rzmz Boer wil preventieve ruim-enting GOED KOOP Koningin Beatrix moet uit het bont 'Tja, ik ben een man, wat zal ik zeggen Skaten is gevaarlijk Onderzoek claims tabaksindustrie 'Beschaafd argumenterende' Borst wellicht gouden greep pESTEM BINNENLAND A3 'Fokverbod varkens zinloos' Kamerlid Sipkes verlaat politiek MONA YOKI DRINK Hoog tijd voor schrikkelseconde nieuws KORT NUTS Verzekeringen schrapt 100 banen Smit stopt met terugvlaggen schepen Iraniërs hongerstaken voor 40e dag Kamer boos op toezichthouder beurs PvdA wil uitstel beslissing OV-kaart Verspreider kinderporno nog niet gepakt 26 127 36T 39 LhI 43 J 44 ptogram J 4. Eigen haard; 6. ego- 10. welteverstaan; 12. eierstok; 16. snot; 17. 9. eetcafé; 21. pagaai- otschap; 2. generatie- aard; 5. hoornvee; 7. oen; 11. roeping; 13. soda; 18. te; 20. knol. JFS loqol iojq 'awep uba peejs 'joo8 UNI 1997 Al ië en Ierland: ar hier en daar ook en. Waarschijnlijk iral in het zuiden ind. Middagtempe- "aandag uiteenlo- in het noordoosten nd tot 19 in Zuid- insdag bijna overal uxemburg: Flinke rioden en waar- "oog. Middagtem- treeks 20 graden. Midden-Frankrijk: aar van het zuiden jk meer bewolking n het oosten later regen- of onweers- 'emperatuur onge- en maar maandag stkust hier en daar "ijk: Perioden met al in het oosten nog regen- of onweers- agtemperatuur on- aden, bij buien wat Zonnig perioden dag in het noorden uien; dinsdag later van het westen uit ans op een bui. teenlopend van een op maandag in het n tot ruim 25 in het op dinsdag, andag nog hier en vooral in het noor- g tijdelijk droog en Middagtempera- binnenland in de 0 graden. Langs de en rond 25 graden, ndag hier en daar Eilanden: Zonnige n dinsdag van het i. een toenemende nkele buien, mis- onweer. Middag- rond 25 graden. Ibiza: Flinke zon en en droog. Gelei iets hogere maxi- rond 26 graden, r het oosten weg- regen- en onweers- Vliddagtemperatuur 25 graden maar bij buien lagere d en Kreta: Op de het zuiden en oos- gend droog en vrij et westen en noor- ewolking en enkele n- of onweersbuien, xima; op dinsdag n 25 en 30 graden. Zonnige perioden; en en zuiden is de regen- of onweers- lemaal uitgesloten, iets hogere maxi- g meest tussen 18 en d: Half tot zwaar n enkele, mogelijk n- of onweersbuien, streeks 22 graden. Nu en dan zon uien, soms met on- isschien veel neer- agtemperatuur on- aden. I I I I MAANDAG 2 JUNI 1997 Door Elly Lammere tnisterdam - „Tja, ik ben een man, wat zal ik zeggen..." Pre mier Wim Kok kijkt beduusd, pe vraag of de grootste Ne derlandse vakcentrale tijdens lijn voorzitterschap ook zo'n mannenbolwerk was overvalt hem een beetje. Moet hij hier nu ook al verstand van heb ben? Er heerst zaterdag op de laatste dag van het vierjaarlijkse FNV- congres een wat bedompte stem ming. De vakbondsmannen lopen spitsroeden of doen lacherig. Het congres, dat over belangrijke za ten als de nieuwe grondslag zou moeten gaan, wordt al twee da- gen gedomineerd door een heel ander niet-geagendeerd onder werp: de vermeende vrouw-on vriendelijkheid van de FNV en de aangesloten vakbonden. In de hal van het Rai-congrescen- trum hangen posters met teksten als 'Wanted: voorzitster' en 'De bond loopt voorop met een vrouw aan de top'. De actie van vak bondsvrouwen is 'breed, maar echt niet tegen Lodewijk de Waal persoonlijk gericht hoor', bena drukt Leontine Bijleveld van het FNV-vrouwensecretariaat. Sinds vice-voorzitter Ella Voge laar zich terugtrok als beoogd opvolger van Stekelenburg, om dat Lodewijk de Waal niet met haar wilde werken, heerst er on rust onder vakbondsvrouwen. En die verhevigde toen woensdag de leden van de FNV Horecabond hun vrouwelijke voorzitter Kos ter afzetten. Scheidend-voorzitter Johan Ste kelenburg is uit zijn hum. Tijdens het staartje van zijn FNV-loop- baan lijkt hij toch nog besmeurd te raken. Want de man/vrouw- strijd wordt inmiddels breeduit in de media uitgevochten. Kos ters vertrek heeft 'niks te maken met het feit dat ze vrouw is', ver weerde Stekelenburg zich zater dag in een krant. Dat ze het tv-programma Nova te woord stond over Kosters vertrek leidde tot een fikse ruzie met Ste kelenburg, verklapt Vogelaar op haar beurt in een andere krant. „Uit zijn boosheid blijkt, hoe on aangenaam hij het vindt dat het thema 'cultuur' opeens zo cen traal staat", schrijft ze over Ste kelenburg. Vogelaar geeft de ver trekkend voorzitter een trap na met de opmerking dat hij veel te laks is geweest in het verbeteren van de positie van vrouwen. Maar dat de scheidende voorzit ter en vice-voorzitter schoon ge noeg van elkaar lijken te hebben, is in de congreszaal niet te mer ken. Stekelenburg spreekt zal vende en opbouwende woorden over Vogelaar en de andere leden van het terugtredende federatie bestuur, die gezamenlijk op het podium zitten. Maar Lodewijk de Waal - in het oude bestuur CAO- coördinator en sinds zaterdag de nieuwe voorzitter - heeft rode konen. Vogelaar kijkt bestudeerd neutraal. De premier, die traditioneel een praatje houdt tijdens FNV-con- gressen, fungeert dit keer, zoveel is duidelijk, tevens als bliksemaf leider. Voormalig FNV-voorzitter Wim Kok is weer even terug op bekend terrein. Hij heeft weinig weet van het vuurtje van venijn dat smeult en maakt het weer even gezellig. Kok is nog niet bin nen of het regent 'beste Wim' en 'beste Johan'; dit is de overleg economie in volle glorie. Kok roemt Stekelenburg en de FNV vanwege hun jarenlange po litiek van loonmatiging. „Zonder Johans inbreng zou het gras van de Nederlandse economie heel wat minder groen zijn", zegt hij. De vakbondsmannen rechten de schouders. Even herleven de oude tijden en raakt het ongemak over boze vrouwen op de achtergrond. Van onze verslaggever Den Bosch - Varkenshouders vrezen dat minister Van Aartsen de Tweede Kamer vandaag zal inlichten over een fokverbod in de pestgebieden. Die maatregel heeft volgens de boeren desas treuze gevolgen voor de sector. Ze pleiten voor een alternatief: de preventieve ruimingsenting. Een fokverbod moet voorkomen dat er over vier maanden nog big gen geboren worden, die vervol gens rechtstreeks naar de des tructor zullen gaan. Al meer dan 2,2 miljoen varkens en biggen in de pestgebieden zijn vernietigd en die massale ruiming roept steeds meer problemen en weer stand op. Geëlektrocuteerde var kens in grijpers, doodgespoten biggen in kadavertonnen, de ge volgen van de varkenspest zijn nauwelijks nog te verkopen aan het grote publiek. Zeugen raken van slag als ze niet tijdig worden bevrucht, zeggen de varkensfokkers. Door een ver stoorde hormoonhuishouding Van onze Haagse redactie Den Haag - Het GroénLinks- Kamerlid Leoni Sipkes keert na de verkiezingen in 1998 niet terug in de Tweede Ka mer. De 47-jarige Sipkes-Van Zijl heeft besloten ermee op te hou den. „Ik zit inmiddels bijna acht jaar in de Kamer en het is ge noeg", zei ze gisteravond. De politicologe is binnen de frac tie de woordvoerder voor buiten landse zaken. Voor haar Kamer lidschap was ze lange tijd actief binnen de vredesbeweging. Ze was oorspronkelijk lid van de PSP. GroenLinks kondigde afgelopen weekeinde aan de partij te willen vernieuwen. Dat fractieleider Rosenmöller blijft, is zeker. Wat de overige drie fractieleden wil len is nog niet bekend. Momen teel bezet de partij vijf zetels. In de peilingen staat zij op ongeveer de zeven zetels. GroenLinks legt de prioriteiten in het verkiezingsprogramma bij onderwerpen als milieu, open baar vervoer, onderwijs en ar moedebestrijding. (ADVERTENTIE) diverse smaken, literpak van jSSf worden ze niet meer drachtig of werpen ze slechts kleine nesten biggen. Bij het einde van de var kenspest ontstaat een enorm te kort aan biggen, die vervolgens uit het verre buitenland hierheen worden gehaald en dan mogelijk een nieuwe besmettelijke ziekte de grenzen overbrengen. Bovendien heeft een fokverbod pas effect over een kleine vier maanden, want zolang is de draagtijd van éen zeug. „Er zijn 589.000 zeugen in de ingesloten gebieden", zegt W. Zwanenburg, die na de ruiming van zijn bedrijf in Odiliapeel namens de Neder landse Vakbond van Varkens houders (NW) overleg voert met de crisismanagers in Boekei. „Die zeugen werpen gemiddeld 270.000 biggen per week." Zodat er in totaal nog ruim vier miljoen biggen geboren en vernietigd zul len worden. „Een fokverbod lost niets op en heeft niets met pest- bestrijding te maken", vindt Zwanenburg. De varkenshouders hebben een alternatief: de preventieve rui- mingsenting. Die aanpak is vol gens Zwanenburg vrij eenvoudig en uiterst doeltreffend. Indien een varkensbedrijf besmet is met varkenspest, moeten varkens in omliggende bedrijven onmiddel lijk tegen de ziekte ingeënt wor den, zodat het virus zich niet ver der kan verspreiden. De gevaccineerde varkens, die niet op de markt mogen komen, hoeven pas te worden geruimd zodra daarvoor voldoende capa citeit is in een destructiebedrijf. Daar is het aanbod op dit mo ment namelijk zo groot, dat de preventieve ruimingen veel te lang op zich laten wachten. „En ten, dan kun je daarna in alle rust ruimen", vat Zwanenburg het al ternatief samen. „Voorwaarde is wel dat Brussel instemt met vac cinatie, anders dreigt een alge heel exportverbod." Het aantal skaters dat ge wond raakt en in een zie kenhuis behandeld moet worden is in twee jaar tijd verviervoudigd. Vorig jaar raakten 4.300 skatende jon geren gewond. De Stichting Consument en Veiligheid startte daarom afgelopen weekeinde in Barendrecht de voorlichtingscampagne 'Veilig Skaten'. Die moet met name de jeugd tot veer tien jaar wijzen op bescher mingsmiddelen, remtech- nieken en het belang van een goede materiaalkeus. FOTO ANP Delft (anp) - Nederland wacht een schrikkelseconde. In de nacht van 30 juni op 1 juli wordt die ene seconde inge voegd. Dat is nodig om de atoomklokken weer in de pas te laten lopen met de omwen teling van de aarde om haar as. De seconde extra die de tijd krijgt, komt er over de hele we reld op hetzelfde moment bij: op 30 juni, even voor middernacht volgens UTC, de gecoördineerde wereldtijd. Dat is de tijd op de nulmeridiaan, die over het Engel se Greenwich loopt. De meeste Europese klokken geven op dat moment twee uur in de morgen van 1 juli aan. In Nederland ver lengt het Nederlands Meet Insti tuut (NMI) de tijd met die ene se conde. Het NMI beheert de Ne derlandse standaard voor tijd. In zijn laboratorium in Delft staan vier cesium-atoomklokken die hun signaal dagelijks naar Parijs sturen. Daar worden ze vergele ken met andere internationale atoomklokken. Het gemiddelde van deze klokken bepaalt de we reldtijd UTC. Hoeveel schrikkelsecondes er nog nodig zijn voor het jaar 2000 is niet te overzien. Een feit is dat al le terugtikhorloges, die pretende ren tot op de seconde af te tellen tot de eeuwisseling, daar geen re kening mee houden. Ze zitten er dus allemaal iets naast. De schrikkelseconde komt er voor de eenentwintigste keer bij. Dat is nodig omdat één asom- wenteling van de aarde niet is uit te drukken in de volle seconden die de internationale atoomklok ken wegtikken. De seconde duurt eigenlijk iets te kort, waardoor atoomklokken na verloop van tijd iets gaan voorlopen op de zonnetijd. Daarnaast is de omwentelings- snelheid van de aarde niet con stant. Naarmate er bijvoorbeeld meer ijs aan de polen smelt, gaat de aarde een fractie langzamer draaien. Den Haag (anp) - Europese organisaties voor kankerbestrij ding, consumentenorganisaties en juridische specialisten onderzoeken de mo gelijkheden namens zieke rokers in Europa schadeclaims in te dienen tegen tabaksfabri kanten. Alle betrokkenen zullen volgende week vrijdag en zaterdag tijdens een besloten conferentie in Brussel de mogelijkheden en onmogelijkheden bespreken. Dat heeft voorzitter B. de Blij van de stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) afgelopen weekeinde gezegd. Stivoro is medesponsor van de bijeenkomst. Volgens De Blij lopen de voorberei dingen voor de conferentie al een half jaar. „In Amerika ligt de tabaksindustrie al jaren onder vuur. Intussen wordt gesproken over miljarden- schikkingen. We willen kijken wat er in Europa mo gelijk is, maar wat ons betreft vooral in Neder land." Amerikaanse en Canadese juristen en weten schappers zullen in Brussel hun ervaringen uit te doeken doen. „Mogelijk dat we daarvan kunnen Ieren. Duidelijk is wel dat Amerika een ander rechtssysteem heeft en een ander sociaal stelsel. Amerikaanse tabaks claims zijn niet zonder meer over te dragen op het Europese juridische systeem. Daarom is goed on derzoek nodig, mede omdat er in Europa nog weinig ervaring is met dergelijke claims." De pers is niet welkom op de bijeenkomst. Amsterdam (anp) - De stichting Bont voor Dieren in Am sterdam gaat het publiek oproepen om een eind te maken aan het dragen van bont door koningin Beatrix. Vanaf vandaag verspreidt de stichting 160.000 gratis actie- kaarten via universiteiten en hogescholen. De stichting roept bovendien via een advertentie in de kranten het publiek op om de koningin te verzoeken te stoppen met het dragen van bont. Zeer recent, bij de ont vangst van de Amerikaanse president Clinton, droeg de ko ningin nog bont, aldus de stich ting. Een maand eerder nog richtte Bont voor Dieren zich met een dringend verzoek tot het koninklijk huis om te stop pen met het dragen van bont. Het is staand beleid dat leden van het koninklijk huis geen kledingstukken dragen van bont van beschermde diersoor ten, kreeg de stichting als ant woord van de Rijksvoorlich tingsdienst. Een antwoord van niks vindt de stichting, want het verhandelen of in het bezit hebben van bont van met uit sterven bedreigde dieren is vol gens internationale verdragen verboden. „Dat ook de konin gin zich aan deze verdragen houdt, kan nauwelijks als een verrassing worden be schouwd." De stichting verwijt Beatrix dat ze volledig voorbij gaat aan de herkomst van bont dat in ons land te koop is. „Dat is afkomstig van pelsdierfokke- rijen of van wildvangst."De ge fokte pelsdieren leiden een af schuwelijk leven en de pelsdie ren in de natuur worden gevan gen met gruwelijke wildklem- men en sterven pas na een doodsstrijd van dagen, aldus de stichting. Den Haag - Bij NUTS Verzekeringen in Den Haag zullen naar verwachting 100 arbeidsplaatsen verdwijnen tussen oktober van dit jaar en 1 juli 1998. NUTS verwacht dat een deel van de mensen van wie de functie wordt opgeheven elders in het bedrijf te kunnen herplaatsen. Bij het bedrijf werken nu nog 840 mensen. NUTS biedt ziektekosten en ziekenfondsverzekeringen en schadeverzekeringen. De omzet bedraagt ruim 1,8 miljard gulden per jaar. Amsterdam - Bergings- en zeesleepbedrijf Smit ziet voorlopig af van het 'omvlaggen' van twintig schepen onder de Nederlandse vlag. Volgens het bedrijf ligt de vakbond voor zeevarenden FWZ te veel dwars. De afgelopen tientallen jaren hebben veel Nederlandse reders hun schepen onder exotische vlaggen gebracht om zo de hoge Neder landse belastingdruk en salarissen te ontwijken. Door fiscale maatregelen is het de laatste jaren weer aantrekkelijk de vaartui gen terug onder Nederlandse vlag te brengen. Smit wilde twintig schepen terugvlaggen, maar ziet daar nu van af na een conflict met de FWZ. Smit zegt dat de FWZ te grote ei sen stelt aan het omvlaggen. Den Haag - Niet meer bij het Kamergebouw maar in een Haagse huiskamer zijn de drie Iraanse asielzoekers zaterdag de 40e dag van hun hongerstaking ingegaan. Het leek er donderdag even op dat zij hun actie zouden onderbreken maar dat is uiteindelijk niet gebeurd. Donderdag kregen de drie mondeling te horen dat de rechtbank in Den Haag hun beroep tegen uitzetting gegrond had verklaard. Dat leek voor degenen die hen steunen, de oecumenische werkgroep Ekklesia, het signaal de actie te stoppen. Maar de Iraniërs zelf weigeren dat totdat zij de rechterlijke uitspraak zwart op wit heb ben. Den Haag - De Kamerfracties van het CDA en PvdA zetten grote vraagtekens bij de beslissing van de beurswaakhond STE om geen overzichten meer te verstrekken van de eigendomsverhoudingen bij beursgenoteerde ondernemingen. Zij gaan minister Zalm van Financiën vragen de STE op de vingers te tikken. „De STE zegt dat ze ermee stopt, maar waarom is niet duidelijk. Wij zullen de minister vragen de STE een aanwijzing te geven of een wetswijziging voor te bereiden", aldus zaterdag CD A-Kamer lid Smits. Amsterdam - Het Tweede-Kamerlid Sharon Dijksma van de PvdA zou het liefst de onderhandelingen over een nieuwe OV-kaart uit stellen tot na de Tweede-Kamerverkiezingen van volgend jaar mei. De huidige kaart zou dan voorlopig gewoon blijven. De meer derheid in de fractie echter hoopt dat de onderhandelingen over de kaart zo snel mogelijk tot een goed resultaat leiden. Dijksma zei in het gisteren verschenen PvdA-vlugschrift dat het studiefinancieringsstelsel zijn beste tijd heeft gehad. In een nieuw stelsel zou de OV-kaart een plek kunnen krijgen. Het past volgens haar echter niet zo'n belangrijke beslissing, die doorloopt in de volgende kabinetsperiode, te nemen onder druk van de onderhan delingen. INDISCHE SCHIJVEN 5 stuks KNIP WIT __A OF TARWE 1/9 heel van JU Aanbiedingen geldig van ma. 2 t/m wo. 4 juni 1997 A&P Services B.V. tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NFEUWS Door Paul Kokke Amsterdam - Het moet rond 1 mei zijn geweest dat D66-mi- nister Hans Wijers zijn poli tiek leider Van Mierlo van zijn definitieve 'nee' op de hoogte bracht. 'Hans, ik heb er nog eens goed over nage dacht, maar ik doe het niet', moet Wijers tegen zijn voor naamgenoot hebben gezegd. De minister van Economische Zaken, door velen in D66 gezien als de gedoodverfde opvolger van Van Mierlo, had andere prioriteiten. Zijn gezin, zijn af keer van het politieke kruimel werk en de weerzin tegen het overal en altijd ergens een me ning over te moeten hebben. Van Mierlo had gegokt en verloren. Hij aanvaardde het 'nee' van Wijers als onontkoombaar en met spijt. Afgelopen zaterdag, een paar weken eerder dan was voorzien, presenteerde Van Mierlo in het Amsterdamse hotel Krasnapols- ky zijn opvolger: minister Els Borst van Volksgezondheid (65). „Het is een meisje geworden en we noemen haar Els", zo maakte hij aan alle onzekerheid een ein de. De andere kanshebbers, de Kamerleden Thom de Graaf en Roger van Boxtel, mogen nog een paar jaar in de wachtkamer vertoeven. Want dat Borst als tussenpaus haar rol vooral in de komende verkiezingscampagne zal moeten spelen, is duidelijk. Wanneer zij D66 een acceptabel aantal zetels kan bezorgen ('minstens 24', zei ze afgelopen zaterdag, hetzelfde aantal als nu) én een belangrijke positie in het tweede paarse kabinet, kan de partij rustig verder werken aan haar opvolging. De media genieke De Graaf lijkt dan voor alsnog de hoogste ogen te gooien. Hij zal zich echter eerst verder moeten ontwikkelen tot een ge pokt en gemazeld politicus. Buitenbeentje Minister Els Borst is in velerlei opzicht een politiek buitenbeen tje. Als grote onbekende werd zij, van origine arts en sinds 1968 lid van D66, drie jaar gele den minister van Volksgezond heid. Zonder enige politieke er varing in Den Haag. Volksge zondheid was een zware post, vond zij, ondanks haar achter grond als medisch directeur van het Academisch Ziekenhuis Utrecht (1976-1986) en haar vi- ce-voorzitterschap van de Ge zondheidsraad (1986-1994). Ver schillende keren sprak zij haar twijfel uit of zij in een volgend kabinet nog wel opnieuw minis- Als 'haantjes' Kok en Bol- kestein elkaar beschadigen, zal Els Borst daar niet aan meedoen. foto dijkstra ter wilde worden. Een termijn van vier jaar leek haar wel ge noeg. En voor het Kamerlid maatschap vond zij zichzelf te oud, liet zij enige tijd geleden nog weten. Voor de opvolging van Van Mierlo gold dat even eens. In een paar weken blijkt veel veranderd. Niet alleen wordt zij nu de nieuwe lijsttrekker van de democraten, maar is zij zelfs be reid om het edele Kameram bacht uit te oefenen. „Ik vond het Kamerlidmaatschap toen niet voor de hand liggen", zei Borst afgelopen zaterdag in het Amsterdamse hotel Krasnapols- ky. „Maar als lijsttrekker mag je de kiezers niet bedotten door niet in de Kamer te willen gaan zitten. In de samenleving bestaat het beeld dat iemand die ouder is dan 55 met werken moet stoppen en moet gaan genieten. Maar ik wil graag actief blijven." Borst is ervan overtuigd de kie zer een goed verhaal te kunnen voorhouden. In het tv-program- ma Buitenhof gaf zij daar giste ren al een proeve van. Ze wil zich sterk maken voor de zwak keren in de samenleving. Zoals migrantenvrouwen, bijstands moeders en oudere vrouwen. Want Borst mag dan lijsttrekker worden, zij is bovenal ook vrouw. Een felle verkiezingscampagne valt van haar niet te verwachten. Sterker nog, wanneer de 'haan tjes' Kok (PvdA) en Bolkestein (WD) er op uit zijn elkaar te be schadigen, zal ze daar niet aan meedoen. „Argumenten en vi sies, daar gaat het bij mij om." Is Els Borst een gouden greep, misschien meer nog dan Hans Wijers? Binnen D66 lijkt de eu forie over haar keuze al te zijn losgebarsten. Zelfs de kopstuk ken van de andere politieke par tijen hebben zich lovend uitgela ten over Van Mierlo's opvolger. Wanneer de campagne in aan loop naar de verkiezingen van mei 1998 inderdaad een harde wordt, om van een vuile cam pagne maar niet te spreken, zou de keuze voor Borst inderdaad een hele goede kunnen zijn. Zij is in staat om zich boven het poli tieke gekrakeel te stellen. Haar stijl van argumenteren is rustig en beschaafd. Redelijk alternatief Zij zou voor een heleboel kiezers (zo'n 30 procent heeft zijn keuze nog niet bepaald), die een afkeer hebben van het verbale Haagse geweld, inderdaad het redelijke alternatief kunnen zijn. „Els kan soms volstaan met het optrekken van haar wenkbrauwen. Dat zegt dan meer dan voldoende", glunderde Van Mierlo zaterdag. Bovendien kan zij, gezien haar leeftijd, nogal wat stemmen van de ouderenpartijen afsnoepen. En ook bij het vrouwelijke kie- zersdeel kan de minister-lijst trekker hoog scoren. D66-ver- kiezingsstrategie in een noten dop. Maar Borst is ook kwetsbaar. De problemen rond de thuiszorg lij ken nu voor het eerst sinds jaren eindelijk te worden aangepakt, maar haar departement is orga nisatorisch nog steeds een chaos. Zij heeft de Tweede Kamer be loofd om het ministerie weer snel op orde te krijgen. Maar als dat niet lukt, heeft ze al bij voorbaat een achterstand opgelopen. Pv dA, WD en CDA zullen daar in de campagne dankbaar gebruik van maken. Toch hoeft dat niet al te desastreus voor haar uit te pakken. Borst kan fijntjes ver wijzen naar WD-minister van Financiën Zalm, die pas op het laatste moment bereid was meer geld voor haar ministerie be schikbaar te stellen. En PvdA- leider Kok was als premier toch ook verantwoordelijk voor de gang van zaken op haar ministe rie? De enige vraag die nu nog rest is wat Van Mierlo gaat doen. Hij belooft Borst zijn actieve steun tijdens de campagne en daarna. Maar Of hij zich zelf voor de Tweede Kamer opnieuw verkies baar zal stellen, laat Van Mierlo nog steeds in het midden. „Mis schien ga ik wel naast de lijst staan." Eén ding lijkt zeker. De man die nog graag een tweede termijn als minister van Buiten landse Zaken wil voltooien, zal zijn eerste boreling met de naam D66 niet zo maar loslaten. Hij zal zijn invloed blijven doen gel den. Of de tweede boreling nou Els heet of niet. Leiden (anp) - De Leidse poli tie heeft de verspreider van kinderporno via Internet nog niet te pakken. Zij verwacht niet eerder dan eind komende week resultaat van haar zoekactie. Daily Planet, de nieuwskrant van Internet-aan- bieder Planet Internet, meldde vrijdag binnen vier uur de man te hebben opgespoord die de kinderporno (ruim zeshonderd foto's) zou hebben aangeboden via service-aanbieder Digitale Stad Leiden (DSL). Volgens re dacteur F. van Jole gaat het om een 19-jarige student in Leiden. „Wij kunnen dat niet zo snel", al dus een woordvoerder van de Leidse politie. „Wij moeten met bewijzen komen. Misschien ge bruikt iemand anders wel de naam van de afzender". Van Jole noemde het opsporen van derge lijke lieden 'een fluitje van een cent'. Iedereen die op Internet aanbiedingen doet, laat sporen na. Service-aanbieder Digitale Stad Leiden schakelde eerder de ze week de Leidse politie in na de ontdekking dat iemand via haar pagina's seksfoto's van kinderen aanbiedt. Ter kennismaking zette de man gruwelijke foto's op het net waarop kinderen met voor werpen worden misbruikt.

de Stem | 1997 | | pagina 3