'Meer hulp nodig voor O-Europa' tfheuvels ronstijd Aantal verslaafden in Zeeland groeit Schim Paula Jones waart door vesting Den Haag Extraatje valt lager uit Veilige bedrijven worden fiscaal beloond Zeeschepen terug onder Nederlandse vlag DE STEM Dansje voor hoge gasten De Splenter schoenen Pleidooi Kok en Clinton: hap KORT planeten vluchten omen r industrie roïde 'Zweepslagen voor rokers' Werkdruk in Nederland is hoogste van Europa Middel tegen huidziekte uit de handel Middelburger stal entreebewijzen van partycentrum Actie tegen roken wordt een doorslaand succes LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 I37e JAARGANG Postcode:..Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 132, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND uw«r 8 MEI 1997 E4 ruimtevaartorgani- tmosfeer van de bui- Omdat die planeten ceren, veronderstelt stelsel hebben opge- overal in het heelal, hzelf niet verbazing- gevolg van de kern inden zich gemakke- waterstofatomen tot oorpronkelijk in het aan van leven, aldus an in het universum standigheden overal ht van space-shuttle nnen van deze missie tevaart Nasa enkele ema voor de rest van e hernieuwde vlucht ramma. De geplande gebied van micro- erd. In de eerste helft overy. Die brengt een oor onderzoek van de genomen. Bovendien nse robotarm die str- uimtestation ISS. tlantis omhoog. Die ruimtestation Mir. In mbia de laatste ruim- op het gebied van mi- wetenschappelijke sa- d. rren en zonnestelsels Dat is een van de con- kken naar aanleiding s van de Europese as- erschijnen dikke cata- t en in druk. Deze be- n van het heelal door an 120.000 sterren en oen andere. Hipparcos ese Ariane-4-raket en e sterrenhemel. Twee rrenstelsels bewegen ons over één tot acht oet groter zijn dan tot ttingen over de leef- oven naar circa twaalf rt Nasa heeft het als ogwaardige technolo- n de industrie ter be weer tientallen high resenteerd tijdens een jaarlijks vijf miljard imtevaart-technieken. ikaanse) industrie ge- r een systeem om afval oductie van elektroni- ratoria, de voedselin- bestendige materialen ieuwe soorten magne- kunststoffen voor ge- araten, warmtewissel- ructie-materialen, en liteit en poreusheid te ers van het oppervlak tdekt. Het Amerikaan- t een Japanse raket, zo Nasa meegedeeld, voorzien voor januari merikaanse robot met en. Het is voor het eerst en zeventig dat mon- rorden gebracht. een klein deel van hun procent. Dat conclude- ïit, die honderden graf- aanpalende Belgische kinderen bijgezet." ste mannen stierven tus- dertig en veertig jaar, te ken met nu dik zeventig- resten van een vrouw van gevonden. Meer dan de an de kinderen stierf in ste levensjaar, et waarom van de graf- is weinig bekend. Ook e de toenmalige Kempi- mdboeren over de dood Misschien vereerden ze wellicht betekende het en het losbranden van de het lichaam, oppert drs. ssen. „Het waren in elk aijzondere plaatsen, die ivels. Anders zouden ze iwenlang bewaard en ge- rijn. Toen namelijk de ui - len kwamen, werden die gen de rand van een graf- gelegd. Het kan een vorm orouderverering geweest met de andere doden ge- is niet duidelijk. Ook zij wel verbrand zijn, en de litgestrooid over het laoP yeet in een rivier. Van Bommel-dealer OOSTBURG (zondags open 14.00-18.00 u.) TERNEUZEN 4 KATERNEN Pb Binnenkrant Binnenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids ITV-prograrnma's A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B4 C1 t/m C4 D1 t/m D8 D7 Monument Auschwitz weer kapot PAGINA 'Regering Turkije treedt af' PAGINA Mooi weer Naar het weekeinde toe wordt het mooi, rustig en zonnig. De temperatuur loopt op tot ruim 20 graden. Vandaag opklaringen en droog. 8"710311"000218" lllll DONDERDAG 29 MEI 1997 Riedle schiet Dortmund naar Europacup PAGINA Zingen is levenshouding voor Jeanette de Caluwé PAGINA m Van onze verslaggever Middelburg - Het aantal verslaafden aan alcohol en drugs blijft groeien in Zeeland. Vooral het aantal drugsverslaafden nam vorig jaar toe. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) Roemt de drugsproblemen in Axel en Sas van Gent zelfs 'ver rassend hoog'. Landelijk mag het aantal alco holverslaafden vorig jaar licht gedaald zijn, in Zeeland nam dat licht toe, meldt het jaarverslag ■Jeruzalem (ap) - Roken is een zonde en moet bestraft wor den met 40 zweepslagen. Dat 's althans de mening van rab bijn Ovadia Yosef van de ul tra-orthodoxe Israëlische Shaspartij. De rabbijn, die zaterdag een nieuwe religieuze wet tegen het roken afkondigde, gaf ook de tabaksindustrie ervan langs. Shas heeft tienduizenden aanhangers onder de Sefar dische joden in Israël. Iro nisch genoeg zijn veel van hen, onder wie Yosefs eigen protégé parlementariër Arieh Deri, stevige rokers. 1996 van het ZCAD. Het begint met de zin: 'Alles was méér in 1996'. De instelling zag vorig jaar het aantal drugsklan ten stijgen met maar liefst 23 procent. 'Het is een trend die al jaren bezig is', aldus het verslag. Het ZCAD had vorig jaar 1338 klanten, het jaar daarvoor waren dat er 1232. Zeeuws-Vlaanderen toont al ja ren een afwijkend beeld van 'Zee land en ook ten opzichte van de rest van Nederland. In de regio staan 40 op de 10.000 mensen in geschreven bij het ZCAD, terwijl dat er landelijk 31 zijn. Het is de regio in Zeeland met de meeste alcoholproblemen: 25 op de 10.000 inwoners had vorig jaar een alcoholprobleem, landelijk waren dat er 13 op de 10.000. De drugsproblemen lagen in het verslagjaar nog net onder het landelijk niveau. Terneuzen scoorde het hoogst in de regio op drugsgebied met 19 per 10.000 mensen tegen landelijk 14 per 10.000 mensen. I VERVOLG OP PAGINA C1 Van onze Haagse redactie Den Haag - De Amerikaanse president Clinton en premier Kok hebben gisteren gepleit voor meer hulp aan de landen in Mid den- en Oost-Europa. Zij deden dat tijdens de feestelijke her denking van vijftig jaar Marshall-plan in de Haagse Ridder zaal. De plechtigheid werd bijgewoond door koningin Beatrix en 37 Europese regeringsleiders en staatshoofden. Clinton was in zijn herdenkings rede weinig concreet. Hij stelde dat de lijn van de Marshall-hulp, die in 1947 een begin maakte met de wederopbouw van het door oorlogsgeweld geteisterde West- Europa, nu moet worden doorge trokken naar de voormalige Oostblok-staten. „Toen konden niet alle landen deelnemen," aldus de Ameri kaanse president. „We kunnen nu voor het eerst een onverdeeld en democratisch Europa bouwen." Tijdens een lunch met Clinton en de Europese regeringsleiders op paleis Noordeinde had koningin Beatrix ook al gepleit voor een verdere samenwerking met de Midden- en Oost-Europese lan den. Volgens haar heeft de soli dariteit die na de oorlog in het Westen groeide, zich nu naar die landen uitgebreid. Zowel Kok als Clinton legde in de Ridderzaal de nadruk op de noodzaak van par ticuliere investeringen in de voormalige Oostblok-staten. Vol gens hen is hulp aan deze landen van essentieel belang. Niet alleen voor de verdere ontwikkeling van hun democratisch gehalte, maar ook om van hen een rechtsstaat te maken. „De nadruk moet liggen op de in frastructuur als de sleutel tot het smeden van banden tussen de volkeren van Europa," zei Kok. „Schattingen van de benodigde fondsen komen tot honderd mil jard dollar. Alleen al vanwege de enorme omvang van deze behoef ten zal het grootste deel van het geld van particuliere inves teerders moeten komen." Hij zei dat Nederland bereid is om als gastheer op te treden voor een Euro-Atlantische conferentie om dat probleem te bespreken. Clinton memoreerde dat de inter nationale financiële instellingen, zoals de Wereldbank, sinds de val van de Berlijnse Muur in 1989 meer dan vijftig miljard dollar in de Oost-Europese economieën hebben gestoken. Daarnaast werd er nog eens voor 45 miljard dollar particulier geïnvesteerd. OP PAGINA A3: - CDA en WD terughoudend over plan Kok - Europa en VS pakken drugs aan - 'Toch wel een lekker ding, die Billy' - 'Spontaan feest' in een aangeklede kooi Rijswijk/Hilvarenbeek (anp) - De spray en de shampoo van Skin Cap, een middel tegen de huid ziekte psoriasis, mogen niet meer worden verkocht. Beide middelen bevatten bijnierschorshormonen, die bij veelvuldig gebruik een schadelijke bijwerking kunnen hebben. De Inspectie voor de Volksgezondheid besloot het middel uit de handel te nemen na onderzoek van TNO Zeist en de Keuringsdienst van Waren. De inspectie heeft importeur Eshuis Bodycare in Hilvarenbeek ge sommeerd de voorraad te vernie tigen. Tijdens de herdenking van een halve eeuw Marshallplan inde Haagse Ridderzaal voerden kinderen van de Amsterdamse Ballet Academie een dans uit voor (van links naar rechts) premier Kok, koningin Beatrix, president Clinton en Hillary Clinton. foto wfa Van onze verslaggever Middelburg/Breda - Een 22-jari- ge Middelburger is aangehouden omdat hij 29 entreebewijzen ter waarde van 1305 gulden voor een danceparty in de Zeelandhallen te Goes had ontvreemd. De toegangskaarten (45 gulden per stuk) werden half mei gesto len in een partycentrum in Breda. De diefstal kwam aan het licht omdat de kaartjes op een niet er kend verkoopadres werden aan geboden. Broomchemie plotseling zonder OR pagina Opzet Delta krijgt weinig steun Staten pagina Van onze Haagse redactie Den Haag - Hij doet het. Bill Clinton, president van de Verenigde Staten, stapt mid den op straat uit zijn limousi ne en loopt naar de mensen achter het dranghek. Zijn uitgestoken hand voelt klef. Hij zegt niets, glimlacht en schudt dan een andere hand. De aanwezigen kijken beduusd: wat vreemd dat hij juist hier stopt. Het team van de NOS in paniek: waar is de cameraman? Ruim tien minuten heeft Clinton in Den Haag gereserveerd voor een spontane ontmoeting met seksuele intimidatie mag door zetten? Clinton, die ervan beschuldigd wordt met zijn broek op zijn en kels Jones te hebben lastiggeval len, geeft vriendelijk een niets zeggend commentaar: „Zij doen hun werk en ik het mijne." De volgende vraag - of de kwes tie Jones zijn Marshall-feestje niet ruw verstoort - komt te laat. De president steekt de straat al over om daar handen te schud den van Hagenaars, die hem met een beschaafd applaus en ge juich begroeten en fotootjes schieten. De binnenstad van Den Haag is Den Haag (anp) - Alleen staande 65-plussers met een laag inkomen gaan er dit jaar 40 gulden netto op vooruit. Gehuwde en samenwonende ouderen in deze categorie krijgen dit jaar 60 gulden meer te besteden. Dat schrijft minister Melkert vam Sociale Zaken de Tweede Kamer. De maatregel kost 65 miljoen gulden. De voordeeltjes zijn lager dan Melkert aanvankelijk had aange kondigd. Vorige maand noemde hij bedra gen van respectievelijk ruim 50 en 80 gulden. De extra koopkracht voor de be treffende groep (65-plussers wier inkomen geheel binnen de eerste belastingschijf valt) is onderdeel van een pakket maatregelen, waarmee het kabinet de armoede wil bestrijden. Aanvankelijk was het de bedoe ling de regelingen pas in 1998 in te laten gaan. Maar door meeval lers kan het kabinet voor een deel al per 1 juli van dit jaar er geld voor uittrekken. Andere maatregelen die deze zo mer van kracht worden zijn een verhoging van de kindertoeslag in de huursubsidie en een eenma lige koopkrachttoeslag voor men sen van onder de 65 jaar met een laag inkomen. het Haagse publiek. Op weg naar de lunch met koningin Bea trix wordt de enorme presiden tiële colonne plotseling tot stil stand gebracht. Niet bij de uitgang van het brandschone Binnenhof waar veel publiek staat om een glimp van de president op te vangen, maar op een hoekje bij de Hof vijver, waar slechts enkele tien tallen passanten zich ophouden. De veiligheidsmensen stappen uit hun wagens en zwermen uit over de straat. De deur van de li mousine gaat open en ineens staat hij daar, met stok in de lin kerhand. Een Amerikaanse journalist kan zijn geluk niet op. Hij mocht van een onverbiddelijke politie agent geen kant meer op nadat de stoet vanaf de Ridderzaal was vertrokken. En nu loopt de pre sident recht op hem af. Tijd voor die ene prangende vraag, die de honderden aanwe zige Amerikaanse journalisten al de hele morgen bezighoudt en die ze tijdens de officiële pers conferentie 's ochtends per se niet mochten stellen. Wat vindt de president van de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat Paula Jo nes haar zaak tegen hem wegens op de dag dat Clinton er bezit van neemt, veranderd in een wa re vesting. In de lucht brommen rondcirkelende helikopters, op straat staan dranghekken en overal waar Clinton mogelijk kan passeren - de precieze route blijft iedere keer tot op het laat ste moment geheim - lopen poli- tie-agenten en beveiligingsmen sen rond. Het Binnenhof en het aangren zende Plein zijn hermetisch af gesloten. Op het torentje van het Eerste Kamergebouw turen vei ligheidsmensen door verrekij kers over de straten. VERVOLG OP PAGINA A3 Den Haag (anp) - Het kabinet wil bedrijven die investeren in veiligheid, fiscaal gaan belo nen. Het ministerie van Sociale Zaken werkt aan een voorstel dat het midden- en kleinbedrijf stimu leert meer veiligheidsmaatrege len te nemen. De regeling moet medio 1998 ingaan. Staatssecretaris De Grave wil met het voorstel gezondheids schade en arbeidsongeschiktheid op de langere termijn voorkomen. Hij denkt daarbij aan de gevol gen van lawaai of het werken met giftige stoffen, die zich soms pas na tientallen jaren manifesteren. De Grave stelt dat elke gulden die de ondernemer besteedt aan een goede en gezonde werkomge ving, twee tot drie gulden ople vert. Vooral psychische klachten en aandoeningen van het bewe gingsapparaat blijken de grote ziekmakers en kostenveroorza- kers te zijn. Een nieuwe aanpak heeft de laat ste jaren al geleid tot een daling van het ziekteverzuim met ruim een kwart van 6,2 naar 4,6 pro cent. Dat levert jaarlijks een be sparing op van ongeveer 3 mil jard gulden. In totaal gaven werkgevers en werknemers en de collectieve sector twee jaar geleden nog 16,5 miljard gulden uit aan zaken die met de arbeidsomstandigheden te maken hebben. Dat is 2,6 procent van het bruto binnenlands pro duct. Verreweg het grootste deel daar van komt op rekening van het feit dat zieke of arbeidsongeschikte werknemers niet op hun werk verschijnen (10,8 miljard gulden). Een werkgever moet dan vervan ging regelen of hij lijdt produc tieverlies. Een aanzienlijk lager bedrag ging naar de verbetering van de ar beidsomstandigheden in bedrij ven en instellingen en de zorg voor veiligheid en welzijn van werknemers (2,6 miljard gulden). Uit een onderzoek van het Neder lands Instituut voor Arbeidsom standigheden (NIA) blijkt dat werknemers van bedrijven en in stellingen in Nederland te maken hebben met de hoogste werkdruk in Europa. Die druk stijgt boven dien ook nog eens meer dan ge middeld. De stijging van de werkdruk doet zich niet op een specifiek terrein of bij specifieke groepen voor. Iedere werknemer - man of vrouw, jong of oud - en elke branche kan er mee te ma ken krijgen. Het NIA verklaart de hoogte en de stijging van de werkdruk on der meer uit het feit dat in Neder land steeds vaker wordt getele- werkt. Werk en privé gaan daar door steeds meer door elkaar lo pen, waardoor de betrokkenen het idee hebben nooit klaar te zijn met het werk. Daar komt bij dat het aantal flexibele contracten, met de bij behorende onzekerheden, steeds toeneemt. Tot slot zijn de maatregelen die werkgevers nemen op het gebied van arbeidsomstandigheden na genoeg uitsluitend gericht op li chamelijke risico's. Preventie van stress is nog een ondergeschoven kindje. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van ai het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. I 11 Uw abonnementskeuze is: g een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, g Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving.....93,50* O Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: (ADVERTENTIES) Lees in deze krant alles over de nog uitgebreidere mogelijkheden van LIJN 19 derlandse vloot met 55 schepen is gegroeid. Zij verwacht dat de omvang van de koopvaardij vloot eind dit jaar op het niveau van 1988 zal liggen. Tussen 1988 en 1995 kromp de Neder landse vloot met ongeveer honderd schepen. De werkgelegenheid onder Nederlandse zeevaren den is als gevolg van het nieuwe beleid ook aan het groeien. In 1996 waren er ongeveer vijfhonderd Neder landse zeevarenden meer dan in het jaar daar voor, aldus Jorritsma. Het nieuwe maritieme beleid van Jorritsma be staat uit een mengeling van fiscale maatregelen en soepeler bemanningsregels. Jorritsma Hoek van Holland (anp) - Het nieuwe be leid van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat om de Nederlandse vlag weer aan trekkelijker te maken voor zeeschepen, lijkt een groot succes te worden. Rederijen brengen tientallen zeeschepen terug onder Nederlandse vlag, zodat aan de afkalving van de Nederlandse koopvaardijvloot een einde is gekomen. Aldus minister Jorritsma van Verkeer en Wa terstaat gisteren in Hoek van Holland, waar zij de nieuwste veerboot van Stena Line doopte. foto anp Jorritsma maakte bekend dat vorig jaar de Ne-

de Stem | 1997 | | pagina 1