De rijken gaan steeds meer, de armen steeds minder met vakantie BkEIH db stem ywPWffiaffWMWiM Een vriendin vindt een badpakkenfolder in de bus. Tussen de biki ni's beveelt een reisbureau Aruba voor 1669,- aan. Ze weet op eens haar vakantiebestemming. Even dubt ze of ze - zonnig voor delig, beweert een andere advertentie - voor 1450- gaat. En boekt dan de duurste reis met duiken en coctails. Ongeveer tege lijk belt bijstandsmoeder Mo de sociale dienst. Komt het vakantie geld wel op tijd? Ze wil een gezinsabonnement voor het zwembad kopen. Met kamperen in de kamer en een boswandeling houd je je kinderen geen zes weken bezig. De kloof tussen arm en rijk wordt ook in de vakantie steeds groter. Weekend I I I I I ZATERDAG 31 MEI 1997 E1 Door Joyce Ernest Oom Kees woonde in het grote Am sterdam. Oom Jan in een idyllisch dorpje bij Utrecht. Nicht Simone aan de kust in Bretagne. En zo kwamen wij nog eens ergens in een tijd dat reizen geen ge meengoed was. Verder dan België, dat in ons dorp bij de grens niet echt als buitenland meetelde, raakte behalve wij alleen het dok tersgezin. Dat trok naar Spanje. De andere dorpskinderen hadden met wat geluk een lo geerpartij bij familie in het dorp verderop. Of een dagje markt in de stad, de dierentuin, de Efteling, het strand van Renesse. Maar het grootste deel van de vakantie sjouwden ze rond bij de kreek of de zandberg voor de aan leg van de nieuwbouwwijk. Geen kind dat een verblijf onder de Spaanse zon of in de Bretonse heuvels miste. Opstel De tijd dat een zandhoop en een vijver naast de deur voor interessante vakantiebesteding doorgingen, is over. Zodat de kinderen van Mo (33) balen als ze na de vakantie weer op school komen. Steevast heeft een leraar het onderwerp 'vakantiebelevenissen' voor een opstel in petto. En wat moeten Esmeralda (13), Ramona (12), Mattheus (10) en Benjamin (8) dan schrijven? 'We hebben buiten ge speeld.' De kinderen van Mo, alleenstaande moeder met uitkering en schuld, blijven de hele va kantie in Bergen op Zoom. Soms lopen ze een dag lekker stiekem in pyama. Of kamperen ze in de kamer. Het maakt niet uit als ze eind van de middag nog gaan wandelen. Of in het donker naar het bos gaan met schijnwerpers die Mo optrommelt. Ze zijn niet gebonden aan plichten en tijden. „We zijn vrij! Dat is onze vakantie." Het is een mager verhaal als de rest van de klas aankomt met Italië, Span je, Disneyland, de dierentuin en de Efteling. Meer en minder Vorig jaar vierden de Nederlanders 29,8 mil joen vakanties. Dat is, zo heeft het Neder lands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIT) in Breda berekend, een toe name met ruim 1,2 miljoen (4 procent) vakan ties in vergelijking met 1995. De Nederlan ders namen zowel meer korte vakanties, meestal in een hotel of op een camping in ei gen land, als meer lange van minstens vijf da gen die vaak in het het buitenland werden doorgebracht. De stijging is niet evenredig verdeeld over de bevolking. Wie rijk is gaat steeds vaker en verder en wie arm is steeds minder en dich terbij met vakantie. In 1985 deed 58 procent van de mensen met lage inkomens nog mee. In 1996 was dat gedaald tot 40 procent. In diezelfde periode steeg het percentage va kantievierende mensen met hoge inkomens van 71 naar 86. De kloof tussen arm en rijk tekent zich ook op de vakantiemarkt steeds scherper af, concluderen de onderzoekers. Platforms, Steunfondsen en Stichtingen voor de Minima merken dat mensen met een uitke ring steeds vaker thuis blijven. Voorzitter J. Boschman van het Platform voor de Minima in Bergen op Zoom weet stellig: „Vakantie! Dat kun je wel vergeten met een heel smalle beurs. Zeker als je kinderen hebt. Veel cliënten gaan niet meer. Of ze moeten toevallig nog ergens een oude caravan heb ben." Bescheiden Uitkeringsgerechtigden krijgen wel vakan tiegeld: 5,2 procent. Grofweg, adviseert het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud), moet een gezin met twee kinderen voor een vakantie in eigen land op 1500,— rekenen. Gaat hetzelfde gezin naar het bui tenland dan is het al gauw 4000,- tot 5000,- kwijt. Van een uitkering kun je, rekent Brenda Van Dam van het Nibud uit, beschei den op vakantie gaan. „Maar het komt er vaak niet van. Minima moeten het vakantiegeld vaak aan iets anders uitgeven. Het aflossen van schuld, een ach terstallige rekening, een nieuwe wasmachine of schoenen voor de kinderen." Mo zegt: „Financieel gezien zijn wij in dit land het laagste van het laagste." Ze is bezig met schuldsanering. Ze kreeg financiële pro blemen na haar scheiding. Ze was niet ge wend om van een uitkering te leven. Om goedkoper uit te zijn is ze met haar kinderen van een huis met tuin in een Zeeuws dorpje naar een galerieflat in Bergen op Zoom ver huisd. En nog vergt het dagelijks hoofdbre kens om eten op tafel te krijgen. Zeker eind van de maand als ze moeten boeten voor de extraatjes, balletjes gehakt en een toetje, die ze namen toen de uitkering net binnen was. Dan moeten ze alle jaszakken en potjes om keren. „Wie praat er dan nog over met vakan tie gaan?" Goedkoop „Soms sparen mensen het hele jaar pieken- potten of zegelboekjes voor de vakantie," weet Brenda van Dam. „Dan kan het nét. Va kantie in Nederland hoeft niet duur te zijn. Het boodschappenpakket is hier relatief goedkoop, je hebt lagere reiskosten en je be spaart een reisverzekering. Je bent goedkoop onderdak als je kampeert of je huis ruilt." Dat fietsen, mits zonder pech, niets en wan delen hooguit een paar zolen kost kan ieder een zelf bedenken. Een bereikbaar doel kan worden gevonden in de 'Lekker weg in eigen land'-krant van de Stichting Recreatie en Toerisme AVN. „Die staat vol mogelijkheden in verschillende prijsklassen en misschien staat er ook iets in voor mensen met een héle kleine beurs," maakt medewerkster Michelle de vakantiegangers lekker. Mo mijdt ook gratis toegankelijk vertier. De stad in met de kinderen? Liever niet. Dat is met al die verleidingen puur zelfkwelling. Welke moeder wil haar kinderen de hele tijd om ijsjes horen vragen die ze niet kan beta len? Eén keer ging ze door de knieën. McDonald's „Toen deden we McDonald's. Die zat al een tijd in de stad en we waren er nog nooit ge weest. We namen frietjes en milkshakes. Daar praten de kinderen nog over. Achteraf hebben wij altijd mooie herinneringen. Afge zien van dat etentje zijn het altijd herinnerin gen aan dingen die niets hebben gekost." Voor minima die iets meer hebben te beste den zijn er meer mogelijkheden. Wie goed op let kan héél goedkoop weg. Soms zelfs naar het buitenland. Incidenteel komt de toeris tische sector met een fantastisch aanbod. Dat is niet filantropisch bedoeld, zegt een woord voerder van Interhome dat wel eens iets voor werklozen en door de watersnood getroffe nen deed. Het bedrijf hoopt dat de klanten blijven als ze er weer beter voor zitten. Ker ken en ideële instellingen zetten soms vakan tieprojecten op voor mensen met een handi cap, ouderen of minima-gezinnen of -kinde ren. Voorzitter Boschman van het Platform voor de Minima in Bergen op Zoom heeft er ook wel eens over gedacht om minima op va kantie te sturen. Hij is er nog niet uit vanwe ge de nadelen. „Het begint er al mee dat uitkeringsgerech tigden een week of zes van tevoren bij de so ciale dienst moeten melden dat ze een week of veertien dagen met vakantie gaan. Ze moe ten toestemming hebben. De Wet Boete en Maatregelen die per 1 juli ook voor gemeen ten ingaat hakt erin bij overtreding. Ze gaan je gelijk korten. En als je mensen iets gratis aanbiedt wordt het van de uitkering afge trokken. Zelfs al zou je niet voor het huisje hoeven te betalen dan moet je nog eerst een budget hebben voor reiskosten en extraatjes. Dat tikt aan voor een bijstandsmoeder met kinderen." Mo heeft geen vervoer. Een lo geerpartij bij familie zit er niet in. „Die woont in Leiden. Een paar jaar geleden be taalde ik me al blauw aan een retourtje. En wij zijn solidair. We gaan allemaal of niet. Dus met zijn vijven, het kan niet." Mo's dochters Esmeralda en Ramona mogen een enkele keer net over de provinciegrens bij vriendinnetjes in Zeeland logeren. Het nadeel is, zegt Mo, dat je iets terug moet doen. „Je plant het zo dat je de logeetjes krijgt, als de uitkering net binnen is. Je hebt tenslotte twee etertjes extra. Dan kien ik met de kinde ren uit wat lekker én goedkoop is. Pannen koeken! Het rare is, je went eraan dat er ei genlijk niets kan. Ik voed de kinderen zo op dat ze met weinig tevreden kunnen zijn. En dat zijn ze ook. Ze zijn heel gelukkig met iets kleins." Zwemabonnement Vorig jaar waren Mo's kinderen dolblij dat ze naar het plaatselijke zwembad konden. Mo had genoeg geld bij elkaar geschraapt voor een gezinsabonnement. Het was de moeite waard. De kinderen maakten er bijna elke dag gebruik van. Daarom wil Mo de investe ring van 190,- weer doen. „Ik ben nu al aan het nagaan of het vakantie geld op tijd komt. Vorig jaar kreeg ik het pas eind augustus, toen ik dreigde op het stad huis te blijven slapen. Maar ik moet het Vroeger was het normaal dat je als kind je vakantie rondom je huis doorbracht. Te genwoordig gaat iedereen op vakantie. Op de minima na. Voor kinderen uit die gezin nen is de vakantiewereld nog steeds nau welijks groter dan die van alledag. FOTO DE STEM BEN STEFFEN abonnement van het vakantiegeld voorschie ten op de tegemoetkoming in het sociaal ver keer. Die kun je aanvragen voor sporten, blokfluitles, het zwembad en zo. Je moet alle bonnetjes bewaren. Na maanden kun je dan 105,- per persoon terugkrijgen. Bij de sociale dienst zeiden ze dat ik van de Efteling ook het bonnetje kon bewaren. Maar daar zijn we nog nooit geweest. Een dag Efteling met zijn allen is bijna eenderde van mijn vakantie geld. En de kinderen hebben zes weken va kantie." Kaartje De zomervakantie nadert. Op school worden al vakantieplannen uitgewisseld. Het glijdt langs Mo's kinderen af. Italië, Frankrijk of zelfs maar Kaatsheuvel zijn hun wereld niet. Hun vakantieland is thuis. En daar probeer je er maar het beste van te maken. Soms zorgen ze voor wat franje. Afgelopen kerstvakantie nog haalden ze met een kijkdood kwartje voor kwartje geld voor een kerstboom op. Werd hij nog gestolen ook. De buren kochten toen een andere. Ook Mo's jongste heeft de fi nanciële toestand door. Die zei laatst: „Ma ma, in plaats van rijker worden we armer." Ze houdt hem voor dat het voor hem, als hij genoeg diploma's haalt, alleen beter kan wor den. Maar al heeft ze haar gezin geleerd te leven met armoe, soms maken anderen haar pijn lijk van bewust van haar positie. „Ik merk de laatste tijd dat mensen je liever niet laten weten dat ze met vakantie gaan. Een kennis vertelde laatst dat ze naar Dis neyland vertrok. Ze wist niet goed of ze een kaart kon sturen. Ze was bang om mijn kin deren te kwetsen. Die vinden het juist leuk voor haar. Wij misgunnen niemand wat. Be halve mensen die minima met de nek aankij ken." Homofiele WF~ Hf IJzeren PG leraar 9 Gonsalves verbergt 9 neemt geaardheid 9 afscheid PAGINA 03 PAGINA Er gaan volop boten naar Engeland VAKANTIE REIZEN Daily Planet I speelt voor onbezoldigde moraalridder INTERNET

de Stem | 1997 | | pagina 73