Tansu giller weer premier van Turkije Harde taal van Albright in ex-Joegoslavië Junta Sierra Leone geeft de macht op Clinton 'zonodig' naar de rechtbank Franse uitslag is tegenslag Nederland Aantreden Jospin luidt nieuwe periode van 'cohabitation' in 'Harkerige' Jospin werd handige publieksbespeler Schuilen dëStem de stem mïJÉ COMMENTAAR nieuws KORT BUITENLAND Akkoord vervroegde verkiezingen 'Economische politiek in dienst van de mensen' Bom opgeruimd in Frans stembureau Leeftijd noch elan Nateq-Nouri parlementsvoorzitter Iran Bundesbank ontkent pleidooi uitstel euro Ex-dictator favoriet verkiezingen Bolivia Zestien doden door noodweer in Spanje Chretien op weg naar nieuw premierschap I I I I MAANDAG 2 JUNI 1997 A4 2#greb/Belgrado/Sarajevo (rtr/afp/dpa) - De Ameri kaanse minister van Buiten- landse Zaken, Madeleine Alb- jight, heeft zaterdag en zon dag tijdens een rondreis door ^Joegoslavië de leiders in Zagreb, Belgrado en Sarajevo «maand zich te houden aan het vredesakkoord van Day ton. Anders komt de buiten landse hulp aan de Balkan- landen in gevaar. Amerika staat klaar om hulp te verlenen, maar alleen aan dege- nen die zichzelf helpen", aldus de minister in Sarajevo, Ze deelde de leden van het collectieve pre sidentschap van Bosnië-Herzeg- ovina mee dat de Verenigde Sta ten en Europa sancties zullen in stellen tegen degenen die de be palingen van 'Dayton' niet nale ven. De Bosnische leiders houden zich in ieder geval niet aan de af spraken zolang ze verhinderen dat vluchtelingen terugkeren naar hun woonplaatsen. Albright wees erop dat de uitlevering van verdachten aan het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag voor Washington een van de belang rijkste punten is. Zij benadrukte verder dat er ook meer gedaan moet worden aan het oprichten van gemeenschappelijke instel lingen van moslims, Serviërs en Kroaten, vrijheid van meningsui ting en wapenbeheersing. Albright voerde zaterdag al har de gesprekken met de leiders van de buren van Bosnië, de Servi sche president Milosevic en zijn Kroatische ambtgenoot Tudj- man. Ook in Zagreb en Belgrado eiste zij de uitlevering van ver dachten van oorlogsmisdrijven aan het VN-tribunaal en dat vluchtelingen garanties krijgen voor een veilige terugkeer. De door Milosevic gewenste nor malisatie in de relaties met de Verenigde Staten is nog ver weg, aldus de bewindsvrouw. Albright noemde haar gesprek met Milose vic 'waarschijnlijk het zwaarste dat ik heb gevoerd met een presi dent'. Met name de vroegere Bosnisch- Servische leider Radovan Karad zic en drie Joegoslavische gene raals die worden beschuldigd van massamoorden bij Vukovar, moe ten volgens Albright in Den Haag terechtstaan. Milosevic zei te weinig informatie te hebben over de generaals, waarop Albright hem documenten van het tribu naal overhandigde. „Hij heeft geen excuus meer", aldus de Amerikaanse minister. Eerder zaterdag laakte Albright in Zagreb in een gesprek met pre sident Tudjman de geringe be reidheid van Kroatië samen te werken met het tribunaal in Den Haag. Ook eiste zij de veilige te rugkeer van Servische vluchte lingen. Mara (afp/rtr/dpa) - Turkije gaat vervroegd naar de stembus. De twee partijen van de regeringscoalitie bereikten daarover gisteren een akkoord. Vice-premier Tansu giller neemt nog de ze maand het premierschap over van de huidige minister-presi dent Necmettin Erbakan. Volgens de grondwet zouden de verkiezingen pas in 2000 moeten plaatshebben. De datum voor de vervroegde gang naar de stembus moet nog worden vastgesteld in overleg tussen de besturen van de coalitiepartijen, de Welvaart spartij van Erbakan en de Partij van het Rechte Pad (DYP) van filler, aldus de twee leiders gis teren tijdens een gemeenschap pelijke persconferentie. Zaterdag i vervolg van voorpagina De socialisten vierden gister avond uitgebreid 'maar beschei den' feest. Jospin zei dat hij niet ging beloven dat alles nu anders ivordt. „Maar het is duidelijk dat het volk van ons verwacht dat we het openbare leven diepgaand veranderen. Dat de economische politiek in dienst van de mens wordt gesteld en dat we ons her bezinnen op Europa." „Ik heb drie dingen gehoord tij dens deze campagne," zo vertelde de voormalige socialistische par tijleider Laurent Fabius. „We willen niet langer rechts. Het moet veranderen. En: we willen niet weer teleurgesteld worden. Dat laatste is belangrijk. Wij gaan alles doen om wat we be loofd hebben, ook werkelijk waar temaken." De conservatieven van RPR en UDF zijn diep teleurgesteld. Vrij wel alle oud-ministers beloofden om in de komende dagen de ne derlaag te analyseren en de poli tieke organisatie te herzien, zo dat een volgende keer een over winning kan worden behaald. Sommige conservatieve politici verwachten dat Chirac heel snel opnieuw de Kamer zal ontbin den. Oud-minister Charles Pas- qua voorspelde dat het met de sa menwerking met de linkse rege ring snel fout zal gaan en dat Chirac al in de herfst van volgend jaar nieuwe verkiezingen uit schrijft. noemden politieke kopstukken oktober als mogelijk tijdstip. De regering verloor vrijdag met het ontslag van een DYP-lid de meerderheid in het parlement. Bij de vorming van de coalitie vo rig jaar spraken de partijen af dat filler in de loop van de zittings periode het premierschap zou overnemen. Daarvoor moet presi dent Suleyman Demirel haar be noemen en moet zij het vertrou wen van het parlement krijgen. Erbakan, de eerste fundamenta listische premier van Turkije, staat onder druk van het leger en allerlei maatschappelijke groe pen, die vrezen dat hij erop uit is de grondwettelijke scheiding van godsdienst en staat op te heffen. Het leger beschouwt zich als hoe der van de grondwet. Zaterdag vergaderde de nationale veilig heidsraad, waarin naast Demirel, Erbakan en de ministers van Bui ten- en Binnenlandse Zaken en Defensie, ook de vijf comman danten van het leger zitting heb ben. filler was eerder premier van juni 1993 tot december 1995, gesteund door een coalitie van haar eigen conservatieve DYP en de sociaal-democraten. De oppositie probeerde het land te 'polariseren in secularisten en anti-seeularisten', zei Ciller. „De gezondste manier onder deze om standigheden is naar de bevol king te gaan", zei ze. Priesters kruipen onder hun paraplu weg als ze zich in het Pool se Wroclaw klaar maken voor een mis waarin paus Johannes Pau- lus II voorgaat. Die startte gisteren een elfdaagse rondreis door zijn geboorteland. Op de eerste dag regende het pijpenstelen. Freetown (rtr/dpa/anp) - Coupleider Johnny Paul Koroma is bereid om de verdreven president Ahmad Tejan Kabbah terug te laten keren naar Sierra Leone. Daarmee lijkt een vreedzaam einde nabij voor de staatsgreep in het West-Afrikaanse land. Marseille (afp/dpa) - De Franse explosieven-oprui mingsdienst heeft gistermid dag een bom onschadelijk gemaakt in een schoolge bouw dat dienst deed als stembureau. De zes staven dynamiet hadden zaterdaga vond moeten ontploffen, al dus de politie. Meer dan dertig personen moesten worden geëvacu eerd. De politie sluit niet uit dat de Corsicaanse afschei dingsbeweging FLNC-Canal Historique verantwoordelijk is voor de mislukte aanslag. Dat meldden Britse en Nigeri- aanse diplomaten vanuit de hoofdstad Freetown. Onderhandelaars bereikten gis teren overeenstemming over de terugkeer van het democratisch gekozen staatshoofd, die een week geleden het land moest ver laten. Volgens diplomaten kan alles 'binnen een dag of twee' ge regeld zijn. De coupplegers onder leiding van Johnny Paul Koroma zijn bereid de macht over te dragen. Presi dent Kabbah zal als concessie wijzigingen aanbrengen in zijn regering, aldus diplomaten. In Freetown stonden gisteren meer dan 3000 West-Afrikaanse militairen paraat om desnoods met geweld een eind te maken aan de staatsgreep. Dat lijkt nu niet meer nodig. Nigeria en Gui nee stuurden dit weekeinde mili tairen naar Sierra Leone ter ver sterking van de troepen van de West-Afrikaanse vredesmacht Ecomog, die zich al in het land bevinden. Rebellen van het Verenigde Re volutionaire Front (RUF) zouden nog tegen het akkoord zijn. De rebellen, die sinds 1991 in een jungle-oorlog vechten tegen de regering in Sierra Leone, zijn bondgenoten van majoor Kor oma. De evacuatie van Amerikanen en andere westerlingen uit de Sierraleoonse hoofdstad was gis teren net voor het akkoord vol tooid. „Iedereen die weg wilde, is weg", aldus de Amerikaanse commandant Greg Ertel. Of de vijf Nederlanders die nog in Sierra Leone verbleven het land hebben verlaten, is volgens Bui tenlandse Zaken in Den Haag niet bekend. Het gaat om de ho norair consul en zijn vrouw, een piloot en twee mannen die al der tig jaar in het land wonen en daar bedrijven hebben. Een hoge Sierraleoonse diplo maat zei gisteren dat Liberianen achter de staatsgreep van vorige week zaten. „Men vermoedt dat het Liberianen zijn, want als ze op de radio wat zeggen hoor je een Liberiaans accent", aldus de Sierraleoonse ambassadeur bij de Verenigde Naties, James Jonah. Dat maakte de raadsman van de president gisteren bekend. Clin ton blijft categorisch ontkennen dat hij de vrouw in 1991 in een hotelkamer in Arkansas, waar van hij toen gouverneur was, on eerbare voorstellen zou hebben gedaan. Hij zal haar in geen geval zijn verontschuldigingen aanbie den, zo zei Robert Bennett in het televisieprogramma 'Meet the Press'. Mochten de advocaten van Jones proberen andere vermeen- Zowel de WD als het CDA ver wachten dat het nu een stuk moeilijker zal worden het Ver drag van Amsterdam over twee weken succesvol af te ronden. „Het zit Nederland als voorzitter niet mee", meent WD-buiten- landspecialist Weisglas.. „Eerst moet ze maandenlang wachten op de verkiezingen in Groot-Brit- tannië, waarna blijkt dat er on der Labour toch niet zoveel ver andert. En dan nu Frankrijk." Weisglas ziet het somber in voor POLITIEK IS steeds meer een zaak van marketing, media en mannetjes makerij. D66 was de eerste partij in Nederland die op zo'n wijze cam pagne voerde. D66 lijkt nu de eerste partij die afstand neemt van dit soort pr-technieken. De uitverkiezing van mevrouw Borst als lijsttrekker, in plaats van het jonge Kamerlid De Graaf, is een keuze voor degelijkheid, vakmanschap en integriteit. Niet een jeugdig swingende, mediagenieke persoonlijkheid, maar een 65-jarige, grootmoederlijk strenge vakminister moet de kiezers trek ken. Een verrassende uitkomst binnen de D66-traditie, maar net zozeer binnen de geldende Nederlandse campagnestrategieën, Het is evident dat mevrouw Borst, gezien haar leeftijd, geen leider voor jaren zal zijn. Een, hooguit twee keer kan zij de D66-lijst aanvoeren. Dat zij daarom als een overgangsfiguur beschouwd moet worden, is eveneens duidelijk. De partij was nog niet toe aan een definitieve op volging van het jarenlange boegbeeld Hans van Mierlo. De gedroomde kandidaat Wijers wilde niet en in het tweede echelon bleken de kaar ten nog niet geschud. Dat de Democraten vervolgens niet terugvielen op hun beproefde re cepten uit de wereld van de reclame, is bewonderenswaardig. Er is niet op leeftijd, geslacht en elan geselecteerd, maar op betrouwbaarheid, inhoud en respectabiliteit. Zelfs het feit dat mevrouw Borst absoluut niet gezien kan worden als een politiek dier of als een generalist, is geen bezwaar gebleken. Het feit dat zij in de partij en in den lande beschouwd wordt als iemand die serieus is, haar dossiers kent, weet samen te binden, besluiten durft te nemen, maar eveneens bereid is naar anderen te luisteren, was blijk baar belangrijker. Een gelukkig teken, want van politici die het moeten hebben van een kreet en een scheet, zijn er ai te veel in Den Haag. Washington (ap) - De Amerikaanse president Bill Clinton zal zich zonodig voor de rechtbank verdedigen tegen aantijgingen van Paula Jones dat hij haar zou hebben lastiggevallen. de affaires van Clinton op te die pen, dan zou hij niet aarzelen in Jones' verleden te duiken. Aan de andere kant zou er geen bezwaar zijn tegen een eventuele vergoeding van Jones' juridische kosten en een schenking voor een goed doel, zei Bennett. „Als zij ermee zou instemmen dat wij 600.000 tot 700.000 aan een lief dadigheidsinstelling geven dan zou ik dat best willen aanbeve len", zei hij. Den Haag (anp) - De overwinning van links in de Franse parle mentsverkiezingen gisteren maakt het er voor het Nederlandse EU-voorzitterschap niet gemakkelijker op. het Amsterdam en de Economi sche en Monetaire Unie (EMU). „Jospin sprak zich tijdens de campagne al uit tegen het sane- ringsbeleid dat nodig is om aan de EMU-criteria te voldoen, met name de eis om de staatsschuld tot maximaal 3 procent terug te brengen. En hij wil niet zonder Spanje en Italië de EMU in." Volgens CDA-Kamerlid Verha gen heeft Parijs nu weinig ruimte om zich toegeeflijk op te stellen in Amsterdam. Teheran - De conservatieve geestelijke Ali Akbar Nateq-Nouri is gisteren, na vorige week de presidentsverkiezingen te hebben ver loren, herkozen als voorzitter van het Iraanse parlement. Nateq-Nouri werd herkozen als parlementsvoorzitter na een over eenkomst te hebben gesloten met de gematigde fractie in het par lement. Die gematigden zagen ervanaf zelf een kandidaat voor te dragen in ruil voor de verzekering dat het conservatieve blok in het parlement samenwerkt met de regering Khatami. Frankfurt - Uitstel van de Europese Monetaire Unie is wat de Duitse centrale bank betreft niet aan de orde, ongeacht de onenig heid tussen de bank en de regering over de voorgenomen herijking van de goudvoorraad. Nieuwsberichten dat bankpresident Hans Tietmeyer zou hebben voorgesteld de monetaire unie later dan ge pland te laten ingaan werden zaterdagavond door een woordvoer der van Tietmeyer tegengesproken. La Paz - De voormalige Boliviaanse dictator Hugo Banzer is favo riet voor de presidentsverkiezingen die gisteren plaatsvonden. Banzer, die na een bloedige staatsgreep in 1971 het land zeven jaar lang met een ijzeren vuist regeerde, doet voor de zesde keer een poging legaal - via democratische verkiezingen - staatshoofd te worden. De inmiddels 71-jarige ex-militair is het boegbeeld van de conser vatieve alliantie, die hoopt ook bij de parlementsverkiezingen op dezelfde dag flinke winst te halen. Madrid - Noodweer heeft in het weekeinde in Spanje tot overstro mingen en talrijke verkeersongevallen geleid. Volgens de politie zijn daardoor zeker zestien mensen om het leven gekomen. Een busongeluk bij Mota del Cuervo in Midden-Spanje kostte za terdagavond zeven inzittenden het leven. 38 passagiers liepen ern stige verwondingen op. De Noord-Spaanse regio's Galicia en Baskenland zijn getroffen door onweer en rukwinden met snelheden tot 90 kilometer per uur. Op veel wegen was verkeer niet mogelijk omdat de rijbanen waren ondergestroomd of versperd door aardverschuivingen. Au tomobilisten moesten uit hun voertuigen bevrijd worden. Hulpverleners moesten mensen redden wier huizen door de water massa's waren ingesloten. In veel landelijke gebieden viel de stroom uit. Montreal - Twintig miljoen Canadezen gaan vandaag naar de stembus. Wie er wint, is geen vraag. Wel of de Liberale Partij van premier Chrétien er opnieuw in slaagt de absolute meerderheid te behalen in het Canadese Lagerhuis en welke partij zich tot 'offi ciële oppositie' mag uitroepen. Jean Chrétiens Liberale partij staat in de laatste peilingen op 41,9 procent. Dat moet binnen het Canadese electoraal districtensys teem van 'winner takes all' genoeg zijn voor een absolute meerder heid in het nieuwe Lagerhuis. Kandidaat voor de titel van officiële oppositie zijn de Conserva tieven. Hun leider, de perfect tweetalige Jean Charest, maakte verreweg de meeste indruk in de campagne. De Conservatieve Partij regeerde lange tijd in de jaren tachtig, maar werd bij de vo rige verkiezingen in 1993 compleet weggevaagd. Door Jan van Etten (anp) Parijs - Met het aantreden van de linkse regering-Jospin staat Frankrijk opnieuw voor een periode van 'coha bitation': de vaak moeizame samenwerking tussen een president en een kabinet van een tegenovergestelde poli tieke richting. Van 1986 tot 1988 en van 1991 tot 1993 is dat al gebeurd onder de so cialistische president Mitter rand, die het met een rechtse regering moest doen. «Een nieuwe periode van coha bitatie betekent een dagelijkse oorlog tussen president Chirac en Jospin en verlamt het land", waarschuwde de gaullistische voorman Séguin vrijdag nog de Fransen. Want ditmaal duurt het in principe geen twee, maar vijf jaar tot de volgende presi dentsverkiezingen. Socialistenleider Jospin, die waarschijnlijk vandaag als pre mier de taak krijgt een kabinet te vormen, heeft beloofd dat de wetten op de nationaliteit, tegen immigratie en voor uitzetting van illegalen de prullenbak in gaan. Voorts wil Jospin niets horen van de voorgenomen privatise ring van France Telecom, die donderdag zou beginnen. Met de vakbonden zijn socialisten en hun communistische bondgeno ten vóór behoud en instandhou ding van de publieke sector. Dat dreigt enige problemen op te le veren met Europese richtlijnen. Renault-Vilvoorde is een ander heikel punt. Jospin wil alles in het werk stellen om de autofa brikant te weerhouden zijn fa briek in België te sluiten. Afge lopen donderdag heeft hij dat nogmaals toegezegd aan een de legatie van de werknemers van de Belgische vestiging, die hem tijdens de verkiezings- campage op kwamen zoeken. De Franse Staat heeft nog steeds grote zeggenschap in het slechts gedeeltelijk geprivatiseerde staats bedrijf. Op het socialistische verkiezingsprogramma - door rechts betiteld als een zwak aftreksel van het programma waarop Mitterrand in 1981 tot president is gekozen - prijkt voorts de onmiddellijke crea tie van zevenhonderd duizend arbeidsplaatsen in de publieke sector en voor jonge ren. Daarbij is de rem al aange trokken: Jospin vreest 's lands financiën in een tè slechte staat aan te treffen om dat meteen te kunnen realiseren. In het verschiet liggen voorts maatregelen om Frankrijk bin- „Een nieuwe periode van cohabita tie betekent een dagelijkse oorlog tus sen president Chirac en Jospin en verlamt het land", waarschuwde de gaullistische voorman Séguin vrijdag nog de Fransen. foto epa nen de normen te houden om in de lente van volgend jaar toe te kunnen treden tot de Europese Economische en Monetaire Unie. Volgens waarnemers zijn vooral daarom de marges om in de komende maanden een linkse of een rechtse politiek te voeren, uiterst beperkt. Door Wilko Voordouw Parijs - Lionel Jospin (1937) is een voor Franse begrippen atypische politicus. Hij staat bekend als weinig plooibaar, als bijzonder integer en als een man die graag van een beetje afstand houdt. Ty pisch een protestant, heet het in het nog altijd katholieke Frankrijk. Na Michel Rocard (1988-1991) wordt Jospin de volgende protestantse pre mier. Wie hem ziet, heeft niet de in druk van een volksmenner. Zijn spierwitte haar, felle, prikkende ogen, verborgen achter een lich te bril, en scherpe kaken maken hem eerder leraar. Dat was hij ook, totdat de politiek hem trok. Net als bij de campagne voor de presidentsverkiezingen in 1995 begon Lionel Jospin met enkele foute passen. Hij kwam houte rig, zelfs harkerig over. Hij rea geerde maar moeilijk op de za len die hij toesprak. Hij sloeg een bijzonder plechtige toon aan, terwijl de Fransen juist van de socialisten vuurwerk ver wachtten. Lionel Jospin werd verrast door de ontbinding van de Assemblée nationale. Aan het begin van het jaar had hij alle journalisten in Frankrijk een jaarkalender toe gestuurd, waarop de data ston den aangekruist, tijdens welke hij de diverse onderdelen van het vernieuwde partijprogram ma wilde presenteren. Sinds de verloren presidentsverkiezing (Jospin scoorde toen 47,6 pro cent van de stemmen) was hij begonnen aan de renovatie van zijn partij. Hij schoof zijn eigen mensen naar voren: vrijwel alle maal sociaal-democraten. Sneller dan verwacht heeft Lio nel Jospin de volslagen gedemo raliseerde socialistische partij (na veertien jaar Mitterrand stond de partij op instorten) weer in de winning mood ge bracht. Hij heeft zich dichter te gen de sociaal-democratische wereld aangeschurkt, zodat hij goed zaken kan doen met de zusterpartijen in Duitsland, Nederland of Engeland. Jospin heeft zelfs de eu vele moed gehad om de Europese erfenis van oud-president Fran?ois Mitterrand af te vallen. De partijleider en ver moedelijke premier wil af van de stringente drieproeentsnorm in het Akkoord van Maastricht, als dat in eigen land alleen maar haalbaar zou zijn met een nieuwe bezuinigingsronde. „Dat kunnen we de mensen niet aandoen." Jospin verwacht dat heronderhandeling in dat geval bitter noodzakelijk is, en zelfs mogelijk, omdat ook Duitsland grote economische problemen kent. Volgens de socialist wordt daarmee overigens de geest van het Akkoord van. Maastricht geen geweld aan gedaan. Want net als met de staatsschuld, zou ook bij het begrotingstekort Jospin sprake zijn van een tendens. In amper drie jaar tijd heeft Jospin zich als een raket aan het firma ment van links gevestigd. Met deze verkiezing is gebleken dat hij geen tussenpaus werd, maar dat hij op de puinhopen een so ciaal-democratisch alternatief kon uitwerken. Mede daarom kan president Chirac niet om hem heen bij de keuze - waar schijnlijk vandaag nog - van de nieuwe premier.

de Stem | 1997 | | pagina 5