Kabila belooft verkiezingen in 1999 nerveus tgaven Stemmen Indonesië verloopt rustig Fr ankrijks bruine zuiden De BOVAG gg bram fietswinkel Die deugt. Waigel ontkent trucjes toelatingscriteria EMU 'Oudste Europeaan gevonden in Spanje' Engelse Tuinmeubels BUITENLAND A5 10 MM ENT A AR ENLAND KORT jongens Venezuela ït welletjes ig op |n door geeltje' Kersverse president van Congo wil 'eerst de puinhopen van de oorlog opruimen' tf Christine Barker BUITENLAND KORT Navo moet na Madrid deuren openhouden Clinton vraagt IRA om wapenstilstand Eerste vrouwelijke generaal in Zweden Verkiezingen Liberia verschoven Evacuatie buitenlanders uit Sierra Leone Taliban geven strijd Mazar-e-Sharif niet op [I\lu die schreeuwende radio's nog.] \G 30 MEI 1997 A4 DE STEM VRIJDAG 30 MEI 1997 Izelf te zijn, toen hem werd ae ï^oor de Oostbloklanden als het lp bescheiden wijze liet Kok we v er niet toe doet. pmf niet verbergen. Wie neemt .beurenissen waarbij hij als voor- bminente rol mocht vervullen? jtingsakte tussen Rusland en de Marshallplan en de nieuwe plan- Seopperd. ftiatieven passen in de sfeer die Ir afgereisde Amerikaanse presi- as perfect. De tekening van het óest plaatsvinden aan het begin ■het symbool van het verdwijnen wording voor vrede en veiligheid groeien niet alleen kan geschie- Iten op militair niveau. De Oost- fhter. Economisch, sociaal en cul- jen. Het is mooi dat hiertoe plan- Ti die voornemens aan te kondi- jigheid om tot één Europa te ko- hemelsbreed verschil. President iben zich tamelijk vrijblijvend uit- iratie zoals met de Marshall-hulp van honderd miljard gulden zal investeerders moeten komen, nden verschillen aanzienlijk met i hulpbehoevende Westerse lan- I Den Haag is daarvoor het start- les in de DDR heeft duidelijk ge it de ene op de andere dag te ver- tisch Europa - is echter volop de lange inwoner van die plaats Tieeft misbruikt. Van de sek- akte de Edenaar foto's en vi- loning van de man een om- levonden.De zaak kwam aan [5-jarige jongen uit Ede. Die Inaar en moest sindsdien re- lelletjes met hen speelde. Op pbanden heeft de politie ook p, wier identiteit nog niet be- lder en zijn vriendin Karin nist in het oerwoud in Vene- [e met vijf inzittenden, dat op i rond het middaguur van de feddingwerkers in het dicht je oerwoud heeft tot nu toe igenover de hulpploegen ver- ehoord. Het Nederlandse stel f toestel zaten behalve de Ve- jnse en een Duitse toeriste. loltjer stelt zich bij de verkie- lar voor een nieuwe termijn, furopees en 4 jaar nationaal Woltjer werd in 1994 tegen [n toenmalig partijvoorzitter pnt weggehaald. Eerder heeft selde Kamerlid Gerda Dijks- een tweede termijn. In een [n dat de 'zure' cultuur in de fok Woltjer toont zich teleur- longerstaking zijn tegen hun |rlopig. Zij hebben dat beslo- ag gisteren het beroep tegen Ird. Ze waren al 38 dagen in pe van de drie, de 30-jarige en zijn 30-jarige schoonzus ^k komen een publicatie van )ie zou de aanleiding zijn ge- Idrie in hun thuisland. Na het |r hun situatie beslist. (Cultuur) sluit niet uit dat jnen als gevolg van de invoe- i hij gisteravond op de tv. De lij bereid is het aantal van ebben voor de A-status, bij te ■me ledenverliezen omroepen s een omroep veel meer naar ïag die eerste niet meer mee- t hij echt berust op de bewus- niet nodig kritischer te gaan externe adviseurs voor pu- ngen van bewindslieden en et inhuren van externe pr-adw- eurs. Hij wees er daarbij op da' e uitgaven voor externe adviezen ij verschillende departementen link gestegen zijn. Het Kamerlid ette ook vraagtekens bij de ruiw even ton die was besteed aan de lediatrainingen voor ambtenaren *an Justitie en Binnenlandse Za- en die betrokken waren bij larlementaire enquête naar psporingsmethoden. lok zei de uitgaven voor exte®e dvisieurs 'kritisch' te zullen bill en volgen. Hij maakte echter dia- Lelijk dat hij er niet voor voel erder dan dat te gaan. „Er zit een lim in de uitgaven, maar ik wor r niet bloednerveus van," e premier. Kinshasa (rtr/afp/dpa) - De nieuwe machthebber van de Democratische Republiek Congo, Laurent Kabila, heeft gisteren na de eedaflegging als staatshoofd aangekondigd dat in april 1999 presidents- en parlementsverkiezingen zullen worden gehouden. Wij zullen niet toegeven aan buitenlandse druk. Eerder dan over twee jaar kan niet, omdat de puinhopen van de oorlog eerst geruimd moeten worden," zo ver zekerde de kersverse president. Hij sprak de vijftigduizend Con- golezen toe die naar het grootste sportstadion in de hoofdstad Kinshasa waren getogen om hun nieuwe president te zien. In de tot Stadion van de Marte laars omgedoopte sporttempel waren ook de presidenten van Uganda, Rwanda, Angola, Burundi en Zambia aanwezig. Allen zagen hoe Kabila trouw zwoer aan de natie en gehoor zaamheid aan de wettelijke bepa lingen van de overgangsregering. Majorettes, nog gekleed in de kleuren van het oude Zaïre (groen, geel en rood), en een mu ziekkapel van het verslagen leger van de verdreven president Mo butu gaven een show op de gras mat van de arena. Het veld was bedekt met vlaggen in de kleuren van het nieuwe be wind; blauw met goudgele ster ren. Voor aanvang van de plechtig heid vond er in het stadion een betoging plaats van studenten die riepen om democratie én om stu diebeurzen. Soldaten beëindigden de beto ging zonder geweld, wel voerden zij een aantal studentenleiders af. Een dag voor de feestelijkheden in Kinshasa besloten de VN-am- bassadeurs van 22 landen, waar onder Nederland, via een petitie Kabila op te roepen tot bescher ming van de mensenrechten en de rechten van de Rwandese vluch telingen in Congo. Volgens één van de ambassa deurs, die anoniem wilde blijven, waren de diplomaten in New York bijeengekomen om steun te betuigen aan secretaris-generaal Kofi Annan. Die bezorgd is over de situatie van de vluchtelingen. Annan woont volgende week een bijeen komst bij van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, waarvoor ook president Kabila naar de Zimbabwaanse hoofdstad Harare reist. Voormalig rebel Laurent-Désiré Kabila legt de eed af als president van de Democratische Republiek van Congo in Kinshasa's voetbal stadion, nu 'Stadion van de Martelaars' geheten. v foto reuter Door Step Vaessen Jakarta - De verkiezingen in Indonesië zijn, ondanks de ge welddadige campagneweken die eraan voorafgingen, rede lijk rustig verlopen. Op Oost- Tïmor zijn dertien mensen bij verkiezingsgeweld om het le ven gekomen, onder andere bij een aanval op een stembu reau. In Jakarta was het straatbeeld extreem rustig. Veel winkels wa ren dicht uit vrees voor rellen. Demonstratief werden bij het openen van de stembureaus de le ge kisten getoond waar de stem biljetten in moesten. Plechtig werd het verkiezingscomité op het hart gedrukt het stemmen zo eerlijk mogelijk te laten verlopen. Tijdens voorgaande verkiezingen is steeds gebleken dat met de uit slag is gesjoemeld. Bij het stembureau voor het rege ringsgebouw, een kleurrijk afdak midden op straat, stonden de werknemers in alle vroegte keu rig in de rij. Voor de directie wa ren er zitplaatsen in de schaduw. Niemand mocht ontbreken op de ze feestdag van de democratie, zoals de verkiezingen officieel worden genoemd. Een politiechef liet weten de situatie volledig on der controle te hebben. Politie en leger waren niet overdreven zichtbaar aanwezig in de stad. „Het buitenland wil iedereen doen geloven dat het hier een puinhoop is. Maar zoals u ziet is er niets aan de hand," zei hij overtuigd. Paniek ontstond even toen president Suharto zelf een kijkje kwam nemen. Nauwelijks beschermd door lijfwachten in specteerde hij glimlachend het stembureau. Een verslaggever van de New York Times die ech ter te dicht bij hem in de buurt kwam en zijn perskaart niet snel genoeg toonde, werd onmiddel lijk gearresteerd. Agenten namen hem mee achterop een politie- brommer. Enkele uren later is hij Een Indonesische moslimvrouw in Jakarta verlaat het stemhok je. foto reuter weer vrijgelaten. „Natuurlijk hoeven we niet per se Golkar te stemmen," lieten de overheids dienaren stuk voor stuk weten na het verlaten van het stemhokje. „Het is een democratie, we heb ben een vrije keus. Bovendien weet toch niemand wat we stem men." Vrije keus of niet - mis schien wel door het toeziend oog van de directie op de eerste rij - bij de telling enkele uren later bleek dat bijna iedereen in dit stembureau op de regeringspartij Golkar had gestemd. Er waren slechts drie dissidenten: twee stemmers voor de moslimge- oriënteerde partij PPP en één persoon die bewust het stembiljet ongeldig had gemaakt. Ook in de kampongs stonden de bewoners in alle vroegte in de rij. Om de beurt werden hun namen afgeroepen. De lakens die de stemhokjes afdekten waren iets minder wit dan die in de buurt van de regeringsgebouwen. Het afdak was voor een deel gecon strueerd uit afgedankte para plu's. „We krijgen iets minder subsidie," legde het kampong hoofd uit die het stemmen van zijn onderdanen nauwlettend volgde. Een kamponghoofd is in alle gevallen gelieerd aan Golkar. Het stembureau was ingericht in zijn tuin. Toch liet lang niet ie dereen zich door zijn waakzame oog imponeren. Toen om twee uur het slot van de stemdoos werd gehaald, bleek dat een meerderheid van de kampongbe woners op de PPP had gestemd. Het tellen van de stemmen ge beurde onder het toeziend oog van bijna alle bewoners. Sommi gen hielden de stand ook zelf bij op een briefje. Om de beurt las de voorzitter van het bureau de bij na vierhonderd stembiljetten hardop voor. 'Satu', één, klonk er als iemand op de PPP had ge stemd en 'dua', twee, als het vak je van Golkar was doorgeprikt. Op een groot wit bord werd de stand bijgehouden. Hilariteit was er als iemand alle drie de vakjes had doorgeprikt. 'Golput', ofte wel een bewuste boycot van de verkiezingen was regelmatig te horen tijdens het telritueel, dat uren duurde. De bewoners, die in het begin doodstil toeluisterden, lieten enthousiaste geluiden ho ren toen bleek dat hun partij, de PPP, een voorsprong had. De verwachting is dat de PPP, de enige 'oppositiepartij' in Indone sië, veel stemmen heeft gekregen. In 1992 behaalde de partij 17 procent. Golkar kreeg 68 procent van de stemmen en de christelijk- nationalistische PDI 15 procent. Of de PPP inderdaad heeft ge wonnen is nog onduidelijk. Een eerste, zeer voorlopige telling wees gisteravond uit dat Golkar een overweldige meerderheid heeft behaald. Maar dat beeld kan de komende dagen nog wor den bijgesteld als alle stembiljet ten de hoofdstad hebben bereikt. De definitieve uitslag komt pas over een paar weken. Bonn (rtr/dpa) - De opbrengst van de herwaardering van de goudvoorraad van de Duitse centrale bank zal niet worden gebruikt om het begrotingste kort te verminderen. „Geen enkele mark zal naar de begroting worden gesluisd," zei gisteren de Duitse minister van Financiën Theo Waigel. Waigel trekt zich kennelijk weinig aan van de kritiek van de Bun desbank. Hij noemde de plannen noodzakelijk. De middelen gaan naar een fonds waaruit de kosten van de Duitse eenwording wor den gefinancierd. Het was de bedoeling dat de her waardering in 1999 gebeurt, met goedvinden van de Bundesbank. „Wat goed is in 1999, kan niet verkeerd zijn in 1997 of 1998," stelde Waigel. Hij hield ook vol dat Duitsland zelfs zonder de operatie kan voldoen aan de toe tredingsvoorwaarden voor de Europese muntunie (EMU). Door het herenigingsfonds te spekken zou echter geld vrij kun nen komen dat Bonn nodig heeft voor vermindering van het begro tingstekort. Dat dreigt dit jaar door tegenvallers boven de EMU- eis van 3 procent (van het bruto binnenlands product) uit te schieten. Waigels Nederlandse collega Zalm zei dinsdag dat hij niets tegen de herwaardering van de goudvoorraad heeft, maar wel tegen de aanwending van de boekwinst voor tekortreductie. Waigel wil de goudreserve waar deren op 60 procent van de marktwaarde, 'aanzienlijk lager dan het niveau bij andere centra le banken'. De Duitse goudreser ve van 95 miljoen ounce staat nu voor 13,7 miljard mark op de ba lans van de Bundesbank. Dat wordt, als Waigel zijn zin krijgt, 33,4 miljard mark. Daarvoor is een wetswijziging nodig. Theo Waigel FOTO ANP De kritiek op de operatie is niet van de lucht. De oppositie ver weet Waigel het aanzien van Duitsland te schaden. „Het op treden van de regering brengt datgene in gevaar wat we het meest nodig hebben, internatio nale geloofwaardigheid," liet SPD-fractieleider Rudolf Schar- ping weten. Hij deed een beroep op minister Waigel om af te tre den. Duitsland heeft zich tot voor kort steeds minachtend opgesteld te gen EU-landen die 'boekhoud kundige trucs' toepasten om tij dig in aanmerking te komen voor deelname aan de EMU, de Econo mische en Monetaire Unie. (ADVERTENTIE) Door Wilko Voordouw Vitrolles - Gaston stemt Front National. „Voila." De 12-jarige, tengere man, die zijn hand ietwat bibberend naar zijn namiddagse pastis brengt op het terras van Café de la Maine in het Zuid- Franse Vitrolles windt geen doekjes om. 7 De man, die plaats heeft geno- men tegenover het gemeente huis, bestelt er nog eentje. De jonge barman van Algerijnse af komst serveert. Enkele jongens - alweer Noord-Afrikanen - pro beren met hun roller-skates in gewikkelde stunts uit. Het is een warme, lome middag. Gaston spuit zijn gal: „Ik was timmerman. Werkte vaak met 'es Arabes in de bouw." Zijn duim gaat de lucht in. „Zulke lui. Degenen die nu met pen sioen zijn. Harde werkers. Oké, zij waren moslim, maar toch. Hun kinderen zijn luie krengen. 2e maken herrie, dagen ons uit en ze houden hun hand op. Ik voel me in mijn eigen land niet meer thuis. Daar moet een einde aan komen. De enige partij die dat doet, is het Front." Zoals Gaston waren er afgelo pen zondag in Frankrijk onge veer 3,7 miljoen. Ze brachten bun stem uit op het extreem rechtse Front National van Jean-Marie le Pen. Gaston stop- te een papiertje met de naam van Bruno Mégret in de enveloppe. We zijn in het twaalfde district van de provincie Bouches-du- Rhöne. In het bruine zuiden van Frankrijk, waar de partij tien jaar geleden zijn triomftocht be gon. Hoewel het Front National komende zondag wellicht maar een of twee zetels in de nieuwe Assemblée Nationale, de Franse Tweede Kamer, zal halen, begint het fenomeen in Frankrijk ern stige zorgen te baren. Want de partij van Jean-Marie le Pen heeft meer invloed dan het aan tal zetels doet vermoeden. De re- kentruc die verkiezingen vol gens het districtenstelsel zijn, maakt dat de parlementaire in breng tot een minimum wordt beperkt. Maar in de hoofden van veel Fransen is het Front Natio nal een politieke partij als alle anderen. Stemmen op extreem rechts is al lang geen daad meer, die men voor zichzelf houdt. De ontstuitbaar lijkende op komst van extreem-rechts begon in het zonnige zuiden van het land. Marseille, Toulon en Nice zijn bastions. Het achterland kleurt al jaren bruin. En vanuit die eerste regio die viel voor de ideeën van Jean-Marie le Pen, breidt de olievlek zich gestaag uit. De Parijse regio, het verpau perde noorden, de Elzas en Lot haringen. Landelijk gezien haal de het Front afgelopen zondag iets meer dan 15 procent van de stemmen. Maar in het zuiden sloeg de partij genadeloos toe. Enkele cijfers: Vitrolles 35 pro cent, Marignane 44 procent, Ni ce 35 procent, Toulon 32 pro cent, Marseille 28 procent, Fré- jus 27 procent, Carpentras 26 procent, Orange 28 procent, Per- pignan 26 procent. In de eerste vier steden is het Front National de grootste partij. Zuid-Frankrijk bleek de laatste jaren een vruchtbare voedings bodem voor racisme en vreem delingenhaat. De dichtbevolkte strook land aan de Middellandse zee is van oudsher een 'terre d'accueil', een immigratiege bied. Grieken, Italianen, Arme niërs, Portugezen en Spanjaar den kwamen in successievelijke stromen naar Zuid-Frankrijk. Vanwege het opkomend fascis me, op de vlucht voor Franco of simpelweg uit armoede. En hoe wel het vaak een of twee genera ties duurde, fabriceerde de Franse samenleving tot aan het einde van de zestiger jaren per fect aangepaste 'citoyens', staatsburgers. Hoe het komt dat de partij van Le Pen juist in het zuidoosten van Frankrijk aan zijn opmars komt, legt Front National 'ideo loog' Mégret uit: „Overal in Frankrijk zijn de problemen hetzelfde. De mensen voelen zich niet langer veilig, er is te veel immigratie en de werkloos heid is hoog. Alleen is het hier een beetje heviger dan elders," vertelt hij na een rondje canvas sen op de markt van Berre l'E- tang. We zijn in de Provence, maar hier ruik je niet de geur van lavendel of tijm. De zware lucht van de raffinaderijen ver vuilt de atmosfeer. De markt ligt temidden van vijf etages hoge, armoedige flatgebouwen, voor het merendeel bewoond door mensen van Noord-Afrikaanse afkomst, maar met een Frans paspoort. Vergezeld van een im posant cordon van in net pak ge hulde gorilla's en partijleden met een rijk sportschoolverle den, gaat de uit Parijs afkomsti ge Mégret langs de kramen. „Sa- Ie radste," klinkt het ineens. Een ventje van een jaar of vijf tien. Twee gorilla's gaan drei gend op hem af: „Ta gueule, pe tit con" (Hou je smoel, lulletje). Politie is niet te zien. Het Front regelt zelf zijn orde-problemen. Ongeveer de helft van de mensen pakt de partijpropaganda aan. Anderen doen net of ze niets zien, of lopen om. Terug bij de auto's zeilen ineens enkele tien tallen stenen door de lucht. De jongeren uit de wijk vinden hun eigen vorm van Intifada uit. Via de draagbare telefoons bellen de veiligheidslui zenuwachtig met de politie. Weer anderen nemen een militaire formatie aan, gooi en stenen terug. De directe be schermers van Mégret trekken zenuwachtig aan de pistolen die ze onder hun dikke jassen dra gen. Vanaf de balcons in de flat gebouwen klinkt een keihard „Enculés" (klootzakken). De jongeren leven zich uit met nieu we salvos stenen. Mégret wordt door de lijfwachten in de geblin deerde limousine geduwd. Alle frontisten kiezen in ongeorgani seerde wanorde en met gierende banden het hazenpad. Hamid (27) heeft stenen gegooid en krijgt daarvoor op z'n donder van zijn oom Mouloud (53). Ze zijn allebei Fransman. Ze heb ben stemrecht. Voor het Front National zijn en blijven zij ech ter étrangersMouloud vindt het stom dat de jongeren zijn in gegaan op de provocaties van Mégret. „We verslaan hem zon dag. Via de stembus." Decorations Verkoopt naast een groot assortiment merk tuinmeubels als exclusief Importeur: Traditioneel lèakltouten en Smidse buitcnmeubilair Koloniale houtstok parasols en luintoebehoren met zéér hoge kortingen direct aan particulieren. Keuze uit honderden stuks! Vraag documentatie of kom naar de grote showroom vanaf de weg Waalwijk-Tilburg richting dorp. Kerkstraat 107-11 3 5161 EC Sprang-Capefle (Waalwijk) Telefoon 04I6-2780J4 Madrid/Washington (rtr/dpa) - Een groep Spaanse weten schappers heeft gisteren de ontdekking gepresenteerd van de 780.000 jaar oude resten van een jongeman, volgens hen tot nu toe de oudste Europeaan. Volgens José Maria Bermudez de Castro van het Natuurmu seum van Natuurwetenschap pen in Madrid gaat het om een nieuwe soort, homo antecessor gedoopt, die de gemeenschap pelijke voorouder is van de mo derne mensheid en van de Neanderthaler. De Spaanse paleontologen ont dekten de resten van de jonge man met verrassend moderne gelaatstrekken tijdens uitgra vingen in een grot in de Cen- traal-Spaanse Atapuerca-ber- gen. De kaken en wenkbrauwen van de menselijke resten daarente gen vertonen overeenkomsten met de uitgestorven Nean derthaler. Deze unieke combinatie van kenmerken leidde tot de veron derstelling dat een nieuwe soort is ontdekt. De weten schappers zijn zich ervan be wust dat het aanwijzen van een nieuwe soort op basis van de vondst van één individu om streden is, des te meer omdat de jongeman is gevonden te midden van een groep volwas senen die de moderne kenmer ken niet vertonen. Volgens een publicatie van de wetenschap pers in het blad Science is de homo antecessor in Afrika ont staan. De homo sapiens is in dat we relddeel ontstaan uit de homo antecessor, lang voordat deze moderne soort naar Europa trok, aldus de wetenschappers. Na de homo sapiens trok ook de homo antecessor naar Euro pa en bracht de homo heidel- bergensis voort. Daaruit ont stond de Neanderthaler, die ongeveer 28.000 jaar geleden uitstierf. Sintra - De lidstaten van de Navo moeten op de topconferentie in Madrid begin juli de deur openhouden voor de Midden- en Oost- Europese landen, die daar niet uitgenodigd worden toe te treden tot de Navo. Dat hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de Navo gisteren eenstemming verklaard tijdens hun vergadering in Sin- tra, Portugal, waar zij de top voorbereidden. De 'zeer vertrouwe lijke' discussie over de uitbreiding tijdens de lunch draaide geheel om de vraag of drie dan wel vijf landen in Madrid gevraagd wor den toe te treden, aldus minister Van Mierlo. Daarmee staat vrij wel vast dat Polen, Hongarije en Tsjechië de eerste nieuwe Navo leden zijn. Over Slovenië en Roemenië, die voornamelijk steun krijgen van de zuidelijke lidstaten, verschillen de meningen. Londen - De Amerikaanse president Clinton heeft wederom het Ierse Republikeinse Leger (IRA) verzocht de vijandelijkheden te beëindigen, zodat een blijvende vrede in Noord-Ierland kan wor den bewerkstelligd. Clinton deed zijn oproep gisteren tijdens zijn eendaagse bezoek aan Groot-Brittannië. Tijdens een persconferentie in de tuin van Downing street 10 ver klaarden Clinton en de Britse premier Blair dat zij 'politieke tweelingen' zijn. „Wij zijn een nieuwe generatie die zich wenst los te maken van ideologieën van gisteren." De politieke tweeling sprak ook over mogelijke manieren om het vredesproces in Bosnië te versnellen. Stockholm - Ondanks hevig verzet van de militaire top heeft de Zweedse regering gisteren Ann-Marie Görannson tot eerste vrou welijke generaal benoemd. De militaire top, die uit mannen be staat, had voorafgaande aan de promotie maandenlang heftig ge protesteerd tegen de benoeming van een vrouw. Haar mannelijke tegenstanders in het leger waren niet overtuigd van de leiders kwaliteiten van Görannson. Voorstanders daarentegen klaagden voorafgaande aan de promo tie steen en been bij de Zweedse ombudsman over de houding van de militaire top en zij eisten een gelijke behandeling voor de 50- jarige arts. Als generaal krijgt zij het bevel over de medische een heden van het Zweedse leger. Monrovia - De voor vandaag geplande parlementsverkiezingen in Liberia worden verschoven tot 19 juli. De Economische Organisa tie van Westafrikaanse Staten (Ecowas), die de verkiezingen orga niseert, liet weten dat financiële problemen dit genoodzaakt heb ben. De verkiezingen moeten een streep zetten onder de zevenjari ge burgeroorlog, die aan meer dan 150.000 mensen het leven heeft gekost. Enkele van de voormalige militieleiders zijn kandidaat voor een parlementszetel. De voorzitter van de kiescommissie Henry Andrews zei woensdag in Monrovia dat er geen geld is voor stem bureauleiders, stembussen en de registratie van kiezers. Nairobi - Uit angst voor nieuwe ongeregeldheden na de machtso vername in Sierra Leone zijn gisteren talrijke buitenlanders geëvacueerd uit de hoofdstad Freetown. De evacuatie was in de namiddag nog in volle gang. Amerikaanse mariniers brachten per helikopter de vluchtelingen naar het nabijgelegen internationale vliegveld Lungi. Van daaruit zullen zij met een chartervlucht verder reizen naar Europa. Mazar-e-Sharif - Honderden Taliban-strijders zijn gisteren opge trokken naar het Noord-Afghaanse Mazar-e-Sharif met het doel de stad te heroveren op de Oezbeekse strijders die hen woensdag verjoegen. Een VN-konvooi met buitenlanders en hulpverleners vertrok naar Oezbekistan, 60 kilometer ten noorden van de stad, waar een vliegtuig staat te wachten voor verdere evacuatie. Het Rode Kruis blijft echter actief in de stad. Ook honderden Oezbeekse strijders zijn op weg om de opmars van de Taliban tegen te houden die door de Salangpas in het Hindu Kush gebergte zijn getrokken en zich verzamelen in Phul-i- Khumri, 160 kilometer ten zuiden van Mazar-e-Sharif, voor een mogelijk tegenoffensief. Vier dagen nadat de fundamentalistische Taliban de stad zonder weerstand hadden ingenomen werden zij woensdag door hun voormalige medestanders weer verdreven. Bij de felle strijd vielen 100 doden en in een ziekenhuis werden 70 gewonden behandeld, zo meldde het Rode Kruis.

de Stem | 1997 | | pagina 5