DE STEM 'Ik lijk soms wel Alice in Wonderland Staigerpaip steekt draak met Duitsers Willeke Alberti soldatenmoeder in 6Combat' Griffel voor Kuyper, penseel voor Velthuys Popster Jeff Buckley mogelijk verdronken in de Mississippi Endemols 'Titanic' verovert vijf Tony's 'Tien jaar geleden zou ik dit nummer nooit uitgebracht hebben' Nederlandse stomme film geboekstaafd Rémi van der Elzen op bezoek bij Julio Iglesais en andere sterren Eindhovense kazerne thuisbasis voor tv-serie over landmacht D1 Neil Young kan niet op tournee Documentaire van Seelen maakt kans op milieuprijs Amsterdam (anp) Staatssecretaris Nuis van Cultuur krijgt morgen in het Filmmuseum in Am sterdam het eerste exem plaar van hét boek over de Nederlandse stomme film. Nederlandse zwijgende films werden vervaardigd tussen 1896 en 1930. De ongeveer 300 films waren totaal vergeten. Het was nota bene een Au straliër, de 68-jarige Geof frey Donaldson, die de zaken eens op een rijtje zette. Hij houdt zich al heel lang met filmgeschiedenis bezig en heeft in de loop der tijd een enorme documentatie opge bouwd. Hij onderzocht zelfs welke Nederlandse films in het buitenland zijn uitge bracht, zoals De Molens die juichen en weenen ofwel The mills in joy and sorrow. Of Joy and Sorrow heet nu ook zijn 304 pagina's en 300 illustraties tellende boek. Donaldson belicht de scripts, de producenten, de muzikale begeleiding en tal van andere zaken. Veel van de films lij ken te zijn verdwenen, maar in een aantal gevallen heeft Donaldson foto's opgediept. Amsterdam (anp) - De Gouden Griffel, de prijs voor het beste kinderboek, gaat dit jaar naar Sjoerd Kuyper en zijn boek Ro bin en God. Kuyper is vooral bekend van Het zakmes. Illustra tor Max Velthuys ontvangt voor de derder keer de Gouden Pen seel, de prijs voor het best geïllustreerde kinderboek. Dit maal krijgt hij hem voor Kikker is kikker. Tekenares Fiep Westendorp wordt geëerd met een speciale Oeuvre Penseel. Dit is een een malige onderscheiding wegens het 25-jarige bestaan van de il- lustratorenprijs het Gouden Pen seel. Dat heeft de Stichting Col lectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek, de CPNB, maan dag bekendgemaakt. Er zijn verder zeven Zilveren Griffels en twee Zilveren Pense len toegekend in de verschillende leeftijdscatergorieën. Zilveren Griffels zijn er voor Dick Bruna Lieve Oma Pluis), Ted van Lies hout Mijn tuin, mijn tuin), Toon Teilegen (Teunis), Joke van Leeu wen (Iep!), Jürg Schubiger Toen de wereld nog jong was), Theo Vijgen (Tipi's, totems en toma hawks) en Ditte Merle (Kleine beestjes). Zilveren Penselen gaan naar Be- noit (Mijn oom Gilbert) en Rot- raut Susanne Berner Het Avon tuur). De groep 12 tot 15-jarigen is deze keer onttrokken aan de jurering. Voor deze catagorie komt een nieuwe prijs, de Gou den Zoen. Deze zal over een maand worden toegekend. Vlag-en-wimpels zijn er ten slot te voor Thomas Tidholm, Kitty Crowther, Rafik Schami, Elke Heidenreich, Jan Michael, Ha- kim, Hilary Mc Kay, Berry van Gerwen en Rik Oerlemans, Wolf Erlbruch en Daan Remmerts de Vries. De prijzen worden in sep tember uitgereikt, voorafgaand aan de Kinderboekenweek. Gids Door Maarten van de Rakt Schat, wat woon jij mooi." Verbouwereerd doolt Rémi van der Elzen door het paleis van Julio Iglesias in Miami. Aan het handje van diens Ne derlandse partner Miranda lopend en al keuvelend in een karretje naar het zeewaardig jacht rijdend. Doorgaans ontvangt ze binnen landse gasten in een Hilversums studiootje. Vanaf vandaag mag Bémi van der Elzen de wijde we reld in. Naar bekende personen van het kaliber Julio Iglesias, Corneille en Leah Rabin. Onder de vlag Rémi van der Elzen heeft de KRO deze vlotte uitstapjes ge bundeld. Een TV Show op Reis, nee, zo moeten we het zeker niet zien. „De formule van een inter viewer die op stap gaat, is inder daad niet nieuw. De vraag is al leen: wie gaat erheen? Diens per soonlijkheid bepaalt hoe het pro gramma eruitziet. Ik wil graag wat mensen drijft. Dat is niet wezenlijk anders dan wat ik in Teevee Studio doe. Als ik Leah Rabin bezoek, ben ik natuurlijk minder geïnteresseerd in de West Bank-politiek van Israël. En Liesbeth List bijvoorbeeld, die al twaalf jaar geen platen heeft ge maakt. Maar zij is zo sterk dat ze toch terugkomt, al is het maar in een musical voor 250 gulden per avond. De omgeving van de ster ren is ook belangrijk. Die zegt ook veel over hen. Aan de reisreeks ligt een 'milde oekaze' van KRO-directeur Ton Verlind ten grondslag. Voor de reeks werd een redactie samen gesteld, die een lijstje van hon derd interessante mensen in bin nen- en buitenland componeer de. „Daarna is het een kwestie van dag en nacht bellen. Hillary Clinton stond bovenaan mijn verlanglijst, maar die is niet haalbaar. Volgens seizoen mis schien, maar dan moeten nu al beginnen met faxen", zegt Rémi met een dikke glimlach. Ze is blij met de reeds gemaakte afspra ken. „Het is heel leuk om te doen, spannend. Het is veel improvise ren. Je weet dat je een interview hebt, maar moet afwachten wat je eromheen kunt doen, of waar je tegenaanloopt. Zo was het een meevaller dat we uitgenodigd werden door Julio Iglesias om bij hem thuis te dine ren." „Je kunt tussendoor tegen de cameraman praten, zoals Boudewijn Büch doet of direct tegen de kijker. We hebben voor het laatste gekozen om de kijker erbij te betrekken. Maar daar moet ik een balans in vinden", weet Rémi. „Dat geldt ook voor ingehouden of uitbundiger reageren. In de eerste aflevering met Julio Igle sias lijk ik wel Alice in Wonder land, maar het was ook een heel onwerkelijke wereld waarin ik terechtkwam. Dat circus om die man heen, opgehaald worden met zo'n enorme limousine, rondkijken in zijn huis." Rémi van der Elzen. I Rémi van der Elzen, Nederland 1, 20.34 uur DINSDAG 3 JUNI 1997 Rijswijk (anp) - De politie in de Amerikaanse stad Memphis is in het weekeinde een grote zoekactie begonnen naar rockster Jeff Buckley. De zanger, gitarist en liedjesschrijver verdween eind vorige week na een zwempartij in de Mississippi. Gevreesd wordt dat hij is verdronken. De opsporingswerkzaamheden worden gehinderd door de hevige re genval van de afgelopen dagen. Hierdoor is het zicht onder water slecht en is inzet van duikers zinloos, zo meldt het dagblad The Guar dian. Buckley vertrok donderdag met een radio en een gitaar naar het ha vengebied. Hij werd het laatst gezien terwijl hij, nog volledig gekleed, luidkeels zingend op zijn rug in de rivier dreef. De 30-jarige Jeff Buckley is de zoon van Tim Buckley, de legendari sche zanger/componist die in 1975 op 28-jarige leeftijd overleed aan een overdosis heroïne. Zijn eigenzinnige debuutalbum Grace maakte in 1994 grote indruk. Het blad Rolling Stone riep hem tot beste nieu we artiest van 1995. Een recensent vergeleek hem met 'een koor knaapje, dat zingt vanuit de dakgoot van een bordeel'. Het cd-tje ligt pas over drie weken in de platen zaak, maar de eerste verontwaardigde reactie is al binnen. Popmuzikant Bertus Staigerpaip steekt in het nummer 'Diese Platz ist Privé' op ongenadige wijze de draak met onze Oosterburen. „Tien jaar ge leden had had ik dit nummer nooit uitgebracht, maar nu vind ik het zelfs allemaal heel onschuldig." Door Ruud Erich Gutentag, mag ik eben was zeg gen! Main naam is Heinrich-Wil- helm Brand. Ich kom iedere zo mer vanoit Deutschland naar Scheveningen naar het Strand. De eerste vier regels van het nummer Diese Platz ist Privé van popmuzikant Bertus Stai gerpaip (Ruud Broeders) uit Ba- byloniënbroek. De nieuwe cd- single ligt op 20 juni in de pla tenzaak, maar nu al is de eerste verontwaardigde reactie binnen. Een woordvoerder van het Goet he Instituut in Amsterdam rea geerde tijdens een radio-uitzen ding uiterst verontwaardigd op de tekst van het lied. Het num mervan Staigerpaip zou afbreuk doen aan de goede relatie die juist de afgelopen jaren tussen Nederland en Duitsland is opge bouwd. Dr. Hans-Martin Kem- me wil de kritiek van zijn insti tuut wel toelichten maar ver zoekt eerst even de tekst van het nummer te faxen. Een kwartier- je later laat hij via de telefonist weten dat Dr. Kemme zojuist aan zijn vrije weekend begonnen is. Broeders vindt de reactie nogal overdreven. „Ik kies heel vaak voor typetjes. Een paar jaar geleden hadden wij een nummer over Pieter de Rastaman. Dat was gewoon een aardige jongen uit Jamaica die bij ons op de bouw werkte. Daar ontstond toen behoorlijke com motie over, terwijl wij er abso luut geen negatieve bedoelingen mee hadden. Het was gewoon een beetje reggae-achtig liedje." Ich proppe dan 's morgens maine Kinder, main Frau und Schoon moeder auch, in maine neue 500 SEC und maine 140 kilo bier- bauch. Als het aan Broeders had gele gen was het 'Duitse' nummer he lemaal niet op een cd terecht ge komen. „Ik had voor de grap een liedje geschreven in een soort Prins-Bernhard Duits. Jacqui Hoes van onze platenmaatschap pij Telstar las de tekst en riep meteen dat zij het wilde uitbren gen. Ik stribbelde nog wat tegen maar volgens haar moest het kunnen, omdat Paul de Leeuw tegenwoordig ook alles durft te zeggen. Daaa zit wel iets in. Tien jaar geleden zou ik dit nummer nooit uitgebracht hebben." Zeg diese Platz hier in die Zonne Ruud Broeders (naast paard): „Het is niet meer dan een parodie waarin ik alle bekende vooroorde len over Duitsers bevestig.foto frank trommelen ist Privé, aan 't Strand in Sche veningen. Wir nemen Bier und vette Bratwurt mee naar 't Strand in Scheveningen Staigerpaip heeft geen enkel idee hoe het nummer zal vallen. „Of geen mens draait de single of het wordt een grote zomerhit. Het is in ieder geval apart. Met een echt goed Nederlandstalig nummer scoor je tegenwoordig toch niet meer. Kijk maar naar de top 100. Nummers van Jantje Smit en Hans Kraay hebben toch geen enkele kwaliteit. Die zijn gewoon de hitlijst ingekocht." Broeders zegt zelf niets tegen Duitsers te hebben. „Het is niet meer dan een parodie waarin ik alle bekende vooroordelen over Duitsers bevestig. Ik zit ook in de paardenwereld en van daaruit heb ik een stel hele goede Duitse vrienden. Ik heb het nummer ook aan hun laten horen. Er vielen mij twee dingen op: ze konden het helemaal verstaan en ze moesten er vreselijk om lachen, terwijl de doorsnee- Duitser toch niet zo'n groot gevoel voor humor heeft." Dan zit ik heerlijk als ein Vorst, maar na 'n uurtje kraig ik grote dorst en dan ga ik maar 'n beetje wienkeln en kom ik terug, staat daar weer zo'n domme Hollan der in main koil te pienkelen. Willeke Alberti tussen haar jongens en meisjes tijdens de opnames voor 'Combat'. foto jeroen broekmans Boor Nicole van Hout Eindhoven - Willeke Alberti gaat een belangrijke rol spe len in de nieuwe tv-serie over jonge beroepsmilitairen. Zij speelt de moeder van een ka pitein. De opnamen zijn gis teren begonnen in de De Con stant Rebecquekazerne aan de Oirschotsedijk in Eindho ven en duren tot het eind van het jaar. De Koninklijke Landmacht is co-producent van de 13-delige serie Combat, die door John de Mol Produkties gemaakt wordt onder regie van Will Koopman Hans Scheepmaker. Veronica begint in februari met uitzenden. De zeven hoofdrolspelers hebben °P de legerplaats Oirschot een opleiding van twee weken gekre gen om zich zo goed mogelijk te kunnen inleven in de rol van een Beroepsmilitair. Dat ze in die korte tijd al heel wat geleerd nebben, bleek tijdens de presen- tatie op de De Constant Rebec quekazerne. Nadat tien YPR- rupsvoertuigen de binnenplaats van de kazerne op waren gere- oen, meldden de nepsoldaten a™ precies zoals het hoort bij de rate adjudant. Gekleed in het gevechtspak van de landmacht op het (kortgeknipte) hoofd ra baret met het rode Chassé- embleem van het pantserinfante- nebataljon, dat niet meer ge- i ruDh wordt. Het salueren en het °P de plaats rust' ging ze goed 3t. De serie gaat over het leven van een aantal BBT-ers. Dat zijn ser geant Robert-Jan Dijkema (Ro bin Rienstra), korporaal Gounay Marmaris (Nazmiye Oral), sol daat Floris Ekkel (Tygo Ger- nandt), sergeant Tom Kerstens (Bart Oomen), soldaat Eva Bouwhuis (Kirsten van Dissel) en soldaat Wessel Hendrikx. De ho gere beroeps zijn luitenant Wilco de Kuiper (Ronald Top) en kapi tein Thiemo de Graeff (Paul Groot). De De Constant Rebecquekazer ne die al een jaar leeg staat na vertrek van de Rij- en Tractie- sehool, is de laatste maanden ge schikt gemaakt voor de tv-opna- men. De karakteristieke gebou wen uit de jaren dertig vormen een ideale achtergrond en werklocatie voor een tv-serie, hoewel de militairen op de Ne derlandse kazernes een meer mo derne huisvesting hebben. De kazerne gaat in de serie De Con stant Boeceur kazerne heten. Ook het privéleven van de jonge militairen wordt in de serie be licht. Die scènes spelen zich af in privé-huizen in de directe omge ving van Eindhoven, die voor dat doel door de bewoners ter be schikking worden gesteld. De Koninklijke Landmacht heeft een grote inbreng in de totstand koming van de serie. „Wij willen laten zien hoe we werken", ver klaarde overste Van den Beucken de medewerking van de land macht. „Wij zoeken telkens naar nieuwe wegen om informatie te geven over onze organisatie en de tv is een uitstekend middel. Wij zitten ook in de redactieraad om er voor te zorgen dat de serie, zo realistisch mogelijk wordt met alledaagse problemen van nor male mensen op een kazerne." Behalve het beschikbaar stellen van de kazerne, zorgt de land macht ook voor transport, uit rusting, oefenterrein en perso neel. Ongeveer 25 echte beroepsmili tairen van de legerplaats Oir schot figureren in de serie. Er zullen ook opnamen gedaan wor den op de Generaal-majoor De Ruyter van Steveninckkazerne waar de acteurs onder meer al geoefend hebben op de twintig meter hoge klimtoren. Dank zij de gezamenlijke oefening in Oir schot is het taem acteurs al goed op elkaar ingespeeld. Voor Wille ke Alberti is de inlijving in de cast nog nieuw. Zij is vorige week zaterdag pas gevraagd de moeder van kapitein Thiemo de Graeff te spelen. „Ik heb veel scripts aangeboden gekregen de laatste tijd, maar dit script lijkt me heel erg leuk om te doen", vertelde ze gisteren. „Ik ken Paul Groot die in de serie mijn zoon is, van Goede Tijden Slechte Tijden. Babette van Veen speelt mijn aanstaande schoondochter en ik kan heel goed met haar opschie ten." Hilversum (anp) - De musical Titanic, een productie van Dod- ger-Endemol Theatricals, heeft in New York vijf Tony's in de wacht gesleept. Volgens een woordvoerder van Endemol in Ne derland is de productie onder meer tot winnaar uitgeroepen in de categorie voor de beste musical, de meest prestigieuze van alle Tony's. Titanic is ook onderscheiden voor het beste script, de muzikale ori ginaliteit, de beste orkestrale uit voering en het beste decor. De productie was ook genomineerd in de vijf categoriën. De Tony is de hoogste onderscheiding in de Amerikaanse theaterwereld en vergelijkbaar met de Oscars. Ti tanic had vooral concurrentie van de musicals The Life en Steel Pier. De theaterprijzen werden de nacht van zondag op maandag uitgereikt in de Radio City Music Hall in New York. Behalve Tita nic was er nog een meervoudig winnaar, de productie Chicago. Die sleepte zes Tony's in de wacht. Walter Bobbie verdiende een Tony voor de beste regisseur. Als beste nieuwe theaterstuk werd The Last Night of Ballyhoo Delft (anp/belga) - Popvete raan Neil Young stelt zijn Europese tournee uit die op 9 juni zou beginnen. De 51-ja- rige zanger is gewond aan zijn vinger en kan daardoor niet spelen. Ook zijn optre den in de Oranjehal in Utrecht op 17 juni gaat dus niet door, aldus organisator Mojo Concerts. Young hakte per ongeluk het puntje van zijn linkerwijs vinger af toen hij thuis in Ca- lifornië een broodje door sneed. De wond is weliswaar genezen, maar de dokters vrezen dat het gitaar spelen het genezingsproces ver traagt. Young zou met zijn begelei dingsband Crazy Horse op 9 juni beginnen aan een tour nee van vijf weken door zes tien Europese landen. De zanger/gitarist komt nu in de herfst. van Alfred Uhry onderscheiden. Voor de Dodger-Endemolpro- ductie Titanic is een bedrag van bijna 20 miljoen gulden geïnves teerd. De musical ging op 23 april in première op Broadway in New York, in theater The Lunt-Fonta- ne op West 46th Street. De regie van de Amerikaans-Nederlandse productie is in handen van Ri chard Jones. Van onze filmredactie De Nederlandse documentaire Jammerdal van filmmaker Joost Seelen uit Breda is ge nomineerd voor The Princes' Award, een prijs voor de beste Europese audiovisuele pro ducties op het gebied van het milieu. De onderscheiding is een initiatief van het Europe an Environment Agency. De prijs wordt op 5 juni, Wereld- milieudag, in Kopenhagen uitge reikt door kroonprins Frederik van Denemarken en kroonprins Felipe van Spanje (naar wie de prijs genoemd is). In het comité van aanbeveling zitten o.a. Jac ques Delors (oud-voorzitter van de Europese commissie), Michail Gorbatsjov (oud-president van de Sovjet Unie) en president Va clav Havel van Tsjechië. Jammerdal is geproduceerd door Annemiek van der Zanden van Zuidenwind Filmproducties in Breda in coproductie met de Va- ra-televisie, die de documentaire al heeft uitgezonden. De film laat de reacties zien van enkele be trokkenen op de aanleg dwars door een natuurgebied tussen Venlo en Tegelen. Paul groeide op bij dit natuurge bied en na schriftelijke protesten tegen de afgraving van Jammer dal besluit hij tot andere midde len over te gaan.

de Stem | 1997 | | pagina 17