nicef fH DE STEM 'Ziekenzorg over grens snel regelen' Werken aan wegen zorgt voor verkeerschaos willen we tlek leggen. Visie moet zorgen voor juiste locatie bedrijf Leerlingen 't Zwin meten snelheid Vraag naar zorg stijgt in Zeeland 5CHAP I JE MS IAKING ÏEUWWISSELING. ien om UNICEF te kopen... tinderen Kamer van Koophandel wil bedrijfsterreinen voor gebied in kaart brengen Meisje beledigt twee agenten Geen shoarma, wel politiebureau 076-5303132 Diefstal twee computers uit bedrijfspand Bromfietser licht gewond bij aanrijding C1 Brief commissarissen aan Borst Politie lost diefstallen scooters op De Hoop-Scheffer bij CDA Hontenisse Door onder andere sterk toenemende vergrijzing *#@UF6 X 59 ■chap Het Vrije van Sluis fnis, dat in het Soc.- ekzak' te Oostburg, Lan- kergadering van de alge- Iden gehouden op don- 9.00 uur. ■vergadering staan onder len van de algemene ver- 197; ordening waterschap Het met betrekking tot de hinistratie en van het be f/aarden van het water lis; met betrekking tot de lie administratie en op het ^waarden van het water- fis; Iws-vlaamse waterschap- tssing peilbesluit. aan de opening van de jvordt aan toehoorders ge- I belangen met betrekking nelde punten aan de leden Iring kenbaar te maken, ■bijbehorende stukken, lig- lot de dag van bovenge- inzage, elke werkdag van en van 13.30 uur tot 16.00 I het waterschap (afdeling Ite Oostburg. kgraaf, ir. C.J. Almekinders. eft vernietigd kan helaas d. Maar een stap in de leer kunnen betekenen, nds The Living Planet WNF de belangrijkste diersoorten structureel van het ■over op Fonds in WWF2000 THE LIVING PLANET CAMPAIGN Zeeland Van onze verslaggever ^neuzen - De Kamer van Koophandel wil een bedrijf sterreinenvisie voor geheel Zeeuws-Vlaanderen. Hierdoor kan dan onder andere worden bepaald welk bedrijventerrein het meest geschikt is voor een bepaald type bedrijf. Daarnaast kan de visie de concur rentiestrijd tussen de Zeeuws- Vlaamse gemeenten over het bin nenhalen van bedrijven uitban nen. Het is namelijk de bedoeling om gemeenten beter te laten sa menwerken op economisch ter rein. De Kamer vari Koophandel speelt hiermee ook in op het con cept-streekplan van de provincie. Ook in dit plan wordt een regiona le bedrijfsterreinenvisie voorge staan. De Kamer vraagt aan de Zeeuws- Vlaamse gemeenten een bijdrage om deze visie op te stellen om een extern bureau in te kunnen scha kelen. Er zijn inmiddels als wat oriënterende gesprekken met ad viesbureaus geweest. Dit bureau moet dan bijvoorbeeld onderzoeken of deze visie een haalbare kaart is. Daarnaast wordt het huidige aantal bedrijfs terreinen geïnventariseerd alsme de het uitgiftepatroon en de resul taten van een bedrijfsterreinenvi sie in andere regio's zoals in Utrecht en Groningen. Het voorstel voor een bedrijfster reinenvisie komt van een werk groep binnen de Kamer van Koophandel. Deze werkgroep houdt zich bezig met het strate gisch plan met betrekking tot re gionaal economische dienstverle ning. Het voorstel van de Kamer komt aan de orde tijdens de verga dering van het Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Zeeuws- Vlaanderen en die wordt 12 juni gehouden. Naast een bedrijfster- reinenvisie is de vorming van een stimuleringsfonds ook onderdeel van het strategisch plan van de Middelburg - De politie in Middelburg heeft gisteren een zeventienjarig meisje uit de Zeeuwse hoofdstad aan gehouden in verband met voortdurende belediging van twee agenten. Die waren opgeroepen voor een ruzie tussen een aantal jongeren in Middelburg- Zuid. Toen de agenten trachtten te bemiddelen, schold het meisje ze bij voortduring uit. Totdat het de agenten te gortig werd en het meisje in de kraag werd gegrepen. Goes - Zin in een broodje shoarma, had hij. Veel zin zelfs. Maar die 38-jarige in woner van Burgh-Haamste- de stond na het midder nachtelijk uur vergeefs voor een broodjeszaak in Renes- se. Op naar Zierikzee, besloot hij, maar ook daar vond hij een gesloten deur. Dan naar Goes, want daar wist hij een shoarma-zaak die tot twee uur in de nacht was geo pend. Maar zover kwam de Haamstedenaar niet. Op de Beestenmarkt in Goes werd Wj aangehouden door de politie. Alcoholcontrole. In plaats van een broodje shoarma werd het het poli tiebureau, waar bleek dat de man drie keer de toege stane hoeveelheid alcohol had genuttigd. Met een dagvaarding op zak mocht hij weer vertrekken. (ADVERTENTIE) De nieuwe seizoenkrant is uit. Nu u nog! Van onze verslaggever Terneuzen - Uit een bedrijfspand aan de mr. F. J. Haarmanweg in Terneuzen zijn twee computers ter waarde van 7000 gulden ge stolen. De diefstal is gepleegd tassen afgelopen vrijdag en gis termorgen. Een zestienjarige uit Terneuzen is even na acht uur lichtgewond geraakt bij een aan rijding op de Michiel de Ruijter- singel in zijn woonplaats. De jon gen liep schaafwonden aan benen en gezicht op. Doordat de bromfietser even niet oplette en daardoor onvoldoende rechts hield, kwam hij frontaal in hotsing met een auto, bestuurd dooreen 22-jarige Terneuzenaar. Beide voeruigen liepen aanzien lijke schade op. »Als gevolg van de reconstructie van de brug bij Sluiskil en de afsluiting van rijksweg 61 is het dagelijks een chaos op het sluizencomplex. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Rijkswaterstaat, politie en gemeente Terneuzen komen mor gen bij elkaar om te praten over de ontstane verkeerssituatie als gevolg van de reconstructie van de brug bij Sluiskil en de afsluiting van de rijks weg 61 tussen de Haarmanweg en Tractaatweg. Deze afsluiting heeft de afgelopen dagen voor een behoorlijke verkeerschaos ge zorgd. Files op de Haarmanweg vanaf De Hoop en bij het sluizencomplex. Daar naast hebben zogenaamde 'gewoonterij ders' de verkeersborden die de gewijzigde verkeerssituatie aangeven niet gezien en reden gewoon door. „In overleg met de gemeente en de politie bekijken we of er wellicht hiaten zitten in de genomen verkeersmaatregelen en of er mogelijk verbeteringen kunnen komen," aldus J. den Hartigh, Hoofd Technisch Beheer van Rijkswaterstaat. „Kijk, de weggebruikers moeten nog even aan de gewijzigde verkeerssituatie wennen. Van daar dat we de situatie drie dagen aan zien. We komen donderdag bij elkaar om de situatie te evalueren. Als er verbete ringen nodig zijn voeren we die uit. Dat gaan we gezamenlijk bekijken." Het wegdek van de rijksweg tussen de Haarmanweg en de Tractaatweg wordt vervangen door een betonlaag. Deze ver vanging is nodig vanwege de flinke spoorvorming van het huidige wegdek. „We pakken de renovatie van de brug en de werkzaamheden aan de weg in een keer aan. Door de renovatie van de brug Van onze verslaggeefster Oostburg - Leerlingen van het Zwincollege uit Oostburg meten deze week de snelheid van het verkeer door de Nieuwstraat in Oostburg. Met behulp van een radarap paraat en een matrixbord staven ze verkeersovertredin gen. In het kader van Duurzaam Vei lig is de Nieuwstraat aangepast. Er zijn enkele verkeersdrempels aangelegd en het wegvak is ver- smald om de snelheid van het autoverkeer te verlagen. Coördinator van het meetproject is docent J. Braam. Hij stelt dat er nog veel te hard wordt gere den door de Nieuwstraat. „De drempels zijn veel te laag, auto's hoeven daar amper voor te rem men en doen dat ook niet. Het is een 30-kilometerzone maar er staat nog steeds een 50-km- bord. We hebben inmiddels twee keer gemeten en al een snel heidsovertreding van 101 kilo meter per uur geconstateerd. De gemiddelde snelheid ligt tus sen de zeventig en tachtig kilo meter en dat is te gek. De weg is daar veel te smal voor en hele maal als er fietsers over rijden. Het Zwincollege ligt aan de Nieuwstraat en dat levert een enorme stroom van fietsende scholieren op. Het is momenteel levensgevaarlijk als fietser over deze straat te rijden. Er ligt een brede stoep en daar rijden (brom)fietsers over en dan wor den ze ook nog bekeurd. Een on redelijke actie van de politie." Braam en zijn leerlingen hebben de meetapparatuur geleend van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ). „Al op vijfhonderd meter afstand kunnen we de snelheid meten. Dus mensen die lachend met een vaartje van 50 kilometer per uur voorbij het matrixbord rijden en WOENSDAG 4 JUNI 1997 Kamer van Koophandel. Vooruit lopend op de fusie met de Kamer van Koophandel in Middelburg wil de Zeeuws-Vlaamse Kamer door middel van dit fonds geld be steden aan het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven omdat zij dit geld ook hebben opgebracht. De Ka mer wil met dit fonds voorkomen dat het bedrag na de fusie wordt ingezet in heel Zeeland. Zo wil de Kamer dit stimulerings fonds mede gebruiken voor de aanstaande fusie tussen de WV's in Zeeuws-Vlaanderen. Van onze verslaggever Middelburg - De wettelijke belemmeringen, die nu nog gelden bij grensoverschrijdende zorg, moeten voor zowel patiënten, verzekeraars als zorgaanbieders zoveel mogelijk beperkt wor den. wordt namelijk niet van deze weg gebruik gemaakt. We gaan ervan uit dat het werk een week of zes a zeven duurt." Rijkswaterstaat is als gevolg van de werkzaaheden niet bang voor sluipver- keer. „Omdat de kruising met de Haarmanweg is afgesloten kan het verkeer niet door de Koegorspolder. Er blijven natuurlijk al tijd mensen die hun eigen weg proberen te vinden. Maar als blijkt dat ze daar toch meer tijd mee kwijt zijn, volgen ze toch de omleidingsroute." daarvoor tachtig kilometer re den, hebben we ook te pakken." De komende weken blijven leer lingen langs de Nieuwstraat me ten. Braam: „Met de resultaten van de metingen gaan we bin nenkort naar het Gericht Ver- keers Toezicht (GVT). Hopelijk ziet het GVT ook in dat het niet langer kan hier en misschien be sluiten ze binnenkort om ook te meten. Het is hard nodig, want bestuurders weigeren op hun rempedaal te staan en dat gaat ten koste van het langzame ver keer." Voorts is verruiming van de ver gunningsmogelijkheden voor zorgaanbieders (artsen, etcetera) in de grensgemeenten nodig. Daarnaast dient de zogenaamde Zeeuws-Vlaanderen-regeling waarbij patiënten voor (top)klini- sche zorg die niet in eigen regio aanwezig is mogen uitwijken naar Gent of Brugge - ook te wor den toegepast in daarvoor in aan merking komende regio's van Brabant en Limburg. Omgekeerd moet de zogenaamde 15/25 kilometer-regeling in Bel gië ook worden verruimd. Die geeft Belgische grensbewoenrs de mogelijkheid medisch-specialis- tische hulp binnen een straal van 25 kilometer rond hun woon plaats te zoeken, mits op kortere afstand geen Belgische voorzie ning aanwezig is. Dit vragen de Commissarissen der Koningin van de drie Zuid- Nederlandse provincies in een brief aan minister E. Borst van Volksgezondheid. Verdrag bijstellen Voorgesteld wordt om in relatie tot de nieuwe ontwikkelingen en wensen in de grensregio's het Bel gisch-Nederlands verdrag uit Terneuzen/Middelburg - Met de aanhouding van twee mannen uit Middelburg heeft de politie een groot aantal diefstallen van bromscooters in Terneuzen, Goes en Middelburg opgelost. De beide mannen werden vorige week door personeel van een scholengemeenschap in Goes al op heterdaad betrapt bij een po ging tot diefstal van een scooter in een fietsenstalling. In verband met het onderzoek is de arrestatie nu pas vrijgegeven. De mannen zijn twintig en dertig jaar oud. Bij de heterdaad wist één van hen aanvankelijk nog te ontkomen, maar de politie kon hem later in de omgeving toch nog aanhouden. Eén van de da ders heeft inmiddels bekend het afgelopen jaar elf scooters te heb ben ontvreemd. De brommers zijn overigens niet teruggevon den. Na verhoor en proces-verbaal zijn beide mannen op last van de officier van Justitie in Middel burg vrijgelaten. 1947 te actualiseren. De voorbe reiding hiervan wordt door de drie commissarissen toebedacht aan de commissie Volksgezond heid van de Benelux Economische Unie. Aan het verzoek van de drie top bestuurders ligt een rapport ten grondslag waarin een inventari satie van demografische gegevens en voorzieningen, wet- en regel geving is opgenomen. Hieruit blijkt dat particuliere zorgverze keraars een grotere keuzevrijheid hebben om hun verzekerden over de grens te laten gaan dan verze kerden bij Nederlandse en Bel gische ziekenfondsen. Handvatten Gebleken is ook dat grensarbei ders zowel in België als Neder land voor zorg kunnen aanklop pen, terwijl dat voor hun huisge noten niet mogelijk is. „Die stoten evenals alle andere grensbewo ners bij hun vraag naar grens overschrijdende zorg op een te rughoudend beleid van de natio nale overheden," staat te lezen. Als middel om belemmeringen in grensoverschrijdende zorg gelei delijk op te heffen wordt ge vraagd de steeds groeiende Vlaams-Zuid-Nederlandse sa menwerking tussen patiëntenor ganisaties en zelfhulpgroepen, zorgaanbieders en -verzekeraars te ondersteunen. Hun concrete projecten en afspraken kunnen hiertoe handvatten bieden. Het gaat volgens de commissarissen er niet om een onbeperkt grens overschrijdend zorgverkeer mo gelijk te maken. Waar het wél om gaat is om daar, waar concrete knelpunten (extreme wachtlijsten bijvoorbeeld) zich voordoen en in de praktijk grensverkeer ontstaan is, wettelijke belemmeringen weg te nemen. „Daarmee wordt gehandeld in de lijn van de aanbevelingen van het Beneluxparlement," staat in een toelichting te lezen. Van onze verslaggever Kloosterzande - CDA-fractie- voorzitter en lijsttrekker Jaap de Hoop-Scheffer komt maandag 9 juni op uitnodiging van het CDA- Hontenisse naar Kloosterzande. Tijdens een openbare bijeen komst die om 19.30 uur in zaal Van Leuven begint, spreekt hij over het thema 'openbaar be stuur'. Daarna is er gelegenheid tot discussie. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Middelburg - Door de toene mende vergrijzing in Zeeland wordt de komende jaren een groter beroep gedaan op de ge- zondheids-, ouderen- en ge handicaptenzorg. Ouderen doen namelijk een groter be roep op de zorg dan jongeren. Daarnaast wordt er een groter be roep gedaan op de geestelijke ge zondheidszorg omdat mensen bij bepaalde problemen eerder zijn geneigd professionele hulp in te roepen. De drempel wordt lager. Deze bevindingen worden gedaan door Gedeputeerde Staten in de conceptnota 'Zeeuwse zorg, onze zorg', die als voorbereiding dient op de samenstelling van de regio visie zorg. Hierin moet worden aangegeven hoe in Zeeland in de toekomst met zorg moet worden omgegaan. De opdracht voor het samenstel len van deze nota komt van de mi nister van Volksgezondheid die ze als belangrijk instrument voor toekomstig beleid gebruikt. GS merken in het kader van dat beleid op dat Zeeland niet te ma ken mag krijgen met randstedelij ke normen. De relatief grote om vang van de provincie, de eilan denstructuur en het feit dat Zee land dun bevolkt is geeft volgens GS een aantal specifieke proble men. „Oplossingen die in andere delen van het land voldoen, zijn niet vanzelf passend voor Zee land. Randstedelijke normen mo gen en kunnen niet ongestraft worden toegepast op een provin cie als Zeeland. Deze specifieke situatie maakt in veel gevallen keuzes noodzakelijk bijvoorbeeld tussen een breed gedifferentieerd aanbod op een centrale locatie in de provincie, of een eenvoudiger zorg gespreid over de provincie. Het is van belang dat keuzes in de regiovisie worden vastgelegd. Binnen Zeeland zal er gestreefd moeten worden naar een zo groot mogelijke spreiding van het zorg aanbod over de provincie." GS merken daarbij in de nota op dat de sector zorg onder financië le zorg staat. De vraag naar zorg stijgt als gevolg van de vergrij zing, maar de financiële bijdrage van het Rijk staat niet in verhou ding tot die groei. GS vinden het bij het opstellen van de regiovisie daarom belangrijk te weten hoe veel geld er beschikbaar is om de problemen in de Zeeuwse zorg op te lossen. In de regiovisie Zorg staat de indi viduele zorgbehoefte van de oude re, de gehandicapte en/of patiënt voorop. Volgens GS is te lang uit gegaan van een situatie waarin ie mand een volledig standaardpak ket aan zorg kreeg aangeboden. De individuele benadering is daarom uitgangspunt van de re giovisie. Het aanbod moet meer op de vraag worden afgestemd. Bij het opstellen van de regiovisie zijn zorgvragers, zorgaanbieders, zorgverzekeraars, gemeenten en provincie betrokken. Daarnaast wordt aansluiting gezocht bij sec toren als huisvesting, verkeer en vervoer, onderwijs en arbeids voorziening. De regiovisie biedt volgens GS de mogelijkheid om gezamenlijk gesignaleerde knel punten op te lossen. „Op deze wij ze kan concreet worden gewerkt aan de verbetering van de kwali teit van de Zeeuwse zorg. Hierbij gaat het om algemene ge zondheidszorg, geestelijke ge zondheidszorg en verslavingszorg, verstandelijk gehandicaptenzorg en verzorging en verpleging. Ten aanzien van de jeugdzorg wordt een afzonderlijke regiovisie opge steld. De eerste contouren van de regiovisie moeten eind dit jaar zichtbaar zijn. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten 1998 I 1999 2001 4--,- 2000 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 2002 I 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel hu Nifóniii fóniffl mi it vin it itirfc

de Stem | 1997 | | pagina 15