Vrijwilligers aan de slag met kerkplan Verschil tussen Rapenburg en D'n Bos 2 7T73? Bewogen geschiedenis Bredabus op schrift DE STEM m DAG KLAPPER ZAKEN NIEUWS Gift van zes mille voor kinderboerderij van De Sterre in Clinge onm morgen;. pESTBM ZEELAND C2 partijen komen nader tot elkaar uw 70-ste Boete voor verwaarlozen ganzen ^inSder'^0114"3'6755' Verschillen 14 P,tJ ,4 ARDEN 'WONINGEN Gewone mens Emoties Binding Succes Clingse bierbrouwers lificatie (mede dat in een tussen- Jverleden onze beide va- TERMONT par. I en DER MADE par. rist en Karin der Made-Termont !iton aron Istraat 7 - lit] 1 7j ij r I I I I I WOENSDAG 4 JUNI 1997 Weststrate m Jacomina Sinke lendijke, Zuidweg 3. rabbendijke, 5 juni. |jk de Ridder l Jacomina Pattenier fekens, Ringlaan 4. Breskens, 5 juni. cina Cathalina Harte 1 Iman de Zwarte t. Terneuzen. f Terneuzen, 5 juni. kker-Van Zweden Jithonie Frans Bakker (aar. Goes. Is te Goes, 6 juni. k ■"WÉ r-" kj particulieren Jkje, jubileum, huwelijk, verloving, [statie, examen, Abraham enz. er kolom 0,65 incl. B.T.W., pte regel verplicht, naat 35 x 40 mm 26.- incl. B.T.W. tarieven op aanvraag, of geef uw tekst 2 dagen vóór pij één van onze kantoren. (te richten aan De Stem Brabants 1229.4800 MB Breda t.a.v. Kleintjes. jecht voor teksten, foto's en tekeningen laf van redenen te weigeren. I opdrachtgever van deze advertentie ever bekend te zijn. Indien er een lave van een telefoonnummer gewenst It zich te legitimeren, ter voorkoming ■gever is gerechtigd naam van de Vkend te maken. Uitgever is niet |r de in de advertentie voorkomende teksten. I met deren. Proficiat AD Fam. Nuijten Van onze verslaggever Uieuw-Namen - De vrijwilligerswerkgroep die zich inzet voor behoud van de parochiekerk in Nieuw-Namen mag van het kerkbestuur proberen een verantwoord restauratieplan te ma ken. Als de werkgroep er dan ook nog in slaagt het financiële plaatje rond te breien wil het kerkbestuur alsnog praten over de instandhouding van de kerk. Deze overeenstemming is deze week bereikt na een moeizaam verlopen bijeenkomst tussen kerkbestuur, dorpsraad en vrij- willigersgroep. Dat betekent ze ker niet dat de lucht tussen de verschillende partijen nu ge ld is. Het kerkbestuur vindt de dorpsraad en werkgroep de zaak willen forceren en de werkgroep denkt op haar beurt dat het kerkbestuur alleen maar bezig is om de zaak af te remmen. Doorbraak De nu gemaakte afspraken bete kenen wel een doorbraak in het getouwtrek rond de kerk. Dat be gon toen het kerkbestuur besloot dat het niet langer meer verant woord is om de kerk open te hou den. De opknapkosten zouden zowat een miljoen gulden bedra- I. Vandaar dat is besloten het 'staande kruisgebouw in de Hulsterloostraat te huren en te verbouwen tot gebedsruimte. De dorpsraad is echter een actie begonnen om de parochiekerk toch van de ondergang te redden. Via pamfletten werd de inwoners opgeroepen zich achter het ini tiatief te scharen en dat leidde ertoe dat het dorp in twee kam- H.g. (o)pa Bennebroek me' verjaardag Van onze correspondente Terneuzen - De 52-jarige A. P. uit Koewacht kreeg gisteren een boete van 150 gulden opgelegd door kantonrechter M. Klaren- beek. A, P. stond terecht omdat hij op ig juni vorig jaar twee gan zen vastgebonden in een zak en zonder verzorging had achterge laten. De man had de ganzen op een verkeerd adres afgeleverd. Een kennis van zijn vrouw wilde de ganzen wel in zijn vijver heb ben. De vrouw wist het adres echter niet meer precies zodat de ganzen op het verkeerde huis nummer in de tuin gelegd wer den. „We wisten dat de kennis in ploegen werkte en dat hij rond elf uur die ochtend de ganzen in de vijver zou doen," aldus P.. Officier van justitie A. Flikweert was van mening dat hij onver antwoordelijk gehandeld had door de ganzen alleen en vastge bonden achter te laten, htend bevrijd zouden De dieren waren gestresst, van een van hen waren twee vleugel pennen gebroken en bloedde en ze hadden honger. In totaal heb ben ze drie uur daar in de tuin 'astgebonden gelegen voordat ze gevonden werden." EDITIE ZEELAND Bezorgklachten: Bel lezerscontact076-5312312 mat/m vrij. 8.00- 17.00 uur N- 8.00- 12.00 uur Redactie kmeujen: Zuidlandstraat 32,4532 CG tel. 0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: frank van Cooten, Frank Deij (plv. ed.chef), ra van der Helm, Peter Oggel (editie- per) Harold de Puysseleijr, Janneke Rood- pant, Sanne Schelfaut. Goes: Iklokstraat 1,4461 JK |te' 0113-273700, fax 0113-273701. I Redacteur: |jj®^as (provincieverslaggever). jBaudeloo 16,4561 ES tel 0114-372770, fax 0114-372771. Redacteur: Eugene Verstraeten. Sportredactie Zeeland: 'on Koomen 'd ma t/m vrij. 0115-645751 W- zondag 0115 - 645753 kdvertentie-exploitatie ?eStem enZVK Terneuzen: Euidlandstraat 32,4532 CG a«115-645740,fax0115-645741 unegenwoordigers: Martin Boeije, privé 0175-563976, Hulst-mm6rS' Pr'Vé 01E 5-562354 Baudeloo 16,4561 ES d "114-372770. •Wegenwoordigers: dyvan den Brande, privé 0114-314570, "B-t/mvr. 8.30- 17.00 uur pen verdeeld raakte. De menin gen leken onwrikbaar tegenover elkaar te staan, maar nu is er dan toch een moeizame opening ge maakt. „De werkgroep mag een inventa risatie maken met bijbehorend kostenplaatje," zegt secretaris T. van Duyse van het kerkbestuur. „Vervolgens moeten ze dan aan geven hoe ze aan de centen den ken te komen, want dat zal de grote vraag zijn. Als dat lukt, dan valt er met het kerkbestuur ver der te praten." Minder kosten Volgens werkgroepslid R. Ble- ijenberg zal dat geen enkel pro bleem zijn. „Die sponsors vinden we," dat weet ik zeker. „De kerk van Nieuw-Namen gaat niet ver loren." De werkgroep denkt dat de één miljoen die door het kerk bestuur is genoemd heel wat minder zal worden. Immers, men denkt dat de meeste werkzaam heden kunnen worden verricht door vrijwilligers. Bovendien zou het wel eens zo kunnen zijn dat een stel aanvankelijk geraamde reparaties geschrapt kan wor den. „Wij gaan ons er in ieder ge val met z'n allen achter zetten," zegt Bleijenberg. „Een heleboel mensen uit het dorp hebben al la ten weten dat ze mee willen doen. Dus het gaat ons gewoon luk ken." Volgende week al gaan werkgroep en kerkbestuur met deskundigen de kerk in om een begin te maken met de inventari satie. De nieuwe ontwikkeling is voor het kerkbestuur voorlopig nog geen reden om de andere plannen even in de ijskast te zet ten. De verbouwing van het kruisgebouw tot gebedsruimte gaat gewoon door. Een van de eerste Bredabussen. Van onze verslaggever Hulst - Er zijn maar weinig buslijnen waar zoveel over te doen is geweest als de Bredabus. Die bewogen geschiedenis is nu op schrift gesteld door J. van Har- tingsveldt. 'Van Watersnoodlijn tot Eu- regiolijn' heet het boekwerkje, een pro ject van het Europees Economisch Sa menwerkingsverband, waarin Neder- lanse en Vlaamse streekvervoerders zich hebben verenigd. Dat samenwerkingsverband heeft met in gang van deze maand geleid tot de ver nieuwde en uitgebreide lijn 19 Hulst-Ant- werpen-Breda. Het aantal ritten is flink uit gebreid, vooral ten behoeve van mensen die een dagje naar Antwerpen willen. Nu lijkt de Bredabus een vanzelfsprekend heid, maar dat was het in de beginperiode niet. Een buslijn vanuit Zeeuws-Vlaanderen naar Noord-Brabant over Belgisch grondge bied maakte op de helft van deze eeuw geen schijn van kans. Er was de watersnoodramp in 1953 voor nodig om zo'n verbinding te realiseren. De rest van Nederland was voor Zeeuws-Vlaanderen onbereikbaar gewor den en daarom besloten de Belgen de toen malige ZVTM (Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij) toestemming te geven om tij delijk een bus via hun grondgebied te laten rijden. Behoefte De busverbinding bleek in een grote behoef te te voorzien en dat was reden voor de ZVTM en de Brabantse tegenhanger BBA om samen een definitieve vergunning aan te vragen. Maar dat ging zomaar niet. Ten eer ste bleven de Belgen nogal huiverig en ten tweede waren de Nederlandse Spoorwegen fel tegen. Die vreesden reizigers te verlie zen. Ondanks de heftige discussies bleven de bussen rijden. Toen iedereen dacht dat het lekker liep, gooide de inmiddels door fusies ontstane streekvervoermaatschappij ZWN zelf de knuppel in het hoenderhok. Een bus dienst naar Sint-Niklaas met aansluiting op de trein richting Nederland zou de Breda bus overbodig maken, zo meldde het Be- bron: autobus documentatie vereniging drijfsplan 1982-1986. Dat leidde tot grote opschudding in Zeeuws-Vlaander en, waar na de ZWN voorlopig van opheffing van de lijn af zag. In de jaren daarna zou het nog een aantal keren kantje boord worden voor de Bredabus. Euregiolijn Even lang als de discussie over de Bredabus zelf zijn de pogingen om in Antwerpen halt te mogen houden. Ook dat stuitte jarenlang op allerlei bezwa ren en onwil, totdat ZWN en de Vlaamse Vervoermaatschappij De Lijn in 1994 een notitie Grensoverschrijdend Vervoer produ ceerden, waarin een halte voor de Bredabus in Antwerpen was opgenomen. 'Lijn 19 was van 'Watersnoodlijn' tot 'Euregiolijn' uitge groeid', schrijft Van Hartingsveldt in zijn boekje. 'Een gevecht om erkenning, een strijd om het bestaan was met resultaat be kroond. Een internationale lijn, zonder grenscontrole, dóór onversaagd volhouden gerealiseerd' Het boekje is verkrijgbaar bij de ZWN- klantenservice en kost 6,95 gulden. Rapenburg of Stoppeldijk en Boschkapelle, tegenwoordig sa men Vogelwaarde vormend: bot eren tussen die twee deed het nooit. En waarom niet Waarom wilde een Bossenaar nog wel op Rapenburg gaan wonen, als het dan per se moest, maar iemand van Rapenburg voor geen geld van de wereld op D'n Bos De vrowuen waren bepalend in dat opzicht. Trouwde een Bosse man met een Rapenburgse - dat kwam wel voor- dan vestigde het paar zich nagenoeg altijd op Rapenburg. Omgekeerd niet: verhuizen van Rapenburg naar Boschkapelle werd toch gezien als een stapje terug zetten. Vol komen onterecht, maar zo werd het gevoeld. Raakte men binnen de toch wat geslotener gemeenschap van Bo schkapelle wat moeilijker inge burgerd Waren er echte ver schillen? De inwoners van Ra penburg voelden zich beter dan en verheven boven die van Bo schkapelle. Dar waren 'maar' polderjongens. Nu was dat een gevoel, dus sterk subjectief, maar doe er maar eens wat tegen Waren er ook daadwerkelijke verschillen In de volksaard bij voorbeeld. D'n Bos is veel kerk ser. Het dorp leverde een schare aan religieuzen op, zusters zo wel als broeders, priesters en twee bisschoppen. Rapenburg bracht wel enkele nonnetjes voort, maar pas in 1950 werd de eerste ingezetene priester ge wijd. Bossenjèrs zijn gezags- trouwer. Van eenvoudiger af komst ook. „.GEBOBD DOOR-' L EE RL ING EN EERSTE EEERONGBOÜWPt'AATS IN. ZEEUWS VLAA*M>ERÉ/V T -SO DECEMBER 1974 - Op de steen van de bankjes aan de Esdoornstaat in Vogelwaarde staat de volgende tekst: 14 be jaardenwoningen gebouwd door leerlingen eerste leerlingenbouwplaats in Zeeuws-Vlaanderen. 20 december 1971. foto wim kooyman Als dorp ontstaan, veronderstel len we, uit de polderwerkers die in 1645 de Stoppeldijkpolder bedijkten. Onze eigen voorvader was er allerwaarschijnlijkst bij: een ontslagen Waalse of Franse militair Poncelet geheten. Verm- noedelijk ontslagen, andere bronnen spreken van gedeser teerd, maar we houden het op het eerste. In 1645 immers was Hulst gevallen, de laatste ves ting waar de Noorderlijke Ne derlanden snee op hadden, en de Tachtigjarige Oorlog liep ten einde. Was het de liefde die hem hier hield of het werk, want wat kan een soldaat meer dan pol derjongen worden....? Ligt daar het verschil in geaardheid tus sen de twee dorpen In de Franse Tijd (1794-1814) kreeg het gehucht Rapenburg een opwaardering, omdat het het centrum werd van de nieuwe gemeente Stoppeldijk. In 1859 bouwde men er een nieuwe kerk en de zetel van de parochie ver huisde van Pauluspolder naar Rapenburg. In 1936 kwam daar het gemeentehuis van Vogel waarde te staan. Centraal bin nen de gemeente Even centraal als Middelburg binnen Zeeland! Absoluut niet dus. Was dat het criterium geweest dan had Hengstdijk alle rechten, maar ja... Iemand van Ossenisse die naar het gemeentehuis moest, bijvoorbeeld voor het aangeven van een boreling, moest onder weg toch niet teveel omkijken wilde hij binnen de drie, vier uren uit en thuis zijn. Bossen- aars zijn veel emotioneler dan Rapenburgers betrokken bij hun dorp. Oorzaak Niet aan te ge ven, hooguit te constateren. Een enkele keer is het wel duidelijk aanwijsbaar. In onze vorige af levering haalden we dat reeds aan. Peter Molthoff, de nieuw be noemde burgemeester van Vo gelwaarde, viel er in 1962 mid denin. Fonsken de Bakker, 'ne gewonen braoven mens van D'n Bos, was altijd eerste wethouder geweest en dus loco-burgemees- ter. In 1962 trad er een nieuwe gemeenteraad aan en Fonsken bleef wat hij altijd geweest was. Er werd echter een motie van wantrouwen ingediend. Het ging om de macht natuurlijk, daar gaat het altijd om, maar ook tussen de boeren en de werkman. Te veel een gewone mens, te weinig representatief werd gezegd, en...de werkmen sen verloren. De Bossenaars waren hun voor man kwijt, de nieuw eerste wet houder was er een van Ossenis se, de tweede man kwam van Rapenburg. Toen kwam D'n Bos echt in opstand, maar zoals zo veel opstanden liep ook deze op niets uit. Molthoff voerde vanaf het begin het beleid dat die riva liteit de wereld uit moest. Het werd steeds duidelijker dat de twee dorpen vroeg of laat toch tot elkaar veroordeeld zouden worden en hij streefde ernaar al les wat ze in de toekomst ge meenschappelijk zouden krijgen te situeren in een nieuw te ont wikkelen wijk halverwege de twee dorpen. De basisschool 'De Schakel' - let op de naam - is er het resultaata van. De bibliotheek, de sportvel den en het dorpshuis eveneens. Naderhand verrezen er nieuwe woonwijken en groeiden de twee dorpen -ook figuurlijk- naar elkaar toe. Een buitenstaander zal niet meer kunnen aanwijzen waar ooit het 'eletrieke kotje' stond. Nabij de Rechtepad tus sen de huidige Elzen- en Wilhel- minastraat. Natuurlijk is er door Rapenburg weieens op het hart van D'n Bos getrapt. We noemden net de wethouderskwestie, maar ook het volgende. In 1970 werd de gemeente Vogelwaarde opgehe ven en bij Hontenisse gevoegd. Om de naam te behouden wer den de twee dorpen omgedoopt tot Vogelwaarde. Toen laaiden de emoties weer eens hoog op. De naam Boschkapelle ver dween officieel van de land kaart, de naam Rapenburg bleef bestaan, weliswaar als straat naam in wat'we wel eens schert send Vogelwaarde-Oost noe men, maar 'op' Boschkapelle pakte dat volkomen verkeerd uit. Laten we echter niet zo zeer kij ken naar wat scheidt, maar meer naar wat bindt. De veertien be jaardenwoningen die in de Es doornstraat gebouwd werden door het aannemersbedrijf Lam bert. Dat fungeerde als een zo genaamde leerlingbouwplaats van de Stichting Vakopleiding. De overheid stelde daar subsi dies voor beschikbaar. Leerlin gen die een lts-opleiding achter de rug hadden, werkten daar als leerlingen bij elkaar, zonder vol wassenen, uitgezonderd een tweetal bedrijfsleiders. Een middag per week gingen ze nog naar school, de rest zaten ze in een bedrijf. De huizen zijn ge bouwd voor wat toen nog de Katholieke Woningbouw Vere niging Zeeuws-Vlaanderen was, tegenwoordig de RZVW geves tigd in Axel. Van overheidswege hechtte men veel waarde aan de ze vorm van onderwijs en wer ken, en minister Udink zelf, be windsman op Volkshuisvesting, kwam de gedenkplaat onthul len. Ze is bevestigd op een mo numentje in de vorm van twee zitbanken, één voor de Bossen jèrs en een voor de Rapenbur gers: 14 bejaardenwoningen ge bouwd door leerlingen eerste leerlingenbouwplaats in Zeeuws-Vlaanderen. 20 decem ber 1971. Mett dank aan de heren W .Lambert en B. de Schepper te Vogelwaarde. THEATER ANTWERPEN De Schipbreukeling - door Tom Van Bauwel - Theater de Zuidpool - 20.00 uur (22 t/m 28 mei) GENT' Napels - door Nieuwpoorttheater - Nieuwpoorttheater - 20.30 uur (22 t/m 24 en 28 mei) Henry - door Peter de Graef - de Vooruit - 20.00 uur MUZIEK BRUGGE Kurt Vanherck/sax en Frederik Desmyter/piano - jazz - café de Versteende Nacht Langestraat - 21.00 uur GENT Papalagi - door Het Muziek Lod - de Vooruit - 22.00 uur (22, 27 en 28 mei) DIVERSEN CLINGE Koersbal ANBO - Malpertuus - 13.30 uur Handwerken/kaarten/biljar ten/hobby KBO - Malpertuus - 13.30 uur HEIKANT Schieting KBO - 't Heike - 13.30 uur HOEK Fietstocht Bond voor Platte landsvrouwen -12.30 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur OOSTBURG Koffieochtend Platform Sociale Zekerheid - Het Centrum - 09.30 uur SAS-VAN GENT Aerobic senioren - De Speije - 09.30 uur Kaarting - De Engelenroos -14.00 uur ST.-JANSTEEN Bieden KBO - De Warande -13.30 uur SPUI Fietstocht - belangengroep Spui - start 13.30 uur TERNEUZEN Jokeren - café 't Schelpenhoekje - 19.30 uur WESTDORPE Bodycontrol - Concordia - 19.00 uur Aerobic - Concordia - 20.00 uur ZUIDDORPE Bieden met roem - 't Kaaike - 13.30 uur FILMS GOES Grand Theater -14.00 uur 101 Dal- matiërs 20.00 uur The English Patient HULST Koning van Engeland -14.00 uur 101 Dalmatirers 20.00 uur Dante's Peak 20.00 uur The Saint 20.00 uur All Stars 20.00 uur Liar Liar BRUGGE Kennedy Komplex - 20.00 uur De Jurk 20.00 uur Bordello of Blood 20.00 uur The Relic 20.00 uur Donnie Brasco GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Ab solute Power 17.00 en 20.00 uur De Jurk 17.00, 20.00 en 22.30 uur Donnie Brasco 22.30 uur Turbulence 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Dante's Peak 14.30 en 20.00 uur The English Pa tient 17.00, 20.00 en 22.30 uur The De vil's Own 14.30 uur 101 Dalmatians (o.v.) 14.30 en 17.00 uur 101 Dalmatiërs (ned.v.) 22.30 uur 2 days in the Valley 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Ro meo Juliet 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Gridlock'd 17.00, 20.00 en 22.30 uur The Even ing Star 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur the Fifth Element 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Mi chael 14.30,17.00 en 20.00 uur Return of the Jedi 14.30 en 22.30 uur Unforgettable 14.30 uur The Leopard's Son KNOKKE Beverly Sereens 15.00 uur 101 Dalmatiërs 15.00 en 20.00 uur Absolute Power 15.00 en 20.00 uur Romeo and Ju- liet 15.00 en 20.00 uur the Fifth Ele ment 20.00 uur Michael Activiteiten en evenementen bestemd voor de dagklapper en uitslagen bij voorkeur per brief(kaart) zenden aan redac tie De Stem, Postbus 145 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en donderdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115-645752. Clinge - Op het Open Zeeuws Kampioenschap in Oost-Sou burg hebben de leden van bier en wijngilde Ambrasserie uit Clinge goed gescoord. In de ca tegorie wijnen haalde R. Wul- laert drie eerste prijzen. Ook behaalde Wullaert in de cate gorie likeuren een tweede en een derde prijs. In de categorie donkere bieren boven de 6 pro cent kreeg L. Weemaes een derde prijs. Van onze correspondente Clinge - Voor de vrienden van de Cantecleerhoeve, de kinder boerderij van De Sterre in Clinge was het gisteren een goede dag. De gift van zesduizend gulden maakt het mogelijk om een aantal zaken te kopen. De gezamenlijke mosselrestau rants uit Philippine overhandig den de gift aan voorzitter L. Ker- ckhaert-Koenraadt en Frank Strijbos. Frank Wiskerke vertel de dat het geld 'verdiend' was op het grote mosselfestijn dat de mosselrestauranthouders uit Phi lippine elk jaar in het Limburgse Vaals houden. „Tweederde van de opbrengst gaat naar een goed doel in Limburg en eenderde mo gen we geven aan een Zeeuws- Vlaamse instelling." De vertegenwoordigers van De Sterre, directeur J. Biegstraaten en boerderijbeheerder A. van Hilst, waren blij met het bedrag en deelden mee dat het besteed zou worden aan speeltuinspullen en terrasmeubilair. Daarna werd hardop nagedacht over een mosselmaaltijd die de mannen uit Philippine zouden organiseren voor de bewoners van De Sterre. „Maar dan wel in het najaar, want in het seizoen hebben we onze handen al vol." (ADVERTENTIE) Exclusief dealer voor Zeeuws-Vlaanderen van: R/WM1SFIEIN3 00S1BURG DCfiPSSlkMT 17 BffiSKNS DL 111(0117)453657 5 TIL(0117) 305300 I

de Stem | 1997 | | pagina 17