F okverbod voor varkens Speet evacu Sierr; Indone Universiteit ontdekt onderwijs weer Maatregelen tegen de varkenspest werken averechts' VSNU: hogere beurs eerstejaars-student Bolkestein: federaal Europa onhaalbaar Woede over plannen met 'paarse' diesel Bedrijven ontkennen gebruik technolease 'Links gai verkiezini Opkoopregeling uitgebreid DE STEM BINNENLAND Zwaargewonden sneller naar het ziekenhuis DE STEM fEEjf COMMENTAAR Kiezen of delen BINNENLAND KORT pESTEM Amerikaner ZATERDAG 31 MEI 1997 A4 Van een verslaggever Den Haag - Minister Van Aartsen zal de Tweede Kamer maandag informeren over de invoering van een fokverbod in de varkenspestgebieden. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Landbouw gisteren bevestigd. Een fokverbod is volgens Van Aartsen onvermijdelijk, omdat de varkenspest volgens de laatste prognoses nog maandenlang zal aanhouden. Als de maatregel in gaat, zullen nog bijna vier maan den biggen geboren worden van zeugen die dan drachtig zijn. De biggen moeten allemaal worden opgekocht en afgemaakt, aange zien varkens uit de pestgebieden niet op de markt mogen komen. De opkoopregeling voor mestvar- kens en biggen in de varkenspest gebieden is uitgebreid. Voor mestvarkens geldt een verruiming met 100.000 stuks tot in totaal 1.050.000. Voor biggen is de rege ling opgehoogd met 400.000 bees ten tot in totaal 1.630.000. De op koopregeling is bedoeld om de overvolle stallen in delen van de pestgebieden te ontlasten. De EU is akkoord met de verruiming. Vervoer Met ingang van gistermiddag 13.00 uur geldt in West-Brabant en Zuid-Limburg een versoepeld vervoersregime. Varkenshouders mogen onder voorwaarden en al leen via directe lijnen biggen af voeren naar mesterijen. Of een fokverbod zal gelden voor het hele pestgebied of een be perkt deel daarvan, is nog niet bekend. Ook is niet duidelijk hoe lang de maatregel zal gelden en hoe het verbod kan worden afge dwongen, bijvoorbeeld door inse minatie niet langer toe te staan of -op indirecte wijze- door de op koopregeling voor biggen te beëindigen. Ook is het de vraag, in hoeverre varkenshouders een schadevergoeding zullen krijgen. Desastreus De varkenssector is faliekant te gen een vergaand fokverbod, om dat dat volgens de bedrijfstak de sastreuze gevolgen heeft. Als de varkenspest bedwongen is en het fokverbod wordt opgeheven, dreigt een enorm tekort aan big gen. Zeugen die dan opnieuw worden bevrucht, zullen pas na vier maanden biggen werpen. Varkenshouders vrezen dat hun zeugen door een verstoorde hor moonhouding niet meer drachtig zullen worden. De hele bedrijfs tak zou daardoor langdurig ont wricht worden. Ook de grote problemen bij de vernietiging van varkens en big gen in de pestgebieden wegen zwaar mee in de discussie over een fokverbod. Door een ernstig tekort aan destructiecapaciteit kunnen ongeveer 50.000 varkens en 70.000 biggen per week niet vernietigd worden. Bij de op koopregeling is de achterstand opgelopen tot meer dan drie we ken. De Algemene Inspectie Dienst (AID) zal niet optreden tegen varkenshouders, die hun dieren bij hun stallen in de open lucht laten lopen, verklaarde een woordvoerster van de dienst gis teren. „Een noodvoorziening bij de stal staan we toe," bevestigde een woordvoerster gisteren. Gisteren zijn nieuwe gevallen van varkenspest ontdekt op be drijven in Someren (2050 var kens), Erp (twee bedrijven, 1850 en 2450 varkens), Sint Anthonis (14.000) en Asten (1050).. Het to taal komt hiermee op 222, aldus het ministerie van Landbouw. Den Haag (anp) - Mensen die zwaar gewond zijn geraakt bij een ongeluk, moeten direct naar een gespecialiseerd zie kenhuis worden gebracht. Slachtoffers van ernstige on gevallen komen nog te vaak te recht in een ziekenhuis waar niet genoeg verschillende soor ten specialisten werken. De ongeveer tien ziekenhuizen in Nederland die wel alle specialis ten 24 uur per dag beschikbaar hebben, moeten de spil worden in netwerken van ziekenhuizen. Dat heeft het kabinet gisteren beslo ten. Ziekenhuizen moeten met zogehe ten Regionale Ambulancevoorzie ningen (RAV's) afspraken maken over de verdeling van het aantal traumaslachtoffers. Er moeten de komende jaren zo'n dertig RAV's komen, zo heeft het kabinet beslo ten. RAV's zijn regionale samen werkingsverbanden van ambu lancediensten, waarin ook verte genwoordigers van huisartsen en ziekenhuizen zitting hebben. Van onze redactie binnenland Gemert - Juist de door de overheid opgelegde regels tegen ver spreiding van varkenspest werken verdere besmetting in de hand. De vele verplichte controle-bezoeken en het snelle schoonmaken na ruiming zijn gevaarlijk. Het 'preventieve' rui men en het vervoersverbod zijn in feite alleen maar papieren maatregelen. Door allerlei neveneffecten werken ze niet. Dat zegt dierenarts G. Ver- schuuren namens zijn 150 colle ga's van de kring 'Gemert'. Hierin zijn zo'n vijftien Oost-Brabantse groepspraktijken verenigd. Er zijn te veel regels, ze worden te streng nageleefd en juist de lessen uit de praktijk worden ge negeerd, vinden de vee-artsen. Hun kritiek is gisteravond in een overleg met alle Brabantse colle ga's op schrift gesteld en naar Den Haag en Brussel gestuurd. Het ministerie van Landbouw liet weten de brief serieus te zul len bestuderen. Elk varkensbedrijf wordt elke week gescreend, daarnaast wordt bloed getapt en bij onraad moet nogmaals eerst een dierenarts langskomen. Overbodige risico's, vindt Verschuuren. „De boer kent zelf zijn beesten het best. Die ziet echt wel wanneer het mis is. Een deel van al die bezoeken is over bodig, een ander deel kan gecom bineerd. Je moet de stallen met rust laten, er zo min mogelijk ko men." Het valt de artsen ook op dat vrij wel altijd exact drie weken na ruiming en ontsmetting van een bedrijf, het mis is bij de buren. „Omdat wettelijk met het agres sieve natronloog gespoten moet worden, staan de ventilatoren aan en wordt het virus gewoon naar buiten geblazen," meent Ver schuuren. Beter lijkt na ruiming het bedrijf te verzegelen en pas later te ontsmetten, liefst met een ander middel. Ook de wagens moeten met het loog worden ontsmet. Maar om de auto's te beschermen, worden de ze eerst met olie bespoten en pas daarna met het loog, waardoor de hele ontsmetting een wassen neus is. Zo ook de 'preventieve' rui ming. „Tussen de eerste aanvraag en het vervoer zit zo veel tijd, dat de bedrijven in die tussentijd be smet zijn." En: „Bij de opkoopregeling wordt een bedrijf in etappes leegge haald, waardoor keer op keer al die bezoekers en al die wagens langskomen. Doe dat toch in een of twee keer in plaats van star aan minimum-gewichten vast te hou den." De artsen maken zich boos over het feit dat deze en andere advie zen worden genegeerd, zoals ook vaccinatie volgens hen beter zou werken. Verschuuren: „Maar de EU zegt dat het niet mag en dan gebeurt het ook niet. Regeltjes, papier, protocollen, daar ver schuilt men zich achter." Van onze onderwijsredactie Utrecht - De studiebeurs voor eerstejaars-studenten moet flink omhoog. Ook moet een nieuw stelsel van studief- inancering zijn afgestemd op de individuele wensen van studenten. Dat zegt prof. Rien Meijerink, voorzitter van de vereniging van universiteiten (VSNU): „Die maatregelen zijn broodnodig om de wat afbrokkelende belang stelling voor wetenschappelijke opleidingen weer op te krikken." De koepelorganisatie zal die wensen nadrukkelijk onder de aandacht brengen van de onder zoekscommissie, die onderwijs minister Jo Ritzen later dit jaar adviseert over een nieuw stelsel van studiefinanciering. Meije rink: „Meteen na de zomer pre senteren we uitgewerkte voor stellen. Ik ga ervan uit dat de on derzoekscommissie er serieus re kening mee houdt. En anders zijn we wel bij machte onze ideeën op een andere manier kracht bij te zetten." Het aantal nieuwkomers op uni versiteiten loopt de laatste jaren terug. Dat komt enerzijds door de geboorten-dip van ruwweg vijftien jaar geleden. „Maar ook doordat de studiebeurs totaal is uitgekleed. Met een basisbeurs van 425 gulden in de maand kun je in veel steden niet eens een ka mer huren. En dus moet je lenen. Bovendien loop je het risico dat je wordt gestraft, als je de oplei ding niet in vier jaar voltooit." Daar komt bij dat steeds meer mensen werk en studie willen combineren. Ze willen ook lan ger over een studie doen, maar daarin voorziet het huidige stel sel van studiefinanciering niet. Meijerink: „Jongeren bedenken zich tegenwoordig wel twee keer, voordat ze een moeilijke studie beginnen. Met name de jongeren van minder draag krachtige gezinnen. Met andere woorden: Ritzen mag zijn depar tement de laatste jaren dan met bezuinigingen op de studiefi nanciering overeind hebben ge houden, het huidige stelsel is contra-productief. We willen immers dat universiteiten voor iedereen toegankelijk zijn en niet alleen voor de elite." Meijerink wil nog niet zeggen hoeveel miljoen extra de politiek jaarlijks zou moeten uittrekken voor een beter stelsel van studie financiering. Meijerink: „Maar dat er heel wat bij moet is duide lijk. De boel is tot op het bot uit gekleed. We zijn bijna zover dat we kunnen zeggen: 'Ga allemaal maar lenen'. En dat is een slech te zaak." Prof. Meijerink is blij met het verdwijnen van de vrije keuze van vakken. Door Ap van den Berg Utrecht - Professor drs. Rien Meijerink bekent het zonder een spoor van géne: „Ik heb met m'n hbs-a zelf een pret- opleiding achter de rug. Ik verbeeld me helemaal niks. Maar ook in havo en vwo kun je wel degelijk je eigen pret- pakket - zonder wiskunde- samenstellen." Als 'opperhoofd' van de vereni ging van universiteiten is Meije rink blij dat de vrije keuze van vakken vanaf volgend jaar ver dwijnt en wordt vervangen door vier, zogenoemde profielen met een aantal gezamenlijke vak ken, waaronder wiskunde. Wat hem steekt is het compro mis dat kabinet en Tweede Ka mer woensdag hebben gesloten: scholen mogen de beoogde on derwijsvernieuwing voor de hoogste klassen van havo en vwo naar eigen inzicht in 1998 of 1999 invoeren. „Daardoor mogen wij straks twee soorten studenten op de universiteiten welkom heten. Ik heb geen flauw idee hoe we dat probleem straks moeten tackelen." Niet dat Meijerink het huidige voortgezet onderwijs onder maats vindt. „Verre van," oor deelt Meijerink. „Door de on derwijsvernieuwing wordt het echter nog beter. De boel zit op dit moment namelijk knap inge wikkeld in elkaar. Door de vrij heid van vakkenkeuze kun je nu zo'n 250 verschillende pakket ten samenstellen. Dit leidt er bij voorbeeld toe dat sommige star ters in opleidingen sociale we tenschappen geen wiskunde hebben gevolgd, terwijl andere wiskunde-a of -b hebben. Na tuurlijk: een deel van die wis kunde kun je inhalen. Maar de faculteiten regelen dat elk op hun eigen manier, waardoor er in den lande verschillen ont staan die je niet meer kunt uit leggen. Bovendien is het buiten gewoon lastig om colleges te ge ven. Voor de ene student zijn ze erg moeilijk en voor z'n buur man gesneden koek. Dat heeft demotivatie onder studenten tot gevolg. Dat horen we dus ook." Binnen de vier profielen hebben havisten en vwo'ers straks ook ruimte om zelf vakken te kiezen. De keuzevrijheid is echter veel geringer en daardoor wordt de basis van studenten (iedereen krijgt onder meer wiskunde) een stuk eenduidiger. Meijerink ver wacht dat de studieresultaten daardoor sterk zullen verbete ren. „Al is dat ook nog een beet je afhankelijk van de vraag hoe de universiteiten met de eerste jaars zullen omgaan. Sommige universiteiten hanteren inmid dels een strakkere begeleiding, laten studenten in kleinere groepen werken en laten in de projecten meerdere vakken aan bod komen. Dat is een positieve ontwikkeling. Je kunt zeggen dat universiteiten steeds meer het onderwijs aan het ontdek ken zijn. Maar ze zullen daar nog meer accent op moeten leg gen, zonder natuurlijk het we tenschappelijk onderzoek te verslonzen." De VSNU-voorzitter is er niet heilig van overtuigd dat door betere studieresultaten op de universiteiten automatisch veel geld overschiet. „Nee, zeker niet. De grens tussen studeren en werken vervaagt meer en meer. Vroeger gold: studeren en dan werken. Nu werken studen ten er meer bij en willen ze er langer over doen. Die redeneren van: 'Dat beetje geld van Ritzen kan me gestolen worden'. Ook willen veel mensen hun kennis na vijf jaar arbeid vernieuwen in het kader van lifetime-lear ning. Daar moeten universitei ten en politiek zich meer en meer op prepareren. Dat gaat namelijk oofcmeer geld kosten. Universiteiten moeten niet al leen voortdurend werken aan uitbreiding en verbetering van hun opleidingen. Ze moeten ook anders gaan werven, vindt Me ijerink. „Ik constateer dat veel universiteiten nog studenten binnen de poort proberen te krijgen door reclame te maken voor de gezelligheid in de bin nenstad van hun vestigings plaats. Terwijl onderzoeken hebben uitgewezen dat eerste jaars zich vooral laten leiden door de afstand tot hun huidige woonplaats. Universiteiten moeten dus meer inzicht geven in de dingen waarin ze uitblin ken of verschillen van andere. 'Maastricht' benadrukt bij voor beeld dat ze een intensieve be geleiding heeft voor eerstejaars rechtenstudenten. Als je dat zoekt, moet je dus naar Maast richt. Zo moeten meer universi teiten bekendheid geven aan specifieke kenmerken. Op die manier kunnen studenten echt kiezen op basis van kwaliteiten in het wetenschappelijk onder wijs. En dat willen ze ook, Ze moeten er tegenwoordig immers flink voor dokken." Van onze Haagse redactie Den Haag - Een federaal Europa is niet langer haalbaar. Daarvoor zijn de onderlinge verschillen tussen de Europe se staten te groot. Dat zei WD-leider Bolkestein gisteren op een discussiebij eenkomst over Europa en na tionalisme in Den Haag. Naarmate de Europese Unie groter wordt, neemt de kans op een federaal Europa af, aldus Bolkestein. „Wat vroeger mo gelijk was met zes lidstaten, is nu onmogelijk met vijftien, om van meer lidstaten maar te zwijgen." Volgens hem moet de Europese Unie niet meer stre ven naar federalisme, maar zich beperken tot haar kerntaken. „Als het niet noodzakelijk is een bevoegdheid aan Brussel over te dragen, is het noodzake lijk die bevoegdheid niet over te dragen. De bureaucratisering van de Unie is een groot gevaar, want zij zal de democratische legitimiteit van de nationale re geringen ondermijnen." De WD-leider zei vast te wil len houden aan de unanieme besluitvorming op het gebied van de buitenlandse politiek. Volgens hem zullen grote lan den als Frankrijk en Engeland zich nooit bij meerderheidsbe sluiten van de Europese Unie op dit punt neerleggen. „In de buitenlandse politiek is geen beslissing beter dan een slechte beslissing," aldus Bolkestein. Hoewel hij nog steeds achter de Europese muntunie (EMU) zei te staan, waarschuwde hij voor de gevaren van die unie voor de stabiliteit in Europa. „In de eerste plaats kunnen spanningen ontstaan tussen de muntunie en de niet-EMU lan den. In de tweede plaats span ningen binnen de muntunie zelf, tussen de goed en minder goed presterende landen." Dat staat in een brief die de bran che-organisatie Bovag naar de Tweede Kamer heeft gewstuurd. De Tweede Kamer debatteert ko mende week over het wetsvoor stel dat de invoering van de paar se diesel regelt. Bovag heeft uitge rekend dat de tankstations jaar lijks met 12 miljoen tot 15 mil joen extra kosten te maken krij gen wegens extra rente, afschrij ving en onderhoud, zonder d,at daar een vergoeding tegenover staat. Bovag wijst er tevens op dat pomphouders die de grote inves teringen niet voor hun rekening kunnen nemen nog eens extra be nadeeld worden, doordat ze hun vrachtwagenklanten verliezen. Paarse diesel wordt, overigens pas in 1999, ingevoerd om het vrachtverkeer te vrijwaren van HET ZOU overdreven zijn te stellen dat de afdeling diplomatie bij het ministerie van Buitenlandse Zaken de meest swingende dub is. Het is een traditioneel ingesteld wereldje met eigen gebruiken, maar minder gesloten en vormelijk dan een aantal jaren geleden. Diplomaten zijn niet langer naamloze dienaren van de regering in verre buitenlanden. Het zijn mensen met meningen en opvattingen die ze met regelmaat laten horen. De voormalige ambasadeurs in Bagdad en Roemenië wa ren ten tijde van de crisis in die landen spraakmakende figuren die de publiciteit niet uit de weg gingen. In Moskou wordt Nederland vertegenwoordigd door een ambassadeur die ook de aandacht op zich heeft weten te vestigen. Baron de Vos van Steenwijk gelooft niet in het nut van de uitbreiding van de Navo met een aantal Midden- en Oost-Europese landen. Hij heeft die mening niet voor zich gehouden, maar is er diverse malen mee naar buiten ge treden. De Vos van Steenwijk heeft met zijn handelwijze minister Van Mierlo in een moeilijk parket gebracht. De Nederlandse regering is voorstander van de voorgenomen uitbreiding. Als voorzitter van de Europese minis terraad heeft Van Mierlo veel werk verricht om het tegenstribbelende Rusland over de streep te trekken. Uitgerekend zijn ambassadeur in Moskou blijkt dan een dissident te zijn. Van Mierlo heeft benadrukt dat ook ambassadeurs recht hebben op een persoonlijke mening. Het is eveneens terecht dat hij Van Mierlo ge wezen heeft op de risico's die aan de uitbreiding verbonden zijn. Hij wist hoe gevoelig de kwestie in Moskou lag. Daarna houdt zijn rol op. De besluiten zijn gevallen, de Stichtingsakte tussen Rusland en de Navo-landen is getekend. Wat Baron de Vos van Steenwijk daarna nog staat te doen is het standpunt van zijn eigen re gering loyaal uitdragen. Nederland wordt geregeerd door het kabinet, niet door topambtenaren. Wanneer de ambassadeur in Moskou zijn bezwaren blijft houden, zal hij hieruit de onvermijdelijke de consequentie moeten trekken. Doet hij dat niet, dan rest Van Mierlo weinig anders dan hem uit zijn functie te ontheffen. Kosten gezondheidszorg 57,6 miljard Voorburg - De kosten van de gezondheidszorg zijn vorig jaar toe genomen tot 57,6 miljard gulden. Dat is 1,5 miljard meer dan in 1995. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren bekendmaakte. De totale kosten stegen in 1996 met 2,7 procent. In 1995 was dat vier procent. De kosten van de zogeheten intramurale zorg bedragen momenteel 30,6 miljard gulden. Vooral de capaciteitsuitbreiding van instellingen voor verstandelijke gehandicapten en verpleeghuizen hebben geleid tot een kostenstijging. Aan extramurale gezondheidszorg is in 1996 24,2 miljard besteed. Door de beperking van rechten binnen de wettelijke ziektekostenverzekeringen daalden de kosten van praktijken van paramedici tot 1,3 miljard gulden. Dat is 8,7 pro cent minder dan in 1995. Samen-op-Wegkerken verdelen kosten Dalfsen - De drie Samen-op-Wegkerken gaan hun gezamenlijke landelijke kosten eerlijker verdelen. Dat heeft de gezamenlijke synode van hervormden, gereformeerden en lutheranen gisteren unaniem in Dalfsen besloten. De Nederlandse Hervormde Kerk neemt voortaan 60 procent van de kosten voor haar rekening, de Gereformeerde kerken 39 procent en de Evangelisch-Lutherse Kerk 1 procent. De nieuwe verdeelsleutel komt meer overeen met de draagkracht en de financieringsmogelijkheden van de drie ikerken afzonderlijke-Be drie SoW-kerken tellen momenteel 1.169.700 belijdende leden: 732.800 hervormden, 428.200 gerefor meerden en 8.700 lutheranen. In 1996 waren de arbeidsorganisa ties van deze kerken in totaal 267 miljoen gulden kwijt aan onder meer salarissen en huisvesting. 94 miljoen voor computers in onderwijs Zoetermeer - Er is 1997 en 1998 94 miljoen gulden beschikbaar voor de bijkomende kosten van computers in het basisonderwijs, voortgezet onderwijs en beroepsonderwijs, en de lerarenopleidin gen. Daarvan kunnen scholen bij voorbeeld nieuwe computers kopen en educatieve software ontwikkelen. Minister Ritzen (On derwijs) schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Eerder was er al 178 miljoen gulden voor uitgetrokken. Nieuw beleid afgewezen asielzoekers Den Haag - Om de terugkeer van uitgeprocedeerde asielzoekers beter te laten verlopen, worden er speciale teams van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND) opgericht. Deze zogenoemde 'terugkeerteams', waarvoor IND-medewerkers speciaal worden opgeleid, gaan voor alle betrokken instanties, zoals gemeenten en vreemdelingendiensten, aan het werk. Daarbij gaat het zowel om terugkeer op vrijwillige basis als onder dwang. De bedoeling is dat de teams actief aan de slag gaan en niet wachten tot zich er gens daadwerkelijk problemen voordoen, zoals nu het geval is in diverse gemeenten met uitgeprocedeerden die uit hun gemeente lijke woning moeten worden gezet. Dat staat in de Terugkeerno titie van staatssecretaris Schmitz van Justitie waarover het kabi net het gisteren op hoofdlijnen eens is geworden. De notitie wordt volgende week naar de Tweede Kamer gestuurd. Bunnik (anp) - De exploitanten van tankstations vinden het onaanvaardbaar dat de overheid hen op hoge kosten wil jagen door het introduceren van de zogeheten paarse diesel. De pomphouders verwachten dat zij als gevolg van de overheids maatregelen genoodzaakt zijn voor een bedrag van ongeveer 100 miljoen te investeren in extra tanks en pompen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De bedrijven Akzo Nobel, Gazelle en Hagemeyer, die volgens het kabinet gebruik hebben gemaakt van techno lease, hebben dat gisteren ontkend. De Rabobank was er in ie der geval niet bij betrokken. extra accijnsverhogingen op die sel. Volgens Transport en Logis tiek Nederland, de grootste on dernemersorganisatie in het be- roepsgoederenvervoer, zijn de be zwaren van Bovag nogal overdre ven. Het overgrote deel van de diesel, ongeveer 85 procent, tan ken de vrachtwagens uit de eigen bedrijfspompen. Het is daarom absoluut niet nodig, stelt een woordvoerder van TLN, dat elk tankstation in de toekomst paarse diesel kan leveren. Bovag voert ook als bezwaar aan dat de investering misschien maar voor een paar jaar nodig is, omdat daarna de accijnzen in Eu ropees verband geharmoniseerd worden. Volgens TLN streeft de transportwereld er echter naar om een aparte dieselsoort in heel Europa geïntroduceerd te krijgen. Rabo-topman Wijffels verklaar de gisteren desgevraagd dat zijn bank de fiscale constructie alleen heeft toegepast met Philips in 1993 en Fokker in 1994. Philips en Fokker verkochten hun ken nis aan de bank, streken zo geld op en huurden de kennis vervol gens terug. De Rabobank kon de aankoop van de belastingen af trekken. Naar onlangs bleek heeft het ka binet in april de drie nieuwe be drijven uit de hoed getoverd. De Tweede Kamer werd vertrouwe lijk in kennis gesteld dat ook chemiegigant Akzo Nobel, de fietsenfabriek Gazelle en de groothandelsonderneming Hage meyer technolease hebben toege past. Hoewel minister Zalm van Financiën toen niet over techno lease zou hebben gesproken, maar over sale-and-leaseback (verkoop en terughuur) van im materiële activa. In het laatste geval gaat het niet alleen om technische kennis, maar ook om merken, octrooien en patenten. Hagemeyer zei gisteren dat het bedrijf inderdaad in 1987 merk rechten verkocht en terughuur- de. Maar volgens een woordvoer der van het bedrijf is dat geen technolease te noemen. „Maat het was wel iets dat daar fiscaal op leek. Dat standpunt kun je goed verdedigen." Akzo Nobel en Gazelle ontken nen ooit gebruik te hebben ge maakt van technolease „of een technolease-achtige construc tie." Financiën wilde niet reage ren. Rabo-topman Wijffels bleef er gisteren bij dat technolease be gin jaren negentig toegankelijk was voor alle bedrijven. „Daar ben ik volstrekt van overtuigd Dat de regeling algemeen toe gankelijk was, is wel bewezen omdat hij later werd ingeperkt. Dat zou anders toch niet nodië zijn geweest?," zei Wijffels- Staatssecretaris Vermeend (Fi nanciën) sneed in het najaar van 1994 de constructie met strenge re regels de pas af. Freetown (dpa/afp/rtr) in een grootscheepse actie onbekend aantal andere town, de hoofdstad van Si< De stad wordt sinds de sta greep van vorige week door p derende bendes beheerst. De cués zijn naar de Amerika, oorlogsbodem Kearsarge bracht, waarmee ze naar buurland Guinee gaan. Bij de actie hadden de Amer: nen tien grote helikopters, t: tallen mariniers en milit voertuigen ingezet. Van het door de coupplegers gestelde vliegverbod trokken zich niets aan, evenmin als vai gisterochtend ingestelde sluit van de landsgrenzen. De helik ters haalden hun passagiers uit het centrum van Freeto Aan het eind van de middag de operatie afgerond. Voor de reddingsoperatie bev den zich in Sierra Leone nog geveer vierhonderd Amerikai en honderden andere buitenl ders. De meesten van hen hade zich na de staatsgreep uit veil heidsoverwegingen verzameld een hotel in de binnenstad Freetown. Ze verbleven daar dagenlang der bescherming van ongev 200 soldaten van Amerikaa elitetroepen en ongeveer evenv Door Step Vaessen Jakarta - President Suh; weer rustig ademhalen. De de monsterzege voor zijn p; kar is binnen. Ruim tachtij van de stemmen is geteld e staat nu op ruim 73 procent De grootste 'concurrent', de oriënteerde partij PPP maakte sprong van 17 procent in 1992 23 procent nu. De christelijk-: tische partij PDI verloor dr Van de 15 procent van de sten ze tijdens de vorige verkiezinge de, is op dit moment nog maar cent over. De actie van de reger partij te ontmantelen door Megawati te wippen, heeft vruchten afgeworpen. Maar wat zijn deze cijfers en zingen waard, is de vraag die nesiërs bezig houdt. Geluk grootschalige fraude domme hoofdstad Jakarta. In het hooi van de PPP zitten de partijlede danks de behaalde winst, vers Door Wilko Voordouw Parijs - Volgens de allerlaa wint het linkse kamp morgi gen. Socialisten en commuti La Tribune de Genève 315 ze De meerderheid in de Assembl nationale is 289 zetels. De co: servatieve partijen behalen 21 zetels, een verlies van meer d< 200 ten opzichte van de vorij kamer. Het Front National z( tot 2 zetels komen. Het is maar een opiniepeiling i zeker geen wet van Meden i Perzen. Iedereen die de afgelopi bjd de buitenlandse politie heeft gevolgd, weet wat peilinge waard zijn. Nog maar een wee geleden voorspelden alle peilii stituten in Frankrijk een ruin ovei-winning voor de conservatie ven. De Parijse beurs ging een wee geleden van 'historisch recor naar 'historisch record'. Maar c regeringspartijen RPR en UD kregen zondag van de Franse ki< zers een ongenadig pak slaag. U angst voor een linkse verkie zingsoverwinning verkeert c beurs in Parijs in mineur. verigens hebben de Franse gisteren - anders dan vorige wee - wel kennis kunnen nemen va 1 ?a^e opiniepeiling. Het daj lew Parisien brak het u 977 stammende verbod om in c aatste week voor een verkiezin n°g peilingen te publiceren. Vol gens hoofdredacteur Noël Couè is dat belachelijk. „Mense met Internet kunnen overal de re s aten van peilingen halen. He is voor het bedrijfsleven wel me §ehjk om eigen peilingen te be ellen. Uit naam van het princ in Va? 6ebjkheid vind ik d< r lezers recht hebben op c

de Stem | 1997 | | pagina 4