Bij de seksshops vaart de boot snel M mzm* A,S' LECtiVERKOOP Bij Sc 300 b op de Bezoek Clinton is geen 'breaking news' voor CNN Impulsieve Jeltsin schept verwarring Bolkestein vindt dat ambassadeur Moskou weg moet Programma Clinton DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Amsterdamse bevolking reagert lauw op bezoek van First Lady Hillary Clinton Na kritiek op uitbreiding Navo DE STEM Concentratie in i I WOENSDAG 28 MEI 1997 A6 Door Rinze Brandsma Amsterdam - De rondvaart boot draait de Oude Zijds Kolk in en de fotografen aan de wal zoeken grijnzend de pikantste plekken op. De First Lady op de foto met op de achtergrond een rijtje koffie- en seksshops: een mooie bot sing van de puriteinse Nieuwe en de verdorven Oude Wereld. Maar de boot met Hillary Clinton vaart ineens wel erg snel de Oudezijds Voorburgwal af, onder de 'Pillenbrug' door, langs de nette kant van de warme buurt en de Wallen. Hillary Rodham Clinton, de vrouw van de Amerikaanse presi dent, deed gisteren een dagje Amsterdam zoals de gemiddelde Amerikaanse toerist dat doet: rondvaart door de grachten, Rijksmuseum en het Anne Frank huis. Maar verschil moet er zijn. Dus kreeg zij, na een lezing die zij hield in de aula van de Universi teit van Amsterdam, de erepen ning van die universiteit. Nachtmerrie En werd zij omstuwd door een le gertje van haar eigen veiligheids mensen en politie, die de afgezet te stukken gracht beheersten. Maar verder was haar sightseeing tamelijk ontspannen. De Amster damse bevolking, die nauwelijks voor haar uitliep, reageerde lauw op de belangrijke gast die een he le dag de tijd nam voor de stad. Voor de beveiliging was de rond vaart een nachtmerrie: onder al die bruggen door waar het volk stond te kijken en te joelen, langs niet-afgezette straten, met langs de kant alleen wat agenten die per fiets en motor ter controle meereden. En het ging goed. Geen verfbommetje of spandoek ontsierde haar dag. Nederland kreeg een voorproefje van de zware beveiliging waar Den Haag vandaag bol van staat rondom het bezoek van president Clinton zelf - tientallen veilig heidsmensen met 'oortjes', spi raalsnoertjes langs hun nek, mi crofoontjes in hun manchet en 'gedoogde' wapens grijpklaar, voortdurend op de loer naar mo gelijke verstoringen en bedrei gingen. Een half uur te laat komt Hillary Clinton - grijsblauw mantelpakje onder een rose jas - met een rege ringsvliegtuig op Schiphol aan, waar de overgevlogen verlengde, beveiligde zwarte Cadillac klaar staat onderaan de vliegtuigtrap. Rita Kok, de vrouw van premier Wim Kok, zal haar de hele dag begeleiden. Eerste, en voor haar belangrijkste, agendapunt is een lezing in de oude Lutherse kerk Hillary Clinton wordt van boord geholpen na haar rondvaart door de Amsterdamse grachten. aan het Spui, de aula van de uni versiteit. Drijvende kracht Op een bankje tegenover de kerk drie Amerikaansen, studerend in Amsterdam, afkomstig uit Cali- fornië en New York. Zij hopen een glimp op te vangen van hun First Lady, die ze in eigen land nooit van zo dichtbij zagen. Of ze haar graag mogen? Aarzeling. „Ik vind het goed dat ze stellige me ningen heeft en goed nadenkt over veel onderwerpen, niet al leen over gezondheid en opvoe ding. Zij is echt de drijvende kracht van de Clintons, de 'power behind the power'. Een persoon lijkheid en niet alleen de 'vrouw van'. Daar hebben veel Amerika nen alleen wel veel moeite mee." Bij haar toespraak over democra tie, kinderzorg en vrouwenrech ten is mevrouw Clinton buitenge woon vriendelijk over het gast land. Nederland, met de 'polder economie' en een traditie van consensus, gul met ontwikke lingshulp, stelt zij als voorbeeld voor de wereld. Zij spreekt over de kloof tussen rijk en arm, doet de wens voor wereldwijde inves teringen in scholing voor vrou wen en kinderen en krijgt een spontaan applaus als zij zegt dat de wereldeconomie het veel te hard nodig heeft dat ook vrou wen kunnen werken. Daarna volgt de boottocht van een uur door de grachten, die het gezelschap genoeglijk lunchend tot zich neemt. Intussen geven de naast haar zittende schrijver Harry Mulisch en prinses Mar griet uitleg over de grachtenpan den en de stad. Het culturele gehalte aan boord is hoog: de gemeente heeft de rondvaartboot gevuld met het puikje van artistiek Amsterdam. Museumdirecteur Rudi Fuchs, choreograaf Hans van Maanen en acteur Willem Nijholt wisselden regelmatig van plaats aan tafel om met mevrouw Clinton te pra ten. Het Rijksmuseum 'doet' ze in drie kwartier. Ze beperkt zich tot vijf zalen met 17e-eeuwse mees ters - de Nachtwacht en andere Rembrandts die ze graag van na bij wilde zien, Vermeer, Saenre- dam, Van Goyen en Jan Steen. Een charmante vakvrouw, vin den de persfotografen, die op de gepaste momenten professioneel wuift, stralend lachend in de len zen kijkt en roept Wonderful, thank you, als haar gevraagd wordt wat ze van Amsterdam vindt. Voor het Anne Frankhuis aan de Prinsengracht neemt zij een dik uur. Al die tijd staat haar presi dentiële stretch-limousine, met de stoet van busjes met Secret Service-agenten erachter, gepar keerd op de afgezette kade, aan de voet van de Westertoren. De pers is beloofd dat zij, voor zij weer instapt om naar Den Haag te zoeven, haar impressies over Amsterdam zal geven. Maar dat valt tegen. 'Very moving, I'm ver- ry impressed', is haar soundbite, zij is geroerd en onder de indruk van wat zij in het Achterhuis ge zien heeft en zegt te hopen dat de foto anp boodschap van Anne Frank over zal blijven komen. Als een Ame rikaanse reporter haar toe schreeuwt wat ze vindt van het proces van Paula Jones tegen haar man wegens ongewenste in timiteiten, duikt ze snel in de Ca dillac. Zo blijft ook de vraag han gen wat ze bedoelde toen zij ap plaus en gelach oogstte tijdens haar rede. Welke dingen Bill Clinton in Am sterdam deed toen hij, studerend in Engeland, af en toe naar Am sterdam overwipte: de 'vele acti viteiten waar hij als student in deze stad van genoot', en waar hij het zo vaak met Hillary over had. „Alleen is ons entourage nu wat te groot om diezelfde dingen nu te herhalen," sprak Hillary spij tig. Door Natasja Mets Den Haag - Clinton reist niet alleen. Behalve zijn staf wordt hij gevolgd door een persvliegtuig, met daarin zo'n vijftig Ameri kaanse journalisten. Die trachten elke stap die hun president in het buitenland zet te registreren. Vandaag vereert Clinton Den Haag met een bezoek en zijn ge volg komt mee. De Haagse politie is van dit hoge bezoek zo onder de indruk dat de veiligheids maatregelen overtreffen wat doorgewinterde Witte Huis-cor respondenten ooit zijn tegenge komen. Ook de crew van de Amerikaanse nieuwszender CNN wordt iedere keer dat het perscentrum op het Plein wordt binnengegaan, bin nenstebuiten gekeerd. 'Bommen- honden' besnuffelen de koffers met apparatuur, ieder notitie blokje moet keer op keer worden onderzocht. Omdat het bezoek van Clinton ter ere van de herdenking van de Marshall-hulp zowel Amerika nen als Europeanen interesseert, besteedt zowel de versie van CNN die op Amerikaanse tv's te zien is als CNN International (in Europa op de buis) er erg veel aandacht aan. Maar het is voor CNN geen 'groot' verhaal, niet echt bre aking news. Senior producer Alec Miran hier over: „Vroeger gingen we met zo'n vijftig tot zestig man naar ontmoetingen in Rusland. Hier zijn we maar met z'n zestienen." Stralende middelpunten tijdens zo'n~ evenement zijn de Witte Huis-correspondenten van CNN. Zij doen verscheidene keren per dag live verslag van de gebeurte nissen en werken ondertussen aan hun pakkages, de reportages. Op een dag als vandaag zijn dat er minstens twee. Ze worden ge monteerd in twee kamers in het gebouw van de Haagse Kunstuit leen, waar alle Amerikaanse tele visiestations zijn ondergebracht. Drie complete cameracrews, elk bestaande uit een cameraman, een geluidsman en een editor (die beelden aan elkaar monteert) staan bij vertrek en aankomst van iedere helikopter en bij alle uitgangen, om niets te missen. Het live verslag van de officiële speech van Clinton tijdens de herdenking bestaat echter voor het grootste gedeelte uit NOS- beelmateriaal. De NOS heeft meer camera's paraat en daar door is de variatie in beelden gro ter. Als alles naar wens verloopt, zal vandaag de Duitse bondskan selier Helmut Kohl worden geïn terviewd. „De Duitse invalshoek op het Marshall-plan is interessant," al dus Miran. Tijdens iedere reis wordt ook een verzoek ingediend om Clinton te mogen interviewen, maar hij heeft 'op een kort tripje als deze meestal geen tijd', weet de CNN- man uit ervaring. Gisteren bracht Hillary Clinton een bezoek aan Amsterdam, ver gezeld door prinses Margriet en mevrouw Kok. In de aula van de universiteit van Amsterdam werd een camera van de Amsterdamse plaatselijke tv-zender AT5 door Witte Huis-personeel even aan de kant gedelegeerd. „Waar ben jij van?" vroeg de jon gen van AT5 timide. „Van CNN." „Oh," zei hij, zichtbaar onder de indruk. Door Wierd Duk DE MONDEN vielen open van verbazing toen de Russi sche president Boris Jeltsin gisteren onverwacht het spreekgestoelte in Parijs be klom en aankondigde dat hij alle op Navo-landen gerichte kernkoppen zou laten 'ver wijderen'. „Ik heb vandaag na de onderte kening een besluit genomen," zei Jeltsin plechtig. „Alles dat gericht is op de landen die hier verzameld zijn, van al die wa pens zullen de kernkoppen wor den verwijderd." De president zei het letterlijk zo, hij gebruik te het Russische werkwoord sni- mat, verwijderen. Daar was geen woord Frans bij. Grote consternatie. Feitelijk be tekenden de woorden van Jelt sin dat Rusland onmiddellijk na ondertekening van het akkoord over toekomstige samenwerking tussen de Navo en Rusland zijn defensie opgeeft. De reguliere Russische strijdkrachten verke ren immers in een hopeloze staat. Alleen de Russische kern macht vervult nog een geloof waardige afschrikwekkende functie. Wat een succes voor het Westen! En dat terwijl de inkt van de moeizaam tot stand gekomen 'stichtingsacte' nog niet eens droog was. Russische belangstellenden, die in Moskou de ceremonie via CNN volgden, vroegen zich af of Jeltsin misschien bevangen was door de Franse hitte. In Moskou wil het maar niet zomeren en de abrupte temperatuurwisseling zou voor de 66-jarige president, die bovendien zwaar hartpa tiënt is, wel eens te veel kunnen zijn geweest. De zestien leiders van de Navo- lidstaten en secretaris-generaal Javier Solana applaudiseerden beleefd, maar aarzelend. Had den zij de vertaling wel juist be grepen? Of waren de tolken mis- Bij de ondertekening van het Navo-akkoord in Parijs 'bedreigde' president Jeltsin (rechts) giste ren voor de grap zijn Franse ambtgenoot Chirac met de wandelstok van de Amerikaanse president Clinton. Die bedient zich daarvan na een val van een trapje, enige tijd geleden. foto reuter schien iets te euforisch door het feestelijke karakter van de bij eenkomst? Ook de experts die CNN naar de studio had uitge nodigd, wisten geen raad met Jeltsins niet geprogrammeerde optreden. „Het lijkt mij erg belangrijk," aarzelde een professor uit Lon den. „Symbolisch heeft dit een heel grote betekenis," hield een andere specialist zich op de vlakte. Zoals zo vaak mocht Jeltsins perschef, Sergej Jastrzjembski, korte tijd later puinruimen. De voormalige ambassadeur in Praag legde aan verslaggevers uit dat 'de president bedoelt dat de kernkoppen niet langer ge richt zullen zijn op de staten die de stichtingsacte hebben onder tekend'. In de toekomst, specu leerde Jastrzjembski om het ge zicht van Jeltsin een beetje te redden, is het heel wel mogelijk dat de kernkoppen daadwerke lijk ontmanteld zullen worden. De perschef zei er maar niet bij dat het zo ver nog lang niet is, want ontmantelen kost handen vol geld en dat heeft het Krem lin niet. Overigens heeft Moskou in het verleden met de Verenig de Staten, Frankrijk en Groot- Britannie afgesproken om kern raketten niet langer op elkaar te richten. Het is niet de eerste keer dat Jeltsin een miljoenen publiek verrast. Vorige week nog stuurde de impulsieve presi dent, voor het oog van de tv-ca- mera's, zijn minister van Defen sie, Rodionov, onverwacht de laan uit. Jeltsin hield een woe dende tirade tegen de minister, die als een schooljongen werd toegesproken. Jeltsin hekelde de armzalige situatie in het leger en de corruptie onder officieren, waarvoor hij Rodionov aanspra kelijk stelde. Jeltsins observe ring 'de soldaat wordt steeds dunner en de generaal steeds vetter' is binnen een week klas siek geworden. De president wond zich zo op dat hij ter plek ke leek te besluiten om Rodion ov te ontslaan. Ook de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Andrej Ko- zyrev kreeg ooit met Jeltsins on voorspelbare toorn te maken. Terwijl Kozyrev zich opmaakte om met Jeltsin naar Parijs te vertrekken, maakte de grijnzen de president een gebaar alsof hij iemand de nek brak. Dat was - figuurlijk - de nek van de arme minister, die volgens Jeltsin zijn zaakjes op orde moest krijgen want anders zou het hem slecht vergaan: 'Krak!'. Kozyrev werd later inderdaad ontslagen. Andere slachtoffers Van Jeltsins impulsen waren argeloze secre taresses, die door de president schalks in de rug werden ge pord. Ook deze, ongebruikelijke, tv- beelden van twee hoogst ont stelde Russinnen en een grinni kende Boris Jeltsin gingen de wereld over. PRESIDENT Clinton vertrekt vanmorgen even voor half tien van paleis Noordeinde, waar hij en zijn vrouw Hillary de nacht heb ben doorgebracht. De eerste stop is bij het ministerie van Algeme ne Zaken aan het Binnenhof, voor een twee uur durende ontmoe ting met de huidige leiding van de Europese Unie: premier Kok en voorzitter Santer van de Europese Commissie. Na afloop staan Clinton, Kok en Santer in de Rolzaal van het Rid derzaalcomplex de internationale pers te woord. Vervolgens teke nen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Allbright en haar Nederlandse collega Van Mierlo twee akkoorden. Het middagmaal gebruikt Clinton opnieuw in paleis Noordeinde, waar inmiddels - tussen twaalf uur en half een - de overige staatshoofden en regeringsleiders zijn binnengedruppeld vanaf vliegveld Valkenburg. Het 2,5 uur durende dejeuner, dat wordt aangeboden door de koningin, begint om 13.00 uur met toe spraakjes van Clinton en Beatrix. Het evenement waar het allemaal om begonnen was, de Marshall herdenking, is om kwart voor vier gepland. Clinton stapt uit zijn limousine op het Buitenhof, om zich vervolgens te voet tussen een rij vlaggen door naar de Ridderzaal te begeven. Behalve de Ame rikaanse president houdt ook premier Kok een toespraak tijdens de herdenking. De Marshallviering is om vijf uur afgelopen. Kok en zijn vrouw houden daarna een ontvangst voor de hoge gasten in de oude ver gaderzaal van de Tweede Kamer. De meesten van hen vliegen ver volgens weer terug naar hun land. Clinton zal niet bij de receptie aanwezig zijn; hij vertrekt om 19.00 uur per auto samen met prins Willem-Alexander naar Rot terdam. Op de Kop van Zuid is vanaf 19.30 uur een Marshallvie ring voor 4000 Nederlandse Amerikanen en voor zorgvuldig gese lecteerde 'gewone' Nederlanders. Clinton spreekt daar opnieuw en onthult een monument. Een uur later rijdt de president weer terug naar Den Haag. Zijn vertrek vanaf paleis Noordeinde is voorzien voor morgenochtend om 9.40 uur, waarschijnlijk per helikopter. Een klein uurtje later is het bezoek voorbij. Clinton stapt dan op Schiphol in het presi dentiële vliegtuig, uitgewuifd door premier Kok. Van onze verslaggevers Den Haag/Moskou - WD-leider Bolkestein vindt dat de Ne derlandse ambassadeur in Moskou, baron De Vos van Steen- wijk, moet opstappen. Doet hij dat niet uit eigen beweging, dan moet minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) hem een ande re functie aanbieden of desnoods ontslaan. Harer Majesteits ambassadeur in Moskou is in opspraak gekomen omdat hij zich verzet tegen de uitbreiding van de Navo. Daar mee neemt hij afstand van het of- ficële' regeringsstandpunt. „Een ambassadeur moet het be leid van de Nederlandse regering uitdragen. Anders moet hij ont slag nemen. Hij mag een privé- mening hebben en zijn minister proberen te overtuigen, maar dan wel binnen de muren van het de partement," aldus Bolkestein gis teren in de Tweede Kamer. Hij neemt daarmee afstand van de gematigde reactie van zijn frac tielid Van den Doel eergisteren. Die beschouwde de mening van de ambassadeur als steun voor het WD-standpunt. De Vos van Steenwijk zou zich ook tegenover Russen kritisch hebben uitgelaten over de uit breidingsplannen van het bond genootschap. Hij is bang dat daardoor de relatie met Rusland onder druk komt te staan. Giste ren ondertekenden de Navo-lan den en de Russische president Je ltsin in Parijs een verdrag waar door die uitbreiding juist moge lijk wordt. Hoewel de ambassa deur op één lijn zit met Bol kestein, die immers ook tegen stander van die uitbreiding is, vindt de WD-leider dat de am bassadeur te ver is gegaan. „Hij heeft te veel zijn persoonlijk standpunt naar buiten gebracht. En dat doet afbreuk aan de cohe sie van het buitenlands beleid." Het ministerie van Buitenlandse Zaken kent de opvattingen van de ambassadeur. Het ministerie stelt dat dat De Vos van Steen- wijk een eigen mening mag heb ben zolang hij tegenover de Rus sen maar het Nederlandse rege ringsstandpunt verwoordt. „Voor zover ons bekend doet hij dat ook," aldus het ministerie. Volgens Bolkestein kan De Vos van Steenwijk beter dezelfde stap nemen als de voormalig am bassadeur in Madrid, Korthals Altes. Die stapte in 1986 op nadat hij zich in het openbaar had uit gesproken tegen de wapenwed loop tussen het Westen en de toenmalige Sovjetunie. Bronnen in Moskou bevestigen dat de ambassadeur in gesprek ken met Russische functionaris sen wel degelijk zijn reserves heeft geuit over de Navo-plan- nen. De in opspraak geraakte diplo maat heeft verder in een opmer kelijke anonieme brief aan de Adviesraad Vrede en Veiligheid, een groep van deskundigen die de ministers van Buitenlandse Za ken en Defensie adviseert, zijn afkeuring over de voorgenomen uitbreiding van de Navo met voormalige Warschaupactlanden geuit. Ook bij andere officiële ge legenheden heeft de ambassadeur nadrukkelijk zijn persoonlijke standpunt naar voren gebracht. De Vos van Steenwijk is van me ning dat de Navo geen rekening houdt met specifieke Russische gevoeligheden. De dissidente am bassadeur geeft geen commen taar op de uitlatingen van Bol kestein. Zegslieden rond de Ne derlandse ambassade in Moskou omschrijven De Vos van Steen wijk als zeer eigenzinnig en auto ritair.' „Het is met hem niet ge makkelijk opereren," aldus een bron. Dat De Vos van Steenwijk met zijn 'eenmansguerrilla' in Den Haag een groot aantal wenk brauwen doet fronsen, zou de ambassadeur niet verontrusten. „Hij vindt die consternatie juist wel mooi". (ADVERTENTIE) IN0FEC B.V. GROOTHANDEL IN KANTOORMEUBILAIR HOUDT OP VRIJDAG 30 EN ZATERDAG 31 MEI EEN EENMALIGE MAGAZIJNLEEGVEHK00P VAN EEN GROTE PARTIJ MEUBILAIR. HET BETREFT MEUBELEN DIE OF UIT DE COLLECTIE GAAN, OF LICHTE TRANSP0RTSCHA0E HEBBEN. DEZE AANBIEDINGEN ZIJN ALLEEN GELDIG OP VRIJDAG 30 EN ZATERDAG 31 MEI. DE VERKOOP WORDT GEHOUDEN IN ONS MAGAZIJN GELEGEN AAN DE AT00MWEG 1 TE ROOSENDAAL Stalen archiefkasten vanaf Stalen mobiele ladenblokken vanaf1®9'" Conferentiestoelen vanaf/- 59>' Ladenkastjes A4 vanafƒ.120,- Stalen schuifdeurkasten vanaff-35®'" Verstelbare burostoelen vanaff99'" Mobiele printertafels vanaff- Stalen roldeurkasten vanaff-495'" Kantoortafels vanaf Magazijn-vakkenkasten vanaf2y Stalen kleding-garderobekasten vanaf/-2 Balie-elementen, buro's, enz., enz., Atoomweg 14706 PN Roosendaal Tel.:0165-560542Fax:0165-5576ZU ÜlOIwO Geopend; 30 mei van 10.00 tot 17.00 u KANTOOR- EN PROJECTINRICHTING 31 mei van 9.30 tot 15.30 u Van onze redactie economie pieren/Heerenveen - Het fietsseizoen is nog maar nau welijks begonnen of de fiet senmaker moet al op de vraag naar bepaalde soorten fietsen •nee' verkopen. De productie van de sportieve fiets stag neert op het ogenblik omdat de fabrikanten niet genoeg onderdelen in huis hebben. Het gaat voornamelijk om rem- men, derailleurs en versnel lingsnaven. Die komen uit het Verre Oosten en worden gemon teerd op de in Nederland gepro duceerde sportieve fietsen: de hy bride fiets, de atb, de mountain bike, de 'trekking'- en de race- Zwolle - Scania hevelt de moi in Zwolle mogelijk over naai doorgaat, raken 300 van de 1! Nederland hun baan kwijt. He gelijkheden om de betrokkene den. Volgens een woordvoerder van Scania Nederland neemt de top van de truckfabrikant in Zwe den pas in augustus een beslis sing over centralisering van de Europese productie van motoren en assen. Het onderzoek richt zich op 6f concentratie in Nederland öf in Zweden, maar de zegsman er kent dat het thuisland er beter lijkt voor te staan. „De moge lijkheden om die productie te automatiseren nemen toe en dan is het de vraag waar je wilt in vesteren. In Zweden is al geïn vesteerd, daar staat het hoofd kantoor en bovendien het ont- wikkelcentrum." Scania verwacht door de monta ge van motoren en assen op één locatie te laten plaatsvinden de kosten te kunnen beperken. Vooruitlopend op de conclusies van het management in Zweden bekijkt Scania Nederland de mogelijkheden van alternatief werk voor de mensen van wie de baan zou komen te vervallen. „We zouden de wagens comple ter kunnen afleveren bij de im porteurs en dealers dan nu het geval is," wijst de woorvoerder op bijvoorbeeld het spuiten van de cabines in de gewenste kleur. In Meppel, waar sinds de over schakeling op de nieuwe 4-serie alleen nog kale cabines worden ingericht en afgebouwd, heeft het bedrijf nog een spuiterij staan. „We verwachten bovendien de komende tijd te groeien. Daartoe kunnen we de assemblage-capa citeit opvoeren," aldus het be drijf. Scania maakt in Neder land momenteel gemiddeld 70 trucks per dag, nog iets minder dan DAF Trucks dat in de ko mende weken wil opschakelen van 75 naar gemiddeld 85 wa gens per dag. Evenals DAF maakt Scania voor (ADVERTENTIE) Specialist in Exact 0800-0235533 boor Chris Paulussen Eindhoven - Na een worste ling van enkele maanden ziet net ernaar uit dat Origin zich schikt naar de wensen van Philips, dat voor 82,4% eige naar is van de leverancier van informatie-technologie (IT). Nadat Philips al eerder dui delijk had gemaakt dat Ori gin zijn ambities om te groei en moest temperen, werd deze week bekend dat de IT-leve- rancier zich ook gaat reorga niseren om het moederbedrijf als klant beter van dienst te kunnen zijn. Philips is met afstand de groot- sis klant van Origin. Van de ■>.500 werknemers van de IT-le- ierancier zijn er meer dan 5.000 Werkzaam voor het Eindhovense riektronica-concern. Van de om- - in 1996 2,4 miljard - komt dik 40% van Philips. e dominante positie van Phi- ips valt te verklaren uit de voor- geschiedenis van Origin, dat is 1

de Stem | 1997 | | pagina 6