens een punt te zet ten achter deze al zo lang lo pende discussie. Kinderen moeten gewoon niet kijken naar agressieve en/of geweld dadige films en tv-series: worden en zeker niet beter van, alleen maar slechter. kijken of ze met iets meer aan dacht, weer iets meer zin in hun leven krijgen en zich daardoor al beter gaan voelen." Momen teel zijn drie groepen bezig met het project Fit op leeftijd. Een tachtigjarige dame meldt zich voor de metingen, die vooraf worden gedaan. Ze heeft er zin in. „Dan hoor ik nog eens hoe het erbij staat met m'n gezond heid," zegt ze opgewekt. Zij voldoet helemaal aan de eisen. Ouder dan zeventig, weinig mo biel en eten doet ze slecht. „Dat komt een beetje in de knel," Iaat ze weten. „Drie keer in de week krijg ik een diepvriesmaaltijd. Op de andere dagen bak ik flensjes of eet ik twee boter hammen met een gebakken ei tje. Soms een bakje yoghurt er bij. Ik heb geen zin meer om te koken, 's Avonds ben ik moe." De ervaringen met de eerste groep leren dat de ouderen de zuivel- en fruitproducten wel lekker vinden. Verder zijn ze heel enthousiast en de zeventig plussers houden het programma goed vol. „Concrete resultaten hebben we nog niet," aldus Nynke de Jong. „We zijn nu zo druk met het organiseren, voed sel rondbrengen en bezoeken van de groepen, dat we nog niet aan uitwerken van de gegevens zijn toegekomen." Dit jaar is nog nodig voor de studie, volgend jaar wordt ge bruikt voor het schrijven van artikelen in wetenschappelijke tijdschriften. De Jong: „Maar de deelnemers krijgen eerder hun gegevens thuis. Kunnen ze ver gelijken of hun resultaten meer of minder dan gemiddeld zijn." Door Hans Rube Mannen lopen minder risico op het krijgen van prostaatkanker als ze op hun dagelijkse menu veel groente en fruit hebben staan. Vitaminepillen hebben daarentegen geen beschermende werking. Ongeveer tien procent van alle gevallen van prostaat kanker is mogelijk erfelijk be paald. Deze gegevens zijn gepresenteerd op het internationale congres over kanker in Denver. Ruim veertienduizend kankerspecialis ten waren er bijeen om de laatste stand van zaken rond deze ziekte te bespreken. Prostaatkanker is de meest voor komende kankersoort onder mannen. De ziekte neemt een kwart van alle kankergevallen voor zijn rekening, bijna twee maal zoveel als borstkanker on der vrouwen. Bij tijdig ingrijpen is genezing goed mogelijk. Veel aandacht ging in Denver echter uit naar het voorkomen van de ziekte. Twee grote studies daarover wijzen uit dat het juiste dieet meer vermag dan welke pil dan ook. Sterker: het 'bijslikken' van vitamine A in de vorm van beta-caroteen-pillen kan zelfs averechts werken. In 1982 is onder een groep van 22.071 Amerikaanse doctoren een langlopend onderzoek naar de oorzaak van prostaatkanker be gonnen, dat nog steeds doorloopt. Van deze 'hoog gezondheidsbe- wuste mensen', zoals ze werdei omschreven, kregen er 1318 ker. Zij werden vergeleken ra 'gezonde' tegenvoeters Uit het bloedonderzoek bleek da de mannen met een hoog beta-ca roteen gehalte in hun bloed fe beste beschermd waren tegei kanker. Alle mannen met kante niet alleen aan de prostaat, den een laag gehalte beta-cs roteen. Maar mensen die i' lijks voldoende groente en aten en daarnaast ook nog bete caroteen bijslikten, liepen een verhoogd risico, kun je concluderen dat beta-ca roteen alleen geen bescherm» biedt," aldus onderzoeker dr Stampfer uit Boston. „Er zijl meer voedingstoffen bij betrok ken. En, zei hij 'ik zal zelf g« caroteen-suplementen slikken.' Een Zweeds onderzoekster 'staat op het punt' om het ga voor prostaatkanker te ontdek ken, meldden zij. De Zweden zij: er van overtuigd dat ze het juist chromosoom en de exacte locatii op dit stukje erfelijk material hebben gevonden dat verant woordelijk is voor ongeveer procent van alle prostaatkanker! Indien dat gen is gelokaliseerd verwachten zij dat daarmee man nen kunnen worden gescreende) het risico dat ze lopen de ziekte li ontwikkelen. Mogelijk kan gericht dieet-advies, of verder de toekomst gentherapie, de ziekte te voorkomen. Een massaal onderzoek moet helderheid verschaffen over platvoet, voet en hamerteen. Het Achillesproject wil binnen een jaar 100.000 pa1' voeten van mensen uit tien Europese landen analyseren. Ruim drieho» derd Nederlandse huisartsen doen mee aan deze epidemiologische ste die. Het project, dat maandag startte met de Europese week van de voet,® aard en omvang van voetproblemen in kaart brengen. De Nederlands artsen onderzoeken tijdens de week al vast 5000 paar voeten. V jaar nemen artsen nog eens 6000 paar onder handen. „Een onderzoek van zo'n omvang is uniek," zegt prof. dr. P. van Kerkhof, dermatoloog in Nijmegen en voorzitter van het Na1 Huidfonds. „Mensen hebben nogal eens de neiging voetproblemei veronachtzamen, zelfs als ze er hinder of pijn van ondervinden." Van® Kerkhof verwacht afgezien van afwijkingen nogal wat schimmels®® de Europese voeten aan te treffen. „Een schimmeltje is zo opgelopenf onze praktijk blijkt dat de voetschimmel sterk in opmars is." Hetdö' gen van klemmend en niet-ventilerend schoeisel draagt volgens hoogleraar bij aan schimmelvorming. Of de Europese voeten veel ver schillen, is ongewis. „In warme landen, waar veel op blote voeten worj gelopen, liggen tropische schimmels op de loer," veronderstelt Van® Kerkhof. Hij meent dat veel patiënten zich schamen voor hun voet-® nagelproblemen. Vaak is de schaamte zo groot dat ze er zelf niet teg® hun arts over beginnen. „Het probleem is makkelijk te verhullen d* een sok en een schoen aan te doen." Aar Door Ronald de Lange Begin juli landt, als het alle maal goed gaat, het eerste aardse ruimteschip sinds 1976 op Mars. Tot in 2005 zullen minimaal zes andere volgen. Over zo'n tien jaar kunnen misschien mensen naar de ro de planeet. Na de vorig jaar ontdekte moleculen en fossie len van bacteriën in een Mars meteoriet, wil de wetenschap nu wel eens definitief weten of er op Mars leven is of was. Er zijn op het ogenblik twee Ame rikaanse ruimtesondes op weg naar Mars: Pathfinder en Global Surveyor. Pathfinder werd gelan ceerd op 4 december 1996 en zal er volgens plan op wijdag 4 juli 1997 landen, op Amerika's Onafhanke lijkheidsdag. De Global Surveyor is de ruimte ingeschoten op 7 november 1996 en komt in september 1997 in een baan rond Mars. De eerste gaat onder andere bodemonderzoek doen, de Global Surveyor zal vooral metingen verrichten en fo to's maken. Door een sneller tra ject haalde de Pathfinder in de nacht van zaterdag 15 maart 1997 de Global Surveyor in. Er was nog een derde ruimtevaar tuig onderweg naar de zusterpla- neet van de aarde: de Russische Mars 96. Enkele uren na de lance ring vanaf de basis Baikonur op 16 december 1996 sloeg deze ech ter te pletter in Zuid-Amerika. Er was iets misgegaan bij het ontste ken van de vierde trap van de Pro- ton-draagraket. Landingsplaats van de Mars Pathfinder is een rotsachtige vlakte genaamd Ares Vallis, zo meldt het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart Nasa. Pathfin der fungeert onder andere als transportschip. Aan boord is de Sojourner (zoiets als 'tijdelijke gast'). Dat is een op afstand en per computer bestuurd wagentje van (in uitgeklapte toestand) 65 centi meter lang, 48 centimeter breed en dertig centimeter hoog. Het wagentje weegt circa tien ki logram en is uitgerust met came ra's, meetapparatuur en enkele technologische experimenten. Het zal minimaal zeven dagen over het Mars-oppervlak rijden, met een tijdvertraging tussen zes en 41 mi- Koningin Beatrix zette gi beweging. Het nieuwe we centrum van Amsterdam zoeker, een gebruiker ma telwoord in het groen-ko de IJ-tunnel hangt, want Door Manie Randewijk Nieuwsgierige Amsterdammers leergierige kinderen en geïnte resseerde toeristen kunnen d nieuwste aanwinst van d hoofdstad vandaag eindelij" van binnen bewonderen. Gis termiddag zette koningin Bea trix het science and technolog center newMetropolis in Am sterdam voorgoed in beweging. Al twee jaar hangt het majestu euze gebouw uitnodigend bove* net kabbelende water van he IJ. Het is het spiegelbeeld va ne grondvesten waarop het ge bouw rust, de IJ-tunnel. Daar mee vergde de beroemde Itali aanse architect Renzo Pian met alleen het uiterste van zij eigen talent, maar ook van r aannemers, loodgieters, mets laars en timmerlui. Zelfs d nauwe bocht die de tunn maakt, is in het onconvention 'e gebouw verwerkt. Dat ne Metropolis door de vormgevr van Piano op de boeg van e reusachtig schip lijkt, is in h historische, maritieme hart v Amsterdam evenmin toeval. INFORMATIE <=-, Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar: 6-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. net adres daarvoor is: °e Stem, redactie Lijf Leven, postbus 3229, 4800 MB Breda, eindredactie: René van der Velden. t

de Stem | 1997 | | pagina 24