Bergen heeft geen ruimte voor banen Sibloco speelt nog steeds om te winnen Noord-Brabant rijp voor geschiedenisboekjes KLAPPE5 in de HANDJES DE STEM Bergse kastelein wil onderste uit de kan 'Steenbergen moet snel drugsnota maken om koffieshops te weren' MOBIELE TELEFONIE Analyse KORT VERBAAL DE STEM WEST-BRABANT Skaters moeten geduld hebben Woensdrecht duldt geen koffieshops Inzet Bergen op Zoom Oudenbosch Steenbergen Dinteloord Nieuw-Vossemeer Roosendaal ZATERDAG 31 MEI 1997 C2 Van onze verslaggeefster Steenbergen - Steenbergen moet haast maken met de vaststelling van een drugsnota. Alleen dan kunnen drugspanden bijtijds worden ge weerd, meent D66'er M. Reijnders. Hij maande burgemeester G. van Wijk donderdagavond tot spoed om dat Steenbergen anders 'wordt opge scheept met ongewenste ontwikke lingen'. Reijnders heeft tijdens een speciale bij eenkomst begrepen dat andere Brabant se gemeenten met minder dan 40.000 in woners al een stuk verder zijn met het opstellen van een drugsnota. „Ik weet nu dat er een convenant kan worden opgesteld waarin het Openbaar Ministerie, de politie en de gemeente be palen dat vestiging van bepaalde drugs panden geweerd mag worden. Omdat wij hier in Steenbergen minder dan 40.000 inwoners hebben, geldt voor ons ook de zogenaamde nul-optie. Dat betekent dat er zich hier helemaal geen koffieshops mogen vestigen. Maar dan moeten die weringsmaatregelen wel worden ver meld in de algemene plaatselijke veror dening. Andere 'kleinere' gemeenten als Woensdrecht zijn al stukken verder. Die hebben de raad al geraadpleegd over de drugsnota. Ik maan het college dan ook tot spoed. Anders wordt Steenbergen een witte vlek en zetten we onbedoeld de deur open voor de vestiging van één of meer koffieshops," vreest Reijnders. Van Wijk kon zich de angst van de D66'er heel goed voorstellen, maar stel de tegelijkertijd dat hij ook niets kon doen aan de procedure. „Kijk, ik vind dat die nota in de commis sie abz besproken moet worden. Maar jullie vinden dat het een zaak voor de commissie welzijn is. En dan moet u er rekening mee houden dat er op dit mo ment slechts twee mensen werkzaam zijn op die afdeling. Het kost dus alle maal veel meer tijd om die nota een beet je verteerbaar op uw bordje te leggen. Voor mijn part gooi ik die nota zo de raad in. Maar dan moet ik straks weer 3.600 vragen aanhoren waarop ik het antwoord zelf ook niet weet. Een goede voorbereiding is in deze noodzakelijk," aldus Van Wijk. Maar Reijnders bleef er bij dat er spoed achter de hele zaak zit. „Voor mijn part lassen we een extra ver gadering in of behandelen we het in de commissie abz. Ik wil voor de zomerva kantie een drugsnota vaststellen, anders halen we ons moeilijkheden op de hals die helemaal niet nodig zijn. Van mij mag Steenbergen best gebruik maken van modelconvenanten van de VNG. Als de apv maar tijdig wordt aangepast." De burgemeester beloofde vervolgens de dringende vraag van Reijnders in het eerstvolgende college-overleg mee te ne- Van onze verslaggever Bergen op Zoom - B en W van Bergen op Zoom zeggen serieus te zoeken naar mogelijkheden om in de stad skatebanen, al dan niet overdekt aan te leggen. „Skaten is onder de jeugd een populaire bezigheid, we willen als Bergen op Zoom niet achterblijven," aldus gemeentevoor- lichter E. Stander. Desondanks besloten B en W om niet in te gaan op het verzoek van een groepje jongeren voor een (overdekte) skatebaan in de stad. Ze hadden in een gesprek met wethouder Van de Water zelf twee locaties aangegeven. Het levensgrote defensiecom plex van De Zeeland in de Geertruidapolder en het lege veilingcomplex in Meilust. Serieus Maar zo moesten B en W hen meedelen: het zijn op het oog prachtige gebouwen, maar we hebben er als gemeente niks over te vertellen. Dus zullen de jonge ren geduld moeten betrachten tot er elders in de stad een oplos sing wordt gevonden. „Het heeft serieus onze aandacht. Maar voor een overdekte baan moet je wel ruimte hebben en die is niet voorhanden." De skatende jeugd in Bergen op Zoom kan nu nog terecht aan de Aletta Jacobsstraat waar het voormalige fietscrossterreintje is ingericht met zogeheten half pipes. Maar die plek aan de rand van de stad tegenover Philip Morris ligt te afgelegen. Ook de wijkcommissie van De Bergse Plaat vroeg de gemeente vorig jaar in augustus al om langs de Boulevard ruimte te re serveren voor een paar skateba nen. Meer dan duizend mensen ondersteunden een verzoek daartoe. Nu worden bankjes langs de Boulevard vaak ge bruikt door skaters voor stuntjes met hun planken op wieltjes. Haast maken Eerder dit jaar adviseerde een een werkgroep van welzijns- ambtenaren om haast te maken met de aanleg van skatebanen en trapveldjes voor de opgroeiende jeugd. Het zou hen afhouden van katte- kwaad of erger, zo stond in de nota Overlast door Jongeren. Maar papier is geduldig, zo leert (ADVERTENTIE) KANTOOREFFICIEU kantoormachines-meubelen kantoorbenodigdheden telecommunicatie LIBERTEL - PTT De Meeten 42 - 4706 NG Roosendaal S Tel. 0165 55 49 35 Fax 0165 56 49 31 de praktijk in Bergen op Zoom. B en W zijn wel van plan om een voetbalprobleem in de stad op te lossen. Het plantsoen aan de Ka millestraat wordt volgeplant met heesters. Dat moet voorko men dat Ronaldo's-in-spe de buurt nog langer overlast bezor gen. Ter compensatie van dat leed zoekt de gemeente nu of er op het nabijgelegen Zilver- schoonplein een voetbalveldje aangelegd kan worden. Van onze correspondent Woensdrecht - Woensdrecht duldt geen enkele koffieshop binnen zijn gemeentegren zen. Dat staat in de drugsno ta die donderdagavond tij dens de raadsvergadering ter goedkeuring werd aangebo den aan de raadsleden. D66 en PVDA plaatsten enkele kritische kanttekeningen bij de nota. E. Meijer Drees (D66) vindt dat de voorgestelde nul-optie het gevaar van een zwart drugscir cuit met zich meebrengt. Hij vroeg het college dan ook in de toekomst uiterst alert te blijven op het drugsgebruik in Woensd recht. Burgemeester H. Klitsie ant woordde dat de nota vooral be doeld is om drugsgebruik bij jongeren preventief te lijf te gaan. „In de toekomst zullen we het drugsprobleem in de ge meente nog harder aanpakken. Helaas is er momenteel geen fi nanciële ruimte voor een uitge breider beleid," aldus de burge meester. Klitsie vond bovendien dat een ruimer drugsbeleid in Woensd recht momenteel geen prioriteit heeft. „Ik geef toe dat er best problemen zijn met drugs, maar die zijn minimaal." P. Konings (PVDA) miste in de nota het alcoholprobleem en ad viseerde het college om hier in de toekomst wel aandacht aan te besteden. Volgens Konings is er in de gemeente Woensdrecht veel meer ellende door het ge bruik van alcohol dan door druggebruik. Door Bert Bevers „Iedereen doet precies wat-ie moet doen. We zijn een echte vriendenclub en dat merk je in alle geledingen.Voorzitter Ad van Hooydonk en bestuurslid Kees-Jan van Vliet vinden dat het goed gaat met 'hun' volley balvereniging Sibloco in Ber gen op Zoom. Héél goed. Vandaag viert SibloCo het 35- jarig bestaan met een grootse reüniedag. 's Middags worden er in sporthal Gageldonk aller hande wedstrijdjes afgewerkt, 's avonds is het groot feest met koud buffet in het 'patronaats gebouw' 't Fort aan het Lour- desplein. Daar werd in 1962 volleybal vereniging Sic Pugno opge richt. Kapelaan H. van de Lucht van dc inmiddels ver dwenen Paulusparochie werd toen als geestelijk adviseur (G A.) aan het bestuur toege voegd. Voor de huur van het gymnastieklokaal van de The- resiaschool betaalde de club jaarlijks 260 aan Zuster Cor nelia. „Kom daar nu nog eens om, zo'n laag bedrag," lacht Van Hooydonk. „In 1963 was de begroting 2150, dit jaar 25.000!" Acht jaar later zag in de Markiezenstad een tweede volleybalclub het licht: Block'70. Tien jaar geleden gin gen beiden op in Sibloco, het geen dan ook staat voor Sic Pugno-BLOck'70-COmbinatie. Omdat Sic Pugno de oudste van de twee is, wordt de oprich tingsdatum daarvan aangehou den voor het vieren van de lus tra. Nog maar vijf jaar geleden telde Sibloco twee heren- en vier damesteams. Die werden gerecruteerd uit de zeventig le den. „Sindsdien zitten we enorm in de lift, ook qua junioren," zegt Kees-Jan van Vliet tevreden. „Momenteel hebben we vijf he ren- en vijf damesteams én de beschikking over ploegen mi ni's, kinderen in de leeftijd van acht tot dertien. Daarmee heb ben we een garantie voor de toekomst. Bovendien is het le dental haast verdubbeld, we hebben er nu dik honderdveer tig!" Van Vliet speelt op het ogenblik in het eerste, waarin hij met zijn 32 jaar de oudste is. Voorts is hij lid van de jeugdcommissie en begeleider van de heren teams. Hij is al sinds zijn der tiende lid (oorspronkelijk van Sic Pugno) en begon als lijn rechter. „Hij heeft zijn opleiding van ons gehad," weet Ad van Hooy- Bestuurslid Kees-Jan van Vliet en voorzitter Ad van Hooydonk van de 35-jarige volleybalvereni ging Sibloco uit Bergen op Zoom. foto oscar van beest donk nog goed. „We hebben hem destijds eens meegenomen naar Limburg, waar we tegen topteams als Hevoc en Petrus Paulus uit Heerlen en Rapid Maastricht speelden. Om te kij ken hoe ze daar ballen 'in' en 'uit' gaven. Kees-Jan was bin nen de kortste keren een sterke lijnrechter." Van Hooydonk heeft zelf ook het nodige op zijn palmares staan. De inmiddels 51-jarige Bergenaar was in 1967 zelfs Nederlands A-international. Toen hij vanwege zijn stage in 1968 in Engeland verbleef, schopte hij het daar tot aan voerder van het team Yorkshi re. Daarmee werd hij in New castle Engels kampioen. „Vanwege mijn daar uitheems klinkende naam dachten ze dat ik een tot Brit genaturaliseerde Pool of zoiets was," grinnikt Van Hooydonk. „Zo kwam het dat ik toentertijd werd uitgeno digd voor het Engelse nationale team. Jammer eigenlijk, dat ik daarvoor niet mocht uitko men." Van Hooydonk, die in Oranje nog samenspeelde met Bram Vermeulen (later bekend als wederhelft van Freek de Jonge in Neerlands Hoop In Bange Dagen, en tegenwoordig solo erg succesvol), werd in 1970 ook nog eens militair interna tional. „Het gaat zo goed met Sibloco vanwege de goede trainers en het uitstekende kader waarover we nu beschikken," stelt Van Vliet. „Daar kan het bestuur volledig op'terugvallen." Zowel het eerste dames- als het eerste herenteam speelt in de Promo tieklasse. Sibloco mag het jaar waarin het zevende lustrum wordt gevierd succesvol noemen: zowel Heren 2, Heren 3, Heren 5 als Dames 2 werden kampioen. Daarnaast behaalden Dames 1 en Dames 4 in hun competitie de tweede plaats en waren de mini's op de Algemene Jeugdkampioen schappen goed voor het zilver. „Zeven van de 21 volleyballers in het Districtsteam West-Bra bant komen van ons," zegt Ad van Hooydonk vergenoegd. „Da's goed voor de club. Sic Pugno is trouwens altijd een naam geweest. Als wij kwamen, was de tegenstander bang. Wij volleybalden net zo veel met de mond als met onze handen. En dat zie ik nu terugkeren." Kees-Jan Vliet vult aan: „Wij zijn heel gezellige mensen, drinken na de wedstrijd graag een potje bier met de tegenstan der, maar wij komen om te win nen. We hebben liever slecht gespeeld en met 3-0 gewonnen, dan goed gevolleybald en met 3-2 verloren!" EDITIE WEST-BRABANT Kantoren Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB, tel 0164-212680, fax 0164-212681. Roosendaal, Postbus 35,4700 AA, tel. 0165-578650, fax. 0165-578651. Redactie Bergen op Zoom, tel. 0164-212699, fax 0164-212681. Roosendaal (Molenstraat 45), tel. 0165-578679, fax 0165-578652 Henk Boot (editiechef), Annemarie Buijk, Emile Calon, Romain van Damme, Joyce Ernest, Jan Jansen (plv. editiechef), Henk den Ridder, Debby Vermeulen. Fotografen Dick de Boeren BenSteffen. Advertentie-exploitatie De Stem voor opgave van advertenties Kantoor Molenstraat 11 Openingstijden: ma-t/mvr. 8.00-17.00 uur, tel. 0165-578 888 en 076- 5312 300 r Door Henk Boot PAARS heeft Noord-Brabant, althans het bestuur ervan, in zijn ziel geraakt. Eindhoven mag stadsprovincie worden. Er gens na 2000 en de vraag blijft of het echt doorgaat. Gekwetste provinciebestuurders hijsen zich in het harnas. Uit het mid denveld klinkt wapengekletter op a la 'Edel Brabant, were di'. Handen af van dat ene onge deelde Brabant, luidt hun bei der strijdkreet. Bang als ze zijn dat hun stoute dromen over een machtig Bra bant door paars verworden tot nachtmerries. Waarin 'boven de Moerdijk' het Philips-metropooltje beschouwt als de nieuwe waterscheiding binnen Brabant tussen 'boeren' en buitenlui. Waarin Brabant na de amputa tie van Eindhoven voorgoed in de schaduw van de 'Lichtstads provincie' komt te liggen. Als één groot platteland, dat van Boxmeer tot Putte als los zand aan elkaar hangt. Waarin willekeurige wethou ders uit Geertruidenberg, Zun- dert of Woensdrecht wordt ver zocht hun klompen bij de deur te laten staan, wanneer ze op de Haagse departementen belet vragen. Van die dingen, dus. Wat vooral iets zegt over de geestelijke ge steldheid van de achterblijvers en hun gebrek aan zelfvertrou wen, waarover ze in promotie folders juist zo opgeven. Die Brabanders zien het begin van het einde van de provincie Noord-Brabant in zicht komen. Er valt ook best iets te zeggen voor die afzondering van Eind hoven, die minst Brabantse stad van allemaal met zijn haat-lief de relatie tot de provincie. Mul tinational Philips heeft er zijn thuisbasis, de bevolking gaat er uit zijn dak omdat Belgische huurlingen PSV landskampioen maken, de stad Heeft een heuse 'airport', een eigen technische 'brainport' en van heinde en ver komt er volk winkelen in De Bijenkorf en Ikea. Door Henk Boot Kortom: een provinciestad met enige randstedelijke allure, een buitenbeentje in Brabant. Op zich is de status aparte voor Eindhoven dan ook een logische stap in een proces van regionali sering rond de grote steden zon der dat die voor alles en nog wat bij de provincie te biecht hoe ven. Maar om uitgerekend nu Eind hoven eruit te lichten, terwijl de samenwerking tussen de grote Brabantse steden en de provin cie net gestalte krijgt, is bepaald ongelukkig. De koehandel daar omtrent tussen de Tweede Ka merfracties van PvdA, WD en D66 scheelt de rest van Brabant vermoedelijk een slok op een borrel. Maar om er nu zo'n dra ma van te maken als de Brabant Eén-soos doet, getuigt zowel van nostalgie als zelfonder- schatting. Als Brabant volgens die treur wilgen zonder Eindhoven dan toch kapot is, waarom dan niet in éen keer goed, zou je bijna zeggen. Liever in vieren gedeeld dan in tweeën gespleten. Zoals ook oud-burgemeester Nijpels van Breda graag had gezien. Diens ambities om als eerste president van West-Brabant historie te schrijven, werden een jaar of drie terug om zeep ge bracht. Bij gebrek aan durf ver klaarde paars toen de provincie min of meer heilig als derde be stuurslaag temidden van het Rijk en de gemeenten. Zoals Nijpels als bestuurder ze ven levens lijkt te hebben, zo komt ook zijn geliefkoosde re gio-bestuur op de politieke agenda terug, zoals nu blijkt rond Rotterdam en Eindhoven. Al decennia lang wordt gezocht naar maatwerk voor de bestuur lijke organisatie in ons land. Daarom zou het een zegen zijn als daarover eindelijk een deug delijk en duurzaam besluit wordt genomen. Voor Noord-Brabant maakt het niet zoveel meer uit. Het knagen aan de poten van de provincie gaat gewoon door. Of dat erg is Vanuit de westrand gezien zijn de culturele en economische re laties met Rotterdam, Antwer pen en Tilburg veel tastbaarder en ingrijpender dan die met het oosten van de provincie. In die optiek is de brede provincie Noord-Brabant vooral een kunstmatig in stand gehouden eenheid, die langzamerhand rijp is voor een plaats in de geschie denisboekjes, Al is het met de provincie wel net als met oude schoenen... De politie heeft donderdag middag tussen 15.45 en 16.30 uur snelheidscontroles gehou den aan de Gabelboslaan. Van de 1230 passanten reden er 87 te snel. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 92 kilometer per uur. Vier wieldoppen zijn ont vreemd van een auto die stond geparkeerd aan het Beneden- baantje. Uit een berging aan de Noordsingel is een bromfiets gestolen. Een Opel Kadett E Diesel is gestolen vanaf een parkeer plaats bij de Blokstallen. Bij een diefstal uit een wo ning aan de Past. Kuiper straat zijn enkele, nog onbe kende, goederen ontvreemd. Er is een antenne afgebroken van een auto die stond gepar keerd aan het Narcissenveld. Ook aan de Halsterseweg is een auto beschadigd. Daarvan werd de ruit van het linker- voorportier ingeslagen. Uit een vlaggenmast aan de zelfde Halsterseweg is in de nacht van donderdag op vrij dag een rood-wit-blauwe wel komstwimpel gestolen. De wimpel is ongeveer 2,5 meter lang. De dief is waarschijnlijk met behulp van het doorgesneden vlaggentouw de mast in ge klommen om vervolgens de wimpel te verwijderen. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een ruit van een kantoorruimte op een be drijventerrein met een trot toirtegel aan diggelen gegooid. Met een klinker werd de sterk te van een andere ruit uitge probeerd. Dat leverde alleen krassen op de ruit op. Volgens de beheerder is er niemnand in het pand geweest. De politie hield in de nacht van donderdag op vrijdag een automobilist uit Steenbergen aan, die in de Wipstraat werd onderworpen aan een blaas- proef. Het bleek dat de man te veel gedronken had. Hij is met een tijdelijke rij-ontzegging en een transactie van 350 gulden naar huis gestuurd. In de David van Orlienstraat werd een vuilcontainer in brand gestoken. De bak, die in gebruik was bij een bedrijf, is geheel uitgebrand. Er werd ingebroken in een personenauto die geparkeerd stond aan 't Steen. Behalve het portierslot werd ook het dash board zwaar beschadigd. Het was de inbreker(s) om de ge luidsinstallatie te doen. Bij het zwembad aan de Veerweg werden een schom melstoel en een terrasstoel in brand gestoken. De brand stichters) kon(den) via een gat in de omheining binnenkomen. De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag bij een routinecontrole in Sluis een pistool en een zogenaamde CS-gaspen in beslag genomen. De wapens werden aangetrof fen in een auto in de St.-An- nastraat. De politie hield één van de drie inzittenden, een 31-jarige man uit Roosendaal, aan. Twee anderen wisten te ontko men. Behalve de wapens is ook de auto in beslag genomen. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Nederlanders die in bepaalde West-Europese landen worden gestraft, kunnen het laatste deel van hun straf in Ne derland uitzitten. Met een aantal landen is daarvoor een rege ling in het leven geroepen, de Wet Overdracht Tenuitvoerleg ging Straffen (Wots). Heel wat landgenoten willen daarvan gebruik maken omdat de omstandigheden in buiten landse gevangenissen vaak veel slechter zijn dan in hun vader land. Bovendien gaan ze er vanuit dat de Nederlandse strafrechter bij de beoordeling hoe lang zij nog in Nederland de cel in moeten, zal rekenen volgens de gangbare Nederlandse strafmaat. Wat dit laatste betreft komen ze echter bedrogen uit. Het Neder landse drugs vervolgingsbeleid, bijvoorbeeld, spoort niet altijd met dat van andere landen. Daar worden vaak veel hogere straffen opgelegd, zoals bijvoor beeld in Spanje. Om de geloofwaardigheid van de internationale regeling in stand te houden, moet de Nederlandse rechter dan zo straffen dat het andere land de regeling niet op zegt. Praktisch gezien heeft het ook weinig zin om de terugge keerde Nederlander voor het restant een straf op te leggen die zou uitkomen onder de tijd die hij in het buitenland al heeft vastgezeten. De Spaanse rechter heeft de der tigjarige caféhouder B. van E. uit Bergen op Zoom voor de in voer van bijna 31 kilo hasj ver oordeeld tot zeven jaar en drie maanden. Na 25 maanden werd hij in januari van dit jaar op zijn verzoek overgevlogen naar Ne derland om de rest van zijn straf uit te zitten. De Bredase rechtbank behandel de de vraag hoe lang Van E. nu nog moet gaan zitten. De man zei dat hij op een ver keerd moment een beroep op de Wots heeft gedaan. Door een wetswijziging in Span je zou hij daar namelijk vorig jaar november al zijn vrijgeko men. Op het moment dat hij zijn ver zoek indiende, gold de oude wet geving daar nog. Officier van justitie vond dat Van E. een straf van drie jaar heeft verdiend. De voorlopige invrijheidstelling meegerekend, betekent dat ef fectief twee jaar zitten. Die heeft Van E. in Spanje al opgeknapt. Toch was de man niet tevreden. Naar zijn zeggen kan hij geen nieuwe horecavergunning krij gen als op zijn strafblad over de laatste vijf jaar een straf van langer dan een jaar staat. „Ik kan geen tweede persoon in mijn zaak betalen. Bij de ge vraagde straf van drie jaar ben ik mijn vergunning en.mijn toe komst kwijt en ga ik failliet," hield hij de rechtbank voor. „Spanje zal dat nooit begrijpen. Een lage straf kan in het nadeel zijn van Nederlanders die daar nog vastzitten. Zij lopen het risi co dat Spanje het verdrag op zegt," bracht de officier daar te genin. Vonnis 12 juni. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 27