Korting bibliotheek mogelijk lager Protest tegen sluipverkeer heeft resultaat Vijf jaa handel POLITIE RAPPORT Groot, groter, grootst PLAATSELIJK NIEUWS Meer Zeeuws-Vlaamse werklozen aan de slag Sport- en speldag op sportpark Oude Vaart PESTEM DE STEM ZEELAND Compromis betekent dat het bij nog één keer 30.000 gulden minder blijft Softdrugs Aanrijding Dronken rijders Controle na klachten Geiser gestolen Autoradio gestolen Drugs en wapens Veertig Wes Doorrijders na ongelukken alsnog gepakt Open Huis bij d 'proefkonijnen' Kokosmelkext Intensieve Begeleiding werpt vruchten af Upenmgsteest Steenen Beer mag wat kosten Snelheidslimiet fors overtreden Activiteit van Kleurrijk Terneuzen Fietsen graveren Gospelconcert in Oostburg VRIJDAG 30 MEI Hulst - Een 19-jarige man uit Ronse kreeg een dagvaarding wegens het bezit van twaalf ram softdrugs. De politie hield hem afgelopen woensdagavond aan op de Grote Kreekweg. Clinge - Een 74-jarige automo bilist uit Clinge is afgelopen woensdagavond bij het keren van zijn wagen op de 's Gra venstraat, tegen de auto van een 22-jarige man uit Dender- monde gebotst. Er ontstond al leen materiële schade. Biervliet/Hulst - Een 38-jarige automobilist uit Destelbergen is in de nacht van woensdag op donderdag met een alcoholpro millage van 1,3 aangehouden op de Hoofdplaatseweg. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur en een dagvaarding. Een 46-jarige autobestuurder uit Beveren betaalde 350 gul den nadat hij met 0,7 promille was aangehouden op de Lange Nieuwstraat. Oostburg - De politie heeft naar aanleiding van klachten van bewoners van de Nieuw straat een controle gehouden op fietsen op het voetpad Daarbij is gebleken dat niet veel fietsers het verschil ken- nen tussen de rijbaan en dat voetpad. Afgelopen woensdag, middag werden twaalf fietsers bekeurd. De komende dagen worden de controles voortge zet. Terneuzen - Uit een geparkeer de vrachtauto op de Markt is woensdag een geiser ter waarde van achthonderd gulden gesto len. Een 29-jarige Axelaar deed aangifte van deze diefstal. Terneuzen - Uit een auto van een Terneuzenaar is in de nacht van woensdag op donderdag de radio gestolen. Het voertuig stond geparkeerd aan de Lin- gestraat. Terneuzen - Een 28-jarige Ter neuzenaar is gisteren in de bo- menbuurt aangehouden in ver band met drugsbezit en verbo den wapenbezit. Hij had een halve gram heroïne, 11,5 gram cocaïne, twee stroomstoters, een neppistool en een alarmpis tool op zak. De man is voorlo pig opgesloten in een politiecel. De spullen zijn in beslag geno men. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Ondernemiij stanties die actief werkeij ne) zorg voor verkeed kunnen zich binnenkoij breed publiek presentere Eind juni vindt in West-Zei deren, in het kader van hetl ligheidproject Duurzaam Vd te manifestatie plaats. Op deze 'kennismarkt' sta gaan." Burgemeester R. Barbé liet im mers aan het begin van de vergadering weten dat het college in juni toch met een voorstel komt om volgend jaar als nog op het budget van de Stichting Wel zijn te bezuinigen. Het oorspronkelijke idee was een korting van vijftigduizend gulden. B en W draaiden dit terug om het bestuur voldoende armslag te bieden om de lening van twee ton binnen drie jaar terug te betalen. Dit stuitte begin deze maand op grote weerstand van de meeste fracties. De stichting moet gewoon meedraaien in de bezuinigingsronde want anders krijgt de gemeenteraad over een aantal jaren als nog een kortingsvoorstel. Daarom werd voorgesteld om de lening over een wat langere termijn te spreiden. Barbé zei gisteren dus dat het college momenteel de mogelijkheden bekijkt hoe de bezuiniging voor volgend jaar alsnog gehaald kan worden. Hoe dat moet ge beuren en om welk bedrag het gaat werd gisteravond nog niet duidelijk. Bij het ter perse gaan van deze krant was ook nog niet bekend hoe de raad heeft beslist over het compromis-voorstel van het col lege. Directeur H. Spenkelink van de bi bliotheek liet desgevraagd al weten het totaal oneens te zijn met het voorstel van wethouder Van der Hoofd. gekort en voor volgend jaar staat nog eens dertig mille op de rol. „Wij stellen daarom voor de korting van volgend jaar te handhaven en het vervolgens daarbij te laten. We zitten dan op zestig procent van onze doelstelling," lichtte Van der Hoofd toe. In de wandelgangen liet hij de achterlig gende gedachte van dit voorstel weten. „Ik kan het eenvoudigweg niet verkopen niet op de bibliotheek te bezuinigen maar wel op de Stichting Welzijn en Toonbeeld. Dan is die evenwichtigheid zoek. Als de raad besluit de korting op de bieb te schrappen dan kan ook de bezui niging op de Stichting Welzijn niet door- Met name de bezuiniging van dertigdui zend gulden op de subsidie van de bibli otheek, volgend jaar, werd door de mees te fracties als het moeilijkste punt ge zien. Alle fracties, met uitzondering van de WD, wilden deze korting van de lijst aan bezuinigingen schrappen. De me ning was dat de bieb de voorgaande ja ren al genoeg voor de kiezen heeft gekre gen. Van der Hoofd ging echter niet met de meerderheid mee. „Wij streven im mers naar een evenwichtige verdeling van bezuinigingen," zo zei hij. Volgens het oorspronkelijke plan krijgt de bibliotheek een totale korting van een ton. Dit jaar is al dertigduizend gulden Van onze verslaggever Terneuzen - De bibliotheek, de Stichting Welzijn en het Instituut Toonbeeld in Terneuzen worden mo gelijk met een lagere korting op de subsidie geconfronteerd dan oor spronkelijk was aangenomen. De be zuiniging op het schoolzwemmen blijft echter overeind. Dat is althans het compromis-voorstel van B en W. Wethouder K. van der Hoofd deed dit tussen-voorstel gisteravond uit de doeken tijdens de vergadering van de gemeenteraad over het beleidsplan voor de komende jaren. Van onze verslaggeefster Oostburg - Veertig agr Vlaanderen hebben belad natuurplan voor hun ond Agrarisch West-Zeeuws-V] deren heeft het afgelopen n haar leden de mogelijkheid j den een bedrijfsnatuurplan ten maken voor het bedrij: animo is met veertig ge'int seerden groot. Van onze verslaggever Terneuzen/Zandstraat - Tot tweemaal toe hebben de Zeeuws-Vlaamse politie en de marechaussee afgelopen woensdag autobestuurders achterhaald die na een ver grijp op de vlucht waren ge slagen. Ze hadden een onge luk veroorzaakt. Oostburg - De twee lar bouwbedrijven in We Zeeuws-Vlaanderen, dienden als 'proefkoni voor het bedrijfsnatm plan, houden op woensc 18 juni en vrijdag 20 ji open huis. De excursie-avonden wore gehouden bij de familie V mue aan de Veerhoekpold weg 12 in Oostburg (18 ju en bij de familie Provo aan de St. Jansdijk 1 Nieuwvliet (20 juni). De familie Vermue heeft gemengd bedrijf met melk en akkerbouw. De fam Provoost heeft een akk bouwbedrijf, een mini-ca ping en een terrein voor d tavliegers. De excursies starten bei avonden om 19.30 uur en d ren tot 22.00 uur. Voor m« informatie: IPC Plant Schoondijke. Een 19-jarige Terneuzenaar reed in de nacht van woensdag op donderdag zijn auto volledig in de prak na een mislukte poging zich aan de sterke arm der wet te onttrekken. Hij negeerde rond 0.30 uur een stopteken van de marechaussee en reed hard weg. Op de kruising met de Iepenlaan verloor hij ech ter de controle over zijn voertuig en botste hij met zijn wagen te gen een boom. De man reed onder invloed van 1,2 promille alcohol en had bovendien geen rijbewijs en geen verzekering. Tegen de Terneuzenaar is proces-verbaal opgemaakt. Ook een 53-jarige automobilist uit Sluiskil staat een forse straf te wachten. Hij veroorzaakte afge lopen woensdagavond op de kruising Zandstraat/Driekwart- weg, onder invloed, een aanrij ding met een 46-jarige autobe stuurder uit Philippine en reed vervolgens door. Later op de avond kon de politie de doorrijder aanhouden. Hij had toen nog een alcoholpromillage van ruim 1,3 in zijn bloed. Westdorpe OUD PAPIER - Leden van har monie Eikels worden Boomen en voetbalvereniging RIA halen morgen vanaf 9.00 uur weer oud papier op. Terneuzen YPSILON - In verpleeghuis Ter Schorre aan de Churchilllaan is dinsdag 3 juni een contact avond van Ypsilon. Dat is een vereniging van ouders en fami lieleden van chronisch-psycho- tisch en schizofrene mensen. Aanvang 19.30 uur. Philippine OUD PAPIER - Morgen halen leden van de gymnastiekvere niging Thor vanaf 9.00 uur oud papier op. Sas van Gent EXPOSITIE - In de burgerzaal van het gemeentehuis aan de Westkade is van zaterdag 7 tot en met dinsdag 10 juni een ex positie ingericht van werken van Ineke Kho-Liem. Geboren in Indonesië behaalde zij in En geland de graad Bachelor ol Arts in Communications, waar na ze ervaring opdeed met gra fische ontwerptechnieken. In middels studeert ze vier jaar aan de Kunstacademie van Arendonk en experimenteert ze met verscheidene technieken. De tentoonstelling is geopend zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur, zondag van 13.30 tot 17.00 uur, maandag van 19.00 tot 21.00 uur en dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur. ALLEENSTAANDEN - De soos voor alleenstaanden Ka naalzone en omstreken houdt morgen een dansavond in cul tureel centrum De Speije. Aan vang 20.00 uur. Op het pro gramma staat onder meer een bingo en een verloting. Het Duo Hollywood zorgt voor de mu ziek. kort in de zeesluis alleen schepen worden geschut tot een maximale lengte van 256 meter. Dat is nu verle den tijd. Met de invoering van een nieuw electronisch systeem mogen nu schepen tot 265 meter door de sluis. Want met dat nieuwe systeem is het mogelijk om de positie van het schip tot zo'n dertig centimeter nauwkeurig te bepalen. De zeesluis zelf meet 290 me ter. Is de maximaal toegestane lengte met negen meter opgetrokken, beperkingen blijven er wel ten aanzien van de diepgang. De 'Ursa Major' zelf is daar een voorbeeld van. De onder Italiaanse vlag varende car rier arriveerde van de week vanuit Noord-Amerika met bijna 80.000 ton kolen. Die lading betekende een Hij meet van boeg tot achterschip op de kop af 259 meter en op de steven prijkt de welluidende naam 'Ursa Major'. De naam van deze bulkcarrier, met be stemming staalfabrikant Sidmar in Zelzate, staat se dert gisteravond met stip vermeld in de geschiedenis boeken van de Terneuzense èn Gentse scheepvaart. Want de 'Ursa Major' is tot dusver het grootste zee schip dat ooit het sluizencomplex in Terneuzen pas seerde en dus ook het Kanaal tussen Gent en Terneu zen bevoer. De passage is mogelijk geworden, doordat Rijkswa terstaat - de beheerder van de sluizen - recent de re geltjes voor zogenaamde bovenmaatse schepen ver soepelde. Om veiligheidsredenen mochten tot voor diepgang van zo'n veertien meter, te veel voor de vaarweg naar Gent die maximaal een dikke twaalf meter kan 'behappen'. En dus moest uit de 'Ursa Major' eerder deze week in de Put van Terneuzen 14.000 ton kolen in lichters worden overgeslagen. Daarmee werd de diepgang te ruggebracht tot iets meer dan de noodzakelijke twaalf meter. De haven van Gent en ook bedrijven langs de kanaal oever pleiten al jaren om de beperkingen bij het Ter neuzense sluizencomplex te versoepelen. Grotere schepen gebruiken betekent voor de bedrijven een aanzienlijke besparing op de transportkosten. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Voor de invj voor de rechtbank in Midd W-C. conform de eis veroo Van onze verslaggever Terneuzen - Het feest rondom de opening van het stadsvernieuwings project Steenen Beer en het nieuwe stadskantoor in Terneuzen mag best wat geld kosten. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Project Intensieve Begeleiding Langdurig Werklozen (PIBLW) in Zeeuws-Vlaanderen is vijf jaar na de start een succes. Werden in 1995 nog 39 mensen aan een betaal de baan geholpen, vorig jaar is dat aantal gestegen tot 59. De Terneuzenaar verstuurdel rig jaar diverse keren vanuit I ragao paketten met heroïne Terneuzen en Dordrecht. Het ging daarbij om ettelijk^ lo's. De drugs, verpakt in flel met kokosmelkextract, verstl de hij naar het adres van z<l zijn broer, de 52-jarige R. W-I Dordrecht, als zijn vriendin (42) in Terneuzen. De broer el vriendin van W. C. kregen I form de eis een jaar gevangI straf, waarvan de helft vl waardelijk, opgelegd. De zaak kwam aan het rollen CID-informatie. Telefoons s den afgetapt en eind vorig kon twee kilo cocaïne worden derschept. Op 8 februari deei politie diverse invallen en V werd op Schiphol aangehoi toen hij net weer uit Cur; kwam. Twee afnemers van W de 23-jarige S. el H. uit Zaam - die dank zij zijn dealersink sten 300 gulden per avond feesten kon uitgeven en tot vaste klanten van W-C. hoor werd veroordeeld tot een ges genisstraf van 18 maanden w van zes voorwaardelijk. T< Het Regionaal Opleidingen Cen trum ROC Westerschelde trekt deze conclusie in het evaluatie verslag van het project over 1996. „En dat is nog niet alles, gezien de vele positieve bij-effecten die worden geboekt, zoals het door breken van het isolement waarin sommige deelnemers verzeild waren geraakt." Langdurig werklozen in Zeeuws- Vlaanderen worden nu vijf jaar door middel van dit project aan de slag geholpen. De deelnemer zoekt met hulp van een begelei der naar een betaalde baan die bij hem of haar past. In vergelij king met 1995 is het totaal aan projecten wat uitgebreid. Sluis-Aardenburg heeft onder dak gevonden bij het project van Oostburg en in Terneuzen is een specifiek begeleidingsproject ge start voor JWG-ers, waar overi gens ook andere gemeenten deel nemers naar toe kunnen sturen. Baan In 1996 zijn van de 228 deelne mers dus 59 mensen uitge stroomd naar werk. Van de overi gen waren er aan het eind van het jaar 24 mensen, voor diverse pro jecten, betaald aan het werken. Verder waren er per 31-12-1996 nog eens zes personen bezig met een stage die uitzicht biedt op een baan. Het ROC constateert dan ook met enige armslag dat door de activi teiten via het project in 1996 zo'n 89 mensen uit een uitkeringssi tuatie zijn geraakt of op korte termijn zullen geraken. „Dat is een uitstekend resultaat." Opvallend Het ROC noemt het verder opval lend dat in vergelijking met '94 en '95 het gemiddelde deelne mersaantal per project zich lijkt te stabiliseren. Dat geldt ook voor het aantal personen waar mee het niet lukt de doelstelling te bereiken; vijftien ofwel 6,6 procent. Het ROC vindt dit per centage erg laag en zeker accep tabel. Van de 59 werklozen die via M project aan een baan zijn gehol pen, zijn er twintig aan de slag gegaan in Terneuzen, elf en het zelfde aantal in Axel en Hulst, zeven in Oostburg, vijf in Sas va» Gent en vijf in Hontenisse. Problemen Bij nogal wat deelnemers speelt een alcohol- of drugsprobleem.il 1995 is in Oostburg door het in tensieve begeleidingsproject et het ZCAD, in samenwerking met sociale dienst en arbeidsbureau en Algemeen Maatschappelijk Werk, een experiment opg®1 om het alcohol- en drugsgebruik zo snel mogelijk te constateren et bespreekbaar te maken. Een in tensieve samenwerking tussen diverse instanties staat centraal De ervaringen zijn positief Daarom is het streven dit experi ment te verbreden tot alle projec ten. Ook de contacten met werk gevers beginnen volgens het ROC steeds meer vruchten af te wer pen. Toch blijft het belangrijk werkgevers goed te informeren over het project en de deelne mers, meldt het evaluatieverslag. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een radarcontro le op de Guido Gezellestraat ffl Terneuzen zijn afgelopen woens dagmiddag 64 automobilisten be keurd. Eén overtreder reed kilometer per uur in plaats van zeventig. Op de Nieuwstraat in Oostburg reden 353 bestuurders te ham Een van de overtreders reed ®e- 157 kilometer per uur bijna Wef keer zo hard als is toegestaan, maximaal tachtig kilometer Pet uur. De gemeenteraad krijgt vol gende maand een voorstel waarin het exacte bedrag be kend wordt gemaakt. Burgemeester R. Barbé rea geerde hiermee gisteravond tijdens de vergadering van de gemeenteraad op rondzin- gende geruchten dat de ge meente vijf ton voor dit feest wil uittrekken. Dit bedrag werd in de wandelgangen door diverse fracties ge noemd. „Ik hoor inderdaad enorme bedragen," aldus Barbé. „Momenteel is daarover ech ter nog een. enkel oordeel te geven. Binnen het college moeten we immers nog pra ten over de opzet van het feest en wat het gaat kosten. Daar is nog niets van bekend. Het moet in ieder geval een fatsoenlijke opening zijn. Het moet een mooi volksfeest worden. We vinden toch met zijn allen dat we wat aan ons imago moeten doen Met dat laatste refereerde Barbé aan de mening van veel fracties. Tijdens de behandeling van het beleidsplan meldden zij dat Terneuzen er alles aan moet doen om het imago te verbeteren. Zoals het voeren van een actiever acquisitie beleid om meer bedrijven en dus meer werkgelegenheid binnen de gemeentegrenzen te krijgen. Barbé zei dat de gemeente zeer actief is om bedrijven binnen te halen maar dat het nu eenmaal een keiharde strijd is om die be drijven over de streep te ha len. „We proberen een zo goed mogelijk maatkostuum te leveren. Dat is heel belang rijk." Van onze verslaggever Terneuzen - De Stuurgroep Kleurrijk Terneuzen houdt morgen een sport- en speldag op sportpark Oude Vaart in Terneuzen. Terneuzen/Oostburg - De politie geeft fietsenbezitters vandaag en op 4 juni in Ter neuzen en Oostburg de kans gratis hun rijwiel te laten graveren. Met postcode en huisnummer kunnen gestolen of gevonden fietsen sneller terugkeren naar de rechtmatige eigenaar. Inwoners van Terneuzen kunnen vandaag tussen 10.00 uur en 18.00 uur terecht op het parkeerterrein bij Zuid polder en 4 juni tussen dezelf de tijden op de Markt. Voor inwoners van Oostburg gra veert de politie 4 juni tussen 9.00 uur en 12.00 uur op Het Zwin en van 13.00 uur tot 16.00 uur op het Ledelplein. Van onze verslaggeefster Sluis - De gemeente Sluis-Aardenburg is bereid de verkeerso verlast in Retranchement aan te pakken. Bewoners uit de Zwinstraat, Markt, Dorpsstraat en Molenstraat hebben steeds meer last van het zware verkeer dat door deze straten dendert. Deze dag was oorspronkelijk ge pland op 14 september vorig jaar maar werd toen vanwege het slechte weer afgeblazen. De achterliggende gedachte is de verschillende culturen die in Ter neuzen wonen en leven tijdens een sport- en speldag op een ac tieve manier met elkaar in con tact komen. Het programma bestaat uit onder andere uit voetbal, volleybal, touwtrekken en zaklopen. De ac tiviteiten worden omlijst met muziek, informatiestands en kraampjes met exotische gerech ten. Bij slecht weer wordt het pro gramma afgewerkt in de sport hal. De informatie- en andere stands en het podium worden dan ondergebracht in een ruime tent op het honkbalterrein. De sport- en speldag begint mor gen rond 11.00 uur. De officiële opening is om 11.10 uur, door wethouder A. Stahl- Hemelsoet. principe bereid hier iets tegen te doen. In overleg met het team van Duurzaam Veilig zoeken we naar oplossingen. Volgende week dinsdag zal er tijdens de commis sie verkeersadvies over verder worden gepraat, in overleg met de dorpsraad van Retranche ment. Zij schreven al enkele brieven naar het college van B en W en de raad om hun ongenoegen ken baar te maken. De woordvoerder van het bewo nerscollectief, J. Amys, bena drukte gisteravond tijdens de raadsvergadering nogmaals de ernst van de situatie. „Wij trekken niet voor niks bij de gemeente aan de bel, het is de hoogste tijd dat er verkeersrem- mende maatregelen worden ge troffen om het probleem aan te pakken." Burgemeester C. van Liere be loofde Amys en WD/Gemeente- belangen raadslid W. Gijsel dat de gemeente zal bekijken welke maatregelen eventueel getroffen kunnen worden om de verkeerso verlast te beperken en de ver keersveiligheid te verbeteren. „Ik onderken de problemen, er is een sluiproute ontstaan door de werkzaamheden aan de Provin ciale weg in het kader van Duur zaam Veilig. Dat is bijzonder hin derlijk voor een kleine kern als Retranchement. De rust wordt flink verstoord en wij zijn in Oostburg - In cultureel cei trum Den Hoekzak aan t Langestraat in Oostburg, zondag een gospelconce met negro-spirituals. H wordt gegeven door de m\ ziek- en zangroep van I Kandelaar uit Terneuzen. Er staat een groot aantal w gro-spirituals op het pr< gramma. Verder is er gel genheid tot samenzang. I toegang is gratis. De aai vang is om 19.30 uur en h concert duurt ongeveer tw, uur. Aan het eind van avond is er gelegenheid o na te praten.

de Stem | 1997 | | pagina 16