B.V. De jaren va De goudhaantjes van R en D V. '.en 1 1 'Dow'-kinderen volgen exclusief onderwijs in Antwerpen Dsters jcties oars n en flacons ZEN DE stem bxtW- 35 11 Geen foto's Communiceren Smeltkroes Terneuzen heeft een flink stempel gedrukt op nieuwe ontwikkelingen Onbekendheid Minimum Stempel kG 31 MEI 1997 20 l l I I I ZATERDAG 31 MEI 1997 Het one big happy family-gevoel Door Sanne Schelfaut Overal lachende gezichten en enthousiaste begroe tingen. Op het groene ter rein van The International School aan de Veltwijcklaan in Ekeren, ten noorden van Antwerpen, is het een vrolijke boel. Kinderen van een jaar of vijf ravotten in de speeltuin, tieners basketballen op het school plein. Op deze school krijgen vijf tig kinderen van Dow-werknemers onderwijs met een internationaal tintje. Elke ochtend rond 8.00 uur rijdt een bus van Cito Tours met deze kinderen vanaf Terneuzen via Kapellebrug richting Eekeren. Kinderen uit de hele wereld, wier vader of moeder tijdelijk een hoge functie vervult bij Dow Terneuzen. The Antwerp International School. Een insti tuut waar docenten vooral bezig zijn het one big family-gevoel over te brengen op de leerlin gen. Het Kasteel, het hoofdgebouw van de school, straalt geholpen door de zon een bijzondere sta tigheid uit. Eenmaal binnen doet de school erg Amerikaans aan door de tientallen lockers in de gangen. Ook het fanatisme dat veel Amerikanen in zich hebben om hogerop te komen, lijkt overgewaaid naar hier. Volgens de directeur van de school, de Amerikaan Robert Schaeker, komt meer dan 95 procent van zijn leerlingen op universiteiten over de hele we reld terecht. Dow zorgt goed voor haar men sen en zelfs voor hun kinderen. Exclusief onderwijs met inter nationale allure. De kinderen varen er wel bij, net als de school, die voor honderd pro cent leeft van het bedrijfsleven. Dow is met vijftig kinderen de grootste 'leverancier' en Schae ker is dan ook vol lof over de chemie-gigant. „Wij hebben nooit problemen Het gebouw van de Internationale School. met Dow, ze hebben hun zaak jes goed voor elkaar. Ze betalen het grootste deel van het onder wijsprogramma en regelen en financieren als enige bedrijf zelf het vervoer van de leerlingen." Dow huurt een bus van Cito Tours uit Axel, die de kinderen 's morgens om half negen in Ekeren afzet. De bus blijft in Ekeren en brengt de leerlingen om half vier weer terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Dow doet er alles aan om de kinderen te beschermen. Deze protectie gaat zelfs zo ver dat de bus om de zoveel tijd een andere route rijdt. Het is eveneens uit den boze de kinderen te fotografe ren. „Nee hoor, daar geven wij geen toestemming voor. De ou ders willen het niet hebben dat hun kind wordt herkend of las tig wordt gevallen, uit veilig heidsoverwegingen is het daar om niet toegestaan ze te foto graferen," aldus de verklaring van de bewakingsdienst van Dow. De kinderen worden dus bijzon der belangrijk gevonden. En ook de school doet er alles aan om haar leerlingen in de toe komst gewichtig te maken door een zo divers mogelijk onder wijspakket aan te bieden. Vanaf drie tot en met achttien jaar kunnen de kids les volgen in Ee keren. De voertaal is Engels, niet verwonderlijk want bijna vijftig procent van de in totaal zeshonderd leerlingen heeft de Amerikaanse of Britse nationa liteit. Daarnaast lopen er ook veel Duitsers, Nederlanders, In diërs (Antwerpse diamanten- handel), Spanjaarden, Libane- zen en Japanners rond en dit le vert een kleurrijke mix op van allerlei culturen en nationalitei ten. „De kinderen zijn vrij snel eigen aan de Engelse taal, je staat er versteld van hoe snel ze leren met elkaar te communiceren. Het is boeiend om te zien hoe ze van eikaars cultuur leren. Ja panners zijn van nature erg in getogen, terwijl Amerikaanse en Nederlandse kinderen zich nadrukkelijk melden in de klas. Na een tijdje merk je dat de Ja panners zich meer gaan uiten en- dat de Amerikanen meer naar andere kinderen luisteren, het heft elkaar als het ware op," vertelt pr-functionaris Chris Massie. In de klassen zitten niet meer dan maximum vijfentwintig leerlingen om de kinderen zo veel mogelijk individueel te hel pen. Het lerarenkorps heeft eveneens een internationaal tintje. De 65 leraren komen uit twaalf verschillende landen, en ook hier komen de meesten uit de Verenigde Staten. Er is een apart gebouw waar exacte we tenschappen wordt onderwe zen, er zijn grote practicaloka- len en laboratoria. Bibliotheken voorzien iedereen van informa tie, van de allerkleinsten tot de hoogste klassen. Tientallen computers met cd-rom en inter netvoorziening doen de naam van de school eer aan. De stu denten hebben contacten all over the world maken zelf een krant, krijgen naast Engels nog foto wim kooyman les in drie andere talen, en kun nen hun creatieve talenten kwijt in het 'Centre of Fine Arts'. Dit gebouw herbergt een enorm theater en muziekloka- len. Een keer per maand houdt een groep studenten een ten toonstelling in dit gebouw, wor den er musicals in het theater uitgevoerd en geeft de studen ten-jazzband een concert. In dit gebouw is ook een grote gym zaal gehuisvest, waar de leerlin gen twee keer per dag sporten. De sportfaciliteiten zijn, naar Amerikaans voorbeeld, erg uit gebreid. Basketbal, honkbal, hockey, gym, voetbal en binnen afzienbare tijd zal ook het cricketspel zijn intrede doen op de sportvelden van de school. Massie benadrukt de belangrij ke rol die Dow speelt in de ont wikkeling van The Internatio nal School. „Zonder grote be drijven als Dow zouden wij lang niet zo groot zijn gewor den. Wij hebben binnen 25 jaar een goed onderwijssysteem kunnen ontwikkelen door het geld dat het bedrijfsleven in ons investeert. Ze doen het voor hun kinderen en wij worden er ook niet ongelukkiger van. Ze krij gen hier uitgebreid onderwijs, kunnen met hun diploma overal ter wereld terecht, hebben veel lichaamsbeweging en leren hun creatieve talenten ontplooien. Het is hier een smeltkroes van culturen, one big happy family Met de nadruk op het 'happy'- imago. De kinderen zelf vinden het allemaal wel goed zo. „We hebben een uitgebreid rooster, zitten bijna elke dag tot half vier op school en krijgen vrij veel huiswerk mee naar huis. Dat is ook niet gek als je bekijkt hoeveel verschillende vakken, talen en expressieve vakken we moeten volgen. Dan is het wel fijn dat je die bus weer in kan, lekker naar huis," aldus de 16- jarige Alice Keaton uit Enge land. „Het is hier wel oké, we kunnen hier lekker veel sporten. We hebben weinig te klagen, je krijgt hier veel medewerking van leraren als je moeilijkheden hebt met een vak, het systeem zit goed in elkaar," stelt Jens Mulder, een 14-jarige Duitser wiens vader bij General Elec trics in Bergen op Zoom werkt. De grote waarde die Dow en het bestuur van de school hechten aan een goede opvoeding van de kinderen ontgaat de meesten. Hun zorg bestaat uit het leren van die moeilijke Engelse naamwoorden en het maken van een scheikundeproefwerk. Dat belangrijke bedrijfsleven komt later wel. Stan Bosman, directeur van R en D: „Zonder R en D is Dow binnen tien jaar uitgeteld.foto wim kooyman Door Frank Deij Goudhaantjes. De 'gol den boys' van de afde ling Research and De velopment (Onderzoek en Ont wikkeling) die in de 'speeltuin van de scheikunde' hun hobby kunnen uitleven en werken aan dingen die ze zelf leuk vinden om te doen. Zo wordt er binnen Dow nog wel eens tegen ze aan gekeken. Dit beeld verdient bij stelling, vindt Stan Bosman, di recteur van R en D. De tijd dat R en D een grote ma te van vrijheid had en jaren op nieuwe ontwikkelingen mocht broeden zonder zich af te vra gen of na te gaan of Dow er wel echt iets aan had, is voorbij. President W. Stavropolous re geert met strakke hand en wil dat R en D de helft sneller gaat werken en dat zij. vooral haar energie stopt in ontwikkelingen of toepassingen die geld op brengen. En warempel, dat schijnt nog te kunnen ook, vindt Bosman. „Vroeger had iemand een goed idee, keken we of er budget voor was en gingen we aan de slag. En op een gegeven moment ke ken we of er interesse voor was. Het kwam dan voor dat er wei nig belangstelling was, maar dan ging je er toch nog een tijd je mee verder. Of we zaten niet in de goede richting en moest er alsnog veel werk gedaan wor den. Nu selecteren we in een heel vroeg stadium op de winst gevendheid van toepassingen en hebben we ook veel eerder over leg met marketing en de techni sche mensen die de contacten met de klanten onderhouden. We hebben een aantal check- punten om te zien of een idee dat eerst goed leek nog steeds interessant is. Of dat we onze verwachtingen moeten bijstel len. Zo voorkom je dat mensen te lang doorgaan op een route die tot niets leidt. Ik schat dat we de afgelopen jaar wel de helft efficiënter geworden zijn." Aan die beeldvorming, geeft Bosman als eerste toe, heeft R en D zelf meegewerkt. „Ik denk dat onbekendheid met wat we doen tot die beeldvorming heeft geleid. Maar we moeten ook de hand in eigen boezem stoppen. We hebben misschien niet altijd efficiënt gewerkt en ons te wei nig moeite getroost om binnen Dow duidelijk te maken wat het oplevert." De rol van R en D binnen een groot concern als Dow is van vi taal belang, durft Bosman wel te beweren. „Zonder R en D is Dow binnen tien jaar uitgeteld. Alles gaat zo snel. In een hele boel fabrieken is negentig pro cent van de producten die we vijf jaar geleden nog maakten al vervangen. En bij onze stan daardproducten zie je dat de technologie, waarmee we dus onze producten maken, steeds verandert. Neem onze krakers, dat is een standaardproces, maar stop je daar geen nieuwe technologie in dan breng je nog wel hetzelfde product maar dan gaat je kostenpositie eraan." Hoewel R en D voor de toe komst van Dow onontbeerlijk is - geen nieuwe ontwikkelingen, geen nieuwe groeikansen - sn eed Dow ook diep in de hersen pan van het bedrijf. In Amerika ging het aantal banen bij R en D van 5000 naar 3500. In Europa zakte het aantal van 900 naar 750. In Terneuzen werken nog 220 mensen bij R en D. Bosman vindt dat een minimum. „Als je er bij ons nu nog een stukje af haalt dan is er kans dat je voor bepaalde onderzoeksprojecten onder de kritische massa zakt. Bij R en D heb je voldoende spe cialisten in een aantal vakge bieden nodig. Je moet voldoen de apparatuur, testapparatuur en proeffabrieken hebben en ondersteunende diensten. An ders gaan grote projecten auto matisch naar de Verenigde Sta ten." De afdeling loopt ook qua leef tijdsopbouw zoetjesaan tegen grenzen aan. De meeste experts bij R en D zijn tussen de 45 en 50 jaar en hebben, als Dow het huidige beleid van vervroegde pensionering op 55-jarige leef tijd aanhoudt, maar een korte carrière meer voor zich. De af gelopen vijf jaar is er nauwe lijks vers bloed bijgekomen. R en D heeft dus nu al, moet de conclusie zijn, aan kennis inge boet en moet door dat gat de aansluiting met een aantal ont wikkelingen toch wel gemist hebben, zo lijkt het. Bosman heeft daar een andere kijk op. „Gelukkig hebben we onze ken nis door onze goede contacten met universiteiten en kennisin stituten redelijk op peil gehou den. We weten wat er speelt. Het is wel zo dat je vroeger met het aannemen van nieuwe men sen uit verschillende vakgroe pen het gevoel had wat dichter bij de bron te zitten." Het gat zorgt er wel voor dat Dow het zich nauwelijks kan permitteren mensen recht streeks van de universiteit aan te nemen. „Er is nu geen ruimte meer om die mensen te kneden. Iemand die als jonge academi cus binnenkomt, heeft acht jaar nodig om volwaardig en onaf hankelijk zijn job te kunnen doen. Tegenwoordig nemen we alleen maar mensen aan met vier of vijf jaar ervaring, die nieuwe kennis en technologie binnen brengen en snel inzet baar zijn. Dow, dat altijd wars was van het inkopen van andermans technologie, heeft ook op dat punt het vizier bijgesteld. „We dachten altijd, wij willen de beste zijn en dat word je niet als je alleen maar spullen van een ander koopt. Bovendien is het duurder, want de mensen die dat ontwikkelen, willen er ook iets aan verdienen. Maar we kij ken nu meer naar buiten en ne men ontwikkelingen die we goed kunnen gebruiken selec tief in licentie. Dat geeft je vaak een beter startpunt in plaats van helemaal vanaf nul te be ginnen. We kopen als het ware onze markttechnische positie en gaan van daaruit verder." Terneuzen heeft de voorbij ja ren een flink stempel gedrukt op nieuwe ontwikkelingen. Aansprekende voorbeelden zijn de omschakeling van schadelij ke cfk's naar het milieuvriende lijkere koolzuur. Dow gebruikte lange tijd cfk's als blaasmiddel voor onder meer isolatieplaten, dat gebeurt nu op basis van C02. „We hebben hier gewerkt aan het schokbestendiger maken van plastic. Dat soort vondsten zijn door heel Dow overgeno men en worden wereldwijd toe gepast." R en D besteedde tot nu toe der tig procent van de tijd aan het bedenken van nieuwe produc ten, maar wil die aandacht ver dubbelen. „We houden ons be zig met het verbeteren van wat er is en van wat we nodig heb ben om onze producten en pro cessen up to date te houden. Het andere deel is gericht op toe komstige groei, nieuwe produc ten en toepassingen en daar wil len we ons meer op toeleggen." Met zoveel dynamische kennis in huis, 220 knappe koppen on der één dak die elkaar onder druk van felle concurrentie op jagen tot betere prestaties, lijkt het haast ondenkbaar dat logge controlerende of toezichthou dende overheden gelijkwaardi ge gesprekspartners van de che mische industrie kunnen zijn. Bosman wil echter niet mee gaan met de gedachte dat over heden onvoldoende zijn uitge rust om hun controlerende taak uit te oefenen. „Onze regelge ving komt niet zomaar uit de lucht vallen. Die maakt de over heid niet in een vacuüm maar in overleg met de industrie. De overheid heeft goede middelen om te controleren. Ze halen hun mensen uit dezelfde pool. Ik denk dat ze goede mensen heb ben, die zich in de loop der jaren heel wat kennis hebben eigen gemaakt. Toen ik 25 jaar gele den bij Dow kwam, was dat an ders. Wij wisten niets, en zij wisten nog minder." V

de Stem | 1997 | | pagina 69