Na uitzitten straf baan bij overheid Fokverbod varkens op komst 0 Huiszoeking kantoren partij premier België Gouden handtekening Marshall op de keien Gevraagd: 100 auto- mobilisten die de Carisma I jaar testen. Casino Hulst: Hoge Raad fluit Gerechtshof terug Spektakel in het Waterpaviljoen op Neeltje Jans n Daisies ïrten 5e dans mken Land )bbymarkt Sorgdrager start experiment AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Pak koffie 30 cent duurder Grote overwinning voorspeld voor links in Frankrijk Justitie verdenkt CVP van corruptie Een ex-gevangene als gevangenisbewaarder? DE STEM AG 29 MEI 1997 D8 i oordopjes meenemen als In't Beest in Goes wordt i gehouden. Het optreden matie The Daisies. Na zich tot optredens met bands o Glow Skulls wil de band lunkband De Heideroosjes jdens Pinkpop in dat jaar takt nummers in vier talen: mr en de zaal gaat een half ran muziek van alle genres de Pleinconcerten in Gent t een boeiend muziekaan- sche gebouwen (waar men r). wse muziek en excentrieke ensemble Les Muses Ras- de traverso speler Jan Van omposities van Couperin, Mantéclair. mse Opera, aanvang 11.00 lersmaeker brengt het pro gen op muziek van Steve ;n van de stijl van choreo- dient als leidraad voor de les en verschuivingen wor- kracht en fysieke uitput choreografe die een heel juni in de Rode Zaal in de p is een tentoonstelling te ftinghe als onderwerp. Het Nes over het verdronken us, maar heeft dat bestaan arschap. Samen met zijn hij, naast het maken van ssen geeft. Hij volgde zijn ine Kunsten in St. Niklaas, schildertechnieken als spe- e nadruk op aquarel, pastel 0 tot 16.00 uur. (Tot 11 ju- van toneelvereniging ODI ag in de grote feesttent bij obbymarkt gehouden. Het )oft volgens R. den Doelder n. ïarkt een groot assortiment 'ich in de tent ook tien ver- ïg. Ze doen dat onder meer ran zelfgemaakte artikelen. ?ft er ook voor gezorgd dat Om de feestvreugde nog te lorkest op en worden ook dens de rommel- en hobby- teerde jubileumboekje van eschiedenis van de toneel rijksdaalder. )DI er al vroeg op uit om in arkt op te halen. Inwoners it vanaf 9.00 uur buiten op waarde, 11.00 uur. useum Het land van Axel aat 11 - Liliane a Cleemput, Betty Heijden, Lidian Neyt, Raymonde en Annelies Esseling - aquarel- mei) - Van nut naar sier Boe- Nederland (4 t/m 28 jun) - woe .30-17.00 uur CLINGE 31 Esprit - Fiip Drukker, Arien de Peter de Vis/schilderijen, grafiek ia 13.30-17.30 uur do 19.00-21.00 jun) EMMADORP rscentrum Saeftinghe - aqua- iftinghe II - Peter van Nes - di t/m tot 16.00 uur (tot 11 jul) HULST Rattenfanger - Aquarel, teke- i pentekeningen van Frank Dog- >t di 13.00-17.00 uur (tot 22 jun) itoor - B. Vael - ma t/m vr 9.00- 13.00-16.30 uur (tot 6 jun) IJZENDIJKE useum Markt 28 - tentoonstel- Zeeuws-Vlaanderen presenteert Bloei 125 jaar - van de Konink- tschappij Tuinbouw en Plantkun- 'm vr 10.00-12.00 uur en 13.00- 13.00-17.00 uur (t/m 25 okt) KNOKKE-HEIST .poord Meerlaan 32 - Concrete li t/m zo 10.00-18.00 uur (t/m 1 ning 3 mei 18.30 uur SLUIS Ider Stadhuis Groote Mark - Papara/schilderijen Yolanda ramiek (t/m 2 jun) - Paul Kwist- Iderijen, Patrick Mangnus/gra- n t/m 7 jul) - ma t/m do 14.00- en zo 14.00-17.00 (t/m 31 dec) ndbouwmuseum Agrimuda - len tot paardenkracht - di t/m vr. 00 en 13.00-18.00 zaen zo 13.00- 30 sept) SINT-NIKLAAS stellingszaal Zwijgershoek uw-ditot zo 14.00-17.00 uur en 10.00 uur (tot 29 jun) Jk'DDELBOSjï- 137e JAARGANG 4 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids BTV-programma's D2 Surplus El t/m E3 Van onze verslaggever Zutphen - Minister Sorgdrager van Justitie wil functies bij overheidsinstellingen voor ex-gedetineerden open stellen. Er zijn volgens haar tal van banen die daarvoor in aanmerking ko men. De bewindsvrouw roept de rijks instellingen op te beginnen met kleinschalige experimenten met de plaatsing van ex-criminelen op functies binnen de rijksover heid. Enkele andere ministeries hebben al laten weten daar aan mee te zullen doen. Sorgdrager kwam met dit op zienbarende plan gisteren tijdens de opening van de Penitentiaire Inrichtingen Zutphen. Sorgdrager wil nadrukkelijk werk maken van de terugkeer van ex-gedetineerden in het ar beidsproces. Ze wil ex-crimine len een toekomst bieden om zo te voorkomen, dat deze mensen in kn oude patroon terugvallen. (ADVERTENTIE) De Nationale Carisma Actie O Maak een proefrit in de Carisma bij de Mitsubishi dealer en maak kans op 1 jaar gratis testrijden, kijk vanavond naar de televisie. Ned. 3: 22.11 en SBS6: 22-28 uur of SBS6 Text pag. 660. In/i MMC Auto Nederland B.V. tel. (0252) 26 61 11. MrtSUfiBH HOIDflS Ze vindt dat 'de rijksoverheid als werkgever van meer dan hon derdduizend mensen niet achter kan blijven in het zoeken naar ar beidsmogelijkheden voor ex-ge detineerden'. Om in aanmerking te komen voor een functie binnen de overheid is nu nog een bewijs van goed ge drag nodig. „Deze werkwijze is nu in discussie. Het is te veel een routineuze aangelegenheid ge worden," meent Sorgdrager. Vakopleiding Volgens haar moet het mogelijk zijn het bewijs meer af te stem men op een bepaalde functie. „Ie mand die is veroordeeld voor fraude, moet je niet direct na zijn straf op een boekhouding plaat sen. Maar hij zou bij voorbeeld wel een technische baan moeten kunnen krijgen." Sorgdrager deed een beroep op het bedrijfsleven zich nog meer open te stellen voor gemotiveerde ex-gedetineerden, die met succes een vakopleiding binnen de ge vangenismuren hebben gevolgd. Als voorbeeld noemde zij enkele bedrijven in Zutpen, die in sa menwerking met de gevangenis stage- en werkervaringsplaatsen hebben gecreëerd. Traditie De inrichting in Zutphen heeft een lange traditie in de scholing van gedetineerden. In de nieuwe bajes zijn vakopleidingen voor timmerman, metselaar, schilder, metaalbewerker, lasser en auto monteur. „Het is de bedoeling dat gedeti neerden door het volgen van een opleiding na hun gevangenschap gemakkelijker werk vinden en zodoende een volwaardige plaats krijgen in de samenleving," aldus Sorgdrager. Dependances De opening van de gevangenis was voor de directie aanleiding een discussie te organiseren rond de positie van ex-gedetineerden op de arbeidsmarkt. PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer Wallage wil dat er depen dances van bedrijven in gevange nissen komen. Hij wil zo de ken nismaking van de binnen- met de buitenwereld en andersom ver groten. Hulst - De Hoge Raad heeft het Gerechtshof in Den Haag te ruggefloten in de kwestie rond de sluiting, vier jaar geleden, van het Casino Hulst. Volgens de Raad heeft het Hof ten onrechte een deskundigenrapport Raast zich neergelegd, waaruit zou blijken dat het in het casino ge speelde 'computergame' geen kansspel maar een behendigheidsspel is. e zaak is nu op het bordje gelegd van het Gerechtshof in Amsterdam, Jat het door exploitant D. van Puyvelde tegen de sluiting ingestelde 0ger beroep opnieuw moet behandelen. an Puyvelde opende in september 1993 het Casino Hulst en introdu ceerde een high-tech variant op het aloude roulettespel. Met behulp jam een computer en video-apparatuur konden spelers de baan van halletje precies volgen. Wie dat goed deed zou een goede kans ma- yen °m te voorspellen waar het balletje terecht zou komen. Volgens an Puyvelde was er dus geen sprake van een kansspel, wee politiemensen die 'undercover' een avondje het casino bezoch- kwamen echter tot een andere slotsom. Het gevolg was dat het ahlissement in oktober 1993 op last van justitie werd gesloten. In r 'lart 1994 besloot de rechtbank in Middelburg tot verbeurdverkla- mg van de peperdure apparatuur, waartegen Van Puyvelde in hoger eroep ging bij het Gerechtshof in Den Haag. ■VERVOLG OP PAGINA C1 DE STEM 71 0311 000218" I I I I i Krajicek en Schultz naar derde ronde Brug bij Sluiskil lang dicht Nieuwe dino's in vervolg op Jurassic Park VRIJDAG 30 MEI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 pagina Bovenmaats schip door de sluizen pagina pagina Diamantstad Antwerpen doet haar naam eer aan pagina Zonnig Vandaag en de komende dagen mogen we re|cenen op zon nig en droog weer met aangename temperaturen. De wind blijft daarbij matig Utrecht (anp) - Marktleider Douwe Egberts verhoogt de prijs van een pak koffie van 250 gram met 30 cent. Daarmee komt de totale prijsver hoging dit jaar op een gulden uit. Begin mei ging als gevolg van ho gere prijzen op de internationale markt de prijs van een pak koffie met 20 cent omhoog. Eerder dit jaar voerde DouWe Egberts al twee keer een verhoging van een kwartje door. Het bedrijf heeft in Nederland een marktaandeel van 70 procent. Op de termijnmarkt in New York bereikte de prijs van koffie die in juli moet worden ge leverd het hoogste niveau in 20 jaar. De handelaren zijn bang voor vorst in Brazüië, waardoor er een tekort kan lontstaan. Dat drijft de prijs op de termijnmarkt op. Parijs (afp) - De ljnkse partijen behalen bij de ttveede verkie zingsronde in Frankrijk een grote overwinning, voorspelt het Fran se onderzoeksbureau CSA. De socialistische partij en zijn niet-communistische bondgeno ten zouden 283 zetëls behalen en de communistische partij 32. De zittende centrum-rechtse coalitie van RPR en UDF en de overige rechtse partijen krijgen 260 ze tels. Voor een meerderheid zijn 289 zetels nodig. OP PAGINA A5: Frankrijks bruine zuiden Brussel (anp) - De Belgische justitie heeft de afgelopen dagen huiszoekingen verricht bij de christen-democratische rege ringspartij CVP in Brussel. Tegelijkertijd zijn enkele boekhou ders van het partijbureau ondervraagd. Justitie verdenkt de CVP, de par tij van de Belgische premier De- haene, van corruptie bij de aan besteding van een overheidscon tract. De Vlaamse overheid bestelde begin jaren negentig anderhalf miljoen milieuboxen bij een be drijf dat inmiddels wordt ver dacht van fraude. In een Zwitserse bankkluis van het Vlaamse bedrijf zijn docu menten aangetroffen, die doen vermoeden dat de CVP een geld bedrag heeft ontvangen in ruil voor toewijzing van de over heidsopdracht. Vorige week deed justitie huis zoeking bij de Vlaamse milieumi nister Kelchtermans, die direct verantwoordelijk is geweest voor de bestelling. Met de jongste huiszoekingen dreigt de milieubox-affaire uit te groeien tot het zoveelste corrup tie-schandaal in de Belgische po litiek. Pikant detail: de meeste milieuboxen liggen al jarenlang ongebruikt te wachten op een be stemming. CVP-voorzitter Van Peel heeft inmiddels aangedrongen op een snelle en grondige afhandeling van de zaak, zodat er een eind kan komen aan de sfeer van ver dachtmakingen. Een van de meest spectaculai re bouwwerken van de laatste jaren, het Waterpaviljoen op Neeltje Jans in de Oosterschel- de, is gisteren voor het publiek geopend. In dit kolossale bouw werk, in de vorm van een wal vis, is een spektakel te bewon deren, dat allemaal met water te maken heeft. Verwacht wordt dat de 'walvis' jaarlijks 65.000 mensen extra naar Delta Expo op Neeltje Jans trekt. Het paviljoen heeft 12 miljoen gul den gekost. foto anp ZIE OOK PAGINA C4 (ADVERTENTIE) Van onze verslaggevers Den Haag - Landbouwminis ter Van Aartsen wil op korte termijn een fokverbod voor varkens in delen van het var- kenspestgebied. Vandaag of maandag stuurt hij de Tweede Kamer een brief waarin hij zo'n 'inseminatiever bod' aankondigt. Het is nog onbekend wanneer het verbod moet ingaan en in welke gebieden het zal gelden. De Tweede Kamer buigt zich volgen de week woensdag opnieuw over de aanpak van de varkenspest. Voor het fokverbod is toestem ming nodig van Brussel, want Van Aartsen wil de boeren die niet meer mogen insemineren, compenseren voor hun lopende kosten. Landbouw voert daar over momenteel overleg met de Europese Commissie. Van Aartsen zei bij het laatste overleg met de Kamer een fok verbod op dat moment nog niet nodig te vinden, maar op termijn niet uit te sluiten. Nu de varkens pest blijft voortwoekeren valt aan een inseminatieverbod niet langer te ontkomen, stelt Van Aartsen. De biggen die worden verwekt gaan namelijk vrijwel zeker rechtstreeks naar de destructiefabriek. De veehouders zijn faliekant te gen een fokverbod omdat hen dat flink in de portemonnee raakt. De boerenorganisatie LTO-Ne- derland bleek eergisteren echter bereid tot een beperkt en selectief inseminatieverbod, zolang dat geldt in combinatie met een grootschaliger preventieve rui ming van mogelijk besmette vee stapels en noodvaccinatie van nog gezonde dieren in de pest haarden. Ook wil de organisatie een ruime compensatie voor de getroffen boeren. LTO voerde daarover woensdag informeel overleg met de minister. Die vindt de finan ciële eisen echter veel te hoog. De Dierenbescherming houdt voorlopig vast aan haar voorne men Van Aartsen juridisch te dwingen een fokverbod in te stel len en noodvaccinaties uit te voe ren. Hoewel de minister dus een fok verbod wil in delen van het pest- gebied, is de Dierenbescherming voorlopig niet overtuigd. Naar verwachting dient het kort ge ding volgende week. Officier van justitie Bos, die in Den Bosch vanuit het Openbaar Ministerie belast is met alle var- kenspest-gevallen, verwacht dat de pest nog 'tot Kerstmis zal woe den'. Varkenshouder Jos van Kasteren uit Berkel-Enschot heeft gisteren het kort geding verloren, waar mee hij de preventieve ruiming van zijn bedrijf met 1900 fokvar- kens wilde voorkomen. Gisteren kwamen weer zeven nieuwe pestgevallen aan het licht. Het totaal staat nu op 217. Landbouw moest ook het ver- voersverbod weer uitbreiden, dit keer rond de Brabantse plaats Cuijk. (ADVERTENTIE) Door Rinze Brandsma Den Haag - Nog nooit een be windspersoon zó gretig en rap een paar haringen naar bin nen zien schrokken. Het lijkt wel alsof staatssecreta ris van Defensie Gmelich Meij- ling namens de regering goed wil maken, dat de haringkar aan het Buitenhof vanwege Clintons vei ligheid de afgelopen dagen ge dwongen moest sluiten. In de lunchpauze sluit hij in zijn blauwe krijtstreep achteraan in de lange rij voor de 'beste' vis kraam van het land. Even later glijden in hoog tempo twee Hol landse Nieuwe, zonder ui, door zijn excellente keel, likt hij ge nietend de lippen en loopt in marstempo terug het stille, bijna lege Binnenhof op. Donderdagochtend: Den Haag zwaait de Clintons uit. De Hof stad kan het normale, gezapige leven hervatten. Boven de straten ritselt het nog van de - plastic - Amerikaanse vlaggetjes. Overal in de stad klinkt het getik van de vele duizenden dranghek ken, die eindelijk aan de kant ge- Rita en Wim Kok zwaaien de Clintons op Schiphol uit. foto anp zet kunnen worden. Twaalf kilo meter dranghek was in bijna een week geplaatst; volgens de politie kost het zeker een paar dagen voor de stad helemaal bevrijd is van de hekken, die de sfeer van extreme beveiliging bepaalden. Nog één keer moeten de wegen naar en rondom het Malieveld af gesloten worden om de Clintons en hun entourage snel en veilig naar de wachtende Sea King-he- likopters Marine One en Two te laten zoeven. Om tien uur is het snel koffers in laden en wegwezen, donderend begeleid door twee nog grotere groene Chinook-legerchoppers. Een paar automobilisten, afge leid door dat ongewone schouw spel, botsen op elkaar. Direct daarna is de eerste zorg van de politie Haaglanden om het verkeer rondom het Binnenhof weer normaal te laten doorstro men. Sommige straten waren een paar dagen lang geheel afgeslo ten geweest. Het is op het Binnenhof, The Day After, de stilte na de storm. Alle gepantserde limousines weg, voor het Torentje staat weer gewoon de onaanzienlijke Scorpio van premier Kok. Slierten toeristen kuieren in de zon, stellen zich zoals gebruike lijk weer op in de rij voor de rondleidingen en zien hoe decor bouwers het tijdelijke interieur van de Ridderzaal - als Marshall- hulp-feestzaal woensdag even de navel van de Westerse wereld - onttakelen en naar buiten sjou wen. De sterk uitvergrote, ver gulde, krullerige handtekening van Marshall, centrale achter grond bij de feestelijkheden, ligt nonchalant ondersteboven op de keien gekwakt. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND v.

de Stem | 1997 | | pagina 1