Krajicekwüloos slachtbank naar NAC schuttert tot het bittere einde DE STEM FIFA zet WK voor clubploegen door Koeman geeft zijn laatste Feyenoord-shirt niet weg NAC-supporters protesteren en blijven weg Schultz laat het ook afweten Nike bemiddelt tussen Barcelona en Ronaldo Feyenoord wil Brian Deane Sport Door John Hoofs Parijs - Richard Krajicek was weer eens toeschouwer bij zijn eigen nederlaag. bA1s het tennis niet uit mijn hart komt, kan ik het beter laten," zei hij eens tijdens een van die spaarzame mo menten dat hij iets kwijt wil. Zaterdag op Roland Garros was zo'n dag waar op zijn hart het wat dit spe cifieke onderdeel betreft liet afweten. De sportman van het jaar werd kansloos geëlimineerd door Pa trick Rafter, die wél zijn ziel en zaligheid mee naar de baan had genomen (6-3, 3-6, 6-2, 6-3). De vechter Krajicek, die in 1996 najaren vol blessureleed afreken de met zijn critici door Wimble- ijonte winnen, was niet te beken nen in het fraaie naar Suzanne Lenglen genoemde stadion. Twee jagar eerder had tegen Bohdan Ulihrach nog een winnaar op de taan gestaan, een tennisser met zelfvertrouwenTttië iets uitstraal- ityan: kom maar op, ik lust jullie allemaal rauw. Hij oogde scherp en sloeg scherp. Van die Krajicek was tegen Kafter niks over. Hij acteerde sloom, leek soms af wezig. De absolute wil om te win nen ontbrak. Het ene moment joeg Krajicek opslagen met dik 200 kilometer per uur over het net, het andere sloeg hij de ene prutsbal na de andere. Een man met twee gezichten. In vorm en spelend met zijn hart mept hij Sampras in drie sets van de baan, zit hij mentaal in een dip, kan hij van de nummer 311 van de wereld verliezen. Wat er zaterdag aan de hand was met Krajicek, wilde hij niet ver tellen. Na zijn teleurstellende op treden haastte hij zich om Roland Garros te verlaten. Hij weigerde de voor alle spelers verplichte persconferentie te geven en ac cepteerde de 2000 dollar boete die op niet komen opdagen staat als een oliebaron die een sigaar aan steekt met een briefje van dui zend. Krajicek stond tegen Rafter bin nen een kwartier al met 4-1 ach ter en dat voorspelde weinig goeds. Hij had zijn service al een keer ingeleverd en daarmee de set, want de Australiër - de afge lopen maanden opgerukt naar een 25e plaats op de wereldranglijst - liet zich dit voordeeltje niet ont futselen. De Nederlander kon nochtans met enige vertrouwen aan het duel beginnen. Vijf keer had hij tegen Rafter gespeeld en vijf keer gewonnen. Van de elf sets die beide spelers tegenover elkaar stonden, ging er slechts een naar de Australiër. Het was ken nelijk niet genoeg om Krajicek te stimuleren in Parijs als'zevende Nederlander de laatste zestien te halen, sinds tennis profsport werd. Hij won de tweede set nog met 6-4, maar het was meteen zijn laatste stuiptrekking. Een oer- schreeuw van teleurstelling na een zoveelste misser had zijn frus traties al voldoende verwoord. Het liep niet. Krajicek begon de derde set met het verliezen van zijn service, nota bene met een dubbele fout op 15-40, psycholo gisch een dreun die hij niet meer te boven kwam. Rafter groeide in de wedstrijd, waarin herhaalde lijk even gepauzeerd moest wor den, omdat een felle wind het gra vel in de ogen van de spelers blies. De Australiër hield zijn opslag en kwam op 2-1. Krajicek smeet zijn racket weg en oogstte een fluit concert. Rafter putte extra energie uit zijn onverwachte voorsprong en trad vol vertrouwen aan voor het vier de bedrijf, waarin Krajicek mocht beginnen met serveren. Hij kwam met 40-15 voor, toen Rafter begon te rennen op ballen die normaliter niet meer te halen zijn. Maar hij haalde ze wel, scoorde en kreeg het stadion mee. Toeschouwers hebben nu eenmaal een zwak voor vechtjassen. Krajiceks zelfver trouwen brokkelde zienderogen af, toen Rafter opnieuw zijn servi ce brak. De wedstrijd kantelde definitief in Australisch voordeel. Krajiceks lichaam weerspiegelde zijn overgave. Via 4-0 en 5-1 ver zilverde Rafter zijn vierde match point. Krajicek feliciteerde hem, griste zijn spullen bij elkaar en had het park verlaten voor ie mand het in de gaten had. Hoog op de tribune zat een Ne derlander te zweten in de zon on der een oranje pruik. Hij begreep er niks meer van. Had hij niet her haaldelijk 'Richard' geroepen? En nu dit? Met Krajicek verdween de laatste Nederlander uit het enkeltoer nooi. Brenda Schultz was hem een paar uur eerder voorgegaan bij de vrouwen. Ze werd traditioneel vroegtijdig uitgeschakeld iri een Grand Slam, verloor in twee sets van Natasha Zvereva (finaliste op Roland Garros in 1988), na in de tweede set nog met 1-4 te hebben voorgestaan: 7-6 6-4. Schultz kreeg voor zaterdag al zeven keer klop van de Wit-Russische in ze ven ontmoetingen. Dus haar uit schakeling was geen verrassing. Het was Schultz' tiende deelname op Roland Garros, waar ze precies twee keer de laatste zestien haal de. „Ach, misschien wordt het wat op Wimbledon," zei ze na af loop. zie ook sport b4 II I I I MAANDAG 2 JUNI 1997 B1 Barcelona (rtr) - Nike gaat bemiddelen in het conflict tussen FC Barcelona en Ronaldo. De sportkleding-gigant wil proberen een vertrek van de Braziliaanse spits te voorkomen. Nike investeerde in januari 30 miljoen gulden in Ronaldo. Dat bedrag ontvangt de 20-jarige Braziliaan in de komende tien jaar. De sponsor is niet happy met een overstap van de speler naar Internazionale. De Italiaanse club staat onder contract bij Umbro, een concurrent van Nike. Bovendien heeft Nike belangen bij FC Barcelona. Het Ameri kaanse bedrijf staat op het punt de Catalaanse club in te lijven. De twee bereikten een principe-akkoord over de prijs van ruim 240 miljoen gulden voor tien jaar. „Wij gaan in Parijs om de tafel zitten met Ronaldo en zijn agen ten," aldus woordvoerder Alsina van Nike. Ronaldo verblijft in de Franse hoofdstad in verband met het mini-WK, waaraan het Braziliaanse elftal meedoet. Zürich (rtr) - De wereldvoetbalbond FIFA wil, ondanks het ne gatieve advies van internationale topspelers en coaches, een WK voor clubteams opzetten. Duidelijke lichaamstaal van Krajicekdie zelfs met zijn racket smeet om te onderstrepen dat hij niet lekker in zijn vel zat. foto anp Verder gaat de federatie het scheidsrechterskorps verder professionaliseren (de FIFA wil arbiters contracteren) en pro beert zij de organisatie van het WK voetbal in Frankrijk te be wegen de hekken uit de stadions te verwijderen. Op het FIFA-congres in Zürich discussieerden de leden zaterdag over tal van ideeën. Ook namen zij een besluit. Het WK voor ju nioren in 1999 vindt plaats in Nigeria. In 2001 is het de beurt aan Argentinië. Het WK voor clubteams is al vier jaar lang een droom van de FI FA. Maar spelers en coaches zijn tegen het kampioenschap. Dat zou namelijk betekenen nog meer wedstrijden in een seizoen dat al overvol is. Volgens Sepp Blatter, secretaris-generaal van de FIFA, moet voor het WK, dat elke twee jaar plaats moet heb ben, ruimte op de kalender ko men. De eerste editie staat al gepland voor 1999. Met deelname van acht ploegen: de kampioenen van de zes continenten, de kam pioen van het organiserende land en de winnaar van de strijd om de Europa-Zuid-Amerika- beker. Blatter trekt zich van de kritiek van de spelers en coaches nau welijks iets aan. „We kunnen het proces niet stopzetten, omdat sommigen tegen zijn. We zoeken naar data. Er komt een oplos sing. Het evenement komt in landen waar mensen niet in staat zijn wedstrijden op hoog niveau te zien." Op het congres keken de aanwe zigen vooral uit naar het aan staande WK. Daarbij kwam één aspect telkens ter sprake. De hekken in de stadions. De FIFA wil een toernooi zonder afzettin gen, zoals in Engeland tijdens het EK vorig jaar. De Franse overheid weigert vooralsnog de hekken te verwij deren, omdat de veiligheid dan niet kan worden gegarandeerd. De FIFA bestrijdt dat. „Toe schouwers zijn geen beesten in een kooi," meent voorzitter Joao Havelange. „Zij willen de wed strijd zien." Door John Nijssen Breda - De spelers van NAC waren nog niet aan hun 'ere'ronde begonnen, of de scheidende trainers Wim Rijs- bergen en Karei Bonsink schoten naar binnen. Op zoek allicht naar iets comfortabe lere dan de pijnbank, waarop zij tot de laatste snik hadden gezeten. Een zucht slakend van verlich ting ook waarschijnlijk, omwille van het gelijke spel tegen Fortu na Sittard. Voor hetzelfde geld verhes je zo'n laatste wedstrijd ook nog. Gistermiddag bleek echter gauw dat niet winnen, maar niet verliezen de doelstel ling was van beide ploegen. NAC Fortuna gaven een aan alle kanten rammelende demonstra tie middenmoot-voetbal. De eni ge hoogvlieger betrof een op de wind dansende plastic zak. Zag het geschutter er één helft n°g een beetje vermakelijk uit, ie tweede helft duurde 45 minu ten te lang. Of 48, want de pot kwam even stil te liggen door de vervanging van scheidsrechter Schaap door vierde official Van Diemen. De eerste kreeg last van ajn kuit en weigerde zijn nade rende zomervakantie op het spel te zetten. De negende eindnotering van NAC is welbeschouwd nog een hele prestatie, de elfde stek van fortuna is boven elke verwach ting. «Een bloedeloze 1-1 is altijd nog beter dan een bloedeloze 0-0," sprak Fortuna-trainer Pim Ver beek na afloop wijze woorden, «'in Rijsbergen was alleen maar blij dat het seizoen er eindelijk °P zat. Over twee weken alweer gaat de Leidenaar aan de slag bij fc Groningen. „Te kort om alle routen die we hier met zijn allen gemaakt hebben, te overdenken. ®aar natuurlijk leer je ervan." «NAC heeft geleerd dat het zich gematigder moet opstellen. De verwachtingen lagen te hoog en met druk kunnen nu eenmaal al- een de groten omgaan," zei Rijs bergen, zonder zichzelf te kwali ficeren. Det gezicht van de coach bleef in "e plooi en verried dus ook nu geen emoties. 'Wimpie, ik zie tra nen in jouw o-ogen," hadden de supporters nochtans gezongen, met dank aan Arno en Gratje. Meer 'eerbetoon' zat er niet in. Ruud Brood raakte pal na rust aan z'n linkerknie geblesseerd, bij wat hijzelf een 'domme actie' noemde. De verdediger kwam net iets later bij de bal dan Robert van der Weert. In de loop van ko mende week wordt onderzocht of Brood aan het beschadigde ge wricht geopereerd moet worden. Aan Fortuna-spits Van der Weert naar wie NAC in de winterstop tevergeefs hengelde, hebben ze in Breda overigens niks gemist. Dat hij de 0-1 inleidde, was meer ge luk dan wijsheid. Ondanks een zee van ruimte op rechts bereikte Van der Weert maar ternauwer nood Michael Jeffrey, die prompt doel trof. Uitgezonderd een van richting veranderde vrije trap waren de Limburgers eerder niet gevaarlijk geweest. In tegenstel ling tot NAC, dat zoals gebruike lijk driftig startte. Voor een toch akelig leeg doel ging Tony Vid- mar in de derde minuut de mist in, nadat hij al eens naast had ge schoten. De sympathieke Austra liër kreeg de beloning voor zijn inspanningen - en niet alleen die van gistermiddag - alsnog in de 33e minuut. Door zelf mis te pe ren, bood Barry van Galen zijn naar Glasgow Rangers vertrek kende ploeggenoot de kans te scoren, 1-1. Tot opluchting van iedereen met een geelzwart hart verzuimden Patrick Pauwe in de 38e en Fernando Ricksen in de 57e minuut Fortuna aan de zege te helpen. NAC - FORTUNA SITTARD 1-1 (1- 1). 27. Jeffrey 0-1, 33. Vidmar 1-1. Scheidsrechter: Schaap. Toeschou wers: 6500. Gele kaart: Roelof sen, Langenveld (NAC). NAC: Karelse; Atmodikoro, Brood (48. Arambasic), Van As en Vidmar; Gaasbeek, Langenveld, Brusselers en Van Galen; Stewart en Roelof- sen. FORTUNA SITTARD: Van Zwam; Ricksen, Dirkx, Roest en Kool; Lan- ckohr, Usta, Paauwe en Burke (56. Simons); Van der Weert en Jeffrey. Een ongewoon lege Ei-tribune in het NAC-stadion. foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Breda - Bijna de helft van het gemid deld aantal supporters dat de thuis wedstrijden van NAC bezoekt, heeft gisteren een 'daad' gesteld uit protest tegen de teleurstellende gang van za ken dit seizoen: ze bleven weg. De teller van het aantal toeschouwers bij NAC-Fortuna SC bleef gisteren stilstaan bij 5.999. De thuiswedstrijden van NAC trekken normaal gesproken bij een tegen stander als de Limburgers tegen de 11.000 toeschouwers. De aanwezigheid van vrij veel politie, veel stewards en veel breedgeschouderde be ambten van een particuliere veiligheids dienst wees erop dat politie en clubleiding rekening hielden met mogelijke protestac ties. Die zijn er - op een enkel fluitconcert na - niet gekomen. De wél aanwezige NAC-supporters snak ten ook naar het einde van dit vervelende seizoen. Een kwartier voor tijd hieven ze massaal het liedje 'We zijn er bijna, maar nog niet helemaal...' aan. De spelers moeten dat als een striemende hagelbui hebben ervaren. Maar er blijft hoop bestaan, omdat het NAC-publiek hondstrouw is: na afloop van het teleurstellende duel was het stampvol in de nieuwe shop waar NAC-attributen worden verkocht. Utrecht (anp) - Ronald Koe man stond in zijn actieve loop baan altijd voor iedereen klaar. Een handtekening, een foto, een vriendelijk woord, niets was hem te dol. Maar nog geen kwartier na zijn allerlaatste competitiewedstrijd met Feye- noord, zondag in Utrecht (2-1), verkocht de oud-international keihard 'nee'. Aan een jochie van amper zeven lentes nog wel. Maar er was begrip voor Koeman. Want wat wilde het knulletje? Hij vroeg om het shirt van de Gronin ger. En dat hij nou net niet moeten doen. Want het tricot zat diep weggestopt in zijn tas. „Om zelf te houden? Ehh, ja inderdaad," mompelde Koeman. Een paar se conden voelde hij zich weer even oud als het binkie zelf. De cirkel van een mooi en rijk voetballeven was rond. Een vertrek met een overwinning was hem niet gegeven. Daarvoor was FC Utrecht te gretig en Feye- noord te slap. „Eigenlijk had ik vorige week in de Kuip tegen Sparta al afscheid genomen," concludeerde Koeman. „Dat was ook aan ons spel te merken. We konden de kracht en de wil niet meer opbrengen om er nog iets moois van te maken." Koeman, die vorige week met een paar boottripjes en een etentje zijn naderende vertrek bij Feye- noord alvast opfleurde, kon zelf evenmin imponeren. Als een iet wat stramme veteraan sjokte hij over het veld. Zijn specialiteit, de vrije trap, kon hij niet meer tonen. Feyenoord dwong weliswaar wel geteld één free kick in de buurt van het Utrechtse strafschopge bied af, maar vreemd genoeg 'piepte' Van Bronckhorst zonder succes voor. Koeman kreeg in de 48e minuut nog wel een vrije kop- kans. Doelman Postma, die een sterke wedstrijd speelde, redde echter bekwaam. Koeman, beschaafd als hij is, wil de er niet zelf over beginnen. Maar de suggestie dat hij wellicht ge blesseerd was, beaamde hij vol mondig. „Het zit niet goed in mijn rechterknie," stelde hij. „Ik ben al drie weken niet fit. Ik moet daar door vrijwel alles met links doen. Als ik nog een seizoen was doorge gaan, had ik de laatste wedstrij den zeker niet gespeeld. Maar nu moest ik wel de pijn verbijten. Want ik wilde op het veld en niet op de tribune afzwaaien." Koeman tilde niet al te zwaar aan de verdiende nederlaag. „Ach, het is leuker om met een overwinning te stoppen," gaf hij toe. „Dat geeft meer voldoening. Maar ik vind niettemin dat ik waardig afscheid heb genomen. Deze nederlaag doet geen afbreuk aan ons seizoen. Daarover mogen we nog steeds heel tevreden zijn." Na ruim een uur kwam er in de sfeervolle Galgenwaard een offi cieel einde aan de carrière van de competitievoetballer Koeman. Op 9 augustus doet Feyenoord het nog eens dunnetjes over in de ope ningswedstrijd van het seizoen te gen Parma. Tegen die tijd is de voormalige vedette van Barcelona wellicht al de nodige kilo's zwaar der. „Ik ben blij en opgelucht dat het erop zit," bekende Koeman. „Ik voel me toch wel een beetje leeg, zowel fysiek als mentaal. Nog even met Feyenoord naar China en dan lekker tot september genieten van een lange vakantie. Doen waar ik zin in heb. Daar ben ik wel aan toe." Koeman gaat eerst met zijn gezin een paar weken naar Spanje eri verblijft daarna ook nog een tijdje op Aruba. Een beetje golfen, een beetje speien met de kinderen en nog een heel klein beetje voetbal len. Het goede leven. In september begint hij aan de trainerscursus in Zeist. Jong Oranje is waarschijn lijk zijn stageplaats. „Welke taken ik precies in Zeist krijg, staat nog niet vast," zei Koeman. „Binnenkort heb ik een gesprek met Guus Hiddink. Dan hoor ik het wel. Wat ik vanavond ga doen? Lekker eten in de stad met mijn vrouw. Ik heb de laatste dagen door alle drukte misschien vijf woorden met haar gewisseld." FC Utrecht wilde het seizoen voor het eigen, fanatieke publiek goed afsluiten. Die doelstelling was aan het optreden te merken. De thuis ploeg speelde fel, geconcentreerd en gedreven. Precies de kenmer ken die Feyenoord ontbeerde. „Door de agressie bij FC Utrecht is de overwinning verdiend," sprak trainer Arie Haan monter. Boussatta opende na een dik kwartier de score na goed voorbe reidend werk van verdediger Nas- cimento. Vijf minuten na de rust zag arbiter Van Egmond een strafschop in een duel tussen Fer nando en De Jong. Hernandez maakte geen fout van elf meter, 2- 0. Na de late treffer van invaller Vos rook Feyenoord zowaar nog even aan de gelijkmaker. Hofstede haalde een inzet met de voet van de meegekomen doelman De Goey nog net van de lijn. FC UTRECHT - FEYENOORD 2-1 (1-0). 18. Boussatta 1-0, 50. Hernandez 2-0 (strafschop), 85. Vos 2-1. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 16.000. Gele kaart: Fernando (Feyenoord). FC UTRECHT: Postma; Nascimento, Van Burik, Van der Net en Asmus; Bous satta, De Jong, Robbemond en Hernan dez; Beekink (72. Hofstede) en Mols. FEYENOORD: De Goey; Fraser, Fer nando en Boateng; Van Wonderen, Koe man (63. Claeys), Van Gastel, Sanchez (75. Tati) en Van Bronckhorst; Taument (63. Vos) en Larsson. Utrecht (anp) - Feyenoord heeft serieuze belangstelling voor de Engelse aanvaller Brian Deane. De stevige centrumspits (1,92 me ter, 83 kilo) mag deze zomer zon der afkoopsom bij zijn club Leeds United naar het continent ver trekken omdat zijn contract is af gelopen. Deane (29) kan ook bij de Franse club Olympique Marseille een vet contract tekenen. „Maar wij willen hem eveneens graag hebben," zei manager Hans Ha- gelstein zondag in Utrecht. Deane stapte in de zomer van 1993 over van Sheffield United naar Leeds. Met die overgang was een bedrag van tien miljoen gul den gemoeid. De oud-internatio nal wil na een moeizaam seizoen bij Leeds graag vertrekken naar het buitenland. In Engeland is on danks het Bosman-arrest voor binnenlandse tranfers nog steeds het oude reglement van toepas sing. Hij moet daarom in eigen land acht miljoen gulden kosten.

de Stem | 1997 | | pagina 13