De jaren var^D)(0)\V^V/ 'De invloed is niet buitensporig' Van Boerengat is weinig meer over dan jeugdsentiment 35 de stem Hazen Oud-commissaris M.C. Verburg zag Dow komen en groeien Invloed Verantwoordelij kheid Kale vlaktes 11111 ZATERDAG 31 MEI 1997 10 'Ze gaan de boel hier opkopen' «r Slt «TfY. V -V T - /ï^k ;;^kts 'v^ 3>* -•> Het einde van Boerengat. winterharde zwemmer? En misschien staat er ergens tussen de chemische complexen nog wel een boeren- bouwsel overeind, maar dat is dan aan het gezicht onttrokken. Dow heeft een hoop te verber gen. De aloude 'Killen' of Mos- selbanken zijn ook al door weel derig groen en metershoge hek ken onbereikbaar gemaakt, ter wijl het bedrijf toch eigenlijk weinig doet met dit van de Wes- terschelde-natuur afgepakte in dustrieterrein. Vlakbij de zeedijk, waar de zo mers het zorgeloost waren, is de polder helemaal onherkenbaar. kale vlaktes ernaast tonen aan het dat het menens is met de ontvolking van Boerengat. Al leen transporteur Herrebout mag blijven; plus een paar boer derijen. Van Marien Scheeles monumentale stee langs de kreek blijven ze wel af, zodat de boer van in de tachtig, proper als altijd, ook vandaag weer ge woon een kantje staat te kap pen. De boerderij staat met zijn rug naar d'n Ouwen Diek, een plek om te wonen waar ze nu om zou den vechten. Ik kan er het rijtje arbeidershuisjes nog dromen. Het ontstond na de indijking van de Nieuw-Neuzenpolder, toen de dijk ophield zeedijk te zijn en je er mocht bouwen. In boerenland is een dijk een nood zakelijk kwaad, dat verder wei nig waarde heeft. De bouw grond was dus goedkoop, het uitzicht op polders en kreken Een kale plek waar tot voor kort nog bebouwing stond. foto's WIM kooyman De ezel heeft geen boodschap aan jeugdsentiment. een bonus voor de bewoners. Maar nu ziet Marien Scheele dat d'n Ouwen Diek, waar hij ieder een persoonlijk kende, een 'plat ten diek' is geworden. Kaal en leeg. Weg eieren- en melkklan- ten. Zoals meer boeren in die con treien had hij land in zowel de Loven- als de Nieuw-Neuzen polder. Maar dat is al veel lan ger verleden tijd. En hij was niet het voornaamste slachtoffer van teloorgang. Die woonden op de zeven steeën in de tamelijk jon ge polder. Die werden finaal uit gekocht. Niet dat ze daar slech ter van werden, maar het fami liebedrijf was naar de knoppen. En er kwam heel andere bedrij vigheid voor in de plaats. Dow Chemical. Om vroeger aan te kunnen ra ken, rij ik er nog maar eens om heen. Van de zeven steeën, waarlangs we ten tijde van de Tour wielrenden, is niks meer over. Of toch? Dat alleenstaande huis, waar nu kennelijk een be drijfje kantoor houdt, was dat Alleen de hazen zijn er nog. Ze hebben hun liefdesleven op deze plek voortgezet, getuige de exemplaren die hier voor de wielen uit rennen, de dijk op. Voor een beest dat ooit een wijdse polder tot zijn beschik king had, moet dit smalle we reldje, ingeklemd tussen de zee wering en het minutieus om heinde complex vol dreigend sissende en fakkelende pijpen, wel het toppunt van vervreem ding zijn. Bovenop de dijk zie ik twee fu ten dobberen in een gelig schui mend drab. Zo reageert het Westerscheldewater op het goedje dat Dow door een onge twijfeld van rijkswege goedge keurde uitlaat loost. Het zal mi lieutechnisch wel weer te verde digen zijn, daar zijn die Ameri kanen goed in. Maar al hun pu blieke relaties kunnen de twijfel nooit helemaal wegnemen. Daarvoor hebben ze in de eerste jaren te veel vaten vol gif her en der in het Zeeuws-Vlaamse land laten slingeren. Daarvoor zijn er, uit welbegrepen eigenbelang, te vaak aantoonbare leugentjes verspreid. Zelf ben ik trouwens ook nog wel eens van die plek weggevlucht voor een onheil spellende kakofonie van razen de pijpen en loeiende sirenes. Hé, zomaar een groepje bomen op het fabrieksterrein. Als dat het restant is van erfbeplanting op een van de zeven steeën, moet het op die van Piet van de Weef van Wullem zijn geweest, de laatste in het rijtje. Hier ver spert een hek me de weg; een laatste ommetje wordt je niet gegund. Ach, voor je er erg in hebt, lopen deze kolommen vol sentimentele prietpraat, waar oude Boeren- gattenaars en polderbewoners de schouders bij ophalen. Als ze ergens wisten wat het kostte om brood op de plank te krijgen, was het wel in die hechte ge meenschap van nuchtere wer kers. Toen begin jaren zestig het ge rucht ging dat de Terneuzense ambtenaar Willem Blok met een paar Amerikanen (van de Dow; dat kenden ze wel van de beurs berichten) de Nieuw-Neuzen polder had bezichtigd, en dat die gasten 'yeah' hadden ge knauwd, moesten zij het eerst nog zien. Die Blok was een beet je een opschepper, zeiden ze. Maar deze keer had-ie niks overdreven. Op een dag kwamen de draglines, de kranen en de bouwketen en het duurde niet eens zo lang voor de eerste pij pen boven de nog niet gesloopte steeën uitstaken. «Daar keken ze met gemengde jevoelens na'ar. De trek vanuit ré oude en tamelijïc uitgeleefde huisjes naar het comfort van de nieuwbouwwijken in Hoek en Terneuzen was al gaande, maar kwam in een stroomversnelling. Ook bij Boerengattenaars kon je dollartekens in de ogen zien. Het gaf gewoon werk en zo goed als bij Dow waren ze nog nooit be taald, zeker niet door de boeren, waarvan het gros tot in de jaren vijftig afhankelijk was. Maar de prijs was ernaar. Hun oude Boerengat was naar de kloten en ze zouden het nooit meer terugkrijgen. De ezel heeft uitzicht op de kreek van Doertje en Gilles Maas, maar ziet het niet. Ik wel. Maas' bedoeninkje is met de grond gelijk gemaakt. Ik pleeg heiligschennis door over zijn erf te lopen en kom nu pas aan de weet dat een stevige betonnen wand al die jaren moest voorko men dat het hele spul in het wa ter donderde. Een ideaal vis- platformpje vormt het. Hier nog een keer een hengel uitgooien, dat moet dan maar het laatste eerbetoon worden. Door Rein van der Helm Dow Chemical heeft nooit enthousiast staan trap pelen voor het huidige tracé van de Westerschelde Oever verbinding (WOV). Met een tunnel ingang zo dicht bij het chemische industriecomplex ontstaan hoge ri sico's. Toch heeft het bedrijf er zich niet tegen verzet. Dat tekent volgens dr. M.C. Ver burg, oud-staatsraad, oud-com missaris van Dow Chemical en oud-directeur van het ETI Zee land, de houding van de multi national. „Niet alleen het enge bedrijfsbelang in de gaten hou den, maar ook oog hebben voor het algemeen belang. Soms gaan die twee dingen samen, zoals bij de totstandkoming van een nieuwe schouwburg in Terneu zen, waarvoor het bedrijf een flinke greep in zijn portemonnee deed." Met de komst van Dow Chemi cal onderging Zeeuws-Vlaande- ren een impuls die tot de dag van vandaag voortduurt. Die komst leidde volgens Verburg tot sociale vernieuwing, innova tie, het organiseren van de ruim te. Het droeg mede bij aan de in standhouding van stad en plat teland. Als één iemand die gang van za ken kan schetsen is het Verburg. Vanaf 1948, toen hij aantrad als directeur van het Economisch Technologisch Instituut Zee land, tot zijn vertrek in 1977 naar de Baad van State, was hij nauw bétrokken bij de indus trialisatie van Zeeland. Daarna bleef hij als commissaris van Dow Chemical - zij het op enige afstand - de ontwikkelingen van de chemie-reus volgen. Zonder andere bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen iets tekort te willen doen, wijst Verburg op de positieve invloed die vooral Dow heeft gehad op Zeeuws- Vlaanderen in het algemeen en Terneuzen in het bijzonder. „Kijk naar de Braakmanhaven. Hierbij heeft het bedrijf zich als ruimte-organisator gemanifes teerd. In feite de Braakmanha ven aangelegd. Mede daardoor heeft Terneuzen zich als indus trie-haven kunnen ontwikke len." Dank zij de komst van Dow konden veel Zeeuws-Vlamingen in eigen omgeving een werk kring vinden, waardoor de noodzaak van migratie of pen del verdween. „En omdat die mensen in Zeeuws-Vlaanderen konden blijven wonen, droeg dat weer bij aan de leefbaar heid, ook van de kleine dorpjes. Wel iets anders dan bijvoor beeld Groningen, waar de ont volking van het platteland nog steeds voortgang vindt." Op een totaal ander terrein heeft Dow zich ook als pionier gedra gen. „Jarenlang gold er voor de industrie in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone één CAO. Dow kon daarmee niet uit de voeten. Het bedrijf kreeg steeds moeilijker mensen naar Zeeuws-Vlaande ren. Die ene CAO was een keurslijf waarbinnen niet te werken viel. Als een van de eer ste bedrijven in Nederland rea liseerde men, ondanks de tegen werking van de vakorganisaties, individuele arbeidsovereen komsten. En kon daarmee con currerend zijn met andere Ne derlandse chemiebedrijven," zegt Verburg. Volgens hem had het bedrijf ook snel in de gaten dat het een enorm stempel op de streek drukte en dat zoiets verant woordelijkheid met zich mee bracht. En dat openheid naar de bevolking toe zeer belangrijk was. Een bevolking waarvan soms direct of indirect zo'n 20.000 mensen van Dow afhan kelijk waren. „Vooral in de pe riode dat Bob Bump de grote man was is het bedrijf als het ware 'open gegaan'. Tot die tijd was het vooral techniek en geen pr. Nu wordt aan die communi catie veel aandacht en zorg be steed. Dow is overal gaan mee spelen, is in feite geïntegreerd in Nederland. Zelfs het verschijn sel van de ondernemingsraad, vroeger voor veel Amerikanen een gruwel die dicht in de buurt van het communisme kwam, is volledig geaccepteerd. Sterker nog: gewaardeerd." Hij erkent dat Dow Chemical, zeker in de Zeeuwse verhoudin gen, een factor van betekenis is. Toch zegt hij nooit te hebben ge merkt dat van die machtspositie misbruik werd gemaakt. „De in vloed van het bedrijf is niet bui tensporig. Dat zag je ook bij de besprekingen rond de WOV. Dow had liever de tunnel niet op de geplande plaats, toch heeft de gemeente Terneuzen zich niet achter dit standpunt ge schaard." Dat regelmatig toch het eigen „Dow is overal gaan meespelen, is in feite geïntegreerd in Nederland.foto jaap wolterbeek standpunt kan worden doorge drukt, vindt Verburg logisch. „Dat indertijd tegen de zin van de vakbonden bij Dow indivi duele arbeidsovereenkomsten werden ingevoerd noem ik geen misbruik. Men kreeg hierdoor goede mensen in het bedrijf en dat vind ik ook weer een vorm van het dienen van het algemeen belang. Evenals dat het geval is bij de komst van een nieuwe schouwburg in Terneuzen. Dow heeft daar flink wat geld voor over, maar dan komt er ook een voorziening die bijdraagt aan een beter vestigingsklimaat in Zeeuws-Vlaanderen, wat op zijn beurt weer een goede zaak voor Dow zelf is. Zo snijdt het mes aan twee kanten." Door Jan Jansen Aan de kreekkant achter Schooiershoek, staat een ezel wezenloos voor zich uit te staren. Het beest heeft geen boodschap aan het jeugdsentiment van de man die er vanuit de auto op neerkijkt en zich herinnert hoe hij met de jongens van Boerengat hier voetbalde, op het hobbelige trapveldje van Schooiershoek, of naar karper hengelde in de kreek- arm die bij Doertje rechtsaf gaat. Van dat soort weemoed om bij na pastorale taferelen trok ook het complot van bestuurders en managers zich in de jaren zestig en zeventig niks aan. Het veegde ze van de kaart. Goed, vanaf de dijk kun je de kreken in de Lovenpolder nog als vanouds grandioos zien glin steren, die hebben ze nog net niet gedempt. Maar wegenbou wers zijn wel met zevenmijls laarzen over eeuwenoude dijk jes heen gestampt, alle sporen bedelvend onder asfalt. En de pijpen, torens en ketels van Dow Chemical deden de rest om uit deze prachtomgeving zowat alle leven te knijpen. Het postume gelijk van bakker Kense. 'Dow gaat de boel opkopen', voorzag hij al bij de komst van de chemiereus in de jaren zestig. Met gemengde gevoelens. Het zou zijn broodwinning op de tocht zetten. Anderzijds: de bakker van Boerengat was de jongste niet meer en dacht van een Amerikaans-gulle onteige ningssom prettig te kunnen gaan rentenieren. Nog jaren na dat hij feitelijk al gestopt was omdat het niet meer ging, hield hij om die reden de bakkerij aan. Hij heeft het niet meer mee mo gen maken. Nu is het dan zover. Dow doet het niet alleen, de Amerikanen krijgen overheidssteun bij deze operatie. Maar het effect is het zelfde. Een paar stugge onderhande laars hebben hun huis nog over eind weten te houden, maar de

de Stem | 1997 | | pagina 67