DE STEM 'Jorritsma wil oostelijk tracé A4' Het grote gat in de Bergse Markt visie projectleider c. Naus: "Markies van li er re geverlaat stad Meevaller milieudienst mogelijk naar burgers' 'West-Brabant Net zit niet in de problemen' Eis celstraf en boete voor belastingfraude Invoeren van gebed bij raadsvergadering taboe C1 Zorg over ontwikkelingen industrie Zevenbergen NAC-stadion 'drooggelegd' Steenbergse burgemeester Van Wijk: ChristelijkenWillemstad halen bakzeil Top laat boeken onderzoeken, maar: V West-Brabant i i 11 ZATERDAG 31 MEI 1997 Van onze verslaggeefster Steenbergen - Het lijkt er sterk op dat minister A. Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) blijft voortborduren op het door haar gewenste oostelijk A4-tracé, precies tussen de kernen Steen bergen en Welberg. „Ik heb vanuit Den Haag nog geen afwijkende signalen ontvan gen. Dat zegt in dit stadium, waarin Jorritsma de verschillen de mogelijkheden nog eens be kijkt, waarschijnlijk genoeg," al dus A4-projectleider C. Naus. Wel heeft Rijkswaterstaat inmid dels de opdracht gekregen om en- Zevenbergen - De gemeente Zevenbergen moet het heft in eigen hand houden waar het gaat om de ontwikkeling van grootschalige industrieterrein in de regio, Raadslid G. Ploeg (RPF/GPV) sprak donderdag zijn—zorg uit over de visies, die anderen door lopend spuien over de ontwikke lingsmogelijkheden van Zeven bergen. „Vrijwel dagelijks lezen we in de krant wat Kamer van Koophandel, stadsgewest, ge meente Rotterdam, enzovoort vinden van wat er in Zevenbergen allemaal mogelijk is. Wordt het geen tijd dat we zelf eens aange ven wat we willen?" vroeg Ploeg zich af. Ploeg is bang dat de ge meente Zevenbergen de grip op de ontwikkelingéh op haar eigen grondgebied aan het verliezen is. F. Gerritsma (WD) omarmde de hartekreet van Ploeg met een anglicisme: „Iedereen roept wat, zonder dat wij onze eigen mind hebben opgemaakt," Over de eco nomische mogelijkheden van de Noord-Westhoek van Brabant zijn inderdaad al veel rapporten geschreven. Wethouder drs. J. van de Wetering (PvdA): „Een jaar ge leden hebben alle gemeentebestu ren van stads- en streekgewest - behalve Fijnaart - ja gezegd tegen ideeën van de provincie over nieuwe grootschalige industrie terreinen in de regio." De provin cie ziet goede mogelijkheden in de Auvergnepolder bij Bergen op Zoom en Borchwerf II bij Roos endaal. Iets lager op de lijst staat de 'oksel' tussen A16 en A17 (Blok-, Arenberg- en Nassaupol- der) boven Zevenbergen. Voordat de provincie verder gaat met de nieuwe industrieterreinen moeten echter twee vragen worden be antwoord, voegde Van de Wete ring toe: „Kan het milieu het aan en is er voldoende behoefte aan een nieuw industrieterrein?" kele kleine aanpassingen aan te brengen in het ontwerp-tracé-be- sluit voor het stuk snelweg tussen Bergen op Zoom en Steenbergen. Beperkt Volgens Naus blijven die aanpas singen beperkt tot aanscherping van randvoorwaarden voor mi lieu en geluid. Bedoeld om ge luidsoverlast en gezondheidspro blemen voor de omwonenden van het oostelijk tracé te voorkomen. „We zijn nu aan het bekijken of het mogelijk zou zijn om extra ge luidswallen neer te zetten. Maar ook andere akoestische maatrege len worden op dit moment uit de kast gehaald. Binnenkort maken we dan een keuze uit de verschil lende varianten. Maar eerlijk is eerlijk, die aanpassingen hebben allemaal betrekking op het ooste lijk tracé. Den Haag heeft ons nog helemaal geen opdracht gegeven om ons licht ook eens over de westelijke mogelijkheid te laten schijnen. Daar mag Steenbergen op dit tijdstip voorzichtige con clusies uit trekken," meent Naus. Naar Den Bosch De Steenbergse burgemeester G. van Wijk en wethouder A. IJzer- mans maakten donderdagavond duidelijk dat zij binnenkort naar Rijkswaterstaat in Den Bosch gaan om meer duidelijkheid over de nieuwe ontwikkelingen te krij gen. Behalve Jorritsma moet ook minister M. de Boer (Vrom) en een ■rijksplanologische commissie zich nog buigen over de beste aanlegkeuze van de A4 bij Steen bergen. De uitgebreide procedure is te 'danken' aan de patstelling van Steenbergen, die de overheid bekend heeft gemaakt absoluut niet te willen meewerken aan een oostelijk tracé. Vandaar dat het nog tot mei 1998 kan duren voor dat de inwoners van Steenbergen eindelijk definitieve duidelijk heid krijgen. Breda - Het bestuur van NAC heeft besloten dat er tijdens het laatste thuisduel, morgen tegen Fortuna Sittard, geen alcohol ge schonken mag worden. Na de on geregeldheden na NAC-RKC hebben weer vier mensen een langdurig stadionverbod gekre gen. Daarnaast is een stadionver bod van twee jaar opgelegd aan de vijf fans die aangehouden zijn na de vernielingen in de suppor tersbus op de terugweg van de wedstrijd tegen Twente. Een overgroot deel van deze mee valler wordt gebruikt om de mi lieustraten binnen het streekge west Westelijk Noord-Brabant efficiënter te laten draaien. De rest van het geld, zo'n 1,1 miljoen gulden, komt heel waarschijnlijk ta goede aan de West-Brabantse bevolking. Dat is tenminste de verwachting van de Steenbergse burgemeester G. van Wijk. Die wist, als lid van net streekgewest, afgelopen don derdagavond te melden dat een deel van het miljoenenoverschot een voordeeltje kan opleveren voor de burgers. «Het bedrag wordt, zover ik be grepen heb, gebruikt om het mid dentarief van de afvalwerking in riand te houden. De milieustraten hebben verschillende methoden nm het afval te verwerken. De ene houdt het op storten, de ander aat het afval verbranden. Die Momenteel ligt de Markies weinig charmant op zijn achterwerk bij de bouwkotten aan 't Konterscherp. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Van onze verslaggever Bergen op Zoom - De 'Markies van Ber- rege' verlaat de Markiezenstad. De ruim zeven meter hoge polyester pop van bouwclub De Leutige Krabben wordt niet aangekocht door de gemeente en zal dus niet langs de A 58 nabij de Wouwse Tol de toeristen en recreanten attent maken op Bergen op Zoom, zoals aan vankelijk in de bedoeling lag. Nee, de edelman verhuist binnenkort naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Hij zal daar volgend jaar ongetwijfeld hoge ogen gooien bij de carnavals-optochten want een vereniging uit het land van Hulst heeft de pop aangekocht. Momenteel ligt de Markies weinig charmant op zijn achterwerk, de romp zelfs gescheiden van de benen, bij de bouwkotten aan 't Konterscherp. Ontwerper P. Versijp van De Leutige Krab ben bedacht en tekende de creatie twee jaar geleden en gaf er met de andere leden van de vastenavondbouwclub vorm aan. De Mar kies stond centraal op de A-wagen waarmee de Leutige Krabben de voorlaatste optocht reden. Bovendien sierde de pop vorig jaar de Grote Markt op tijdens het bezoek van ko ningin Beatrix aan Bergen op Zoom. De le den van het koninklijk huis en tv-kijkend Nederland vergaapten zich toen aan de reus. En Versijps originele tekening wordt inmid dels door de gemeente en de VW voor pro motionele doeleinden gebruikt. Voorzitter R. Langenberg van de Leutige Krabben vindt het jammer dat de gemeente uiteindelijk van aankoop heeft afgezien. Bergen is volgens een woordvoerster niet tot koop overgegaan omdat het te veel geld zou kosten om de Markies zo te prepareren dat hij permanent buiten kan staan. Ook zou het te duur worden om de pop jaarlijks af te bre ken en op te slaan. Toen de afwijzing van de gemeente binnen kwam, probeerde de bouwclub nog de mid denstandsorganisatie BOB+MGH warm te krijgen voor aankoop. „Maar ook dat plan ketste af," aldus Langenberg. Hij vindt het jammer dat zo'n typisch Bergs figuur niet behouden kan blijven voor de Markiezen- stad. „Maar als gemeente noch middenstand wil len kopen zijn we wel verplicht om in te gaan op een bod van een carnavalsvereniging. „Wij moeten immers ook overleven. We heb ben het geld van de verkoop nodig. Nu gaat de Markies van Berrege naar een andere plaats." Van onze verslaggeefster Steenbergen - De verwerking van afval heeft de Regionale Mi lieudienst vorig jaar 3,7 miljoen gulden minder gekost dan was begroot. verschillende verwerkingen leve ren verschillende kostenplaatjes op. De burgers van de verschil lende gemeenten zouden dus ook allemaal andere rekeningen op hun bordje kunnen krijgen. Om dit te voorkomen wordt er nu een middentarief berekend. En tarief kan dank zij dit financiële voor deel nog wat langer in stand wor den gehouden," aldus Van Wijk. De Steenbergse burgemeester hield echter nog wel een slag om de arm. In juni wordt de jaarreke ning 1996 van de RMD officieel besproken binnen het streekge west. „En ja, het streekgewest kan dan wel van alles willen, maar of dat ook doorgaat is vraag twee. Het is tegenwoordig nog maar de vraag wie het milieu be heert en wie dus over de centen mag beschikken. Maar voorlopig houd ik het in ieder geval op een voordeeltje voor de burgers." IS HET pure tegenslag, of kun je pech ook afdwingen Er schijnen in Bergen op Zoom meer winkeliers weg te lopen dan erbij komen, over een par keergarage doen ze minstens tien jaar, een ambitieus sport- cluster wordt uitgekleed tot zwembad (waarvan de aanbe steding alweer goed is voor een rel), een mooi Strandhuys aan de Binnenschelde wordt een noodkeet, en als het in een mei-vakantie wemelt van de toeristen, doet de VVV de deur dicht. Bergen in de bocht. Ze hadden er een gat in de markt ontdekt. Toerisme. De historische binnenstad en de fraaie omgeving zouden appel leren aan de zucht naar genot en vertier van vakantiegangers. Waarschijnlijk doen ze dat ook wel. Alleen, wat gaat het soms mis, wat zit het vaak tegen. Dat andere gat in de Grote Markt kan er wel model voor staan. Voor de tweede achtereenvol gende zomer blijven de deuren van de horeca-gelegenheden Amadeus en Bonne Auberge hermetisch gesloten en valt er een gat in het ooit zo aantrek kelijke terraslint aan de zonzij de van de Grote Markt. Goed, De Draak zet wat chi que stoelen op de chique stoep naast het stadhuis en Leynse profiteert op zijn aanpalende overdekte terras van enige ex tra aanloop nu de buurman het af laat weten. Maar beiden be seffen dat je hier per saldo niet over goede maar over slechte zaken spreekt. „Triest," zegt F. Hazen van De Draak, tevens bestuurder van Horeca Bergen op Zoom en de ondernemersvereniging Grote Markt. „Dit is slecht voor het imago van de Markt en van Bergen op Zoom, zeker als je toeristisch centrum wilt zijn. Toeristen die leegstaande horeca-bedrijven zien, gaan zich achter de oren krabben: wat is hier mis mee Hij zegt ooit wel eens 'vrijblij vend te hebben gefilosofeerd' met eigenaar Eist van de twee leegstaande bedrijven. „Maar meer kun je niet doen, het is zijn eigendom. Als we iets kunnen betekenen, zullen we dat zeker doen," aldus Hazen, die de indruk heeft dat er op het ogenblik weinig schot zit in de verkoop. Eist bevestigt dat. Hij is nog boos op brouwer Dommelsch, die al twee jaar geleden een koopcontract tekende, maar daar schielijk onderuit kroop toen er sprake bleek te zijn van bodemvervuiling onder de panden. Dat zou een erfenisje zijn van een ooit daar gevestig de pottenbakkerij. „Onzin," zegt de eigenaar nu, „die vervuiling is helemaal geen beletsel. De brouwerij heeft dat gewoon gebruikt als excuus. Dommelsch ging in die tijd net over naar Oranjeboom en die vonden het te duur, dat was het probleem." Van de ondernemende wet- r Door Jan Jansen houder Linssen (Eco nomische Zaken en Toerisme) verwacht hij ook al weinig heil. De suggestie van de wethouder dat Eist 'niet zo op centen zit te wachten en dus geen haast maakt met de verkoop', maakt de eigenaar een tikje nijdig. „Ge lul," zegt hij. „Ik wou dat ik het morgen kon verkopen, maar zo eenvoudig is het niet. Ik ben er al met tien in onderhandeling geweest, maar steeds ketst het op het laatste moment af, vooral om dat ze weer niet aan het geld kunnen komen." En winterterrassen, meneer Eist, als dat nou eens zou mo gen aan de Grote Markt? Ja renlang heeft de ondernemer daar, tot aan de raad van state toe, vergeefs voor geijverd. Het had de zaken zoveel aan trekkelijker kunnen maken. Het kon echter niet in Bergen, het mocht niet, het wilde niet. Maar nu lijkt Linssen op die schreden terug te keren. Hij wil graag leven in de brouwerij en daar zouden winterterras sen uitstekend in passen. „In het college van B en W tekent zich al een meerderheid af om die discussie te heropenen. Als het lukt, gaat die Markt er toch heel anders uitzien, en dat komt meneer Eist, die wij ver der natuurlijk niet kunnen dwingen, misschien wel van pas bij de verkoop." Met beeldtelefoon hadden we de horeca-man nu ongelovig kunnen zien fronsen. „Ha, in 2010 zeker. Zo lang duurt het in Bergen op Zoom wel voor zoiets erdoor is. Nee hoor, daar kan ik niks meer mee. Zeven jaar heb ik het ge probeerd, het is op alle moge lijke manieren bekeken, maar het leidt allemaal nergens toe. Pas nog heb ik het weer eens gevraagd bij de gemeente, maar het is weer volledig afge wezen. Ze lachen je daar ge woon weg. Dan maar niet, zeg ik. Maar inderdaad, het maakt de verkoop er niet eenvoudiger op." Lege plekken op de Grote Markt in Bergen op Zoom. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Van onze verslaggever Willemstad - De veelgeprezen eensgezindheid in de ge meenteraad van Zevenbergen heeft een flinke deuk opge lopen toen CDA, RPF/GPV en de Onafhankelijke Fracties (OF) poogden het gebed weer in te voeren bij begin en ein de van een raadsvergadering. De overige coalitiepartijen WD en PvdA en de fractie van GroenLinks waren 'zeer on aangenaam getroffen' door de motie die de drie partijen in dienden. De gemeenteraadsleden wor stelen al sinds hun installatie op 2 januari met de wijze waar op raadsvergaderingen moeten worden geopend en gesloten. Met een gebed, met een minuut stilte of gewoon openen. In februari besloot het senio renconvent voorlopig enige momenten van stilte in acht te nemen voor en na de vergade ring. Het seniorenconvent is de informele, besloten vergade ring van de fractievoorzitters. Afgesproken was dat de raad later een definitief besluit zou nemen. CDA, RPF/GPV en de OF bra ken de stilte door met een mo tie over dit onderwerp te ko men. Kern daarvan was het ogenblik stilte te vervangen door een gebed. De motie was ondertekend door de respectie velijke fractievoorzitters J. Re- ijnders, G. Ploeg en L. Koe- voets. De andere partijen reageerden als door een wesp gestoken. Dat kwam met name omdat er vooraf in het seniorenconvent niet over was gesproken. De motie kwam voor GroenLinks, PvdA en WD uit de lucht val len. „Ik ben zeer onaangenaam ge troffen," zei M. de Wit-Greuter (PvdA). „Sinds 1798 zijn kerk en Staat in Nederland geschei den. Een discussie over religie hoort niet thuis in de raad." Die mening was W. van de Merbel (GroenLinks) ook toe gedaan: „Nu kan iedereen het ogenblik stilte zelf invullen. Bidden kan ook. Maar nu wil len de drie fracties het onderste uit de kan." De WD was 'ge schrokken', liet M. Boertjes no teren: „We zouden hier later op terugkomen en nu ligt er plot seling een motie." Burgemeester H. den Duijn - die zelf niet aan de discussie deelnam - schorste de vergade ring. Na de heropening zei J. Reijnders (CDA) dat hij 'al deze commotie niet had verwacht.' G. Ploeg (RPF/GPV) zei de reacties ook te betreuren en trok de motie in. Dat oogstte weer veel waardering in het andere kamp. Daarna sloot burgemeester Den Duijn de vergadering. Met een ogenblik stilte. Van onze verslaggever Breda/Roosendaal - De leiding van de regionale internet-pro vider West-Brabant Net (WBN) laat accountants momenteel de boeken onderzoeken. Directeur/eigenaar P. de Jong en adjunct-directeur A. Schijven- aars van WBN verklaarden giste ren dat dat gebeurt in het kader van het op non-actief stellen van mede-eigenaar S. Wighers. De twee huidige topmensen van de internet-provider wilden gis teren op aandringen van hun ad vocaat weinig kwijt over de ach tergronden van de knallende ru zie in de top. „Accountants-on derzoeken doe je alleen als je on duidelijkheid in de boeken aan treft," zeiden ze slechts, maar er lopen volgens hun zeggen ook nog andere onderzoeken. De Jong en Schijvenaars willen de resultaten daarvan rustig afwachten en niet vooruitlopen op de uitkomsten. Verder beschouwen ze het con flict als een volstrekt interne aan gelegenheid die ze zo snel moge lijk uit de wereld willen hebben. Op non-actief gestelde mede-ei genaar Wighers zei gisteren zich totaal geen zorgen te maken over welk onderzoek dan ook. „Ze zul len niets vreemds vinden, ik ben er werkelijk helemaal niet bang voor." Volgens hem speelt er bij zijn voormalige mede-eigenaar op de achtergrond ook nog een privé- kwestie mee. Verder vindt hij de zaak vooral heel erg vervelend en wil hij absoluut geen escalatie van het conflict. De Jong en Schijvenaars bena drukten gisteren in Breda dat WBN absoluut niet in de proble men zit. Het bedrijf heeft zojuist voor anderhalf miljoen gulden in extra technische faciliteiten geïn vesteerd, waardoor de wachttij den voor de WBN-abonnees op internet sterk zullen teruglopen. Die vertragingen doen zich nu vooral in de avonduren voor. De twee WBN-topmensen zeiden gisteren ook dat de tarieven voor de diensten van Turn bedrijf bin nenkort omhoog gaan naar 145 gulden per jaar voor alle mogelij ke faciliteiten. Daarmee zouden ze nog steeds een van de goed koopste providers zijn. WBN heeft-nu meer dan 6300 aanslui tingen in West-Brabant, het ge bied waarop het bedrijf zich richt. De Jong en Schijvenaars ver wachten dat het bedrijfsleven en de overheid binnenkort massaal gebruik gaan maken van de mo gelijkheden van internet en ande re diensten die WBN te bieden heeft. Is dat het geval dan kan de abonnementsprijs voor particu lieren ook weer omlaag. „Daar streven we naar," aldus beide he- Van onze rechtbankverslaggever Breda - Officier van justitie mr. B. Streefland heeft tegen de vijftigjarige rijwielhandelaar F. van D. uit Halsteren voor be lastingfraude bij verstek tien maanden celstraf geëist, waarvan de helft voorwaardelijk, en een boete van 248.000 gulden. De man zou in België partijen mountainebikes zwart hebben gekocht. De betalingen daarvoor en de inkomsten uit verkoop zou hij uit zijn boekhouding hebben weggelaten. De verdachte heeft de beschuldi gingen ontkend. Zijn zoon heeft slechts vage verklaringen afge legd en de boekhouder wist ner gens van. Bovendien zijn van de verklaringen van vier Belgische leveranciers geen echte proces sen-verbaal opgemaakt, zodat daaraan geen zelfstandige be wijskracht valt te ontlenen, stel de raadsvrouwe mr. C. Huisman. Van D. zou haar gezegd hebben dat er bij de Belgische leveran ciers iets niet goed zit: „Hij denkt dat zij zijn naam en zijn btw- nummer hebben misbruikt voor contante leveringen aan ande ren." Volgens haar staat tegen over de beschuldiging door de Fi- od de ontkenning van Van D. en verder niets. Zij vond dat dat te weinig bewijs oplevert en vroeg vrijspraak. De officier hield vol dat buiten landse opsporingsinstanties stukken vaak anders opmaken dan Nederlandse, maar dat ze daarmee nog niet onbruikbaar zijn. „Volgens de Belgische ma nier is het goed gedaan," oordeel de hij. Het botweg ontkennen door Van D. zegt hem niets: „Hij onderbouwt zijn zeer ongeloof waardig verhaal op geen enkele manier, ledereen heeft het fout, behalve hij. Maar zo werkt het niet," aldus Streefland. Vonnis 10 juni.

de Stem | 1997 | | pagina 25