DE STEM 'Recreatie Zeeland laat het afweten' Gehandicapten willen verbetering kaartautomaat NS Reddingboot Margriet twee dagen in actie Start tweede editie Zeeland Natuurmaand Sportdag was gekleurd en daar ging het Saneren squashhal Hulst enige oplossing Eis een jaar voor mishandeling vriend A5 Tijdens opening Natuurmaand Meerdere jachten in problemen Provincie deze maand in teken van 220 natuuractiviteiten Burgemeester erkent fout bij inspraak Vergunning kappen bomen in Terneuzen alsnog ingetrokken Sporthal lijdt zware verliezen ■■■■■■■■■Hl Bestuurder rijdt door na aanrijding fietser Zeeland MAANDAG 2 JUNI 1997 Van onze veslaggever Goes - De Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid (ZSG) wil dat de Nedeilandse Spoorwegen (NS) de kaartaubmaten op stations verbete ren, zodat deze te gebruiken zijn door mensen met een handicap. NS Reizigers wil het aantal kaartautoma- ten in Zeiand sterk uitbreiden. Daarmee wordt het nadeel van de beperkte ope ningstijden van de loketten enigszins te verzachten. Bovendien is de NS van plan de automa ten geschikt te maken voor betaling met de chipknip. De ZSG is nu van mening dat dit een goed moment is om de kaart automaat op meerdere punten te verbete ren. Mensen met een handicap kunnen nu geen gebruik maken van de automaten omdat de bediening niet ingesteld is op mensen met een functiebeperking. Er zijn met name problemen met de hoogte van de knoppen, met het aflezen van het lees- schermpje en met de hoge sleuf voor beta len met geld of met de girobetaalkaart. NS heeft nu de service dat mensen met een handicap in de trein mogen betalen. Maar volgens de ZSG lost dat niet alles op. Hiermee wordt de aparte positie die mensen met een handicap ten opzichte van andere reizigers hebben benadrukt. Terwijl zij juist zeer gesteld zijn op een behandeling die voor iedereen gelijk is, aldus de ZSG. De stichting wijst er bovendien op dat met de daling van het aantal loketten er voor mensen met een handicap meer ver dwijnt dan alleen de kaartverkoop op de stations. Een stukje dienstverlening, waaronder bijvoorbeeld het kunnen vra gen naar perronnummers en vertrektij den, verdwijnt op deze manier ook, aldus de ZSG. Vanuit een rolstoel zijn bijvoor beeld niet alle borden die dat soort infor matie geven te lezen. De Zeeuwse stichting zal deze en andere knelpunten op Zeeuwse stations binnen kort aan NS Reizigers voorleggen. Van onze verslaggever Axel - Het voortbestaan van de Zeeland Natuurmaand staat op losse schroeven. Ondanks eerder gedane beloftes en toezeggin gen laat het toeristische bedrijfsleven het namelijk afweten. Gedeputeerde Van Zwieten is zeer ontevreden over het niet meedoen van de recreatiesector aan deze vorm van seizoensver lenging. Hij sprak zijn grote teleurstelling en ontevredenheid hierover zater dag uit tijdens de opening van de tweede Zeeland Natuurmaand in Axel. „Het toeristische bedrijfsle ven heeft helemaal niets gedaan. Dat baart me grote zorgen." De kosten van deze activiteit wor den ook volgend jaar nog betaald door het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij en de provincie. Met ingang van 1999 echter wordt deze financie ring stopgezet. Dan moet het me rendeel van de kosten worden be taald door het toeristische be drijfsleven. Van Zwieten heeft daar een hard hoofd in nu de re creatiesector vrijwel niet meedoet aan de activiteiten die deze maand in het kader van de Zeeland Na tuurmaand worden gehouden. „Het zou ontzettend jammer zijn als er geen vierde Zeeland Na tuurmaand meer zou komen. Wij hebben immers duidelijke afspra ken gemaakt. De provincie zou de kosten drie jaar voor haar reke ning nemen en daarna zou het toe ristische bedrijfsleven de finan- tiering overnemen. Ik maak me iorgen of dat werkelijk gaat ge- Üeuren. Ik geloof echter in het tees van de Natuurmaand. Er staan nu immers heel veel activi teiten op het programma. En dat ii twee jaar tijd. De Zeeland Cul- tiurmaand heeft er zeven jaar cher gedaan." Beloftes Vhn Zwieten refereerde zaterdag nög aan de gesloten overeenkomst tijssen de natuurorganisaties en hrt toeristische bedrijfsleven. De- z6 overeenkomst werd vorig jaar tijdens de eerste editie van de Zee land Natuurmaand gesloten. „In deze overeenkomst zijn beloftes gedaan. Deze samenwerking bete kende een extra stimulans om na tuur en recreatie de handen ineen te laten slaan. De natuurorganisa ties hebben wel inhoud gegeven aan de opzet. Zo is het recreatief medegebruik een normale zaak geworden. Ik ben daarom zeer on tevreden dat het toeristische be drijfsleven de belofte niet heeft waargemaakt Er wordt niet inge speeld op de activiteiten. Het is een teken aan de wand dat nie mand van deze sector bij de ope ning van de Natuurmaand aanwe zig is. Het zou doodzonde zijn als zo'n initiatief teloorgaat. Daarom spreek ik het toeristische bedrijfs leven hierop aan. Deze sector zal weer boos op me worden maar dat moet dan maar." Laat bekend M. Tempelman, Hoofd projectbu reau van het Bureau voor Toeris me Zeeland, stak zaterdag voor een deel de hand in eigen boezem. „De activiteiten waren pas laat bekend zodat het voor het toeris tische bedrijfsleven moeilijk was hierop in te spelen. We hebben hiervan in ieder geval geleerd en trekken ons dat aan. Als deze Na tuurmaand voorbij is starten we gelijk, in juli dus, met de voorbe reidingen voor de derde editie. Dan moet het voor de toeristische sector wel mogelijk zijn mee te doen aan deze vorm van seizoens verlenging." De Zeeland Campings hebben zich in ieder geval wel aangeslo ten bij de Zeeland Natuurmaand. Deze organisatie telt elf campings waarvan twee in Zeeuws-Vlaan- deren. Deze campings brengen de activiteiten van de Natuurmaand onder de aandacht van de cam- pinggasten, bieden korting en be talen mee aan de kosten van de Zeeland Natuurmaand. Van onze correspondent Breskens - De reddingboot Prinses Margriet uit Breskens is af gelopen weekend druk in de weer geweest. Het betrof steeds jachten die in de problemen kwamen. Zaterdag om 16.30 uur moest de reddingboot dichtbij in actie komen. Het jacht de Si nus voer op de Oosthavendam van Breskens. De Margriet trok het jacht vlot met een tros en sleepte het de haven van Breskens binnen. Terwijl de Margriet de klus klaarde kwam voor Zoutelande een jacht in de problemen door dat het op een zandbank gevaren was. De reddingboot Fint van West Kapelle was ter plaatse om te helpen. De kustwacht riep de Margriet op voor assistentie. Dat was niet meteen nodig zodat de Prinses Margriet weer de haven van Breskens kon opzoeken. Net binnengelopen kwam een mel ding binnen van het jacht Ester- lin dat brandstofproblemen had. Volgens de melding moest het jacht zich 'Wielingen 5-boei' be vinden. „We hebben daar het jacht nooit gevonden," zegt schipper Harry de Lobel. „We kregen toen advies om maar weer huiswaarts te keren." Later kwam alsnog de melding van het jacht binnen, dat het op het strand van Knokke lag. De Prinses Margriet heeft het van het strand afgetrokken, maar de sterke noord-oosten wind dwong de sleep om richting Zeebrugge te varen. De reddingsdienst van Blankenberge heeft toen de sleep overgenomen. Gisteren kwam om 12.30 uur de melding binnen dat een jacht op de Schaar Spijkerplaat boei 5 zijn masten en tuigage was kwijt geraakt. Vlissingen Radio maakte even later bekend dat het jacht zijn mast en zeilen verwijderd had en op eigen gelegenheid naar Breskens kon varen. Net binnen werd een rode vuur pijl waargenomen op de Wester- schelde. Schipper De Lobel be sloot toch uit te varen en vond het jacht De wilde Zwaan aan. Zijn mast en zeilen waren eveneens overboord geslagen. Het jacht had twee personen aan boord en was op weg van Blankenberge naar Middelburg. Met veel moei te vanwege de overboordgeslagen zeilen, werd de sleep naar Bres kens gebracht. Ruim veertig kramen gaven zaterdag acte de presence bij de Natuurmarkt in het Axelse natuurgebied Smitschorre. Bij een van de kra men waren de dieren te zien die in de Oosterschelde leven. foto camile schelstraete De provincie Zeeland staat deze maand in het teken van de natuur. De tweede editie van de Zeeland Natuurmaand biedt in totaal 220 natuuractiviteiten. Het program ma varieert van natuurhistorische excursies, openluchtconcerten, natuurontdekkingstochten, vaart ochten, fietsroutes, wandelingen, huifkarritten en ecologische kooksessies tot op de natuur geïnspireerde teken- en schilder cursussen. Het startschot werd zaterdag gegeven door gedepu teerde Van Zwieten in het natuur gebied Smitschorre in Axel. Door Frank van Cooten DE provincie Zeeland probeert met de Zee land Natuurmaand het toerisme buiten het zomerseizoen te stimuleren en tevens de aan dacht voor de natuur te vergroten. Er wordt immers al jaren naar gestreefd het imago van Zeeland als provincie van alleen zon, zee en strand te verbreden. Zeeland Natuurmaand is daar een onderdeel van. In het natuurgebied Smitschorre werd zater dag een voorproefje genomen om de opening extra luister bij te zetten. Zo was er een na tuurmarkt met tussen de veertig- en vijftig stands van onder andere diverse natuurorga nisaties en biologische boeren met streekpro ducten. Het moest projectleider P. Brouwer wel van het hart dat de publieke belangstelling voor deze natuurmarkt wat tegenviel. „Het mooie weer speelt ons parten. Mensen doen dan lie ver wat anders. De zondag zou een beter tijd stip zijn maar deze dag ligt wat gevoelig in Axel voor het houden van een activiteit. Van daar dat we voor de zaterdag hebben geko zen." Naast de natuurmarkt waren leerlingen van de eindexamenklas Tekenen van het Zelden- rust-Steelantcollege uit Terneuzen bezig een groot kunstwerk te maken. Op dit kunstwerk is een eigen impressie gegeven over natuurbe leving. Ook professionele Zeeuws-Vlaamse kunstenaars doen een duit in het zakje. In Smitschorre is namelijk een kunstbos gereali seerd met kunstwerken die zijn geïnspireerd op de natuur. Ook dit kunstbos werd zaterdag door Van Zwieten geopend met medewerking van het theatergezelschap Flup en Ju bedrijf. Het gezelschap kreeg een rondleiding langs Van onze correspondent Terneuzen - Kleurrijk Terneu zen hield zaterdag een multi culturele sportdag in sport park Oude Vaart. Er werd sportief strijd geleverd tussen de Surinaamse, Antilliaanse, Turkse en Nederlandse teams. Verder waren er exotische hapjes, muziek en informatie. Het evenement was opgezet door de stuurgroep Kleurrijk Terneu zen, als antwoord op lokale en (in- ter)racistische uitingen. De sport dag voldeed dan ook uitstekend aan het gestelde doel. Er was za terdag een palet van diverse cul turen met slechts een doel: een ge zellige dag voor iedereen. Voor de spelen als touwtrekken, voetbal, volleybal en zaklopen meldden zich teams bestaande uit politici, asielzoekers, een school en belan gengroepen. Mevrouw M. Strik-Van den Bran- de, voorzitster van de stuurgroep was na afloop tevreden. „We had den bij aanvang wat aanloop moeilijkheden. Een paar teams lieten het afweten ondat ze niet voldoende mensen op de been konden krijgen. We moesten het programma daarom omgooien. Het bleef wel wat rommelig, maar het was wel heel erg gezellig. De sportdag was heel gekleurd en daar ging het om." Intussen liggen wethouder S. de Mol en E. Brus van de CDA-frac- tie na het touwtrekken uitgeteld op het grasveld. Alle tactiek van G. Dijkhuis ten spijt moesten ze bij het onderdeel touwtrekken hun meerdere erkennen. De da mes nemen een Hollandse wafel om op krachten te komen. Straks moeten ze weer voetballen. Ook de PvdA en de GPV/RPF fractie is druk in touw. De Suri naamse hapjes zijn verleidelijk. Van onze verslaggever Terneuzen - Het gemeentebestuur van Terneuzen heeft de kap vergunning voor het verwijderen van bomen aan de Zui- derparklaan ingetrokken. Aanleiding voor dit besluit zijn bezwaren van omwonenden die vinden dat ze niet op een fat soenlijke manier inspraak hebben gekregen. Burgemeester R. Barbé geeft toe dat door de betreffende ambtena ren een vergissing is gemaakt. Tijdens een informatie-avond is de kapvergunning aan de orde geweest en de ambtenaren dachten dat deze informatie voldoende was. „Het is geen kwestie van onwelwillendheid maar de ambtenaren dachten dat deze informatie voldoende was. De situatie is verkeerd ingeschat," aldus Barbé. Er wordt nu alsnog een normale procedu re voor de kapvergunning opgestart. Daarin kan iedereen bezwaren indienen. Het kappen van de bomen is nodig voor de bouw van bungalows op die plaats, door bouwbedrijf Imotec. Het bouwbe drijf stelde onder andere als voorwaarde dat de gemeente het kap pen van de bomen voor rekening neemt. Volgens Barbé komt de al gesloten overeenkomst tussen de ge meente en Imotec door dit uitstel niet in gevaar. Van onze verslaggever Hulst - Er is maar één oplossing om het Hulster gemeenschaps centrum Den Dullaert te verlossen van de steeds zwaarder drukkende verliezen op de squashhal en dat is dat de gemeente het opgelopen verlies in één keer bijspijkert. Wethouder P. Weemaes zei dat tijdens de raadsvergadering, maar voegde er meteen aan toe dat B en W nog lang niet aan zo'n sanering toe zijn. de diverse kunstwerken die al af waren of nog in wording zijn. Een kunstwerk van de Axel se kunstenaar Han Deij zorgde voor enige verwarring. Het werk bestaat uit een wer vingsbord van het Plan Smitschorre met de bouw van 251 Droomwoningen aan de rand van het natuurgebied. De eerste 35 woningen worden eind '98 gerealiseerd. Op het bord staan diverse aannemers die het project bou wen en een bank die voor een gunstige hypo theek kan zorgen. Burgemeester W. de Graaf van Axel neemt plaats in een graafmachine om symbolisch de openingshandeling van dit ambitieuze nieuw- bouwplan te verrichten. Hij graaft een sleuf voor de riolering. „Als mijn eerste woning klaar is nodig ik jullie allemaal uit op de kof fie," grapt hij. Diverse mensen dachten al serieus een optie te nemen op een woning. Na deze openings handeling plopten de champagnekurken. Burgemeester R. Barbé van Terneuzen be aamde dat dit nieuwbouwplan een serieuze bedreiging is voor de nieuwe stadswijk Othe- ne in de Scheldestad. Het nieuwbouwplan wordt echter nooit ge realiseerd. Kunstenaar Deij wil met zijn kunstwerk aangeven dat mensen tegenwoor dig steeds meer ruimte in beslag nemen door overal te bouwen. Den Dullaert maakte tijdens de raadsvergadering de tongen maar weer eens los en dit keer ging het vooral om de late behandeling van de jaarrekeningen 1994 en 1995 en de begroting voor 1996. En dat terwijl 1977 alweer bijna half voorbij is. Volgens wethouder Weemaes ligt de schuld van de late behandeling niet bij Den Dullaert, want het be stuur had genoemde paperassen toch redelijk op tijd bij de ge meente gedeponerd. „Het is een groot probleem om zo'n complexe begroting zomaar eventjes in een paar weken te behandelen. Bestudering door de ambtenaren levert vragen op, die moeten dan weer door Den Dullaert worden beantwoord. Daar moet dan nog een over gepraat worden. Kortom, tussen het vraag en antwoordspel zit telkens wel een week of zes. „Nou ja," sputterde Th. Blom- maert (D66) tegen. „Die stukken liggen er nu twee jaar dus dan moeten er wel heel wat brieven gewisseld zijn. Ik denk dat er iets goed mis is met de communicatie tussen de gemeente en Den Dul laert." Dat ontkende de wethouder met klem. „Alles is tot op de laatste cent uitgeplozen en als je diep spit dan stuit je op allerlei vragen. Het heeft echt niet aan de communica tie geleden." Van onze rechtbankcorrespondent Middelburg - De 36-jarige Arnemuidenaar W.G. en zijn Vlis- singse kompaan E. S. (42) stonden vorige week voor het hekje van de rechtbank in Middelburg. Zij moesten zich verantwoor den omdat zij gezamenlijk en met vereende krachten hun me- deverslaafde vriend, de Vlissinger J. W. het huis uit hadden ge knuppeld. G. trof W. in zijn slaapkamer aan samen met G's vrouw. De multiculturele sportdag in Terneuzen was een gezellig en een sportief treffen. Een van de onder delen was het touwtrekken. Leerlingen van basisschool De Meerpaal tonen wat ze waard zijn. foto camile schelstraete Exotische namen als Giambo en Pan Setu sudderen in de pan of wok. Verder wordt er allerlei in formatie gegeven. Amnesty Inter national, SOS kinderdorpen en Dorkas bemensen een stand. Het begon allemaal in de vroege uren van die 20ste maart van dit jaar. G. zat in Vlissingen met S. aan de cocaïne en hoorde via via dat W. zich in zijn Arnemuidse woning bevond. Dat pikte G. niet. „W. is een slang, een adder," ver trouwde hij de rechtbank toe. „Ie mand die op je schouder uithuilt en vervolgens je zakken rolt. Die jat alles wat los en vast zit en zo iemand wil ik niet in mijn huis bij mijn mooie spulletjes hebben." Dat G. diverse keren is veroor deeld omdat hij weinig eerbied voor andermans bezit had gehad, deed er op dat ogenblik weinig toe. G. opgefokt door de cocaïne stoof met S. in zijn kielzog ('om te zor gen dat het niet uit de hand loopt') naar de woning van G. Daar trof fen ze W. samen met de vrouw van G. in de slaapkamer aan. Beiden sliepen. Bij G. sloegen de stoppen door. Hij sloeg W. met enkele goed gerichte vuistslagen wakker, smeet hem van de trap af, sleurde hem naar buiten en nadat hij eerst nog het hoofd van W. tegen de auto had geslagen smeet hij hem in de auto. In de momenten dat er niet aan W. werd gesleurd, verkochten beide mannen W. de nodige trappen. In Ritthem werd W. uit de auto ge zet en moest hij het verder zelf maar uitzoeken. „Hij had zijn les je geleerd en weet nu dat-ie niet in de buurt van mijn vrouw moet ko men," sprak G. gedecideerd en absoluut zonder enige spijt over het voorval. Hoewel G. zich niet meer alles precies wist te herinne ren wist hij wel dat hij nauwelijks enige echt geweld had gebruikt. „Ik heb hem wel wat klappen voor zijn kop gegeven en heb hem ge woon uitgeleide gedaan." Niette min werd zowel in de auto, de wo ning als in de slaapkamer het no dige bloed van W. aangetroffen. Kort nadat W. in Ritthem de wa gen had verlaten belde hij bij een boerderij aan en werd de politie ingeschakeld. Nog dezelfde och tend werd het tweetal aangehou den. De aanklacht tegen S. had W. ove rigens al twee dagen later op ver zoek van S.'s zoon weer ingetrok ken. Officier van justitie mevrouw mr. C. Fetter had weinig bewon dering voor het optreden van G. en S. „Dit is een typisch voorbeeld van het recht in eigen hand nemen en dat kan niet," vond zij. En dus eiste zij voor het 'lesje leren' tegen beiden twaalf maanden gevange nisstraf. Voor G,. kwam daar nog eens een half jaar bij omdat hij zich ook nog moest verantwoor den voor enkele diefstallen en een diefstal met geweld. Uitspraak over twee weken. Terneuzen - Op de Bachlaan na bij de kruising met de Alvare- zlaan in Terneuzen is vrijdag rond 23.15 uur een 48-jarige fiet ser aangereden door een auto. De automobilist is na het ongeval doorgereden. De fietser is met verwondingen per ambulance overgebracht naar ziekenhuis De Honte. Na behandeling mocht hij weer naar huis. Volgens verklaringen kwam een kleine groene personenauto met hoge snelheid aan komen rij den uit de richting Guido Gezel- lestraat. Vermoedelijk vloog de bestuurder van de auto uit de bocht bij het inrijden van de Bachlaan. Hij week daarbij uit en schepte de tegemoet komende fietser die gewond op het wegdek achterbleef. De bestuurder van de auto doofde zijn lichten en reed verder de Bachlaan in. Getuigen hebben zich nog niet gemeld.

de Stem | 1997 | | pagina 7