Ritzen dreigt OY-kaart af te schaffen Kabil De Boer rekt milieuregels op voor meer leefbare stad Kok 'niet nerveus over pr-uitgaven Stemme FNV-bestuur belooft vrouwen beterschap Kamer: Nog geen onderzoek Cannerberg Planbureau zit er vaak naast met koopkrachtplaatjes Van Mierlo zinspeelt op ontslag van ambassadeur Adviesgroep tegen klonen van mensen DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Veelbelovend BINNENLAND KORT DB STEM Kersverse pre VRIJDAG 30 MEI 1997 J\§ Van onze Haagse redactie Den Haag - Milieuregels tijdelijk 'oprekken' om een snelle aanpak van moeilijk te ontwikkelen gebieden mogelijk te maken. Dat wordt moge lijk in 25 gemeenten die minister De Boer van Ruimtelijke Ordening en Milieu heeft uitgekozen voor een proefproject 'Stad en Milieu'. Ooster hout is één van die gemeenten. Volgens minister De Boer is zeker niet de bedoeling dat in de deelnemende ge meenten milieu een ondergeschoven kindje wordt. „Maar dit is een manier om te investeren in de kwaliteit van steden, de potenties van de bestaande stad beter te benutten en de mobiliteit terug te drin gen." „Soms een onsje milieu minder voor een kilo leefbaarheid meer", vatte het Maas trichtse hoofd stadsontwikkeling H. Smeets gisteren samen bij de officiële start van het project in Den Haag. Smeets, tevens lid van de stuurgroep die de proef heeft ontwikkeld, is tevreden dat de rijksoverheid inmiddels erkent dat de ruimtenood van gemeenten soms beter binnen de stad kan worden opgelost dan door nieuwe locaties daarbuiten. Behalve Maastricht hebben onder ande re ook Oosterhout (De Zwaaikom), Arn hem, Eindhoven, Roermond en Tilburg (Piushaven) plannen ingediend die door minister De Boer als proefproject zijn geselecteerd. De deelnemende gemeen ten kunnen in de toekomst, echter alleen met goedkeuring van de minister, beslui ten van bestaande milieuregels af te wij ken. Gemeenten lopen al jaren tegen proble men aan als zij verouderde binnenstede lijke bedrijfsterreinen, spoorzones, ha- ven- en rivieroeverterreinen of bestaan de woonwijken opnieuw willen inrichten of ontwikkelen. Bij verplaatsing van be drijven dreigt vaak een kostbare bodem sanering. Bouwen van woningen in de omgeving van bedrijven stuit veelal op regels over stank- en geluidhinder. Volgens De Boer kan van bestaande re gels afwijken een oplossing zijn. Zoals in Oosterhout, waar het gemeentebestuur bedrijfsterreinen en een schiereiland met een oude vuilstort wil ontwikkelen tot een hoogwaardig woongebied aan het water. „Als wij de lawaainorm even mo gen oprekken, kunnen we ondanks de na bijheid van een betoncentrale op het ei land toch woningen bouwen. Op termijn hopen we de betoncentrale te kunnen verplaatsen," aldus de Oosterhoutse wet houder P. Rutgrink, die namens zijn ge meente een bij het experiment horende oorkonde van minister De Boer ontving. Een grotere druk op het milieu moet vol gens De Boer worden gecompenseerd door verhoging van de leefbaarheid in het gebied, bijvoorbeeld door de omge ving aan te pakken of de bereikbaarheid te verbeteren. De geselecteerde gemeen ten zullen nu hun plannen in de praktijk gaan uitwerken. Tijdens de proefperiode zullen zij ervaringen onderling uitwisse len. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Ritzen (Onderwijs) houdt er rekenening mee dat er een eind komt aan de OV-kaart voor studenten. Als de onderhandelingen met de spoorwegen en busbedrijven stuklopen, wil hij de studenten hun bijdrage aan de OV-kaart teruggeven. „Ik wil graag dat er een nieuwe kaart komt, maar niet tegen elke prijs," aldus Ritzen gisteren in de Tweede Kamer. Die bood schap was vooral gericht aan de vervoersbedrijven. Bijna de hele Kamer wil dat de OV-kaart blijft bestaan en veel fracties vinden dat het kabinet meer geld moet uittrekken. De minis ter wil voorkomen dat de OV- bedrijven rustig op het extra geld blijven wachten. Ritzen riep de Kamer ook op om niet met eigen ideetjes te komen voor de nieuwe kaart. De OV- bedrijven maken daar gebruik van, zei hij. Zo worden de onderhandelingen 'buitengewoon belast'. Premier Kok riep de Kamer eerder juist Sintra (anp) - Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) bezint zich op het lot van de Nederlandse ambassadeur in Moskou, De Vos van Steen- wijk. De minister vraagt zich af of een ambassadeur van wie bekend is dat hij een zo afwijkend standpunt inneemt wel de juiste man op de juiste plaats is. „Nederland moet zo krachtdadig mogelijk vertegenwoordigd zijn in Moskou," zei de bewindsman gisteren in het Portugese Sintra, waar hij de Navo-Raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken bijwoont. Van Mierlo wilde nog niet zeggen of dat betekent dat de ambassadeur moet opstap pen. De diplomaat is in opspraak gekomen, omdat hij in brieven en uitlatingen tegenover Ka merleden heeft laten blijken tegen de uitbreiding van de Navo te zijn. Daarmee gaat hij in tegen het standpunt van de regering, die zich sterk maakt voor de opname van Midden-Europese landen in de Navo. Van Mierlo heeft zijn hoogste ambtenaar, secretaris generaal Van den Bergh, gelast een onderzoek naar de kwestie te leiden. op om mee te denken over een nieuwe kaart. Ritzen benadrukte dat hij wel streeft naar een nieuw contract met de vervoersbedrijven. Het huidige contract loopt tot 1 no vember van het volgend jaar. De huidige OV-kaart kost circa 800 miljoen gulden per jaar, terwijl Ritzen straks ongeveer een half miljard kan uitgeven. Studenten kunnen nu nog kie zen tussen een week- of een weekendkaart. Ritzen is goedkoper uit als die keuze verdwijnt en uitwonende studenten een weekendkaart krijgen. Tegen dit idee bestaat veel verzet, ook in de Kamer, omdat veel uitwonende studen ten dan in de problemen ko men. Een motie van Groen links en het CDA om tenminste de huidige kaart in stand te houden, kreeg nauwelijks steun. De regeringspartijen in de Ka mer zijn ernstig verdeeld. Een plan van D66-Kamerlid Bakker werd weggehoond door PvdA en VVD. Bakker heeft 160 miljoen gulden gevonden in Ritzens begroting, die gebruikt kunnen worden voor de OV-kaart. VVD-Kamer- lid De Vries sprak van 'buiten gewoon dubieuze voorstellen', die er alleen maar toe zouden leiden dat de vervoersbedrijven meer geld gaan vragen. Volgens PvdA-Kamerlid Re- hwinkel zijn juist studenten met ouders met een laag inkomen de dupe van Bakkers plannen. Lodewijk de Waal aan het woord, gisteren op de eerste dag van het vierjaarlijkse grote FNV-congres in de Amsterdamse RAI. De Waal wordt later tijdens het congres hoogstwaarschijnlijk gekozen tot opvolger van voorzitter Johan Stekelenburg. foto anp Amsterdam (anp) - Het vrou- wenbeleid krijgt meer aan dacht binnen de FNV. Een motie van die strekking van de Vrouwenbond is gisteren overgenomen door het FNV- bestuur, waardoor zij vrijwel zeker wordt aangenomen. De Vrouwenbond diende de mo tie gisteren in op de eerste dag van het vierjaarlijkse FNV-con gres in de RAI in Amsterdam. De FNV-bonden gaan actie plannen opstellen met streefcij fers voor aantallen vrouwen (en andere achterstandsgroepen zo als jongeren en allochtonen) in besturen. Deze groepen moeten op alle niveaus in de bonden werken en kunnen doorstromen. Jaarlijks wordt de stand van za ken geëvalueerd. Er komt bo vendien een cursus- en stage programma om mensen uit deze groepen klaar te stomen voor bestuursfuncties. Directe aanleiding voor deze motie is het onbehagen over de gang van zaken rond de opvol ging van scheidend FNV-voor- zitter Stekelenburg. Het lag in de lijn der verwachting dat de vrouwelijke vice-voorzitter E. Vogelaar de voorzittershamer zou overnemen, maar die zag daar uiteindelijk van af. Tegen over de pers hekelde ze vervol gens de mannencultuur bij de vakbeweging. Lodewijk de Waal wordt nu naar alle waar schijnlijkheid de nieuwe voor zitter. De Waal zei gisteren dat het FNV-bestuur in het uiterste ge val voor milieuzorg kiest boven groei van de werkgelegenheid. „We hebben het moeilijk, heel moeilijk met de keuze tussen wergelegenheid en milieu en we denken ook dat via gericht be leid beide doelstellingen kunnen worden verenigd. Maar toch: als uiterste keuze laat de FNV duurzaamheid zwaarder wegen dan werk," zo verwoordde De Waal het voorstel van het fede ratiebestuur aan het congres. Over de groei van Schiphol twij felt de vakcentrale nog. De FNV kan nog geen standpunt inne men omdat deze banenmotor het milieu vervuilt. Den Haag (anp) - De Tweede Kamer ziet voorlopig af van een parlementair onderzoek rond de asbestaffaire in het Navo-commandocentrum De Cannerberg bij Maastricht. Met name de WD en D66 staan gereserveerd tegenover een eigen onderzoek van de Kamer. De Vaste Kamercommissie voor Defensie besloot gisteren staats secretaris Meijling (Defensie) tot 10 juni de tijd te geven om de laatste onduidelijkheden uit de weg te ruimen. Slaagt de be windsman daar niet in, dan be sluit de Kamer mogelijk in een plenair debat tot een parlemen tair onderzoek. De fracties willen in ieder geval voor het zomerreces duidelijkheid hebben over hoe ze kwestie verder afhandelen. De fracties constateerden dat na een eerste uitgebreide antwoord- ronde van Meijling er nog veel vragen openliggen. Met name de SP wil meer opheldering. De Cannerberg-kwestie gaat om de asbestbesmetting die mogelijk duizenden militairen hebben op gelopen tijdens hun werk in het Maastrichtse commandocentrum. Besmetting met asbestdeeltjes kan op latere leeftijd kanker tot gevolg hebben. Defensie maakte woensdag bekend de aansprake lijkheid te aanvaarden van alle werknemers op militaire installa ties - dus ook elders dan op de Cannerberg - die door omgang met asbest besmet zijn geraakt. Ziek geworden oud-werknemers van de Cannerberg en andere complexen zullen een schadever goeding krijgen van gemiddeld 100.000 gulden. De reactie van Defensie lijkt voor een groot deel van de Kamer on voldoende. De PvdA, die zich in eerder stadium voor een parle mentair onderzoek heeft uitge sproken, vindt dat Meijling zich tot nu toe te veel heeft gericht op de aansprakelijkheid. De centrale vraag hoe 'de Cannerberg' nu heeft kunnen gebeuren, is onvol doende beantwoord gebleven. Ook de verhouding tussen de Ar beidsinspectie en Defensie vereist meer duidelijkheid. Binnen de coalitie staat de PvdA met zijn kritische opstelling al leen. VVD en D66 lopen er in het geheel niet warm voor. WD-de- fensiespecialist Van den Doel vindt dat onvoldoende helder is wat de Kamer met een eigen on derzoek precies onder de loep wil nemen. „De verantwoordelijk heid is genomen en dat het fout is gelopen en anders moet is duide lijk." Het Comité Asbestslachtoffers is niet onder de indruk van de toe zegging van staatssecretaris Meij ling dat hij de aansprakelijkheid aanvaardt. „De uitspraken zijn minder vergaand dan ze lijken," aldus advocaat Bob Ruers van het comité. Volgens Ruers heeft De fensie al bij eerdere klachten van oud-werknemers aansprakelijk heid erkend. In één geval is al overeengekomen dat het ministe rie een vergoeding van 100.000 gulden zou uitbetalen. GISTEREN werd be kend dat de koop krachtplaatjes van het Centraal Planbureau (CPB) er maarliefst 7,6 procent naast kunnen zitten. De prognoses blijken niet betrouw baar. In politiek Den Haag kijkt niemand daar van op. Al veel langer was duidelijk dat de koopkrachtcij- fers een flinke korrel zout moet en worden genomen. Door Elly Lammers Den Haag - Met ijzeren regel maat duikt de discussie over de koopkrachtplaatjes weer op. Kloppen ze wel of niet? Drie eco nomen van het ministerie van Economische Zaken hebben nu geconcludeerd dat de cijfers van het Centraal Planbureau weinig 'trefzeker' zijn. Over een periode van 20 jaar bleek de koopkrachtvoorspelling voor modale inkomens er maar liefst 7,6 procent naast te kunnen zitten. De voorspellingen voor de minima bleken het zuiverst, maar ook daar werd nog een foutmarge van 3,3 procent ge vonden. Hun conclusie: de cijfers van het Centraal Planbureau hebben 'weinig realiteitsgehal te'. Er waaien geen stofwolken op in Den Haag. Al langer wisten poli tici dat de koopkrachtplaatjes van het CPB weinig met de wer kelijkheid te maken hebben. Het CPB merkte in 1969, toen het met de koopkracht-sommen be gon, zelf al op dat die niet meer waren dan 'een globale benade ring van de te verwachten inko mensverbetering' Aan de schandpaal genageld voelde de instelling zich gisteren dan ook niet. Het CPB gebruikt voor de berekeningen aannames over loonstijgingen en inflatie. „De lonen hoeven zich vervol gens maar een kwart procent an ders te ontwikkelen of de cijfers kloppen niet meer," zegt een woordvoerder. „Wij benadruk ken voortdurend de beperktheid van de cijfers." De prognoses van het CPB doen al jaren dienst als cijferbron voor het kabinet. Het Rijk krijgt zo inzicht in wat de gevolgen zijn van voorgenomen sociaal en fis caal beleid. Het is niet handig maatregelen te nemen zonder te weten hoe die op burgers inwer ken. Het CPB geeft die concrete effecten van overheidsbeleid aardig weer, luidt alom de con clusie. Maar als het in zijn algemeen heid om de koopkrachtontwik keling van groepen burgers gaat, laat het CPB het afweten. Daar zijn de cijfers te statisch voor. Want de financiën van mensen worden door meer zaken be paald dan alleen de belastingen, premies, prijsindex en loonont wikkeling. Mensen vinden een andere baan, kopen een goedko per of duurder huis, krijgen kin deren, die vervolgens ook als jong volwassenen weer vertrek ken. Het is onmogelijk al die in dividuele gegevens mee te nemen in de koopkrachtplaatjes. Daar naast houdt het CPB nauwelijks rekening met huursubsidie, hy potheekrente-aftrek en werkge versvergoedingen. De gemeente lijke belastingen tellen landelijk voor een gemiddelde mee, terwijl de verschillen per gemeente fors zijn. Dat de koopkracht van Jan Mo daal nog steeds de spil van de be rekeningen vormt, zaait op zich zelf al twijfels. Want die stan daard-alleenverdiener met een brutoloon van 51.605 gulden met twee kinderen is een uitstervend ras. In 1988 voldeden nog maar 10.000 Nederlandse huishoudens aan dat profiel. Sindsdien is die groep ongetwijfeld verder ge slonken. Daarom is het niet verbazing wekkend dat het CPB het beste scoort bij de groep die het meest afhankelijk is van de overheid, de minima. Immers, hun inko men is bij de overheid precies be kend en ze hebben geen aftrek posten of andere extraatjes. „Het koopkrachtplaatje behoort tot de folklore van de Neder landse politiek," schrijven de drie economen in het blad Open bare Uitgaven. Zij breken een lans voor een dynamischer koop krachtplaatje, dat meer rekening houdt met de mobiliteit van mensen op de arbeidsmarkt en andere factoren. En de politiek? Op het Binnenhof is het fanatisme over getallen achter de komma allang voorbij. Dat kan ook gemakkelijk nu het economisch goed gaat en er tel kens een redelijke pot geld te verdelen is. Niettemin willen po litici de cijfers niet helemaal missen, omdat beleid anders in de lucht gaat hangen. Het blijft dus behelpen. MINISTER-PRESIDENT Kok trachtte zichzelf te zijn, toen hem werd vraagd of zijn nieuwe 'Marshall-plan' voor de Oostbloklanden als het Plan-Kok moest worden bestempeld. Op bescheiden wijze liet Kok we ten dat de naam van de initiatiefnemer er niet toe doet. De premier kon echter een vleugje triomf niet verbergen. Wie neemt het hem kwalijk na alle historische gebeurenissen waarbij hij als voor' zitter van de Europese Unie een prominente rol mocht vervullen' Neem de ondertekening van de Stichtingsakte tussen Rusland en dp Navo-landen, de herdenking van het Marshallplan en de nieuwe plan. nen die tijdens deze bijeenkomst zijn geopperd. Al die prachtige en veelbelovende initiatieven passen in de sfeer die rond het bezoek van de inmiddels weer afgereisde Amerikaanse presi dent Clinton is gecreëerd. De regie was perfect. De tekening van he: akkoord tussen Rusland en de Navo móest plaatsvinden aan het begin van de Eropese trip van Clinton. Het is het symbool van het verdwijnen van de Koude Oorlog, een garantie in wording voor vrede en veiligheid in Europa. Het is logisch dat het naar elkaar toegroeien niet alleen kan geschie den door middel van nieuwe handvesten op militair niveau. De Oost- bloklanden lopen op velerlei terrein achter. Economisch, sociaal en cul tureel valt er nog heel veel te verbeteren. Het is mooi dat hiertoe plan nen worden ontwikkeld. Het is wijs om die voornemens aan te kondi gen op een moment dat de bereidwilligheid om tot één Europa te ko men op een hoogtepunt is. Maar tussen woord en daad ligt een hemelsbreed verschil. President Clinton en minister-president Kok hebben zich tamelijk vrijblijvend uit gelaten. Geen grootschalige steunoperatie zoals met de Marshall-hulp het geval was. Het geraamde bedrag van honderd miljard gulden zal voor het grootste deel van particuliere investeerders moeten komen. De omstandigheden in de Oostbloklanden verschillen aanzienlijk me, de situatie 50 jaar geleden in de toen hulpbehoevende Westerse lan den. Dat vereist een eigen aanpak. In Den Haag is daarvoor het start schot gegeven. Het omwentelingsproces in de DDR heeft duidelijk ga- maakt dat tastbare resultaten niet van de ene op de andere dag te ver wachten zijn. Het doel - een democratisch Europa - is echter volopde moeite van het nastreven waard. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Europese Commissie moet het klonen van mensen expliciet veroor delen. Dat vindt de GAEIB, een onafhankelijke advies groep van Europese ethici en biotechnologen. Commissievoorzitter Santer had de groep afgelopen maart om een snel advies gevraagd. Aanleiding was het experiment met het Schotse schaap Dolly, het eerste uit een volwassen beest gekloon de zoogdier ter wereld. De ge boorte van Dolly deed een inter nationale discussie over het 'ko piëren' van mensen oplaaien. In haar advies concludeert de GAEIB dat toepassing van een dergelijke techniek de menselijke waardigheid zou terugbrengen tot die van een 'instrument'. Daarom zou de Europese Com missie publiekelijk haar afkeur van klonen kenbaar moeten ma ken. De Commissie kan Europese regeringen in dit geval niet haar wil opleggen, zei GAEIB-voorzit- ter Lenoir gisteren bij de presen tatie van het advies in Den Haag. Minister Borst (Volksgezondheid) kondigde eerder al aan dat er eind dit jaar een nieuwe Neder landse wet komt, die onder ande re het klonen van mensen ver biedt. Nu al geldt er een stop op dit soort experimenten. Ook on derzoek met menselijke embryo's wordt aan nieuwe regels gebon den. Het klonen van dieren wil de GAEIB onder strikte voorwaar den wel toestaan. Die voorwaar den sluiten aan op de praktijk in Nederland, waar het ministerie van Landbouw alleen een ver gunning geeft als de ingrepen bij voorbeeld geen onaanvaardbare gevolgen hebben voor de gezond heid van het dier. Mail uit Ede misbruikte jongens Ede - De politie in Ede heeft een 64-jarige inwoner van die plaats aangehouden die sinds 1992 jongens heeft misbruikt. Van de sek suele handelingen met de jongens maakte de Edenaar foto's en vi deobanden. De politie heeft in de woning van de man een om vangrijke hoeveelheid kinderporno gevonden.De zaak kwam aan het licht na de aangifte van een nu 15-jarige jongen uit Ede. Die kwam in 1992 in contact met de Edenaar en moest sindsdien re gelmatig toestaan dat de man seksspelletjes met hen speelde. Op de in beslag genomen foto's en videobanden heeft de politie ook beelden van andere jongens gevonden, wier identiteit nog niet be kend is. Nederlanders vermist in Venezuela Amsterdam - De 31-jarige Mike Mulder en zijn vriendin Karin Kortlang worden sinds zaterdag vermist in het oerwoud in Vene zuela. Ze zaten in een sportvliegtuigje met vijf inzittenden, dat op weg was van Kavac naar Canaima en rond het middaguur van de radar verdween. Een zoekactie door reddingwerkers in het dicht begroeide en moeilijk toegankelijke oerwoud heeft tot na toe niets opgeleverd. Indianen hebben tegenover de hulpploegen ver klaard dat ze een explosie hebben gehoord. Het Nederlandse stel was op vakantie in Venezuela. In het toestel zaten behalve de Ve nezolaanse piloot ook een Venezolaanse en een Duitse toeriste. PvdA'er Woltjer vindt het welletjes Den Haag - PvdA-Kamerlid Eisso Woltjer stelt zich bij de verkie zingen van mei 1998 niet verkiesbaar voor een nieuwe termijn. Woltjer (55) vindt het na 15 jaar Europees en 4 jaar nationaal volksvertegenwoordiger 'wel genoeg'. Woltjer werd in 1994 tegen zijn zin in de vernieuwingsdrift van toenmalig partijvoorzitter Rottenberg uit het Europees Parlement weggehaald. Eerder heeft het eveneens door Rottenberg geronselde Kamerlid Gerda Dijks man laten weten niet in te zijn voor een tweede termijn. In een brief aan haar collega's liet zij weten dat de 'zure' cultuur in de fractie haar 'met weerzin vervult'. Ook Woltjer toont zich teleur gesteld. Iraniërs geven hongerstaking op Den Haag - De drie Iraniërs die in hongerstaking zijn tegen hun uitzetting, beëindigen hun actie voorlopig. Zij hebben dat beslo ten nadat de rechtbank in Den Haag gisteren het beroep tegen hun uitzetting gegrond had verklaard. Ze waren al 38 dagen in hongerstaking. In de asielprocedure van de drie, de 30-jarige Kourosh, zijn 32-jarige vrouw Azar en zijn 30-jarige schoonzus Fedemeh, moet een nader onderzoek komen een publicatie van Kourosh in een Iraans blad in 1994. Die zou de aanleiding zijn ge weest tot de benarde positie van de drie in hun thuisland. Na het extra onderzoek wordt opnieuw over hun situatie beslist. 'Omroep kan verdwijnen door geeltje' Hilversum - Staatssecretaris Nuis (Cultuur) sluit niet uit dat sommige omroepen moeten verdwijnen als gevolg van de invoe ring van het 'omroepgeeltje'. Dat zei hij gisteravond op de tv. De staatssecretaris gaf ook aan dat hij bereid is het aantal van 600.000 leden dat omroepen nodig hebben voor de A-status, bij te stellen. Op de vraag of er bij enorme ledenverliezen omroepen moeten verdwijnen, zegt Nuis: „Als een omroep veel meer naar beneden gaat dan de andere, dan mag die eerste niet meer mee doen. Dan heeft die niet bewezen dat hij echt berust op de bewus te keuze van mensen." Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok vindt het niet nodig kritischer te gaan kijken naar de inschakeling van externe adviseurs voor]" bliekscampagnes en mediatrainingen van bewindslieden ambtenaren. Volgens Kok zijn de uitgaven van de diverse departementen voor externe pr-aviezen inderdaad 'fiks toegenomen', maar reden om in te grijpen is er volgens hem niet. Dat bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer over de inschakeling van externe pr- adviseurs. Het CDA had om dit overleg gevraagd naar aanleiding van betalingen van Justitie aan Dig Istha. De pr-adviseur streek in de tijd dat hij het Openbaar Mi nisterie begeleidde in het Hakkel aar-proces ruim 3500 gulden per dag op. CDA-Kamerlid Koekkoek vroeg Kok en minister Dijkstal (Binnen landse Zaken) een rem te zetten op het inhuren van externe pr- seurs. Hij wees er daarbij op d» de uitgaven voor externe adviez® bij verschillende departem flink gestegen zijn. Het Kan zette ook vraagtekens bij de rui® zeven ton die was besteed aan® mediatrainingen voor ambtenai" van Justitie en Binnenlandse Z>' ken die betrokken waren bij parlementaire enquête naar opsporingsmethoden. Kok zei de uitgaven voor exte advisieurs 'kritisch' te zullen w ven volgen. Hij maakte echte# delijk dat hij er niet voor w verder dan dat te gaan. „Er zit«^: klim in de uitgaven, maar ik er niet bloednerveus van," a'1 de premier. Kinshasa (rtr/afp/dpa) - nieuwe machthebber van Democratische Republ Congo, Laurent Kabila, h< gisteren na de eedaflegg als staatshoofd aangekond dat in april 1999 presider en parlementsverkiezinj zullen worden gehouden. Wij zullen niet toegeven buitenlandse druk. Eerder over twee jaar kan niet, omda puinhopen van de oorlog e geruimd moeten worden," zo zekerde de kersverse presidi Hij sprak de vijftigduizend C golezen toe die naar het groo sportstadion in de hoofds Kinshasa waren getogen om 1 nieuwe president te zien. In de tot Stadion van de Ma laars omgedoopte sportten waren ook de presidenten Uganda, Rwanda, Ang Burundi en Zambia aanwe Allen zagen hoe Kabila trc zwoer aan de natie en gehc zaamheid aan de wettelijke be lingen van de overgangsregeri Majorettes, nog gekleed in kleuren van het oude Z; (groen, geel en rood), en een r ziekkapel van het verslagen le van de verdreven president I Door Step Vaessen Jakarta - De verkiezingen Indonesië zijn, ondanks de welddadige campagnewei die eraan voorafgingen, re lijk rustig verlopen. Op Ot Timor zijn dertien mensen verkiezingsgeweld om het ven gekomen, onder and bij een aanval op een steml reau. In Jakarta was het straatbt extreem rustig. Veel winkels i ren dicht uit vrees voor rel Demonstratief werden bij openen van de stembureaus de ge kisten getoond waar de ste biljetten in moesten. Plech werd het verkiezingscomité het hart gedrukt het stemmen eerlijk mogelijk te laten verlop Tijdens voorgaande verkiezing is steeds gebleken dat met de u slag is gesjoemeld. Bij het stembureau voor het rej ringsgebouw, een kleurrijk afd midden op straat, stonden werknemers in alle vroegte kf rig in de rij. Voor de directie w ren er zitplaatsen in de schadi Niemand mocht ontbreken op c ze feestdag van de democrat zoals de verkiezingen offici worden genoemd. Een politieel liet weten de situatie volledig c der controle te hebben. Politie leger waren niet overdrev zichtbaar aanwezig in de st; „Het buitenland wil ieders doen geloven dat het hier e puinhoop is. Maar zoals u ziet er niets aan de hand," zei overtuigd. Paniek ontstond e\ toen president Suharto zelf s kijkje kwam nemen. Nauweli beschermd door lijfwachten specteerde hij glimlachend 1 stembureau. Een verslaggei van de New York Times die e< ter te dicht bij hem in de bu kwam en zijn perskaart niet s: genoeg toonde, werd onmidd lijk gearresteerd. Agenten narr hem mee achterop een polit brommer. Enkele uren later is Door Wilko Voordouw Vitrolles - Gaston st Front National. „Voila." 72-jarige, tengere man, zijn hand ietwat bibber naar zijn namiddagse pa brengt op het terras van C de la Mairie in het Zt Franse Vitrolles windt geen doekjes om. De man, die plaats heeft g< men tegenover het gemee huis, bestelt er nog eentje, jonge barman van JUgerijnss komst serveert. Enkele jonge alweer Noord-Afrikanen - beren met hun roller-skates gewikkelde stunts uit. Het is warme, lome middag. Gaston spuit zijn gal: „Ik timmerman. Werkte vaak les Arabes in de bouw." duim gaat de lucht in. „Z lui. Degenen die nu met sioen zijn. Harde werkers. zij waren moslim, maar t Hun kinderen zijn luie kren Ze maken herrie, dagen ons en ze houden hun hand o{ voel me in mijn eigen land meer thuis. Daar moet een e aan komen. De enige partij dat doet, is het Front." Zoals Gaston waren er afj Pen zondag in Frankrijk o veer 3,7 miljoen. Ze brac hun stem uit op het extrf rechtse Front National Jean-Marie le Pen. Gaston s

de Stem | 1997 | | pagina 4