Links neemt roer in Frankrijk over Het is een meisje geworden en ze heet 35 runderen komen om in vuurzee Drugstoerist overvalt bejaard paar in kapel 'Campagne op school nodig tegen wapens' LEENDERT V.D.BORN Zandstormen jagen over platteland Inbrekers steken agent dood de stem Itfet v.d. Born valt te praten! DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N lionel Jospin mogelijk vandaag al premier Duitse musicus tekent rekening in Israël met Adolf Hitler' dimster Borst (65) volgt als 'tussenpaus' Hans van Mierlo op bij D66 Asielzoekers mogen winkel camping niet in Wordt het nu D65? SINVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - Tel. 076-5223166 DE STEM 8 "710311 000218" I I I I 37e JAARGANG 2 KATERNEN jeüinnenkrant A2 jnnenland A3 jitenland A4 celand A5/A6 ids A7 IV-programma's A8 port B1t/m89 BANDAG 2 JUNI 1997 LOS EXEItoU Ah'.'- IA lAJIE.' ti ld VJiOAO: f 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Albright waarschuwt j leiders ex-Joegoslavië Voortbestaan Natuurmaand niet zeker PAGINA 'Moppen over Belgen zijn waar gebeurd' PAGINA Krajicek laat zich zien van slechte kant PAGINA B1 Tony Vidmar emotioneel bij afscheid van NAC PAGINA Ivan Gotti nieuwe leider Giro PAGINA Breskens mist promotie PAGINA 8/21 Veel wind Al te grote veranderingen zijn nog niet te verwachten. Wol kenvelden worden afgewisseld met flink wat zon. Net als gisteren een hinderlijke en schrale, matige tot vrij krachtige wind, met rukwinden. ;:r Wilko Voordouw trijs - Het linkse kamp in tinkrijk heeft gisteren de Jeede, beslissende ronde van vervroegde Kamerverkie- hgen gewonnen. Jeruzalem (ap) - De Berlijnse Opera heeft gisteren een con- Irabassist op staande voet ontslagen nadat hij vrijdag ten schandaal had veroor zaakt in Israël. Hij onderte kende zijn drankrekening in een hotel in Tel Aviv met Adolf Hitier'. De man, Gerd Reinke (54), is gisteren op het vliegtuig naar huis gezet. Overlevenden van de holocaust demonstreerden zaterdagavond bij de schouwburg in Tel Aviv, waar het Duitse gezelschap Die Zauberflöte van Mozart uitvoerde. Reinke dronk vrijdag in de bar van het hotel een paar biertjes met collega-muzi kanten en ondertekende de rekening met 'Adolf Hitier'. Tegen de onthutste kelner zei hij dat het een grap was. La ter verklaarde de musicus dat hij te veel gedronken had. De directeur van het Berlijnse gezelschap bood het publiek zaterdag excuses aan. De Is raëlische minister van Infra structuur Ariel Sharon, in de zaal aanwezig, was 'ontzet', maar was ook tevreden over de manier waarop het gezel schap op het incident heeft gereageerd. De Socialistische Partij (PS) van Lionel Jospin wordt met 274 ze tels de grootste partij en haalt volgens de prognoses met hulp van enkele kleinere linkse par tijen juist de absolute meerder heid van 289 zetels, ook zonder de steun van communisten en Groenen. De communisten, die al aan hebben gegeven mee te wil len regeren, krijgen 36 zetels. De huidige conservatieve coalitie van RPR en UDF verliest de com fortabele Kamermeerderheid van 484 zetels waarover ze beschikte. De twee partijen hebben samen nu minder zetels behaald dan de PS alleen. De opkomst was circa 72 procent. Het extreem-rechtse Front Na tional behaalde maar één zetel. Jean-Marie le Chevallier, al bur gemeester van het Zuid-Franse Toulon, won in die stad. De leider van het Front, Le Pen, vindt dat president Chirac een persoonlijke nederlaag heeft geleden en moet opstappen. Chirac (RPR) schreef vervroegde verkiezingen uit, omdat hij Frankrijk een nieuwe rechtse Ka mermeerderheid wilde geven, die 'belangrijke veranderingen' had moeten doorvoeren. Het verlies is vooral voor hem een grote slag. Chirac had, toen hij op 21 april de Kamer ontbond, niet kunnen vermoeden dat links zou winnen. Hij heeft gegokt en verloren. De Franse kiezers hebben de presi dent gestraft omdat hij zich niet heeft gehouden aan zijn verkie zingsbeloften uit 1995. Chirac werd toen gekozen met een pro gramma dat de werkloosheid zou aanpakken. Maar alle dure plan nen werden in oktober van dat jaar al aan de kant geschoven. Frankrijk ging bezuinigen om de Europese boot niet te missen. Chirac schreef vervroegde ver kiezingen uit omdat hij extra be zuinigingen moest doorvoeren om te kunnen voldoen aan de ei sen voor de Europese muntunie. De verkiezingen stonden oor spronkelijk pas gepland voor maart volgend jaar, maar aange zien verkiezingen na bezuinigin gen meestal fout aflopen, besloot hij ze nu al te houden. Daarmee hoopte hij tevens, de opkomst van het Front af te remmen. In plaats daarvan zit Chirac nu met een vernederende 'cohabita tion'. Hij zal mogelijk vandaag nog de socialistische leider Lio nel Jospin tot premier benoemen. De president moet vervolgens met een links kabinet samenwer ken, hetgeen zijn actieradius ern stig beperkt. Hij zal als een reus op lemen voeten in het Elysée wonen, terwijl de socialisten de politiek in Frankrijk bepalen. Chirac houdt alleen nog greep op de buitenlandse en de defensie politiek. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 OOK OP BUITENLAND - A4: - Harkerige Jospin werd handige publieksbespeler Van onze verslaggever Roosendaal - Een bejaard echtpaar uit Roosendaal is zaterdagmiddag uur al biddend in een kapel aan de Brugstraat in Roosendaal overval len door een 25-jarige xtc-gebruiker uit Frankrijk. De 70-jarige vrouw brak bij deze - overigens mislukte - overval haar arm. „Zo erg hebben we het hier met drugstoeristen nog niet meegemaakt," aldus de Roosendaalse politiechef Pollemans. De dader had het voor zien op de tas van de bejaarde vrouw. Die verzette zich hevig toen ze merkte dat de drugstoerist haar tas wilde stelen. Daarop sleurde de Fransman haar naar buiten, waarbij de vrouw haar rechterarm brak en schaafwonden opliep. Hoewel haar echtgenoot de overvaller met zijn wandelstok bewerkte, lukte het niet hem te verjagen. Hij bleef proberen om de tas te be machtigen. Uiteindelijk kon de Fransman ter plekke worden aange houden. Het slachtoffer moest naar het Franciscusziekenhuis worden gebracht. Ze kon nog niet worden gehoord. De overvaller zit vast in afwachting van zijn voorgeleiding aan de rechter-commissaris. „We hebben de vrouw nog maar een dagje rust gegund. Ze was erg onder de indruk van het gebeurde," aldus Pollemans. 35 runderen, waaronder 19 kalfjes, zijn gisteren om gekomen toen hun stal aan de Liesboslaan in Breda in een vuurzee veranderde. De politie - met een ME-pelo- ton in de buurt vanwege de laatste thuiswedstrijd van NAC - kon 20 kalveren uit een aanpalende stal red den. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het vuur in de stal greep, mede door de felle wind, ra zendsnel om zich heen. Vanwege de hevige rook ontwikkeling werden de 70 bewoners van het naast de boerderij gelegen klooster bejaardenoord Huize Lies bosch geëvacueerd. Dertig kamers van het klooster lie pen rookschade op. foto de stem johan van gurp Rotterdam (anp) - Onder scholieren moet een grote campagne tegen wapens gevoerd worden, vergelijkbaar met de campagne tegen het pesten. Scholen moeten het wapenbezit actief bestrij den, niet alleen op school zelf maar ook daarbuiten. i/an onze Haagse redactie Amsterdam - D66 heeft bijna euforisch gereageerd op de nieuwe lijsttrekker van de partij, minister Els Borst-Ei- lers (Volksgezondheid). De 65- jarige Borst volgt Hans van Mierlo op, die in maart liet weten niet meer beschikbaar zijn. Van Mierlo droeg Borst zaterdag het Amsterdamse hotel Krasnapolsky voor, nadat begin mei duidelijk was geworden dat zijn favoriete kandidaat, minister van Economische Zaken Hans Wijers, definitief had afgehaakt. Tan Mierlo presenteerde Borst met de mededeling: „Het is een meisje geworden en ze heet Els." Hij erkende dat de keuze van een nieuwe lijsttrekker een moei zaam proces is geweest. Nadat Wijers zijn definitieve 'nee' had uitgesproken, kwamen Borst en de D66-Kamerleden Van Boxtel en De Graaf in beeld. De twee Kamerleden lieten Van Mierlo echter vrijwel onmiddellijk we ten de voorkeur te geven aan een van de D66-ministers in het kabi net. Van Mierlo zette zijn kaarten vervolgens op Borst. „Bij Wijers leefde het gevoel dat hij het niet moest doen," aldus Van Mierlo. „Voor hem liggen de irenzen wat zijn persoon en ta lenten betreft ergens anders dan de meeste mensen denken. En het is niet onze cultuur om iemand te gaan dwingen." Wijers zelf heeft Van Mierlo (rechts) overhandigt zijn opvolgster minister Els Borst een bos bloemen. Links D66- fractieleider Wolff'ensperger. foto anp tot begin mei getwijfeld. „Je gaat er toch over nadenken, je maakt je zorgen," zei hij. „Maar ik ken mijn grenzen en die maken deze rol niet mogelijk." Van Mierlo ziet in Borst nu de ideale figuur die het tegen de po litieke zwaargewichten premier Kok en WD-leider Bolkestein moet opnemen. Hij benadrukte het gezag dat zij als minister uit straalt. „Binnen de ministerraad kan zij op een indrukwekkende manier een wenkbrauw optrek ken. En dan wordt het stil op aar de." Borst geldt als tussenpaus. Het is haar voornaamste taak om bij de Kamerverkiezingen in mei vol gend jaar voor haar partij een goed resultaat te halen. Zelf gaat ze ervan uit dat minstens het hui dige zetelaantal van 24 haalbaar moet zijn. Borst omschreef zich als een 'doorbakken D66-lid'. De druk uit diverse geledingen van de partij om zich na het afhake.n van Wijers beschikbaar te bellen, heeft haar uiteindelijk over de streep getrokken. Op Eerste Pinksterdag stemde ze toe in het verzoek van Van Mierlo. In de komende verkiezingscam pagne zullen de andere D66-mi- nisters Wijers, Sorgdrageren Van Mierlo naast Borst een prominen te rol spelen. Dat ze gespeciali seerd is in volksgezondheid en minder in economische onder werpen, ziet ze niet als een pro bleem. „Ik zit al drie jaar in het kabinet en heb in die tijd niet zit ten slapen. Ik weet heel goed hoe de partij over belangrijke onder werpen denkt." De kandidatuur van Borst werd door D66 tot het laatst toe zorgvuldig geheim ge houden. Pas vrijdagavond werd bekend dat zaterdag de nieuwe lijsttrekker bekend zou worden gemaakt. D66-fractievoorzitter Wolffens- perger, ooit zelf genoemd als op volger van Van Mierlo, toonde zich zeer ingenomen met de keu ze voor Borst. De fractievoorzit ters van PvdA, CDA en WD heb ben positief gereageerd. PvdA- fractieleider Wallage noemt Borst capabel en integer. WD'er Bolkestein omschrijft Borst (die hij al kent sinds de tijd dat ze op dezelfde middelbare school za ten) als een erg aardige en intelli gente vrouw. CDA-leider De Hoop Scheffer zegt zich te ver heugen op het debat met Borst. OP BINNENLAND-A3: 'Beschaafde' Borst wellicht gouden greep STEM-COMMENTAAR OP - A4 Dat zijn twee aanbevelingen uit een grootscheeps onderzoek naar wapenbezit onder scholieren in Rotterdam. Aan de enquête de den 5.894 leerlingen in de leeftijd van 12 tot 24 jaar van 21 middel bare scholen in Rotterdam-Zuid mee. De jeugd- en zedenpolitie heeft het onderzoek opgezet in samenwerking met de universi teit van Leiden. Uit het rapport blijkt dat 25 pro cent van de jongeren wel eens een wapen meeneemt naar school of tijdens het uitgaan. Het gaat dan vooral om steekwapens. Meisjes nemen vaak busjes traangas mee. Vooral scholieren die veel spijbe len hebben wapens. De onderzoe kers bevelen daarom aan dat er een waterdicht spijbel-registra- tiesysteem komt. Spijbelen blijkt vaak een voorbode van crimineel Scholen moeten verder een over eenkomst sluiten met de politie, waarin duidelijk staat hoe er wordt gehandeld als bij een leer ling een wapen wordt gevonden. Ook bevelen de onderzoekers aan dat er een roulatiesysteem komt binnen één school en tussen scho len onderling om groepjes leer lingen die wapens meenemen, uit elkaar te halen. Uit de enquête komt namelijk naar voren dat leerlingen sneller wapens meene men wanneer ze dat bij groepsge noten zien. Scholieren die vaak een wapen bij zich hebben zijn voornamelijk Burgh-Haamstede (anp) - De ei genaar van de winkel op camping Duinrand in Burgh-Haamstede weigert asielzoekers uit het na bijgelegen asielzoekerscentrum de toegang tot zijn zaak. Dit na een reeks inbraken. Volgens eigenaar Aerts zijn na de laatste inbraak gestolen spullen uit zijn zaak bij asielzoekers aan getroffen. Aerts: „Er zijn hier zes inbraken geweest. Steeds sigaret ten, de dure spullen zijn blijven staan." Asielzoekers die alleen of met z'n tweeën komen zegt hij nog wel toe te laten. te vinden onder leerlingen - meest jongens - van lagere oplei dingsniveaus en onder leerlingen uit de Surinaamse en Antilliaan se bevolkingsgroep. Leerlingen die zeggen af en toe een wapen bij zich dragen, komen uit alle be volkingsgroepen; hun opleidings niveau is meestal ook laag. Maar degenen die hun wapen ook daadwerkelijk gebruiken, zitten vooral op de havo en het vwo. En hoewel jongens vaker in het bezit zijn van een wapen, is het ge bruik ervan onder jongens en meisjes nagenoeg gelijk. Watersporters - De harde wind heeft gisteren tientallen water sporters in grote problemen ge bracht. De kustwacht noteerde zo'n 60 oproepen van boten in moeilijkheden. Op de Ooster- schelde kon na een urenlange zoekactie een ernstig onderkoeld geraakte Belgische surfer nog net worden gered. Van onze verslaggever Dongen/Breda - Complete zandstormen joegen vooral gisteren over het platteland van Zuidwest-Nederland. Op plaatsen waar de wind dwars over een weg waaide, hadden met name fietsers last van de wind en het zand. En wee de gene die op dergelijke stukken weg ooglenzen droeg. En dat terwijl mei toch een zeer natte maand is geworden. Tot en met de 22e viel er plaatselijk tus sen 90 en 110 mm regen. De in vloed van deze regen is totaal te niet gedaan door de extreem lage luchtvochtigheid. Stem-weerman Hugo van den Elshout uit Don gen noteerde, op enkele dagen na, zeer lage waarden van 26 a 36 procent. Vocht in de grond verdampt daardoor extra snel. En als de zon overuren maakt en er een harde wind waait, zoals de afge lopen dagen, gaat de verdamping nóg sneller. Omdat de meeste ge wassen, zoals maïs, nog maar net boven de grond uitkomen, be staat het merendeel van de lande rijen nog uit open zandvlakten. Daar heeft de wind dan vrij spel, met zandstormen als gevolg. De temperatuur liep in het afge lopen weekeinde op tot iets boven de 20 graden. Toch klaagden veel mensen volgens Hugo van den Elshout over een koude wind. „Ook dat heeft te maken met de lage luchtvochtigheid. Het li chaam produceert een bepaalde hoeveelheid vocht, dat het via de poriën weer verlaat. Bevat de lucht weinig vocht, dat gaat de verdamping te snel, met een koud gevoel als gevolg." Zevenhuizen (anp) - De 42-jarige politieman A. de Jong van het korps Rotterdam-Rijnmond is zaterdagavond in Zevenhuizen door inbrekers neergestoken. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. De politie heeft gisteren de drie waarschijnlijke daders aangehouden. Het gaat om Hagenaars van 17, 19 en 22 jaar. De steekpartij deed zich voor in het huis van de buren van de po litieman. De agent, die geen dienst had, hoorde en zag dat er werd ingebroken en kwam in ac tie. In het huis trof de man de in brekers aan. Er ontstond een worstelpartij, waarbij de agent diverse steekwonden opliep. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: D een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* D Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Harkerpen. Naam: Adres. Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer'112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1