Chirac op electoraal oorlogspad 10 Bonus Miles. Mooi wèl! ch Mandela neemt Kabila in bescherming Zoektocht naar kinderlijkjes in Belgisch Jumet gestaakt Turks leger wil premier Erbakan kwijt, maar hoe? elbeleid muziek Afdankertjes Diana gaan in de verkoop A4 i DB STEM BUITENLAND A5 i/IMENTAAR President 'begrijpt boodschap' Euro-biljetten overal hetzelfde 161 radicale moslims uit Turks leger ontslagen BUITENLAND KORT 2.99 6.45 6.45 7.90 7.98 Totaal: 10 Bonus Miles Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MEI 1997 i 111 i WOENSDAG 28 MEI 1997 at het zinvol is na vijftiq ard dollar Marshallhulp oorlog aan West-Europa duidelijk gemaakt dat ruman, het plan diende van de Amerikanen. Op i is met succes - gepoogd ïunisme in West-Europa een nieuw afzetgebied an de hulp kan echter al- evolking van West-Euro- niet alleen financieel de lisch. Zonder de geldelij- zou de wederopbouw verlopen. De West-Euro- aan dit plan. i blijkt ook nog uit wat hiedenis bleek een over- aanstichter geweest was Dat dit ook uit politieke ar zijn, maar telt minder r. t, is na de val van de Ber- armoe en de achterstand zijn niet alleen een ge- evenzeer te wijten aan gs- en wederopbouwim- aen exact even groot be- uit de vroegere satelliet voor een nieuw Marshall- ost-Europa. De argumen- fzetmarkt vergroten, een :hten en medemenselijk- louden te hebben, n in de vroegere Sovjet- centraal opgezet, groot- 'ruman, niemand die met aarlijk. Misschien dat de ds-politieke actie die het iatshoofden en regerings- tND KORT eweldcliip n de Nederlanders is voor televisietoestel- :n afgesteld dat pro- ien zijn. Dat blijkt uit >or de Dienst Kijk- en ltaten van het onder- ;aris Nuis (OCW). De 1 op de televisie. aak Hof of in Straatsburg on- ;ie-getuigen kan niet 4M-zaak, waarin het Ook in die zaak is een lor anoniem gebleven e 4M-zaak (vernoemd 1.) betoogden gisteren nbaar Ministerie niet het hof dat niet, dan ten het bewijs moeten prijs 1997 zijn bundel 'De tijd len. Aan de prijs is een De prijs is bestemd ie in het jaar voor de ior de prijs waren ze- Dp 10 juni in Amster- edisch specialistische gedeeltelijke nationa- ak gisteren voorzitter ten (OMS) tijdens een 'ezondheid. Hij waar der langere waehtlijs- 'enomen. Het voorstel specialisten zelfstan- dat zijn organisatie somen als het voorstel 2,5 miljard aan good- zijn bedrijf niet meer idingen op in het hoger beroeps- ar andere hogescholen atie. men met opleidingen rte. Om de afnemende en bood een aantal le- s aan met tal van 'leu- en marketing, dwijnen, zo zijn de be komen. Zeventien op- e opleidingen, dertien en het oneens over het ding in Europa. De D' land heeft aan die si- liet minister Van Aart- In. „Maar het is heel g°etl iscussie nu al wordt ge' ant hoe sneller we klaar sneller onze boeren zlC ;aan voorbereiden." —aris Fischler voorzie een lange behandel®8 er een afgerond voorst® or geen enkel idee isee jke meerderheid ta t kan dus heel veel ti] ;ten," aldus Fischler. (rtr/dpa) - pe Zuid-Afrikaanse president Mandela heeft de nieuwe Congo- jese president Kabila gisteren, twee dagen voor diens officiële inauguratie, verrassend in be scherming genomen tegen de kri tiek die vooral westerse landen opzijn bewind hebben, gij zei dat Kabila door de wes terse regeringen 'als een duivel wordt afgeschilderd' zonder dat iemand zijn verdiensten erkent. Mandela verdedigde Kabila's be sluit om alle politieke activiteiten te verbieden, terwijl hij voor de machtsovername in Zaïre nog pleitte voor een overgangsrege ring met vertegenwoordigers uit alle partijen en vrije politieke ac tiviteit. De Zuid-Afrikaanse president zei dat Kabila politieke zelfmoord zou plegen als hij een vrije poli tieke beweging zou toestaan voordat een nieuwe regering po litieke rust heeft gebracht. Man- dela benadrukte dat Kabila de mocratie heeft beloofd. De zelfbenoemde president Kabi la wordt morgen in het parlement in Kinshasa officieel geïnaugu reerd als staatshoofd, zo meldde de staatsradio. Het wordt Kabi la's eerste officiële publieke op treden sinds hij op 20 mei aan kwam in Kinshasa. Wie hem zal inaugureren en of er ook buiten landse staatshoofden aanwezig zijn, is niet bekend. Vandaag komt het mogelijk tot een confrontatie tussen het nieu we bewind en de oppositie. De te genstanders van Kabila houden ondanks het verbod op politieke activiteiten en betogingen vast aan hun plan voor een protest mars door de hoofdstad. De beto ging is vooral gericht tegen de sa menstelling van de nieuwe rege ring, die vrijwel geheel uit leden van Kabila's rebellenalliantie be staat. Oppositieleider Tshisekedi voelt zich gepasseerd en vindt dat hij in aanmerking komt voor een belangrijke functie in de rege ring. Kabila heeft gezegd dat hij de regering nog wel wil uitbrei den van 13 naar 20 ministers, maar dat er geen premier komt. Den Haag bepaalt zijn standpunt over Kabila na terugkeer van de EU-missie die het als voorzitter van de Europese Unie naar Kins hasa heeft gestuurd. Delegatie leider Berendsen brengt morgen na terugkeer advies uit aan mi nister Van Mierlo. Naar verwach ting bepalen de Europese minis ters van Buitenlandse Zaken maandag tijdens overleg in Luxemburg op welke manier zij met de nieuwe situatie in Congo zullen omspringen. Of de delegatie erin slaagt de nieuwe president zelf te spreken te krijgen, is de vraag. Gisteren meldde de Nederlandse ambassa deur in Kinshasa, Racké, dat dat nog niet gelukt was. Door Wllko Voordouw Parijs - De Franse president Jacques Chirac heeft zijn landge noten gisteravond opgeroepen om komende zondag te stemmen voor een 'samenleving van vrijheid en verantwoordelijkheid. Ik heb uw boodschap naar aanleiding van de eerste ronde van de verkiezingen begrepen'. De Franse president beloofde meer dialoog en een echte 'gelijk heid van kansen'. Hij loofde de maandag teruggetreden premier Juppé. „Hij heeft er alles aan ge daan om Frankrijk weer op de rails te zetten. De dag komt dat u het met mij eens zult zijn." Hij wees in zijn toespraak op plechtige toon de plannen van de socialisten af en vroeg de Fransen om komende zondag vooral te gaan stemmen. Met de zin 'Wenst u de socialistische ideeën van gis teren weer in het zadel te bren gen?' dramatiseerde hij de tweede ronde van de Kamerverkiezin gen, die zondag wordt gehouden. In de eerste ronde won het linkse kamp. De kans is groot dat die keuze zondag door de Franse kie zers wordt bevestigd. Nu zijn trouwe generaal Alain Juppé in het stof heeft gebeten, is Chirac vastbesloten om zijn troepen zelf naar de overwinning te leiden. Chirac is dus op het electorale oorlogspad. Zijn toespraak werd uitgezonden op drie Franse tele visiezenders en enkele radiosta tions. „Ik stel u een andere weg voor (dan thuisblijven of socialisten stemmen, WV). Een moderne en humane weg, die de kansen en belangen van Frankrijk garan deert." Chirac verklaarde dat in de komende jaren de belastingen omlaag moeten, dat het individu in vrijheid moet kunnen onderne men in een land met 'een sociaal model dat het hoofd biedt aan de mondialisering van de economie'. Volgens Chirac moet Frankrijk met één mond spreken bij de Eu ropese eenwording. „Die moeten we niet in de waagschaal stel len." De Franse president meen de verder dat een grote economi sche groei, verlaging van belas tingen en andere lasten binnen kort gestalte zullen krijgen. Het was de vierde keer dat Chirac het woord voerde tijdens de ver kiezingscampagne. Toen hij op 21 april de zittende Kamer ontbond, riep hij de Fransen op om hem een Assemblée Nationale te ge ven die met 'nieuw elan' aan het werk kon gaan. Enkele dagen la ter publiceerde hij een artikel in een vijftiental regionale kranten. Daarin riep hij op tot een 'ge deeld elan'. Voordat hij afgelopen week een werkdiner had met de Duitse kanselier Helmut Kohl, waarschuwde hij voor een coha bitation. Die situatie doet zich voor als komende zondag de so cialisten de verkiezingen winnen. Dan is Chirac veroordeeld tot vijf jaar samenwerken met een linkse regering. De televisieboodschap van gisteravond was dan ook een soort van laatste waarschuwing. Van onze correspondent Brussel - De zeven euro-biljetten die uiterlijk in 2002 in omloop komen zullen geen nationale symbolen hebben. In alle Europe se lidstaten waar de eenheids munt in circulatie komt zullen de biljetten er hetzelfde uitzien. De gouveneur van de Belgische nationale bank, Alfons Verplaet- se, heeft dat bekendgemaakt. Aanvankelijk was het de bedoe ling om per lidstaat 20 procent ruimte laten voor een nationaal symbool. Volgens de commerciële banken zorgen zoveel verschil lende biljetten in de EU voor ver warring. Biljetten komen er in coupures van 5, 10, 20, 50, 100, 200 en 500 euro. •De aftredende Franse premier Juppé, die het veld moet ruimen na de nederlaag van de conservatieven in de eerste ronde van de ver kiezingen, gaat door met campagne voeren. Gisteren schudde hij de handen van kiezers in Avignon. foto reuter Van onze correspondent Jumet - De Belgische rijks wacht heeft na zes maanden de zoektocht gestaakt naar verborgen kinderlijkjes op het voormalige mijnterrein in de Waalse gemeente Jumet. De graafwerkzaamheden hebben in het geheel niets opgeleverd. Onderzoeksrechter Langlois van Neufchateau las gisteravond in Jumet een verklaring voor. Hij zei alleen dat vanaf midden de cember op aanwijzingen van twee getuigen is gezocht. Lang lois noemde geen namen, maar iedereen in België weet dat de rijkswacht zich om de tuin heeft laten leiden door twee pedofiele gedetineerden. De onderzoeksrechter sloot niet helemaal uit dat, op basis van mogelijke nieuwe informatie, in de toekomst toch weer graafma chines naar Jumet worden ge transporteerd. Volgens Langlois hadden de re chercheurs geen reden om te twijfelen aan de verklaringen van de twee gedetineerden, die be weerden dat er kinderlijkjes ver borgen waren in het gangenstel sel van de mijn. Hun aanwijzin gen kwamen volgens hem over een met andere gegevens waar over het onderzoeksteam be schikte. Maandag en gisteren is nog gezocht in een bos bij het ter rein. Dat gebeurde op aanwijzin gen van een particulier. Gister middag werd de graafmachine definitief stilgezet. Belgische media hebben de afge lopen tijd bericht dat de rijks wacht de zoektocht destijds was begonnen als compensatie voor de blunders die zijn begaan in het onderzoek naar de vermiste - en naar later bleek vermoorde - meisjes Julie, Mélissa, An en Eef- je. Woordvoerder Luc Vogels van het indetificatieteam van de rijkswacht ontkende dat. De rijkswacht kon zich niet veroor loven de verklaringen van de pe dofiele gedetineerden te negeren, zei hij. „We hadden verplichtingen te genover de ouders en de publieke opinie," aldus Vogels. De tegen slag was ingecalculeerd, beweer de hij. De werkzaamheden heb ben ruim 1 miljoen gulden ge kost, hoewel het werkelijke be drag vele malen hoger uitvalt als ook de kosten van de rijkswacht in het onderzoek-Dutroux wor den meegeteld. Boor Peter-Paul van Vugt Voor de Turkse legerleiding staat het als een paal boven water: de funda mentalistische premier Erbakan moet het veld ruimen, hoe eerder hoe beter. Al sinds hij elf maanden geleden aan de macht kwam, zijn de militairen - die zich beschouwen als de beschermers van het seculiere Turkije - hevig verontrust over Je manier waarop Erbakan bezig is de politieke erfenis van Atatürk, de grond legger van de moderne Turkse staat, te verkwanselen. De sluipende islamisering van het land moet in de ogen van de mili tairen en de seculiere bovenlaag van de bevolking een halt worden toegeroepen. De grote vraag is alleen: hoe? Erbakan wegpesten schijnt niet echt te Jukken. Sinds begin dit jaar is de legertop bezig het leven van de premier zo zuur mogelijk te maken. Eind februari werd hij gedwongen een dictaat van 18 punten te accepteren waarin hij toezegde, maatre gelen te zullen nemen om de groeiende macht van de fundamentalisten te beteu gelen. Sindsdien wordt hij elke maand een keer bij de generaals op het matje geroepen om floor hen de wacht aangezegd te krijgen. Elke keer worden hem de duimschroeven Weer iets verder aangedraaid en moet hij e«i nieuwe knieval maken. Maandag nog werd hij gedwongen in te stemmen met "et ontslag van een groot aantal funda mentalistische officieren uit het leger. Zaterdag wordt hij weer verwacht. Dan moet hij verantwoording afleggen over de maatregelen die hij tot nu toe genomen beeft om de invloed van de politieke islam terug te dringen. Erbakan lijkt het allemaal gelaten te ac cepteren. Zijn tactiek bestaat eruit, mee warig het hoofd te buigen voor de eisen van de door het leger beheerste Veilig heidsraad. Hij belooft telkens plechtig de Erbakan (r) en vice-premier Qiller. hem opgelegde maatregelen uit te voeren, om vervolgens in de praktijk de zaak zo veel mogelijk te traineren. Hij haalt daarmee het bloed onder de na gels van de generaals vandaan. Maar hij beseft dat hij ver kan gaan. Een militaire staatsgreep, zoals in 1980, is deze keer een weinig aanlokkelijk alternatief om een halt toe te roepen aan de islamisering van het land. In Europa en in de Verenigde Staten bestaat grote aversie tegen het idee van rollende tanks in de straten van Ankara en Istanbul. Een Turkije met een militaire junta kan elke hoop op aanslui ting bij de Europese Unie voor jaren, zo niet decennia, vergeten. En dat terwijl juist de militairen dromen van een in Eu ropa verankerd Turkije. Dat beseft de le gertop, maar ook premier Erbakan. Dan is er de mogelijkheid om Erbakans coalitie naar huis te sturen en verkiezin gen uit te schrijven. De kans is echter le vensgroot dat Turkije daarmee van de re gen in de drup belandt. De kiezers zouden de 'martelaar voor de islamitische zaak' Erbakan wel eens kunnen belonen. Zijn Welvaartspartij zou wel eens nog sterker uit de bus kunnen komen dan bij de laat ste verkiezingen. Een nachtmerrie-scena rio dat de militairen tot nu toe van deze wijze van ingrijpen heeft weerhouden. De sleutel tot een elegante oplossing is in handen van vice-premier Tansu Qiller. Zij zou haar Partij van het Juiste Pad uit de coalitie kunnen terugtrekken. President Demirel kan dan Mesud Yilmaz, leider van de conservatieve Moederlandpartij, vragen samen met (filler een coa'itie te vormen. Verkiezingen zijn dan niet nodig. Probleem daarbij is alleen dat Qiller een nog grotere hekel heeft aan Yilmaz dan aan Erbakan. Begin vorig jaar vormden beiden een coalitie die al na drie maanden uiteenspatte. Daarbij komt dat de machtsbeluste filler vooralsnog weigert de huidige coalitie het genadeschot te geven. Met haar in de re gering zal het land niet afglijden naar een fundamentalistische staat, verzekert zij haar achterban. Maar haar partijgenoten plaatsen daat steeds meer vraagtekens bij. Zo stapten vorige week vier parle mentsleden van Het Juiste Pad uit de par tij, in de hoop de val van de coalitie dich terbij te brengen. De meerderheid in het parlement is nu geslonken tot één zetel. Als nog meer partijgenoten van filler die stap zetten, maakt de motie van wantrou wen die de Moederlandpartij op 10 juni wil indienen, meer kans dan de vorige. Die werd afgelopen week net verworpen. De laatste hoop op een uitweg uit dé crisis is gevestigd op de rechterlijke macht. Jus titie is bezig uit te zoeken of de Welvaart- sparij niet ontbonden moet worden 'om dat de ideologie van de partij haaks staat op het wereldlijke karakter van de Turkse staat'. Het zou in de ogen van menigeen de mooiste oplossing zijn: nieuwe verkie zingen zonder Welvaartspartij en zonder staatsgreep. Er zijn echter twee problemen aan ver bonden. In het verleden is de partij van Erbakan al twee keer verboden en in een andere vorm weer opgestaan. In het isla mitische Turkije zal altijd wel behoefte blijven bestaan aan een islamitische par tij. Een andere probleem is dat het onder zoek van Justitie zo'n zes maanden in be slag zal nemen. Een half jaar waarin Er bakan ongestoord door kan gaan met de islamisering van het land. De vraag is of de gefrustreerde legerleiding zo lang ge duld heeft. Ankara (ap) - De fundamen talistische premier Necmettin Erbakan heeft onder druk van de Turkse legertop een decreet ondertekend waardoor het le ger wordt gezuiverd van 161 radicale moslims, zo is giste ren in Ankara gemeld. Erbakan werd maandag door de generaals gesommeerd te ver schijnen op een vergadering en ging uiteindelijk door de knieen. Maandag was nog niet bekend hoeveel fundamentalistische le gerofficieren het veld zouden moeten ruimen. Erbakan is in conflict met de legertop, die zich zelf als bewaker van het seculiere erfgoed ziet. De premier en tevens leider van de fundamentalistische Welzijn- spartij heeft zich het ongenoegen van de strijdkrachten op de hals gehaald met een sterk pro-islam- beleid. President Demirel van Turkije is voorstander van ver vroegde parlementsverkiezingen om de politieke crisis in zijn land op te lossen en elke dreiging van een militaire staatsgreep uit te bannen. In een interview met de Britse krant Financial Times zei hij gisteren dat hij het parlement 'nu' zou ontbinden, als de grond wet hem die bevoegdheid zou ge ven. Naar zijn mening verlaagt het gedrag van de politici van nu het aanzien van het parlement. Volgens Demirel is er ondanks de problemen binnen de regerings coalitie geen reden een greep naar de macht van het leger te vrezen. (ADVERTENTIE) New York (anp) - Als je een catalogus van ruim honderd gulden koopt, mag je ze ook in het echt zien: de tachtig jur ken die prinses Diana volgende maand bij Christie's aan de New Yorkse Park Avenue bij opbod verkoopt. Een ticket voor de veiling heb je dan nog niet, daarvoor moet een apart kaartje worden ver worven. Serieuze belangstel lenden kunnen meedoen aan een loterij. Christie's verwacht per japon een opbrengst van minstens 10.000 gulden. De prinses van Wales liet de Britse mode-ontwerpers tij dens haar huwelijk met troon opvolger Charles bepaald niet in de kou staan. Scheppen geld bracht ze er naar toe. Met haar opdrachten inspireerde ze ve len in de modewereld. Nu de prinses wat minder prettige herinneringen aan de inmid dels voorbije echtverbintenis heeft, doet ze een belangrijk deel van de collectie de deur uit. Voor het goede doel, wel te verstaan. De opbrengst gaat naar initiatieven tegen kanker en aids, in zowel de Verenigde Staten als Groot-Brittannië. Volgens Christie's Internatio nal Magazine is de ex van Charles extremely happy dat ze 'deze prachtige kans heeft geld in te zamelen voor de zorg voor kanker- en aidspatiënten'. Het spreekt volgens de prinses van Wales vanzelf dat ze verheugd is dat van de japonnen, die Prinses Diana foto reuter haarzelf zoveel vreugde schon ken, nu door anderen kan wor den genoten. Een van de topstukken is de inktblauwe fluwelen japon die Diana in 1985 droeg toen ze met haar man op bezoek was bij de Reagans in het Witte Huis. Na afloop van het diner danste ze in deze creatie van Victor Edelstein nog met John Travolta. OESO laat grote landen toe Parijs - Enkele grote landen die met hun economieën een steeds grotere plaats op de wereldmarkt innemen, moeten over een aan tal jaren kunnen toetreden tot de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Daarover hebben de lid staten gisteren overeenstemming bereikt. Tot de nieuwe leden kunnen Rusland, China, India en Brazilië behoren, zo gaf de Ne derlandse OESO-ambassadeur Jacobs op de tweede en laatste dag van de jaarvergadering aan. Tot voor kort was de organisatie een gesloten club van 24 westerse industrielanden. Onlangs traden Mexico, Zuid-Korea, Tsjechië, Hongarije en Polen toe. Nigeriaanse troepen in Sierra Leone Freetown - Drie Nigeriaanse marineschepen met een onbekend aantal manschappen aan boord hebben gistereren aangelegd in de Sierraleoonse hoofdstad Freetown, waar het legér zondag de macht greep. Volgens de Sierraleoonse ambassadeur bij de Vere nigde Naties heeft de afgezette president Kabbah andere West- Afrikaanse landen om hulp gevraagd 'om de democratie te her stellen'. De leider van de staatsgreep, Koromah, zei dat zijn Mili taire Revolutionaire Raad bezorgd is over 'de geruchten dat onze broeders van het Nigeriaanse leger op het punt staan een aanval te doen'. Sinds de staatsgreep zijn volgens West-Afrikaanse diplo maten ongeveer honderd mensen om het leven gekomen. DDR-spionagechef krijgt voorwaardelijk Düsseldorf - De voormalige DDR-spionagechef Markus Wolf is gisteren door het Oberlandesgericht in Düsseldorf tot twee jaar voorwaardelijke celstraf veroordeeld. De 74-jarige ex-generaal stond terecht op beschuldiging van vrijheidsberoving, mishande ling en bedreiging door zijn geheime dienst Stasi. Het Openbaar Ministerie had 3,5 jaar geëist. De rechtbank stelde dat de daden van Wolf in nauwe samenhang staan met diens functie als leider van de spionageafdeling. Wolf werd in 1993 in een eerder proces tot zes jaar cel veroordeeld, maar dat vonnis werd vernietigd nadat het Constitutionele Hof had bepaald dat DDR-spionnen niet bestraft kunnen worden we gens spionage als zij dat alleen vanuit Oost-Duitsland hebben ge daan. Mubarak en Netanyahu praten verder Sharm el-Sheikh - De Egyptische president Mubarak en de Israë lische premier Netanyahu zijn gisteren in de Egyptische badplaats Sharm el-Sheikh overeengekomen elkaar binnen een paar weken opnieuw te ontmoeten. Dan zullen zij opnieuw pogen het vastge lopen vredesproces in het Midden-Oosten nieuw leven in te bla zen. De besprekingen tussen Israël en de PLO verkeren sinds maart in een ernstige impasse nadat Netanyahu de bouw van een joodse wijk in Arabisch Oost-Jeruzalem doorzette. Opnieuw veel doden in Algerije Algiers - Het leger heeft in het offensief tegen de moslim-extre misten opnieuw veel rebellen gedood, 134 volgens een krant. Maandag werd al gemeld dat er zeker veertig extremisten waren gedood. Het leger begon vorige week een grootscheepse operatie tegen het fundamentalistische verzet. EU kent jaarlijks 43.000 zelfmoorden Brussel - In de Europese Unie beroven zich jaarlijks circa 43.000 mensen van het leven. Meer dan 700.000 mensen doen een poging tot zelfmoord. Dat blijkt uit cijfers die de Europese Commissie gisteren naar buiten heeft gebracht. Volgens de commissie is er sprake van een gestaag toenemend aantal zelfmoorden. Deze week verwennen we u weer eens met heel goede verzorgingsproducten voor een heel lage prijs. En met Bonus Miles daarbovenop. Tien in t totaal. Kunt u zich, extra voordelig lekker In de watten leggen. Fa douche, diverse varianten, flacon 250 ml 2 Bonus Miles Fa deodorant roller of spray, diverse varianten, 2 stuks &SS 2 Bonus Miles OB tampons, diverse soorten, doosje 2x16 stuks A58" 2 Bonus Miles Elmex tandpasta SensitivefUSÜ], Anti-cariës en Peuter tftBOT, duopak 150 ml 2 Bonus Miles Schwarzkopf shampoo of crèmespoeling, diverse soorten, 3 flacons 300 ml JLU97 2 Bonus Miles Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 31 mei a.s.

de Stem | 1997 | | pagina 5