Spectaculaire evacuatie uit Sierra Leone Indonesië reageert gelaten op monsterzege Golkar tkennen tiolease Links gaat Franse verkiezingen winnen' Enkele feiten 'Mobutu heeft zeker 8 miljard dollar op Zwitserse rekeningen' Bonn houdt vast aan veto EU-asielbeleid Psychiaters over Chirac FIETSEN '97 )MMENTAAR r,6 miljard BUITENLAND A5 Amerikanen zetten helikopters, mariniers en militaire voertuigen in BUITENLAND KORT JS ANWB VERKRIJGBAAR BIJ UW FIETSHANDELAAR 31 MEI 1997 A4 afdeling diplomatie bij het »t swingende club is. Het is en gebruiken, maar minder i geleden. Diplomaten zijn iring in verre buitenlanden ngen die ze met regelmaat Bagdad en Roemenië wa- aakmakende figuren die de digd door een ambassadeur vestigen. Baron de Vos van tbreiding van de Navo met den. Hij heeft die mening malen mee naar buiten ge- wijze minister Van Mierlo in dse regering is voorstander itter van de Europese minis- t om het tegenstribbelende ekend zijn ambassadeur in assadeurs recht hebben op irecht dat hij Van Mierlo ge- ireiding verbonden zijn. Hij g- gevallen, de Stichtingsakte ;end. Wat Baron de Vos van standpunt van zijn eigen re- geregeerd door het kabinet, Dezwaren blijft houden, zal ntie moeten trekken. Doet ders dan hem uit zijn functie LAND KORT zorg zijn vorig jaar toe- ,5 miljard meer dan in Bureau voor de Statis- totale kosten stegen in procent. De kosten van momenteel 30,6 miljard van instellingen voor ighuizen hebben geleid gezondheidszorg is in king van rechten binnen daalden de kosten van 1 gulden. Dat is 8,7 pro- lelen kosten i gaan hun gezamenlijke it heeft de gezamenlijke en lutheranen gisteren landse Hervormde Kerk voor haar rekening, de .e Evangelisch-Lutherse 1 komt meer overeen met [elijkheden van de drie rken tellen momenteel irmden, 428.200 gerefor- iren de arbeidsorganisa- gulden kwijt aan onder 5 in onderwijs oen gulden beschikbaar rs in het basisonderwijs, js, en de lerarenopleidin- jeeld nieuwe computers en. Minister Ritzen (On- Tweede Kamer. Eerder rokken. ielzoekers mocedeerde asielzoekers ale teams van de Immi- ericht. Deze zogenoemde verkers speciaal worden ïties, zoals gemeenten en aarbij gaat het zowel om dwang. De bedoeling is niet wachten tot zich er- zoals nu het geval is in :n die uit hun gemeente- staat in de Terugkeerno- stitie waarover het kabi- worden. De notitie wordt estuurd. Gazelle en Hagemeyer, en gemaakt van techno- Rabobank was er in ie- neyer zei gisteren dat het f inderdaad in 1987 merk- ■n verkocht en terughuur- lar volgens een woordvoer- m het bedrijf is dat geen )lease te noemen. „Maar rs wel iets dat daar fiscaal k. Dat standpunt kun je 'erdedigen." Nobel en Gazelle ontken- oit gebruik te hebben ge- van technolease „of een )lease-achtige construc- 'inanciën wilde niet reage- topman Wijffels bleef er en bij dat technolease be ren negentig toegankelijk oor alle bedrijven. „Daar volstrekt van overtuigd- le regeling algemeen toe- lijk was, is wel bewezen hij later werd ingeperkt, ou anders toch niet nodig geweest?," zei Wijffels secretaris Vermeend (Fi- ■n) sneed in het najaar van le constructie met strenge- els de pas af. pESTEM I I I ZATERDAG 31 MEI 1997 Freetown (dpa/afp/rtr) - De Verenigde Staten hebben gisteren in een grootscheepse actie ongeveer 350 Amerikanen en een nog onbekend aantal andere buitenlanders geëvacueerd uit Free town, de hoofdstad van Sierra Leone. De stad wordt sinds de staats greep van vorige week door plun derende bendes beheerst. De eva cués zijn naar de Amerikaanse oorlogsbodem Kearsarge ge bracht, waarmee ze naar het buurland Guinee gaan. Bij de actie hadden de Amerika nen tien grote helikopters, tien tallen mariniers en militaire voertuigen ingezet. Van het door de coupplegers in gestelde vliegverbod trokken zij zich niets aan, evenmin als van de gisterochtend ingestelde sluiting van de landsgrenzen. De helikop ters haalden hun passagiers op uit het centrum van Freetown. Aan het eind van de middag was de operatie afgerond. Voor de reddingsoperatie bevon den zich in Sierra Leone nog on geveer vierhonderd Amerikanen en honderden andere buitenlan ders, De meesten van hen hadden zich na de staatsgreep uit veilig heidsoverwegingen verzameld in een hotel in de binnenstad van Freetown. Ze verbleven daar dagenlang on der bescherming van ongeveer 200 soldaten van Amerikaanse elitetroepen en ongeveer evenveel leden van de West-Afrikaanse vredesmacht Ecomog. Deze mili tairen beveiligden ook de lan dingsplaatsen voor de helikop ters en de haven van Freetown. Een door de Verenigde Naties ge charterd schip keerde gisteren te rug in Freetown nadat het onge veer tweehonderd vluchtelingen naar de Guinese hoofdstad Cona kry had gebracht. Meer dan tweehonderd in Sierra Leone verblijvende Libanezen zijn eveneens met een schip in veiligheid gebracht. Honderden Aziaten slaagden erin te vluchten met chartervliegtuigen en sche pen. Groot-Brittannië voltooide de evacuatie van vierhonderd Britten en anderen donderdag vlak voor het ingaan van het vliegverbod. De rondtrekkende bendes van soldaten en rebellen van het zo genaamde Verenigd Revolutio nair Front in Sierra Leone heb ben vrijwel alle vestigingen en voorraadloodsen van de buiten landse hulporganisaties geplun derd. De plunderaars hielden ook huis in winkels en woningen en ze be dreigden de bewoners, aldus in middels met een vliegtuig in Lon den aangekomen vluchtelingen. „Soldaten ramden onze poort met een Landrover en ze dreig den ons dood ter schieten," aldus een vrouw die zich ternauwer nood met haar baby in veiligheid kon brengen. „Ze hebben ons al les afgepakt." Bij de plunderin gen zijn naar schatting vijftien doden gevallen onder de bevol king. Nigeria heeft inmiddels honder den soldaten naar Freetown ge stuurd ter versterking van de Doorstep Vaessen Jakarta - President Suharto kan weer rustig ademhalen. De voorspel de monsterzege voor zijn partij Gol kar is binnen. Ruim tachtig procent van de stemmen is geteld en Golkar staat nu op ruim 73 procent. De grootste 'concurrent', de moslimge- oriënteerde partij PPP maakte een kleine sprong van 17 procent in 1992 naar zo'n 23 procent nu. De christelijk-nationalis- tische partij PDI verloor dramatisch. Van de 15 procent van de stemmen, die ze tijdens de vorige verkiezingen behaal de, is op dit moment nog maar drie pro cent over. De actie van de regering om de partij te ontmantelen door voorzitter Megawati te wippen, heeft duidelijk vruchten afgeworpen. Maar wat zijn deze cijfers en de verkie zingen waard, is de vraag die veel Indo nesiërs bezig houdt. Geluiden over grootschalige fraude domineren in de hoofdstad Jakarta. In het hoofdkantoor van de PPP zitten de partijleden er, on danks de behaalde winst, verslagen bij. Uit alle delen van het eilandenrijk ko men er berichten binnen over gesjoemel. Mensen die diverse keren hebben ge stemd, op Golkar, verkiezingscomité's die hebben nagelaten de stemmen in het openbaar te tellen, zoals is voorgeschre ven, en overheidsdienaren die in het be zit waren van twee stembiljetten en die door hun bazen werden gedwongen bei de biljetten te gebruiken. „Frustrasi," klinkt het uit de mond van de PPP'ers. „Wij hadden anders zeker 70 procent be haald," zeggen ze iets te overmoedig. De tweede man van de partij, Tosari Wisaja, vraagt zich af of zijn partij wel akkoord moet gaan met deze uitslag. „We kunnen deze schendingen niet accepteren. Het zijn de zesde verkiezingen in Indonesië en wij willen nu wel eens kwaliteitsver kiezingen, democratie in dit land," zegt hij strijdlustig. „Bovendien zijn er basis rechten van mensen geschonden, daar kunnen we ons niet bij neerleggen." To- asari roept zijn, redelijk militante, aan hang op rustig te blijven. En niet nog meer gewelddadigheden te veroorzaken, zoals in de campagnétijd. In vier weken tijd zijn toen zeker driehonderd mensen door verkiezingsgeweld om het leven ge komen. „Ik hoop dat ze er vertrouwen in hebben dat we via legale wegen het gevecht met Golkar aan zullen gaan," zegt de PPP- leider. Wat het formeel aanvechten van de verkiezingsuitslag op zal leveren, is onduidelijk. Gelatenheid is op dit mo ment eigenlijk de beste omschrijving van de sfeer die er heerst, na het bekend wor den van de uitslagen. Alleen op het ei land Madura, voor de kust van Java, zijn rellen uitgebroken na de berichten over de zege van Golkar. Uit woede plunder den aanhangers van de PPP regerings kantoren en winkels. In Jakarta is het rustig. De verkiezingen lijken alweer bij na vergeten. Lange files getuigen van een hervatting van het economische leven. Alleen de korte berichten met nieuwe stembusuitslagen op televisie herinneren eigenlijk nog aan de verkiezingsdag. Heeft president Suharto zijn land, na een rumoerige tijd, weer in de greep, of be vindt hij zich op een borrelende Javaan se vulkaan? „Eens komt de ommekeer," voorspelt Goenawan Mohammad, voormalig hoofdredacteur van het verboden week blad Tempo en voorzitter van het onaf hankelijke verkiezingsbureau KIPP. „Er is erosie opgetreden in de legitimiteit van de regering. Mensen worden politiek actiever, ze gaan zich meer organiseren. En we hebben geen keus, we moeten ons zelf bevrijden." Zo'n achthonderd vrij willigers van KIPP hebben de verkiezin gen geobserveerd. Net als de PPP hebben ze grove overtredingen geconstateerd. Eigenlijk vindt Hoenawan het allemaal een grote grap. „Het is net een slechte film die zich voor je ogen afspeelt. Nee, geen komedie. Dit heeft niets met democratie te maken. Er is alleen maar Golkar, die partij domi neert de media, de bureaucratie en die heeft al het geld." Hij verwacht niet dat de regering iets zal doen met hun bevin dingen. „Zij pretenderen verkiezingen te houden, wij pretenderen ze te observe ren. Het hoort eigenlijk allemaal bij het zelfde spel," zegt de oud-journalist bit ter. Door Wilko Voordouw Parijs - Volgens de allerlaatste opiniepeilingen in Frankrijk wint het linkse kamp morgen de vervroegde kamerverkiezin gen. Socialisten en communisten zouden volgens het dagblad La Tribune de Genève 315 zetels halen. De meerderheid in de Assemblée nationale is 289 zetels. De con servatieve partijen behalen 260 zetels, een verlies van meer dan 200 ten opzichte van de vorige kamer. Het Front National zou tot 2 zetels komen. Het is maar een opiniepeiling en zeker geen wet van Meden en Perzen. Iedereen die de afgelopen tijd de buitenlandse politiek heeft gevolgd, weet wat peilingen waard zijn. Nog maar een week geleden voorspelden alle peilin- stituten in Frankrijk een ruime overwinning voor de conservatie ven. De Parijse beurs ging een week geleden van 'historisch record' oaar 'historisch record'. Maar de regeringspartijen RPR en UDF kregen zondag van de Franse kie zers een ongenadig pak slaag. Uit angst voor een linkse verkie zingsoverwinning verkeert de heurs in Parijs in mineur. Uverigens hebben de Fransen gisteren - anders dan vorige week wel kennis kunnen nemen van e laatste opiniepeiling. Het dag- Le Parisien brak het uit stammende verbod om in de laatste week voor een verkiezing n°g peilingen te publiceren. Vol gens hoofdredacteur Noël Couë- is dat belachelijk. „Mensen met Internet kunnen overal de re- su ta'en van peilingen halen. Het s voor het bedrijfsleven wel mo- eelijk om eigen peilingen te be- ellen. Uit naam van het princi pe van de gelijkheid vind ik dat onze lezers recht hebben op de resultaten." Le Parisien riskeert een boete van 175.000 gulden. Maar het is onwaarschijnlijk dat een procureur de krant zal aan klagen. Spannend is het wel, ditmaal. Want er zal, hoe dan ook, een re delijk evenwichtige Kamer uit de Franse stembussen rollen. Maar een ding is zeker: de grote verlie zer heet hoe dan ook Jacques Chirac. Hij heeft - zelfs als de conservatieven alsnog winnen en de opiniepeilers zich voor een tweede maal in een week grof hebben vergist - zijn regerings meerderheid onnodig in gevaar gebracht. Verder heeft hij een crisis in zijn partij - de RPR - geprovoceerd waar zijn premier het eerste slachtoffer van werd. Als links morgen wint, is de eindbalans nog negatiever. Dan zit Chirac noodgedwongen vastgeklonken in zijn presidentiële paleis. De dan te benoemen premier - Jos pin - zal zijn eigen binnenlandse politiek gaan voeren, terwijl Chi rac als een soort 'supervertegen- woordiger' gaat fungeren in het buitenland. De grote onbekende factor is het aantal thuisblijvers. Geen enkele opiniepeiling geeft aan of de be langstelling van de Fransen kie zers door het verrassende resul taat van vorige week is gegroeid. Maar iedereen in Frankrijk ver wacht dat meer mensen ditmaal de gang naar de stembus maken. Grote vraag is alleen welk kamp daarvan profiteert. Lionel Jospin omringd door journalisten. foto reuter Parijs (anp) - Sinds hij president van Frankrijk is, waarvoor hij zijn hele leven heeft gewerkt, blijft Jacques Chirac als ideaal beeld aan de horizon enkel nog over het beter te doen dan zijn twee illustere naoorlogse voorgangers, De Gaulle en Mitter rand. Daarvoor moest hij de situatie herscheppen, en daarom heeft hij de Kamer ontbonden, zo menen psychiaters. Toen hij eenmaal zijn ideaal had bereikt - president van de Republiek worden - verveelde het poli tieke dier Chirac zich, is de gevolgtrekking van psycho-analyticus Gérard Miller in het dagblad Liberation. Chirac hoopt stiekem op een nieuwe periode van 'cohabitation': samenwonen tussen links en rechts. Zelf heeft hij dat van 1986 tot 1988 meegemaakt als rechtse premier onder de socialistische president Mitterrand. Nu zou hij wil len bewijzen het beter te kunnen. Het is nog nooit eerder vertoond dat een Frans staatshoofd de Kamer ontbond, terwijl hij kon rekenen op de steun van bijna vijf op de zes Kamerleden. Bovendien was er geen sprake van een crisis. „Historici gaan zich in de toekomst zeker buigen over deze beslissing. Dit is nog nooit eerder vertoont: een president die zichzelf bio-degra- deert," heeft Daniel Cohn-Bendit, oud-studentenleider in Parijs in 1968 en één van de Groene leiders in Europa, donderdag schamper ge zegd. Bijna alle 39 miljoen stemge rechtigde Fransen gaan morgen opnieuw naar de stembus voor de tweede, beslissende ronde in de door president Chirac uitge lokte algemene verkiezingen. Zij kiezen dan 564 Kamerleden in de evenzoveel kiesdistricten. In de eerste ronde haalden slechts twaalf kandidaten een absolute meerderheid om on middellijk te worden gekozen. In 1993 waren dat er nog tach tig. Kandidaten: Er zijn nog onge veer 1200 kandidaten in de ra ce. Het extreem-rechtse Front National is present met 133 kandidaten, van wie er 67 uit komen tegen twee tegenstan ders. Dergelijke 'driehoeksverkie zingen' zijn mogelijk als een kandidaat in de eerste ronde meer dan 12,5 procent heeft ge haald van het aantal ingeschre venen. Hij mag zich dan hand haven. Voorts zijn nog twaalf Groene kandidaten in de strijd, die de steun genieten van de so cialisten. Drie of vier van hen maken een gerede kans geko zen te worden. Stembureaus: De stembureaus gaan open om 8 uur en sluiten om 18 uur. De eerste vrij nauw keurige uitslag volgt dan on middellijk op radio en televisie. Omstreeks 22.00 uur maakt de minister van Binnenlandse Za ken aan de hand van de dan be schikbare uitslagen een voorlo pige, maar bijna definitieve ba lans op. Opiniepeiling: Onderzoeksbu reaus mogen geen voorspellin gen publiceren op Frans grond gebied in de week voor de ver kiezingen op straffe van 175.000 gulden boete. Gisteren negeerde Le Parisien dat ver bod. De krant nam de uitslag van de Zwitserse krant La Tri bune de Genève over. Die wijst links aan als winnaar. Le Pari sien vindt het verbod achter haald, omdat de 300.000 Fran sen met een Internet-abonne- ment wèl toegang tot de voor spellingen hebben. Uitslag: Samen met de commu nisten en de Groenen zou links uitkomen op 315 zetels in de nieuwe Kamer. Gezien het dis trictenstelsel en het terugtrek ken van premier Juppé als lijst trekker afgelopen week, houdt de krant een enorme slag om de arm. Als 1 a 1,5 procent van de kie zers op het laatste moment van mening verandert, kan dat lei den tot enorme verrassingen. Opkomst: Veel is ook afhanke lijk van de opkomst en het stemgedrag van Front Natio- nal-aanhangers. Le Pen heeft zijn volgers donderdagavond opgeroepen in een aantal dis tricten tegen rechts te stem men: in Bordeaux tegen Juppé en in Toulouse tegen minister Douste-Blazy van Cultuur. Het is een open vraag of zijn aan hang het over het hart verkrijgt op een linkse kandidaat te stemmen. In het rechtse kamp bestaat voorts de nodige twijfel over de geloofwaardigheid van het nieuwe tandem Séguin (anti- Europa en sociaal) en Madelin (ultra-liberaal en pro-Europa). Premier: Maandag benoemt president Chirac meteen de nieuwe premier, in principe Lionel Jospin of Philippe Sé guin. Die begint dan onmiddellijk onderhandelingen met zijn partners over de vorming van een regering. Lausanne (ap) - De nieuwe regering van Congo, het vroegere Zaïre, beschikt over bewijzen dat de verdreven president Mo butu Sese Seko zo'n 8 miljard dollar op Zwitserse bankreke ningen heeft staan, heeft Le Nouveau Quotidien gisteren ge meld. Vooralsnog is over Mobutu's be zit in Zwitserland, afgezien van zijn villa bij Lausanne, niets door de Zwitserse autoriteiten offici eel naar buiten gebracht. Een eerste onderzoek bij 12 banken zou niets hebben opgeleverd. Lwangi schatte Mobutu's totale rijkdom op zeker 14 miljard dol lar. „We hebben heel wat bewijzen," aldus de minister, die aangaf dat zijn regering ook bij andere lan den zal aankloppen om op reke ningen gestort kapitaal van Mo butu over te dragen. In een interview zei de nieuwe Congolese minister van Justitie Celestin Lwangi dat president Kabila de Zwitserse regering een dezer dagen officieel zal verzoe ken dit geld aan de Congolese au toriteiten over te dragen. Het door Lwangi genoemde bedrag van 8 miljard is het dubbele van wat eerder door tegenstanders van Mobutu was gemeld. De Zwitserse regering heeft de banken al opdracht gegeven de tegoeden te bevriezen van Mobu tu zelf, zijn familieleden en be drijven van de Mobutu-clan. Amerikaanse mariniers evacueerden gisteren meer dan vijfhonderd buitenlanders, die Sierra Leone wilden ontvluchten na de geweld dadige coup van afgelopen zondag. De evacués werden naar het marineschip USS Kearsarge gebracht dat voor de kust van Freetown ligt. foto reuter Ecomog-eenheden. Diplomaten zien dat als een aanwijzing dat de West-Afrikaanse landen vastbe sloten zijn orde op zaken te stel len in Sierra Leone. Hoeveel mensen uit protest de verkiezin gen hebben geboycot of hun stembiljet ongeldig hebben gemaakt, zal nooit echt duidelijk worden. Die stemmen worden niet geteld en ook de opkomst wordt voorlopig niet bekend gemaakt. De neer gang van de PDI laat echter zien dat de ze partij zonder Megawati niets meer voorstelt. En een belangrijk deel van de voormalige aanhang zal net als haar leidster het stembureau gemeden heb ben. Het leger trekt zich weer terug in de ka zerne en buitenlandse journalisten, die in groten getale bij de verkiezingen aan wezig waren, gaan naar huis. Het be langrijkste moet echter nog komen. Vol gens analisten zijn de presidentsverkie zingen van volgend jaar van cruciaal be lang voor de toekomst van Indonesië. Pas dan wordt duidelijk aan wie Suharto de eer gunt om zijn nieuwe vice-president te worden, om de fakkel, als hij hem niet meer kan dragen, van hem over te ne men. Dan, denken velen, kan er echt wat gaan veranderen in Indonesië. VN-militairen gedood op Golan-hoogvlakte Wenen - Twee Oostenrijkse VN-militairen zijn gisteren doodge schoten tijdens een patrouille op de Golan-hoogvlakte tussen Sy rië en Israël. Dit heeft het Oostenrijkse ministerie van Defensie meegedeeld. Een van de mannen was een onderofficier, de ander een soldaat. Het Oostenrijkse ministerie kondigde een grondig onderzoek aan. De VN-troepenmacht Undof dient als buffer tussen de Syrische en Israëlische legers op de Golan-hoogvlakte. De ruim 1000 leden tellende troepenmacht houdt sinds 1974 toezicht op een staakt- het-vuren na de oorlog in 1973. Israël, dat de Golan-hoogvlakte bezethoudt, ontkende in een reactie betrokken te zijn bij het inci dent. Dat vond plaats in een gebied waar smokkelaars tussen Sy rië en Libanon actief zijn, verluidde uit Israëlische veiligheids bron. Troepen Masud slaan Taliban terug Islamabad - Troepen van de Afghaanse krijgsheer Masud staan op 4 kilometer van de luchtmachtbasis Bagram, op 50 km van Kabul, na twee of drie steden op de Taliban te hebben veroverd. De troe pen van de Taliban, religieuze studenten die in september Kabul innamen, lijken na de tegenslagen in wanorde te verkeren en .zou den in groten getale de hoofdstad verlaten. Masuds troepen zijn bezig de Taliban-militie terug te slaan, die enkele dagen geleden de noordelijke stad Mazar-i-Sharif moest opgeven. Ze veroverden eerder twee strategisch gelegen steden op ongeveer 80 kilometer ten noordwesten van de Afghaanse hoofdstad Kabul op de streng-islamitische Talibanmilitie. Bij Mazar-i-Sharif ver loren de Taliban 5.000 man aan doden, gewonden en gevangenen. Howard: 'Geen excuus aan Aboriginals' Sydney - De Australische premier John Howard heeft gisteren ge zegd dat de federale regering geen officiële verontschuldigingen zal aanbieden aan de 100.000 Aboriginals die als kind uit huis zijn geplaatst, omdat een dergelijke schuldbekentenis zou leiden tot claims voor compensatie. „Ik heb een verplichting aan de belastingbetaler om woorden te vermijden die aanleiding zouden kunnen geven tot compensatie claims," zei de premier. Woensdag had Howard al gezegd dat er geen financiële compensatie gegeven zal worden aan Aboriginal kinderen die tussen 1910 en begin jaren '70 in kindertehuizen werden geplaatst of, als zij een lichte huidskleur hadden, aan blanken werden gegeven ter adoptie. De Aboriginal-kinderen werden volgens staatswetten van hun gezinnen gescheiden, omdat de overheid meende dat de Aboriginals als ras ten dode waren op geschreven. Doden door brand in verzorgingstehuis Frankfurt an der Oder - Bij een brand in een verzorgingstehuis voor geestelijk gehandicapten in Frankfurt an der Oder zijn gis ternacht acht mensen om het leven gekomen. Negen mensen raak ten gewond. Vierentachtig van de 145 bewoners zijn door de brandweer geëva cueerd. De oorzaak van de brand, die vermoedelijk in de kelder of op de begane grond uitbrak, is onbekend. De brandweer was gisterochtend nog volop bezig met bluswerk zaamheden, sterk gehinderd door de rookontwikkeling in het ze ker honderd jaar oude gebouw. Nieuwbouw stond al enige tijd op het programma. Brussel/Den Haag (anp) - Duitsland is niet van plan zijn veto op te geven bij een toekomstig Europees asiel- en immigratie beleid, zo is gisteren uit diplomatieke bronnen vernomen. Nederland maakt zich ernstige zorgen over de Duitse opstelling. Bonn kan met net zo'n onwrikba re positie als de Britten, léren en Denen een succesvolle afronding van de top van Amsterdam flink onder druk zetten. De Duitse minister Kanther (Bin nenlandse Zaken) stelde het Ne derlandse EU-voorzitterschap deze week van de Duitse koers wijziging op de hoogte. Waar Ne derland wil toewerken naar meerderheidsbesluiten op het ge bied van asiel- en immigratiebe leid, onderstreepte Kanther deze week in Brussel dat Bonn op dit punt geen toegevingen zal doen. In diplomatieke kringen wordt zelfs gesproken over een keiharde Thatcheriaanse houding. Den Haag zit met het probleem flink in zijn maag. Het hoopte juist met een akkoord over een gemeenschappelijke politiek op gebied van asiel, migratie, visa en vrij personenverkeer te kunnen scoren in Amsterdam. Op het hoogste niveau overlegt Nederland inmiddels met de Duitsers. Premier Kok besprak de kwestie deze week met bonds kanselier Kohl en minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) had in Portugal een tête a tête met collega Kinkel. Zowel Kok als Buitenlandse Za ken willen inhoudelijk niet op de gesprekken ingaan. Zij hebben tijdens hun reis langs de Europe se hoofdsteden alle ruimte om dit en nog andere problemen van hun angel te ontdoen. Volgende week spreken beide bewindslie den hun collega's uit België en Luxemburg (3 juni), Finland en Denemarken (4 juni), Zweden, Oostenrijk en Groot-Brittannië (5 juni) en Spanje (6 juni). De week daarop staan Athene (9 ju ni) en Frankrijk (10 juni) op de agenda. Voor Duitsland moet nog een afspraak worden gemaakt. (ADVERTENTIE) 12 Relaxte routes m Nederland Verrassende fietsroutes Ideeën voor korte vakanties En nog veel meer

de Stem | 1997 | | pagina 5