Groter, dikker, logger, complexer ft J m Op internet op zoek naar oude holmaten Maar zal de PC ook stabiel, rustig, betrouwbaar en vriendelijk worden? Boekhouden op de PC [Dagblad De Stem] INTERNET E5 T±F 1 Het gaat goed met ons, meldt Microsoft mon ter. Steeds meer klan ten, een steeds groter deel van de markt. Of fice domineert, Internet Explorer rukt meedo genloos op, het grote gevaar Java (van de concurrentie) moet bes treden worden met Mi- crosofts eigen Visual J++, en we hebben grootse plannen: met de software natuurlijk, maar ook met de hard ware. Daily Planet als onbezoldigd moraalridder INTERFACE Symposium in Geertruidenberg Radio 1 op Internet Handig hulpje: de ascii-table Gemiddelde internetgebruiker zit goed in de spullen ®ej> ZATERDAG 31 MEI 1997 Location: http: //www. stem.nl Reacties: I E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn.nl CHIPS BITES Door Lei Coopmans Heeft de Nederlandse regering een be langrijke inschattingsfout gemaakt toen ze besloot op 1 augustus 1996 de dienstplicht af te schaffen? Je zou het haast denken. Vorige week werd in Amsterdam die dienstplicht heringevoerd, maar nog voordat Neer- lands ultieme oliebol René Froger door zijn aanmelding daarvoor het officiële startsein had gegeven, hadden zich al vele honderden vrijwilligers gemeld. Op internet dan wel. Want het gaat hier om de invoering van de virtuele dienst plicht, een promotioneel grapje van bierbrouwerij Bavaria. Die heeft onder de wervende kreet Wordt hier een echte kerel m/v een internet-site geopend waarop je je kunt aanmelden voor een virtuele dienstplicht van vier weken op de Lieshoutkazerne. Wie daar in trapt en zijn e-mailadres prijsgeeft ontvangt vrijwel per kerende post in zijn digitale postbus een wacht woord waarmee hij zich toegang kan verschaffen tot de dienstdoende keu ringsarts. Die stelt een aantal voor mili tairen belangwekkende vragen als op welke temperatuur het Bavaria-bier dient te worden geserveerd en hoe hoog de bierkraag in een glas moet zijn. Eenmaal goedgekeurd is het wachten op de definitieve oproep om voor de eer ste keer op het appel te verschijnen. De virtuele dienstplichtige zal vier weken lang 'een massa plichten moeten vervul len, in tegenstelling tot de situatie in de ongedisciplineerde burgermaatschap pij', zo meldt sergeant van dienst Kraats. Wee degene die zich wel aanmeldt en wordt goedgekeurd, maar uiteindelijk niet in daadwerkelijke dienst ver schijnt. Of hij/zij die tijdens de oplei ding het kopje laat hangen. Deze bur gerlijke slappelingen zullen openlijk in de Galerij der deserteurs watjes aan de schandpaal worden genageld. Spielerei allemaal natuurlijk. Vermoe delijk zal de stunt het meest aanslaan bij het onafzienbare leger van echte oud-dienstplichtigen, want voor hen is het kinderspel om via deze site in de ru briek Ouwe poep, hier melden vroegere dienstkameraden op te sporen en reü nies te organiseren. Bavaria heeft daar toe een zoeksysteem laten programme ren waarmee je op lichting, legerplaats en onderdeel kunt zoeken naar je ouwe holmaat. Als die ook zijn naam in het systeem heeft ingevoerd is het vinden een fluitje van een cent. Natuurlijk gloort er ten slotte de onvermijdelijke excursie. Wie zijn voormalige eenheid compleet bij el kaar krijgt mag de reünie bij Bavaria houden. Voor een intensieve herha lingsoefening van tenminste één mili taire vaardigheid. Een link naar de site staat op de adressen- pagina op De Stem Online. Door Jan Koesen Ik wil even die plannen op een rijtje zetten, want af en toe moet een mens de balans opmaken en zeker in de chaos van de compu- terij. Dit zijn de sleutelwoorden, noteer ze maar, want het publiek zal er mee worden gebombar deerd in de komende maanden en jaren. Windows CE, Broadcast PC, Non-PC's, Net PC, Memphis, Cairo, NT 5, Zero Administra tion en de Universal Serial Bus. Windows CE Is een 'non pc'. Op kleine handcomputers die je zo in je zak steekt, komt een sterk verkleinde versie van Windows 95. Er zit een afgeslanke Word en Excel in, je kunt er mee e-mai- len, maar serieuze multimedia is er dan natuurlijk niet bij. En de CE heeft maar 2 tot 4 Mb Ram nodig, dat is heel bescheiden. HP, Compact en Philips hebben al CE's gemaakt, anderen volgen. Broadcast TV. De pc staat door gaans niet in de huiskamer. Het is maar een ongezellige kast. Welnu, op de digitale tv komt een kastje en voortaan kun je vanuit je zithoek ook e-mailen, kopen, bankieren, downloaden, bellen en ander computerwerk verrichten met de familiebuis. Tv Tv en pc dus in één kast; vanuit je zithoek ook e-mailen, kopen, bankieren, downloaden, bellen en ander computerwerk verrichten met de familiebuis. en pc dus in één kast, gezellig be schikbaar voor het ganse gezin. 'Net-pc'. De computer wordt steeds groter, dikker, logger, complexer en om de paar maan den verschijnen er updates van programma's, iets waar een groot deel van de mensheid ture luurs van wordt. Een net-pc is het omgekeerde', een kale, afge sloten kast met bescheiden hard ware. Je kunt er niet in, je kunt er niet bij. Het ding is verbonden met een server. Je zet de net-pc aan, en automatisch wordt je machine vanuit den hoge via te lefoon, kabel, glasvezel, enz. ge boot en geladen met program ma's. Telkens de nieuwste soft ware, zonder dat je die zelf hoeft te installeren. Geen zorgen dus en altijd bij de tijd. Je bent dan natuurlijk niet meer echt baas in eigen pc en je bent van de server afhankelijk. Zero Administration. De Ameri kanen hebben soms van die prachtige namen. Zero Admini stration is het verlengstuk van de net-pc, bedoeld voor het kan toor. Je krijgt van de server be sturingssystemen, updates, pro gramma's, managementpro- grammatuur enz. Een bedrijf hoeft dan niet meer telkens nieu we hard- en software in te slaan en ook de training van het perso neel vergt dan lang niet meer zo veel tijd. Per cliënt zijn indivi duele wensen in te willigen en gebruikers kunnen vrijelijk ge bruik maken van kolossale data banken, all over the world. Je kantoor, je archief, je admini stratie en dergelijke komen voor taan als een bal op je af. De Universal Serial Bus. Een bus (soort stopcontact) op keyboard en pc waarop wel 200 soorten apparaten passen. Geen gedoe meer met interrupts, adressen en andere conflicten. Hup de stek ker erin en alweer is een ding aangesloten. Memphis en Cairo. Memphis is het codewoord voor Windows 97. En iedereen wacht erop. Mem phis verschijnt als de vakantie afgelopen is. Memphis zal be paald geen revolutie veroorza ken. Het is gewoon een verbeter de en gemoderniseerdere versie van Windows 95 en dat was hoog nodig, want bijster stabiel is geen enkel Windows-besturings- systeem. Zelfs de massieve NT Workstation en Server 4 die ik op een poos op mijn pc heb ge had, crashten wel eens. Het kon niet, het mocht niet, maar ik heb toch zeker vier keer meegemaakt dat de pc er het bijltje bij neergooide. Mijn eigen pc, nu weer alleen draaiend on der Windows 95, geeft er gemid deld twee keer per dag de brui aan en dan moet ik weer reset- ten. In het begin werd ik daar onrustig van, nu ben ik laconiek geworden. Na Memphis alias Windows 97 is het gedaan met dit 16-32 systeem en gaan we massaal over op NT 5. Er komt dus geen Windows 98 of 99, na 97 Cyberspace was te klein de afgelopen week voor een felle woordenwisseling tussen Fran cisco van Jole, uitgever van de Daily Planet en de Digitale Stad Leiden, op wiens server een van de klanten, of, zo u wilt, leden, of abon nees, zich te buiten was gegaan aan het plaatsen van kinderporno. De Daily Planet, die u dagelijks gratis kan le zen op Planet internet, de drukstbezochte si te van Nederland, en die u ook dagelijk gratis els E-mail toegestuurd kan krijgen, maakte daar melding van. Waarna er de rest van de week nog de nodige bits en bytes, e-mails, persberichten, telefoontjes en misschien ook nog wel de nodige faxen op en neer vlogen tussen de woedende systeembeheerders van Digitale Stad Leiden en de redactie van de Daily Planet. De teneur van de verhalen was dat DSL, die met kinderporno uiteraard niets te maken wil hebben, zich door de actie van DP in zijn hemd gezet voelde. De Daily Planet werpt zich intussen op als onbezoldigd moraalrid der, die van mening is dat justitie veel te laks optreedt tegen kinderporno op internet. Bij DSL waren ze woest dat DP niet even con tact opgenomen had, in plaats van te publice ren, zodat ze zelf actie hadden kunnen on dernemen. De Leidse provider stelt zich op het standpunt dat hij godsonmogelijk iedere dag alle content van zijn harddisks na kan kij ken en had een telefoontje van DP wel zeer °P prijs gesteld. Zit daar wat in? Van Jole brengt daar tegenin dat de Daily Pla- net 'met grote regelmaat' over het kinder porno-probleem bericht. Naar eigen zeggen doet zijn redactie als een van de weinige in ternet- publikaties frequent en tijdrovend onderzoek naar herkomst en verspreiding en bericht daarover als er aanleiding is. 'In het desbetreffende ge val bleek het te gaan om iemand die al maanden meldde, geleid tot arrestaties. De houding van justitie en politie is dat ze geen tijd heb ben voor het probleem en dat internet veel te ingewikkeld is. Dat is in de ogen van de Daily Door Léon Krijnen actief is en ongestoord zijn gang kon gaan', aldus Van Jole in een van zijn openbare ver antwoordingen van de afgelopen week. Dat laatste zinnetje intrigeert me in hoge ma te. Hoe kan je weten dat een boosdoener al maanden actief is op dezelfde plaats op inter net? Er is maar één betrouwbare manier om daar honderd procent zeker van te zijn en dat is maandenlang iedere dag die site bezoeken. Als Van Jole dat inderdaad gedaan heeft, denk ik dan, had-ie wel wat eerder aan de bel kunnen trekken en als-ie dat niet gedaan heeft praat-ie iets of iemand na, en dat is slechts voor wat het waard is: onbetrouw baar. Maar volgens Van Jole heerst er bij justitie een 'halfslachtige houding' ten aanzien van het probleem. 'Slechts een enkele keer,' liet hij woensdag weten, 'hebben de overduide lijke aanwijzingen die de Daily Planet ver- Planet hetzelfde als zeggen dat het te veel tijd kost voor agenten om een rijbewijs te ha len en ze vervolgens allemaal op de fiets te la ten patrouilleren'. Verder noemt Van Jole het Meldpunt Kinder porno niet meer dan 'een nobel initiatief van de verenigde providers maar het lijkt vooral een methode om justitie en maatschappelijke kritiek van het lijf te houden'. De bezwaren van Digitale Stad Leiden wor den afgedaan als 'kinderachtig'. Van Jole wijst erop dat het systeem dat in Leiden ge hanteerd wordt iedereen toestaat om prak tisch anoniem accounts te openen. Van Jole heeft hier het grootste gelijk van de wereld als hij erop wijst dat dat een idiote handels wijze is die vraagt om moeilijkheden. 'DSL huilt krokodillentranen,' aldus Van Jole. 'Wij kunnen zien dat de bewuste gebruiker nog steeds actief is op de Digitale Stad Leiden en andere homepages van hem op het sys teem nog steeds opvraagbaar zijn. In plaats van zich druk te maken over imagobeschadi ging zouden de beheerders er beter aan doen hun systeem op te scho nen'. Maar eens even gekeken wat ze daar op de homepage van Digi tale Stad Leiden allemaal van vinden. Vreemd, nagenoeg niets. Slechts één aantekening in het verder zeer dun gevulde gastenboek. Nota bene van een bezorgde abonnee, die van me ning is dat de provider er beter aan doet om de hand in eigen boezem te steken inplaats van zich af te reageren op de Daily Planet. Maar misschien zijn ze bij DSL wel te druk met het navlooien van homepages, nieuwsgroe pen, chatboxen en wat dies meer zij onder de paraplu van Planet internet. Het kan toch bij na niet anders of daar moet toch ook het een en ander tussen zitten dat niet helemaal in de haak is. Of zouden ze daar hun zaakjes beter voor elkaar hebben en een sluitender contro lesysteem hanteren dan kennelijk in Leiden het geval was? Saillant detail: één van de 'continenten' van Planet internet heet 'Sex Planet', met allerlei onderverdiepingen zoals mannelijk bloot, vrouwlijk bloot, gay, chatten, toegang tot re levante nieuwsgroepen, kennismakingsad vertenties en meer van dat soort werk. Met de voor de hand liggende waarschuwingen voor de poorten van wat heel wat mensen, computergebruiker of niet, nog steeds als poelen des verderfs beschouwen. De hoogte van de drempels van die poorten kan naar eigen behoefte ingesteld worden. Bent u abonnee van de Planet internet, maar wilt u niet dat uw kinderen in bepaalde ge bieden en/of nieuwsgroepen rondstruinen, dan bestaat de mogelijkheid om een knip op de deur te doen. Waarbij aangetekend dat Planet internet zelf al een bepaald gedeelte van de nieuwsgroepen uitgesloten heeft. Dat is dus allemaal redelijk netjes geregeld, en in die wetenschap mogen ze zich wat mij betreft best wentelen, maar zelfgenoeg zaamheid leidt tot vergissingen. Wie op splin ters in andermans ogen wijst, wil wel eens een balk over het hoofd zien die zijn eigen gezichtsvermogen blokkeert. Het kan bijna niet anders of ergens tussen, in, of onder al dat seks-geweld moet ergens een digitale 'dark room' verborgen zijn. Het zou mij daar om niets verbazen als er een dezer dagen vanuit Leiden onder luid hoongelach een 'Eu reka' klinkt. Vaart u bovendien niet blind op die uitgeslo ten nieuwsgroepen. Die kleine hackers zijn waarschijnlijke handiger dan u denkt en voor ze het weet zitten ze veel en veel dieper in de krochten van Cyberspace dan u, én Francisco van Jole, ooit zouden hebben kunnen ver moeden. Op 18 juni houdt Hewlett-Packard Nederland in samenwer king met KPMG, Oracle en Getronics een symposium over elektronisch handelen via internet. De bijeenkomst 'Veilig zakendoen op internet' vindt plaats in fort St. Gertrudis te Geertruidenberg en duurt van 9.00 uur tot 17.00 uur. Belangstellenden kunnen zich gratis aanmelden via internet (een link staat op de adressenpagina van De Stem Online) of, op de ouderwetse manier, per telefoon: 020-5476202. De NOS is nu met het Radio 1 Journaal op internet te beluis ten, drie keer per dag en rechtstreeks. In de toekomst wordt het ook mogelijk na afloop van de rechtstreekse uitzending, die gelijktijdig via de kabel of ether te volgen is, bepaalde onderwerpen apart terug te horen. Het Radio 1 Journaal is vijf dagen per week te beluisteren op de sport- en actualitei tenzender: van 7-9 uur, 12-14 uur en 17-19 uur. Op de homepage van het Radio 1 Journaal (zie de adressen- pagina op De Stem Online) is alle informatie en software te vinden om de radio-uitzendingen te volgen. Trouwe lezer Jeroen Soreé was het beu was dat zijn collega's netwerkbeheerders steeds maar aan hem vroegen wat nou ook al weer de ascii-code voor de laatste letter van zijn ach ternaam inclusief dat accent erop was (antwoord: nummer 233). Dat schrijf je dus als &#233 in een HTML-document weg en dan ziet de browser dat als een Ascii-tabellen zijn in ruime mate voorhanden op internet, maar Jeroen heeft ze in een overzichtelijke HTML-tabel weggeschreven. Die kun je bijvoorbeeld als een short-cut op je desktop zetten, zodat je hem op ieder moment dat je weer een code vergeten bent, even tevoorschijn kan halen. Of, zoals we hier op de krant gedaan hebben, even een printje van maken en aan de zij kant van je monitor plakken. We hebben de tabel op de ser ver gezet. De link ernaartoe, en een link naar de homepage van Jeroen, staan in de adressen-pagina op De Stem Online. Hint: wie de tabel gemakkelijk vindt zou als dank een aante kening in het gastenboek van Jeroen achter kunnen laten. Voor orde in een overvolle boekenkast is het programma Book Organizer een handig hulpmiddel. Dit shareware database-programma is be schikbaar voor Windows (95 en NT en bevat 16 verschillen de mogelijkheden om een boe kencollectie te doorzoeken en te sorteren (ondermeer op ti tel, auteur, waarde, ISBN- nummer en categorie). De ge bruiker zelf kan nog eens zes extra zoekmogelijkheden aan maken. Book Organizer kan een onge limiteerd aantal bestanden verwerken en im- en expor teert deze in tekst- en Dbase formaat. Een volledige uit draai maken van alle gegevens is mogelijk, net als het maken van etiketten. Book Organizer kan ook samenvattingen en grafieken genereren en uit draaien. Het programma is voorzien van een uitgebreid Engelstalig helpbestand, maar de bediening is makkelijk en wijst zich eigenlijk vanzelf. Het invoeren van bestanden is is het schluss. Cairo is Windows NT 5. Echt 32 bits. Weg met DOS. Het probleem van NT 4 en voorgangers is dat er erg weinig drivers voor gemaakt zijn en dat het een eenkennig, nors systeem is. Al je gebruikelijke utiliteiten, veel randapparatuur en games kun je vergeten. Dat probleem heet met NT 5 opgelost te zijn. Vanaf dat moment moet de PC stabiel, rustig, betrouwbaar en vriendelijk zijn. Hoop ik. Geloof ik niet. NT 5 zal Plug and Play hebben. Al deze vernieuwingen staan eind dit jaar, volgend jaar op stapel. Over 3 jaar, voorspelt Microsoft, draait de processor op 800 MHz en heeft hij 128 MRam aan boord. En daarna? geen probleem en de veldna men kunnen aangepast wor den. Dat maakt dat Book Or ganizer ook zeer goed gebruikt kan worden voor het ordenen van allerlei andere verzame lingen. Een leuke mogelijkheid is het bijvoegen van illustraties. De suggestie wordt gedaan om de kaften van de verschillende boeken in te scannen. Een werk waar menig uurtje in gaat zitten, terwijl die tijd na tuurlijk ook besteed kan wor den aan lezen PrimaSoft Book Organizer v2.0, Primasoft, $30,-. Een gratis 30 dagen testversie is te downlo aden via de site van Primasoft, waarheen u een link vindt op de adressenpagina op de site van De Stem Online. Van onze redactie internet Breda - De gemiddelde internetgebruiker surft over het Web met een behoorlijk zware pc. Dat blijkt uit een onderzoek, dat Multiscope Marketing Services, uit Den Bosch onlangs opnieuw heeft gehouden. Het onderzoek is een vervolg op een soortgelijke enquête, waarvan de resulta ten in september van 1996 zijn gepubliceerd. Als de websurfer inlogt zit hij tegenover een Pentium-pc met 9 tot 16 Mb geheugen. Zijn harde schijf is groter dan 1000 Mb en zijn 15 inch-monitor kan meer dan 256 kleuren weergeven. Contact met het internet wordt gezocht met een 28k8 modem en natuurlijk beschikt zijn pc over een cd- rom speler en een geluids kaart. Negen van de tien internetgebruikers maakt ge bruik van Windows, waarbij Windows 95 duidelijk favoriet is. De groei van het aantal internetgebruikers lijkt de af gelopen vier maanden weer iets aan te trekken, want er was sprake van een gemiddel de groei van ongeveer 2,5 pro cent per maand. Tijdens het vorige onderzoek constateerde Multiscope Marketing een ge- midelde groei van twee pro cent per maand. De internetgebruiker kan nog altijd worden getypeerd als een jonge, hoog opgeleide man met een bovenmodaal inko men. Er lijkt echter een lang zame verschuiving te consta teren in de richting van een meer algemeen profiel. Zo is het percentage vrouwen op het internet ten opzichte van het vorige onderzoek verdubbeld en bedraagt nu acht procent. Uit de cijfers blijkt dat steeds meer mensen thuis inloggen: 67 procent, (was 60) vanuit huis en 24 procent (was 31) vanuit het bedrijf. Negen pro cent (was zeven) logt in vanuit de opleiding. Gemiddeld verblijft de internetgebruiker ongeveer 38 uur per maand in cyberspace. Zakelijke gebruikers blijken gemiddeld langer online te zijn (45 uur) dan de privége- bruiker (33 uur). Het aantal uren dat men is ongelogd is nagenoeg onveranderd ten op zichte van het vorige onder zoek. De invloed van internet op de traditionele media zoals tele visie en radio blijft onveran derd hoog. Bijna de helft (48 procent) van de respondenten zegt minder gebruik te maken van de traditionele media sinds men internet-toegang heeft. De televisie blijkt dui delijk de grootste verliezer: 78 procent zegt dat de tijd die be steed wordt aan internet ten koste gaat van het televisie kijken. Netscape Navigator blijft nog het favoriete bladerprogram ma: 62 procent maakt er ge bruik van. Maar de browser van Microsoft rukt duidelijk op: internet Explorer wordt nu gebruikt door 37 procent tegen 25 procent in september van het vorig jaar. De browser blijkt in toenemende mate ook gebruikt te worden voor e- mail en het lezen van nieuws groepen. Planet internet blijft van de nationale sites het best be zocht, gevolgd door IDG en De Telegraaf. Van de internatio nale sites scoort Microsoft het hoogst met in zijn kielzog Alta Vista en Yahoo.

de Stem | 1997 | | pagina 81