Hulp op de [vliegvelden [zeer matig' Onze Top 10 van deze week. HEMA écht lekker! ►te Onschuldig speeltje Noodvaccinatie nog steeds uit den boze I )ezelUd Aantal doden door asbest blijft stijgen Clenbuterol-controle was 'een rommeltje' k 'Ik heb er met hamer en beitel bij gestaan' Topper van de week ^Leugens voeren boventoon in Russische pers' BINNENLAND A3 [anipenplan ontbreekt vaak I Maatregelen I Inmiddels zijn maatregelen ge- I troffen om de hulpverlening te [verbeteren. Het gaat niet alleen |om brandbestrijding maar ook |om redding van passagiers en [medische hulpverlening. Binnen J een jaar moeten er op lokaal ni- [veau concrete en bruikbare af- spraken zijn tussen de betrokken hulpverleningsdiensten. Het onderzoek, gisteren aangebo- I den aan de Tweede Kamer, is uit- gevoerd door het Nederlands In stituut voor Brandweer en Ram- penbestrijding en Bockholts Bu- [reau voor Beleidsontwikkeling. Er is geïnventariseerd door wie en op welke wijze vorm en in- houd is gegeven aan de voorbe- O O O Ch Brouwers Bier Pilsener, Ch Kattenvoer, brokjes of paté, Varkenshouder zegt nog leven ontdekt te hebben in tonnen met gedode biggen 9.45 cn Jongetje (7) verongelukt op voetbalveld Slagroomtaart J0.'5 Roomboter allerhande 495 nut* Provencaalse ham 975 nu X* Zachte broodjes 195 nu I* Pinda's ,950 nu X* Montepulciano Molise nü 3 lO 50 voor IX* 1 Geldloper van Geldnet overvallen Opening Wereld dagbladencongres in teken van persvrijheid 13 JUNI 1997 AM STEM i i DINSDAG 3 JUNI 1997 ittannië en Ierland' 1 met name in Zui<i ■eland kans op een en- Verder perioden met I Bdagtemperatuur van I graden, langs de En- Schotse oostkust wat Luxemburg: Naast f ook wolkenvelden en kans op een bui. Mid- feratuur 20 graden of I Ir. Jen Midden-Frankrijk: linsdag in het noorden p nog flink wat bewol- blaatselijk regen, wel- ;:|t onweer. Verder van ■jd zon. Middagtempe- nsdag rond 22 graden, i iets hoger. Lnkrijk: Dinsdag mo- Jbg een regen- of on- |i. Verder flink wat zon. |emperatuur dinsdag 24 graden, woensdag I: Dinsdag hier en daar |nsdag enkele regen- of buien. Middagtempe- lan zee van 18 graden J westkust tot boven de lAlgarve. ■Dinsdag op veel plaat- legeld zon en droog, pg opnieuw zware re- onweersbuien. Mid- fceratuur meest tussen j 30 graden. the Eilanden: Naast toenemende kans op |n- of onweersbui. Mid- peratuur rond 26 gra- |a en Ibiza: Flinke zon- Trioden. In de loop van lag een aantrekkende lind en een toenemende J een regen- of onweers- Iddagtemperatuur rond Kil. flink wat zon maar mis- pok nog een lokale re- I onweersbui. Middag- ituur tussen 24 en 29 iland en Kreta: Dinsdag link wat bewolking en 1 stevige regen- en on- jUien. Geleidelijk echter |en wat zonniger. Mid- peratuur meest tussen graden. jnd: Ten zuiden van de ans op bewolking en op pegen, wellicht met on- I Vaar het noorden toe fen flink wat zon. Mid- I Iperatuur tussen 20 en ■en, maar dinsdag in het östen iets onder de 20. fland: Naast zon ook öt wolken en aanvanke- i kans op buiige regen, It met onweer. Middag latuur oplopend tot iets tie 25 graden op woens- rijk: Zowel zon als wol- Jen en op beide dagen ■lijk buiige regen, wei pet onweer. Middagtem- rond 23 graden. \DSEL ping is in dit verborgen? 12. olm; 13. adelaar; 16. pal; 21. to; 22. terp; 24. 31. pet; 32. renner; 35. 39. te; 40. briket; 42. eo; 49. mare; 51. lelie; 53. In; 60. ei; 61. Eli; 63. ade- lijn; 68. flirt. tap; 5. Wenen; 6. al; 7. p; 11. glorie; 14. dek; 15. pdier; 25. vuurpijl; 27. sta- eer; 34. rot; 35. pen; 36. 43. rein; 44. getikt; 46. lid; 52. era; 54. keer; 57. •Pi FEg li 16 iPÖfcgJifS ind 'pjoq do |[|d 'pjootj do «RA jen Haag (anp) - De redding van passagiers en de medische ulpverlening aan grote aantallen slachtoffers is op de grote en jiddelgrote vliegvelden in Nederland maar matig geregeld. |Óok ontbreekt het vaak aan specifieke rampenbestrijdings plannen. reiding op een ramp. Daaruit bleek dat alle velden vol doen aan de minimale eisen, zo wel nationaal als internationaal. Die eisen hebben echter vooral betrekking op het bestrijden van brand. Het redden van passagiers en het verlenen van medische hulp zijn veel minder expliciet geregeld, zo blijkt uit het onder zoek. Kat blijkt uit een onderzoek dat i opdracht van minister Dijkstal Ivan Binnenlandse Zaken is inge- Isteld op drie regionale civiele [vliegvelden en tien militaire [Dat is gebeurd naar aanleiding [van de ramp met de Belgische [Hercules vorig jaar juli op de gbasis Eindhoven. Daarbij I kwamen 34 van de 41 inzittenden om het leven. Het duurde bijna een half uur voor de hulpverle ners begonnen met de feitelijke reddingswerkzaamheden. Als dat eerder was gebeurd, zouden er vermoedelijk minder slachtoffers zijn gevallen, bleek uit de officië le onderzoeksrapporten. VERVOLG VAN VOORPAGINA De detailhandel mag zich dan vergenoegd in de handen wrijven over het nieuwe speeldingetje, de Nationale Speelraad - een lande lijke organisatie die voorlichting I geeft over spelen en speelgoed - I is minder enthousiast. Met die I aantekening dat het speeltje nog niet door de raad is onderzocht. „Blijkbaar is er nogal wat gebrek aan emotie en verantwoordelijk- heidsbesef in onze maatschappij. Het is natuurlijk triest dat de elektronica er aan te pas moet komen om dat bij te brengen," reageert secretaris dr. R. de Groot op voorhand. „Het lijkt een beetje op die pop, die een aantal jaren geleden in Amerika geïn troduceerd werd. Daar was dan zogenaamd een kloppend hartje in gezet, om het echt te laten lij- (ADVERTENTIE) Nieuwe oogst: Alpha aardappelen, zak 2.5 kilo Sperziebonen, 500 gram Braadworst, 500 gramj3Af 3.75 01 Casselerrib, gegrild of in pesto, 100 gram CfIZaanlander extra pikant 48+, 1 O ft/t kilo®©© J&90 IZ.yU OU Brabants vloerwit of-bruin of Sallands zonnepit meergranen, heel ChChips, naturel of paprika, zak 200 gram Heinz tomato ketchup 1339T of curry J3£9f, per flacon krat 24 flesjes 0.3 liter diverse smaken, 2 blikken a 400 gram, naar keuze 2.99 1.99 kilo 12£Cf 6.98 3^2.69 L j&r 2.59 jsr 1.09 2.89 1^4311.49 FOTO RUUD ROGIER Misverstanden De tien militaire velden hebben een eigen calamiteitenplan, maar de rol die de gemeentelijke en re gionale hulpverleningsorganisa ties kunnen spelen is niet altijd duidelijk vastgelegd. Gezamen lijke oefeningen worden nauwe lijks gehouden. Voorts bleek dat er misverstanden zijn over aard, schaal en gevraagde snelheid van de hulpverlening die wordt ver wacht van civiele diensten. De samenwerking tussen alle be trokken organisaties moet beter, zo concluderen de onderzoekers. Ook moeten geregeld oefeningen plaatsvinden, bestuurlijk èn ope rationele. Dijkstal wil dat wette lijk verplichten. In opdracht van de minister gaan deskundigen adviesen en criteria opstellen die als basis kunnen dienen voor lokaal calamiteiten plan. De commissarissen van de koningin gaan er op toezien dat er binnen een jaar overal goede plannen zijn. Een beeld uit (bijna) vervlogen tijden. ken. Dat speelgoed is in Amerika helemaal geflopt. Ik ben be nieuwd hoe dit zich in onze cul tuur zal ontwikkelen. Maar ik heb toch de indruk dat het hier ook wel eens een hype zal kunnen worden." De Groot verwacht dat de Natio nale Speelraad de Tamagotchi niet gaat aanbevelen, maar: „Ik denk aan de andere kant niet dat het kwaad kan. Het is onschuldig speelgoed, waarin misschien nog wel wat positieve emotionele ele menten in verwerkt zijn. Het is in ieder geval beter dan al dat ge weld op de computer. Het is na tuurlijk aan de ouders om daar over te beslissen, maar als het om de computer gaat, bevelen wij be hendigheids- en bouwspelletjes aan." Alsof de Tamagotchi een eitje is... Door Mirjam Verheijen Sint-Anthonis - Hij is een ouderwetse varkensboer. Een man die dagelijks met de kruiwagen en voederschep langs de hokken loopt. Niet zo een die 's ochtends op de knop drukt om de automatische voederinstallatie in werking te stellen en dan 's avonds weer terugkeert om even een blik in de stallen te werpen. „Wij werken hier met levend materiaal," zegt hij. „Wij strijden hier altijd voor het le ven." Hij was dan ook geschokt toen hij ont dekte dat er nog leven was in de tonnen met gedode biggen. Dertien uur nadat driehon derd biggen op zijn bedrijf een dodelijke in jectie met T61 gekregen, hoorde hij dat er nog dieren in de verzegelde tonnen in leven waren. „Dat gaat voor mij over een grens heen: als er biggen levend in een ton staan," zegt de varkenshouder. Hij wil het verhaal vertellen, op één voorwaarde: zijn naam mag niet in de krant. „Een keer zijn wij de dupe," vreest hij. „Ze pakken je UBN-nummer eruit en maken je bedrijf verdacht. Zij hebben alle macht in handen." Verstand op nul Twee weken geleden was het de eerste keer dat bij hem een dierenarts zou komen om biggen dood te spuiten. Zijn vrouw en zoon haalden de biggen van twee tot zeventien dagen oud bij de zeugen weg, zetten ze in kistjes en brachten ze per kruiwagen naar de dierenarts. Vier mensen van de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees (RVV) assis teerden bij het vervelende werk. Verstand op nul en in anderhalf uur zat het werk erop. Alle biggen hadden de spuit in het hart gehad. De biggen, die de injectie in eerste instantie overleefden, kregen direct een tweede spuit. „De dierenarts heeft zijn werk goed gedaan," vindt de varkenshouder. „Die biggen worden aangepakt bij de been tjes. Ze worden op een plank gelegd, de voorbeentjes worden een beetje opgetild en de spuit wordt geplaatst. Ze krijgen 2ec." „Onmiddellijk zie je de spieren verslappen," vertelt zijn vrouw. „Die mannen van de RW hebben de biggen in de tonnen gelegd, wer kelijk niet gesmeten, maar netjes neergelegd. De tonnen zijn verzegeld. Er is een sticker van het ministerie van het Landbouw op ge plakt en de tonnen zijn naar de straat gere den." Varkenspootjes Zeven tonnen met driehonderd biggen ston den 's middags om vier uur aan de straat. Klaar om opgehaald te worden. De volgende ochtend om kwart voor vijf gaat de hond van de familie tekeer. „Als die hond blaft, weet je dat er iets aan de hand is," zegt de varkenshouder. De hond slaat altijd aan als er vee is losgebroken. Voor de boer het sein om uit bed.te komen. Hij ziet niets abnormaals op het erf, maar de hond gaat regelrecht naar de poort. Daar staan de tonnen met dode biggen. Dan hoort de boer het ook: zwaar ademen en gekrab van varkenspootjes tegen de zijwanden van de ijzeren ton. „Ik heb er met hamer en beitel bijgestaan," zegt hij. „Maar mijn vrouw heeft me terug gehouden. Je mag die tonnen niet zelf open breken. Dan krijg je geen vergoeding. De (ADVERTENTIE) Nü 1.99 Paie Sherry 887, very vety dry, medium dry of cream, fles 1 liter Nü 3 halen, 2 betalen s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. VERVOLG VAN VOORPAGINA Voor noodvaccinatie, waar vooral D66 en ook zijn eigen WD op aandringen, voelt Van Aartsen nog altijd niets. Omdat ingeente dieren niet van zieke varkens zijn te onderscheiden, mogen zij van Brussel niet worden geëxporteerd. Het zogenaamde markervaccin, dat dit nadeel niet heeft, is niet voor volgend jaar beschikbaar. Vaccinatie in het hele afgesloten gebied zou daarom betekenen dat op termijn zo'n 2,2 miljoen var kens extra zouden moeten worden vernietigd. „Dit heeft zeer grote consequenties voor onze export positie en de totale kosten van de ze epidemie," waarschuwt Van Aartsen. De minister rekent de Kamer voor dat de varkenspest een totale schadepost betekent van ruim 1,4 miljard gulden. Ruim de helft daarvan heeft de overheid voor haar rekening genomen. 590 mil joen is uitgekeerd aan de betrok ken varkenshouders. De Europese Unie betaalt daarvan 385 miljoen gulden, het bedrijfsleven zelf draagt 42,5 miljoen bij. Waalwijk (anp) - Een 7-jarige jon gen uit Waalwijk is zondagavond op een voetbalveld in zijn woon plaats om het leven gekomen bij een ongeluk met een verplaats baar doel, aldus een politiewoord voerder gisteren. De jongen was samen met enkele vriendjes door een gat in de om heining van het sportpark aan de Olympiaweg gekropen om te gaan voetballen. Door de sterke wind waaide het verplaatsbare doel om, juist op het moment dat de jongen er gebukt bij stond. Het doel raak te zijn hoofd. Bij aankomst in het Twee Steden-ziekenhuis in Waal wijk bleek hij te zijn overleden aan hersenletsel. Het ministerie schat de 'vervolg schade' voor bedrijven op 640 a 770 miljoen gulden. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om geruimde varkensbedrijven die leegstaan (45 a 60 miljoen) of de verwerken de industrie, handel en transport (310 a 370 miljoen). Inmiddels is voor 4100 werknemers werktijd verkorting verleend. De grootse oppositiepartij CDA is nog altijd mordicus tegen een fok- verbod. „Het f okverbod is een zeer gevaarlijk precedent waarvan de financiële gevolgen nog absoluut niet duidelijk zijn," zegt CDA- Kamerlid Van der Linden. De PvdA'er Huys is juist tevreden over het fokverbod. Huys heeft de afgelopen weken zelf meermalen een fokverbod voorgesteld. Ook volgens de WD is de maatregel 'onvermijdelijk'. D66 was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De Tweede Kamer debatteert morgen met Van Aartsen over zijn aanpak van de epidemie. Minister Van Aartsen kan een schadeclaim tegemoet zien we gens zijn vernietigende uitspraken over het KI-station Wanroij. De Coöperatie Varkensverbetering Zuid (CVZ), waar het KI-station een onderdeel van is, heeft beslo ten de minister aansprakelijk te stellen op grond van een ontlas tend onderzoek van TNO. „De aantijgingen van de minister, als zou het station onhygiënisch gewerkt hebben, dat het bij het station een administratief rom meltje zou zijn, dat verwijtbaar sperma van zieke dieren zou zijn geproduceerd, zijn alle ongegrond gebleken," stelt ir. P. Verhoeven, voorzitter van het bestuur van de CVZ. „TNO zegt: bij KI-station Wanroij is correct gewerkt. De varkenspestepidemie heeft acht nieuwe veestapels bereikt. Het gaat om boerderijen in Hees- wijk-Dinther (2400 varkens), Uden (2650), Asten (1500), Neder- weert (500), Erp (2000), Heusden bij Asten (3200), Langenboom (1050) en Ysselstein (1100 dieren). Het totaal komt hiermee op 233 pestgevallen. vierkant/13.95 500 gram /6.20 100 gram /3.50 puntjes of bolletjes, zak met 0 stuks /2.70 zout of ongezouten, zak met 500 gram /3.50 Italiaanse rode wijn, 0.75 tl. /4.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 juni 1997. Zo lang de voorraad strekt. J/ V5 Ondertussen in café 'De Jonge Democraat'. Twee man nen van in de vijftig die zich beiden verzekerd weten van macht en aanzien en daardoor bulken van het zelf vertrouwen, zitten tegen elkaar op te snijden. Ze zijn zo overtuigd van hun eigen gelijk dat de een niet van de ander hoort wat-ie nou eigenlijk zegt. En als ze het wel horen, proberen ze elkaar meteen af te troeven. Hun ego's blazen zich zo groot op dat er amper nog ruimte is tussen de twee. Op dat moment probeert een bejaarde heilsoldate op bescheiden wijze haar Strijd kreet aan de twee te slijten. Ze horen haar niet en pas na herhaaldelijk kuchen van haar kant kijkt er eentje. Hij schrikt even op uit zijn roes, neemt haar krantje aan en legt het vervolgens ongelezen naast zich neer. De andere kijkt alleen maar even ver stoord. En ze hadden bij het Leger nog wel zo het vertrouwen uitgesproken in haar vermogen om de boodschap aan de man te brengen. Een jonger iemand zou alleen maar een brutale indruk maken, had haar baas gezegd. Een oudere zou veel beter overkomen. Nu moet ze terug met de boodschap dat het haar niet ge lukt is. Erger nog, die ene man heeft haar Strijdkreet aan genomen zonder er iets voor te geven. Ze dringt nog even zonder veel overtuiging aan, maar merkt dat ze er niet meer tussenkomt. MERIJN tonnen waren ook niet meer van ons. De sticker van het ministerie van Landbouw zat er al op. De dieren waren overgenomen via de opkoopregeling." Toevallig moet die dag iemand van de RW op het bedrijf zijn. Ook hij hoort het zuchten in de tonnen. Politie en nog drie dierenartsen van de RVV worden erbij gehaald. „Het is hier een hele rel geweest," zegt de boer. „De politie beschuldigde de RW'er ervan dat hij loog. Uiteindelijk werden er om tien uur drie of vier tonnen opengebroken. Ze hebben nog zes of zeven biggen doodgespoten. Niet luchtdicht „Het is een heel sterk narcosemiddel, wat die biggen ingespoten krijgen. Verdoofd worden ze dan in die tonnen gelegd. Die worden luchtdicht afgesloten en zo stikken ze dan. Dat is de indruk die ik ervan heb," zegt de varkenshouder. „Een van de tonnen was in derdaad niet luchtdicht. Het deksel sloot niet goed omdat de rand beschadigd was tij dens het vervoer. Inmiddels heb ik nieuwe tonnen en die sluiten beter." „Diep triest," noemt RVV-woord voerder Froukje Idema het voorval. „En in strijd met de dierenwelzijnswet. Ik hoor hier voor het eerst van. Als het goed is, komt zoiets niet voor. Een dierenarts mag pas weg gaan als de biggen inderdaad dood zijn. Het kan ge beuren dat particuliere dierenartsen net niet goed spuiten. Wij werken niet met kruide niers van de hoek. Wij werken uitsluitend met vakmensen die dat werk tot in de punt jes moeten kunnen beheersen." Van het voorval is volgens haar geen melding ge maakt. „Anders zou er werk van gemaakt moeten worden." Den Haag (anp) - De komende 35-jaar zullen naar schatting nog 20.000 mannen sterven aan een vorm van longkanker veroor zaakt door asbest. Dit staat te lezen in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde van deze week. De jaarlijkse sterfte bereikt een piek in 2018, wanneer 700 man nen aan de ziekte overlijden. Daarna neemt het aantal sterfge vallen geleidelijk aan af tot 450 in 2030. De daling zet zich na dat jaar voort. Dat het werken met asbest grote gevaren heeft, is al langer bekend. Werknemers die bij de uitoefening van hun beroep langdurig asbest hebben ingeademd, hebben een sterk verhoogd risico op een be paalde vorm van longkanker, of kanker van borst- en buikvlies. Onderzoekers van de Erasmus Universiteit hebben berekend hoe heft aantal sterfgevallen door longvlieskanker zich de komende jaren ontwikkelt. Zij deden dit aan de hand van de sterfte hieraan in de afgelopen 25 jaar en de de mografische ontwikkelingen. Tussen 1970 en 1994 valt onder mannen een grote stijging waar te nemen van het aantal sterfgeval len door deze ziekte. In 1970 wa ren het er nog 65, in 1994 was dat opgelopen tot 301. Volgens de on derzoekers weerspiegelt dit sterf- tepatroon de samenhang tussen deze vorm van kanker en bloot stelling aan asbest in het verleden. Onder vrouwen valt slechts een geringe toename te zien, omdat zij niet vaak een beroep hebben waarbij zij worden blootgesteld aan asbest. Van onze rechtbankcorrespondent Breda - „Ze hielden de hengel gewoon onder de stier. Maar ging een andere stier plotseling urineren, dan hielden ze de hengel snel onder die andere stier," zei de heer P. gisteren voor de Bre dase economische politierechter mr. E. Pfeil. Die kon zich het tafereel levendig voorstellen. „Dus de stieren liepen los in het hok en die ambtenaren sprongen met hun hengel erachter aan," zei hij glimlachend. Geest driftig knikte P. het hoofd: ja, zo was het gegaan. De ambtenaren van het ministerie hebben hun controlewerk naar het gebruik van clenbuterol niet goed gedaan. Dat was de strekking van zijn ver haal. Eind vorig jaar kreeg de zoon van P., de 41-jarige P.P. uit Hoogstra ten, de controleurs over het erf van zijn bedrijf in Ulicoten. Ze stelden bij twee mestrunderen vast dat het verboden hormoon clenbuterol werd toegediend. Va der P. was getuige van het contro lewerk van de ambtenaren. Na de getuigenis van P. vroeg offi cier van justitie mr. J. Eland om aanhouding van de zaak. Hij wil voor de volgende zitting de amb tenaren in kwestie als getuige op roepen. Zij zullen dan de vraag moeten beantwoorden of het in derdaad zo is dat urine van ver schillende stieren opzettelijk dan- wel onopzettelijk bij elkaar werd gevoegd. Maar Eland liet op nau welijks verholen wijze doorsche meren niet veel van het verhaal van P. te geloven. „U weet dat u strafbaar bent als u de waarheid niet spreekt," vroeg hij aan de man. Die knikte andermaal driftig met het hoofd. „Het is de waar heid," zei hij. De zaak is voor onbepaalde tijd aangehouden. Zaandam (anp) - Een geldloper van Geldnet is gisteren voor het postkantoor op de Martin Luther Kingweg in Zaandam overvallen toen hij een koffer met geld naar binnen wilde brengen. De koffer ontplofte echter waardoor de overvaller niets aan de inhoud had. Amsterdam (anp) - De opening van het vijftigste internationale Wereld dag bladencongres in Amsterdam, die gis teren werd bijgewoond door Koningin Beatrix, stond in het teken van de pers vrijheid. Premier Kok verwees in zijn openingstoe spraak voor de 800 krantenuitgevers en hoofdredacteuren uit de hele wereld naar de herdenking van het Marshall Plan dat vijftig jaar geleden onder barre omstandig heden onder meer de papiervoorziening waarborgde. Het is niet alleen belangrijk dat mensen kennis kunnen nemen van de informatie die nodig is in een democratie, aldus Kok. De premier stipte nadrukkelijk de op dracht van de overheid aan om informatie problemen door machtsconcentraties in medialand tegen te gaan. Bedreigde journalisten Voorzitter Jayme Sirotsky van de World Association of Newspapers, de koepelorga nisatie van landelijke verenigingen van uit gevers en hoofdredacteuren, nam het op voor de onderdrukte en bedreigde journa listen. Vorig jaar werden er 32 journalisten vermoord in vijftien landen en dit jaar zijn dat er minstens al tien. Meer dan 180 journalisten zitten in 22 lan den in de gevangenis. Turkije staat boven aan de lijst met 78 mannen en vrouwen die vast zitten omdat zij het regime onwelge vallige zaken hebben geschreven. Turkije wordt gevolgd door Ethiopië, China en Koeweit, aldus Siritsky. Eregast Generaal Alexander Lebed, voorzitter van de oppositionele Russische Republikeinse Volkspartij, was eregast op het congres. Persvrijheid gaat hem net zo ter harte als de gezinswaarden en andere basiswaarden die hij als president zou waarborgen, ver telde hij het publiek. „U schrijft maar wat u wilt," zei Lebed. Om daar in één adem aan toe te voegen dat wie daarom vraagt, zich voor de rechter zal moeten verantwoorden. De praktijk in Rusland is daarentegen dat insinuaties en leugens de boventoon voeren in de pers, signaleerde de president in spé. Drugs Lebed stelde voorts dat niet de potentiële uitbreiding van de NAVO met voormalige Oost-Europese satelietstaten de grootste bedreiging voor Rusland vormt. Het zijn eerder andere dreigingen uit het Westen die op de deurmat van Rusland kunnen belan den, zoals drugs en milieuvervuiling. „Dat zijn nieuwe uitdagingen en bedreigingen die wij niet de baas kunnen." De Gouden Vrijheidspennen die jaarlijks op het congres worden uitgereikt, gaan dit jaar naar Mehmed Halilovic, hoofdredac teur van Oslobodjenje. Twee van zijn colle ga's uit voormalig Joegoslavië, Viktor Ivan- cic en Dusan Mijic, krijgen de onderschei ding eveneens. Het congres, dat drie dagen in beslag neemt, gaat verder vooral over nieuwe me dia en de toekomst van de krant.

de Stem | 1997 | | pagina 3