'Loko' krijgt steun van ondernemers De streeknamen D'n Bos en Raopenburg 1 AAN EEN TOE? ELM b.v. Paters Maristen gaan voormalige mavo verbouwen tot woonruimte Kroon op ruim 800 uur vrijwilligerswerk DAG KLAPPER DE STEM Marion iriaan Cinquante! I HiSstMS '')rov'nc'evers'aS9ever)' hB STEM ZEELAND C2 smorgen... «Spaarsysteem start in oktober Vlissinger verdacht van aanranding Steenkamp herbenoemd Graauw kan met gymzaal en verbouwd dorpshuis weer jaren vooruit Vrijen Merkwaardig Schot in nieuwbouwplan voor Heikant Met de bus naar Roland Garros DONDERDAG 29 MEI 1997 particulieren k jubileum, huwelijk, verloving, li tie, examen, Abraham enz. 0,65 incl. B.T.W., één grote fel verplicht. lat 35 X40 mm 26.- incl. B.T.W. banvraag. Foto's worden niet 1.312.313 of geef uw tekst 2 dagen l>ij één van onze kantoren. Irichten aan: De Stem, Postbus |ia t.a.v. 'Kleintjes Afdeling'. If voor teksten, foto 's en tekeningen wan redenen te weigeren. I de opdrachtgever van deze lp uitgever bekend te zijn. Indien l'gen met opgave van een fet wordt, is men verplicht zich te Imingvan misbruik. Uitgever is Opdrachtgever bekend te maken, fcntwoordelijk voor de in de porkomende teksten. zon, zij je altijd jouw zon zijn je weerlicht toekomst in zicht }el veel van jou i/ordt mijn vrouw. LIEVE EELCO Vandaag 5 jaar getrouwd en ik kan je met 100% zekerheid zeggen: "You're j still and will always be my number one" Nu op naar da volgende 5 samen met Jella en Jurre. Ik hou van je, Mariëlla Felicitaties uit Parijs. 't Is waar, ze ziet Saar, want LOEKI wordt vandaag 50 jaar Van Harte Rob, Paul, Mirella, Geoffrey, Quinten. GOEDEMORGEN SARA U huurt 'm, WrtPdbov voor houten vloeren il. 0115-431692 L onze verslaggever V,jst - De voormalige mavo-school [;.f! Ravelijn in Hulst wordt na de ïoWr van een nieuwe Reynaertcolle- e0p het terrein van de paters Ma ilen waarschijnlijk deels ver- |ouWd voor huisvesting van een fiental paters. e Maristen hebben dat bedongen tij dens de onderhandelingen over de ver koop van het huidige klooster. Aanvankelijk wilden de paters op hun eigen terrein een nieuwe huisvesting bouwen, maar dat ziet de gemeente niet zitten. Vandaar dat dit alternatief uit de bus is gekomen. Het deel van de mavo- school dat niet nodig is voor het nieuwe Maristen-onderkomen wordt waar schijnlijk gesloopt. Deze ontwikkeling betekent ook dat de voormalige mavo niet meer in beeld is als nieuwe huisves ting voor activiteitencentrum Het Hou tenkwartier. Inmiddels zijn de plannen voor de nieuwbouw van het Reynaertcollege zo goed als rond. Om te kunnen bouwen op het terrein van de paters Maristen is een herziening van het bestemmingsplan no dig. De plannen liggen vanaf 2 juni ter inzage en belanghebbenden hebben dan vier weken de tijd om eventuele reacties bij de gemeente in te dienen. Er is op dinsdag 3 juni ook nog een inspraakbij eenkomst waarop de plannen worden toegelicht. Wie daar bij wil zijn moet zich wel uiterlijk 2 juni schriftelijk of te lefonisch aanmelden bij de gemeente. Volgens de plannen blijft de beeldbepa lende voorgevel van het Maristenkloos- ter aan de Carmelweg in zijn huidige staat gehandhaafd. De hoofdontsluiting voor de nieuwe school komt in de Zoute- straat. Om het nieuwe Reynaertcollege te kunnen realiseren zal een deel van het bos op het kloosterterrein moeten sneu velen. Er wordt echter geprobeerd de waarde volle elementen zo veel mogelijk te be houden. Wan onze verslaggever ■Buist - Hulst krijgt definitief de primeur van het eerste lokale tektonische spaarsysteem in Zeeland. De ondernemersvereni- j Hulst Reynaertstad heeft nu dertig winkeliers bereid ge- Konden om mee te doen en dat is genoeg om te starten. I Het spaarsysteem wordt in ok tober ingevoerd," zegt voorzitter It. Mattheeuws. „We hebben vol- Idoende deelnemers, die verspreid Izijn over bijna alle branches. Bo- Ivendien verwachten we dat zich Ke komende tijd nog heel wat Keer winkeliers als deelnemer lallen melden. Dat zijn degenen Idie eerst de kat eens uit de boom lebben gekeken." Ondernemers Idie nog twijfelen moeten volgens Klattheeuws vanavond vooral de ■jaarvergadering van Hulst Rey- Inaertstad bijwonen. Daar krijgen lie aanwezigen namelijk een vi- Ideopresentatie voorgeschoteld lover een soortgelijk loko (lokaal Ikopenj-programma in Nijkerk. lOndernemers hebben daar al een proef gedraaid met een lo- Ikaal spaarsysteem. ■Met het Loko/Reynaertprogrm- Ima wordt een volle portemonnee Imet kortingbonnen en klanten- I Van onze verslaggever IVlissingen - Een 37-jarige I Vlissinger is in de nacht van dinsdag op woensdag gearres- rd op verdenking van een I poging tot aanranding van 1 een 29-jarige vrouw uit Arne- muiden. De vrouw fietste afgelopen dins- avond rond 22.45 uur over de Oude Dijk richting Arnemuiden i werd door de verdachte, die I haar eerst met zijn auto was I voorbijgereden, opgewacht. I Toen ze langsfietste, pakte de I man haar beet. Toen ze zich ver- ledigde, kreeg ze klappen waar- I door ze licht gewond raakte aan I haar gezicht. De vrouw kwam ten I val, maar wist uiteindelijk te voet I aan haar belager te ontsnappen. I De Walcherse politie kon de man I enkele uren later aan de hand van I een signalement aanhouden. Hij I is voor nader verhoor opgesloten I in een politiecel. De politie zoekt i een automobilist die, kort voor de aanval, de vrouw in de [richting Arnemuiden voorbij is I gereden. 'ank van Cooten, Frank Deij (plv. ed.chef), en van der Helm, Peter Oggel (editie- I mei), Harold de Puysseleijr, Janneke Rood- I ®it, Sanne Schelfaut. toes: I Stokstraat 1,4461 JK I 'el■0113-273700, fax 0113-273701. I Redacteur: j Saudeloo 16,4561 ES teUl 14-372770, fax 0114-372771. —vuucUI. Eugene Verstraeten. Sportredactie Zeeland: I 'ooKoomen tel.mat/mvrij. 0115-645751 «.zondag 0115-645753 J'tertentie-exploitatie teStemenZVK j 'emeuzen: ilJ',a"dstraat32,4532CG VorS 4^74°, fax 0115-645741 jteftegenwoordigers: H.a„rtl"Boeïe. Privé 0115-563976, JDimmers, privé 0115-562354 3 16,4561 ES tel. 0114-372770. adegenwoordigers: Ifcfa8» de" Brande' P"vé 0114-314570, - Verstraeten privé 0114-316755. kaarten verleden tijd, want alles kan gewoon gespaard worden met de bankpas of speciale loko- kaart. Bij besteding van bepaalde bedragen krijgt de klant een aan tal loko's en wie er 250 bijeen heeft krijgt een waardebon van 25 gulden. Sparen doe je met een bankpas met chipknip. Wie die niet heeft kan zich straks een Hulst Rey- naertstad-kaart aanschaffen. Met die kaart kunnen ook regel matige Belgische bezoekers spa ren voor waardebonnen. „Wij willen weten dat we uniek zijn en daarom hebben we een flink budget uitgetrokken om het spaarsysteem straks naar de klanten te brengen," zegt Mat theeuws. De public relations- commissie van Hulst Reynaert stad broedt nog op een paar spec taculaire introductie-activitei ten. Daarnaast wordt er ook veel energie gestoken in voorlichting naar de deelnemende bedrijven toe. Zo komt er voor alle mede werkers van die bedrijven een in formatiebijeenkomst. Kloosterzande - Burgemeester Th. Steenkamp is opnieuw voor zes jaar benoemd als burgemees ter van de gemeente Hontenisse. De herbeëdiging vindt plaats in Middelburg, op maandag 9 juni. De nieuwe gymzaal in Graauw is al volop in gebruik. Van onze verslaggever Graauw - Inwoners van Graauw heb ben er al een paar maanden van kunnen genieten. Maar pas vrijdag worden de nieuwe gymzaal en het vernieuwde dorpshuis officieel geopend. De openingshandeling wordt om 19.00 uur verricht door de Hulster wethouder P. Weemaes, met medewerking van de fanfare Nooit Gedacht. Met de komst van de gymnastiekzaal is een lang gekoesterde wens van de Graauwse dorpsgemeenschap in vervulling gegaan. Een nieuwe accommodatie was dringend noodzakelijk voor het -kunnen beoefenen van allerlei binnensporten. Voorheen fun geerde de grote zaal van het gemeenschaps huis als zodanig, maar dat was geen ideale situatie. De nieuwe zaal - twaalf bij 25 me ter, kosten ruim vijf ton - is tegen het dorps huis aangebouwd. Bovendien zijn de oude ruimten van het dorpshuis heringedeeld. De bar is ver- foto camile schelstraete plaatst, de oude gymnastiekzaal is opge deeld in twee vergaderruimtes, de oude ver gaderzaal is inmiddels omgetoverd in berg ruimte en crèche. De bouw van de nieuwe accommodatie werd mogelijk gemaakt door veel vrijwilligers werk, waardoor de kosten aanzienlijk zijn gedrukt. Het karwei heeft ongeveer een half jaar ge duurd en in die tijd hebben vrijwilligers van verschillende Graauwse verenigingen er meer dan 800 uur werk in gestopt. DIVERSEN AARDENBURG Smokkelroute - puzzelrit voor au tomobilisten en fietsers - Gasthof De Jonge Leeuw Kaai Aardenburg LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - café Lamsoren -13.30 uur SAS VAN GENT Bingo - ANBO - De Regenboog - 14.00 uur Gezelschapsdansen - SAV - De Speye-13.30 uur AXEL Expositie - aquarellen van Liliane van Cleemput, Betty van der Hey- den, Lidian Neyt, Raymonde d'Hooghe en Annelies Esseling - streekmuseum Het Land van Axel - 13.30-17.00 uur (woe t/m zat, t/m 31 mei) Bieden - Gregoriuscentrum -14.00 uur CLINGE Gymnastiek voor ouderen - KBO -Malpertuus-13.30 uur WESTDORPE Kaarten en bingo - KBO - Concor dia- 13.30 uur Tafeltennis - Concordia -19.00 uur GRAAUW Jokeren - Gemeenschapshuis - KBO -13.30 uur ST.-JANSTEEN Schieting - St.-Jan -19.30 uur STOPPELDIJK Prijskaarting - KBO - 't Gelaag - 14.00 uur THEATER ANTWERPEN La Serva Amoroso - door KNS - Bourlaschouwburg - 20.00 uur Het Archimedes Principe - door Nieuw Raamtheater - 't Klein Raam- theater - 20.00 uur Ontoereikend Adres - door Nieuw Raamtheater - Raamtheater op 't Zuid - 20.00 uur In Godsnaam - door TIL - Het Klok huis - 20.00 uur De Schipbreukeling - door Tom Van Bauwel - Theater de Zuidpool - 20.00 uur GENT Napels - door Nieuwpoorttheater - Nieuwpoorttheater - 20.30 uur Henry - door Peter de Graef - de Vooruit - 20.00 uur MUZIEK ANTWERPEN Westside Story - Stadsschouwburg - 20.00 uur GENT Papalagi - door Het Muziek Lod - muziektheater - de Vooruit - 22.00 uur MIDDELBURG Mini-concert - Gerard Boots/orgel - Abdijkerk Doornlaan 3 -15.00-15.30 uur Het Groot Niet Te Vermijden - stadsschouwburg - 20.00 uur SINT NIKLAAS Orgelconcert - door Christophe Bursens - St. Jozef Tereken kerk - 20.00 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Dante's Peak Podium 't Beest - 20.30 uur Por trait of a lady HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Dante's Peak 20.00 uur The Saint 20.00 uur The English Patient 20.00 uur All Stars 20.00 uur Liar Liar 20.00 uur The Fifth Element VLISSINGEN Alhambra Theater - 20.00 uur The Fifth Element 20.00 uur Karakter 20.00 uur Liar Liar 20.00 uur Donnie Brasco BRUGGE Kennedy Komplex - 20.00 uur The Relic 20.00 uur Michael 20.00 uur De Jurk 20.00 uur Bordello of Blood GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Gaston's War 20.00 en 22.30 uur Donnie Brasco 17.00 en 22.30 uur Turbulence 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Dante's Peak 14.30 en 20.00 uur The English Pa tient 20.00 en 22.30 uur The Devil's Own 14.30 uur 101 Dalmatians (o.v.) 14.30 en 17.00 uur 101 Dalmatiërs (ned.v.) 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Ro meo Juliet 17.00,20.00 en 22.30 uur Gridlock'd 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur the Fifth Element 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Mi chael 14.30 en 17.00 uur Return of the Jedi 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Smilla's Sense of Snow 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Bor dello of blood 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Ab solute Power KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Absolute Power 20.00 uur Romeo and Juliet 20.00 uur the Fifth Element 20.00 uur the Fan Activiteiten en evenementen bestemd voor de dagklapper en uitslagen bij voorkeur per brief(kaart) zenden aan redactie De Stem, Postbus 145 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en donderdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. EDITIE ZEELAND H I Bezorgklachten: Bel lezerscontact076-5312312 mat/m vrij. 8.00- 17.00 uur K 8.00- 12.00 uur j Redactie Terneuzen: I Mdlandstraat 32,4532 CG tel. 0115-645769, fax 0115-645742. 8.30 -17.00 uur D'N BOS EN RAOPENBURG zijn de streeknamen voor dorpen die officieel Boschkapelle en Ra penburg of Stoppeldijk heten. Waar dat Rapenburg vandaan komt, is onduidelijk. Sassenaar Eugène Sarneel, een bekend heemkundige, zegt bijna zeker te weten dat het in Sas van Gent, waar ook een Rapenburg be stond, de wijk was waar het ra- palje, het uitschot van de ge meente, woonde. Wij haasten ons te zeggen dat daar bij het Rapenburg waar wij nu over praten, nooit iets van gebleken is, al zegt een enkele oude 'Bos- senjèr' misschien: „Zie je wel! K'ènt altijd al gedocht!" Want Rapenburg en D'n Bos, dat ging nooit zo erg. Er is altijd ri valiteit geweest tussen de twee dorpen waarvan de kerktorens recht-op-recht op 1100 meter van elkaar staan. Rivaliteit waarover? Een jong dorp - Ra penburg - dat opgeklommen is tot boven een ouder? Nauwe lijks. Op zeer hoge leeftijd kun nen ze geen van beide bogen, Ra penburg noch D'n Bos, want ze liggen in dezelfde polder, de Stoppeldijkpolder, en die is (pas) in 1645 bedijkt. Dubbeldorp Misschien even wat uitleg voor af. Over het dorp Vogelwaarde, het dubbeldorp iets ten noorden van de N60 halverwege Terhole en Zaamslag. Een dubbeldorp zei ik zojuist, van oorsprong dus twee dorpen, sterker nog, twee afzonderlijke gemeenten met elk een eigen burgemeester, een ge meenteraad en heel het spel er omheen. Of ze nu echt niet met de moderne tijd meekonden - eerlijk gezegd heb ik daar nooit iets over gelezen - of dat er toen ook maar vergroot moest worden om het vergroten, weet niemand. In ieder geval werden in 1936 Boschkapelle en Stoppeldijk (in de volksmond dus Rapenburg) met de zelfstandige gemeenten Hengstdijk en Ossenisse samen gevoegd tot de gemeente Vogel waarde. Of dat destijds tot openlijke pro- Door George Sponselee testen geleid heeft, durf ik niet te zeggen, maar binnen de Bosse gemeenschap moet het maan denlang het gesprek van de dag - en in de herbergen ook vast een stuk van dé nacht - geweest zijn, want D'n Bos en Raopen burg, ik zei het al, 'Da' boterd'n nóóit nie zóó'! Zo er al geprotesteerd is, zal te hoop lopen tegen hogerhand toen wel evenveel effect gehad hebben als vandaag de dag, dus de samenvoeging ging door. De Bosse gemeenteraad was ech ter niet van plan met een grote bruidsschat het huwelijk in te gaan en zo rap als kon werden de reserves aangesproken voor al lerlei openbare voorzieningen. Exclusief voor Boschkapelle ui teraard. Zo werd de hele Bosse- straat, de weg die de twee dor pen verbindt, van voor tot achter van openbare verlichting voor zien. Daardoor werd het welis-' waar nog geen Belgische auto snelweg, maar vergeleken met Hengstdijk, waar men zich bij wijze van spreken al rijk voelde met vier straatlantaarns met elk een lampje van 40 watt erin, was het er zo licht als in Parijs. Over Ossenisse, waar ze het geld nooit over de balk gegooid heb ben - toch niet voor overbodige dingen als straatverlichting - zwijgen we dan helemaal maar. Het verhaal wil dat jaren later het Hengstdijkse raadslid (bo- Het beeld van de twee vissen die elkaar wisten te vinden. Ze stellen Boschkapelle en Stoppeldijk voor en vormen samen de letter S van een schakel. foto wim kooyman ven)meester Emery Schelfhout in de gemeenteraad van Vogel waarde eens klaagde over de schamele openbare verlichting in zijn dorp en dat er toen lam pen van 60 watt ingedraaid zijn in plaats van die van 40. Maar we hebben dit verhaal opgedaan bij pot en pint. Dus evenmin als Eugène Sarneel voor zijn verkla ring over het woord Rapenburg, durf ik er mijn hand voor het vuur te steken. Heel de Bossestraat schreef ik hiervoor, maar dat is natuurlijk niet correct: de Bossestraat van af 't Gat bij de Driegezustersdijk tot aan het 'eletrieke kotje'. Dat was een transformatorhuis van de Pzem, de voorganger van Del ta Nuts, dat nabij de gemeente grens stond, iets op Rapenburgs grondgebied. Komende van D'n Bos viel je voorbij dat kotje dus prompt in d'n donkeren. De tegenstelling tussen de twee dorpen zou daar geregeld uitge vochten zijn, zo willen veel ver halen. Dat is sterk overdreven. De schooljeugd ontmoette er el kaar wel eens en dat was dan niet om sigarenbandjes te ruilen. Er is dus wel eens iemand met een buil, een bloedneus of een kapotte klomp naar huis gegaan. Maar dat ook de volwassenen el kaar daar afkuisten is onjuist. Het kotje werd voor veel vreed zamer doeleinden gebruikt: het was er donker - het stond im mers op Rapenburgs grondge bied! - en je kon er altijd uit de wind gaan staan. Wie langs die weg zijn lief naar huis bracht, ging bij het kotje staan vrijen, want toen was het nog geen mo de je geliefde in het openbaar te kussen. „Spijtig dat er maar één achterkant aan was," verzuchtte onze zegsman, „want er was al tijd meer behoefte dan plek." Toch, wat Free van de Schoofkas - bekend van de wekelijkse rijmkroniek in deze krant - on langs schreef, onderschrijven ze wel: er waren Bossenaars die het vertikten ook maar één stap op Rapenburg te zetten. Veel liever vanaf Boschkapelle over de on verharde landbouwwegen - in de bamis en de winter slik en moor - als de 'Pad van Kraker' op de Rechtepad naar Hulst dan over de geplaveide wegen 'op' Rapenburg. Vanwege die rivali teit. Het merkwaardige was dan weer: als de toneelclub van Ra penburg een uitvoering gaf, stroomde het volk van D'n Bos met drommen naar Rapenburg. Omgekeerd, speelde D'n Bos, van Rapenburg geen man! Hoe anders is het geworden! To neelvereniging ODI, die in deze tijd haar vijfentwintigjarig jubi leum viert met verschillende fes tiviteiten, telt leden van Rapen burg en Boschkapelle en als er gespeeld wordt komen er Bos- senjèrs en Rapenburgers kijken. Het is burgemeester Peter Molt- hoff die er veel aan gedaan heeft die rivaliteit uit de wereld te hel pen. Bijvoorbeeld door te be werkstelligen dat er voor beide dorpen één nieuwe school kwam. Die kreeg de naam De Schakel en in de patio, die door de loka len en de bibliotheek omsloten wordt, staat bij de vijver een beeld: twee elkaar omstrenge lende vissen. De vissen zijn Bo schkapelle en Stoppeldijk, de vorm is een S van schakel. Het beeld is geleverd door archi tect ir. C. Sturm uit Bergen op Zoom, maar wie het ontwierp konden we niet achterhalen. De inspectrice van het lager onder wijs onthulde het op 29 april 1970. Volgende keer gaan we nog wat nader in op D'n Bos en Rao penburg. Met dank aan W. Blommaert uit Hulst en W. Lambert en B. de Schepper uit Vogelwaarde. Van onze verslaggever Heikant - Er begint nu toch schot te komen in het nieuwe uitbreidingsplannetje voor het dorp Heikant. De tekeningen zijn Jdaar en nu is het tijd om via een wijziging van het bestemmingsplan Heikant de uitvoering van het plan mogelijk te maken. Het uitbreidingsplan, dat ligt tussen de Schoolstraat, Ellestraat en Vylainlaan, biedt plaats aan de bouw van ongeveer 25 woningen. In Heikant wordt daar al lange tijd op gewacht, omdat er in het dorp al een paar jaar geen vierkante meter bouw grond meer te koop is. Dat het allemaal zo lang duurde had te maken met de moeizame verwerving van de benodigde grond. De onderhandelingen zijn echter toch succesvol afgerond. Het nieuwe plan, waarbij meteen ook de vijf te bouwen woningen in het pad tussen Ellestraat en Vylainlaan zijn meegenomen, ligt vanaf 2 juni vier weken lang op de gemeentesecretarie in Hulst ter inzage. Dat de tekeningen er nu liggen betekent niet dat er al snel gebouwd kan worden. Het plan moet nog een lange procedu re doorlopen. Zo kan er pas wor den begonnen met het bouwrijp- maken van het gebiedje als de provincie het uitbreidingsplan heeft goedgekeurd. In Hulst verwacht men niet dat het nieuwe provinciale woning bouwbeleid roet in het Heikantse eten zal gooien. Volgens de richt lijnen mogen er in Heikant voor taan drie woningen per jaar wor den gebouwd. Het nieuwe plan heeft ongeveer een looptijd van tien jaar en past dus in dat beleid. Clinge - De Clingse tennisvereni ging Game 78 gaat vrijdag per bus naar Parijs om het tennis toernooi op Roland Garros bij te wonen. Voor snelle beslissers zijn er nog vijf plaatsen in de bus vrij. Wie mee wil kan bellen naar voorzitter Frans Strooband.

de Stem | 1997 | | pagina 21