Europa en VS pakken drugs aan 'Toch wel een lekker die Billie! 'Spontaan feest' in en aangeklede kooi )e^e|Hd CDA en WD terughoudend over plan Kok Kritiek OM op vonnis Bredase rechtbank Verdachte bekent twee aanslagen Schilderswijk A2 Clinton wil actie tegen maffia die vrouwenhandel organiseert J BINNENLAND A3 Tot jaar cel voor incest met zusjes 4Stel je voor dat Den Haag een tweede Dallas wordt' Toch hoger beroep in Juliet-zaak Eis drie jaar tegen voorman iatrosofen 29 MEI 1997 Bnttannie en leriand. wegend zonnig en droog' donderdagochtend eerst lage bewolking, misschien Middagtemperatuur2 plaatsen tussen 20 en 25 - maar langs sommige wat lager. b en Luxemburg: Flinke -03 perioden en droog lagtemperatuur oplopend ngeveer 22 graden op vrij e ige d- en Midden-Frankrijk. lonnig. Nu en dan een ste- oostenwind. Middagtem uur donderdag 0p dè plaatsen net onder de aden, vrijdag veelal erbo- ■Frankrijk: Vrij zonnige den en vrijwel overal g. Middagtemperatuur op eeste plaatsen tussen 25 en 'aden. 'gal: Perioden met zon en d vrijdag kans op een re- of onweersbui. Plaatselijk er veel neerslag vallen, ima van een graad of 22 :ee in de Algarve tot tegen 1 in het binnenland, 'je: Perioden met zon en t droog, maar vrijdag toe- :nde kans op een lokale re- of onweersbui. Middag- eratuur in het binnenland oend tot rond 30 graden' Ie kusten iets lagere maxi- rische Eilanden: Zonnige den en maar ook een klei ns op een enkele bui. Mid- ■mperatuur omstreeks 25 n. irca en Ibiza: Flinke zon- Derioden en vrijwel droog, agtemperatuur ongeveer aden. Flinke zonnige perioden :chts een kleine kans op okale regen- of onweers- net name in het noordoos- Jinder warm met middag- iratuur meest tussen 20 graden. enland en Kreta: In het len van Griekenland nu :n bewolking en kans op 5nweers)bui. Elders en op zonnig. Lichte daling emperatuur met op vrij- maxima tussen 18 en 23 n. land: In het oosten en en aanhoudende kans op :n en soms wat regen of 'gen. Elders, met name in uiden, flinke zonnige pe- Middagtemperatuur lopend van 15 graden in oorden tot ruim circa 25 elijk in het zuidwesten, erland: Flinke perioden on, maar in het noorden sten soms ook wat wol vrijwel droog. Middag- iratuur rond 25 graden, nrijk: In het oosten eerst eel bewolking en buiige i. Vrijdag overal meer zon inder buien. Middagtem- ;uur van circa 15 graden in wordoosten tot ruim 20 :n in Vorarlberg en Tirol. <AARTJE Actie recht sn woonplaats van deze andere volgorde de naam ir beroep. voor de kost? >steloos; 2. over, atol, nota, ta; 4. abt, taal, super, Est; oraal, laars, omega; 7. er, i, onbenul, ore; 9. olé, oké, vendu, kei; 11. :s, bestek, raap, las; 13. ral, oleïne, tante; 15. net, sme- ipperen; 2. avé, barrel, las, it; 4. krats, Ares, koemis; 5. vaalt, orka, tule; 7. koala, bivak, die; 9. sneu, broek, noa, rek; 11. etre, korund, plas; 13. ode, eren, ork, anti; 15. spat, mate, sits, PK STEM DONDERDAG 29 MEI 1997 (ju onze Haagse redactie pen Haag - De Europese Unie en de Verenigde Staten gaan de jestrijding van de internationale drugshandel intensiveren en jok op douanegebied beter samenwerken. Daarvoor onderte kenden minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) als EU-voor- jttei; zijn Amerikaanse collega Albright en de Europese han- jelscómmissaris Brittan gisteren in Den Haag twee verdragen. Sovendien hebben Europa en de VS afgesproken de internatio nale vrouwenhandel harder aan te pakken. 'olgens het drugsakkoord komt een meldingsplicht voor on dernemers, die bestanddelen laarmee ook moderne chemische drugs zoals XTC kunnen worden eemaakt, naar de VS willen ex porteren. Omgekeerd geldt het zelfde. Premier Kok en de Amerikaanse president Clinton, die bij de on dertekening aanwezig waren, een van een grote stap voor uit. De EU en de VS gaan ook de in formatie-uitwisseling op douane- 1 verbeteren. Dit akkoord heeft vooral betrekking op het scheepvaartverkeer in het Cari- [hq 'jee|apue>) 'ui|ag uee uJinid Met popcorn, hotdogs, bier, en een kort bezoek van Clinton. „Al lemaal gratis," constateerde de Heerlense Amerikaan Fred Laury tevreden. „Ik wist niet dat die Marshall-hulp nog steeds door liep," Campagnelied De president ondertussen leek wel op verkiezingstournee. Hij glimlachte, grinnikte en schater de alsof er in de Maasstad bergen stemmen te verdienen waren. Uit pure dankbaarheid voor een ont roerend rammelende versie van zijn campagnelied leek hij zelfs het muziekpodium te willen be klimmen, om het kinderkoor van de 'American School' in zijn ar men te sluiten. Maar dat stonden zijn kniebles sure en het protocol helaas niet toe. Er moesten immers nog mas sa's handen geschud worden, al vorens 'fast-food-fan' Clinton eindelijk de gang naar een Delfts pannekoekenrestaurant kon ma- Rotterdam (anp) - De rechtbank 111 Rotterdam heeft gisteren een jongen van 16 jaar uit Ridderkerk wegens jarenlange ontucht met 2'jn drie jonge zusjes veroordeeld ot twaalf maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk. Een 13-jarige broertje kreeg 220 ogen waarvan 110 voorwaarde- njk. De officier van justitie had egen de jongens een jaar jeugd detentie, waarvan vier maanden voorwaardeljk, en een jaar cel, waarvan zes maanden voorwaar delijk, geëist. e meisjes zijn drie jaar achter en door hun broers seksueel isbruikt. De zusjes waren bij aanvang van de incest 6, 7 en 10 jaar oud. Het oudste meisjes ver aarde tegenover de politie met ®n mes op de keel te zijn ge dongen tot het dulden en plegen an ontuchtige handelingen. De 'oers zetten de twee andere zus- onder druk door fysiek en Psychisch overwicht, oordat vader en moeder werk en, waren de kinderen volgens 6 Raad van de Kinderbescher- lng eenzaam'. Bovendien had- n d® ouders te weinig controle over de kinderen. bisch gebied, berucht als door voerhaven van harddrugs zoals cocaïne. Politie- en justitie-amb- tenaren worden geacht beter met elkaar samen te werken. Het ak koord moet ook voorzien in een betere bestrijding van fraude en corruptie. Clinton noemde de vrouwenhan del een 'moderne vorm van sla vernij'. Hij wil vooral actie on dernemen tegen de georgani seerde misdaad in Oost-Europa en Rusland, die de vrouwenhan del grotendeels organiseert. Vol gens de president moeten de au toriteiten in die landen de maffia harder aanpakken. •President Clinton met zijn vrouw Hillary en de Rotterdamse bur gemeester Peper tijdens de feestelijke afsluiting van de Marshall- hiienking in de Maasstad. foto anp Door Bas de Vries Rotterdam - Rotterdam, dat zich graag op de borst klopt als 'meest Amerikaanse stad van Nederland', slaagde gisteravond waar Den Haag overdag faalde. In een goed afgeschermde hoek van de Wilhelminapier kwam een enigszins spontane viering van 50 jaar Marshall-hulp op gang. Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA en WD hebben terug houdend gereageerd op het voorstel van premier Kok om de voormalige Oost- blok-staten meer economische hulp te bieden. Kok vindt dat de westerse staten en particuliere investeerders de handen ineen moeten slaan. Ook de voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Baker, ziet een nieuw 'Marshall-plan' voor die landen niet zitten. Volgens WD-kamerlid Weisglas is 'al leen hulp niet het antwoord'. Hij gelooft dat voor Midden- en Oost-Europa een andere be nadering nodig is. „Onze landen lagen vijftig jaar geleden nog in puin, maar de kennis en organisatie was nog aanwezig. Dat is daar niet het geval." Weisglas pleit voor vrijhandel en particulier initiatief, en een nauwe band van deze landen met de Europese Unie, die te zijner tijd tot toetreding moet leiden. „Daarom moet de EU-top in Amsterdam volgende maand een succes worden, en een verdrag opleveren dat niet te ingewikkeld is." CDA-kamerlid Leers noemt het initiatief van Kok rijkelijk laat. „De landen in Midden- en Oost-Europa worden inmiddels goed bediend door de Oost-Europabank en EU-fondsen als Tacis en Phare. Zij hebben volgens hem meer aan maatwerk dan aan een globaal hulpplan. „Landen als Tsjechië, Polen en Hongarije moeten geholpen worden zo snel mogelijk in de EU te integreren. Macedonië en Albanië hebben weer geheel andere behoeften." James Baker, minister van Buitenlandse Za ken onder Clintons voorganger Bush, wijst in een vraaggesprek in NRC-Handelsblad op de protectionistische en isolationistische krach ten in de Amerikaanse samenleving en in het Congres. „Het Amerikaanse publiek staat sceptisch tegenover buitenlandse betrokken heid. Bovendien hebben de Westerse landen nu kolossale begrotingstekorten." Volgens Baker is daardoor een grootschalige hulp operatie a la Marshall, zoals vijftig jaar gele den, nu niet meer mogelijk. ken. Welke naam nou precies bij welk paar handen hoorde, dat werd Bill en Hillary uitgelegd door de Rotterdamse burgemees ter Peper en echtgenote Neelie, die zich nog altijd zichtbaar on gelukkig voelt in haar rol als 'vrouw van...'. Voor de duizenden feestvierders - Amerikaanse Nederlanders en haastig opgetrommelde Rotter dammers - vormde de rede van Clinton en de onthulling van een Marshall-beeld niet meer dan een toetje. Toch is er ook op de Wilhelmina pier weinig aan het toeval over gelaten. Alle gasten hebben him paspoort moeten meenemen en moeten bij de ingang door me taaldetectoren. Het feestterrein zelf ligt ingeklemd tussen contai ners, twee marinefregatten en een blok studentenappartemen ten, dat is afgeschermd met een gigantische Nederlandse vlag. De president wordt in zijn rug gedekt door enkele panelen met kogelvrij glas. De Maas, die rus tig onder de aanpalende Er- asmusbrug doorstroomt, kunnen de meeste aanwezigen hooguit op het videoscherm zien. In de rivier houdt een kleine vloot de wacht. Op het terras, dat baadt in de milde meizon, is de voertaal En gels. Of een combinatie van twee talen: 'We've got to get some broodjes, dear'. Liefde De meeste aanwezige Amerika nen, zo lijkt het wel, zijn door de liefde naar Nederland gelokt. Zo ook Lydia Bissonette, die sinds drie jaar in Hengelo woont. Zij is beslist geen friend of Bill, dat moeten wij goed begrijpen. „Ik was hier ook geweest als hij ver stek had laten gaan. Een mis schien was ik dan nog wel en thousiaster geweest. Clinton is alleen maar een pretty boy, met die blauwe ogen van 'm. Ik heb vorig jaar op Ross Perrot ge stemd." Ja, ze heeft veel fellow Americans gesproken. Maar nee, een genoe gen was dat niet altijd. „Je hebt hier van die oudere mensen, die net zo praten als mijn ouders." „Mensen die hier al 25 jaar wo nen," legt haar Nederlandse man uit, „en dan toch overal op afge ven. Op de in hun ogen belache lijke tolerantie. Ja, vind je het gek als je naar een coffeeshop gaat en je vraagt om kofie. Dan zetten ze je dus iets anders voor." VERVOLG VOORPAGINA Op de Hofvijver dobbert een bootje met politieagenten, die verveeld de meeuwen voeren. En voordat de glim mende zwarte wagens op doemen, verschijnen busjes met camera's op het dak die de plukjes toeschouwers achter de dranghekken op film vastleggen. De politie had gewild dat het bezoek van Clinton aan Den Haag zou uitmonden in een waar volksfeest, maar dit doel faalt jammerlijk. Een enkele winkelier heeft een Ameri kaans vlaggetje in de etalage gezet en 's morgens vroeg ko men wat vrolijke noten van twee zwervers die 'Zie ginds komt Bill Clinton' over straat schallen, 's Middags speelt er een bandje op een plein in de stad, maar de Glenn Miller-to- nen trekken slechts een hand jevol publiek. In een boetiek vlakbij het pa leis Noordeinde waar Clinton logeert, zijn drie dames uitge dost in Amerikaans tenue met sterren en strepen. Ze hebben maar weinig klandizie, moppe ren ze. Clinton had dus best even op het bordes kunnen ver schijnen, voor al die 'armoe' die zij lijden. Dan hadden zij kunnen roepen: Billie, Billie. „Want het is wel een lekker ding, hij heeft uitstraling." Veel mensen in de binnenstad kunnen er echter niet om la chen. De 'belegering' van de stad ergert hun. Vooral in de trams, die geruime tijd moeten stilstaan als de stoet bezit van de weg neemt, lopen de irrita ties op. Een meisje loopt haar eindexamen van die dag mis; een hoogbejaarde mevrouw is al drie kwartier veroordeeld tot een ongerieflijke zitplaats. Nee, ze was nooit van huis ge gaan als ze dit geweten had. Haar buurman vindt het 'alle maal maar lariekoek voor die paar Amerikanen'. Zelfs in het gezelschap van de Amerikaan se president, bij de journalis ten van de 'Witte-Huis pers' klinkt er gemopper: „Je komt makkelijker het Witte Huis binnen dan hier." Maar er zijn ook mensen die het allemaal voor lief nemen, de trotse Hagenaars, die het Alles spie en span voor president Clinton. geweldig vinden dat hun stad Clinton en zoveel andere rege ringsleiders te gast heeft. Bij hen is er vooral begrip. „Je moet je eens voorstellen dat Den Haag een tweede Dallas wordt en dat ze hem door zijn waarop de koningin en haar gasten zich van het paleis naar de Ridderzaal zullen begeven, stromen mensen toe. Het zijn er aanzienlijk minder dan met Prinsjesdag, constateert een mevrouw bij het paleis. hoofd schieten. Dan sta je mooi te kijken." Tot in de middag lijkt de be langstelling voor het bezoek van de 'grote vriend van Ne derland' zelf en de andere re geringsleiders echter gering. De straten waar de dranghek ken staan zijn leeg en de dage lijkse routine heeft de over hand: er wordt gewinkeld en er is een demonstratie, van Kur- den tegen de Turkse inval in Irak. Een enkele Hagenaar wil wel graag zijn ergernis over de persoon Clinton kwijt. „Laat hem maar eens een Marshall plan opzetten voor de mensen in de Amerikaanse binnenste den die van de honger dood gaan, in plaats van met zijn broek op de enkels in Den Haag een politieke priouette te draaien." Pas als het tijdstip nadert Voor het paleis is de verwar ring groot. Een politieagent probeert het publiek duidelijk te maken dat de limousine van de president weliswaar aan de voorkant staat, maar dat hij toch echt via de achteruitgang weg zal gaan. Niet iedereen ge looft hem. „Als de auto hier staat, dan komt hij er ook hier uit. Ik blijf hier s.taan", zegt een vrouw vastbesloten. De kleine honderd mensen die bij de achteruitgang staan zul len meer geluk hebben. Maar ze moeten wel langer wachten dan gepland. Net als Beatrix op het Binnenhof. De stoet van Clinton vertrekt twintig minu ten te laat. De president moet CNN nog even te woord staan: „Wat is uw commentaar op Paula Jones?" Even voor vieren rijdt de stoet de tuin van het paleis uit. „Let op de auto met de vlaggetjes," instrueert een vader zijn zoon tje. „Daarin zit de president." En daar zijn opeens de vlagge tjes. Maar president Clinton zit aan de verkeerde kant; de kant waar geen publiek staat. Verderop staan achter de dranghekken drie jonge Ame rikaanse toeristen. Ze wilden naar het Mauritshuis, maar dat is dicht en daarom blijven ze nu maar even naar Clinton kij ken. Nee, ze hadden geen idee dat hun president hier op be zoek is en echt onder de indruk zijn ze ook niet. „Wil je mijn mening? Volgens mij is hij al leen maar hier om te ontsnap pen aan de Paula Jones-zaak." Achter de hekken staat ook een echtpaar uit Zevenaar, sinds twee jaar in het bezit van een NS-kortingskaart voor 'leuke dagtripjes'. Clinton zelf hoeven ze niet te zien. Ze komen voor de 'toestanden eromheen'. „Die stoeten en die beveiliging, dat is het mooiste." Van Clinton zal het echtpaar net als de anderen ook niet veel zien. Van de president is alleen zijn zwaaiende arm zichtbaar als zijn limousine passeert. Het is voorbij. Een eenzame de monstrant rolt zijn spandoekje met de tekst 'Who the fuck is Bill Clinton' weer op, terwijl omstanders hem de huid vol- schelden. J/ V? Wij Nederlanders zijn al blij als we enkel een glimp van de Amerikaanse president te zien krijgen, maar het schijnt dat de Amerikanen nou onderhand zijn ge slachtsdeel wel eens willen zien. Een dame in het Land van de Onbegrensde Mogelijkhe den beweert namelijk dat de huidige president toen hij nog een simpel gouverneurtje was, haar zijn plasser heeft laten zien en zij zegt dat er 'bijzondere kenmerken' waar te nemen waren. Er komt een heuse rechtzaak van en dat komt Clinton slecht uit. Tijdens zijn bezoek aan Nederland probeerde hij daar niets van te laten merken, maar ongemerkt spookt zoiets toch door je hoofd, lijkt mij. Was het boosaardige verbeelding mijnerzijds of wilde Clinton tijdens de gezamenlijke persconferentie met de Nederlandse premier echt reageren toen er een vraag ge steld werd aan mister Kok? Terug thuis zal Clinton straks hoe dan ook in zijn hemd of minder staan. Plastische chirurgie heeft alleen nut als de president echt iets te verbergen heeft. Kortom, de naakte waarheid is bijna altijd pijnlijk. MERIJN Een onderonsje tussen koningin Beatrix en president Clinton na de lunch in paleis Noordeinde, met kroonpins Willem-Alexander en prinses Margriet op de achtergrond. foto anp Van onze verslaggever Breda - De Bredase rechtbank heeft een groot deel van de ver klaringen van 'kroongetuige' Perry E ten onrechte niet ge bruikt voor het bewijs tegen de acht hoofdverdachten in het ge ruchtmakende Juliet-proces. Dat vindt het Openbaar Ministe rie in Breda. Daarom heeft het gisteren hoger beroep ingesteld tegen alle acht de vonnissen. Ook de advocaten van de vijf ver oordeelde verdachten gaan in beroep. Bij de politie en de rechter-com- missaris heeft Perry P. 31 verkla ringen afgelegd waarin hij de cri minele Juliet-organisatie bloot legde. Ze waren gedetailleerd en werden deels gesteund door an der bewijs. Hij vergrootte zijn ge loofwaardigheid door zijn eigen aandeel toe te geven. Hij is zelf ook veroordeeld. Officier van justitie mr. C. van Spierenburg heeft afspraken ge maakt met P. De rechtbank heeft de totstandkoming van die deal op grond van nationale en Euro pese regelgeving goedgekeurd. Er was voor de rechtbank geen re den deze afspraken niet-ontvan- kelijk te verklaren. Weliswaar wees de rechtbank op wat on zorgvuldigheden bij de totstand koming ervan, maar de andere verdachten zijn daardoor niet ge schaad in hun belangen. Door daarna de verklaringen van P. toch buiten het bewijs te hou den, heeft de rechtbank voor de bruikbaarheid ervan er te weinig rekening mee gehouden dat de rechter-commissaris P. heeft on dervraagd. De advocaten van de acht konden de getuige daar vra gen stellen en hebben dat ook ge daan. Daarmee waren zijn gege vens voldoende getoetst. Door zijn verklaringen dan toch niet te gebruiken, heeft de rechtbank een te zware toets aangelegd, vindt het Openbaar Ministerie. Het vindt het onbegrijpelijk dat de rechtbank het nodig vond dat P. op de zitting nog eens onder ede gehoord zou worden. „Er be stonden alleen nog vragen over de totstandkoming van de deal. Maar die kon nu juist de toets der kritiek doorstaan," aldus het OM Breda. Tijdens de behandeling van de strafzaak zijn nieuwe omstandig heden naar voren gekomen. Om dat P. weigerde te getuigen, waarmee hij zijn afspraak niet nakwam, kon hij daarmee niet geconfronteerd worden. Die om standigheden hadden niets te maken met de feiten die hij had onthuld. Bovendien had hij de namen van de acht al genoemd voor er afspraken gemaakt wa ren. „Het is niet aannemelijk ge worden dat de verklaringen van P. na en door de afspraak minder betrouwbaar zouden zijn gewor den," schrijft het OM. In de toelichting staat ook nog dat Van Spierenburg c.s. het on begrijpelijk vinden dat de recht bank P. in diens eigen strafzaak heeft veroordeeld voor deelname aan een criminele organisatie en de andere acht in hun zaken niet. „Het dossier laat er immers geen enkele tiVijfel/over toestaan dat het in alle strafzaken om dezelfde groepering gaat," aldus het OM. De hoofdverdachten stonden be halve voor de criminele organisa tie ook terecht voor de productie en de in- en uitvoer van xtc, bero ving, afpersing, ontvoering, gij zeling en marteling van drugs handelaren. Na eisen van vier tot achttien jaar zijn drie verdachten vrijgesproken en kregen de vijf andere straffen van viereneen half tot acht jaar. Perry P. kreeg na een eis van twee jaar een straf van vier jaar opgelegd. Die ver hoging had te maken met zijn houding tijdens zijn zitting, aldus de rechtbank. Den Bosch - Voor het gerechtshof in Den Bosch is gisteren in hoger beroep drie jaar cel geëist, waar van één voorwaardelijk, tegen ia- trosofenvoorman J. P. de Kok. Het Openbaar Ministerie, dat het beroep instelde, acht hem sterk betrokken bij de dood van een tweejarig Tilburgs meisje in 1993. De direct behandelend ia- trosoof, die destijds in Tilburg zijn praktijk had, heeft inmiddels eenzelfde straf achter de rug. Van onze verslaggever Den Haag - Tenminste een van de vijf gearresteerde Turks- Koerdische verdachten van brandstichtingen in de Haagse Schilderswijk heeft een bekentenis afgelegd. Het zou gaan om de 19-jarige hoofdverdachte E. Volgens zijn advocaat, mr.D.Dan- kelman, blijkt uit de politiedos siers dat hij in de verhoren be kend heeft betrokken te zijn bij de aanslagen met benzinebom men op twee Turkse ontmoetings centra in en bij de Schilderswijk, in de nacht van 25 op 26 maart. Behalve de hoofdverdachte zou den volgens de advocaat ook 'en kele' andere verdachten bekente nissen afgelegd hebben. Justitie weigerde gistermiddag te reage ren op de bekendmaking. De Haagse persofficier van justi tie deelde gisteravond wel mee, dat een zesde verdachte is aange houden. Deze wordt verdacht van de brandstichting in de Frans Halsstraat in de Schilderswijk. Daarbij kwamen, later in dezelf de nacht, zes leden van het Turks- Koerdische gezin Kösedag om het leven. Ook deze verdachte is een jongeman (19 jaar) en heeft, even als de andere vijf aangehouden verdachten, de Turkse nationali teit met een Koerdische achter grond. Over de aangestoken brand in de Frans Halsstraat zijn nog geen bekentenissen afgelegd. Gister middag kregen de advocaten van de vijf jeugdige verdachten (16 tot 26 jaar), die tot dan toe steeds hun betrokkenheid bij de branden ontkend hadden, de gelegenheid een deel van de dossiers in te zien. De politie beschikt over video banden van de bewakingscamera bij een benzinestation, vlakbij een van de Turkse ontmoetings centra, waarmee enkele van de verdachten geïdentificeerd zijn. Op de banden is te zien hoe zij benzine tanken in jerrycans.

de Stem | 1997 | | pagina 3