Delta-winst terug naar erbruikers 0800-8051 Is leten chtei V DES^EM Recreatieondernemers bereid mee te doen aan Zeeland Natuurmaand 'Landbouw krijgt meerwaarde door opvijzelen natuur' Grappenmaker zet lopers vierdaagse op verkeerde been Michael Athene VRAAG IK ME INEENS AF...! pleidooi fracties PvdA en zvp 'Spin-hoogwerkervoor kuisen plafond basiliek C1 Presentatie eerste bedrijfsnatuurplan bij landbouwbedrijf Vermue Veerdienst alleen voor Zuid-Beveland Postbus 51 infolijn Johan Friso in de problemen Bevriezing van belasting voor motorrijtuigen niet haalbaar 't Zwin in halve finale schaliën 076-5303132 I JUNI 1997 B: kent voorlopig no bhap dat van 5 tot fegen wordt verrede, bengeld en een hoge b van Grunsven, oj priet voor de nationa aan haar voorbij laa Zeeland pmbinatie zullen Hooier dan ik met Ba"r En dat zal voor de jur fer zijn om naar te Itij |ke Bartels zal echt van Grunsven no; |e bedreiging vormen. 1 gaat de wereldkampi wereldbekerhoudste uit Gemert op jach achtste nationale tita len record zijn, iets wai Itijmegen tuk op is r Festival kent in Lx meer deelnemers dai lelijk 27. Het prijzengel fhoogd naar 55.000 gul Ie jaar geleden was da TOO gulden) en verde organisatie het budge I een kleine miljoen gul fcr de Duitse bondscoacl llandse dienst Jürgen Ko brdt het NK het eersti Itionale evenement waa Iderlandse equipe zal bij loof ddoel is echter het E! p, „Nederlandse combi ebben dit jaar al goed ge Ird, beter dan Duitse. Me Ithenberger en Weyda In Grunsven met Bonfin 1 Bontje met Silvano heb- Urie goede combinaties ii |et verschil tussen de Duit pe en de Nederlandse i pan ooit. Als alles gezoni unnen we misschien toe- I aldus Koschel, die eini I het CHIO in Aken zijc Ictie bekend maakt au onze verslaggever liddelburg - De druk op Delta Nutsbedrijven om ook dit jaar He en deel van de winst rechtstreeks ten goede te laten komen aan everbruikers neemt toe. De ZVP overweegt de eerstvolgende atenvergadering een motie in te dienen met de strekking Del ertoe te bewegen tien miljoen gulden van de winst terug te iens de WK atletiek ii |ls 400 meter te winnen ubbel tijdens de vorige len in Atlanta. De Ame I toernooi, dat men van me I" Hij maakte al geschiede- J en herhaling is niet nodig lelkens de 200 en 400 te lo- Iweet nog niet op welk van Even leidt zonder uitdagis- p Toronto tegen Donovai op de 200 meter tegen de rie miljoen gulden voor de beien is dat de grootste |it ben uitgekomen," aldus geven aan de zieltogende laanse Grand Prix's zijn af Jjks interesse, de bond is op Ier van de bekritiseerde 01- lp de atletiek. Vernieuwin- |ey schaart, zijn volgens de |ns opnieuw. Na de Olympi- pwindend. Het is altijd het- misschien 1930. Iedereen jcrisis en zegt dat iets moet lekwereld inventiever moe- d, België, op de universi- in de Verenigde Staten. Die s staan niet te popelen de coach op de trainingen iep van twintig veelal moe- nvullen met stagiaires, spe- in Jong Oranje." ■anje-aanvoerder heeft meer els over de praktische uit- aarheid. „Hoe zit het met jnten en spelers met een chappelijke carrière? B'J ■nten worden de extra in- |ten afgetrokken van de stu urs. zomer lopen die jongens aliter in de WW op basis va" laatste clubsalaris. Gaan ze et op achteruit? De spelers een werkkring staan echt ;e springen in de zomer elk :einde op te offeren. Kunn® let beter gaan bouwen aan iloég voor 2004 of 2008? De [yballers deden er tenslotte tien jaar over voordat ze veroverden." Jossche forward vreest dat de nen door de strot geduwd len, „Er is nauwelijks over- ;eweest tussen Sideris èn de ?rs, tussen Sideris en s. spelersraad is niet gerai gd. De manier waarop Van Helfteren aan de kant overschrijdt alle fatsoensnor- olympische deelneming lS nooit hardop gedroomd. Nu ten we opeens in drie jaar Sydney. Waanzin." DINSDAG 3 JUNI 1997 'olgens de statenfracties PvdA ii ie ZVP (de provincie is de rootste aandeelhouder van Del- al is er alle ruimte om dat te oen. Het bedrijfsresultaat van lelta Nutsbedrijven over 1996 ras meer dan zeventig miljoen ulden. Doch Delta roomde die mist af met het afschrijven van 1 miljoen gulden aan 'goodwill' ie ze betaalde voor de deelna- ne in Verbrugge Verstraeten ülieubeheer (WM). PvdA en IMF opperen dat bedrag over leerdere jaren te spreiden of de leelname te financieren met reemd kapitaal. )e PvdA en ZVP kaartten de iwestie gisteren opnieuw aan ijdens een vergadering van de ommissie Algemeen Bestuur, ledeputeerde Hennekeij stelde laarin voor de structuur en sta- uten van Delta zodanig te wij- igingen dat het energiebedrijf ia de eeuwwisseling slagvaardig an opereren op een vrijer wor- den energiemarkt. feet hangijzer len belangrijke wijziging en een lolitiek heet hangijzer is de be- motting van de zeggenschap 'an de aandeelhouders (provin ce en gemeenten). Zij kunnen ui over de Raad van Commissa rissen heen aanwijzingen geven aan de directie van Delta. De di- ectie en de Raad van Commis- arissen willen daar vanaf om net name in de commerciële po en van Delta (deelnemingen in larticuliere ondernemingen) «rij spel te hebben. Maar ook de gas- en elektriciteitsvoorziening wordt straks onderhevig aan 'terke concurrentie en vraagt rolgens Delta een slagvaardige- 'e en efficiëntere organisatie. Zoals vorige week ook al bleek ijdens een vergadering van de commissie Economische Zaken lijkt bij veel partijen de tijd om daarmee akkoord te gaan nog niet rijp. Alleen VVD, SGP, D66 wilden Hennekeij gisteren al verder la ten gaan met de voorbereiding op een statutenwijziging. En ook dan is het laatste woord nog niet gezegd omdat tenslotte de aan deelhoudersvergadering aan het eind van dit jaar over het defini tieve voorstel mag beslissen. Keuzevrijheid De andere partijen zien voorals nog veel leeuwen en beren op die weg. De aarzeling wordt onder meer ingegeven door het tempo van de liberalisering van de energie markt. Delta wil alle verande ringen doorvoeren om de slag op een vrije marktsituatie niet te verliezen. Punt is dat het nog niet zover is. Pas in 2001 krijgt de volgende categorie bedrijven keuzevrijheid om energie in te kopen (nu kunnen alleen groot verbruikers dat). In 2007 pas mogen ook kleinverbruikers be palen bij wie ze hun gas en elek triciteit inkopen. Daarbij komt dat er door de Tweede Kamers zelfs nog geen nieuwe Elektriciteitswet is vast gesteld en zoals de plannen er nu uitzien is een nieuwe Gaswet pas in 1999 aan de orde. Daar naast bestaat nog de grootste onzekerheid over de consequen ties van de vorming van een lan delijk Grootschalig Productie Bedrijf (GPB). Delta Nutsbe drijven is voor eenderde eige naar van EPZ (een van de vier te fuseren productiebedrijven) en vangt jaarlijks een dividend van 17 miljoen gulden. De vraag is of Delta eenzelfde rendement be houdt. Van onze verslaggever Breskens - Het toeristisch bedrijfsleven is zeker bereid volgend jaar mee te doen aan de Zeeland Natuurmaand, maar dan moe ten de activiteiten wel op tijd bekend zijn. Recreatie-ondernemer en voor malig voorzitter van de Zeeuws- Vlaamse Vereniging van Cam- Ping Exploitanten (VVCE) J. van m Velde reageert hiermee op de stevige kritiek van gedeputeerde Van Zwieten op de toeristische sector. Van Zwieten sprak zaterdag tij dens de opening van de Zeeland Natuurmaand zijn grote teleur stelling uit over het feit dat het toeristische bedrijfsleven deze maand niet meedoet aan de na tuurmaand. En dat terwijl vorig jaar een overeenkomst was gete kend tussen de natuurorganisa ties en de toeristische sector om deze activiteit gezamenlijk aan t« pakken. Van de Velde heeft overigens be- grip voor de opstelling van Van zwieten. „Ik begrijp de gedepu teerde wel. Hij wil dat Zeeland Natuurmaand goed loopt. Bij °is is er zeker geen sprake van °nwil. De activiteiten waren echter pas rond maart bekend Zodat het voor ons onmogelijk tfas hierop in te spelen. Wij vra gen daarom om ons sneller op de oogte te stellen van de activi teiten. Dat roep ik al jaren. Maar ja, de ambtenaren willen niet naar ons uisteren. Dan moeten ze het «aar alleen doen. Volgend jaar uilen we best meedoen. Dan moeten wel de activiteiten rond Bij de restauratie van de Hulster basiliek worden de meest mo derne technieken in de strijd geworpen. Niet alleen aan de bui tenkant, maar ook binnen. Daar wordt voor een schoonmaakbeurt van het plafond sinds vo rige week een bijzondere hoogwerker gebruikt, waarvan er in Eu ropa maar één is. Peters Cleaning uit Sas van Gent moest het stukje technisch ver nuft speciaal vanuit Duitsland naar Hulst halen. Het bijzondere is dat de op rupsbandjes staande hoogwerker gewoon door een normale negentig centimeter brede deur naar binnen kan. Een maal binnen klapt het apparaat als een spin zijn poten uit en ont vouwt zich een hoogwerker waarmee zonder problemen het het 23 meter hoge plafond onder handen genomen kan worden. Het schoonmaken gebeurt met behulp van roterende borstels, die de vuilaanslag van tientallen jaren moeten verwijderen. Er mag namelijk geen water worden gebruikt in de basiliek. Aanvanke lijk waren er geen plannen met het plafond, maar toen er een zij wand was gereinigd viel het vuile plafond meteen uit de toon. Vandaar dat besloten is om ook dat nu aan te pakken. De reini gingsbeurt moet zo snel mogelijk klaar zijn, want het ingenieuze 'hoogwerkertje' kost per week drieduizend gulden aan huur. FOTO'S WIM KOOYMAN Van onze verslaggeefster Oostburg - „Landbouw is het aanzien van West-Zeeuws-Vlaanderen en door het aanbrengen van landschaps- en natuurwaarden op en rond boerenbe drijven krijgt dit aanzien zeker een meerwaarde." Deze woorden sprak de voorzitter van Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen, Jan Ramondt gisteren tijdens de officiële overhandiging van het eerste bedrijfsna tuurplan aan gedeputeerde G. de Kok. De presentatie vond plaats op het erf van de familie Vermue aan de Veerhoekpol- derweg in Oostburg. Voor dit bedrijf heeft IPC Plant uit Schoondijke en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland het eerste complete bedrijfsnatuurplan opgezet. Het idee voor het inpassen van meer na tuurwaarden bij agrarische bedrijven ont stond een jaar geleden. Er werd een werk groep gevormd waarin onder meer agra risch West-Zeeuws-Vlaanderen, verschil lende natuurorganisaties, het waterschap, de provincie Zeeland en de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg participe ren. „Wat goed is, komt snel. We zijn nu een jaar verder en het eerste plan hebben we inmiddels voor ons liggen. In de praktijk is er al heel wat van uitgevoerd bij Ver mue, net als bij het het akkerbouwbedrijf van de familie Provoost uit Nieuwvliet. Er is veel animo vanuit de sector om mee te doen aan dit project en dat is een goede ontwikkeling. Zo spelen we in op de maat schappelijke ontwikkeling waarbij de na tuur hoge prioriteit heeft. Ik noem deze ontwikkeling een 'voortschrijdend in zicht'. De landbouw is gebaat bij een (maatschappelijke) opwaardering. Op de ze manier bouwen we, in goed overleg met de verschillende overheden, aan een groe ne, gezonde toekomst," sprak Ramondt. De landbouWoorman bracht de uitwer king van de bedrijfsnatuurplannen door de agrariërs in verband met de herinrich tingsplannen voor het kustgebied. „Onder de landbouwers is er niet veel draagvlak voor de herinrichting. In tegenstelling tot deze bedrijfsnatuurplannen waar veel animo voor is. Dit laatste gaat om plannen met een vrijwillige basis. De boer beslist wat er op zijn bedrijf gebeurt en door de loop der jaren hebben we ook met andere projecten gemerkt dat dit goed werkt. Dit moet ook mogelijk zijn op andere punten, zoals de herinrichting." Gedeputeerde De Kok stelde dat de pro vincie met de herinrichtingscommissie uitgebreid zal praten over de toekomst van de landbouw. „We zullen dit 'voort schrijdend inzicht' van Ramondt zeker toepassen als we met de commissie praten, wat ons betreft is er veel mogelijk." De provincie Zeeland heeft anderhalve ton gestopt in het project en verwacht er veel van. Het bedrijfsnatuurplan bestaat uit drie onderdelen. Een inventarisatie van be drijfsgegevens en natuur- en landschaps waardes. Een beschrijving van de natuur doelen: welke natuurwaarden vindt de ondernemer belangrijk om in te passen. En tenslotte het derde deel: de uitvoering van deze natuurwaardes. Bij de familie Vermue zijn inmiddels knotwilgen, haagbeuk, meidoornhaag en hoogstamfruitbomen aangeplant. Er zijn voorzieningen voor kerkuilen en boeren zwaluwen gemaakt en op sommige stuk ken grond wordt geen kunstmest meer ge strooid. september dit jaar bekend zijn en moet duidelijk zijn dat wij er op kunnen verdienen. We zijn geen Sinterklaas." M. Tempelman, hoofd project bureau van het Bureau voor Toerisme Zeeland, zei zaterdag zich de kritiek van Van Zwieten aan te trekken. Zo wordt vol gende maand al begonnen met de organisatie van de Zeeland Natuurmaand in 1998. „De woorden van Van Zwieten heb ben dus in ieder geval effect ge had," aldus Van de Velde. „Dat is een pluspunt." De Zeeland Natuurmaand wordt dit en ook nog volgend jaar be taald door de provincie en het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Met in gang van 1999 komen de kosten volgens Van Zwieten voor het merendeel neer op het toeris tische bedrijfsleven. „Daar kan natuurlijk geen sprake van zijn," reageert Van de Velde. „Dat moeten we samen doen. Samen met de provincie en de gemeenten." Directeur R. Ter Heide van het Bureau voor Toerisme Zeeland gaf gisteren toe dat de toeris tische ondernemers meer zouden moeten bijdragen. Dat kan in zijn ogen het beste gebeuren door meer invloed van de toeris tische sector op de invulling van de Zeeland Natuurmaand. Van onze correspondent Terneuzen - Een groep van honderd jeugdige wandelaars op de 5 km werden tijdens de avondvierdaagse in Terneuzen op het verkeerde been gezet en hebben gisteravond ongewild extra kilometers afgelegd. Een grappenmaker had met stoepkrijt de route veranderd, waardoor de jonge wandelaar tjes op Spui uitkwamen. De organisatie is vandaag extra alert. Door dit incident kwamen verschillende groepen en scho len later bij sporthal 't Zwaan tje aan. Voorzitter Nico Bijl van de Avondvierdaagse 'Bram de Meijer' betreurde het voorval. „Wij gaan uiterst zorgvuldig om met de route. Voor aanvang lopen wij de routes twee keer na. Als een kwajongen de pijlen andersom zet loopt alles in de soep. De wandelaars kijken ons erop aan. Een van onze vrijwilligers heeft de boosdoener bijna in de kraag gevat. Hij ging er als een haas vandoor. Wel hebben we zijn krijt afgepakt. Van daag is er extra bewaking op de belangrijke splitsingen. Na een periode van een dalend aantal deelnemers zit de avondvierdaagse in Terneuzen weer in de lift. Was de avond vierdaagse al de grootste in Zuid-West Nederland, de ma gische grens van tweeduizend wandelaars kan dit jaar over stegen worden. De wandelaars op de 5 en de 10 km krijgen weer attractieve routes met als hoogtepunt na tuurlijk de jaarlijkse bloemen hulde op de donderdagavond. Ook krijgen de wandelaar elke avond een klein presentje na mens de organisatoren. De meeste deelnemers (1450) startten op de 5 kilometer. Terneuzen - De toeristische veerdienst voor fietsers en voetgangers van Terneuzen naar Hansweert kan in de praktijk alleen worden ge bruikt door inwoners van Zuid-Beveland. De boot vaart namelijk 's morgens van Hansweert naar Terneuzen en wordt vervolgens ingezet voor het Portaal van Vlaanderen in Ter neuzen. Tegen de avond vaart de boot ver volgens weer terug naar Hans weert. Commissielid G. van den Berg deed deze gewijzigde opzet gisteren uit de doeken tijdens de vergadering van de commissie voor het midden- en kleinbedrijf in Terneuzen. Wethouder K. van der Hoofd zei op zich weinig moeite te hebben met dit vaarplan van de toeristische veerdienst. „Het is er ons toch om te doen toe risten naar Terneuzen te halen. Dat gebeurt op deze manier en dan is het voor ons interessant. Het gaat in ieder geval om een proefperiode. Als blijkt dat ook Terneuzenaren met deze boot naar Zuid-Beveland willen gaan is de ondernemer wellicht bereid daar op in te spelen." (ADVERTENTIE) Wat is het nut van de gemeenschappelijke Europese munt? Waarom maakt de gulden plaats voor de euro Meer informatie? Haal de folder op postkantoor of bibliotheek of bel de ELKE WERKDAG VAN 9 TOT 9 Vlissingen - De Johan Friso, de nieuwe veerboot van de Provinciale Stoom Dienst (PSD), begon gisteren op de veerdienst tussen Vlissingen en Breskens aan het 'echte' werk: De eerste overtocht met passagiers. Maar in de loop van de mid dag kreeg de boot al te kam pen met een eerste storing. Aan één van de zogenaamde stabilisatoren om precies te zijn, reden om in verband met de stevige wind voor on geveer een uur aan de kant te gaan. In de tussentijd voer tussen Breskens en Vlissin gen slechts één veerbooty, wat voor aan beide zijden weer wachttijden tot gevolg had. Van onze verslaggever Middelburg - Een bevriezing van de motorrijtuigenbelas ting zit er naar alle waar schijnlijkheid niet in. Die boodschap gaf gedeputeerde D. Bruinooge gisteren alvast af in een vergadering van de commissie Algemeen Bestuur. De provincie sloot het boekjaar in 1996 af met een positief saldo van dik vier miljoen gulden. Par tijen, met de VVD voorop, ston den gisteren in de rij om de mee valler alvast te verdelen. ZVP, WD en SGP zagen wel wat in de bevriezing van de mo torrijtuigenbelasting. De 'winst' van de provincie was namelijk voor een groot deel te danken aan een hogere opbrengst van de motorrijtuigenbelasting. ZVP'er J.Hageman vond daarom dat daar het geld terug naar toe moest. WD'er J. Suurmond schoof Bruinooge een waslijst met ver langens onder de neus waaron der het verbeteren van de infra structuur en tal van andere za ken die het bedrag van de vier miljoen ruimschoots overschrij den. Het leverde Suurmond een sneer op van D66'er A. Dijkwel die de bijdrage van Suurmond bestem pelde als 'barkrukdiscussie'. CDA'er S. Buijs deed de ideeën van Suurmond af als 'luchtfiet serij'. „Eerst zegt u dat het hele maal nog niet zeker is dat de meevaller wel zo groot uitvalt en vervolgens komt u met een grote lijst aan verlangens." Suurmond kreeg ook Wiersma (Delta An ders) in zijn nek. „Etalage praat," zei Wiersma. Gedeputeerde Bruinooge hielp Suurmond snel uit zijn dromen. De meevaller van de provincie lijkt mooi, maar is het niet. De eerste tegenvaller zit er volgens Bruinooge, die altijd zeer nauwe contacten met Den Haag onder houdt, al aan te komen. Signalen uit de Tweede Kamer wijzen er op dat 'bijstelling' volgt. En nieuwe domper op de feest vreugde is wellicht de aantre ding van een nieuw kabinet vol gend jaar. Bruinooge verwacht dat de nieuwe ploeg fris van start zal gaan en dat betekent in zijn woordenboek dat er nieuwe bezuinigingen aan zitten te ko men. Bruinooge waarschuwde ervoor om het geld nu al vast te leggen aan structurele uitgaven. „Dan zitten we eraan vast. Het is beter om over geld te beschikken dat geregeld vrijkomt en daar een bestemming aan te geven." (ADVERTENTIE) Oostburg - Het Zwincollege heeft zondag in Spijkenisse de halve fina le bereikt van het nationale schoolschaakkampioenschap. Voor het Zwincollege kwamen uit Koen Leenhouts, Jacky Bron, Paula Wilde- boer, Maarten Prot en Mariska de Smet. De school kwam in de halve finale door twee wedstrijden te winnen en een gelijk te spelen. Met dit resultaat werden ze tweede in de poule. Zaterdag 7 juni gaan ze terug naar Spijkenisse om een plaats in de fi nale te bemachtigen. De nieuwe seizoenkrant is uit. Nu u nog!

de Stem | 1997 | | pagina 11