OR van Broomchemie stapt op Forse kritiek op Delta nieuwe stijl Hoofdrekenen dankzij een zakkie chips DE STEM 'Dode biggen liggen zomaar langs de weg' denk je aan Daikin. Directie lijkt ondernemingsraad van Terneuzense fabriek niet serieus te nemen Visvijver in Zelzate is verboden gebied Standje voor directeur^ van het toerisme-bureau '6-5303132 Financial Services lilor-made leasing Zeeuws CAD waarschuwt tegen shooters 'Hé, hé, eindelijk dringt het door' Ruben Groot uit Terneuzen is Zeeuws kampioen tot 24 tellen Oostburgse politici maken zich zorgen over verspreiding van ziekten C1 Staten willen geld voor gebruikers X 54 I De Drie Ambachten ^MAATREGELEN LUISKIL k Waterschap De Drie Am- in verband met de uitvoe- Imheden aan de brug over ■e Sluiskil door Rijkswater- wlaanderen in de periode 20 juli 1997 de hoofdrij- tlelijk zal worden gesloten Itingen. laamheden zal alleen het lar Terneuzen in deze pe- I van de zuidelijke parallel len gemaakt van een tijde- j. Als extra maatregel ng een maximaal toeae- 12,50 m. Jfers van en naar Terneuzen [maken van het noordelijk mei 1997, 00.00 uur en l 24.00 uur of zoveel korter Ir als noodzakelijk zal blij. lullen worden aangeduid lan de daarvoor gebruike lijks bestuur voornoemd, Iversdijk, dijkgraaf I Dekker, secretaris ssen - orthesen ïlogische zolen sschoeisel. boeisel voor alle voet- [ene orthopedie, ik, ook aan huis. Q.M. Wentzler nstraat 18 AS Hulst D1 14-313425 M 14-313425 e ziektekostenverzekeraars. -RIZIV 1/6/10747/62/131. IÉ luct kerken je vaak aan z'n prijs. Dat i op gaat, bewijst Je Rover-dealer. ^JCknneer u bijvoorbeeld Rover 1200 wilt rijd en, kan bij ervoor zor- I gen dat dit voor u gefinancierd I wordt vanaf ƒ499,-* per maand. De Rover 200 is standaard levredenbeidsgarantie en drie jaar t op dieselmotoren. De combinatie financial Services met uw Rover- irfecte leasevorm mogelijk: Private It eigenaar van uw Rover 200 en ncürrerende rente. Private lease is lij uw Rover-dealer binnen. Hij geeft i kan u snel de leasevorm aanreiken 1st. Rover 200. Vanaf ƒ29.990,- 499,-*. j jf Van der Linden B. V-. Autostrada Borch werf, Roosendaal, n 0165 - 5743ÏO. ï,- uitgaande van een looptijd van 36 mnd-> '/o (toetsing en registratie bij BKR in Tiel) Zeeland looor Frank Deij I [eme«zen - De ondernemingsraad van Broomchemie in Terneuzen Jii met onmiddellijke ingang opge lapt. Directe aanleiding is de slech- ■le communicatie met de directie en gebrek aan respect en begrip Ivoorde wensen van de OR. I De OR verwijt de directie onder meer ad- Iliezen over werktijden naast zich neer te liggen en de OR bij belangrijke beleids beslissingen te passeren. De OR heeft de I situatie inmiddels voorgelegd aan de in- Idostriebond FNV. Volgens distrietbe- I stuurder M. Dubbelaere is er volgende jjeek een gesprek met de OR om tot een te komen. OR-lid A. Stegeman bevestigde gisteren het opstappen van de OR maar wilde niet ingaan op de achtergronden van het con flict. „We hebben met de directie afge sproken dat we niets naar buiten bren gen." Het opstappen van de OR komt binnen het bedrijf (163 medewerkers) echter niet geheel als een verrassing. Er heerst al jaren onvrede over de manier waarop de directie met het instituut on dernemingsraad omgaat. De indruk be staat dat de directie geen enkele bood schap heeft aan de inbreng van de onder nemingsraad. M. Dubbelaere van de Industriebond FNV wilde gisteren evenmin een toelich ting geven op de verstoorde verhoudin gen binnen het bedrijf. Ook directie- woordvoerder B. Tornij laat het achter ste van zijn tong niet zien om de boel niet op de spits te drijven. „We hebben een gentleman-agreement met de ex-onder- nemingsraad dat we geen van beiden naar buiten toe iets loslaten over de oor zaak." Tornij schat dat het nog wel een maand of vier zal duren voordat er een nieuwe OR is. „Binnenkort schrijven we nieuwe verkiezingen uit." Het stilzwijgen van de directie staat haaks op het vorig jaar uitgestippelde beleid om meer ruchtbaarheid te geven aan het doen en laten van Broomchemie. Uit een imago-onderzoek onder de Ter neuzense bevolking bleek in september vorig jaar dat Broomchemie nauwelijks bekend is in de Kanaalzone. Bij 158 van de 183 ondervraagden bleek pas bij doorvragen en het noemen van de naam Broomchemie een belletje te gaan rinke len. Maar enige notie van wat Broomche mie maakt en hoeveel mensen er werken hadden de meesten niet. Het bedrijf in Terneuzen maakt voorna melijk halffabrikanten op basis van broom. Die worden verwerkt tot vlam- vertragers in kunstoffen, vezels en eind producten zoals matrassen, computers en vloerbedekking. Broom zit ook in ge neesmiddelen, schoonheidsproducten en fotorolletjes. De enquête gaf volgens Tornij aan dat Broomchemie het nodige aan publiciteit moet gaan doen 'om het bedrijf meer be- VERVOLG VOORPAGINA Bij alcoholproblemen was dat 28 n 13. De gemeenten Axel en Sas van Gent scoren echter hoger als het gaat om alcoholproblemen 31 tegen 13 ep volgens het ZCAD 'verrassend hoog' als het om drugsproblemen, in Axel stonden vorig jaar 46 mensen ingeschreven bij het ZCAD, in Sas van Gent waren dat er 52. Koploper wat dat be treft was weer Terneuzen waar mensen stonden ingeschre ven. algemeen Zeeuws verband merkt het ZCAD in het jaarver slag op dat het opmerkelijk is dat veertig procent van de verslaafde klanten problemen heeft met meerdere middelen. Veel cocaï negebruikers zijn tevens ver slaafd aan alcohol of aan andere drugs. Het ZCAD waarschuwt in het verslag nog tegen een redelijk nieuwe trend. De 'shooters' de kleine flesjes met relatief veel al cohol. Vooral jongeren gebruiken die. In de eerste helft van vorig jaar werden er in Nederland al bijna 4 miljoen van verkocht. Jongeren worden zo al vroeg geoefend in het drinken, aldus het ZCAD. De overlast wordt nu zichtbaar, maar de verslavingsproblemen komen over een tiental jaren pas aan de oppervlakte, vreest het ZCAD. Biervliet - Het Haringcomité Biervliet krijgt alom lof over het niet door laten gaan van het haringhappen in die plaats. Zowel Veilig Verkeer Nederland als woordvoerders van het Regio naal Verkeerstoezicht Zeeuws- Vlaanderen het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid vinden dat het voor dit jaar niet doorla ten gaan van het rijkelijk met ko renwijn bevloeide feest een goede zet is. De verkeersveiligheid is er mee gediend. De organisaties voelen zich door het initiatief gesterkt in hun strijd tegen verkeersslacht offers in Zeeuws-Vlaanderen. Die vallen vaak nog door alcohol gebruik in het verkeer. „Einde lijk dringt door dat alcohol in het verkeer niet verantwoord is," ■meldt een van de betrokkenen enthousiast. ZIE REGIO - C3 Bij de Zeeuwse kampioenschappen voor het Cheetos-spel maakte Kindernet opnamen. Die zijn morgen om 7.50 uur via het televisiekanaal voor kinderen te zien. FOTO WFA Van onze correspondent Vlissingen - De 12-jarige Ru ben Groot uit Terneuzen mag zich vanaf gisteren 'Zeeuws kampioen 24-games' noemen. De scholier uit groep acht van christelijke basisschool De Oude Vaart versloeg giste ren in een spannende barrage de Middelburgse Myrthe Nieuwenhuizen. Een barrage die overigens nodig was omdat beiden in de finale precies evenveel punten bijeen hadden gesprokkeld. De jury had dat niet eens in de gaten. Ruben maakte daarover een op merking en dankzij bereidwil lige toeschouwers, die wèl had den opgelet, lastte de jury een extra 24-game in. Naast een beker en een medaille omdat hij in de eerste ronde bij de 48 besten behoorde, zal Ru ben Groot op 21 juni de Terneu zense basisschool in Amsterdam vertegenwoordigen. Daar zijn dan de nationale kampioen schappen. De nummers twee, drie en vier van de Zeeuwse finale, Myrthe Nieuwenhuizen, Tineke Roozen uit Eede - die derde werd - en Elmer Doggen uit Wemeldinge (vierde) zijn eveneens uitgeno digd om aan de landelijke finale mee te doen. Het leek allemaal zo simpel, daar gisteren met die 24-games. Een flippo met vier getallen erop en maak daar maar eens 24 van door op te tellen, af te trekken, te delen en te vermenigvuldigen. Elk getal mag maar een keer worden gebruikt. Dan twee flippo's, met drie ge tallen, en verzin daar maar het ontbrekende getal in. Als het maar op 24 uitkomt en als de ge tallen maar hetzelfde zijn. En dan de finale: vier flippo's, met instinkers waarbij het sommetje '24' niet kan. Ga daar maar eens aanstaan. Veel ouderen, die als toeschouwer waren meegereisd, begonnen er niet eens aan „Het is een prachtspel," vertelt Johan Dingemanse van de Ter neuzense basisschool Prins Wil lem van Oranje. „De kinderen krijgen spelenderwijs inzicht in het rekenwerk en hoofdrekenen wordt leuk." Met de nodige re gelmaat werd ook daar op school geoefend met de 24-games, in een schoolcompetitie. De beste drie van de school mochten mee doen aan de Zeeuwse finale. En zo ging het bij iedere school: de besten stonden in Vlissingen aangetreden. Na afloop toonde Ruben Groot zich de ware kampioen. Beschei den en glimmend van trots. „Ik heb thuis veel met flippo's geoe fend," bekent hij. „En er zaten natuurlijk cijfercombinaties bij die ik een, twee, drie herken. Dan is het een kwestie van vlug reageren en hardop rekenen. Maar dat meisje dat tweede werd die was ook heel goed. En sportief." Wat hij van de nationale kam pioenschappen moet denken weet Ruben nog niet. In trainingskamp gaat hij in ieder geval niet. „We zien wel," klinkt het een kampioen waardig. Zijn drie medescholieren kwamen al lemaal in de halve finale maar mochten, vanwege het wed- strijdregelement dat het aantal deelnemers per school beperkte, niet naar de finale. Zij weten wel wat er in Amsterdam gaat ge beuren. „We gaan gewoon win nen." Van onze verslaggever Zelzate - De gemeentelijke visvijver achter het stadhuis van Zelzate is verboden gebied voor het publiek. De burgemeester van de Belgische grensplaats, J. Schenkels, heeft tot die maatregel besloten in verband met de vervuiling van de vij ver. Eerder gold al een verbod om in de vijver te vissen. Nu is ook verboden het grondwater te drinken. Het heeft allemaal te maken met milieumetingen die al geruime '■jd plaatsvinden in Zelzate. Daarbij worden de kwaliteit van lucht en grondwater bekeken. Hit de eerste resultaten zou onder meer gebleken zijn dat het ben zeengehalte van de lucht op sommige momenten vijftig keer de ■uaximale waarden die in Nederland gelden overschrijdt. "e gemeente Zelzate wijst een voorzichtige beschuldigende vinger ■n de richting van het chemiebedrijf VFT. Het bedrijf is in het ver- eden een aantal malen voor de Nederlandse rechter verschenen in verband met overtreding van de exploitatievergunningen. Toen ging het vooral om vervuiling van het Kanaal van Gent naar Ter neuzen. Van onze verslaggeefster Oostburg - De Oostburgse politiek is ver ontrust over dode kadavers die de laatste weken zonder goede bescherming langs de kant van de weg worden gelegd. Het gaat volgens WD-fractievoorzitter J. Provoost om tientallen dode biggen. Hij vindt dat de overheid zo snel mogelijk maatregelen moet nemen om de eventue le verspreiding van dierziekten te voor komen. „Het zijn hoofdzakelijk de zeer reeent gestar te varkensbedrijven aan de Maagdenbergweg tussen Sluis en Oostburg die onverantwoord handelen. Deze varkensboeren zijn nog maar een paar weken bezig. Hun biggen komen voor het grootste deel uit Hongarije en waar schijnlijk heeft een aantal beesten de reis niet overleefd. De stress van het transport heeft tientallen biggen het leven gekost." Volgens Provoost worden kadavers tegen woordig, over het algemeen, goed afge schermd. „Ik zie regelmatig tonnen langs de kant van de weg staan waar het dode vee wordt ingelegd. Hier zit meestal een deksel op, een verantwoorde hygiënische manier ter voorkoming van ziektes, zeker in deze tijd erg belangrijk. Maar die nieuwe jongens vinden dat kennelijk niet zo nodig want ik heb al meerdere klachten gehoord over hun manier van handelen. Het zijn net cowboys in de pol der, ze kennen weinig scrupules en het wordt tijd dat daar korte metten mee wordt ge maakt." Volgens Provoost hebben destructiebedrijven inmiddels al een flink aantal dode biggen weggehaald van het terrein. „Er lag alleen maar een stuk plastic over de kadavers, dat biedt te weinig bescherming. Die mannen zouden beter moeten weten, gezien de gevoe ligheid van nieuwe varkensbedrijven in dit gebied. Het roept weerstand op vanuit de be volking en ik vind dat de verantwoordelijke instanties de touwtjes wat strakker moet aan trekken en dit moet aanpakken." Ook andere raadsleden maakten zich gisteren druk over de manier waarop boeren hun dode vee langs de kant van de weg leggen. A. Ver- hage (D66) vroeg zich af of de gemeente Oost burg wellicht kan onderzoeken hoe het toe zicht op dode dieren is geregeld. „Dan kun nen we waar nodig actie ondernemen om dit, soort zaken aan te pakken. Ook ik hoor regel matig dat er kadavers open en bloot langs de weg liggen. Laatst nog tussen IJzendijke en Schoondijke. Scholieren fietsen daar langs. Dat is niet echt een leuk gezicht voor hen." Volgens A. van Gessel (gemeente Oostburg) heeft met name de politie de taak toezicht op kadavers te houden en eventueel in te grijpen. „Maar ook wij volgen de situatie op de voet. Het is wellicht een goed plan om meer met de politie samen te werken om overtredingen op te sporen en aan te pakken." I I DONDERDAG 29 MEI 1997 kendheid te geven. Broomchemie gaf vervolgens het startschot voor meerdere acties zoals plaatsen van advertenties, het geven van voorlichting en een brede re verspreiding van Brofile, het bedrijfs- magazine. Daarnaast staan open dagen en het verbeteren van de communicatie op het programma. Tornij eind vorig jaar: „We hechten aan een goede ver standhouding met de bevolking. We heb ben niets te verbergen. Het mag bekend worden wat wij doen." Herinnerd aan deze uitspraken gaf Tor nij gisteren toe dat de huidige opstelling van de directie wellicht wat vreemd overkomt. Echter: „De OR heeft zich aan de afspraak gehouden. We gaan die niet doorbreken." Van onze verslaggever Middelburg - Hij mag het nooit meer doen. De Zeeuwse Staten gaan een standje geven aan directeur Ter Heide van Het Zeeuws Bureau voor Toerisme, voor zijn kritiek op de bekeuringen aan wildkampeerders in het pinksterweekein- de. 170 Illegale kampeerders gingen toen op de bon. Ter Heide noem de de bekeuringen op de radio en in de kranten sterke negatieve publiciteit voor Zeeland. Hij vond het geen teken van gastheer schap. Hij oogstte veel publiciteit. „Ik heb me daar buitengewoon aan gestoord. Hij tracht bestaand beleid onderuit te halen. Beleid dat erop is gericht, natuur en landschap te beschermen, twee belangrijke aantrekkingspunten voor het toerisme," zei Statenlid Eveleens (PvdA) gisteren tijdens een commissievergadering in Middelburg. „Ik denk dat die paar honderdduizend bezoekers het wél op prijs stellen dat dat handjevol overtreders wordt bekeurd. Ter Heide draait de dingen om," aldus het Statenlid Huisman (WD). WD-gedeputeerde Van Zwieten steunde die uitspraken. „Ter Heide slaat de plank mis, we willen al jaren geen wc-papier meer in de duindoorns," zo sprak Van Zwieten. Van onze verslaggever Middelburg - Binnen de Zeeuwse Staten bestaat geen meerder heid voor de toekomst die Delta Nutsbedrijven voor zichzelf ziet. Een Delta met minder invloed van de overheid valt duide lijk verkeerd. De Staten willen de invloed van de provincie in het nutsbedrijf voorlopig behouden. Ook wil een grote politieke meer derheid dat van de 72 miljoen gulden bedrijfsresultaat geld te rug gaat naar de energiegebrui kers. Net als vorig jaar. Maar dat is volgens de WD-gedeputeerde en Delta-president-eommissaris Hennekeij onbespreekbaar. Gisteren vergaderde de Staten commissie Economie langdurig en pittig over voorstellen van GS om de structuur en de statuten van Delta zodanig te wijzigen dat het energiebedrijf na de eeuw wisseling kan operen op een vrije Europese markt. De invloed van de aandeelhouders, de Zeeuwse gemeenten en de provincie, moet dan verminderen. Op 23 juni vergaderen de aan deelhouders erover in Middel burg. De provinciale politiek be gon gisteren aan de discussie maar kwam er niet helemaal uit. Afgesproken werd dat het uitein delijke politieke oordeel komen de week maandag valt in de Sta tencommissie Algemeen bestuur. Teruggave winst Duidelijk werd wel dat het grote CDA een algeheel voorbehoud maakt, dat bijna alle partijen voor teruggave van een deel van de winst aan de Zeeuwen zijn, maar dat D66 en de WD dat niet willen. De WD is ook de enige partij die het GS-voorstel onver kort steunt. De zaak is complex en politiek gevoelig. Het woord gaat dat alle gemeenten al tegen zijn, ook al bestaat er vrijwel nog geen een formeel gemeentelijk standpunt. Maar het zet de Statenleden wel onder druk. Vlissingen en Ter neuzen verliezen hun zogeheten kwaliteitszetels in het Delta- nieuwe stijl en ze vinden dat maar niets. Hennekeij raakte tijdens de ver gadering eventjes ernstig in bot sing met de Statenleden Neder- hoed (CDA) en Wiersma (Delta Anders). Dat was toen Hennekeij de fracties voorhield dat Delta alleen het dividend op de aande len zou uitkeren als de statuten wijziging zou doorgaan. Omdat de hoogte van dat dividend, altijd een aardige som gelds voor de provincie en in het voorstel van de statutenwijziging zat ingebak ken. „Chantabel," noemde Ne- derhoed die opstelling. „Twaalf zilverlingen," zei Wiersma en: „Dus het komt er gewoon op neer dat Delta deze statutenwijziging koopt van de provincie." „Het zal me een worst wezen hoe u het allemaal noemt, ik probeer alleen maar helder te zijn," ant woordde Hennekeij. Hij, en zijn fractie de WD, vin den het voldoende dat Delta vo rig jaar heeft bepaald dat de energietarieven in Zeeland voor vijf jaar op een bepaald niveau blijven. Dat is al een grote toe zegging aan de gebruikers, vindt de WD. De verschillen in hoogte van tarieven met Noord-Brabant en Limburg worden kleiner. Del ta moet een zo groot mogelijk ei gen vermogen opbouwen om str aks in de slag te kunnen gaan op de vrije markten en in die visie past geen teruggave aan de Zeeu wen. Truc Maar, de Staten waren slecht te spreken over de brutale boek houdkundige 'truc' die Delta heeft toegepast om de netto winst te verlagen. Van het resul taat is 31,25 miljoen gulden afge schreven voor goodwill in de deelname in Verbrugge Milieu, een zakelijke partner van Delta. „Dat geeft me een bijzonder raar gevoel," zei Statenlid Roose (RPF/GPV). „Ze geven 41 miljoen uit voor aankoop en 31 miljoen voor goodwill, dat is een heel vreemde gang van zaken in het bedrijfsleven, de winst is flink en kunstmatig gedrukt." (ADVERTENTIE) DAIKIN De stilste airconditioning in bedrijf, winkel op kantoor of thuis. Bel voor de dichtstbijzijnde dealer gratis 0800-1915

de Stem | 1997 | | pagina 19