FNV door met matigen van de lonen W VERSTAND GEBRUIKEN e'relHd NS gaan snelheid treinen verhogen Geweld op de buis nog moeilijk te beteugelen Opgeruimd staat netjes OM Arnhem wil uitspraak van de rechter over aanranding in slaap Daily Planet traceert aanbieder kinderporno Jarenlange straffen geëist voor moord met bijl WEKKENDE»* KINDEREN 1 OOK HUN DE STEM BINNENLAND 'We hebben geen andere keuze' 1 -J Bewoners Dordts woonwagenkamp niet naar rechter HT ZATERDAG 31 MEI 1997 A3 Door Cor de Horde en Jeroen Windt (anp) Amsterdam - Lodewijk de Waal, de nieuwe FNV-voorzitter, zet het beleid voort van loonmatiging. Zelf spreekt hij liever van een verantwoorde loonontwikkeling. Maar: „Wat wij verant woord vinden, is niet altijd gelijk aan wat de werkgevers ver antwoord vinden." „Ik kan me voorstellen dat we vol gend jaar met een percentage ko men, waarvan Kok en minister Melkert zeggen: oh jee, dat is hoog. Als de inflatie rond de 2,75 procent uitkomt, dan komt de eis boven de 3 procent," waarschuwt de man die vandaag tot voorzitter wordt gekozen van de grootste vakcen trale (1,2 miljoen leden). Werkgelegenheid „De lonen matigen, dat doe je niet om de werkgevers een plezier te doen, maar we hebben geen enkele andere keus," stelt De Waal. „Als de lonen zich onverantwoord ont wikkelen, kost dat werkgelegen heid." Want voor FNV-leden komt op de eerste plaats zekerheid over hun baan, dan zorg voor het milieu en daarna een loonsverhoging. Maar dan moet loonmatiging óók gelden voor de top van het be drijfsleven, stelt De Waal. In zijn laatste televisie-optreden trok hij fel van leer tegen managers die zich rijkelijk bedelen met opties en bonussen. Dat zet de bereidheid bij de achterban om te matigen on der druk. „Als we aan verantwoor de loonontwikkeling doen, is het samen uit, samen thuis." Toch wil De Waal als voorzitter vakbondspost zou innemen en daarmee de eerste vrouwelijke voorzitter zou zijn. De Waal lag onder vuur van de Vrouwenbond, omdat hij had aangekondigd niet onder Vogelaar zijn oude werk zaamheden als CAO-coördinator te willen voortzetten. De kersverse voorzitter ziet zijn federatie overigens niet bedreigd door de diverse fusiebewegingen. Aan de marktkant bundelen In dustrie-, Vervoers-, Voedings- en Dienstenbond zich. Aan de collec tieve kant gaan AbvaKabo, de on derwijsbond AOb en de politie bond NPB nauw samenwerken. „De AbvaKabo en de Industrie bond kunnen nu ook al alles zelf doen, maar doen dat niet. Er is bij de bonden juist steeds meer de nei ging om het in de versterking van de FNV-identiteit te zoeken. Het gaat om de meerwaarde die wij bieden. Voorkeur Nu al kundig laverend tussen de beide grote blokken, spreekt hij geen voorkeur uit voor een onge deelde vakbeweging of een FNV met een marktpoot en een collectie ve poot. „De werkorganisaties moeten zo efficiënt mogelijk wor- De duik- en demonteerploeg van de Koninklijke Marine heeft in de duinen bij IJmuiderslag opnieuw een groot aantal explo sieven uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Tijdens de schoonmaakactie zijn eerder deze week al veertig explosieven aangetroffen. De schoonmaakactie is gisterochtend afgerond, jn totaal zijn 153 Duitse handgranaten, twee kardoezen, 39 doel- markeerders, zeven mortiergranaten, twee grote granaten voor scheepsgeschut en een grote hoeveelheid klein kaliber munitie aangetroffen. De demonteerploeg heeft de explosieven die door roest niet konden worden vervoerd, ter plaatse tot ontploffing gebracht. De rest is vervoerd naar Den Helder en wordt buiten gaats vernietigd. Daarmee is het terrein van 100 bij 150 meter weer schoon, aldus de marinewoordvoerder. De Koninklijke Marine besloot tot de schoonmaakactie naar aanleiding van een recente vondst van het gevaarlijk materiaal. Een m'&n vond een van de granaten op 27 mei tijdens zijn duinwandeling, foto anp ei V5 Wat denkt u, zou Buitenlandse Zaken Soeharto al suc ces hebben gewenst met zijn klinkende verkiezings overwinning en Indonesië met deze zege voor de de mocratie? Stel je voor zeg, dat daar een moslim-partij aan het be wind was gekomen, of dat de verdeling van de stemmen zo was dat er een periode van onzekerheid en sociale on rust in de Gordel van Smaragd zou aanbreken. Hoe zou het dan met onze investeringen moeten? Ethische vingertjes hef je alleen zolang het geen kwaad kan. Aan Bosnië of Zaïre valt voor ons niets te verdie nen dus is er een reden te meer om aan te dringen op democratie. Rusland is een ander verhaal. Dat land moet je bewer ken, want het potentieel is enorm. Daar kun je je dus geen ambassadeur permitteren die begrip opbrengt voor zo 'n land en daarmee de plannen doorkruist. Kok heeft gezien hoe 'dankbaar' en schatplichtig wij nog steeds zijn voor de Marshall-hulp. Als je dan zelf in zo'n positie komt om eeuwige dank te kunnen >gsten, dan laat je dat toch niet dwarsbomen door een impel diplomaatje? Rusland moet op zijn knieën, alleen dan valt er het meest te halen. Met een een leider daar a la Soeharto wordt het er nog prettig zakendoen. MERIJN Leiden (anp) - Daily Planet, de nieuwskrant van Internet-aan- bieder Planet Internet, heeft binnen vier uur de man opge spoord die via het computernetwerk kinderporno aanbiedt. Volgens redacteur F. van Jole gaat het om een 19-jarige student in Leiden. „Het opsporen van dergelijke lie den is een fluitje van een cent. Ie dereen die op Internet aanbiedin gen doet, laat sporen na. Aan de hand daarvan hebben we de man kunnen traceren. Bovendien we ten we dat mensen uit zijn omge ving druk op hem hebben uitgeoe fend om zijn activiteiten te sta ken," aldus Van Jole. Van Jole heeft de man niet aangegeven bij de politie. „Dat is geen taak van journalisten." Service-aanbieder Digitale Stad Leiden (DSL) scha kelde eerder deze week de Leidse politie in na de ontdekking dat ie mand via haar pagina's seksfoto's van kinderen aanbiedt. Het zou gaan om de grootste voor raad (600 foto's) die ooit via Inter net is aangeboden. Dc plaatjes konden slechts via een omweg worden bereikt. De 19-jarige student heeft tegen over Daily Planet ontkend iets met de zaak te maken te hebben. Hij zegt het slachtoffer te zijn van mensen met wie hij ruzie heeft. Zij zouden zijn abonnement hebben misbruikt om de kinderporno aan te bieden. De student heeft inmid dels aangifte gedaan bij de Leidse politie. Maar Daily Planet be strijdt dit. Ze zegt zoveel bewijs materiaal te hebben dat vervalsing onwaarschijnlijk lijkt. Utrecht (anp) - Over een maand rijdt een klein aantal treinen tussen Schiphol en Den Haag met 160 in plaats van 140 kilome ter per uur. De NS willen in de toekomst overal de maximum snelheid verhogen. Arnhem (anp) - Vijf jaar en TBS voor de 18-jarige E. van B. en acht jaar en TBS voor haar 19-jarige vriend E.K.. Dat eiste gisteren officier van justitie mr. J. Wiarda voor de rechtbank in Arnhem wegens de dubbele moord op het echt paar Van Ravenhorst uit Ben- nekom. Volgens Wiarda is het echtpaar 'op beestachtige wijze' aan hun eind gekomen doordat twee jonge mensen met de bijl het recht in eigen hand namen. Het echtpaar, de 47-jarige Bert geen radicale wijzigingen in het beleid. „Dat zou niet logisch zijn als je er al vijf jaar in het bestuur verantwoording voor draagt." Ac centen wil hij zetten. Zoals het verruimen van de mogelijkheden om individueel korter te werken en om verlof op te nemen om bij voorbeeld voor de kinderen te zor gen. En: permanente scholing voor ie dereen. „Het recht op tien dagen scholing is helemaal niet zo'n rare eis," reageert hij op het verwijt dat de FNV wel erg moet zoeken naar onderwerpen om de leden achter de loonmatiging te houden. Dat De Waal voorzitter is gewor den, is niet onomstreden. Het lag meer voor de hand dat vice-voor- zitter Ella Vogelaar de hoogste Door Paul Baeten Nijmegen - De Nederlandse bevolking is in meerderheid het overvloedige geweld op de televisie beu en ook poli tiek is er brede steun voor plannen om de jeugd beter te beschermen tegen een over matig aanbod van vecht-, schiet- en moord- en ver- krachtingsscènes Maar of het echt zal helpen om bijvoorbeeld films voor zestien jaar en ouder voortaan een uur tje (22.00 i.p.v. 21.00 uur) later uit te zenden, zoals staatssecre taris Nuis (Media) deze week de Tweede Kamer beloofde, wordt langs verschillende kanten be twijfeld. «Een stap in de goede richting, dat zeker," zo oordeelt bestuurs lid C. Geerse van de elf jaar ge leden opgerichte landelijke Werkgroep TV-Geweld. „Maar ook ouderen worden beïnvloed door de niet aflatende stroom van geweldsdaden die je op een avondje televisie te zien krijgt. Het is goed dat kinderen straks misschien wat minder vaak ge confronteerd zullen worden met geweld als de beste oplossing voor ieder conflict. Maar een zo zwaar van geweld doortrokken tv-aanbod heeft bepaald niet al leen op kinderen zijn weerslag," meent hij. De maatregel, die Nuis via een wijziging van de Mediawet wil van Ravenhorst en de 44-jarige Jaqueline van Ravenhorst, vader en stiefmoeder van de 18-jarige Eva, stierven volgens het jonge paar uit wraak over incest. Eva zou van haar zesde tot veertiende jaar seksueel zijn misbruikt en verkracht door haar vader. De rechtbank besloot later de zaak tegen het meisje aan te hou den wegens een door haar advo cate K. Verrips aangevraagde contra-expertise inzake de in cest. Die zou N. Draaijer uitvoe- den, en dat is bijna gelijk aan zo groot mogelijk. De spagaat is, dat tegelijkertijd de organisaties zo dicht mogelijk bij de mensen moe ten staan. Een caissière moet den ken dat de FNV de bond voor de su permarkt is, voor een automonteur is het de bond voor de garages." De Europese vakbeweging staat nog verder van het bed van de ge middelde caissière of monteur. De nieuwe voorzitter ziet het herken baar maken van de Europese kwesties als één van zijn voor naamste taken. „De multinatio nals bepalen in Europa de agenda. Het is de vakbeweging niet gelukt op Europees niveau een funda mentele doorbraak te bereiken." „Maar," zegt hij licht cynisch, „ik ga er met frisse moed tegenaan." Staatssecretaris Aad Nuis. foto de stem/johan van gurp afdwingen, zal hoe dan ook een beperkt effect hebben. Zo valt de zender RTL als formeel Luxemburgse onderneming nog steeds buiten de bepalingen van de Mediawet en maken de ande re publieke en commerciële om roepen zich al bij herhaling schuldig aan het overtreden van de huidige bepalingen. Deze week rapporteerde het Commis sariaat voor de Media dat sinds het begin van dit jaar 33 proce dures zijn gestart tegen omroe pen die zich niet aan de afspra ken over geweld- en seksfilms hebben gehouden. De integrale uitzending van de ren, volgens de omstreden zoge noemde poppenmethode. Volgens de officier ontbreekt concreet bewijs over de incest. Er was hooguit 'lichamelijk con tact'. Ook getuigen bleven vaag over de beschuldiging. Het meisje was ruim drie jaar onder behan deling van het Riagg wegens ver meende incest. Onderzoekers van het Pieter Baan Centrum te Utrecht achten zowel dochter als vriend Sterk verminderd toerekeningsvatbaar. Door Paul Bolwerk Arnhem - Voor de tweede keer in een half jaar vraagt het Openbaar Ministerie de rech terlijke macht om een uit spraak over de strafbaarheid van seksueel misbruik tijdens de slaap. Na Leeuwarden, probeert Justi tie in Arnhem voldoende juridi sche materiaal aan te dragen om een pleger van een zedenmisdrijf tijdens de slaap veroordeeld te Zij zien bij beiden grote kans op herhaling en adviseerden TBS met verpleging. De onderzoekers constateerden bij het meisje wel duidelijke kenmerken van seksu ele traumatisering. Dat kan te maken hebben met enorme hun kering naar contact met haar va der. Haar 19-jarige vriend wil zich graag bewijzen. Volgens de onderzoekers heeft het jeugdige paar een innige relatie. Het tweetal bekende op 23 april voor de rechter dat zij het echt- krijgen. Het uiteindelijke doel is de wetgever ertoe te bewegen de zedenwetgeving van 1 december '91 te wijzigen. De aanzet is gisteren gegegeven door een 31-jarige man zonder vaste woon- en verblijfplaats voor de Arnhemse rechtbank te dagen voor aanranding tijdens de slaap van een zestienjarig meisje uit Ede. De Arnhemse officier van justitie mr. J. Brughuis heeft anderhalf jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf en 3280 gul- paar op 15 september vorig jaar met bijlslagen doodde. Het meisje liep al jaren met moordplannen rond. Op de bewuste avond belde de jongen aan bij het huis in Ben- nekom aan en lokte vader naar buiten. Daar sloeg hij hem met de bijl. Vervolgens rende hij de wo ning in naar de slaapkamer, waar hij de stiefmoeder met een bijl het hoofd insloeg. Met twee sla gen van de bijl sloeg het meisje vervolgens nog eens op de gewon de vader in. Haar vriend herhaal den smartegeld of 45 dagen cel straf voor aanranding tijdens de slaap tegen hem geëist. Als gast des huizes is verdachte in de nacht van 15 op 16 juni vo rig jaar na een feest, viering van een vakantiereis van de Edese fa milie naar Tunesië, de slaapka mer van het meisje binnengeslo pen. Hij heeft haar tijdens de slaap aangerand. Pas bij het ont waken heeft ze bemerkt slachtof fer te zijn geworden van seksueel misbruik. ties' - er zijn ook plannen om computerspelletjes aan een leef tijdskeuring te onderwerpen - zal gaan keuren. Het kabinet neigt naar een zelfregulering door de videobranche, de televi sieproducenten en de omroepen. „Maar daar is in de praktijk weinig van terecht gekomen," sneert de nu met ophef bedreig de Filmkeuring. „Kijk maar wat er in de top tien van verhuurde video's staat en wat er allemaal in de vroege avond op tv te zien is." „Zelfregulering is de beste op lossing," meent daarentegen R. Lamers, tevens directeur van Warner Home Video Benelux. „De maatschappij vraagt om een minder gewelddadig aanbod. Video's als Free Willy, Black Beauty en The Little Princess produceren in de Benelux nu al de helft van onze omzet. Het be drijfsleven is zich zeer bewust van zijn maatschappelijke ver antwoordelijkheid in dezen en we doen nu al meer dan de wet ons voorschrijft." „Ach, er zitten natuurlijk overal haken en ogen aan," relativeert C. Geerse van de Werkgroep TV- Geweld. „Maar de belangrijkste blijft dat zowel de politiek als het publiek onderhand het bui tensporig geweld op de buis meer dan zat is. Toen we elf jaar geleden vanuit de vredesbewe ging met deze actie begonnen werden we nog behoorlijk raar aangekeken." de dat nog eens tien keer. De dood van de stiefmoeder was vol gens de dochter eigenlijk een ver gissing. De dubbele moord werd twee da gen later ontdekt. De twee kinde ren (1 en 3 jaar) van het gedode echtpaar lagen vervuild, verhon gerd en met uitdrogingsver schijnselen in hun bedjes. De officier eiste later ontslag van rechtsvervolging tegen de 21-ja- rige Y.K.. Deze Amsterdammer wist van de plannen van de doch ter maar hield die voor zich. Zijn psychiater acht K. echter ontoe rekeningsvatbaar. De officier sloot zich daarbij aan. Dordrecht (anp) - De woon wagenbewoners in Dor drecht hebben het kort ge ding ingetrokken dat zij te gen de gemeente aanspanden wegens plaatsing van een po litiepost op het centrum. Twee weken nadat de post is neergezet, blijkt dat de bewo ners zeer tevreden zijn met de situatie. Na de plaatsing is er goed overleg geweest tussen bewoners, gemeente en poli tie. „Nu begrijpen we dat de politie vindt dat zij hier nodig is, net zoals in woonwijken," aldus centrumwoordvoerder Roosendaal. In eerste instantie gaat alleen de Thalys, de snelle trein naar Parijs die vier keer per dag rijdt, van de hogere maximumsnelheid ge bruik maken. Om andere soorten treinen harder te kunnen laten rijden, zijn kleine aanpassingen aan het materieel nodig. De lijn tussen Schiphol en Den Haag is vrijwel nieuw (Schiphol - Leiden) of onlangs ingrijpend vernieuwd (Leiden - Den Haag). Het verhogen van de snelheid is daarom relatief eenvoudig. Er bevinden zich geen gelijkvloerse kruisingen met wegen. Desondanks moesten NS het tra ject aanpassen om de snelheid te verhogen. Zo zijn de afgelopen maanden op de perrons van de stationnetjes Nieuw-Vennep, De Vink en Voorschoten, waar de trein straks voorbij raast, gele markeringen aangebracht. Wachtende reizigers moeten ex tra ver van de perronrand blij ven. Ook moesten de spoorwegen de beveiliging afstellen op de ho gere snelheid. Onlangs heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat toestem ming gegeven om sneller te rij den. Voorlopig gaat het om een experiment. Als over een maand de laatste hand is gelegd aan de aanpassingen van het traject, kunnen de treinen daadwerkelijk sneller rijden. speelfilms voor zestien jaar en ouder begint in de meeste geval len keurig op tijd (dat wil zeg gen: na 21.00 uur). Maar de om roepen kunnen het niet nalaten om het kijkend publiek al in de vooravond lekker te maken voor de spannende films die later op de avond zullen worden uitge zonden. Snel gemonteerde film fragmenten vol actie, de zoge naamde trailers, flitsen bij her haling op te vroege momenten over het scherm. „Dat is net zo iets als reclame maken voor je never in een kleuterklas," oor deelt bestuurslid R. Lamers van Raad van Toezicht Videovoor lichting, onderdeel van de vi deobranche die stelt zich veel beter aan de regels te houden dan de omroepen. In veel gevallen verzuimen de omroepen bij de trailers ook de leeftijdscategorie te vermelden. Ook aan de afspraak om de leef- tijds-keuring in de gidsen en op teletekst te vermelden wordt ge negeerd. Tot nog toe is overigens pas één omroep (SBS6) daadwer kelijk beboet voor een te vroege uitzending van een gewelddadige film of filmfragment. Verder is maar een zeer beperkt deel van het aanbod door een keuringscommissie gewogen. Per jaar komen er circa 200 nieuwe films in de Nederlandse bioscopen die door de officiële Filmkeuring van een kwalifica tie (alle leeftijden, 12 jaar, 16 en ouder) worden voorzien. In de videotheken komen jaarlijks 750 tot 1.000 nieuwe titels die van de branche zelf een 'kijkadvies' meekrijgen. Maar op de televisie worden ieder jaar meer dan 2.000 films vertoond waarvan een groot deel geen enkel keur merk heeft. Vooral de commer ciële omroepen, zo meldt het Commissariaat voor de Media, zenden deze niet-gekeurde of gekwalificeerde films veelvuldig uit. „En wat dacht U dan van al die andere programma's die open lijk geweld tonen maar op geen enkele manier gekeurd wor den?," zegt de woordvoerder van de Filmkeuring in Den Haag. „Reality-tv met complete gijze lingsdrama's, pistolen tegen het hoofd, bloed, gewonden. En dat allemaal om zes uur bij het avondeten." In september presenteert de re gering een uitgewerkt plan van aanpak voor de beteugeling van het amusements-geweld op de televisie. De overheid wil zo te rughoudend mogelijk zijn met bepalingen voor nieuws- en ac tualiteitenprogramma's. De ver wachting is dat wel voorgesteld zal worden om andere uitzen dingen dan alleen maar films - zoals reality-tv en zogenaam de docu-drama's - van een keurmerk te voorzien zodat ou ders weten waar hun kroost naar gaat kijken. Een lastig probleem wordt nog wie al die 'beeldschermproduc- (ADVERTENTIE) Kinderarbeid? Ik ben er ook mee opgegroeid. Ais jong meisje werkte ik bij een zilversmid. Dat was bittere noodzaak. Daar zag ik veel jonge kinderen zonder opleiding, toekomst oI iioop. Twee jaar geleden startten wij met hulp van Mensen in Nood in dit dorp een onderwijsproject voor werkende kinderen. Daarnaast proberen wij ouders en werkgevers te overtuigeh van iiet belang van sciioting. Omdat ik weet iioe belangrijk onderwijs is, wilde ik ook mijn steentje bijdragen. Na werktijd geet ik tes aan werkende kinderen. Zodat ze ook leren bun verstand te gebruiken. D. Pushpa, onderwijzeres avondschool Periyar Nagar, India GELOOF IN EIGEN KRACHT Mensen in Nood GIRO 6 6 7

de Stem | 1997 | | pagina 3